V erdienstelijk van Goede operettedebuut Herder-koor Wateroverlast in noorden en oosten van het land IN DE VISHAL EN OP ZEE MEDEWERKSTER EXTRA AANBIEDING OURSON DAMESHOEDEN J U I „GRONINGER STYLE GROEP" Jongen liep tegen bestelauto op Auto's botsten op Seinpostweg Marius van Beek sprak voor Felison Verdachten van inbraak in IJmuiden ingesloten Eis van twaalf jaar tegen marineman Zandschip gezonken na botsing met een tanker Boete van 2000,- voor „koppelbazenfirma" Veertig jaar bij Hoogovens Busongeluk eist zeker 25 doden HERENMODE DONDERDAG 21 NOVEMBER 1963 wmÊÊm MODELLEN en STOFFEN uw garantie voor prima pasvorm en kwaliteit LANGE NIEUWSTRAAT/MARKTPLEIN N.V. PHARMACHEMiE de \kramtM kunt Uniet missen-geen dug! ZOLANG DE VOORRAAD STREKT I Voor het eerst heeft gisteravond het christelijk jeugdkoor „De Goede Herder zich gewaagd aan een kinderogen te. Een volle zaal heeft kunnen zien M horen, dat het koor ook op dit gebint 4a de toe komst heel wat zal kunnen 'eren. Er werd fris gezongen en ook was er weinig sprake van verlegenheid. Toch kan men ook niet van een door slaand succes spreken, want het bleek voor de jeugdige koorleden toch wel veel moei lijker om zuiver te zingen onder „directie op een afstand" dan met de dirigent er vlak voor. Niet alleen was de ensemblezang lang niet afgewerkt, maar ook moesten de solis ten veel te veel naar dirigent Joop Hui- zinga of pianiste Jeanne van Asselt kijken om in hun spel nog tot een zekere vlot heid te kunnen komen. Teksten en muziek voor de kinderope rette „De witte wolf" waren van J. A. Ti. van der Wal. Over het algemeen .was de muziek fris en melodieus, maar de tech nische problemen, die werden gesteld, waren niet gering en toch wel wat te zwaar voor de solisten. De aankleding was goed verzorgd en de opvoering was dan ook%een lust voor het oog. Alleen was het geheel nog niet los genoeg, maar dat hebben we eigenlijk al verklaard. We geloven dat men er goed Op het kruispunt Middenhavenstraat- Derde Havenstraat in IJmuiden is woens dagmiddag een vijftienjarige jongen uit IJmuiden-oost tegen de zijkant van een bestelauto opgelopen. Hij liep een diepe wond boven het linkeroog op en kreeg bovendien een hersenschudding. De jongen is in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Op de Seinpostweg in IJmuiden zijn woensdagmiddag een personenauto en een bestelauto van de P.T.T. met elkaar in botsing gekomen. Er werd niemand ge wond. Beide wagens werden ernstig be schadigd. De aanrijding ontstond toen de bestuur der van de personenauto, een 64-jarige IJmuidenaar, bij het nemen van een scherpe bocht voor de P.T.T.-auto wilde stoppen. Inplaats van op de rem drukte hij echter of het gaspedaal. De IJmuidenaar bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. De beeldhouwer Marius van Beek heeft woensdagavond voor de kunstkring Feli son in de gemeentelijke expositiezaal aan de Heidestraat een lezing gehouden over de tempels van Aboe Simbel. Zijn reis verhaal werd een boeiend relaas van zijn belevenissen als beeldhouwer in een land, waar vak- en kunstbroeders duizenden ja ren eerder schitterende prestaties lever den. Na veel moeilijkheden tijdens een tocht per auto en carrier door winters Europa kwam h ij met zijn reisgenoot toch nog op tijd in Genua aan, vanwaar hij behouden in de Nijldelta arriveerde. Daar ging zijn hart open bij het bezich tigen van de pyramiden de tempels van Luxor, Karnak en Aboe