geschikt als huisdieren door het Noordzeekanaal Boeiende hobby die echter juiste voorlichting vereist Staatssecretaris Grosheide PEN leëde IlieUWe kabels Ruim aanbod voor groenten en meer belangstelling voor schorseneren en de Mammoetwet „Zwitserse" horloges ZATERDAG 2 3 NOVEMBER 1963 11 I J I i- 'V f" 1 Volmaakte zwemmers Sinister E éndags-kuikens Schaaktoernooi voor dames Nieuwe vertaling van Andersen's sprookjes e„ A'SXSZ'AX Grenzen Roofdieren Kampioenschap driebanden verschoven naar 1964 DTO-speler gaf zich aan Nieuwe methode Vier weken Kerkelijk nieuws ij WANNEER ER ERGENS een tentoonstelling wordt gehouden van een plaatselijke vereniging van vogelliefhebbers of van tropische aquariumhouders, dan staan de bezoekers vaak versteld van de prachtige, kleine stukjes natuur, die door de eigenaars achter de vier glazen ruiten, ten behoeve van hun lieve lingsdieren werd geschapen. De sierlijkheid en de fantastische kleuren van de tropische vogels en vissen spreken tot de meest verstokte kniesoor. Het fijn- wuivende groen en de grillige rotspartijen in het kristalheldere water brengen iedereen tot bewondering. Het zijn danook deze tentoonstellingen die de liefde voor de dieren recht streeks tot de mensen doet spreken en vaak zien we, dat bij deze gelegenheden tientallen nieuwe amateurs worden geboren en enthousiast worden gemaakt voor deze prachtige hobby. Een goede raad kan ik deze nieuwelingen geven. Voor u ergens aan begint, stelt u zich eerst behoorlijk op de hoogte en vraag om inlichtingen bij de „oude rotten om te voorkomen dat u talloze teleurstellingen te verwerken krijgt, waar helaas altijd de dieren de dupe van worden. Mijn inleiding was meer van algemene aard. Nu ga ik u dus iets vertellen over mijn hobby, die in Nederland nog weinig bekendheid geniet, n.l. het houden en ver zorgen van slangen, in het z.g. terrarium. Het zal een ieder wel bekend zijn, dat er giftige- en niet-giftige slangen bestaan. Hoewel er hier in Nederland zo hier en daar nog wel eens een adder voorkomt, wil ik het niet ovér deze categorie slangen hebben. Volledigheidshalve moet ik wel vermelden, dat er in West-Duitsland di verse slangen-liefhebbers zijn, die zich ge specialiseerd hehben op het gebied van gifslangen, waaronder zelfs zeer gevaar lijke soorten. U zult zelf wel begrijpen, dat het houden' van deze slangen- -zeer bijzondere voorzorgsmaatregelen vereist, aangezien de ontsnapping van zo'n dier „catastrophale gevolgen kan hebben. Als Nederlandse vertegenwoordiger van de niet-giftige, en dus volkomen ongevaar lijke slangen, zou ik u de Ringslang (Natrix Natrix) willen noemen. Hij komt in bijna alle delen van het land voor en wel vooral in waterrijke streken. Hij is een grote liefhebber van water en een vol maakt zwemmer. Zijn voedse! bestaat uit regenwormen, insecten, kikkers, padden en kleine visjes. Al dit voedsel wordt le vend door de ringslang verslonden- Wat nu de Guppy's en de Black Mol ly's zijn voor de beginnende aquariaan, is de Ringslang voor de beginnende terra riumhouder. Wanneer men zijn eerste angst en zelfs wel een gevoei van weerzin voor het kruipende dier heeft overwonnen en de Ringslang, die in verschillende kleur-variaties voorkomt, eens rustig heeft bekeken, dan komt men spoedig tot het inzicht, dat ook dit dier het aanzien waard is en echt niet zo griezelig is als men altijd heeft gedacht. Schept men voor dit dier een klein stukje natuur waar hij zich thuis kan voelen, dan ziet men al gauw dat hij zijn aangeboren schuwheid voor de mensen verliest en vlug aan uw aan wezigheid went. Hij laat zich rustig in de Nu weer terug bij onze reptielen. Mocht dus onze beginneling-terrariumhouder eni ge tijd met succes zijn Ringslang hebben bestudeerd, dan komt al gauw de vraag bij hem op. wat er op dit gebied nog meer te koop