„Tjokroaminoto" had geen loods aan boord Executie-datum Preston Cobb nu vastgesteld op 6 december HET WEER 9adttüSa Telefoongesprekken worden zeer zelden afgeluisterd Uurlonen in de landbouw met 11 cent omhoog NAM gaat binnenkort boren op Ameland K.L.M.-bedrijf door fraude benadeeld Talrijke winnaars in de sporttoto B. V.D.-Kamercommissi e Boer Koekoek kwam niet met bewijs Alleen een gezonde huid is mooi SCHERK Kunnen makkelijke schoentjes leuk zijn? Hui i n g &eè MORRIS before you êuy! Enkele opklaringen Buitenland Alarmtoestand Het woord is aan In de krant van heden: De vrees, die onlangs in ons land is ontstaan over een schending van het telefoongeheim door de Binnen landse Veiligheidsdienst is ongegrond. Dit verklaarde gisteren in de Tweede Kamer dr. Vondeling namens de vaste Kamercommissie voor de B.V.D. Het is deze commissie na onderzoek gebleken dat het afluiste ren van telefoongesprekken in ons land zeer zelden voorkomt en dan nog alleen om zeer klemmende redenen 49e JAARGANG NUMMER 15 WOENSDAG 20 NOVEMBER 1963 Kantoon Lange ^Nieuwstraat 427, IJmuiden. ^1 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post f 8.50. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nummers nfcrehaald aan ons bureau 15 cent Haarlem: hootdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERW IJ K EN OMGEVING IJmuldi cënramnë'. 129m idacteur; Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H, C. van der Mije Het 9.550 ton metende Indonesische vrachtschip „Hostjokroaminoto" is dinsdagnacht op zijn eerste reis naar Rotterdam bij de ingang van de Nieuwe Waterweg op het noorder- hoofd van Hoek van Holland gelopen. Het beraad van de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap met be trekking tot de loonsverhoging op 1 janu ari 1964 heeft geresulteerd in het besluit om contractpartijen in de landbouw te ad viseren tot een tussentijdse verhoging van de basisuurlonen met elf cent. De vaste, in geld uitgedrukte toeslagen en de tarieven zullen thans niet worden verhoogd. De goedkeuring voor deze loonsverhoging zal op de kortst mogelijke termijn bij de „Stichting van den Arbeid" worden ge vraagd. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (N.A.M.) in Oldenzaa' heeft bekend ge maakt dat voorbereidingen worden ge troffen om binnenkort een exploratiebo ring te verrichten op Ameland. Indonesisch schip gestrand bij Hoek van Holland Vanmorgen om ongeveer half vier is het 9.550 ton metende Indonesische vrachtschip „H. O. S. Tjokroaminoto" op zijn eerste reis naar Rotterdam bij de ingang van de Nieuwe Waterweg op 'de uiterste punt van het noorderhoofd van Hoek van Holland gelopen. Het schip, dat genoemd is naar een Indonesische onafhankelijkheidsstrijder, heeft 72 be manningsleden ATLANTA (Georgia) - (AP) - Preston Cobb jr is voor de vierde keer in twee jaar ter dood veroor deeld. Het vonnis zal vrijdag zes december op de elektrische stoel aan hem worden voltrokken. Preston Cobb, een negerjongen, was vijftien jaar, toen hij in augustus 1961 voor de eerste keer de doodstraf tegen zich hoorde uitspreken. Hij zou zijn bejaarde blanke werkgever hebben vermoord. Dat vonnis heeft toen in de hele wereld grote beroering veroorzaakt Er zijn talrijke pogingen gedaan de jongen te redden. Zelfs bij het Amerikaanse Hooggerechtshof wer den daartoe petities ingediend. De laatste mogelijkheid om Preston Cobb te redden is een gratieverlening door de gouverneur van Georgia, die deze bevoegd heid in handen heeft gelegd van een uit drie personen bestaande „Pardon and Pa role Board", waarvan een vrouw voor zitster is. Een beroep op president Ken nedy is niet mogelijk. Men zal zich herineren dat de vijftien jarige Preston Cobb indertijd (hij is nu zeventien) het onderwerp van levendige acties overal ter wereld is geweest, niet