Antoniusziekenhuis in Velsen kreeg moderne kinderafdeling Concert van „IJmuidens Roem hield een belofte in wmmimüu Sint Nicolaas en de eenzamen Een jaar ontzegging gevraagd voor kapitein van Columbus EN OP ERRES WASDAG Hektrawler KW 41 zaterdag naar visgronden Havenberichiten Ruim 1500 voor de VARA-speelgoedactie STOKVIS DINSDAG de^ildejf AANDAG 18 NOVEMBER 1963 De speelkamer, een kinderparadijs HOTEL ROYAL KENNEMERLAAN - IJMUIDEN - TELEFOON 7452 Sfeer en gezelligheid - Twee dingen - één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN GROENENDAAL'S SUPERSLAGERIJEN K. M. STOFZUIGERS w, Dat kan. Dank zij de Erres Vol-Oto wasautomaat. Die wast, spoelt en centrifugeert vol-otoma1isch. Wit goed. Bont goed. Fijn goed. Precies zoals het moet. Alle erva ring (50 jaar!) met de beroemde Erres was- en droog- apparaten is erin verwerkt. Start de Erres Vol-Oto was automaat... en U start een wasdag met volop tijd voor Uw gezin. Haal de PrachJj',9ywE Er" scande rSarsB-ï zonen N.V., -n -fi,- im v n s i DOET DE HELE WAS VOL- AUTOMATISCH VOOR U A ■Lit! Stralend van trots en voldoening heeft zuster Bernarda, de directrice van de nieuwe kinderafdeling van het Antoniusziekenhuis in Velsen zondagmiddag de vele bezoekers rondgeleid, die zich geregeld meldden om deze belangrijke uitbreiding te komen bezichtigen. Een voor haar ongetwijfeld bijzonder prettige taak, waarbij de directrice door de staf van verpleegsters met hetzelfde blij moedige enthousiasme werd geassisteerd. Deze voldoening was even verklaar- voldoening baar als gerechtvaardigd, omSat zij de jeugdige patiëntjes hier straks een ver zorging kunnen bieden, welke is gebaseerd op de combinatie van een modern interieur met de nieuwste vindingen op het gebied van verpleging en genees kundige apparatuur. Dit alles in een frisse, bijna fleurige omgeving, welke er geheel op is ingesteld het kind iedere vorm van vrees te ontnémen, die het eventueel van huis voor dokter en ziekenhuis zou hebben meegebracht. De nieuwe afdeling is ingericht voor vijftig patiëntjes, waarbij inbegrepen acht boxen voor zuigelingen. In deze onderaf deling is een zogenaamde „babytlierm" geplaatst, welke installatie dient om de overgang van zuigelingen van couveuse naar de open zaal te vergemakkelijken. Wanneer een baby de couveuze mag ver laten is hij immers nog uiterst vatbaar, zodat met deze tussenvorm van wieg en couveuse elk risico kan worden verme den. Van deze „babytherm" heeft het An toniusziekenhuis de primeur voor Neder land, omdat nog geen enkel ander zieken huis hierover beschikt. Nieuw is ook de manier waarop kinderen met besmettelijke ziekten worden ver pleegd, waarbij infectie voor de overige afdelingen vrijwel is uitgesloten. Zij wor den door een aparte ingang binnenge bracht en ook de zusters die met hun ver pleging zijn belast, kunnen de patiëntjes door deze deur bereiken. De instrumenten waarmee zij eventueel door de artsen wer den behandeld, kunnen eveneens in deze afzonderlijk gehouden afdeling worden ge reinigd en de ouders, die hun kinderen komen bezoeken, mogen zich ter vermijding van mogelijke besmetting, Voor een raam doormiddel van een vernuftige spreekin- stallatie met hen onderhouden. Bij de verdere inrichting van deze kinder afdeling heeft men terdege zijn voordeel gedaan met alle ervaringen, welke de iraktijk op dit gebied in binnen- en bui tenland heeft opgeleverd. Vandaar dat de verraste bezoekers zondagmiddag werden geconfronteerd met talrijke nieuwe vin dingen, waarbij hygiëne en doelmatigheid tot in de perfectie zijn doorgevoerd. Zo als de "automatische spoelmachine, waar bedpannen, sputumglazen en urinaals in worden gereinigd, zonder dat de verpleeg ster hierbij met deze attributen in aanra king komt; de moderne papkeuken, inge richt om slechts eenmaal per dag de babyvoeding te bereiden, waarna deze ver der in koelcellen wordt bewaard en niet het minst de speciale afdeling voor ,.knoo- kinderen" (patiëntjes van Keel-, Neus-, Oor- of Oogarts), waar deze specialisten hen volgens de nieuwste methode kunnen behandelen. Uiteraard is in dit project ook een aparte onderzoekkamer opgenomen, evenals kamers voor de kinderarts en de directrice. Teneinde de moeilijke periode te over bruggen, welke het kind voor de algehele genezing nog scheidt van zijn definitieve terugkeer naar huis, heeft men hier nog een ruime speelkamer ingericht welke de patiëntjes ongetwijfeld als een klein para dijs zullen beschouwen. Zij kunnen zich in dit lichte vertrek aan en op gezellige kin dermeubels bezighouden met speelgoed van een rijk gevarieerde samenstelling, ge schonken door een aantal dames uit Vel sen, dat het ziekenhuis wel bijzonder toe genegen moet zijn. Verder verraste een der leveranciers de leiding met een grote schommelwip, een attractie, waar de kinderen der bezoekers zondagmiddag slechts met de grootste moeite uit konden worden verwijderd. Evenmin mag het royale geschenk van de Velser Gemeen schap onvermeld blijven, bestaande uit een televisietoestel en een bandrecorder. Zoals wij reeds eerder hebben mee gedeeld, zal deze kinderafdeling zaterdag DUI VENTENTOONSTELLING Voor de dertie „hokkenshow", die de postduivenhoudersvereniging Ons Genoe gen zondagmorgen in Café Sport te Bever wijk organiseerde, bestond grote belang stelling. Er waren ongeveer honderd vo gels uit de IJmond-Noord bijeengebracht te bezichtigen. De mooiste oude-wijfjes was van Th. Half van de Vredesduif uit Heemskerk, die met twee vogels 93 punten behaalde. De volgende deelnemers eindigden elk met 92,5 pnt. Op de tweede plaats: A. van Leeuwen van Ons Genoegen; P. van de Outenaar, Reisduif; G. Vergonet, O.G.; A. Roos, O.G.; Timmer, Atoom; A. de Both A.; Duineveld A.; R. Zoontjes, O.G. Na drie keuringen staat W. Pieters van Ons Genoegen nu bovenaan, gevolgd door P. van de Outenaar van de Reisduif, op de tweede plaats; R. Zoontjes van Ons Genoegen bezet nu de derde plaats. 23 november, des morgens om tien uur officieel worden geopend door de echtgenote van de burgemeester van Vel sen, mevrouw M. BührmannKlopper. Mevrouw Bührmann zal dan geen lege bedden meer aantreffen, omdat de ver schillende patiëntjes reeds in de loop van deze week naar deze afdeling worden overgebracht. Wat zij wel zal vinden is een van de modernste kinderziekenhui zen in Nederland, waar de ouders in Vel sen en omgeving hun kinderen met het grootste vertrouwenin handen van art sen en verpleegsters kunnen achterlaten. In de overtuiging, dat zij hier met veel liefde en toewijding en volgens de nieuw ste methoden der moderne geneeskun de zullen worden verpleegd. Advertentie De nieuwste hektrawler van de Neder landse zeevissersvloot, de KW41 Elisabeth Christina, hoopt zaterdag van IJmuiden uit voor het eerst naar de visgronden op de Noordzee te vertrekken. Althans indien de technische en officiële proefvaart woensdag bevredigend verloopt. De Elisabeth Christina is door de werf Dageraad te Woubrugge gebouwd in op dracht van de visserijmaatschappij Ken- nemerland te Katwijk. Het schip zal woensdagmiddag, na de officiële proef vaart van Vlaardingen uit, op de Noord zee worden overgedragen. Daarna ver trekt de hektrawler naar IJmuiden, waar het schip gereed wordt gemaakt voor de visserij. Het ligt in de bedoeling dat de Elisabeth Christina na enkele reizen op de Noordzee eventueel gaat deelnemen aan de verre visserij. IJmuidens Roem streeft naar vernieu wing. Dat is wel duidelijk geworden op het concert, dat de accordeonvereniging zaterdagavond in het Hervormd Jeugdge- bouw in IJmuiden-oost heeft gegeven. Het jeugdorkest bracht een programma van „Speel en zing", het grote orkest kwam met enkele Weense potpourri's op de prop pen. Twee voorbeelden van een streven naar een nieuwe stijl, dat volgende maal nog wel duidelijker zal worden, omdat men dan met een volledig variétépro gramma wil