is. Aangezien onze Neder landse fauna op het gebied van reptielen maar zeer karig is bedeeld, zal het in letterlijke zin ook een kwestie van kopen worden. Zo gauw we onze blikken gaan wenden naar de slangen, die in de rest van Europa en in andere werelddelen le ven, dan komen we meteen voor andere problemen te staan. Hier is dan meestal geën sprake "meer Van een gemakkelijk kikker- of wormen-menu Als ik spreek over het vangen van* kikkers, moet ik den ken aan mijn eerste kikkervangst. In het voorjaar kwamen we bij een uitgesproken kikkerplasje in de buurt van Beverwijk, waar we ze in de verte al hadden horen kwaken. Bij het water aangekomen, zagen we tot onze grote schrik, hoe ze allemaal na eerst heerlijk in de zon gezeten te hebben, met een sierlijke sprong het koele water opzochten en dus ons in alle opzichten het nakijken gaven. U ziet dus wel, dat ook dit niet zo eenvoudig is als het lijkt. Om een gemakkelijke overgang te ma ken van de ringslang naar de slangen met veel problemen, ga ik met u naar de Verenigde Staten van Amerika. Daar le ven in grote hoeveelheden slangen van het ras Thamnophis, die wat de voeding be treft, al» twee druppels water op onze in heemsc Ringslang lijken. In tegenstelling tot de Ringslang, die geen sprekende kleu ren heeft, vinden we bij de Thamnophis- slangen de meest fantastische kleur-varia- zó gesteld, dat het levend oppeuzelen van een muis nu geen schouwspel is om de dames gratis aan te bieden. Zelfs wij zul len hieraan moeten wennen. Denkt u er vooral aan, dat dit in de vrije natuur pre cies zo gebeurt en er dus geen kwestie is van wreedheid of iets dergelijks. Buiten de voeding komen er nog vele andere problemen om de hoek kijken, dus dit is alleen iets voor de ver-gevorderde amateur. Om nog even op Italië en Joegoslavië terug te komen, mocht u daar een u on bekende, slang zien kruipen, dan kunt u hem beter zijn gang laten gaan, want in die landen leven verschillende soorten gif slangen en als men het onderscheid niet weet, is uw vakantie en die van uw huis genoten snel bedorven. U kunt ze veel beter kopen. Het is wel duurder, maar er zijn geen risico's aan verbonden. Het laatste slangensoort, dat uitstekend geschikt is om in een terrarium binnens huis gehouden te worden, zijn de z.g. wurgslangen. Hoewel door het woord „wurgen" zeer sinistere gedachten bij u op zouden kunnen komen, is dit zeer ze ker niet mijn bedoeling. Deze slangen on derscheiden zich van de andere rassen door het féit, dat zij hun gevangen prooi niet levend verslinden, maar tevoren door wurging of omstrengeling doden. Uit de aard der zaak is dit voor het prooidier veel minder wreed aangezien deze slan gen een zo grote spierkracht bezitten, dat zij in luttele seconden hun prooi doen ster ven. De meest bekende van deze slangen zijn de Pythons en de Boa's. Zij hebben altijd het meest tot de verbeelding van de mensen gesproken, al zou het alleen al zijn, door de lengte van ca. 8 m. die zij in de vrije natuur kunnen bereiken. Uit drukkelijk moet ik hier vermelden dat, ondanks de wildste verhalen die over deze slangen de ronde doen, zij de mensen nooit aanvallen. Op de bezoekers van Artis en andere dierentuinen maken de beesten helaas de indruk- erg lui, bewegingloos, sloom en passief te zijn. Meestal bestaat het ver blijf van deze prachtige dieren uit een, uit beton opgetrokken cel met volkomen ontbrekende plantengroei en een groot zwembassin, waar ze vaak bewegingloos in liggen te slapen. Wanneer de „super- slangen-liefhebber" die zich op deze slan gen heeft toegelegd, voor deze dieren een klein stukje wildernis heeft gecreëerd met plantengroei, zwem- en klimgelegenheid, dan zal hij zien, dat het alleraardigste dieren zijn. Ter illustratie diene het vol gende. Er is mij een echtpaar bekend, dat in een groot