Lyndon Johnson nu president van de Verenigde Staten Mevrouw Kennedy was bij de eedsaflegging aanwezig Home en Wilson naar begrafenis Kennedy's levensloop werd door persoonlijke moed gekenmerkt Kroesjtsjev vond in hem een standvastige tegenspeler Kennedy streed voor de emancipatie der negers Onder zijn bewind kwam ontspanning tussen Amerika en de Sovjet-Unie John Kennedy vermoord T 71 D A G 23 NOVEMBER 196 3 m 1 Mevrouw Kennedy buigt zich over haar getroffen man, terwijl een onbekende man, vermoedelijk een lid van de presidentiële lijfwacht, op de achter bumper staat van de oj)en auto waarin de president iverd getroffen tijdens een rit door Dallas, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Texas. (Telefoto V er ander d Evenwichtig Dynamisch V er kiezing I ooruitziend Gelijke kansen Lyndon B. Johnson DALLAS (AP) - Lyndon B. John son is president van de Verenigd Staten. 38 minuten nadat zijn voor ganger John Fitzgerald Kennedy be zweek aan zijn verwondingen, is de vice-president als 36ste president van zijn land beëdigd door rechter Sarah T. Hughes. Dit gebeurde in het vlieg' tuig van de president op het vliegveld van Dallas. De trieste plechtigheid werd bijgewoond door mevrouw Kennedy en mevrouw Johnson, een aantal leden van het congres en leden van de staf van het Witte Huis. Rechter Hughes huilde toen John son de traditionele eedsformule uit sprak: „Ik zweer plechtig, dat ik ge trouw het ambt van president van de erenigde Staten zal uitoefenen en naar mijn beste verinogen de grond wet van de Verenigde Staten zal be schermen en verdedigen." LONDEN De Engelse eerste minis ter sir Alec Douglas Home, diep geschokt over de gewelddadige dood van president Kennedy, heeft meegedeeld dat hij naar Washington zal gaan om de begrafenis van de vermoorde president bij te wonen. Hij wordt vergezeld door de leider van de op positie, Harold Wilson. Aangenomen wordt dat ook andere leden van het Britse ka binet de teraarde bestelling van wijlen pre sident Kennedy zullen bijwonen. John Fitsgerald Kennedy, de 46-jarige president met het jongensachtige uiterlijk was de eerste rooms-katholiek die sedert 1928 toen gouverneur Al Smith uit New York, ook een Democraat, door Herbert Hoover verslagen werd naar het pre sidentschap dong. Hij werd 29 mei 1917 in Brooklinc (Mas sachusetts) geboren als tweede zoon van Joseph Kennedy, Amerikaans ambassa deur in Engeland van 1937 tot 1940, die als financier een groot fortuin vergaarde en reeds bij zijn leven op elk van zijn negen kinderen een miljoen dollar vast zette. Hij genoot zijn opleiding aan de Harvard-universiteit en de economische (Van onze. correspondent) WASHINGTON John F. Kenne- dy, de man die alle talent en wils kracht bezat om één van Amerika's grootste presidenten te worden, is vermoord in de kracht van zijn leven en in het midden van zijn strijd voor een beter Amerika en een betere wereld. Kennedy kon men zeker geen uiterst progressief idealist noemen. Niettemin heeft hij een krachtige stoot gegeven aan de emancipatie van Amerika's negers. De gelijkstelling van de rassen is nog lang niet vol tooid, maar de president en zijn broer Robert, die minister van Justi tie is, hebben zich zeer beijverd om op een harmonische wijze de rassen tegenstellingen in Amerika te ver minderen. Als nog belangrijker beschouwde Kenne dy de taak om de wereld te verlossen van het dreigende gevaar van een kernoorlog. Het eerste begin op de goede weg moest zijn: een zekere ontspanning tussen de twee grote kernmogendheden, Amerika en de Sovjet-Unie. Dat eerste begin heeft Kennedy kunnen bereiken: het kernstopverdrag en de di recte verbinding tussen het Kremlin en het Witte Huis. Maar dit begin was uiter aard nog maar bescheiden. Tijd en ener gie zouden nodig zijn geweest om de we reld werkelijk grotere rust en zekerheid te geven. Thans is de Kennedy-tijd voorbij en dat betekent een grote slag: voor Amerika en voor de gehele wereld, het communistische deel daarvan inbegrepen. Energie had Kennedy in hoge mate. Washington is zeer veranderd sedert Ken nedy daar de leiding heeft overgenomen van president Eisenhower. Een geliefd woord van Kennedy was „vigor", dat men het best kan vertalen met „krachtige vita liteit". Kennedy bezat een ongelooflijke werk kracht en heeft zich van het begin af om ringd met mensen van zijn eigen slag: jong, intelligent en wilskrachtig. Die groep van scherpzinnige medewerkers zal ook klaar staan voor Amerika's nieuwe presi dent, Lyndon B. Johnson, indien hij van hun kennis en werkkracht gebruik wil maken. Maar de groep is thans reeds veran derd: hoe groot de vitaliteit ook .is van Kennedy's medewerkers, vrijdagmiddag om twee uur plaatselijke tijd stopte de motorische kracht die hen aandreef. - Amerika's nieuwe president verdient in deze moeilijke dagen de steun en het ver trouwen van allen die de Verenigde Sta ten een goed hart toedragen. Hij is een be kwaam politicus en de geschiedenis heeft bewezen nog niet zolang geleden in Tru- mans geval dat een man, onverwachts door het lot aangewezen voor deze enorme zware taak, in formaat kan groeien door het ambt dat hij moet gaan bekleden. Maar Johnson zal uiteraard zijn taak verrichten naar eigen aard en inzicht. Hij zal, zoals