Misdaad in Stockholm SINT NICOLAAS TUSSEN DE FRIESE MEREN AEG PANDA EN DE MEESTER*11IOLIST I Injectie*gewerens een nieuw en veilig wapen tegen de misdaad AEG margnei Amerikaanse politie ziet er wel wat in 21 DONDERDAG 21 NOVEMBER 1963 rmmmmm S Ons vervolgverhaal wmummrn door N. Edward Werner (naar het Zweeds) Wallenda gaat trouwen AUTOMATIC TOASTER f69.50 H. Krul tymtmf/n/mm/i/imtmm/mmmmmmfmmrmmmmMmmmt/h ----- DX ZXXVXN VOLDEN O P 5 a DOUGLAS VILLE (Géörgia) (Af). Haróld C. Palmèr uit Gèórgia heeft óli- ranten, neushoorns en walvissen vérdóófd mét gèwerën die injectienaalden af schieten. Hij is van mening dat dergélijkè wapens Ook in handen gègeven kunnen worden van de politie als een bijdrage in de strijd tegen de misdaad. Het wapen is humaan, veilig voor omstanders, niet dodelijk vóór de misdadiger en het draagt bij tot hét uitroeien van hét bééld van de „romantische misdadiger". Steekproef" PERFECT L f30.- Ook met een grote maat kunt U goed gekleed gaan MODEHUIS 7) Hadden ze hem misschien in koelen bloede vermoord, omdat hij niet op hun voorstellen in wilde gaan? Had den ze hem vermoord, omdat er veel geld op het spel stond? Helemaal uit gesloten was 't nietEr waren stellig wel moorden gepleegd om heel wat minder dan enige honderddui zenden dollars, of wat die uitvinding dan ook waard mocht zijnDahl dronk de rest van zijn koffie op en leunde achterover in zijn stoel. Wat betekende die sigarenlucht, welke Marsh en hem, maar onge twijfeld ook de Zweedse politieman nen in Millechs zitkamer was opge vallen? Millech was op z'n minst al vier uur dood geweest, toen de dok ter hem om ongeveer half acht on derzocht. Als 't Millech was geweest, die gerookt had, dan zou die lucht na vier uur niet meer zó fris geweest zijn. Ook al houd je van de lucht van een pasgerookte sigaar, er is niets, dat zo muf en onfris aandoet als óude sigarenrook. Maar als Mil lech nu eens niet gerookt had, doch de hem bezoekende moordenaar? Zou deze na de moord, rustig sigaren ro kend, enige uren in de flat zijn ge bleven? Zelfs als hij naar iets ge zocht had waarop misschien de niet geheel gesloten laden van het bureau zouden kunnen wijzen zou hij toch zijn verlangen naar een si gaar op de plaats van het misdrijf wel hebben kunnen bedwingen.... Was 't dan toch Millech, die gerookt had....? Misschien had de dokter zich vergist wat het uur van de dood betreft.Maar wat was er dan met die sigaar gebeurd? En dat bloed aan de deurknop: wie had dat spoor ach tergelaten? Dat kon Millech toch niet zijn. Waarom was de moorde naar zo achteloos geweest om een bloedspoor achter te laten op de deur knop? Dahl dacht na over de ondervra ging in de kamer van de politie-in- specteur. Waarom had Berg zich plot seling zo vijandig getoond? Als hij hèm verdacht, waarom had hij hem dan laten gaan met als enige restric tie, dat hij de stad niet mocht ver laten. Daaraan kon hij zich toch heel gemakkelijk niét houden.Hoewel men natuurlijk zijn gangen zou kun nen laten nagaan. Hij keek om zich heen. Er was alleen een keurige oude heer aanwezig, die een krant las en mineraalwater dronk. In een hoek za ten twee dames koffie te drinken. Er was niemand na hem binnengekomen. Dahl ging rechtop zitten. Het was allemaal té dwaas. Er moest iets ge- S daan worden in verband met Millechs dochter. De politie hield vanzelfspre kend Millechs flat in het