Prof. Barghoorn: Russen hebben geen waardering voor objectief maatschappelijk onderzoek Westelijke verdediging zeker tegen Sovjet-Unie opgewassen Eisenhower wil vermindering V.S.-troepen in West-Europa WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Kerngeleerden uit Rusland naar VS Nalatige kapitein verweert zich Griekse regering wil bezuinigen op de defensie Joodse suggestie aan het concilie Eenheid in B.S.F. gewaarborgd raatótoel In Oostenrijk is nu de Europabrug open 0p de i l Heeft u contanten nodig? {persoonlijke lening MAANDAG 18 NOVEMBER 1963 3 I erenigde Staten in hoge mate superieur op het gebied van de tactische kernwapens The. last post" Wijs en moedig Vroege Kerst voor stervende kleuter Stel de mensheid voor Christuskruisiging verantwoordelijk Federalisme door Belgische socialisten afgewezen M. Mok E 1 FINANCIA NEDERLAND N.V. Het onaangename avontuur van de Amerikaanse geleerde prof. F. Barghoorn heeft de westelijke wereld er weer eens ten overvloede aan herinnerd, welke mach tige en tegelijk subtiele stromingen zich her- en derwaarts door de Sovjetrussische binnenlandse politiek bewegen. De erfenis van de beruchte politie-dictatuur, waarvan indertijd Beria de exponent was, is nog niet geliquideerd. De gruwelverhalen over de praktijken van de Gepeoe, de Russische Gestapo, zijn wel verbleekt, maar de po- litie-terreur is er nog. Aan de andere kant is het een zeer opmerkelijk feit, dat de macht van de Sovjetrussische burgerlijke regering over haar politie-apparaat sterk is toegenomen Anders zou een „persoon lijke bezorgdheid van president Kennedy" die thans door de Russen als argument voor Barghoorns vrijlating is gebruikt onmogelijk de hefboom hebben kunnen zijn tot de zo vlotte opheffing van Barg hoorns arrest. De Russen zijn hun achterdocht tegen alles wat uit het Westen komt, nog lang niet kwijt. Ze zien zelfs spoken, althans hun politieke politie ziet spoken. Dat kan weliswaar van alle politieke politiediensten in alle landen ter wereld worden gezegd, inclusief de Nederlandse, maar dat is blijkbaar de enige manier om attent te blijven op het spionagegevaar. De spoken die de staatspolitie in Moskou heeft zien zweven rondom het waarschijnlijk dood onschuldige hoofd van professor Barg hoorn, zijn misschien zelfs gedeeltelijk door de geachte professor zelf te voor schijn geroepen in zijn ijver om onschul dig te zijn. Uit zijn mededelingen is na melijk gebleken, dat hij met opzet geen fototoestel heeft meegenomen en niet met „gewone Russen" heeft gepraat. Vroeger was een fototoestel in Rusland een hoogst verdacht instrument. Tegenwoordig niet meer. Vroeger was een praatje van een buitenlander met een „man in de straat" in Rusland een reden tot verdenking. Te genwoordig niet meer. Nu wordt het blijkbaar als zeer ver dacht beschouwd, wanneer een Amerikaan géén fototoestel bij zich heeft en zich niét inlaat met de burgers van Moskou. Waar schijnlijk redeneert men, dat de betrokke ne dan wel een onzichtbaar fototoestel zal meedragen en geheime praatjes maakt. Zo zouden de uiterst zorgvuldige pogin gen van de professor om geen aanstoot te geven, een averechtse uitwerking gehad kunnen hebben. Vroeger was het zelfs voor de Russische regering onmogelijk om een prooi van de. politieke politie los te krijgen, als deze eenmaal haar klauwen om het slachtoffer had geslagen. Tegenwoordig gaat dat blijk baar gemakkelijker. Bovendien is het voor de r.iannen in het Kremlin blijkbaar be langrijker, goede vrienden met Washington te blijven, dan hun politieke politie gelijk te geven. Dat zegt ook wel weer iets Het zou kunnen bevestigen dat er menselijker overwegingen gaan heersen