licht en luchtig, zacht en zuiver ja graag! Vandaag gaat kanselier Erhard op bezoek bij De Gaulle Bonn is enigszins en heeft weinig ongerust illusies Spaanse kardinaal: niet samen bidden met protestanten Ook Parijs koestert geen grote verwachtingen Ouders in Noordwijkerhout houden schoolkinderen thuis Gestrand Indonesisch schip kwam juist op tijd los Frankrijk staat voor nieuwe vervoerschaos Amerikaans rapport over de Navo Zweden tekent kernstopverdrag Britse vissers krijgen hoge boete Stuwmeer bij Esch tot rand toe vol Lekker schommelen Kroesjtsjev! Onbegaanbare binnenwegen Terecht", zegt de inspecteur L.O. Ruim drie uur na hoog water Zes doden bij ramp Zuidafrikaanse mijn MC* DONDERDAG 21 NOVEMBER 1963 i: Heel dan poreus effin vloei, alleen bij Roxy jij AMERICAN Europa A merika Kleine man is geen partij voor zendelingen Gerechtvaardigd Stokpaardjes p WASHINTON (Reuter) Een speciale commissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een rapport uitge bracht over de NAVO. Daarin wordt aan bevolen dat de bondgenoten de beschik king krijgen over kleine tactische kernwa pens. Het beheer daarover zou moeten be rusten bij Amerika, Engeland en Frank rijk gezamenlijk. Op de grote kernwapens zou Amerika alleen toezicht moeten hou den. De commissie meent dat dit veel zou bij dragen tot het herstel van de rust in het Atlantische bondgenootschap. Zij stelt verder voor dat de Verenigde Staten alle NAVO-bondgenoten aansluit op de rechtstreekse verbinding tussen Wash ington en Moskou. De voorzitter van de commissie zei op een persconferentie dat het geven aan de NAVO-landen van tactische kernwapens in eigen beheer vooral van belang is met het oog op de terugtrekking uit Europa van veel Amerikaanse troepen die wordt over wogen. Advertentie R 2063 (Van onze correspondent) BONN Het eerste buitenlandse bezoek dat professor Ludwig Erhard als kanse lier van de bondsrepubliek vandaag en morgen aan Parijs brengt, wordt in Bonn niet zonder enige ongerustheid en met weinig illusies tegemoet gezien. Er zijn ernstige gesprekken met president De Gaulle voorzien over vraagstukken waar omtrent tussen Bonn en Parijs geen over eenstemming bestaat. Men legt er in de VVestduitse hoofdstad weliswaar de nadruk op, dat Erhard bij de Franse president als eerste buitenlandse staatsman een be zoek aflegt teneinde nadruk te leggen op de vriendschap tussen Frankrijk en West- Duitsland, maar men weet maar al te goed dat door deze praktische zet de po litieke geschilpunten niet minder zullen worden. Charles De Gaulle Het belangrijkste gesprekspunt is onge twijfeld de voorbereiding van de zoge naamde Kennedy-ronde en de beslissingen op landbouwgebied die de Europese Eco nomische Gemeenschap dient te nemen. De bondsrepubliek gaat er daarbij vanuit dat deze twee vraagstukken ten nauwste aan elkaar zijn gekoppeld maar dat de onderhandelingen met de Verenigde Staten over de verlaging van de invoerrechten, in tegenstelling tot de behandeling in Brus sel van de landbouwvraagstukken, tot nu toe in de praktijk zijn achter gebleven. Wat Erhard zeker van De Gaulle wil we ten is of de Franse opvatting met de zijne samenvalt of niet. Men rekent er echter op dat De Gaulle van zijn kant zal willen weten hoe Bonn denkt over het voorstel van de Europese Commissie met betrekking tot de graan prijzen, die reeds overeenkomstig het plan Mansholt volgende zomer zouden moeten worden geharmoniseerd. Daarbij kan men aannemen dat Bonn op dit punt weinig genegen is haastige beslissingen te ne men. In Parijs zal men tevens over de handel met het oostelijk blok spreken. Bonn is voornemens te verklaren dat men Moskou geen kredieten op lange termijn moet ge ven indien daar geen tegenprestaties van de Russen in samenhang met Berlijn en het Duitse vraagstuk tegenover staan. Een delicaat punt is de behoefte aan informatie die Erhard kennelijk heeft met betrekking tot de Franse houding ten aan zien van communistisch China na de be zoeken van een handelscommissie uit Pa rijs aan Peking. Erhard zal geen enkele poging doen, zo neemt men aan, president De Gaulle tot andere gedachten te brengen met betrek