Simbel. Deze tempels staan In de onmiddellij ke nabijheid van de Assoeandam waar van de bouwplannen alleen al voor veel politieke onrust in het oostelijk bekken van de Middellandse zee hebben gezorgd. Deze dam zal het waterpeil van de Nijl doen stijgen en dat heeft tot gevolg, dat de tempels onder water zullen verdwijnen en spoedig zullen vergaan. Van verschil lende kanten is men echter te hulp ge schoten en het ziet er naar -uit dat een groot deel van de monumenten in stuk ken gezaagd zal worden om enkele hon derden meters hoger weer opgebouwd te worden. Daar men niet alles naar boven zou kunnen slepen heeft de Egyptische rege ring aan buitenlandse expedities toestem ming gegeven om het gebied dat straks geïnundeerd wordt intensief te explore ren en de helft van de vondsten mee te nemen. Vooral dit laatste heeft velen aan gelokt, daar vroeger niets uitgevoerd mocht worden. Nu archeologen en belangstellenden een streepje voor hebben bij de Egyptische autoriteiten, heeft Marius van Beek in samenwerking met verschillende openba re instanties van de gelegenheid gebruik gemaakt rond te kijken in Egypte. Daar hij tijdens zijn boottocht over de Nijl filmopnamen gemaakt heeft en wat geluiden op de band heeft vastgelegd, is het geheel zeer interessant geworden. De leden van Felison zullen dan ook geen spijt gehad hebben van hun bezoek aan de gemeentelijke expositiezaal. aan zal doen het niet bij deze ene keer te laten. De mogelijkheden zijn er volop en met wat meer routine zal het koor volgende keer ongetwijfeld veel beter voor de dag komen. Al willen we nogmaals onderstrepen, dat de opvoering van gis teravond voor een debuut zeer verdien stelijk was. De politie heeft twee IJmuidenaren aan gehouden en ingesloten die ervan worden verdacht de inbraak te hebben gepleegd in de visbakkerij aan de Industriestraat in IJmuiden. Het is een 19-jarige inwoner van IJmuiden-Oost, die zijn dienstplicht vervulde in Ede. Hij is aldaar door de koninklijke marechaussee aangehouden en aan de Velsense politie overgegeven. De tweede verdachte is een 21-jarige losar- fceider, eveneens uit IJmuiden-Oost. Op tal van plaatsen in het noorden en geheel door water omgeven en onbereik baar. In de omgeving van Brummen en Voorst, met uitzondering van het ruilver- kavelingsgebied Cortenoever waar de nieuw aangelegde hoofdwatergangen vol doende inhoud hebben om het water te verwerken, zijn enkele beken buiten hun overs getreden. Ook in de omgeving van Klarenbeek staan landerijen blank. De stormen van de afgelopen dagen zijn de legendarische beuk in het Slochterense bos te veel geweest. Gistermiddag is de woudreus, waarvan de ouderdom op zes honderd jaar wordt geschat, omgevallen. De beuk, die door zijn indrukwekkende omtrek van zes meter uiteraard nogal tot de volksverbeelding sprak, was de laatste tientallen jaren al aan het aftakelen. Hij werd de laatste tijd in feite staande ge houden door de tonnen beton, die men in de vermolmde delen had gegoten. bosten van ons land Is er sprake van grote wateroverlast. Een kleine tweeduizend hectaren land achter Bellingwolde, rondom Wedde, ten zuiden van Onstwedde, rondom Vlagtwed- de en achter Vrieschelo staan onder water. Ook in de omgeving van Hardenberg stonden vandaag nog verscheidene lande rijen blank, hoewel het water daar lang zaam maar zeker zakt. In en rondom Meppel is de waterover last beperkt gebleven tot ondergelopen kelders en