serre-terrarium verschillende middelgrote Boa's en Pythons houdt. On der middelgroot versta ik 2 a 3 meter. Er is een Boa bij, die bijzonder aan de vrouw des huizes is gehecht en ook alleen maar door haar wordt gevoerd. Het ge beurt dikwijls dat dit dier 's avonds vrij in de kamer mag rondkruipen en meestal zoekt hij dan de schoot van zijn verzorg ster op. waar hij in elkaar gedraaid ligt te slapen. U mag hier gerust om lachen, maar u moet niet vergeten, dat ieder dier, of het nu een hond. kat, koe of schaap is. zich aan zijn verzorger hecht omdat het j dier uiteindelijk leert en vreet, dat zijn voedsel van die bewuste persoon komt. Dieren denken nu eenmaal alleen maar aan eten en drinken. Nooit zal ik iemand aanraden om zich een Python van 3 meter aan te schaffen, al zou het alleen al zijn om het feit, dat een gevangen Python van die lengte, moeilijk aan zijn gevangen schap zal kunnen wennen en- waarschijn lijk een roemloos einde tegemoet zou gaan. Dit jaar nog wist ik een nest jonge Pythons te koop. ter lengte van 70 cm. De prijs van deze slangen bedroeg ca. ƒ50.-. U zult hiervan wel schrikken, maar ver geet niet. dat iedere hobby geld kost en vaak meer geld dan moeder de vrouw mag weten. Deze jonge Pythons eter, ook gekweekte muizen en zo gauw ais ze iets groter wor den, kan men ze het beste eendags-kui- I Een Zuidamerikaanse zwemslang van flinke afmeting laat zich graag als een schoothondje vertroetelen. M c'.iiel Bleaker nit de Celsiusstraat in IJmuiden is dan ook de beste maatjes met 'het pronkstuk van zijn terrarium. die, zoals u zult moeten toegeven, een zeer interessante is. De Nederlandse Ver eniging „Lacerta" heeft een bibliotheek van enkele honderden boeken beschikbaar voor haar leden. Volledigheidshalve moet ik u meedelen, dat de Vereniging „Lacer ta" zeer veel leden heeft in binnen- en buitenland ook wat betreft de hagedis sen en amphibieën. Zij die door mijn verhaal mogelijker wijze interesse hebben gekregen in deze prachtige hobby kunnen ten alle tijde schriftelijk een beroep op -mij doen. W. M.- L. BLEEKER, Celsiusstraat 58, IJmuiden. In het zone-schaaktoernooi voor dames dat in Bad Neünahr wordt gehouden, heeft de Joegoslavische Nedeljkovic de leiding behouden. He Nederlandse mevrouw Heemskerk won van de Spaanse Ferrer, mevrouw Vreeken daarentegen verloor van de Bulgaarse Ivanova. De overige resultaten luiden: Neldeljkovic (Joegoslavië)Jovanovic (Joegoslavië) remise; Rinder (Duitsland) Lazarevic (Joegoslavië) 01; Brandler (Duitsland) Assenova (Bulgarije) 10 Bruce (Groot-Brittannië)Axt (Duitsland) 1—0; Sunnuncks (Groot Brittannië)Bilek (Hongarije) 01. Stand aan de kop: 1. Neldeljkovic 5'/: punten; 2. Jovanovic 5 punten; 3./4. Rinder en Heemskerk beiden 4 punten; 12. Vree -kenBouwman--!-1-'- punt. - NA DE PRACHTUITGAVE van de Sprookjes van Grimm met de niet te evenaren illustraties van Janusz Gra- hianski, komt uitgeverij Elsevier nu met eenzelfde prachtige uitgave, in hetzelfde kloeke formaat en met een overvloed aan pentekeningen van dezelfdr illustra tor, met de Sprookjes van Andrrs"n in een vertaling van Tilly Marijn-M engel - 'T& Dit boek wordt een kostelijk bezit voor ieder die nog niet op de ware hoogte beland is in kennis van deze vermaarde verhalen en de echte H C. Andersen-liefhebbers vullen er hun verzameling mee aan. Mevrouw Marijn heeft een zware taak goed verricht, want het is hachelijk: een nieuwe ver taling van qen de hele wereld rond vertaald meesterwerk. Ik weet niet van wanneer de laatste vertaling, vóór deze, is. Vroeger moesten we het nogal eens doen met „naverteld", maar dé laatste tijd worden er aan vertalen, gelukkig, over het algemeen nogal hoge eisen ge steld. Je zou zo denken.' is er één goede vertaling dan kunnen wij daar in lengte van jaren mee toen, maar dat is niet zo. Het idioom