king tot de NAVO. In Bonn neemt men er genoegen mee dat er tussen de NAVO en Frankrijk een soort vreedzame coëxis tentie bestaat. Wel zal de kanselier dui delijk maken dat de bondsrepubliek zijn voorkeur voor een multilaterale NAVO- kernstrijdmacht handhaaft aangezien dit volgens Bonn de enige manier is waarop de NAVO op dit terrein ten dele mede zeggenschap kan krijgen. Een zogenaamde Europese kernstrijdmacht, zoals die door De Gaulle is geopperd ziet Erhard niet als een echte mogelijkheid zolang er geen Europese politieke unie is, waarbij tege lijkertijd zal worden vastgesteld dat de ze unie thans niet actueel is. De richting waarin het denken in de Westduitse hoofdstad met betrekking tot de politieke unie gaat, wordt duidelijk uit de mededeling dat de kanselier weliswaar geen mogelijkheid voor een nieuw initia tief ziet, mèar het achterblijven van de politieke ontwikkeling bij die op econo misch gebied in Europees verband bijzon der betreurt. Wat Bonn bovendien wil is dat in de naaste toekomst de regematige bijeenkomsten van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de „zes" worden her vat, waarbij de Europese partners van Frankrijk en West-Duitsland zouden wor den ingelicht over de praktische resulta ten van het Westduits-Franse vriend schapsverdrag. Men heeft in politieke kringen voorzich tig laten doorschemeren dat men een ge sprek met De Gaulle over de duur van de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Europa bepaald niet zal zoeken, maar mocht dit ter tafel' komen, wil meedelen de Franse twijfel aan de Amerikaanse op rechtheid niet te delen. STOCKHOLM (AP) Het Zweedse parlement heeft besloten dat Zweden het kernstopverdrag van Moskou zal onder tekenen. Ook namens de conservatieve oppositie werd verklaard dat „de politieke redenen om het verdrag te ondertekenen sterker zijn dan de militaire redenen". THORSHAVN (AP) Twee Engelse treiierkapiteins zijn schuldig bevonden aan vissen binnen de territoriale wateren van de Faroer eilandengroep. Zij zijn veroor deeld tot een boete van 12.500 gulden elk of veertig dagen hechtenis. Hun vangsten en hun vistuig zijn gecon- fiskeerd. Ook zijij zij veroordeeld tot de kosten van het geding. Ludwig Erhard In het algemeen kan men zeggen dat Erhard probeert duidelijk te maken geen aanleiding te zien voor een keuze tussen Washington en Parijs. Dat hij zich echter nauwer aan Frankrijk zal binden dan Adenauer dat voor hem deed, is vrijwel uitgesloten. Het wordt eerder een zaak van voorzichtig manoeuvreren en probe ren geen Frans-Westduits porselein te bre ken daarbij vooral niet vergetend dat de volgende buitenlandse etappe van Erhard in Washington ligt. LUXEMBURG (DPA) Het bijna twintig kilometer lange Sauer-stuwmeer bij Esch in Luxemburg, dreigt over te lopen. Woensdagavond zijn de spuiklep- pen op een capaciteit van honderd kubie ke meter per seconde geopend. Deson danks blijft het peil van het meer stij gen door de enorme watermassa's uit de bergen. In een aan de voet van de stuwdam gelegen textielfabriek staat een meter wa ter. Men vreest dat een groot aantal wo ningen in het water zal komen te staan als de kleppen nog verder moeten worden geopend, omdat het water niet snel ge noeg kan afvloeien. Woensdagavond moest de weg Luxemburg-Diekirch in de buurt van Ettelbrück voor het verkeer worden gesloten. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Haekkerup, heeft premier Kroesj tsjev een schommelstoel gegeven, opdat deze „in hetzelfde ritme kan schommelen als president Kennedy". Kroesjtsjev bedankte de Deense minister glimlachend en merkte op dat dit ritme ook hem zeer belangrijk leek. Haekkerup vertelde dat Kroesjtsov hem had medegedeeld het op prijs te stellen volgend jaar juni, in aansluiting op zijn bezoeken aan Noorwegen en Zweden, een bezoek aan Denemarken te brengen. (Van onze correspondent) PARIJS De eerste ontmoetingen tus sen president De Gaulle en professor Er hard worden ook in Parijs zonder over dreven ilusies tegemoet gezien. Meer dan een „modus vivendi" of een „gentlemen's agreement" zit, volgens de vrijwel al gemene verwachting in hun palavers niet