Gemeenteraad Velsen hevig ontstemd over rondschrijven van particulier VISSERS bender GLQS Korte visserijberichten Gemeentebestuur van Velsen maakt ambtenaren aanschaf auto mogelijk St. Nicolaas geschenken van blijvende waarde Woninginrichting BORST WilmS Costuums Tweedjassen Regenjassen Loden jassen Suède jassen Sportcolberts Pantalons Kortingen 10-20% 10% 10-20% 10% 20% 20% 20% St. Nicolaas-cadeaux Kennemerlaan 24 DISCO I ]ORZOLINO Werk op bollenvelden weer in volle gang 10% KORTING Dameskapsalon Hagedoorn DONDERDAG 21 NOVEMBER 1963 W ethouder verontwaardigd HERENHOEDEN - wolvilt en haarvilt Kerkelijk nieuws CAMEL MONTY COATS UlLAJ LEUK OM TE GEVEN - ENIG OM TE KRIJGEN Collecte Nazorg BLO Terlenka spreien Chenille spreien Plaids Tafelkleden en vele andere cadeaus vindt u bij Rotan stoelen Boekenrekken Kapstokken Slaapkamerkleedjes PLANETENWEG 38-42 TELEFOON 5991 Vul nu uw kampeer uitrusting aan! Vóórts Overhemden, Weekenders, Dassen, Kamerjassen, Pullovers, Pullpolo's, Vesten, Handschoenen (Laimböek) enz. Bij uitstek geschikte Nu nog voldoende keuze. - Verkoop uitsluitend k contant De gasbel Geloofsbrieven HANDDOEKEN KEUKENDOEKEN THEEDOEKEN JONGEJANS - '*1 Eerste inwoners van Swifterband VERLANGLIJST MA: PA DOCHTER ZOON PLEIN 1945 4 - TELEF. 6561 Het voorstel van B. en W. van Velsen, dat inhield de gemeentelijke werkplaats voor minder-valide arbeiders uit te breiden met een afdeling rotaprint, zou woensdagavond door de gemeenteraad waarschijnlijk met algemene instemming zijn begroet en dus zonder verdere discussie aanvaard, ware het niet dat bij het aan de orde stellen van dit agendapunt door de heer Andriesma (K.V.P.) plotseling een brief ter sprake werd gebracht, die alle raadsleden juist des mid dags nog hadden ontvangen van de heer A. J. Allan, directeur van een drukkerij uitgeverij in Velsen. De schrijver hiervan meende de leden van de gemeenteraad nadrukkelijk te moeten waarschuwen tegen de aankoop van deze rotaprint, omdat hij hier een groot aantal geldige motieven tegen meende te kunnen aan voeren. De heer Andriesma wenste naar aanleiding van deze brief in het bij zonder te worden ingelicht over de daarin vermelde bewering, dat vooral de kleine drukkerijen door het in bedrijf stellen van deze afdeling zouden worden gedupeerd. DE VOORZITTER nam met duidelijk waar te nemen bevreemding van deze me dedeling kennis, omdat het bestaan van een dergelijk rondschrijven hem volmaakt onbekend was gebleven. Hij sprak er dan ook zijn verwondering over uit,» dat het college hierbij -kennelijk bewust door de schrijver was uitgesloten. De heer O c k e 1 o e n (P.v.d.A.) meen de het echter te moeten betwijfelen, dat de brief door objectieve bedoelingen is in gegeven. IJlings door hem ingewonnen informaties hadden namelijk reeds aan getoond, dat diverse punten door deskun digen categorisch worden tegengesproken of ontkend. Spreker zou het dan ook be treuren, wanneer deze brief de oorzaak van uitstel zou kunnen worden. Even voorzichtiger was de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) die niet afkerig bleek van een nader on derzoek om te voorkomen, dat de heer Allan later in het gelijk moet worden ge steld. Daarentegen had de heer Kruis man (C.P.N.) geen enkel commentaar, omdat de werkplaats voor minder-validen reeds te nuttig is gebleken om uitstel van de uitbreiding te gedogen. Wethouder Van Leeuwen (K.V.P.) toonde zich echter zo gebelgd