binnen het eertijds ijskoude, machinale apparaat dat het gedragspatroon der Sovjet-Unie in in ternationale kring bepaalt. (Vervolg van pagina 1) Tijdens een korte persconferentie in zijn woonplaats New Haven heeft prof. Barg hoorn meegedeeld dat het doel van zijn bezoek was geweest zich op de hoogte te stellen van de publieke opinie in de Sovjet-Unie en van de methoden waarmee deze publieke opinie wordt gevormd Voor zijn vertrek uit de Verenigde Staten had hij verscheidene Russische functionarissen van zijn voorgenomen programma in ken nis gesteld zodat zij volop gelegenheid had den op de hoogte te zjjn van alles wat hij voornemens was te doen. Hij had geen camera meegenomen en er zorgvuldig te gen gewaakt ook maar het geringste te doen wat verdenking zou kunnen opwek ken. Volgens professor Barghoorn kunnen de Russen nog maar moeilijk begrijpen dat er zoiets als een objectief maatschap pelijk onderzoek bestaat. De correspondent van the New York Ti mes heeft mijns inziens de meest aanvaard bare uitleg gegeven van het vreemde in cident met Barghoorn. Hij koos ter kwa lificatie van wat er was gebeurd het woord „misrekening". Sommigen in Washington hebben aan „misverstand" gedacht, maar het woord „misrekening" lijkt mij passen der. Ook al blijkt voorlopig uit de fei ten dat Kroesjtsjev bij machte is door te gaan met zijn streven naar vreedzaam naast elkaar leven met de Verenigde Sta ten, het is heel aannemelijk dat sommi ge groepen in de Sovjet-Unie nog niet kunnen wennen aan de nieuwe koers of het daarmee moeilijk eens kunnen zijn. En de discipline in de Sovjet-Unie schijnt in deze periode niet meer zo streng te zijn, dat in bepaalde sectoren een lichtelijk af wijkende koers niet kan worden gepro beerd. Het is mogelijk dat Kroesjtsjev zo nu en dan wordt overgehaald tot concessies aan groepen die wat meer spanning met het westen verkiezen (militairen bijvoorbeeld). Het is ook mogelijk dat lieden die van oudsher gewaakt hebben tegen een per soonlijker contact van de Russische be volking met buitenlanders, de neiging niet kunnen bedwingen paal en perk te stel len aan de inlichtingen die buitenlanders de laatste tijd in de Sovjet-Unie kunnen opdoen. Vooral gerekend naar de maatstaven die tientallen jaren hebben gegolden, moet het niet zo moeilijk zijn geweest te betogen dat Barghoorn bij zijn onderzoekingen over de schreef is gegaan. Een geleerde die zich toelegt op de politieke weten schap of een journalist die zich een zo helder mogelijk oordeel wil vormen over de gang van zaken in een bepaald land, stelt vragen die in de Sovjet-Unie- sedert 1917 taboe zijn geweest en voor 1917 ook. De arrestatie van Barghoorn kan daar om een tweeledig doel hebben gehad: de buitenlanders enigszins af te schrikken bij hun streven tot klaarheid te komen over de toestand in de Sovjet-Unie en de Rus sische burgers te waafsthuwen zich niet in te laten met vreemdelingen die aller lei belangrijke vragen stellen. Dat zij die tot arrestatie waren overgegaan of zij die dhartoe de toestemming hadden verleend zich lelijk misrekend hadden, bleek pas toen Washington reageerde met een ver ontwaardiging die men waarschijnlijk niet had voorzien in een maatschappij waarin men tot voor kort nog gewend was aan reeksen arrestaties zonder voldoende grond en aan reeksen veroordelingen zonder be hoorlijk proces. Het zou van onbegrip ge tuigen te veronderstellen dat het verle den niet nog altijd zijn invloed doet gel den op de mentaliteit van de thans le vende Russen. Op zijn best kan men ho pen op een ontwikkeling in de goede rich ting. Toen men in Moskou echter besefte dat men zich had misrekend en dat de re actie van