HET WEER van 140 kilometer per uur Meeste regenval in IJmuiden Generaal W. den Toom benoemd tot Staatssecr. voor Luchtmacht doitiuiifa Nederland gegeseld door een woedende zuidwester storm COMPLETE SKI-UITRUSTING 158.35 idJ SP0RTHUIS HAARLEM Den Helder me Acheson en Clay tegen de suggestie van Eisenhower Melk 3 a 4 cent per liter duurder Dr. I. N. Th. Diepenhorst Staatssecretaris Buitenlandse Zaken NATUURGEWELD EIST DRIE SLACHTOFFERS Minister Eric Louw van Zuid-Afrika wil aftreden Troepen in Europa niet verminderen en nauw samenwerken met Bonn Voor modieuze dames- en teenerkleding WIE WAT WAAR 1964 J JAARGANÓ NUMMER 14 'DINSDAG -19 NOVEMBER 1963 èeè MORRIS 'êeforeyou êuij! SUËDE DAMES- EN HERENJASJES JAARBOEK Nog harde wind Na april '64 Het woord is aan In de krant van heden: Kunstkalenders omringt u V met goede raad Grote Houtstraat 123 - Tel. 22085 Marsmanplein 15 - Tel. 64562 Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JJuider Courant T w j - -muf _fj_ f - - - f 8.—, franco per post 8.50. Losse 1 eiet. redactie o389, na kantooruren 5080 iWB 4HV IHH flBi Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295.' DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING G^2nte|'ijmtód^ (W^no. 12928& A<^' hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM'TEL 223596 Zie advertentie op pag, 14 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later enkele versprei de opklaringen, maar ook plaat selijk buien. Weinig verande ring in temperatuur. Aanvanke lijk krachtige en langs de kust harde tot stormachtige zuidwes telijke wind, later krachtige tot matige en langs de kust harde tot krachtige westelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Dè storm, die gisteren over grote delen van Nederland heeft gewoed, heeft verscheidene slachtoffers geëist. Op het Hollands Diep zijn twee binnen vaartschepen in moeilijkheden geraakt. De zestienjarige matroos Arie van Werd uit Sliedrecht en de 35-jarige schipper W. W. Kootstra uit Nieuwerkerk aan de IJsel zijn daarbij om het leven ge komen. In Veenendaal werd de 51- jarige J. de Haan, die op zijn bromfiets op weg was naar zijn werk in kamp Overberg, getroffen door een afgerukte tak. Hij werd met een schedelbasisfrac- tuur overgebracht naar het Juliana- ziekenhuis in Veenendaal, waar hij in de loop van de dag is overleden. Op de brug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht blies de storm een 23-jarige onderwijzeres met fiets en a! op de rijbaan, waar zij door een auto werd aangereden. Haar toestand is kritiek. De 16-jarige Arie van Werd was dek- knecht op het uit Sliedrecht afkomstige schip „Risico", dat door de storm uit zijn koers was gedreven en op een pier was gelopen. Het dekknechtje raakte in pa niek en sprong overboord, maar hij had geen kans tegen de hoog opgezweepte gol ven. In Willemsdorp gelegerde comman do's slaagden er in de schipper en motor drijver van boord te halen. Toen de „Ne gen Gebroeders" uit Nieuwerkerk aan de IJsel was volgelopen slaagde de 25-jari- ge A. de Jong uit Ouderkerk aan de IJsel erin naar de kant te zwemmen. Com mando's kwamen ook hier te hulp, maar schipper Kootstra kon niet meer worden gered uit het inmiddels gezonken schip. Geen stroom Een enorm ongemak werd door de storm veroorzaaokt toen windstoten leidden tot een breuk in een centimeters dikke kabel in het Rotterdamse „openluchtstation" Waalhaven. Een groot deel van Zuid- Holland kwam daardoor gistermiddag zon der stroom te zitten. In Nootdorp blies de storm een houten kleuterschool omver, kort nadat tientallen kleuters het gebouwtje om vier uur had den verlaten. Een windhoos beschadigde op Texel