oog, terwijl het onderzoek aan de gang was. Het zou een hevige schok voor het meisje zijn, als ze zich daar zou melden en te horen zou krijgen, dat haar vader in de afgelopen nacht vermoord was. Dahl dacht na over verschillende mo gelijkheden. Zou hij naar de flat gaan en daar de wacht houden om het meisje op te vangen? Zou hij haar herkennen van de foto, die de oude man hem had laten zien? Of zou hij naar de politie-inspecteur te ruggaan en hem vertellen, dat hij zich opeens bedacht had, dat Millech een dochter had, die vandaag zou arriveren. Maar dat, terwijl hij ge zegd had dat hij niet wist of Millech familieleden had.Nee, dat zou een té zonderlinge indruk maken. Hij be sloot naar zijn kantoor te wandelen en onderweg een oplossing voor ziin probleem te bedenken. Hij betaalde en liep de lunchroom uit. Buiten kwam èen warme, droge wind hem te gemoet. De hitte deed hem zijn plan om te wandelen opgeven en in de schaduw wachtte hij op de komst van de bus. Tien minuten later was Gunnar Dahl op zijn kantoor gearriveerd. De koèlte van de air-conditioned hall deed weldadig aan, hij begroette juf frouw Nilsson van de receptie en be gaf zich naar zijn eigen kamer. Nau welijks had hij zijn colbertjasje uit getrokken, of de telefoon rinkelde. „Er zijn hier twee journalisten, die u willen spréken," zei juffrouw Nils son. „En meneer Bórgsten heeft ook naar u gevraagd". „Stuur de journalisten maar naar mijn kamer." Het waren twee betrekkelijk jonge mannen, die even later bij hem bin- nenstapten. Dahl herkende een van hen. Deze had met de politie-inspec- teur gesproken toen hij uit de flat S kwam. Ze zagen er monter uit en hun 5 ogen straalden, toen Dahl hun ver- S zocht te gaan zitten. ..Wat kan ik voor u doen?" zei hij. S „We hebben een speciale persafde- S ling hier. Hij werd onderbroken door de man, j die hij al eerder gezien had. Deze S legde hem uit, dat ze speciaal voor hem hier gekomen waren en niet voor de persafdeling van Tone-Film. Hij deelde mee dat zijn collega en hij wisten dat Dahl degene was, die Mil- lech in zijn flat had gevonden. Ze wilden thans weten of Dahl Millech S persoonlijk had gekend. „Wel.begon Dahl enigszins aar- s zeiend, „meneer Millech was een goe- S de vriend van mij en ik woon op de volgende verdieping, in hetzelfde S flatgebouw maar méér kan ik u niet S vertellen. Inspecteur Berg heeft het S onderzoek in handen. Ik raad u aan S u tot hem te wenden voor inlichtin- gen. Ik ben momenteel druk bezet". Hij stond op ten teken, dat hij het onderhoud als geëindigd beschouwde, i „Ja, juist... maar 't was moord, nietwaar? U kunt ons toch wel iéts vertellen? Verdenkt u iemand? Ge looft u dat. De kamer leek plotseling vol vra gen. Dahl glimlachte flauwtjes en schudde zijn hoofd. „Het spijt me, maar dit is alles wat ik kan zeggen. O ja, er is één ding. dat ik u nog vertellen kan. De politie denkt dat ik er iets mee te maken heb." De journalisten schreven ijverig op hun blocnote. „Juist, maar hoe zit het met uw alibi? Waar was u op het ogenblik, dat Millech naar men aanneemt vermoord werd?" Dahl liep in de richting van de deur. „Het spijt me, heren, maar mijn chef wil me spreken. U moet rhij excuserèn." Hij sloot de deur achter hen en haalde even diep adem. „Ik ben be nieuwd, wat ze van mijn mededeling maken," mompelde hij. Hij begaf zich naar de kamer van Borgsten. Alfred Borgsten