wisselt vrij snel en al kan er iets aardigs zijn aan een ouderwets taalgebruik, toch houdt dat de sprook jes voor kinderen niet levend. H. C. An dersen is een uitermate pregnant ver teller, hij laat weinig speling, maar zeker geen enkele slordigheid toe. Ik heb er maar één gevonden en dat is weinig. De vertaalster zegt dat in Grote Klaas en Kleine Klaas, de laatste als hij zondags niet enkel met zijn eigen enige paard, maar ook met de vier van de Grote mag rijden uitroept: Hopla, hop, alle paórden zijn van mij. Dat kan niet. In het Hollands is het: hop, hop al mijn paarden. In het Duits: Hopp alle meine Pferde, in het Engels: Gee up all my horses, en dat moet: Andersen schreef nooit zomaar iets. Deze uitroep is teveel veralgemeend. De vertaalster heeft goed opgepast bij het begin van ieder verhaal, zo'n begin is altijd meesterlijk, een opmaat. Daar om verdroot het mij dat de Nachtegaal niet begon met: de Keizer van China was een Chinees en al zijn onderdanen waren ook Chinezen, zoals alle goede vertalingen het geven, maar met een omgedraaide zin. Ik leg op deze kleine slakken zout omdat de vertaalster er zeker blijk van geeft te weten en te waarderen dat heel veel zinnen bij An dersen slagzinnen zijn en heel veel woorden kenwoorden. Zo hield zij het nu ongewone woord „zwavelstokjes" aan. want daar. mag je niet aankomen. Ook het eind van de Soldaat is bij haar goed en zo dat het niet anders kan. Met dit alles wil ik alleen maar zeggen dat wij een uitstekende vertaling rijker ge worden zijn. De auteur, wiens hand tekening voor in deze uitgave staat, leuke vondst, werd niet teleurgesteld. Heel warm aanbevolen dit fraaie boek werk met de sublieme plaatjes, aan kinderen vanaf acht jaar tot een niet te stellen leeftijdsgrens. AL —--:—.Hans van Zijl pen, donkerrood, rood met hard-blauw ge combineerd en nog veel meer. Deze slangen worden over het algemeen ook niet veel langer dan 1 meter, zijn vol komen onschuldig en bijten zelden. Over dit bijten straks meer. als ik u ga ver tellen over de Joegoslavische en Italiaan se slangen. Voor deze prachtige beesten I moeten we dus ook op de wormen- en ties. Diep-zwart met gele vlekken of stro- kens geven. Deze laatste zijn in Barneveld rrn 1 A 4 O hij een visje uit uw hand aan en ver orbert het. Het zal u duidelijk zijn, dat een ringslang van middelmatige lengte, ca. 75 cm., een leefruimte moet hebben van minstens zijn eigen lengte en het is aanbevelenswaardig, ook aan de hoogte aandacht te schenken. Een losse bodem van bosgrond waarin wat bos- of duin- plantjes en een. zo ruim mogelijke, zwem- gelegenheid maken het belangrijkste deel van het terrarium uit. Wat kleine stukken boomstronk geven hem de gelegenheid de klimkunst te beoefenen. Begin echter nooit met een ringslang als u niet de zekerheid hebt, voldoende en geregeld levend voedsel voor hem te kunnen vinden. Diverse andere moeilijk heden zijn er nog, maar die zouden mij hier te ver voeren en de meeste lezers niet interesseren. De vergelijking die ik straks maakte met de aquariumhouders, gaat ook in andere opzichten op. Men begint namelijk met kleine goedkope visjes in een klein kommetje en men eindigt met de kost baarste vissen in een aquarium van 500 of 1.000 liter, waar de vloer van de huis kamer eerst voor versterkt moet worden. Ik heb wel eens zo'n enthousiasteling mee gemaakt, die 's morgens tot de ontdek king kwam, dat zijn aquarium gedeeltelijk door de vloer was gezakt, zijn voorruit was gesprongen en de maanvissen onder de porceleinkast zwommen Hoewel het vaak moeilijk is zich in de uitbreiding van zijn hobby te beheersen, moet men toch proberen zijn liefhebberij binnen bepaalde grenzen te houden. Niet alleen met vissen, vogels en slangen, maar ook andere mannelijke liefhebbe rijen hebben vaak geleid tot onnodige hui