een woonhuis. Door de storm In zuivelkringen verwacht men dat de melkprijs na april volgend jaar 3 tot 4 cent per liter hoger zal liggen dan nu. Bij het produktschap voor zuivel noemde men ons een aantal factoren die tot een dergelijke prijsverhoging kunnen leiden: de loonsverhogingen van januari en april, een nieuwe richtprijsverhoging voor de boeren (ook al in EEG-verband) en een kostendoorberekening die bij de laatste verhoging nog niet aan de orde is geko men. De minister van Economische Zaken heeft uiteraard de melkprijsontwikkeling in de hand, maar het lijkt onwaarschijn lijk dat hij de verhoging sterk zal kun nen afremmen. kon ook de Hembrug over het Noordzee kanaal niet worden gesloten. Op het platform te Schiphol werd een geparkeerd staand busje met grote kracht tegen een „Electra" van de KLM opge blazen. Het toestel werd zodanig bescha digd dal de passagiers moesten overstap pen. Aanvaringen In de Waalhaven botste een Amerikaan se ertstanker, de „Montauk", tegen een Zweedse vrachtvaarder alvorens vast te lopen in de trossen van een Turks schip. De Zweed, de „I.W. Winck", liep flinke schade op. Een P&namées sehi£, de ..Arun", liep roer op de Oude Maas en ramde twee staanders van dé brug ten zuiden van Barendrecht. Onze omgeving In Haarlem moest de brandweer giste ren veertig maal uitrukken. Men was met vijf wagens onderweg, die van het ene adres naar het andere reden. Bijzonders schadegevallen deden zich echter niet voor. De storm is juist op tijd gaan liggen cm een watersnood langs de Westeinder- plassen en het Brasemermeer te voorko men, want de brandweer was al bezig de sloot, die de laatste waterbarricade voor de polder vormde zoveel mogelijk leeg te pompen. De dijk bij Oudewetering kwam geheel onder water. Op deze plek moest men met zandzakken werken om te belet ten dat het water de polder zou instromen. Het Duitse schip Dorothea Weber (387 ton) is in moeilijkheden op de Goodwmd Sands bij Deal. De reddingboot van Rams- gate is uitgevaren. In Frankrijk worden verschillende ste den met een watersnood bedreigd. In Cherbourg staat het water bijna twêe me ter hoog. Vierduizend mensen moesten gis teren in allerijl door marinevaartuigen uit hun huizen worden ontzet. Tot nu toe zijn er twee slachtoffers gevallen. Het Zweedse schip „California" (7.227 brt.) heeft gemeld dat een bemanningslid over boord is gevallen in de nabijheid van het lichtschip „Goeree". Aan schepen in de omgeving is verzocht naar de drenkeling uit te kijken. Van het marinevliegkamp Valkenburg is een „Neptune" opgestegen om vanuit de lucht naar hem te zoeken. In het gehele westen van ons land zjjn gisteren vele windstoten tussen 110 en 120 kilometer per uur geregistreerd, in Den Helder kwam er één voor van 142 kilometer per uur. Oost- en Zuid- Nederland kregen alleen harde wind. De meeste regen werd tot vanmorgen in IJmuiden gemeten, namelijk 56 milli meter. Reeds maandagmorgen moesten de loodsdiensten van IJmuiden en Vlis- singen voor alle schepen worden ge staakt. Rond het middaguur volgde Hoek van Holland dit voorbeeld. De loodsdiensten zijn inmiddels hervat. Er is een kans dat de wind opnieuw tot stormkracht zal toenemen. Een nieuwe depressie trekt namelijk snel van Ierland naar de Noordzee, maar zij is minder actief dan haar voorgangster. De storm van gisteren was de zwaarste die wij na 17 januari 1962 hebben zien passeren toen het Noordwestduitse kustgebied zwaar werd getroffen. Dr. 1. N. Th. Diepenhorst De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mee, dat dr. I. N. Th. Diepenhorst tot staats secretaris van Buitenlandse Zaken be noemd zal worden. De heer Diepenhorst