straten, hoewel de toestand even kritiek is geweest. De plaatsen Rekken en Eibergen in oos telijk Gelderland vlak bij de Duitse grens lopen gevaar overstroomd te worden. Door het wegslaan van het zogenaamde overstort in de Schipbeek is het Twente kanaal, het vroegere Twente-Rijnkanaal, voor de scheepvaart onbevaarbaar gewor den. In de buurt van Denekamp is de Dinkel tengevolge van de zware regenval buiten haar oevers getreden. De katholieke kleu terschool in Beuningen bij Denekamp is De fiscaal bij de Zeekrijgsraad in Den Haag heeft een gevangenisstraf van twaalf jaar en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen geëist tegen een 23-jarige machinist van de Koninklijke Marine uit Huizen (N.H.). Hoofdpunten van de tenlastelegging waren aanranding en doodslag. Eind augustus van het vori ge jaar werd de man gearresteerd nadat het stoffelijk overschot van een 24-jarig meisje in de Vliet bij Den Helder was ge vonden. Uit 't onderzoek bleek dat de ma rineman met het meisje in contact was gekomen op de kermis in Julianadorp. Hij bracht haar naar huis en werd handtaste lijk. Er ontstond een worsteling waarbij het meisje in het water gevallen en ver dronken is. De Zeekrijgsraad heeft gedu rende twee dagen deze zaak met gesloten deuren behandeld. De fiscaal achtte aanran ding met zwaar lichamelijk letsel als ge volg en doodslag bewezen. De zeekrijgsraad zal op 4 december uit spraak doen. Op de Waal ter hoogte van de voorha ven van het Amsterdam-Rijnkanaal is gistermiddag het zandschip „Liberté" na een aanvaring met de tanker „Jurchen" gezonken. De tanker, die geladen met vliegtuig- benzine op weg was naar Duitsland, kwam uit het Amsterdam-Rijnkanaal. De „Liber té" kwam stroomafwaarts met bestem ming Rotterdam. Door tot nu toe onbe kende oorzaak kwamen beide schepen met elkaar in botsing. Dadelijk hierna werden de vrouw en twee kinderen van de schipper van de „Liberté" aan de wal gebracht. De schip per zelf voer met het zandschip op ei gen kracht, met de sleepboot „Tromp" in de nabijheid, de voorhaven in. Even voor de remmingswerken zonk het plot seling. De schipper kon nog tijdig van boord gaan De tanker, die eveneens flinke schade opliep, werd op de zuidelijke oever ge meerd. Een grote hoeveelheid benzine liep echter het water in, zodat voor voor bijgaande schepen groot gevaar bestond. De rijkspolitie te water en rijkswater staat hebben vla luidsprekersinstallaties de schippers gewaarschuwd voorzichtig te zijn met vuur. In de loop van de avond is de benzine van de „Jurchen" overge pompt in een andere tanker. Persoonlij ke ongevallen hebben zich niet voorge daan. Het gezonken schip levert geen moei lijkheden op voor de scheepvaart. Aange zien de rivier ter plaatse zeer breecj is, worden de schepen via de noordelijke kant van de oever geleid. De economische politierechter in Den Haag heeft een boete van 2000 opgelegd aan een Rotterdams ingenieursbureau we gens het opzettelijk weigeren om de loon- controledienst inzage te geven van de loonadministratie. In zijn requisitoir zei de officier van Justitie dat het hier gaat om een „koppel bazenfirma". De looncont.role- dienst moet inzage van de boeken hebben, ook van bedrijven die mensen uitlenen. Het bureau heeft o.a. arbeiders uitgeleend aan de marinewerf in Den Helder. Van de zijde van de verdediging werd erop ge wezen dat inzage van de boeken is gewei gerd teneinde de zogenaamde „inleners" te