selijke moeilijkheden en dat moet men tot iedere prijs voorkomen. Onze vrouwe lijke wederhelften zijn nu eenmaal, en zeer terecht, bang voor extra schoon- maakbezigheden. Ze hebben al werk ge noeg. de reptielen-importeur te koop. Vaak hoor ik van mensen, die op hun vakantiereizen door Italië en Joegoslavië een slang, soms van aanzienlijke grootte, over de weg hebben zien kruipen. In deze landen leven de slangen van het Elaphe- ras, die groter kunnen worden dan de, tot dusver door mij genoemde, slangen. Ze zijn ook iets wilder in hun leef- en voe dingswijze en doen ons ergens iets denken aan de roofdieren. Zij voeden zich, als liefhebbend huisvader durf ik het haast niet te zeggen, met muizen. Verder ratten en andere kruipende kleine zoogdieren. Ze zijn voor de rechtgeaarde slangen-liefheb ber al veel interessanter, ze zijn feller van natuur en zien er heus niet tegen op, wanneer u uw hand in het terrarium steekt, onmiddellijk in de aanvalshouding te gaan en met een bliksemsnelle uitval flink in uw vinger of hand te bijten. Deze beten zijn weliswaar volkomen ongevaar lijk wat de giftigheid betreft, maar van zelfsprekend kan men dit beter voorko men door stevige handschoenen aan te trekken .aangezien het gevaar voor infec tie groot is. Het voedselprobleem van deze slangen houdt in, dat men er een muizenkwekerij bij moet beginnen, hetgeen op zichzelf niet zo heel moeilijk is, aangezien de mui zen altijd bang zijn, dat hun muizenras uitsterft en om die reden ieder jaar voor een talrijk nageslacht zorgdragen. Alles bij elkaar, zal men wel begrijpen dat het houden van deze slangen geen sa lon- of huiskamerwerk is. In gedachten zie ik u al met een levende muis door het huis lopen om een uwer slangen een lek ker hapje te bezorgen. Het is daarom wel wenselijk zo langzamerhand met uw hob by naar de zolder te gaan verhuizen, waar we zonder risico's van huiselijke twisten moeders en dochters op de tafel, vanwege een losgebroken muis, enz. enz., naar har telust kunnen rommelen. Bovendien is het en omgeving voor zeer weinig geld te koop. Bovendien is het zeer eenvoudig deze slangen te wennen aan dood voer. zodat het geven van levende dieren dan overbodig is. Uitgebreide verwannings-systemen met kostbare thermostaten, alsmede vochtig heidsmeters enz. enz. zullen de beginnen de slangen-amateur ervan terughouden met de kostbare slangensoorten te gaan beginnen. Ik wil dan nog niet eens spre ken van de grotere leefruimte voor deze dieren, waar in huis toch ook maar plaats voor moet zijn. In dit artikel heb ik getracht, zo be knopt mogelijk te zijn over mijn hobby. „De staatssecretaris van O., K. en W. onderschrijft de mening, dat oud-minister Cals de grondslagen heeft gelegd voor een eigentijds en sluitend systeem van onder wijsvoorzieningen, waarnaar zo lang was uitgezien". Dit heeft minister Bot de Tweede Kamer meegedeeld in de memo rie van antwoord op het voorlopig ver slag van de vaste onderwijscommissie uit de Tweede Kamer over de begroting 1964 van dit ministerie. Er wordt aan toege voegd, dat de omstandigheid, dat mr. Grosheide er de voorkeur aan zou hebben gegeven indien voor de ook door hem noodzakelijk geachte vernieuwing van de onderwijswetgeving een ahder systeem zou zijn gevolgd, daaraan niets afdoet. Nu het wetsontwerp tot wet is verheven is een nieuwe situatie ontstaan, met welk fundamenteel gegeven de staatssecretaris uiteraard ten volle wil en zal rekening houden. Minister Bot zegt voorts, dat wan neer iemand de functie van staatssecreta ris aanvaardt zulks, gezien de hoogheid van het ambt, voor hem inhoudt dat hij de wet niet slechts naar de letter doch ook naar de geest van de wetgever zal helpen ten uitvoer leggen. (In het voorlopig verslag was geïnfor meerd naar de positie van staatssecreta ris Grosheide, destijds tweede