Bijlmermeer wordt modelstad, zegt Amsterdamse wethouder Aa rdgasverwaitig, metro en een winkelcentrum HENSEN ncpuT^! y UUnUI Ifcüni J VLAMS GASFORNUIZEN Pendelen naar West-Duitsland neemt nog steeds in omvang toe Alles wassen in koud Hogere straf voor dodelijke messteek Nieuwe wet zal deel van het personeel overbodig maken OOK VOOR AARDGAS! In de Bondsrepubliek werken ruim 27.000 Nederlandse grensgangers m, Combinatie van politiekorpsen HOEST? DONDERDAG 21 NOVEMBER 1963 15 Sporttruien Pullovers Pull-polo's Wollen heren- vesten Noorse Shawls Natuurlijk PA ARLAARSTEEG I HAARLEM Stations Grotere woningen Bij sociale verzekering zijn op de toekomst berekend! Voorzien van all-gas kranen en -branders, dus En 'n „Dordrecht" heeft méér: één knopomdraai... en de centrale aansteek- brander wordt een regelbare sudderbrander. 'n Enorm gemak, dat alleen een „Dordrecht" u biedt! Andere categorie verkoudheid? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS Vrees K Van onze redacteur in Amsterdam) Terwijl het touwtrekken om de bestuurlijke status van de Bijlmermeer voort gaat is de afdeling stadsontwikkeling van de gemeente Amsterdam dezer dagen begonnen met het ontwerpen van een plan in onderdelen voor de bouw van de tuinstad-Bijlmermeer, die 33.700 woningen zal tellen. Bijlmermeer wordt een modelstad, zegt de Amsterdamse wethouder van publieke werken, drs. J. M. den Uyl. In de eigenlijke Bijlmermeerpolder zullen 14.500 woningen verrijzen. In juli is de Amsterdamse dienst van publieke werken in overleg met het gemeente bestuur van Weesperkarspel begonnen met zandopspuitingen. De woningbouw in deze polder zal medio 1966 kunnen beginnen. Slechts veertig percent van het totaal aantal ten zuid-oosten van Amsterdam te bouwen huizen komt dus in de Bijlmer- meerpolder zelf. De overige zullen ten noorden hiervan worden gebouwd. De ste delijke zuid-nost-lob van Amsterdam zal in stedebouwkundig opzicht een onverbreke lijk geheel vormen met de hoofdstad. Van Amsterdamse zijde is er van den beginne af aan op gewezen dat de rand gemeenten niet in staat zouden zijn zelf standig in tien a twintig jaar een tuinstad Eijlmermeer te bouwen. Nu met de rand gemeenten is overeengekomen dat de hoofdstedelijke diensten van publieke wer ken de stad zullen ontwerpen wil Amster dam kennelijk laten zien waartoe het met zijn ervaring in *al van na de oorlog ge bouwde tuinsteden in staat is. De Bijlmermeer wordt geschapen met een brede visie. Dit blijkt al dadelijk uit bet plan om de reeds bestaande van het Advertentie 10.95 - 21.75 - 30.90 grote keus in een kleur en maat 24.15 - 36.25 kousen sokken wanten vanaf vanaf vanaf een grote collectie kinder-, dames- en herenshawls vanaf 6.95 3.75 2.70 3.95 Voor een goede keus Amstelstation tot Diemen aangelegde Gooi- seweg van Duivendrecht af in zuidelijke richting door te trekken als een zes- of achtbaans autoweg, die tot het hart van Bijlmermeer zal doorlopen. In de tuinstad zelf komen vier verschillende wegenstel sels: 1. Hoogliggende, kruisingsvrije hoofdwe gen. 2. Half hoog liggende secundaire wegen. 3. Wegen voor wielrijders en voetgan gers, die onder de hoofdwegen en secun daire wegen door worden gevoerd. 