het minst in Nederland, waar op initia tief van de heer J. v. d. Molen, toenter tijd hoofd van de Gerhardschool in Am sterdam, een petitie uitging onder het motto: „Een kind van vijftien zet men niet op de electrische stoel". Bovendien wist de heer v. d. Molen te bereiken dat een afvaardiging uit ons land, namelijk de kinderrechter mr. B. W. van Houten en het Rotterdamse gemeenteraadslid me- Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT <BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON MONTY-COATS Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en hier en daar nog enkele buien. In de komende nacht belangrijk kouder en ook morgen overdag iets lagere tem peraturen. Aan de kust aanvan kelijk nog krachtige, elders ma tige tot zwakke wind uit weste lijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Preston Cobb vrouw Diemer-Lindeboom naar Georgia (V.S.) ging om voor het leven van de vijf tienjarige negerjongen te pleiten. Dit alles is echter afgestuit op de for mele wetgeving van Georgia, die vasthoudt aan de doodstraf voor deze jongen. In tussen is twijfel ontstaan over de schuld van Preston Cobb, door een ontwikkeling die niet alleen sensationeel maar ook ta melijk onzeker moet worden genoemd. De zoon van de vermoorde boer Dumas, die in het begin van dit jaar overleed na een auto-ongeluk, zou in zijn laatste ogen blikken hebben bekend zijn vader te heb ben neergeschoten. Hij zou de schuld op Preston Cobb hebben geschoven en deze onder bedreiging hebben gedwongen, een bekentenis af te leggen. De afhankelijk heid van de kleurlingenfamilie Cobb van de blanke familie Dumas zou de reden zijn geweest, waarom Preston bezweken zou zijn onder deze bedreiging, omdat hij zijn moeder en zusjes en broertjes wilde vrijwaren voor de wraak van Dumas junior. Wij weten niet, of deze feiten juist zijn. Wij weten ook niet of deze feiten kans hebben gehad te worden geverifieerd. Niettemin blijft de vraag, of een jongen van vijftien met de doodstraf en dan nog wel met een verzwaarde doodstraf door verlenging van de wachttijd mag worden gestraft. Men kan zich moeilijk voorstellen wat deze jongen moet hebben geleden gedurende de twee jaren, die hij in de dodencel heeft doorgebracht. Het is twijfelachtig of er nu nog iets kan worden ondernomen om het leven van deze jongen te redden. Als Preston Cobb op zes december sterft, sterft er tegelijk een belangrijk stuk vertrouwen in de menselijkheid en de beschaving van Amerika. Het schip kwam dwars op het hoofd op de stenen te zitten, op slechts vijftien me ter afstand van de lichtopstand. Het voor schip stak ongeveer veertig meter binnen de Waterwegmonding, het achterschip bleef vlot. Sleepboten en de reddingboot Koningin Juliana voeren direct uit. Een eerste poging om het schip vlot te slepen, mislukte. Voor laat in de middag kan geen tweede poging worden verwacht. De bo dem van het schip schijnt te zijn bescha digd, want het maakt water. De Tjokroaminoto, het eerste Indonesi sche schip dat Rotterdam zou aanlopen, kwam leeg van Antwerpen. Er stond een harde pal westelijke wind, met een kracht tussen vijf en zes. De gezagvoerder had geen loods aan boord genomen. Blijkbaar had hij haast Rotterdam te bereiken om dat het begin van het lossen op half acht was vastgesteld. Hij waagde het er op en het liep mis. De seinpost, die de stranding had zien aankomen, gaf dadelijk alarm. De sleep boot Schelde van L. Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst en de Europoort- sleepboot Schouwenbank voeren onmiddel lijk uit, later gevolgd door de sleepboten Steenbank, Azië, Europa, Stroombank en Middelbank. De schepen maakten op het achterschip vast en begonnen te trekken, maar slaagden niet. De scheepvaart op de Nieuwe Waterweg ondervindt geen hinder van de stranding. Op dezelfde plaats verging op 7 augustus 1954 het Britse vrachtschip „Spanker", en op 24 februari 1907 ging niet ver van dit punt het passagiersschip „Berlin" met vele opvarenden ten onder. De „H. O. S. Tjokroaminoto" is eigendom van de Indonesische rederij „Djakarta Lloyd" en werd begin februari 1961 aan de rederij afgeleverd door een, Japanse werf. Het schip was op weg van Antwer pen naar de Merwehaven in Rotterdam om daar 340 ton stukgoed te lossen. De reddingboot „Koningin Juliana", die om half negen was uitgevaren om een Nederlandse loods aan boord te brengen, is om tien uur in de berghaven terug gekeerd teneinde drie „schipbreukelingen" aan wal te brengen. Het waren de Bel gische Schelde-loods en een adspirant die met hem meevoer (zij konden wegens het slechte weer niet voor de Scheldemond op de loodsboot worden afgezet) en een kompassteller uit Vlissingen, die na ver trek uit Antwerpen de kompassen van het schip had gecompenseerd. In de loop van de morgen is het schip ernstiger gaan lekken. Er kwam ook wa ter in ruim 2 en in de vullingen van beide ruimen. De ruimen 3 en 4 waren toen echter nog droog. Hoewel de wind in de loop van de mor gen afnam, werd de zee ruwer omdat de wind meer naar het noordwesten draaide. Alle loodsdiensten langs de Nederlandse kust werden gisteravond weer gestaakt. Als laatste hield om kwart voor zeven de loodsdienst voor Hoek van Holland op de in- en uitgaande schepen te assisteren. Advertentie JA. Dat beweert en bewijst de speciaalzaak van Huizing. Daar komen schoentjes uit de doos die a la mode zijn én lekker lopen. Wandelschoentjes en pumps met een geheim van binnen. Kom zie, pas en voel het! Vanaf vanmorgen zes uur waren alle loodsdiensten weer normaal, maar twee uur later staakte IJmuiden de loodsdienst voor kleine schepen. De veerdienst Zierikzee-Kats heeft in verband met de storm de dienst van acht uur laten vervallen. De veerdienst Zijpe- Anna Jacobapolder is eveneens van heden af gestaakt. Stormachtige winden belemmerden het scheepvaartverkeer in het Engelse Kanaal en kleine schepen zochten soelaas in ha vens langs de kusten van Engeland en het vasteland. Het zestigduizend ton metende Franse passagiersschip France, het langste ter wereld, werd op een reusachtige kraan ge smakt nadat het was verrast door een ge weldige windstoot toen het gisteren in Southampton op weg ging naar Le Havre. Het schip liep slechts oppervlakkige averij op. Buiten Kopenhagen liep de negentiendui zend ton metende Noorse tanker Benwell in de storm aan de grond. Sleepboten heb ben getracht het schip vlot te trekken. Het Spaanse vrachtschip Miguelin seinde uit de golf van Biscaje dat het In een storm in moeilijkheden was. De lading van het schip werkte. De Duitse sleepboot Pa cific is ter assistentie uitgevaren. De stormwinden, die België hebben ge troffen zijn in kracht afgenomen. Zij heb ben een spoor van beschadigde daken, ver nielde schoorstenen, telefoonpalen en tele visie-antennes achtergelaten. In Engeland en Wales zijn duizenden hectaren bouwland overstroomd. Grote snelverkeerswegen werden geblokkeerd. De autoriteiten hebben in westelijk Sus sex een alarmtoestand afgekondigd. Rivie ren zijn hier buiten hun oevers getreden waardoor landbouwgronden zijn over spoeld en wegen onbegaanbaar zijn gewor den. De directie van hei KLM-autobusbedrijf heeft de politie vandaag in kennis gesteld van een fraude bjj dit bedrfjf, die het, ge spreid over een reeks van jaren, vermoe delijk enige duizenden guldens heeft ge kost. De knoeierijen werden bedreven door een buschauffeur in samenwerking met een balie-employé an het station Mu seumplein. Beide employés zjjn hangende het onderzoek geschorst. Transito-oassagiers ontvangen op Schip hol respectievelijk Museumplein een witte coupon, die