voorzitter van het Convent van 't Christelijk Onder wijs, welk convent ernstige principiële be zwaren had tegen de wet op het voortgezet onderwijs, de Mammoetwet). Op de groenteveiling in Beverwijk was er ook deze week nog een ruim aanbod. De andijvie nam een belangrijke plaats in en liep in prijs op tot 19 cent per kilo. Voor de bloemkool lag de prijs tussen de 45 en 84 cent per stuk. Bospeen varieerde, bij een kleiner wordende aanvoer, van 24 tot 48 cent per bos; waspeen ging tot 42 cent per kil( De aanvoer van spinazie wordt klei ner; voor de glasspinazie betaalde men tot 64 cent per kilo. Ook het aanbod van toma ten wordt kleiner; voor de goede kwaliteit gaf men tot 94 cent per kilo. Prei was ruim vertegenwoordigd en de prijs lag tussen de 14 en 32 cent per kilo; voor de selderie- knollen betaalde men tot 32 cent per kilo. De kassla ging tot 21 cent per stuk, de aanvoer is klein. Witlof was niet duur; hiervoor werd tot 65 cent per kilo betaald. Geschoonde spruiten kwamen tot 1,28 per kilo. Voor de verschillende koolsoorten !a,g de prijs tussen de 12 en 30 cent per kilo. De belangstelling voor de schorseneren neemt iedere week nog toe, de aanvoer aan de veiling Kennemerland valt niet tegen en de prijzen gaan nu al ruim boven de gulden per kilo. De aanvoer bedroeg deze week 38.000 kg, waarvoor de prijzen als volgt waren: A-sortering 90—112 cent per kilo; B 59 tot 80 cent en C van 41 tot 49 cent per kilo. Voor de winterpeen is de animo niet zo groot; hiervoor werd betaald: C van 8 tot 17 cent per kilo, B van 10 tot 12 cent per kilo. De noteringen waren vrijdagmiddag: andijvie 16-39, bloemkool 33-82, spinazie 34-63, bospeen 24-43, waspeen 14-42, toma- te- 28-92, selderieknollen 8-32, witlof 34 62, spruiten -64-129, sla 17-21, groene kool 14-29, rode kool 9-17, boerenkool 14-28 en uien 12-25. Het kampioenschap van Nederland hoofd klasse groot biljart driebanden, dat oor spronkelijk deze week zou worden gehou den, is door bijzondere omstandigheden verschoven naar 30 januari tot en met 2 februari 1964. Het kampioenschap wordt dan in Hilversum gespeeld. De deelnemers zijn: Franken (Tilburg), De Kleine (Kampen) Lorist (Amsterdam), Louwers (Tilburg), Lubach (Den Haag), Soeterboek (Kaats heuvel), Sweering (Amsterdam) en Van der Tak (pers. lid München). De voetballer van DTO, die er oorzaak van was dat het gehele vijfde elftal van deze vereniging voorlopig werd geschorst, heeft zich schriftelijk bij de afdeling Twenthe gemeld. De schorsing van de rest van het elftal is onmiddellijk opgeheven. Het Noordzeekanaal wordt op het ogen blik tot 15.5 meter N.A.P. verdiept en daar door geschikt gemaakt voor massagoed schepen van meer dan 100.000 ton. Tege lijkertijd wordt het kanaal verbreed tot een uiteindelijke bodembreedte van 170 meter. In verband hiermede moeten er door het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland, tér vervanging van de bestaande kabelkruisingen, nieuwe kabels worden gelegd. Dezer dagen'is men be- onnen met het „inspuiten" van 14 stuks 11 cm dikke 150.000 volt kabels, van 4 stuks S cm dikke 50 000 volt kabels en van een aantal teleeommunicatiekabels. Toen in 1949 de bestaande kabelverbin- ding werd gemaakt, wilde men niet de kleilaag doorbreken, die op 16 meter diepte het daaronder gelegen zoetwaterreservoir vast houdt, waaraan onder andere Am sterdam een deel van zijn leidingwater onttrekt. Ditmaal gaat men tot een diepte van 17,50 meter. In 1949 werd door de firma Hamstorf in Hamburg een nieuw systeem ontwikkeld voor het „inspuiten" De horloges die destijds een groot Rot terdams postorderbedrijf via in het oog springende advertenties in talrijke Neder landse periodieken aan de man probeer de te brengen waren niet van Zwitserse makelij, hoewel het bedrijf het tegendeel in de advertenties poogde te