over de door de briefschrijver gevolgde methode, dat hjj uitvoerig op de inhoud wenste in te gaan. In tegenstelling tot de andere le den van het college had spreker wel van het bestaan van deze brief vernomen, zo dat hij zich nog tijdig op een goed ge documenteerd verweer heeft kunnen voor bereiden. Welnu, dit heeft er allerminst om gelogen. Stuk voor stuk nam de wet houder de in de brief vermelde argumen ten onder de loep waarbij zijn veront waardiging steeg met de duur van het betoog. Zo gaf spreker onder meer te kennen aan het oordeel van de heer Allan geen enkele waarde te hechten, omdat hij reeds een half jaar aan de voorbereidingen tot dit voorstel heeft gewerkt en zich daar bij uitvoerig door talrijke deskundigen liet Advertentie KRUISSTRAAT 2 - HAARLEM u weet wel op de hoek bij de brug is ENORM GESORTEERD in Nergens vindt u groter collectie I Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Zunderdorp G. J. Visser te Rijswijk (Geld.). Bedankt voor Maassluis (vac. Dr. L. van Hartingsveld) J. P. van Roon te Ermelo. Geref. Kerken Beroepen te Hoogezand-Sappemeer (vac. S. G. Bloem) J. J. Lamme te Avereest- Balkbrug te Bant (N.O.P.) D. W. Gesink, kand. te Amsterdam. Bedankt 'mor 's-Giavenhage-West (wijk- gemeente V) H. M. Dercksen te Rotter- dam-Charlois. Advertentie SRiiaiMSBtrr. •«SHra2131?.?«S in alle meisjes-, jongens-, dames- en herenmaten. 7 jaar v.a. f 29.75 I®" gent kleding Breettraat 17- 19 Beverwijk voorlichten. Hierbij mocht de wethouder niet anders dan gunstige uitspraken ont vangen, zelfs van de zijde van het de partement van Sociale Zaken, die een der gelijke aankoop nota bene subsidieert! „Zouden al deze deskundigen minder tot oordelen zijn bevoegd dan de heer Al lan?", vroeg wethouder Van Leeuwen zich af. Spreker onthulde voorts, dat hij reeds persoonlijk door de heer Allan over de ze kwestie was benaderd, waarbij deze het volgens de wethouder had gewaagd hem een soort ultimatum te stellen. Nu het zijn bezoeker niet was gelukt de heef Van Leeuwen tot andere gedachten te bren gen en van de aankoop van deze rotasprint af te zien, tracht hij zijn doel te berei ken door zich met een brief tot de le den van de raad te richten. Een wending welke door de wethouder hoog werd opge nomen. De heer Van Leeuwen had echter nog sterker argumenten in de vorm van be wijzen voor de schandalig lage prijzen, welke het bedrijfsleven ook de druk kerij van de heer Allan voor de door minder-valide arbeiders verrichte werk zaamheden betaalt. Spreker toonde de raad enige boekomslagen, die op de ge meentelijke werkplaats in grote hoeveel heden 'waren vervaardigd, voor welke mi nutieuze en langdurige arbeid per stuk soms slechts een prijs werd ontvangen die zich rond de drie cent bewoog. En dat terwijl de minder-valide arbeider stel lig niet minder recht heeft op een recht vaardige beloning als ieder ander, aldus de wethouder. Pertinent onjuist noemde de wethouder ook de bewering in de gewraakte brief, dat voor de bediening van de rotaprint de hulp van drie geschoolde en volwaar dige vaklieden zou zijn vereist, zodat het apparaat in deze werkplaats nimmer aan zijn bedoelingen zou beantwoorden. De heer Van Leeuwen stelde hier tegenover dat de rotaprint in vakkringen juist be kend staat om zijn betrekkelijk eenvou dige behandeling, zodat voor 'de bediening met één werkkracht kan worden volstaan, die nog niet eens een typografische op leiding nodig