was de di recteur van het Zweedse kantoor van Tone-film. Hij was een vijftiger en zag er naar uit. Hij had de verweer de huid van een man, die veel bui ten is, een krachtige kin en een zwa re neus. Zijn mond, die eens misschien een sensuele indruk had gemaakt, had nu een ietwat laatdunkende uit drukking. Toch kon deze mond char mant glimlachen en ook zijn ogen had den iets vriendelijks. Hij was een lange, zwaargebouwde man en maak te de indruk van iemand, die geen loopje met zich liet nemen. Hij was een man, die zeer hard kon aanpak ken, maar op z'n tijd ook in staat was tot prettige ontspanning. Borg sten was aan het telefoneren, toen Dahl de kamer binnenkwam. „Ja, vanmorgen," hoorde Dahl hem zeggen. „Nee, natuurlijk niet. Ik gaf haar mijn steutel. Ze meldde zich hier." Hij luisterde even en vervolg de: „Dat moeten we natuurlijk ver mijden. Ja, dat lijkt me het beste. Hoe is 't met jou? Alles goed sinds ik vertrokken ben? Goed goed." Hij glimlachte. „Jij komt dus van middag langs om mij op te pikken. Tot dan, liefste." Hij legde de hoorn op de haak. „Mijn vrouw," legde hij Dahl uit. „Ga zitten, ga zitten." Hij keek op eens heel ernstig. „Ik heb 't zo juist gehoord van Millech. 't Is afschuwe lijk. Wie kan die qude man nu zo'n kwaad hart hebben toegedragen? Ik kendè Millech al vele jaren en ik be grijp er niets van. Ik hoop dat de po litie allés in het werk zal stellen om de moordenaar te pakken te krijgen." Borgsten nam een sigaret uit een doés op zijn bureau en gooide er Dahl een toé. Na enkele trekjes zei hij: „Er waren buiten enige journalis ten. die jou wilden hebben. Van hen hoorde ik het weinige dat ik weet." (Wordt vervólgd) Sint Nicolaas als stichter van de kerk, die aan hem is gewijd, en waarvan hij een natuurgetrouwe miniatuur op de rechterhand draagt. SPREEK GEEN kwaad van Sint Ni- colaasga. Ook niet, als ze er drie dagen achtereen hebben feestgevierd. Dat doen ze maar eens in het jaar, en waarom zou er dan niet een kater af kunnen? Dat feest mag er zijn, maar met Sinterklaas heeft het hoegenaamd niets te maken. Overigens is de tijd om en bij 6 decem ber niet bepaald geschikt om nog ker mis te houden, aangenomen dat de feest dag van de patroonheilige van hét dorp daartoe aanleiding zou zijn. Het jaarlijks festijn, dat op elke eerste donderdag in september aanvangt en des zaterdags daarna eindigt, is iets van de laatste tijd het is de vereniging voor volks vermaak, die het organiseert, en met zo veel succes, dat steeds meer mensen naar Sint Nicolaasga trekken om getui ge te zijn van de grote allegorische op tocht, waarmee het dorp tot ver in de omtrek bekendheid heeft gekregen. Maar na de rumoerige dagen in september sluimert het dorp in om weer een beetje wakker te worden bij de intocht Van de man, naar wie het is genoemd, maar die lang niet zoveel mensen op de been ver mag te brengen als de optocht in de na zomer, de tijd om goed feest te vieren. Misschien komt het ook, doordat men in Sint Nyk (spreek „Niek") een beetjè met de Goedheiligman verlegen zit, on danks de nauwe relaties, die door de naam worden gesuggereerd. Niet omdat ze niet weten, wie hij is. maar wel om dat mên niet weet, hoe hij daar zo tus sen de Friese meren verzeild is geraakt. „Dat is vóór ons nog altijd een raadsel" zegt Piet Swart (74), belastingambtenaar De verlamde Mario Wallenda, van de beroemde