dekken. De officier van justitie had een boete van 2500 geëist. Maandag 25 november zal de heer P. J. Rijken uit Beverwijk, chef Bedrijfsadmi nistratie van de afdeling Hoogovens, 40 jaar bij Hoogovens werkzaam zijn. De heer Rijken is naast zijn werk op velerlei gebied actief, zowel in functies bij Hoogovens als buiten het bedrijf. Sinds de oprichting in 1929 is hij lid van de raad van beheer van het pensioenfonds beambten, in 1946 werd hij lid van de commissie van overleg (de latere beamb- tenkern) en lid van de raad van beheer van het Wenckebachfonds. In 1948 volgde het lidmaatschap van de commissie voor vakantieaangelegenheden en werd hij secretaris van het Fonds 1948, dat zich ten doel stelt financiële hulp te verlenen bij studie en het verwerven van woning- bezit. In dat jaar verkreeg hij tevens de lei ding van de plantsoendienst. In 1957 werd de heer Rijken gekozen als lid van de ondernemingsraad, waar hij de functie van plaatsvervangend secreta ris vervult. Tevens is hij in dit verband voorzitter van de beambtenvertegenwoor- diging in de centrale contactcommissie. In 1958 werd hij lid van de commissies toezicht overwerk beambten, ziektekosten verzekering en van de verkiezingscommis sie personeelsvertegenwoordiging. Onder zijn leiding kwam de regeling van de voorziening van werkkleding voor het personeel tot stand. In het maatschappelijk leven is de heer Rijken lid van het landelijk vakgroep bestuur van de A.N.M.B. en voorzitter van het plaatselijk vakgroepsbestuur en lid van het plaatselijk afdelingsbestuur van deze bond. Voorts is hij secretaris van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad, pen ningmeester van de Commissie Migranten IJmond van de moderne jeugdraad en lid van het Curatorium Fivoy. Maandag 25 november zal de jubilaris in het restaurant van Hoogovens worden gehuldigd. RECIFE (Brazilië) (AP) Een volle autobus is woensdag op een hoofdver keersweg ten westen van Recife geslipt. De bus raakte van de weg af en sloeg over de kop. Zeker 25 personen verloren het leven. De bus was woensdagmorgen vroeg uit Recife naar Sertania, vierhonderd kilo meter ten westen van Recife, vertrokken. Gevreesd wordt, dat het ongeluk 31 mensen het leven gekost heeft. Het is nog niet bekend hoeveel mensen de bus ver voerde. Woensdag De aanvoer in IJmuiden was woensdag 3250 kisten vis, waarvan: 58 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 352 schol, 3 schar, 2 bot, 824 haring, 758 makreel, 530 schel vis, 200 wijting, 166 kabeljauw en gul. II leng, 45 haai, 20 poon, 246 kool vis en 33 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4.40-3.40. gr. tong 8.20-7.80, grm. tong 7.70-7, kim. tong 7.50-7, kl. tong 8.20-8, idem II 7.70-7 en tarbot I 6.50- 5.50. Per 50 kilo: schartong 66, grote schol 65, grm. schol 66, kim. schol 67-65, kl. schol I 67-64, idem II 60-38. schar 41, bot 37, verse haring 24.20-19.40, makreel 60-16, grote schelvis 83-67, grm. schelvis 73-45, kim. schelvis 73-42, kl. schelvis I 63-41, idem II 50-37, wijting 44-22, grote gul 84-76, mid. gul 73-64, kl. gul 58-52, kl. haai 27-20, poontjes 23-17, kl. koolvis zwart 33-30, idem wit 68. Per 125 kilo: grote kabeljauw 312-200, grote koolvis zwart 152-69, idem wit 294- 270, grote leng 88. In IJmuiden werden woensdag de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 39—13.000, KW 64—2980, KW 32—7430, KW 33—4070, VL 131—14.990, VL 110 7740, IJM 59—2240. Aanvoer van donderdag In IJmuiden werden donderdagmorgen aangevoerd door drie vaartuigen: 891 kis ten vis, 110 stuks gladde kabeljauw en 250 kilogram tong. De aanvoer bestond uit: 300 kisten schelvis, 20 wijting, 25 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 25 haring. 