verscholen. Een akkoord op de haast mystieke grondslag, zoals De Gaulle dat bij zijn eerste treffen met ex-kanselier Adenauer tot ieders en ook zijn eigen verwondering wist te sluiten, lijkt wel even onwaar schijnlijk als een breuk tussen beide landen, die om politieke redenen is uit gesloten. Zowel in Bonn als in Parijs heeft men zich de laatste dagen in de officiële sfe ren duidelijke inspanningen getroost om de Frans-Westduitse topconferentie zo soe pel mogelijk te doen verlopen. De diplo matieke machinerie is van beide kanten intensief met de oliespuit bewerkt. In Bonn heeft de kanselier via vraaggesprek ken doen weten dat hij niet geheel onge voelig is voor de Franse argumenten, die pleiten voor een reorganisatie van de NAVO. En in Parijs heeft, eveneens in een persgesprek dat in zulke gevallen de aangewezen uitingsvorm schijnt te zijn, de minister van Buitenlandse Zaken, Cou- ve de Murville, verklaard goede hoop te hebben dat de Frans-Westduitse landbouw- tegenstellingen die van de zomer, zoals men zich herinnert, voor generaal De Gaul le aanleiding waren zijn ultimatum inza ke de opheffing van de E.E.G. te lan ceren, toch nog wel zouden kunnen wor den bijgelegd. Die verschillende sussende verklarin gen heffen echter toch het fundamente le feit niet op, dat met het optreden van de nieuwe kanselier in Bonn ook voor Frankrijk een diplomatieke situatie is geschapen, die de plannen van De Gaul le grondig dreigt te ondermijnen. eigen gemaakt. Observerend in Parijs, om daarna in Washington en in Londen, hoofd steden, die in rangorde van waardering, niettemin boven op zijn lijstje staan, ver slag van zijn bevindingen met De Gaulle te kunnen uitbrengen. En wachten, om dat de kanselier, in tegenstelling tot zijn hoogbejaarde voorganger Adenauer, De Gaulle niet als een gift des hemels ziet, doch eerder als een fenomeen, dat ook eens zal verdwijnen en misschien zijn hoogtepunt zelfs al heeft overleefd. Ook Erhard schijnt net als zovelen in de Fran se politiek en in de andere westelijke hoofd steden, zijn blik al op de na-gaullistische tijden gericht te hebben en dat hij zich om die reden al met de generaal daar om heel ver in zee zal willen begeven durft men, zelfs in Franse regeringskrin gen, nauwelijks te geloven of te hopen. 11 De bewoners van de Haarlemmer- trekvaartweg in Noordwijkerhout hou den sinds woensdag hun leerplichtige kinderen thuis. Zij doen dit uif protest tegen de slechte staat van de Schippers- vaartweg, de kortste verbindingsweg met het dorp. Deze weg, die door de Hoogeveense polder loopt is het eigen dom van een aantal particulieren, dat verantwoordelijk is voor het onderhoud. De ouders van meer dan dertig school gaande kinderen vinden het niet langer verantwoord hun kroost over deze weg naar school te laten gaan. De kinderen zakken diep weg in de modder. Zij heb ben elke dag, vooral wanneer het heeft geregend, kletsnatte en modderige voeten en benen. De Haarlemmertrekvaartweg is ook niet best begaanbaar. De gemeente Leiden, eigenaresse van deze weg, heeft zeventig duizend gulden beschikbaar gesteld voor de verbetering van deze weg. De gemeente Noordwijkerhout wil een rioolzuiveringsin stallatie aanleggen aan het eind van de Schippersvaartweg. De riolering moet via de weg naar de trekvaart worden gelegd. De gemeente Noordwijkerhout had gehoopt de weg in 1963 in eigendom te krijgen, maar de eigenaren werken zo slecht mee, dat de plannen nog steeds niet zijn verwe zenlijkt. De gemeente is nu met de onteige ningsprocedures begonnen. De ouders willen hun schoolgaande kin deren thuis houden totdat de weg is verbe terd. De hoofden van de scholen hebben lesmateriaal ter beschikking gesteld, zodat de kinderen thuis kunnen leren. Niet alleen de kinderen maken in Noordwijkerhout geen gebruik meer van de bijna onbegaan bare weg. Ook de bakker en de melkboer laten dikwijls verstek gaan. „Ik vind niet dat de ouders hun kin deren ten onrechte niet naar school stu ren" is de mening van de inspekteur van het lager onderwijs in Leiden, de heer Schipper, die woensdag zelf naar Noord wijkerhout is gegaan om zich van de si tuatie op de hoogte