circusgroep „De vliegende Wal- lenda's", en de verpleegster die hem na zijn val van vorig jaar heeft verzorgd gaan trouwen. De charmante 25-jarige Linda Crortinger verpleegster in het Highland Park zieken huis van Detroit, heeft donderdag beves tigd dat'zij en de 25-jarige Wallenda over enkele weken zullen trouwen. Advertentie in ruste, oudwethouder en kenner bij uit stek van de streekgeschiedenis, ook van Sint Nicolaasga natuurlijk. Wat hij van het dorp weten kan, dat weet hij en hij heeft er veel over geschreven. Maar wat de Sint betreft kan hij niet anders dan herhalen, wat J. Hepkema meer dan een halve eeuw geleden in zijn „Eenvoudige memories en bemerkingen" heeft meege deeld: „De kerk werd bij ouds gèwijd aan St. Nicolaas. Of het dorp hieraan zijn naam dankt of dat de kerk haar naam aan het dorp ontleent, wagen we niet te zeggen". Men heeft er dus een soort pro bleem van gemaakt, dat heel sterk lijkt op dat van de kip en het ei. VAST STAAT, dat de naam heel oud is. Er zijn geen bewijzen voor, maar het lijkt zeer aannemelijk, dat er inderdaad eerst een parochie is geweest, die onder de schutse van Sint Nicolaas werd ge steld. Vermoedelijk is dat in de middel eeuwen geweest, na het jaar 1000, toen de verering van deze heilige als patroon van de kooplieden, zeevaarders, kinder tjes en nog veel en veel meer zich al gemeen over West-Europa uitbreidde. Verder bordurende kunnen we dan vaststellen, dat het kerspel, dus het ge bied dat tot deze Sint Nicolaasparochie behoorde, Sint Nicolaasga werd genoemd. Dat „ga" betekent niet dat de Sint maar moet opstappen, maar „streek van Sint Nicolaas" (ga is een verbastering van het Friese woord „gea" land streek; de verwantschap met „gouw" is duidelijk). En het is tenslotte zeer waar schijnlijk zo geweest, dat de dorpsnaam daaraan weer is ontleend. Dat alles sluit als een bus, maar voor de echte geschiedvorsers is dat niet vól- doende. Ze willen bewijzen zien, in de vprm van oude oorkonden en liefst op perkament. Dat in vroeger jaren op gro te schaal vervalsingen werden gepleegd en/of belangrijke oorkonden werden ver donkeremaand en herschreven, waarbij bepaalde zaken werden verdraaid, is nog niet zo erg als het ontbreken van docu menten. die de een of andere these moe ten onderschrijven (of niet). Daarom iaat men. in Sint Nyk de kerk in het midden en haalt men er de schouders op. VERMOEDELIJK heeft de Hervorming geen goed gedaan aan al. dat aan de oude Sint Nicolaaskerk en -parochie her innerde. Maar wat er ook gebeurde, in dit deel van Friesland bleven de rooms-katholieken trouw aan hun gelóóf. Ze bleven daar in het ontoegankelijke gebied tussen grote meren en hechte gemeenschap vormen. Zo kon het ge beuren dat ze in 1691 weer ter kerke gin gen, naar wat men noemt een schuilkerk, zoals er Zo véle zijn geweest in de tijd, dat de r.k. eredienst hier verbóden was. Die schuilkerk van St. Nicolaasga stond in het dorpje Heide een woning waar beneden de pastoor woonde en op de vlie ring dé mis werd opgedragen, zoiets als „Onze Lieve Heer op zolder" in Amster dam. Een en ander wérd oogluikend toe gestaan. Tussen de bedrijven door was de oude Sint Nicolaaskerk, die door de protestan ten werd gebruikt, zo bouwvallig gewor den dat zij in 1722 moest worden afge broken. Op dezelfde plaats kwam het tegenwoordige Hervormde bedehuis te staan. Precies 111 jaren later