Washington zo fel was dat de recente verbetering van de sfeer serieus in gevaar kwam. zette men zo goed en zo kwaad als het ging een streep onder het incident. Het pleit voor Kennedy's beleid dat hij de Russen een opening heeft gelaten voor een niet al te pijnlij ke aftocht. MOSKOU (Reuter) Een delegatie Russische kerngeleerden is zaterdag uit Moskou vertrokken voor een tegenbezoek aan de Verenigde Staten op uitnodiging van de Amerikaanse commissie voor kern energie. De Russen zullen tijdens het be zoek, dat twaalf dagen duurt een rondreis maken langs Amerikaanse kernlaborato- NEW YORK (Reuter). De Ameri- aanse minister van Defensie, McNama- ra, heeft in een toespraak voor de econo mische club in New York afgerekend met de „absurditeit" van het uit 1949 daterende beeld van een „communis tische Goliath op het gebied van conven tionele wapens, staande tegenover een westelijke David, vrijwel zonder conven tionele wapens doch alleen uitgerust met een nucleaire slinger". Minister McNamara noemde de opvat tingen over de „veronderstelde massale" communistische grondstrijdkrachten „mis leidend of verouderd". De actieve NAVO- strijdkrachten omvatten thans meer dan vijf miljoen man, aldus de minister, te genover „slechts ongeveer 4.500.000 man" bij de organisatie van het pact van War schau, met inbegrip van de Sovjet-Unie". Op het gebied van effectieve kracht hoeft het westen niet langer onder een minderwaardigheidsgevoel gebukt te gaan, zo betoogde de minister verder. De Verenigde Staten beschikken nu over meer dan vijfhonderd operationele lange afstandsraketten, een aantal dat tegen 1966 tot meer dan 1.700 zal zijn gestegen. De Sovjet-Unie beschikt naar schatting over slechts een fractie daarvan. Russische plannenmakers zullen rekening moeten houden met de zekerheid, dat zelfs de meest doeltreffende verrassingsaanval die zij zouden kunnen ondernemen, de Ver enigde Staten de mogelijkheid overlaat hqn land te vernietigen. Minister McNamara verklaarde dat vol gens de algemeen heersende opvatting de Verenigde Staten thans in hoge mate su perieur zijn op het gebied van verschei denheid en aantallen tactische kernwapens. Na verder te hebben toegelicht dat de huidige situatie „moeilijk te vereenzelvi gen is met het bekende beeld van het on vergelijkelijk massieve Russische leger", verklaarde minister McNamara verder, dat dit niet wil zeggen, dat de NAVO- rterkte op de grond in Europa voldoende is om een massale niet-nucleaire verras singsaanval zonder kernwapens af te slaan. „De Russen weten, dat zelfs niet-nu cleaire agressie onze meest vitale belan gen dermate zou bedreigen, dat wij en onze bondgenoten bereid zijn deze af te slaan op elke wijze die nodig mocht zijn, hoe vreselijk de gevolgen daarvan voor onze eigen gemeenschap ook zou den mogen zijn", zo zei minister McNa mara, daaraan toevoegend dat hem de kans dat de Russische leiders dit gevaar zouden durven lopen, gering lijkt. De minister kondigde nog aan, dat de Verenigde Staten zullen blijven doorgaan met het verminderen van de druk op de betalingsbalans door de defensie-uitgaven zonder inkrimping van de in Europa ge stationeerde grondstrijdkrachten, doch met versterking van de Amerikaanse gevechts kracht over de gehele linie. PARIJS (AFP) Kapitein Monmeige die dertig dagen huisarrest heeft gekregen omdat hij bij de herdenkingsplechtigheid op 11 november bij het graf van de on bekende soldaat in Parijs als leider van de militaire kapel naliet de „Last Post' en het volkslied te doen inzetten, heeft achteraf in particuliere kring verklaard dat hij, zoals dertien keer tevoren, had staan wachten op het teken daartoe, maar dat niemand hem dit