Is 20 maart 1907 in Amsterdam geboren. Nadat hij het ge reformeerd gymnasium hsd doorlopen studeerde hij rechten aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Na zijn promotie werd hij bibliothecaris aan het ministerie van Economische Zaken. In 1939 werd hij burgemeester van Epe. Deze functie ver vulde hij, met een onderbreking tijdens de tweede wereldoorlog, tot 1954. In 1955 deed hij kandidaatsexamen theologie aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Hij is lid van de Provinciale Staten van Gelderland. Sinds 1956 heeft dr. Diepenhorst zitting in de Tweede Kamer voor de C.H.U. Jean Paul: Kinderspel is levensernst in luchtige vorm. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Öp de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kerkelijk Leven5 In de Vishal en Op zee5 Topsy 6 Kunst8 Radio en t.v8 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ Binnenkort is de benoeming te verwach ten van luitenant-generaal W. den Toom, directeur Materieel Luchtmacht, tot staats secretaris van Defensie. De heer Den Toom zal worden belast met de aangelegenheden van de luchtmacht. Vele jaren lang is in de Staten-gene- raal gepleit voor een staatssecretaris voor de luchtmacht. De heer Den Toom werd op 11 juli 1911 in Rotterdam geboren. Hij ging in 1930 naar de K.M.A. in Breda en werd in augustus 1933 benoemd tot tweede luite nant bij het 12de regimentinfanterie té Groningen. In 1936 werd hij geplaatst op de vlieg basis Soesterberg. In augustus 1937 werd hij eerste luitenant. Na het behalen van het waarnemersbrevet werd de heer Den Vierde klasse tweede ljjst 5.000: 18623 2.000: 10495 18331 1.500: 5715 17752 1.000: 3185 15315 17583 19845 400: 2244 3880 4320 6989 8047 8878 9193 13045 13668 15268 16284 17854 19513 20124 200: 1459 1794 2682 2730 2915 3344 3979 6715 6779 7585 8399 10422 10898 10961 10961 12368 14600 15238 15804 16781 18086 18280 18519 19059 19211 19739 19870 19922 20416 20453 20531 Advertentie De Britse sleepboot Blue Falcon, die een oud Duits oorlogsschip uit Noor wegen op sleeptouw had is door het zware weer met haar sleep op de noordkust van Jutland geworpen. Rechts de sleepboot en links de oor logsbodems in de kolkende branding op het Deense strand. (Telefoto) Advertentie ZIJLSTR. 90 - HAARLEM - TEL. 11161 PRETORIA (AP en Reuter) De 72- jarige minister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Afrika, Eric Louw, is van plan 31 december af te treden. In een verklaring deelt Louw mee dat hij 21 november jarig is en dit het juiste ogenblik acht bekend te maken, dat hij de eerste-minister van zijn voornemen om af te treden op de hoogte heeft gebracht. Hij was vijftien jaar lid van het kabinet. Louw werd in 1955 minister van Bui tenlandse Zaken in de regering-Strijdom en bleef dit toen Hendrik Verwoerd ia 1958 eerste-minister werd. Hij wordt beschouwd als een van de vurigste verdedigers van Zuid-Afrika's apartheidspolitiek. Hij is een fel nationa list. Louw heeft zijn afkeer van de Verenig de Naties nimmer onder stoelen of ban ken gestoken. Hij heeft de organisatie on langs nog „een monster en niets an ders" genoemd. De laatste tijd was hij het enfant terri ble in de Zuidafrikaanse politiek. De re geringspers gaf hem een reprimande voor zijn „gebrek aan takt". De meeste kranten keurden zijn felle afkeer van de nieuwe Afrikaanse staten af evenals zijn dreigement om econo mische maatregelen te treffen tegen wes telijke landen, die weigeren Zuid-Afrika's zaak te steunen. Ltn.