4. In de buurten wegen voor voetgan gers, die niet door rijverkeer worden ge kruist. Het openbaar vervoer krijgt voor de be woners van de Bijlmermeer een bijzonde re functie. Het uitbreidingsplan zal niet minder dan drie spoorwegstations aanwij zen: één aan de ringsooorbaan, één aan de lijn Amsterdam-Gooi en één aan de lijn Amsterdam-Utrecht. De Bijlmermeer wordt voorts door twee metrolijnen met het hart van Amsterdam verbonden. Deze metrolijnen zullen boven gronds op een verhoogde baan worden aangelegd en pas in Amsterdam zelf on der de grond worden geleid. De metro lijnen worden voorzien van diverse sta tions, van waar autobussen het vervoer r.aar de buurten verzorgen. Het ligt in de bedoeling van de af. deling stadsontwikkeling in het hart van Bijlmermeer een winkelcentrum te ont werpen, dat met vijftien hectaren opper vlakte tweemaal zo groot zal zijn als het bekende winkelcentrum van Amstelveen en dan ook het grootste winkelcentrum van Nederland zal worden. Bij de win kels zal parkeerruimte voor vijfduizend auto's komen. Het centrum wordt bij een station van de metro gesitueerd. In het centrum van Bijlmermeer komen bioscopen, een schouwburg en andere openbare gebouwen. Elders in deze tuin stad, die het karakter van een volledige stad zal krijgen, wordt ruimte gereser veerd voor kantoren en lichtè industrie en voor instellingen, die de gehele Amster damse agglomeratie van dienst kunnen zijn zoals bijvoorbeeld ziekenhuizen. De Bijlmermeer belooft een ideale tuin stad te worden. Bij het ontwerpen zal er van worden uitgegaan dat alle huizen een traal worden verwarmd door centrale ke telhuizen, die met aardgas worden ge stookt. De woningen zelf zullen zo mogelijk af wijken van het tot dusver gangbare type. Er zullen vooraanstaande architecten wor den ingeschakeld om gevarieerde woning typen te ontwerpen, die in grote hoeveel heden snel moeten kunnen worden ge bouwd en toch meer wooncomfort bieden dan de tot dusver gebouwde woningwet woningen. Gestreefd wordt naar grotere woningen dan tot dusver worden gebouwd, naar grotere afmetingen van de kamers, naar een zogenaamde tweede zitkamer, terwijl men niet minder dan vier kamers per woning wil bouwen. Evenals in de thans in uitvoering zijn de wijken in Amsterdam-noord zal in Bijlmermeer per gezin worden gerekend op één autoparkeerplaats. De auto's van de bewoners zullen niet op de rijweg, maar al dan niet overdekt groepsgewij ze in de onmiddellijke nabijheid van de woning kunnen worden geparkeerd. Het toekomstige Amsterdam zal drie lobben tellen: een westelijke lob in de vorm van de vrijwel gereed zijnde weste lijke tuinsteden, een zuidelijke lob, in de vorm van het zich nog steeds uitbreidende Amstelveen en de Bijlmermeer als zuid oost lob. Tussen Amstelveen en Bijlmermeer zal aan weerszijden van de Amstel een groen strook van 3100 hectaren worden gereser veerd. In dit gebied zal een bos worden aangeplant en zullen sport- en kampeer terreinen worden aangelegd. De kosten van dit recreatiegebied zijn begroot op f 250 miljoen. Het gerechtshof in Den Haag heeft een 27-jarige bankwerker uit Rotterdam we gens zware mishandeling, de dood tenge volge hebbend, veroordeeld tot drie jaar en negen maanden gevangenisstraf, vijf tien maanden méér dan de Rotterdamse rechtbank hem had opgelegd. De in Suri name geboren verdachte had tijdens een twist in de nacht van 18 op 19 februari van dit jaar in een café op Katendrecht een 22-jarige matroos uit Groningen met een mes in de borst gestoken. De matroos overleed nog dezelfde nacht in een zieken huis. De advocaat-generaal had zes jaar ge vangenisstraf tegen de Rotterdammer ge vorderd. Met de nieuwe wettelijke arbeidsonge schiktheidsverzekering van minister Veld kamp krijgen de bedrijfsverenigingen en het Gemeenschappelijke Administratie kantoor er werkzaamheden bij. De Socia le Verzekeringsbank en de Raden van Ar beid stoten werkzaamheden af, waardoor een deel van het personeel overbodig wordt. Hoeveel personeelsleden deze groep zal omvatten is nog niet bekend, maar het zal een vrij groot aantal zijn. De personeelsleden van de 22 Raden van Arbeid hebben een circulaire ontvangen, waarin wordt uiteengezet