suggereren. Dit was een doorn in het oog van een Haagse horlogeimporteur van Zwitserse horloges. De importeur vond de adverten tiecampagne van he1 postorderbedrijf een ongeoorloofde concurrentie en daarom had hij het bedrijf in een kort geding voor de president van de Rotterdamse rechtbank gedagvaard om het via een gerechtelijke uitspraak te dwingen de verkoop van de als Zwitsers aangeduide horloges stop te zetten. De president van de rechtbank zal ech ter voorlopig geen uitspraak doen in dit kort geding, omdat de partijen na een uur onderhandelen besloten de zaak nog even te laten rusten tot mocht blijken dat het postorderbedrijf zich opnieuw schul dig maakt aan een misleidende adverten tie-campagne. De president had op deze oplossing aangedrongen, omdat tijdens de behandeling van de zaak was gebleken dat een employé van het reclame-adviesbu reau van het postorderbedrijf bij het ver zorgen van de advertenties een fout had ge maakt, waardoor in een advertentie toch de aanduiding „Zwitserse" was opgenomen. In juni had de Haagse importeur het Rotterdamse bedrijf reeds op de onjuist heid in de advertentie gewezen. Het pos torderbedrijf beloofde daarop in het ver volg de advertentieteksten, voor de horlo ges aan de werkelijkheid aan te passen. Na die belofte was inderdaad aan het re clamebureau opdrach1 gegeven in de ad vertentie-tekst de aanduiding „Zwitserse- horloges" achterwege te laten. Bij het re clamebureau werd echter een fout ge maakt, waardoor toch de oude advertentie tekst verscheen. van kabels in de bodem van rivieren en kanalen. Het is hierdoor niet meer nodig om een brede en diepe geul te baggeren, die later weer moet worden gedicht. Bij de thans in het Noordzeekanaal, vlak ten westen van de Velsertunnel toegepasts werkwijze wordt door middel van een meterslange s-puitlans, die aan de zijwand van het kabelschip is bevestigd, een zestal kabels tegelijk door de kanaalbodem ge trokken, met een snelheid van ongeveer 50 meter per uur. De kabelhaspels worden op een aparte lichter langszij van het kabelschip aange voerd'. Aan de onderkant van de spuitlans, die vele meters de grond in gaat. spuit" een aantal waterstralen, onder druk van circa 12 atmosfeer, naar buiten, waardoor de lans zich, met de kabels,, e°n weg baant door de kanaalbodem. De smalle gleuf die daarbij wordt getrokken, valt vanzelf weer dicht. De twee schepen worden door een over het kanaal gespannen staalkabel, met be hulp van de winches aan boord van het kabelschip, dwars over het kanaal ge trokken. Dank zij de nieuwe methode konden ook de 150,000 volt kabels een minder sterke bewapening hebben dan nodig zou zijn geweest bij kabels die door een geul „ge trokken" worden. Men hoopt per week, met inbegrip van alle voorbereidende werkzaamheden, en zonder dat de scheepvaart van dit werk hinder ondervindt, zes kabels in te kunnen spuiten, zodat het aehele werk in ongeveer vier weken gereed zal zijn, Geref. Kerken Beroepen te Dresden (Ontario, Canada) dr. L. Praamsma te Grand-Rapids (voor heen'te Groningen). Aangenomen naar Overveen F. H. Veen. huizen te Goor naar Vreeswijk S. E. Wesbonk, dir. v. h. geref. centr voor gees telijk en maatsch. werk in Friesland, te Leeuwarden, die bedankte voor Vlagtwed- de en voor Wijckel. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Bussum J. P. Boendermaker, 1.1. pred. te Eindhoven. Drietal te Gorirtchem J. Blase te Dor drecht, H. J. A. Haan te Leiden en dr. H. J. Jaanus te Rotterdam. Geref. Gemeenten Beroepen te St. Catharines (Ont„ Canad- W. C. Lamain te Grand-Rapids (Mich U.S.A.) voorheen te Rijssen te Leth- bridge (Alb„ Canada) M. Héérschop te Paterson (NJ) (U.S.A.), voorheen te Bors- sele. Bedankt voor Bradford (Ontario, Canada A. Vergunst te Rotterdam-C

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11