-generaal W. den Toom Toom als luchtvaartofficier geplaatst op het ministerie van Oorlog bij de afdeling generale staf. Bij de mobilisatie in het voorjaar van 1939 werd luitenant Den Toom belast met de instructie op het vlieg veld Bergen. Bij de capitulatie ging hij als krijgsgevangene naar Duitsland. Bij zijn terugkeer in 1945 werd hij in structeur en verbindingsofficier op de na- vigatieschool bij Jurby op het Engelse eiland Man. In 1947 werd hij personeels- officier bij het toenmalige Directoraat Luchtstrijdkrachten te Scheveningen. In 1948 en 1949 volgde hij de hogere krijgs school in Den Haag; hij behaalde er het brevet voor generale-stafbekwaam- heid. Hij was inmiddels majoor geworden en werd in 1949 luchtvaart-adviseur bij het militaire kabinet van de minister van Oor log. In 1950 werd hij hoofd der sectie ope raties van de luchtmachtstaf en bevorderd tot luitenant-kolonel. In mei 1952 werd hij hoofd van de luchtmacht-sectie der Euro pese Defensie Gemeenschap in Parijs en bevorderd tot kolonel. In oktober 1953 werd hij sous-chef van de luchtmachtstaf in Ne derland, in 1955 commandant van de vlieg basis Ypenburg. en in 1956 commandant van het commando luchtmachtopleidingen in Arnhem. In 1958 werd hij in Parijs hoofd van Nederlandse militaire verbin dingsmissie bij SHAPE. Hij trad toen te vens op als militair adviseur van het hoofd van de gecombineerde permanente verte genwoordiging van Nederland bij de Noord.- atlantische Raad en de vroegere organisa tie voor Europese economische samen werking. Op 1 oktober '60 werd plaatsvervangend chef van de luchtmachtstaf in Nederland en bevorderd tot generaal-majoor. Op 1 mei 1963 volgde zijn benoeming tot di recteur-materieel luchtmacht. Advertentie m 9 bestaande uit een paar stevige ski schoenen met warme sokken en wan ten, een ski-bril, een elastische goed gesneden helanca ski-pantalon, een mooie wollen trui en een reversible dri-sill poplin ski-jack (voor heren 187.85). In Zandvoort werden twee grote spiegel ruiten van hotel Bcuwes vernield. Buitenland STORRS (Reuter) De vroegere Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson heeft in een toespraak op de uni versiteit van Connecticut gezegd dat de Amerikaanse troepen niet in Europa zijn als een gunst tegenover de Europeanen tot dat hun economie zich heeft hersteld, zo als oud-president Eisenhouwer schijnt te denken, maar om de NAVO-strijdkrachten te versterken. Acheson drong er op aan de besprekin gen over Duitsland niet voort te zetten. Het onbehagen en de achterdocht, die hierdoor in Duitsland worden gewekt, wegen zwaar der dan de gemeenplaatsen over voeling houden, open deuren én gebaande wegen. Acheson zei ook: „Verleen geen steun aan het Franse kernprogram. Deze steun zal generaal De Gaulle niet in de geringste mate doen afwijken van zijn politieke ac tiviteit die op het ogenblik de Europese eenheid en het bondgenootschap met de Verenigde Staten aantast". Acheson betoogde dat de Amerikaanse strijdmacht in Europa niet moet worden verminderd. Ter ontwikkeling van de Euro pese eenheid kan slechts de nauwste sa menwerking tussen de regeringen van Duitsland en de Verenigde Staten enige vooruitgang opleveren. NEW YORK (AP) Oud-generaal Lur cius D. Clay, speciaal adviseur van presi dent Kennedy voor Berlijn, heeft gewaar schuwd tegen een inderhaaste terugtrek king van Amerikaanse troepen uit Europa, omdat zulks een „verschrikkelijk slechte uitwerking op onze Europese bondgenoten zal hebben". Advertentie Maandagmiddag heeft koningin Juli ana in het paleis Soestdijk zestig jongeren-vrijwilligers ontvangen, die deel uitmaken van twee groepen. De ene groep zal naar Brazilië vertrek ken. de andere naar Kameroen. De fotó toont de koningin met de Kameroenploeg.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1