heeft. Spreker meende door dit alles de argumenten van de heer Al lan voldoende te hebben ontzenuwd en hij stelde voor onverwijld tot de uitbreiding van de afdeling over- te gaan,1 zonder dat 'hij het verder noodzakelijk'achtte de heer Allan een schriftelijk antwoord toe te zen den. Advertentie jont®1-'"0 Lange Nieuwstr.aat-Marktplein Telefoon 5205 - IJmuiden De collecte Nazorg BLO heeft in Velsen IJmuiden opgeleverd een bedrag van 4.929,34 (tegen' 3.696,98 in' 1962). In Beverwijk, inclusief Wijk aan Zee, was de opbrengst 3.480,53 (vorig jaar 2.993,29) en in Heemskerk 880,61 (vorig jaar f646,39). Advertentie wSwffiiw Wethouder J. van Leeuwen In tweede instantie meldden zich daar op nog meer sprekers dan op het mo ment dat het voorstel aan de orde kwam. Echter alleen om de wethouder hulde te brengen voor zijn bewogen en warme ver dediging, waarna de raad zich unaniem achter hem schaarde. Op de bollenvelden in de IJmond is het werk hervat, nadat storm en slagregens elke arbeid gedurende dagen onmogelijk hadden gemaakt en hier en daar in de IJmond de kwekers in paniek waren ge raakt door de grote plassen water, die overal waren ontstaan. Op sommige plaat sen waren de velden herschapen in meer tjes. Nu hoort men overal het gedreun van pompen. De vraag naar motorpompen is groot, aan de vraag kan nauwelijks wor den voldaan. De schade aan de bloembollen, die gro tendeels reeds in de grond zaten toen de slagregens vielen, zal naar alle waar schijnlijkheid meevallen, want het water heeft er slechts betrekkelijk korte tijd op gestaan. Wel zal men veel extra werk moeten betalen voor het wegpompen van het water en het weer in orde maken van de grond, die hier en daar met slib is bedekt. Advertentie Altijd welkom SPORTHUIS Breestraat 156 Beverwijk Een visserijbedrijf in Kaapstad heeft een klein schip gekocht, dat zal worden omgebouwd tot het eerste vriesschip voor tonijn in Zuid-Afrika. Het betreft het 285 ton metende Belgische schip „Mari nette", dat twee jaar een lijndienst tussen Kaapstad en Matadi heeft gevaren. In het antarctische walvisseizoen 1961/ 1962 en in het zomerseizoen 1962 zijn in totaal 66.026 walvissen gevangen. De vroeger belangrijkste soort, de blauwe walvis, staat op de laatste plaats: 1255 stuks. In de periode van januari tot april werden de volgende hoeveelheden vis ge vangen: Angola 8.886 ton, West-Duitsland 27.345, Denemarken 25.692, Frankrijk 4.400, Groot-Brittannië 26.441, IJsland 30.212, Canada 26.924, Noorwegen 14.370, Peru 442.641, Zuid- en Zuidwest-Afrika 81.326, Zweden 2.029, Spanje 9.196, USA 14.962. Commercial Fisheries Review geeft het volgende staatje van de uitvoer van vis- olie in 1962 (in 1000 tonnen): Peru 164, IJsland 72,5, USA 61.5. Zuid-Afrika 50.4, West-Duitsland 22.9. Noorwegen 18.6, De nemarken 16,8. Chili 12.0, Portugal 6.7, Marokka 4.9, Canada 3,5, Japan 3,2, An gola 2,9, Frankrijk 2,8, Groot-Brittannië 2,6, Nederland 2,6, Zweden 2,0, Argentinië 0,8, Mexico 0,2, andere landen 3,6. In Frankrijk is in 1962 391.500 ton vis geproduceerd, waarvan 373.900 ton in Franse havens zijn aangevoerd. Er waren 363.600 ton verse vis, 7.800 ton gevroren tonijn en 2500 ton gevroren sardines. De verdeling van de vis was als volgt: haring 29.809 ton, makreel 35.634 sardien 31.739. rode tonijn 1337, witle tonijn 18.012, sprot en ansiovis 1266, andere vissoorten 245.793 ton. (Pêche Maritime). Japan heeft in 1962 134.816 ton olie van