te stellen. ROME (ANP, Reuter, AFP) De Spaanse kardinaal De Arriba y Castro van Tarragona heeft gisteren in de conci lievergadering de wens uitgesproken dat het concilie de protestanten zou vragen hun bekeringsactiviteit onder de rooms- katholiekcn stop te zetten De kardinaal zei overigens van mening te zijn, dal het schema over de oecumene beter na het concilie kon worden behandeld. Hij wees er verder op dat in het schema de wens wordt uitgesproken dat katholieken en pro testanten samen gaan bidden. Dit is, al dus de kardinaal, in strijd met de ker kelijke wetgeving. De adviezen van het schema achtte hij gevaarlijk voor de Spaanse rooms-katholie- ken vooral de kleine man die niet in staat zijn de argumenten van de gespe cialiseerde zendelingen te weerleggen. Taarom zou hij graag willen, dat de pro testanten in het schema officieel verzocht wordt elke bekeringsactiviteit te staken on der de rooms-katholieken Voorts vroeg hij om een catechismus, waarin vooral a; ndacht wordt besteed aan de geloofsver schillen. Aartsbisschop Heenan van Westmin ster verklaarde dat de bisschoppen van Engeland en Wales al het mogelijke, be halve verloochening van hun geloof, zullen doen om tot een waarachtige eenheid van de christenen te komen. Zij zouden graag zien, dat in het ontwerpschema zowel dui delijk gesproken wordt over de noodzaak van de dialoog met de andere chistenen als van de plicht om de hele waarheid te verkondigen. Het gaat bij deze dialoog met om de individuele zielen en ook niet om een overwinning in een debat, maar om een ernstige poging het geloof en de leer van de gescheiden broeders te begrij pen. Hierbij moet ook de rooms-katholie- ke leer uiteengezet worden. De dialoog is een tezamenkomen van broeders en niet een samentreffen van vijanden, aldus mgr. Heenan. In de concilie-aula in de Sint Pieter wor den voorbereidingen getroffen die doen ver moeden dat een openbare vergadering van het concilie op handen is onder leiding van de paus zelf, waarop dan het schema over de liturgie in zijn geheel definitief zou worden vastgesteld en mogelijk ook het schema over de communicatiemiddelen (per, radio, televisie, film en toneel). Na zijn eerste ontmoeting met Erhard heeft De Gaulle, die een groot mensen- kepner is, gezegd „hem volgens zijn waar de te schatten". Niets meer en ook niets minder. Van zijn kant mag men aanne men dat de kanselier, die pas na Parijs Washington en Londen zal bezoeken, een confrontatie met Frankrijks grote man allerminst zal onderschatten. In Parijs neemt men aan dat Erhard zal pogen het besprek bij voorkeur over de econo mische boeg te werpen. De kanselier, als architect van het „Wirtschaftswun- der", weet zich op economisch gebied superieur aan de generaal-president, die voor de „intendance" altijd een supreme onverschilligheid en ook onwetendheid heeft gemanifesteerd. En de Frans-Westduitse landbouwgeschil- len zullen de kanselier een gerede aan leiding kunnen bieden de president uit voerig met economische beginselen, dog ma's, statistieken en cijfers te besto ken. Wanneer de generaal zijn stokpaarden over zijn mondiale hervormingsprojecten bestijgt, dan zal zijn hogerijschoolstijl de kanselier ongetwijfeld imponeren zonder dat Erhard zich, naar alle waarschijnlijk heid, tot adept zal laten bekeren. De omvangrijke professor-kanselier, wiens eerste daden als regeringschef in Bonn gunstige indrukken hebben gemaakt, lijkt zich in de buitenlandse politiek het Britse devies „wait and see" te hebben Zelden heeft een schip zo lane ge zweefd tussen ondergang en behoud, tussen hoop en vrees, als het Indonesi sche motorschip „H. O S. Tjokroami- noto", dat gistermorgen bij stormachtig weer uit het zuidwesten op de kop van het noorderhoofd van de Waterweg was gestrand. Maar ook zelden kwam de redding zo onverwachts en tegen alle geldende regelen in. Men ging al rekening houden met een totaal verlies en grote moeilijkheden in verband met de precaire ligging van de strander voor een open Waterwegmon ding, toen het schip gisteravond om kwart over acht plotseling loskwam, toen vier krachtige sleepboten, waaronder de zeesleepboot „Schelde" nog een wanhopi ge poging deden het schip van de ste nen te sleuren. Het was toen reeds drie uur na hoog water. De vloed was al meer dan een halve meter gezakt. „Hij heeft op een punaise gezeten", was de mening van een deskundig wa terstaatsman, waarmee hij wilde zeggen dat het schip wellicht door één brok steen werd vastgehouden en dat dit op een ge lukkig moment is gekanteld of wegge zakt. Daarmee was het fraaie en pas twee jaar oude vrachtschip van een bijna ze ker lijkende ondergang gered. Het begon direct met zijn machines te draaien, gooide de sleeptrossen los en voer op ei gen kracht bijna zegevierend de Water weg op, naar de werf van Verolme voor reparatie. Niet alleen de gezagvoerder zal een zucht van verlichting hebben ge slaakt, want de vrije vaart op de Water weg heeft lang aan een zijden draad ge hangen. De berichten, dat de beide voorruimen water maakten, hadden er toe geleid dat men zich afvroeg of het schip niet zo be schadigd zou zijn dat het snel zou zin ken. Wat de schade betreft staat vast dat de ruimen 1 en 2 water maken en dat een deel van de 800 ton palmolie, die tot de lading behoorde, is weggevloeid. Kapitein Commanscilan verklaarde dat hem gistermorgen was ontgaan, dat de ioodsdienst voor Hoek van Holland was hervat. Hij had, mede op advies van de in Antwerpen opgestapte Belgische particu liere zeeloods, besloten binnen te varen. Het schip lag goed in de hartlijn, maar moest om een ander schip voorrang te geven vaart minderen, liep daardoor uit het roer en werd een speelbal van wind en grondzeeën. Op dit moment zat de „Tjokroa- minto" nog muurvast. De betrokken ouders hebben een gesprek gehad met de inspekteur. „Het is inder daad verschrikkelijk" zo zei deze. nadat hij een tocht over de wegen gemaakt had in de auto van een der ouders. (Zijn eigen wagen wilde hij er liever niet aan wagen) De inspecteur is na de „terreinrit" naar de Noordwijkerhoutse gemeentehuis ge gaan, maar noch de burgemeester, noch de secretaris was aanwezig. De heer Schipper heeft toen een ambte naar gevraagd om zijn verzoek: „maak de wegen met spoed voorlopig begaanbaar" aan het gemeentebestuur over te bren gen. Dat geldt dan voornamelijk voor de Schippersvaartweg. PARIJS (AP). - Frankrijk staat voor een nieuwe vervoerschaos. Vol gende week gaat het Franse spoor wegpersoneel drie dagen staken. Daartoe hebben hun vakverenigingen woensdag besloten. De staking zal 34 uur duren. Ze be gint dinsdag 26 november 's avonds om. acht uur. Zij eindigt -donderdag 28 no vember 's morgens om zes uur. Het wordt de langste staking die het personeel van de Franse spoorwegen de "afgelopen ja ren heeft gehouden. De laatste staking was in oktober en duurde een dag. Soortgelijke dagstakin gen zijn de laatste jaren enkele malen gehouden. De stakingsoproep werd gesteund door de communistische, katholieke en socia listische vakverenigingen en door de vak vereniging van voormannen. Het personeel is woedend over de voort durende prijsstijgingen en eist hogere lo nen. Het zegt, dat de rggering dit voor jaar toegezegd heeft de loonschalen in het najaar te herzien en te verhogen. Maar de regering, die inflatie wil te gengaan, zegt dat loonsverhogingen thans niet kunnen plaatsvinden. Loonsverhogin gen zouden de inflatoire tendenzen slechts vergroten. De machtige communistische vakvereni ging van Franse mijnwerkers heeft een 24-uursstaking op woensdag aangekondigd. De beide andere vakverenigingen van Franse mijnwerkers zullen hun standpunt met betrekking lot een staking donder dag bekendmaken. JOHANNESBURG (Reuter) Een uit barsting van gesteente op 1760 meter diep te in de goudmijn Western Deep Levels bij Carletonville in Zuid-Afrika heeft 6 Afri kaanse mijnwerkers het leven gekost. Veer tien mijnwerkers werden licht gewond. De mijn eigendom van een Engelsamerikaan- se maatschappij, ligt tachtig kilometer ten westen van Johannesburg. Een uitbarsting van gesteente wordt veroorzaakt door de spanning op de wan den van mijngangen. Als de wand niet stevig genoeg is kan hij onder de druk als het ware ontploffen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17