teken had gegeven, Er zou mogelijk een misverstand onder de leiders van de plechtigheid zijn geweest President De Gaulle, die na de kransleg- ging vergeefs in de houding had staan wachten op de muziek, heeft het incident echter zwaar opgenomen en kapitein Mon meige moet er dertig dagen voor opknap pen. Muziek had er nu eenmaal moeten zijn, misverstanden of niet, aldus heeft de minister van Defensie geredeneerd. De Amerikaanse professor Frede rick Barghoorn van de Yale-Univer- siteit, die zaterdag onverwacht door de Russen werd vrijgelaten. Barg hoorn werd op het Newyorkse vlieg veld Idlewild door verscheidene familieleden afgehaald. Hij vervolg de zijn reis naar zijn woonplaats New Haven in Connecticut per vliegtuig, waar hij door een menigte vrienden werd ontvangen. Langs de straten stonden vele mensen om hem toe te juichen. (Telefoto) Kennedy's gedrag moet men kenschet sen als wijs en moedig. Wijs was hij omdat hij, anders dan destijds Eisenho wer bij het U2-incident, de Russen de gelegenheid gaf tot een fatsoenlijke af tocht, en moedig was hij omdat hij per soonlijk een groot aandeel nam in de ver oordeling van wat de Russen professor Barghoorn hadden aangedaan. Zouden de Russen geen bakzeil hebben gehaald, dan hadden Kennedy's tegenstanders dit ver kiezingsjaar van de daken geschreeuwd dat de president naïef was in zijn ver trouwen jegens de Sovjet-Unie en dat Kroesjtsjev zich niets aantrok van Ken nedy's protest. Doch ten derden male heeft deze regering een confrontatie met de Russen doorstaan en al is driemaal geen scheepsrecht in de internationale politiek, deze serie successen moet toch wel in druk beginnen te maken op het volk, dat over een jaar opnieuw een president moet kiezen. In elk gieval heeft de Russische regering de verzekering van Kennedy aanvaard, dat Barghoorn niet met een spionage-opdracht naar de Sovjet-Unie is gegaan. Zowel Ken nedy als het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben hun vreugde te kennen ge geven over Barghoorns vrijlating. De moe der van Barghoorn belde het Witte Huis op om te bedanken voor Kenndy's persoonlijk tussenbeide komen. WASHINGTON (AP): De Ameri kaanse oud-president Dwight D. Eisen hower heeft gezegd dat de Verenigde Staten geleidelijk aan vijf van hun zes gevechtsdivisies uit West-Europa zou den moeten terugtrekken. „Maar", aldus Eisenhower, „ik zou aan mijn beloftes aan deze landen om hen bij hun ver dediging te helpen geen afbreuk willen doen". De vroegere president sprak in een in terview voor de ABC radio- en televisie- dienst. Hij verklaarde dat sinds 1951 de situatie is veranderd. Toen begonnen de Verenigde Staten hun strijdkrachten in Europa te versterken. Hij zei dat de Westeuropese economieën nu sterk zijn. Men heeft vaak grote goudoverschotten. Het wordt nu tijd dat de Westeuropese landen meer werk zelf doen. ,Ik wil zeggen dat wij onze strijdkrach ten geleidelijk zouden moeten verminde ren tot één versterkte divisie of iets der gelijks. Maar ik zou het de mensen uit leggen, hen laten begrijpen wat het is en hun een kans geven". Verder zei hij dat de betekenis van de Amerikaanse grondtroepen in Europa vol gens hem niet groot is. Eisenhower ge looft niet dat de terugtrekking van de troepen door de Russen zal worden geïn terpreteerd als een teken van Amerikaan se zwakheid of vermindering van de Amerikaanse belangstelling voor Europe se problemen. In plaats daarvan, zo zei hij, zullen zij inzien dat wij zullen doen wat wat moe ten doen om onszelf en onze bondgenoten te verdedigen. ATHENE (AP) Het nieuwe Griekse kabinet overweegt de uitgaven voor de de fensie te verlagen. De generale staf heeft premier George