bij inlevering bij de chauffeur recht geeft op een roze contra-bewijs voor gratis vervoer. Bij de verantwoording dient de chauf feur even zoveel witte coupons in te leve ren als hij roze conti a-bewijzen heeft af gegeven. Passagiers die het normale tarief betalen ontvangen een groen plaatsbewijs. In dit geval heeft de chauffeur, in sa menwerking met een balie-employé op het Museumplein, op onregelmatige wijze de beschikking gekregen over witte coupons. Hierdoor kon hij roze contra-bewijzen te gen betaling afgeven, waar een groen plaatsbewijs was vereist. De 654.559 deelnemers aan de toto van deze week hebben voor een prijzenbedrag van 255.669 gezorgd. Voor de eerste prijs 140.617,95) meldden zich 50 gegadigden, die ieder bruto 2.757,20 tegemoet kunnen zien. Niet minder dan 1121 deelnemers had den slechts één fouf en zij verdelen de tweede prijs (ƒ76.700 70) hetgeen hun 68 oplevert. De 15 winnaars van de exitra- prijs, die f 38.350,35 groot is, toucheren ieder bruto 2.397, Thomas Jefferson: Waar de pers vrij is en iedereen kan lezen, daar is alles veilig. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Langs sluizen en havens7 In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving 7, 11 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 13 Scheepsberichten 15 Economisch nieuws15 Beurs 15 Topst) 16 Sport 17 Luidsprekers 14, 16 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Advertentie ZIJLSTR. 90 - HAARLEM TEL. 11161 Bijzondere Bureau-garnituren Prinses Beatrix heeft dinsdag een bezoek gebracht aan de onderdelen van de Koninklijke Marine in Den Helder. Tijdens de inspectie van de erewacht maakte de prinses dank baar gebruik van de paraplu. van staatsveiligheid. Er zijn mach. tigingen van vier ministers voor nodig, die ieder het recht van veto hebben. Dr. Vondeling verklaarde voorts dat het de Binnenlandse Veiligheidsdienst niet is toegestaan brieven welke onder de hoede van P.T.T. zijn, te openen, door te lichten of op andere wijze van de inhoud kennis te nemen. Na deze verklaring daagde de heer Scheps (P.v.d.A.) boerenleider Koekoek uit, zijn bewering waar te maken, dat zijn telefoongesprekken al jarenlang worden afgeluisterd. Dr. Vondeling merkte op dat de com missie en de minister de heer Koekoek tot driemaal toe om bewijzen hebben ge vraagd. Maar de heer Koekoek had geen concrete gegevens verstrekt. De heer Koekoek reageerde hierop met een verhaal over een B.V.D.-agent, dis hem had bespied, maar die tenslotte ver klaarde, al die tijd voor niets te hebben gewerkt. Volgens de heer Koekoek had deze B.V.D.-man hem gezegd: „Wend je maar niet tot het ministerie, want daar stinkt het van de N.S.B.'ers". Minister Toxopeus noemde deze bewe ringen van de heer Koekoek „de grootst mogelijke waanzin" en zei, dat zonder concrete aanwijzingen geen klachten on derzocht kunnen worden. (Zie ook pagina 5) Advertentie Uw gezichtshuid vraagt een goede ver zorging. Omdat een gezonde, gave huid u jong maakt! Met Scherk Gezichts-Lotion blijft uw huid jong en mooi. Omdat u hiermee voor het slapen gaan alle stof-, crème- en poeder- resten kunt verwijderen, terwijl de bloed circulatie daarbij gestimuleerd wordt. Zo kan uw huid zich gedurende de nacht her stellen. Zo kunt de volgende dag weer stralend mooi verschijnen! In flacons v.a. f2.95 STAATSLOTERIJ Vierde klasse derde lfjst Prijzen van: ƒ10.000: 11798 2.000: 13784 1.500: 17510 1.000: 11293 18311 20144 20160 561ste STAATSLOTERIJ Vierde klasse derde Ifjst Prijzen van ƒ400: 1132 16318 18768 19462 21592 ƒ200: 1163 2542 2600 2870 3291 3538 4026 5013 6011 6036 6098 6268 8337 9744 10500 12241 12756 12836 13907 14148 14197 14296 14870 15215 15665 15878 17381 17416 17984 18716 20740 20755 21253 21375 21521

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1