dat aangeno men dat het wetsontwerp Wettelijke Ar beidsongeschiktheidsverzekering door bei de Kamers der Staten-Generaal wordt aanvaard bij de Raden van Arbeid de afdelingen Invaliditeitswet en Ongeval lenwetten ophouden te bestaan. Ook de buitendiensten zullen een groot gedeelte van hun werkzaamheden verliezen. Het bestuur van de Vereniging van Ra den van Arbeid staat op het standpunt dat bij ontslag van,personeel rekening ge houden moet worden met de gehele per soneelssituatie en niet alleen met die van de te liquideren afdelingen en de buiten dienst. Er is een Commissie Personeels problemen ingesteld, waarin vertegen woordigers zitten van de Sociale Verzeke ringsraad, de Sociale Verzekeringsbank, de Federatie van Bedrijfsverenigingen en de Vereniging van Raden van Arbeid. De commissie zal' de algemene richtlijnen aangeven voor de personeelsverschuivin- gen. Het werk van -de commissie wordt voor bereid door een subcommissie waarin ook nog afgevaardigden van bonden voor kan toorbedienden en ambtenaren zitten. Zij zal zich vooral bezighouden met de vast stelling van de rechtspositieregeling. Hoogleraar. Voor het onderwijs in de medische fysica aan de rijksuniversiteit te Groningen is benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der geneeskunde dr. J. W. van den Berg, thans lector. Zes kilometer voorbij Lochem is gis teren de „overstort" bij de onder doorgang van de Schipbeek bezwe ken. Door de geweldige stroming die hierbij ontstond kwam al het zand in het kanaal, waardoor de scheep vaart voorlopig gestremd is. De foto toont hoe men met man en macht bezig is het gat zoveel mogelijk te dichten. Advertentie C innnni Uw „Dordrecht" staat klaar bij uw handelaarl Wilt u uw keus eerst op uw gemak thuis over wegen, vraag dan een uitvoerige folder aan uw handelaar of aan het Verkoopkantoor voor Nederland: NELL STUTTERHEIM N.V. DEN HAAG POSTBUS 1143 TEL. (070) 98 67 60" 1 IÏRATI3 ieder ..Dordrecht" <t-vlams Mode, 4020 f 255.- Model 4030 T f 320.-Model 4030TVI 360.-*) ""Hllu gasforuis een fraai gebonden kookboek (224 pag. met 358 recepten. Goedgekeurd door hel Gasmshtutrt voor Normgas *1 Afdekplaat f 20.- extra (Van onze correspondent) In Bad Homburg in de TaunuS, èên slaperig kuuroord met speelbank, waar aan eens Dostojevski's Speler vermogens vergokte, is een nieuwe wijk ontstaan van huizen, die zo uit Nederland lijken te zijn weggelopen. Van buiten bak stenen en grote ramen, van binnen alle kenmerken der Nederlandse wooncul- tuur. Een bij de Duitsers uitgesproken populaire wijk. Zij vinden de huizen ge zellig, niet duur en apart. De Westduitse televisie wijdde er een speciale repor tage aan, In Nederland begrijpen ze wat van woningbouw is de algemene mening. Nu, dat mag waar zijn, het neemt niet weg dat de woningbouw in Nederland een sector is, die al lang in de knel zit. Niet in de laatste plaats door de krappe ar beidsmarkt in 't bouwvak, waaraan 't bou wen door Nederlandse aannemers en Ne derlandse bouwvakarbeiders in de Bonds republiek mede schuld is. Ook de wijk in Bad Homburg is niet alleen in zijn ver schijningsvorm Nederlands. De bouwfirma en alle arbeiders kwamen uit Holland. In de week metselden zij in Bad Homburg en tijdens het weekeinde reden zij welge moed met een bus naar hun gezinnen in Nederland. Hetzelfde doen nog 15.000 an dere bouwvakkers, van wie overigens een groot deel bij Duitse aannemers werkt. Het is dan ook niét te verwonderen dat men in vele bouwputten in Noordrijnland- Westfalen, Nedersaksen en ook wel Hes sen Nederlands hoort spreken, In totaal werken er in de Bondsrepu bliek 27.043 Nederlanders, die pendelen en hun familie in Holland hebben. Wellicht is hun