Papandreou en andere leden van het ka binet een overzicht gegeven van de stand van zaken in de Griekse verdediging op een vergadering die zaterdag is gehouden. Verklaard werd dat Papandreou zelf van mening is dat de uitgaven verminderd kunnen worden en dat men dan toch nog geheel tegemoet kan komen aan de behoef ten van de defensie De regering van de Centrum Unie, zo werd gezegd, is niet van plan de militaire kracht van het NAVO- land Griekenland te verkleinene. Papandreou heeft in het openbaar ge pleit voor een vermindering van de uitga ven voor de bewapening, opdat er gelden beschikbaar komen voor sociale voorzie ningen. Het is bekend dat de Griekse mi litaire leiders sterk tegen grote besnoeiin gen gekant zijn. Er is na de vergadering geen communi qué uitgegeven. Naar verluidt is de Griek se regering van plan de kwestie van het verminderen van de militaire uitgaven voor te leggen aan de ministers-vergadering van de NAVO-landen die de volgende maand in Parijs zal worden gehouden. ■Msg Hij 'rtieefït ètfhtèr dat éëh gedéelte Vari de Amerikaanse landstrijdkrachten in Eu ropa moet blijven. „Stel dat er een maat regel zou moeten worden genomen in Berlijn zelf of op de toegangswegen naar die stad. Dan geloof ik dat er Ameri kaanse troepen aanwezig moeten zijn om te tonen dat wij ons niet afzijdig willen houden" aldus generaal Eisenhower. Eddie Burke, een driejarig jongetje uit Blackpool, is teruggebracht naar het ziekenhuis, waar hij waarschijnlijk binnenkort zal sterven aan leukemie. Zaterdag is hem een geweldig kerst feest aangeboden door zeventig kin deren. Alle kinderen hadden opdracht Eddie te vertellen dat het Kerstmis was. Er was een kerstman en onder de gasten was ook de vrouwelijke burgemeester van Blackpool. Eddie kreeg een hoop geschenken. Alle fruit en snoepgoed wilde hij meenemen voor zijn nieuwe vriendjes in de kinderzaal van het ziekenhuis. Eddie zal met Kerstmis waarschijn lijk niet meer leven, zeggen de doc toren. WASHINGTON (AFP) De internatio nale Joodse organisatie B'nai B'rith heeft het verlangen kenbaar gemaakt, met de rooms-katholieke kerk meer rechtstreekse betrekkingen aan te knopen. Ze heeft daar toe bij het Vaticaanse concilie een ver klaring ingediend, waarin de gehele mens heid verantwoordelijk gesteld wordt voor de kruisiging van Christus. De voorzitter van B'nai B'rith, Label Katz, heeft gezegd dat, wanneer deze ver klaring door het concilie wordt aanvaard, „de Joodse gemeenschappen naar de mid delen zullen zoeken om samen te werken met de autoriteiten van de (rooms-katho lieke) kerk ter verwezenlijking van haar doeleinden en haar geest". B'nai B'rith heeft 475.000 leden in 42 landen. Enige B'nai B'rith leden in de Latijns- amerikaanse landen menen dat aanvaar ding van de verklaring door de rooms- katholieke kerk „zeer vergaande gevolgen" zal hebben en zal bijdragen tot het ver beteren van de betrekkingen tussen de godsdiensten, vooral in overwegend rooms- katholieke landen. De voorzitter van de Europese afdeling van B'nai B'rith, Paul Jacob te Muhlhau- sen, verklaarde dat een aanvaarding aan het anti-semitisme iri tal van Europese landen alle grond zal ontnemen. Hij zei voorts dat, wil men de „religieuze vijand schap" doen ophouden, het nodig is „in de schoolklassen niet langer te leren dat de Joden voor de kruisiging moeten wor den veroordeeld". (Van onze correspondent BRUSSEI, Het is gisteren een be langrijke dag geweest voor de Belgische Socialistische Partij, een van de twee par tijen van de regeringscoalitie, die met 84 van de 212 zetels in de Kamer na de rooms-katholieken (96 zetels) d-e tweede politieke partij van het land is. Na een buitengewoon