zeedieren uitgevoerd. Het jaar daarvoor was de uitvoer 113.826 ton, aldus Com mercial Fisheries Review. In IJsland was de aanvoer in januari en februari 1963 108.057 ton, waarvan 61.818 ton haring, 23.773 ton kabeljauw, 12.265 ton schelvis en 10.201 ton varia. De uitvoer van visserijprodukten door Ierland bereikte in het eerste halfjaar van 1963 een waarde van 788.000 pond. Deze was elf percent hoger dan in de overeenkomstige periode van 1962. Het aandeel van gezouten en gerookte haring in deze export steeg van 75.000 pond tot 132.000 pond. Dit laatste produkt werd hoofdzakelijk uitgevoerd naar Frankrijk, West-Duitsland en Nederland, zo meldt Fishing News. De export van schaal- en weekdieren steeg tot een waarde van 166 000 pond. De mosselexport bijvoorbeeld steeg van 9000 pond tot 25.000 pond. De Sovjet-Unie meldt volgens „Market News Service" dat in het eerste halfjaar van 1963 een produktie is bereikt van 2,5 miljoen ton vis, schaal-, schelp- en week dieren en walvisvlees. Dit betekent een stijging van 8 percent ten opzichte van het eerste halfjaar van 1962. De Deense visserij heeft in het eerste halfjaar van 1963 aan vis, schaal-, schelp en weekdieren 446.285 ton aangevoerd Deze aanvoer was vijftien percent hoger dan in de overeenkomstige periode van 1962. In IJsland bestaat volledige werkgele genheid en een overspannen arbeidsmarkt, zo blijkt uit een artikel in „Informationen über die Fischwirtschaft des Auslandes". Men tracht dit op te vangen door het aantrekken van buitenlandse arbeids krachten vooral in de visserijsector. Het aantal buitenlanders dat thans is tewerk gesteld bedraagt ongeveer 450. In het eerste halfjaar van 1963 kwamen vrij veel werkstakingen voor waarna eind juli forse loonsverhogingen volgden in diverse bedrijfstakken. In de visserijsector kwa men deze verhogingen neer op een ver hoging van 7V2 percènt van het garantie loon voor vissers en een minimumloon per maand in deze sector van ongeveer zes honderd gulden. De visserijvloot van de D.D.R. bestaat nu uit 33 loggers, 25 trawlers, 105 kotters, twee hulpschepen, een transport- en ver werkingsschip en zeven vang- en fabrieks- schcpen. In de periode tot 1968 zal de visserijcombinatie Sasznitz-Rügen 28 vries- trawlers krijgen. Deze schepen zijn onge veer vijftig meter lang. Men kan op de schepen onmiddellijk invriezen. De vis aanvoer in de D.D.R. was in het eerste halfjaar van 1963 74.500 ton. Advertentie OPHEFFINGS UITVERKOOP Ph.de Koning 'Tijdens de woensdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Velsen ,is ditmaal wethouder J. van Leeuwen ongetwijfeld het meest aan het woord geweest. Want voor hij zich met een knap gevoerd betoog had verweerd tegen de inhoud van een aan de raadsleden van particuliere zijde toegezonden rondschrijven waarover elders op deze pagina meer had hij reeds langdurig de spreek woordelijke degens gekruist met zijn fractiegenoten Derriks en Nuijens, die aüe.r- minst tevreden waren over de manier, waarop de raad het voorstel tot eert meuwé regeling voor eigen vervoer van ambtenaren had bereikt Zo was de heer D e r r i k s weinig te spreken over het feit. dat de inhoud van het betreffende gemeenteblad was samengesteld zonder de financiële commissie hier in te kennen, zodat de leden het inzicht op de mogelijke consequenties was onthouden Hierdoor kon spreker ook niet bepalen, of het systeem in de praktijk wel verantwoord zou zijn. Wethouder