komen. Waaide er dus in zekere zin al een fris se wind door het programma van zater dag, het was toch ook wel duidelijk dat men er nog moeite heeft om tot een radi caal andere aanpak te komen bij „IJmui dens Roem", dat een volledig nieuw be stuur heeft gekregen. Toen het jeugdorkest een aaneenschake ling van populaire nummers ten beste gaf, met als solisten Janna Westra, Nico Zijl stra en'Jan de Dood, accordeon en Johnny Marco, zang, kondigde dirigent Wijker elk nummer afzonderlijk aan, hetgeen de vaart er volledig uithaalde. Overigens konden wij niet veel bewonder ring opbrengen voor de zangkunst van Johnny Marco, die succesrefreintjes als „Paradiso" en „Soerabaja" zong, maar haast in de microfoon moest kruipen om zich verstaanbaar te maken. Het idee om het publiek wat ..meezingers" te bezorgen is echteb goed, dat bleek tijdens het optre den van deze zanger in elk geval wpl, Het jeugdorkest opende het. programma met een weinig indrukwekkend stukje, ge titeld „De accordeon speelt" van Black. Joh. B. Kok, deskundig schrijver van ac cordeonwerkjes, bleek daarna ook van „Marianne" een klein juweel te hebben gemaakt en het jeugdorkest gaf van dit werk een even goede uitvoering als daar na van de ouverture „Unique" van Tie- bosch, al was de inzet nogal wankel. Het A-orkest opende uitstekend met de Carnaval-ouverture van Joh. H. Borstlap. „Patrouille Oriëntale" van E Leduc, pen leuk werkje, kreeg een geestige vertolking en hét orkest toonde zich daarna van een Advertentie Ondanks irijsverhogirg van het vlees handhaven wij toch de DUBBELTJES VOORDELIGER RIBLAPPEN van 2.58 voor 2.38 p. pond MAGERE LAPPEN van 2.78 voor 2.58 p. pond BIEFLAPPEN v. 2.98 voor,2.78 p. pond SUCADE LAPPEN van 2.98 voor 2.78 p. pond Voor de boterham: 150 gram boterhamworst 69 ct. ZEEWEG 229 - CEPHEUSSTRAAT 31 Misschien herinnert u zich nog wel, dat vorig jaar in Velsen een groepje mensen van allerlei richtingen, zonder als personen in de openbaarheid te treden, de Sint een handje geholpen hebben door speciaal de eenzamen in de gemeente te ver rassen met een attentie. Dat is toen een groot succes geworden en daarom gaat men dit over enkele weken herhalen. Het „comité zonder naam" heeft weer ver gaderd, de plannen liggen klaar, zodat het nu alleen nog op de financiering aan komt. Over de uitvoering van het werk behoeft men zich geen zorgen te maken. Helpers van de Sint blijken er legio te zijn. Men zou zich kunnen afvragen of er in het dichtbevolkte Velsen wel eenzamen zijn. Ze zijn er wel degelijk. Er zijn er zelfs veel meer dan menigeen zou be vroeden. Bejaarden, langdurig zieken, alleenstaanden die hier helemaal geen familie hebben. Vorig jaar heeft men in niet minder dan 225 van zulke gevallen een warme zonnestraal kunnen laten vallen op een decemberdag. Nu nog spreekt men van de enthousiaste reacties: het was hartverwarmend. Zij, die er toen aan hebben meegewerkt, hebben er evenzeer grote voldoening in gevonden. Dat bleek bijvoorbeeld heel duidelijk, toen de pakjes klaargemaakt moesten worden. Afgesproken was, dat men 's avonds om half acht zou beginnen Men rekende op een hele avond werk. Maar één van de mensen, die door om standigheden een half uurtje te laat kwam, vond een lege zaal. Onthutst vroeg hij, of men nog zat te wachten op het materiaal. Maar trots werd hij meegetroond naar boven, waar 225 pakjes kant en klaar stonden. De ervaringen van de dames der verschillende vrouwenorganisaties, die de pakjes hebben bezorgd? Het was ontroerend. De SAMVRO heeft dan ook voor dit, jaar weer alle medewerking toegezegd. Het comité wil graag de gehele bevolking in de gelegenheid stellen hieraan mee te doen. Als iedereen van het geld, dat hij voor zijn Sint-Nicolaasinkopen heeft bestemd, een klein partje afzondert voor de Sint Nicolaasactie Eenzamen, dan kunnen daarmee honderden mensen blij gemaakt worflen. Giften voor dit doel worden gaarne in ontvangst genomen op het bureau van de Velser Gemeenschap, Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden. Bijdragen kunnen ook worden overgemaakt op girorekening nr 27 04 75 t.n.v. Velser Gemeenschap te IJmuiden. maar dan onder vermelding op het strookje „Sint Nicolaasactie Een zamen". zeer voortvarende kant in de mars „Sem- pre Desto" van Kok. In een Weens programma speelde het orkest tenslotte in vlot tempo twee pot pourri's, uit „De vogelkoopman", en uit werken van Strauss en mert besloot met de mars „Wien bleibt Wien". Een cabaretprogramma zorgde voor een goede afsluiting van de avond. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Sirrah van Delfzijl; Grim. Vastervik; Gooiland, Salvador©; Blissworth, Londen, voor IJmuiden; Te^elstroom, Hull;t Alk, Kotka; Ida D, Swansea; Erik Reek- mann, Ahus; Martha Ahrens, Hamburg; Lanken- auersand, Hamburg; Serooskerk, Bremen; Hin de. Londen: Axel, Mantyluoto; Hondsbosch, Rot terdam, naar Beverwijk; Ubbergen, Klaipeda; Europa, Kingslyn; Donau S., Köping; Hoe Vinces, Londen: Maron, Pasajes; Congokust, Duinkerken; Mercurius H., Dagenham; Wesermarsch, Hamina; Wieb Böhmer, Gdynia; Maplehurst, Ctliffe; Co- lytto, Baie Comeau. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Bolmaren naar Ahus; Aaltje, Londen; Accres, Aalborg; Ali, Karlshamn, walsmateriaal van IJmuiden; Algol, Lissabon: Lydia W., IJstadt, kunstmest van IJmuiden; Markab, Keulen; Atlantis, IJ- stadt; Service. Londen; Jans, Londen: Eboe, Londen; Rio Cuarto, Le Havre; Leo, Helsinki; Noordwijk. Pepel, van IJmuiden; H*da 2, Bir kenhead, walsmateriaal van IJmuiden; Westpris, Gothenburg; Bomma, Moss; Dahomeykust, Rou- aan; Jean E, Londen; Lechstein, Bremen; Hoop, Rotterdam; Tor, Malmö; Memnon, Vigo; Heriot. Leith; Aardenburgh, Aarhus; Staffan, Bremen; Peperkust, Brake; Sirrah, Ahus; Mutatie, Karl- stad; Blissworth, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Tria, Avonmouth; Zaanstroom, Shore- ham: Berkelstroom, Londen: Rijnstroom, Huil. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Aletta van Dagenham: Denzo, Londen; Amstelstroom, Lon den: Mailand. West-Alrika; Tasman, Norwich; Freya. Bordeaux; Neth. Coast, Newcastle; Lap wing, Terneuzen, voor IJmuiden; Ivoorkust, Ant werpen; Willemijn. Par; Wollin, Kemi, olie voor Zaandam; Buka, Londen; Harrogate, Goole; Wer ner Franck, Brunsbüttel; Juno, Londen; Anne Grethe, Appingedam: Hoogland, Stettin, koleru voor IJmuiden; Nieder-Rhein, Köping; Dietert,, Gdynia, bijlegger IJmuiden; Barbara. Antwer-j pen: Bouca. Le Havre; Hoogkerk. Bremen; Braunschweig, Antwerpen; Leliegracht, Kotka; Draco, Aarhus. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Castor naar Hamburg; Thaletas, Randers; Rheinland, Le Hfa- vre. Arctic Tern, Hamburg; Brahzu, Rotterdam; Kennemerland. Bremen; Isis Rotterdam; Maple hurst, Immingham: Pacific Victory, Le Havre. Maandag kwamen ln IJmuiden aan: FigoD'etto van rmmingham; Harle Riff, Gdynia, bijlegger IJmuiden: Ansgaritor, Moermansk: Ibis, Kntka. (Indien achter de scheepsnaam en de b.aven van herkomst of bestemming geen n arte ra aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Omdat hij mede schuldig moet worden geacht aan het vergaan van zijn schip, de 183 hrt. nietende kustvaarder Colum bus, die op 21 april van dit jaar ten zuid westen van het vuurschip Goeree ten on der is gegaan, heeft in een zitting van de .Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam de hoofdinspecteur voor de scheepvaart de raad voorgesteld om de betrokken ge zagvoerder te straffen door hem zijn be voegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen te ontnemen voor de tijd van twaalf maanden. Het ruim 35 jaar -oude kustvaartuig was ^beladen met blik in pakken en rollen. Bij .een lichte deining en windkracht drie is de lading van het schip, dat bij volle Ikracht slechts zes knopen kon halen, gaan schuiven. Dit als gevolg van het feit, dat geen stuwhout was gebruikt terwijl door onjuist verdeelde druk op het «casco lek kage moet zijn ontstaan. Het schip maakte zulk een slagzij dat de vierkoppige bemanning, met achter lating van bezittingen en scheepspapieren, van boord ging. De bemanning werd aan boord genomen door een Duitse kustvaar der. De Columbus is met slagzij over bak boord over de achtersteven in het water verdwenen. De mannen Meten het schip per Advertentie Electrolux, Excelsior, Erres, Holland Electro, Ruton, AEG, Philips enz. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 dinghy, er was geen reddingboot aan .boord. De Raad voor de Scheepvaart zal later schriftelijk zijn oordeel geven. De speelgoedactie bazaar van de VARA, die vrijdag en zaterdag in „De Meerpaal' aan de Banjaartstraat in Velsen-Noord is gehouden, mocht zich, ondanks het wel zeer slechte weer, verheugen in een grote belangstelling. Vrijdagavond al vonden de goederen voor de verkoop goede aftrek en de attracties droegen veel hij tot het vergaren van een som geld ten behoeve van 265 kinderen van de Stichting „Pro Juventute" in Dordrecht. De grote regenval verhinderde zater dagmorgen niet, dat velen de weg naar ,,De Meerpaal" vonden om daar hun bij dragen te leveren aan deze speelgoedactie. De verschillende attracties konden 's mid dags tegen vier uur al niet meer aan de vraag voldoen. De verkoopstands liepen al even vlot naar lege planken; een groot aantal artikelen vond de weg naar het rad van avontuur, dat tot halfzes draaide. Hierna (oorspronkelijk zou het zeven uur zijn), sprak mevrouw Van Eijkelen-Bes- .stenbreur haar dank uit aan alle mede werksters en medewerkers, die de bazaar deden .slagen. Zij maakte bekend, dat de loten no. 372, 272, 977, 348, 57, 668, 196, 469, 805, 581 en 766 recht geven op een pop, die afgehaald kan worden de Tiende straat 8. Een ieder, die daarvoor belang stelling heeft, kan donderdagavond tussen zeven en acht uur in de zaal van Jonge Strijd (boven de openbare leeszaal aan de Wijkerstraatweg) de ingekochte speelgoe deren zien voor de „Pro Juventute'-kin- deren. Het bedrag van de bazaaropbrengst is 1515,17, waarbij nog geteld kunnen wor den 225, van de eerste klaverjasdrive van „Onder Ons", (die nog een herhalin" zal hebben) en van een kleine bij dra r van de Buizengieterij van Hoogovens. presenteert ,f - ?-• Cl kleurenfolder b I briefkaart Rotterdam ALLE TEXTIEL: Ook wol, draion, no-iron, zelfs wollen dekens dank zij een speciaal kort programma, met een bijzonder zachte waswer- king. Uniek in wasautomaten I Vol automatisch met normaal of extra ruim sop, desnoods zonder centri fugeren als het wasvoorschrift dat vermeldt. APART VOORWASPROGRAMMA: Los vuil kunt U tevoren snel laten wegspoelen. De volle waskracht van het sop blijft daardoor beschikbaar voor hardnekkig vuil. GROTE CAPACITEIT: Liefst ruim 4 kg goed per keer (weeg maar eensl) gaat er met gemak in. Da grote trommel-middellijn en de 745 toeren per minuut geven de Vol-Oto voorts het beste droog- resultaat van alle verplaatsbare was-sutomaten. Ander voordeel: er kan óók apart gecentrifugeerd worden. SIGARETPROEF: Neem deze proef als de Vol-Oto op volle kracht cen trifugeert. De sigaret valt niet om. Zo stil en stabiel staat de Vol-Oto dank zij 4 (vier) ingebouwde schok- brekers. Probeer het ook met thee kopjes - het praktische Hornitex bovenblad Is ervoor om er Uw keuken-attributen op te zetten - U zult zien: geen kopje trilt meel skjp| Uw Erres Vol-Oto werkt 't best met matig schuimend Skip, het wasmiddel dat speciaal voor mo derne wasmachines is gemaakt. Grootpak f 1.15, gezinspak f 2.25 en voordeelpak van f 11.50 voor f 9.50. ^-Jtart de Erres Vol-Oto (met Ideale drukknopbediening) wanneer het U zint. Elke dag, elke tijd is goed als Erres wasdag. U hoeft er echt niet bij te blijven I Uw Vol-Oto waarschuwt met een zoemertje als de was klaar is. 1 cf Ns&.C'* - I 38920 C

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5