congres dat twee dagen heeft geduurd en waar hewogen woorden over de eenheid van de partij zijn gespro ken is het compromis met 881 tegen 102 stemmen en bij 19 onthoudingen aange nomen. Dat betekent dat er geen afschei ding komt van de federalistisch gezinde Waalse vleugel en dat de eenheid van de partij dus voorlopig is gewaarborgd. De uitslag van de stemming is een groot succes voor de voorzitter van de partij, Collard, en ook voor de ondervoor zitter, de Antwerpenaar Van den Eynde, die zich steeds tegen het federalisme en tegen een breuk hebben verzet. De federalisten hebben laten weten dat zij zullen voortgaan met hun verlangens kenbaar te maken, maar dan binnen het kader en de discipline van de partij. Het compromis dart in juli bekend werd gemaakt en dat is neergelegd in een bro chure vormt eigenlijk de grondslag voor een nieuw partij-programma. Het behelst economische en sociale decentralisatie, culturele autonomie en hervorming van de wetgevende macht, meer in het bijzonder van de Senaat waarin voor bepaalde be sluiten een „dubbele* meerderheid" ver eist zal worden. De B.S.P. zal met de beide andere grote politieke partijen de rooms-katholieke C.V.P. en de liberale P.V.V. (20 zetels in de Kamer) overleg plegen over de bij de aanstaande grondwetsherziening te volgen houding. Verheugend weerzien Tot de vele vreemde verschijnselen die deze wereld ons biedt, behoort het feit dat jonge, door onstuimigheid en tegendraads heid uitmuntende lieden mettertijd netjes in de pas leren lopen met de grote menig te der aan traditie en behoud gehechte mensen. Dan zijn de eenmaal onstuimigen natuurlijk niet jong meer, doch gerijpt naar lichaam en geest, hetgeen er dikwijls op neerkomt dat ze niet meer groeien noch bewegen. Ze zijn tot stilstand geko men, genesteld in hun posities en overzien van daaruit de wereld, toegeeflijk of ook wel wat verbitterd, omdat er een andere jeugd is opgekomen die met hen heeft af gedaan. „De internationale avant-garde tussen de twee wereldoorlogen" heet het boek dat ik dezer dagen in handen kreeg en dat mij bovenstaande gedachten ingaf. Ik haast mij hieraan toe te voegen dat deze gedachten niet rechtstreeks voortvloeien uit de inhoud van het boek dat een bloem lezing bevat van bijdragen uit het tijd schrift met de merkwaardige naam „i 10", verschenen van 1927 tot een eind in 1929. Een kortstondig bestaan dus, gelijk aan zo veel tijdschriften, vooral goede, beschoren is. Voor mij persoonlijk betekende het le zen in deze verzameling een terugkeer naar de vervlogen jaren waarin dit alles, vers gedrukt, mij onder ogen kwam. En het verrassende was dat het mij weer evenzeer boeide als destijds. Niet dat ik mij weer de jongeling voelde die, op ver kenning uit, naar vermogen alles in zich opnam wat hem de weg door en uit de chaos van het heden kon wijzen. Maar het geen hier te lezen stond, was voor mij nog even levend als op het ogenblik van zijn eerste verschijnen: De problemen waar mee individu en samenleving toen wor stelden, hadden niets van hun actualiteit verloren, al kon men natuurlijk niet alles letterlijk op de situatie van vandaag toe passen. Wat levend was gebleven teas de aan pak, de innerlijke verontrusting, de drang tot het geven van een creatief, construc tief antwoord op de ontbindingsverschijn selen waardoor de samenleving geteisterd werd. Levend gebleven was een avant- gardisme, welks beste vertegenwoordigers niet sterk verschilden van hen die thans hun pionierswerk voortzetten. Vijfendertig, zesendertig jaren zijn een hele tijd in een mensenleven, maar niet meer dan enkele tellen in het leven van een cultuur. Was er niet sprake van een bedreigde