Van Leeuwen antwoord de hem hierop, dat volgens Velsense tra ditie dergelijke kwesties nimmer aan de financiële commissie worden voorgelegd. Dit was immers ook niet het geval ge weest met de rijwielvergoeding en sommi ge bezoldigingbesluiten. Bovendien moeten eventuele aanvragen voor een in het voor stel bedoeld krediet toch in de raad wor den behandeld. Een dergelijke argumentatie ging de heer N u ij e n s tcch te ver. Hij betoogde dat het hier de financiering betreft van auto's, die door ambtenaren zullen worden aangeschaft. Hier zijn bedragen mee ge moeid die te groot zijn om te worden ge bagatelliseerd. Daarom achtte hij de ver gelijking met een lijwielvergoeding nu niet bepaald gelukkig. In dit verband achtte spreker het gewenst het college ervan in kennis te stellen, dat in zijn fractie al meermalen van ontstem ming sprake is geweest over de inhoud van gemeentebladen; een ontstemming welke soms zelfs uitgroeide tot verbitte ring. Hij leidde hier dan ook uit af, dat het college de raad alleen met de lippen eert, omdat zijn daden dikwijls gehaal an ders uitwijzen. De heer Nuijens wilde daar om nu eens kort en goed uitgemaakt zien welke zaken voortaan in de financiële com missie moeten worden behandeld, anders zou hij zijn stem aan dit voorstel onthou den. Nu meende wethouder Van Leeuwen weer alle reden te hebben ontstemd te zijn, omdat hij het hoogst onelegant noem de een beslissing in een financiële kwes tie te willen afdwingen in een periode, dat deze portefeuille ad interim wordt beheerd Men heeft immers jaren de tijd gehad deze zaak eerder aan de orde te stellen Overigens gaf spreker te kennen dat de formulering van liet voorstel voor het col lege allerminst een probleem is geweest, omdat het aanschaffen van dienstauto's voor de gemeente veel kostbaarder zou zijn. Nog afgezien van de administratieve moeilijkheden voor het ontwerpen van een regeling voor privégebruik Tenslotte acht te de wethouder het nu niet de juiste tijd uitputtend te gaan behandelen, wat wel en wat niet in de financiële commis sie thuis hoort. Hij adviseerde de raad dit punt straks bij de begrotingsvergaderin gen in de algemene beschouwingen op te nemen. Burgemeester Bührmann ging nog even in op de kritiek van de heer Nuijens over de samenstelling van de gemeente bladen. Hij stelde hierbij vast dat Velsen over een perfecte administratie beschikt, zodat spreker niet bereid was om thans op de eis van de heer Nuijens in te gaan. Wel toonde de burgemeester zich genegen deze kwestie opnieuw te hespreken, wan neer de nieuwe wethouder van financiën zal zijn benoemd. Het voorstel werd daar op in stemming gebracht en aangenomen met als tegenstemmers de fracties van de K.V.P. en de V.V.D. Advertentie voor een betere haarverzorglng. REGGESTRAAT 86 hk. Rijnstraat, bushalte Scheldestraat - Tel. 4546 Ook voor een prima sortering ST. NICOLAAS-GESCHENKEN zoals: parfumerieën, toiletartikelen, eau de colognes, lotions, luxe dozen zeep enz. Tevens: alle rookartikelen en -benodigdheden Naar aanleiding van het antwoord, dat de heer Kruisman (C.P.N.) op zijn gestelde vragen over het aardgas van het college heeft ontvangen, is deze kwestie ook nog vrij uitvoerig ter sprake geko men, zonder dat de raad echter tot defi nitieve beslissingen kwam. Dit kon ook moeilijk anders, omdat zoals wethouder De Boer (P.v.d.A.) nog eens nadruk kelijk vaststelde, het gasdebat in de eerste plaats een politieke