werd weer een officiële katholieke kerk in Sint Nyk gesticht, in 1870 gevolgd door het monu mentale kerkgebouw, dat nóg steeds het dorpsbeeld beheerst en waarvan de toren uren ver in de omtrek is te zien, tot bij Sneek, de Lemmer en Joyre. Dat is de Sint Nicolaaskerk in het Sint Nicolaasga van vandaag. Binnen, tegen een van de pijlers, staat een levensgroot beeld van de Góedheiligman als de stichter van de kerk met een natuurgetrouwe kopie van het gebouw in de rechterhand en in de linker de bisschopsstaf. Het opschrift er onder: „H. Nicolaus", zou op Duitse oorsprong kunnen duiden. OM OP het septemberfeest terug te ko men: wat zou u er van zeggen, als een stad als Utrecht met bijna 200.000 inwoners op een enkele dag iets organiseert, waar naar een miljoen mensen komen kijken? Onmogelijk? In Sint Nyk speelt men zo iets klaar. Het dorp telt ruim 2.000 in woners; de optocht van dit jaar werd aan schouwd door meer dan 10.000 bezoekers. Alles is betrekkelijk natuurlijk, maar het bewijst wel dat men daar tussen Tjeuke- meer en Langweerder Wielen iets met succes op touw weet te zetten in het propere dorp met drie toegangswegen, een grote zuivelfabriek en met niemand min der dan Sinterklaas als beschermheilige, maar waar niemand anders weet, dan dat hij uit Spanje zou komen. Hoe hij daar in de derde Grietenij van de Friese Zeven Wouden op een zandbrug verzeild is geraakt, daarover breekt al leen de nieuwsgierige geschiedvorser zich nog het hoofd. In Sint Nyk zelf vindt men feestvieren belangrijker. 22. Terwijl het met Panda dus treurig gesteld was, voel de Joris Goedbloed zich nauwelijks opgewekter. Mis moedig zwierf hij door de straten, scherp uitkijkend of hij Panda en diens Blub niet zag en intussen zichzelf berispend omdat hij zo'n mooie kans had laten glip pen. „Acharme met blindheid ben ik geslagen ge weest!" jammerde hij binnensmonds. „Een amoebaal rioolwezen van imitatieve aard wordt me in de schoot geworpen, én ik laat het aan een onverdienstelijk lum- meltje als Panda over om het op te voeden tot een nuttig lid van de maatschappij! Wee mij, ik verkom mer nog van zelfverwijt!" Zijn stemming klaarde ech ter aanzienlijk op, toen hij de gezochten op korte af stand ontwaarde, zij het dan ook onder streng geleide en Op weg naar het politie-bureau. Terwijl hij er zorg vuldig voor waakte dat hijzelf niet opgemerkt zou wor den, sloegen zijn gedachten een heel andere richting in. „Sic transit corpus delicti, zoals reeds de Ouden zeiden als zij hun vrienden zagen opbrengen!" overwoog hij. „Dat ventje blijkt op zijn schelmerijen betrapt te zijn en verkeert nu in ernstige moeilijkheden. Wellicht is het mijn taak als vaderlijk vriend om opvoedkundig in te grijpen!" Ifritféhfjtfj*jlr '•f-r-i JletU A Jk er feit ifptdp -R 2L It'ymeJer-» -k rmr:k l Tertlf .ar'V*;* \Ytebr»*qtrj* Ij j 11 *Mn 9/drbëuti opltr O aft J'Ue ft QJ*e**rt9*£ 'Xjichhnj' Crbhlf JtaanOwpfJe *4 A Stejjtrdf q 9 1.» TfCkhu PALMER heeft mét vier medêwérkèrs dé laatste tien jaar ihjèctiégewèrén en pistolen geconstrueerd dië werken met gasdruk. Ook de speciale injectienaalden zijn een eigen ontwerp. Op een terrein van 50 hectare bij Douglasville worden de naal den vervaardigd cn wordt voortdurend ge ëxperimenteerd met diverse chemicaliën. Ieder jaar gaat Palmer enkele maanden naar het buitenland voor een studie van wilde dieren, hun