aantal nog wat hoger als men er rekening mee houdt dat het centrale ar beidsbureau in Neurenberg, dat bovenge noemd getal heeft gepubliceerd, de ar beiders bij Nederlandse firma's die in Duitsland projecten uitvoeren, niet alle maal heeft geregistreerd. De officiële ge tallen zeggen echter dat er bij de ruim 27.000 Nederlandse pendelaars eind sep tember 14.096 bouwvakkers waren, 2549 metaalarbeiders en 6.429 mensen, die in de niet met metaal werkende veredelings industrie onder dak zijn gekomen. In Duit se mijnen tenslotte werken 1870 Nederlan ders, die grensganger zijn. In landbouw, bankwezen, dienstverlening, verkeer en openbare diensten vindt men in totaal nog 2099 landgenoten, die geregeld de grens overschrijden. Van deze pendelaars zijn 16 percent vrouwen, die vooral in de veredelingsin mtoiittim •ÜS V __4 jA. je - '««X '9UfH - 1 -3? dustrie en ook wel in hotelbedrijven te vin den zijn. Maar het is duidelijk dat het overgrote deel, eer dan de helft der pen delaars uit manlijke bouwvakarbeiders be staat, die in West-Duitsland weliswaar een ongezellig leven zonder hun gezin in vaak vrij primitieve barakken leiden, maar die met een uurloon van vijf, zes mark en gro te mogelijkheden tot overwerk maandelijks met bedragen van 1200 tot 1300 gulden naar huis kunnen komen. Dat is niet wei nig en in jonge gezinnen vormen dergelij ke lonen vaak de basis, waarop een wel- vaartsbestaan met eigen huis, enz. wordt gebouwd. Nu moet niemand denken dat de pen delaars de enige Nederlanders zijn, die in de Bondsrepubliek werken. Er is nog de categorie van diégenen, die de Neder landse nationaliteit hebben, maar in Duits land wonen. In totaal zijn dat 110.000 men sen, 108,500 in West-Duitsland, 790 in West- Berlijn, 130 in Oost-Berlijn en 580 in Oost- Duitsland. Deze grote groep heeft voor 90 percent nog maar weinig bindingen met het moederland. Vaak spreken zij geen Ne derlands meer, zijn getrouwd en verwant met Duitsers en voeden hun kinderen ge heel Duits. op. Maar in hun paspoort staat dat zij Nederlander zijn en op de consula ten en bij de bond van Nederlanders in Duitsland zijn zij geregeld geziene gast- ten. In veel gevallen betreft het hier afstam melingen van Nederlanders, die in slechte txjden naar Duitsland emigreerden; ook De minister van Binnenlandse Zaken zal een wetsvoorstel indienen om drie politie korpsen tot een verplichte samenwerking te brengen, namelijk de korpsen van Soest, Baarn en De Bilt, die een eenhoofdige lei ding zullen krijgen. Het politiekorps van Soest heeft sinds 1 september geen korps chef meer na het eervol ontslag van de hoofdinspecteur C. van Es. Soest heeft on langs een groot gebouw aangekocht dat verbouwd zal worden tot politiebureau. Advertentie helpen probaat en smaken heerlijk! Nederlandse werknemers bij de consula ten hulp kwamen vragen, omdat zij op het kritieke moment bleken niet verzekerd te zijn. Deze kwalijke toestand lijkt voor bij. De bonafide Duitse werkgever zorgt er voor dat zijn Nederlandse arbeiders verzekerd zijn en dat zij in den vreemde niet vastlopen Vaak maakt hij hen het leven nog makkelijker door kantines met lage prijzen, etc. De Duitse werkgevers beseffen uiter aard dat hun Nederlandse pendelwerkne mers onttrokken worden aan de toch al krappe Hollandse arbeidsmarkt en zij be- zijn er wel mannen bij. die in de oorlog grijpen daarom goed dat men wil probe- als dwangarbeiders over de grens werden gesleept en in Duitsland zijn blijven han gen door huwelijk of baan. Van hen kan men natuurlijk niet zeggen dat zij onttrok ken zijn aan de Nederlandse arbeidsmarkt, omdat zij al jaren of al sinds generaties met het Duitse economische leven verbonden zijn. Het