zaak voor de Tweede Kamer is. De heer Kruisman had daarvoor het college nog zijn dank betuigd voor het uit voerig antwoord, dat hij op zijn vragen mocht ontvangen, om vervolgens van zijn spreekbeurt gebruik te maken om heftig te fulmineren tegen wat hij noemde „het miljardenschandaal in het samenspel tus sen regering en oliemagnaten". Hij voor spelde dan ook het voordeel van het aard gas voor de bevolking uiterst miniem zou blijken. Dit debat werd uiteindelijk door wethou der De Boer afgerond, doordat hij de raad een uitvoerige nota over het aard gas in het vooruitzicht stelde. Wel gaf hij de leden nu reeds de verzekering, dat er geen politieke meningsverschillen kunnen bestaan over de opvatting, dat het aard BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK. GEBOREN: Eduard J., z. v. H. B. Brink en B. van Drunen; Andreas J., z. v. A. J. Schelvis en M. A. Brasser; René R. G., z. v. G. Carton en A. H. Lardé; Robertus C. G z. v. F. H. Hesse en S. M. van Schinkel; Hans, z. v. J. Boogaard en T. van der Steen; Jenny, d. v. A. C. Luberti en A. Stel lingwerf; Roeland P., z. v. C. J. Marree en T. Procee; Karolina, d. v. F. W. Vogt en Z. Rengers; Petra, d. v. E. H. Gerritsen en W. M. J. van den Berg; Gozewina J. J., d. v. N. Jacobs en M. J. van Balen. GETROUWD: A. A. de Reus en A. T. Dobbelaar; N. Mongeluzzi en W. C. M. Kops; W. Roest en G. T. H. Winkeiaar; P. J. M. Zuidweg en Y. Wever. OVERLEDEN: C. J. Does, oud 50 jaar, gehuwd met J. Goudsblom; J. Stoppa, oud 73 jaar, gehuwd met T. Krap; G. W. H. Mos. oud 70 jaar, wed. van F. J A. van den Eijnde; C. Winder, oud 62 jaar, gehuwd met C. E. Groot; M. van Dam, oud 59 jaar, gehuwd met H. B Kroder; J. M. E. West- plat, oud 84 jaar, wed. van K. A. Vatteroth; E. de Haan, oud 56 jaar, gehuwd met J. A. van der Pennen; J. C. Heijnis, oud 85 jaar, wedn. v. E. P. de Boer; M. B. van der Kuil, oud 51 jaar, gehuwd met M. Blaauw. ONDERTROUWD: J. H. Vermeij en C. J. de Jong; J. Veerman en G. Groen; J. A. A. van Hesselingen en T. J. van der Pal. gas straks tegen de laagst mogelijke prijs beschikbaar moet worden gesteld. Wat dit betreft heeft het college reeds -alle stap pen ondernomen, die in dit stadium moge lijk zijn. Tijdens deze vergadering werden ook de geloofsbrieven onderzocht van de heer E. Aigra, die de door het overlijden vgn wet houder De Jong ontstane vakature in de Prot-Chr.-fractie zal bezetten. Zij werden in orde bevonden, zodat het nieuwe raads lid woensdag 11 december zal worden be ëdigd en geïnstalleerd. Tevens zal in deze vergadering de benoeming van een nieu we wethouder aan de orde worden gesteld. Advertentie Wij brengen voor SINT NICOLAAS in een rijke sortering. Zie de etalages met leuke geschenken. Plein 1945 - 49 Swifterband heeft zijn eerste inwoners gekregen. Swifterband is het noordelijkste dorp in Oostelijk Flevoland en het derde dorp dat in die polder in gebruik wordt genomen, na Dronten en Biddinghuizen. Swifterband wordt 'n landarbeidersdorp, waar thans 108 huizen, zes winkels en een school in aanbouw zijn. Men rekent dat Swifterband over enkele jaren omstreeks duizend inwoners zal tellen. Advertentie Haardroogkap f 69.00 Mixerƒ31.50 en 39.00 Philishave 39.50 t/m 59.50 Cassette voor f 6.75 5 Recorderbanden t/m ƒ11.00 Elektro-grammofoon f 98.00 Platenrek f 3.50 t/m 6.25 Pionier bouwdoos f 13.75 t/m ƒ27.50 Grammofoonplaat 3.95

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9