cultuur, van een sterk geneuro- tiseerde samenleving, dan zou er reden zijn om deze voortgezette strijdbaarheid onverdeeld toe te juichen. Toch kan er, bij alle bezorgdheid, voldoening bestaan om het feit dat de mens doorgaat zich rekenschap te geven van zijn situatie en deze te herscheppen. De innerlijke afster ving, in de aanvang dezes gesignaleerd, is zo beschouwd geen ramp, maar een nood zakelijke schakel in een aanhoudend ver nieuwingsproces. Advertentie Neem een I uitsluitend voor vaste loontrekkenden. Gratis levensverzekering tijdens contractdiiur LAAN COPES VAN CATTENBURCH 76 TELEFOON 070-607806 - 's GRAVENHAGE INNSBRUCK (AP) De Oostenrijkse bondskanselier Gorbach heeft zondag bij Innsbruck de Europabrug geopend. De brug overspant de bergrivier de Sill en staat op de hoogste brugzuilen in Europa. Zij ligt 119 meter boven de rivierbedding en is het belangrijkste kunstwerk in de toekomstige autoweg tussen West-Duits- land en Italië via Tirol. De brug is 820 meter lang en 22 meter breed. Een balustrade beschermt de auto's tegen de kracht van de zuiderstormen. Gorbach opende tevens een stuk weg van acht kilometer. De totale kosten van de weg tussen Kufstein aan de Duitse grens en de Brennerpas aan de Italiaanse .grens bedragen 490 miljoen gulden. Minister van handel Bock deelde bij de opening mee dat Oostenrijk een buitenlandse lening zal sluiten om de aanleg te financieren. Verwacht wordt dat de brug ,en het stuk weg van het zuiden van Innsbruck naar het dorp Schönberg het verkeer zeer sterk van nut zullen zijn tijdens de Olympische winterspelen. De nieuwe weg moet de oude weg van Innsbruck naar de Brenner vervangen. Deze is zeer bochtig en kan het verkeer niet meer verwerken. Vorig jaar reisden 1,3 miljoen toeristen over de weg. c Landbouw. Zes Egyptische landbouwmaat- schappijen die samen over omstreeks 5.000 ha bouwland beschikken, zijn bij decreet van president Nasser genationa liseerd. Dit is meegedeeld door minister AbdoeJ Noer, die belast is met de her verdeling van de landbouwgronden. Aardbeving. Een observatorium in Mos kou heeft zondagochtend 'n zware aard beving geregistreerd waarvan de haard ligt tussen Brazilië en West-Afrika. Verkiezingen. Zes mensen zijn zondag in Turkije om het leven gekomen bij tal rijke incidenten die zich tijdens verkie zingen hebben voorgedaan. Juwelen. Twee groepen inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag bij juweliers in West-Berlijn en Bad Woeris- hofen juwelen en horloges ter waarde van 400.000 mark gestolen. Vlucht. Vier Oostduitse onderofficieren zij» in de nacht van vrijdag op zater dag over de Werra gezwommen en heb ben bij de Westduitse douane in Esch- wege asiel gevraagd. Overstromingen. Tot nu toe zijn zes doden gemeld als gevolg van overstromingen in noordelijk en centraal Portugal De schade is vele honderdduizenden gul dens. Trams. In Keulen zijn zaterdag twee trams tegen elkaar gereden. 25 men sen werden gewond, van wie vier zwaar. Kogel. De 29-jarige Jack Morris die met zijn broer Orville in de omgeving van Rockford in de Amerikaanse staat Il linois aan het jagen was, schoot de broer per ongeluk een kogel in het achterhoofd, doordat de trekker achter zijn riem bleef haken. Orville spuugde deNkogel direct weer uit, maar moest toch in een ziekenhuis worden opgeno men. Zijn toestand wordt bevredigen'' genoemd. Drukken. Telefoonabonnees in twee voor steden van Pittsburgh in de Amerikaan se staat Pennsylvanie zullen voortaa- een nummer moeten drukken in pla? van draaien. Het niéuwe sySteem ge" een tijdbesparing van viif tot conden bij een getal \-;n r.~«

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3