merendeel van deze in Duitsland wonende Nederlanders bestaat overigens uit arbeiders. Middenstanders vindt men onder hen nauwelijks, fabrikanten en in tellectuelen zijn hoge uitzonderingen. Terug naar de grensgangers. Zij ko men er meestal toe om in Duitsland te gaan werken doordat zij lekker worden gemaakt door een buurman, familielid of vriend. Werven hoeven de Duitse werk gevers. die zitten te springen om arbeids krachten, niet eens. En ronselaars, die op eigen houtje werken, zijn de laatste tijd praktisch verdwenen. Enige jaren geleden waren er in het bouwvak nog flink wat ronselaars werk zaam, die voor Duitse aannemers Neder landse krachten, vaak ongeschoolde, aan wierven. Dit leidde echter vaak tot aller lei problemen, want de ronselaars had den de slechte gewoonte maar een deel van het loon, dat zij voor hun mannen kregen, uit te betalen én de rest in hun eigen zak te stoppen. Sociale voorzienin gen vielen daarbij in het water en tot voor kort gebeurde het herhaaldelijk dat ren alle landgenoten zo veel mogelijk naar huis terug te halen. Van werkgevers zijde is de laatste tijd al openlijk de vrees geuit dat de loonrondes in Nederland de aantrekkelijkheid van het grensgangerle- ven gaat verminderen. Er zijn echter ook kringen, die dat ge vaar voorlopig denkbeeldig noemen. Zij wijzen op het inderdaad nog belangrijke verschil tussen lonen en prijzen in Neder land en Duitsland en herinneren eraan dat nu eenmaal de volkrijkste en meest ge- industrialiseerde deelstaat der Bondsre publiek (Noordrijnland-Westfalen met 16 miljoen inwoners) vlak aan de Nederland se grens ligt, waardoor het voor velen heel simpel is om over de grens lucratief werk te vinden. Het vervoersprobleem lossen vele grens gangers trouwens ingenieus op. Met vijf, zes man kopen zij een oude grote Ame rikaanse auto, die door gesleutel tijdens de weekeinden rijdend wordt gehouden. De kosten worden omgeslagen en voor een prikje toeren de mannen vrijdag- en zondagavond naar en van hun gezinnen, thuis in Holland. Ten slotte nog een ver gelijking van de huidige officiële cijfers met die van een jaar geleden. Toen wa ren er 25.280 Nederlandse grensgangers geregistreerd, met andere woorden 1763 minder dan nu. Dat levert een stijgings percentage van zeven percent op. Advertentie Zo begint een landelijk dagblad zijn commentaar op het bericht over een belangrijke Amerikaanse vinding. U kent het bericht: Lever Bros, een zusteronderneming van de Sunlight-fabrieken. brengt in Amerika een koud-water-wasmiddel op de markt. Dit is typerend voor de wasgewoonte van de Amerikaanse vrouw, die pas na het wassen bleekt. In ons land wordt van een wasmiddel verlangd, dat het tegelijkertijd wast èn bleekt. En daar zijn hogere temperaturen voor nodig. Hoe warm is het sop waarin hier wordt gewas sen? Moeilijk te zeggen. Het verschilt van vrouw tot vrouw, van was tot was. Alleen het doel is voor ieder hetzelfde: een witte was waaruit alle vlekken zijn verdwenen. Maar de een zal daarvoor haar was moeten koken, of een nacht laten broeien en een tweede kan volstaan met de was te verhitten tot 60 of 70°C. Een derde doet het nog weer anders. Zulke verschillen stellen hoge eisen aan een wasmiddel. Het moet zowel in kokend water als in goed-warm water zijn volledige waswerking ontwikkelen. Is er in Nederland zo'n veelzijdig produkt? Ja Het is afkomstig van de Sunlight-fabrie ken OMO. Aan OMO wordt alles gedaan om het te maken tot het beste wasmiddel voor de Nederlandse huisvrouw OMO garandeert haar bij elke wasmethode een frisse, witte was. OMO is HET wasmiddel voor het beste resultaat bij elke wastemperatuur.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15