verplaatsingen en hun ziekten. OP ZIJN BUITEN in Georgia heeft hij drie leeuwen, hérten, geiten, pluimvee, hon den en een guanaco eèn soort lama. Hij gaf daar onlangs een demonstratie op een geit. Van een afstand van drie meter schoot hij een naald met 125 mihgram slaapmiddel in het dièr, dat de prik niet eens scheen te voelen. Drie minuten later zakte het dier slapend op de grond. Dit soort middelen, aldus Palmer kan ook worden gebruikt tegen woestelingen of opstandige gevangenen. Een sheriff in Athene in de stad Georgia heeft er reeds gebruik van gemaakt. Hij vertelde dat hij in maart 1962 een „prik" dosis had afge vuurd op een gevangene die toen reeds vier uur lang als een wilde te keer ging in zijn cel en alle meubilair had vernield. „De enige andere manier om te voorkomen dat personeel van de gevangenis of andere gevangenen letsel zouden oplopen, was het neerschieten van de man met een vuurwa pen", zei de sheriff. „Als laatste middel 'iiiioiiiiiiiiiiiïiiiifflimillljJfiiiiiiiiiiMi'e? Een heel oudé kaart van de Friese Zeven Wouden, die omstreeks drie honderd jaar geleden werd vervaar digd. Het lijkt een zoekplaatje, maar wie goed kijkt zal „S. Niclaesga" zeker ontdekken, evenals nu aan een driesprong van wegén, ten noorden van het „Tieukemeer". besloot ik een injectiepistóól te gebruiken, waarvoor ik overleg had gepleegd met een arts". De mèer dan 100 kg wegende rebel werd rechts in de buikwand getroffen. Vijf en een halve minuut later bood hij geen weerstand toen hem èen dwangbuis werd aangedaan. De 49-jarige Palmér is van mening dat politieartsen bij gebruik van deze wapens toezicht moeten houden en dat speciale brigades moéten worden opgeleid voor het wérk. Palmer zei dat de mèeste mensen die amok maken „in feite normale mén sen" zijn maar als ze teveel hebben ge dronken beginnen ze een café kort en klein te slaan én mensen te bedreigen met ge weld. Dergelijke mensên mogen niet neer geschoten worden en het overmeesteren van hen brengt gevaar riieè voor politie mannen of omstanders. Het is het beste ze mét een slaapmiddel Onschadelijk te maken. Voor jonge gangsters zou een combinatie van een braak- en purgeermiddel kunnen Advertentie wórden gebruikt, aldus Palmer, „dit zou het meeste afschrikwekkende wapen zijn dat ooit in de strijd tegen de misdaad is aangewend, omdat het elke romantiek ont neemt aan de branie van de jeugdige misdadiger". Palmer heeft zijn wapens ook gedemon streerd voor functionarissen van de afde ling vöor chemische oorlogvoering van het leger. „De wapens met. gifnaalden zou den vooral van nut kunnen zijrt bij op treden achter de frontlijn", zo meent hij. Het maakt geen enkel verschil waar een man wordt getroffen. Hij zal onmiddellijk dood zijn, waar hij ook wordt geraakt. De naald doorboort zelfs een kogelvrij vest". Advertentie U behoeft daarvoor slechts een bezoek ta brengen aan Modehuis Margriet, het enige modehuis dat zich speciaal heeft toegeleqd op de maten 42 tot 57. Deze specialisatie betekent, dat U In elke maat keuze hebt uit tientallen modieuze ja ponnen, blouses, rokken etc. En ook, dat U wordt geholpen door verkoopsters, die weten wat U verlangt. Het betekent beslist niet dat onze prijzen extra hoog zijn. Integendeel. AMSTERDAM, KINKERSTRAAT M3-U5, TEL S2I44 HAARLEM, GEN. CRONJESTRAAT 96. TEL 63944 i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 21