460 ma kreel, 25 schol, 1 tarbot, 15 diversen en 340 kleine kistjes makreel. Prjjzen van donderdag Per kilogram, in guldens: heilbot 4,90- 3,90, tarbot 6,30-3,90, grm. tong 7,50, kim. tong 7,10, tong I 8, tong II 7,60. Per 125 kilogram- gr. kabeljauw 276, middel kabeljauw 256. gr. koolvis 130. Per tien stuks: gr. kabeljauw 226-176, middel kabeljauw 120-92. Per hoop: vleet 212. Per 50 kilogram: gr. schelvis 94-64, mid del schelvis 70-66, kim. schelvis 71-63. schelvis I 71-61, schelvis II 52-39, schelvis III 36-34, gr. gul 114-100, middel gul 100- 86, kl. gul 60-50. gr. en grm. schol 67-68, zetschol 76, schol I 85, schol II 66, schol III 63-61, schar 70, wijting 47-41, haai 23- 17, haring 28-16, makreel 33-12, tongschar 132-124. schartong 49. Besommingen In IJmuiden beson.de hedenmorgen de KW 188 ƒ4.170. Op zee Vele schepen hebDe-n woensdag de vis serij moeten afbreken voor enige tijd. Twee schepen liepen averij op en deze was van dien aard, dat men Scheveningen moest binnenlopen. D° Rijnmond 2 KW 43 had een uitgelopen lager van de hoofdmo tor en de VL 112 Bets en Gerda kreeg moeilijkheden met de koelwatervóorzie- ning van de hoofdmotor. Op deze beide schepen konden monteurs aan boord het euvel verhelpen. De Ada VL 7 had een warmgelopen schroefas. Men kon dit aan boord niet klaren en de trawler is toen naar Scheveningen gevaren, waar het schip op de helling ging. De SCH 302 Wil lem van der Zwan is eveneens Schevenin gen binnengelopen, met een in elkaar ge draaide winchmotor. De HD 74 Michiel was woensdagavond tien minuten binnen de 60 graden noorder breedte. Aar boord had men slechts 250 kisten vis. De Michiel was zo ver noorde lijk doorgedrongen, omdat er op 58 graden niets meer te vangen was. De weersom standigheden waren bepaald niet gunstig, maar de vooruitzichten waren minder On gunstig. De rederij genoot, HD 79 Drie Ge broeders is thans op weg naar IJmuiden met 150 kisten vis. In de omgeving van het lichtschip Gal loper en het lichtschip Noordhinder heb ben de trawlers woensdag toch nog gevist. Er zijn dagvangsten genoteerd van 80 tot 160 kantjes haring. Deze haring werd meest in de namiddag gevangen. Voor de middag werd nagenoeg niets gevangen, omdat de haring veel te hoog zwom. Er zijn woensdag veel netten beschadigd, De Koraalbank viste gisteren een stel klei ne snijbordjes op, waar oranje gekleurde ballen aan zaten. Deze waren afkomstig van een Nederlands vissersschip. De ei genaar kan ze terug halen bij de Koraal bank. Scheveningen In Scheveningen was hedenmorgen in het geheel geen aanveer. Haringvangsten KW 167-40 nog 40 netten halen, KW 141- 25, KW 74-17, KW 37-weinig vangst. Gemiddeld: Katwijk en Scheveningen elk 20 en Vlaardingen 10. Utuc Gevraagd voor spoedige indiensttreding voor de Medische Afdeling Onze gedachten gaan uit naar een accurate, zelfstandige kracht op secretaresse-niveau. Kennis van de Engelse en Duitse taal is vereist. Gegadigden voor deze interessante en afwisselende functie worden ver zocht hun sollicitaties te richten aan de Directie van NIJVERHEIDSWEG 50 - HAARLEM (Waarderpolder)

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11