ieder mens verschillend is van een ander, stellig nuanceverschillen verto nen in vergelijking met zijn voorganger. In grote lijnen zal Amerika's buitenlandse politiek gelijk blijven en ook in binnen landse aangelegenheden zal het program ma niet op dramatische wijze contraste ren met dat van Kennedy. De gedachten en de gebeden van de Amerikanen, op deze sombere dagen in november, gaan uit naar mevrouw Ken nedy, die zulk een dramatisch verlies heeft geleden. De schok is onbeschrijflijk groot. Een jonge en energieke president, van wie Amerika en de gehele wereld nog bijzon der veel konden verwachten, is plotseling gevallen, in de kracht van zijn leven en in het midden van zijn werk. Wanneer men terugdenkt aan Kennedy's inaugurele rede in januari 1961, op de besneeuwde trappen van het Capitool dan zal men zich uit die rede vooral één zin herinneren: „Laten wij nooit onderhandelen uit vrees, maar laten wij ook nooit vrezen te onderhande len" Dit doel dat Kennedy zich stelde en dat speciaal gericht was op een mogelij ke toenadering tot het communistische blok, kon hij slechts beginnen te verwezen lijken in de zomer van 1963. Men zal zich herinneren dat de presi dent toen een bijzonder belangrijke rede heeft gehouden in Washington, in de Ame rikaanse universiteit. De president liet toen doorschemeren dat hij de indruk had ge kregen, dat een zekere ontspanning moge lijk was in de verhouding tot de Sovjet- Unie. Hij wilde deze mogelijkheid met al le voorzichtigheid exploreren, zonder daar bij ook maar in het minst de veiligheid van het land in gevaar te brengen. Het gevolg is geweest dat er een beperkte kernstop is aanvaard tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, waarbij zich on geveer honderd landen hebben aangeslo ten, dat er een rechtstreekse verbinding is gekomen tussen het Kremlin en het Witte Huis en dat ook op ander gebied onder handelingen gaande zijn om althans te ko men tot een zekere vermindering van de spanning in de wereld, die noodzakelijk is, wil men later eventueel tot grotere stap pen kunnen overgaan. Midden in dit werk is president Kennedy weggerukt, bovendien midden in zijn acti viteit waarin hij streefde om eindelijk na honderd jaar, het rassenprobleem in Ame rika tot een harmonische oplossing te bren gen. school van Londen. In de tweede wereld oorlog diende hij als luitenant bij de nu rine. Nadat bij een actie bij de Salomons eilanden zijn motor-torpedoboot door een Japanse torpedobootjager in tweecn was gevaren, werd hij als vermist opgegeven Achteraf bleek dat hij bezig was geweest met het redden van de bemanning van zijn boot. Hij had een zwaar gewonde over een afstand van drie mijl met zijn tanden meegesleept naar een eiland. Zelf liep hij bij deze gelegenheid een rugkwetsuur op, die hem, tezamen met de gevolgen van een hem destijds bij het voetballen overkomen ongeluk, bijna een politieke carrière onmogelijk had ge maakt. De operatie liet een wonde ach ter die niet wilde helen en toen hem bleek dat hij met krukken zou moeten blijven lopen verkoos hij een tweede ope ratie ondanks het grote risico voor zijn leven. Wekenlang was hij zwaar ziek, maar later kon hij weer als vanouds aan sport doen en bergen werk verzetten. Hij kwam in 1946 in de politiek door zijn verkiezing als afgevaardigde van een district in Boston. Hij werd tweemaal herkozen en werd in 1952 senator voor Massachusetts. Ondanks zijn nederlaag op de conventie in 1956 werd hij toen reeds als toekomstig kandidaat voor het presi dentschap aangemerkt. Als senator heeft Kennedy begrip voor moeilijke kwesties, gezond verstand en evenwichtigheid getoond. Zijn collega George Smathers van Florida zei van hem dat zijn grootste politieke troef was dat de mensen hem mochten en hem wilden helpen. In de verkiezingscampagne toon de hij grote gevatheid. Hij versierde zijn redevoeringen met aanhalingen uit de klassieken en wist interrupties handig te pareren. Kennedy was een belezen man. Na de oorlog was hij een tijdje journalist. Hij schreef drie boeken: „Why England slept" (1940), over het gebrek aan voor bereiding van Engeland op de laatste wereldoorlog, „Profiles in courage" (1956) een serie biografische essays waarvoor hij de Pulitzer-prijs kreeg, en „The stra- (Vervolg van pag. 1) noemde dit een droeve tijd voor allen. Het verlies kan, volgens hem, nog niet wor den geschat. Hij zelf zag deze gebeurtenis als een diepe persoonlijke tragedie. De we reld deelt in het verdriet van mevrouw Kennedy en haar gezin. Wat hem zelf be treft, zei Johnson alleen: „Ik zal mijn best doen. Dat is alles wat ik kan doen. Ik vraag u om uw hulp en ik vraag God om de zijne". Met een helicopter begaven Lyndon John son en zijn echtgenote, bekend onder de naam Lady Bird, zich naar het Witte Huis, waar Johnson de topfiguren van de Demo cratische partij ontving. Op „moord" waarvan Oswald beschul digd is, staat de doodstraf. Moordenaars, die als zodanig veroordeeld zijn, gaan in Texas naar de elektrische stoel Oswald had een wond aan zijn voorhoofd toen hij voor de pers verscheen. Hij was gewond geraakt bij een vechtpartij met de politie in de bioscoop. Toen hij werd gearresteerd, zwaaide Oswald met een pistool. Hij zou tegen de politie hebben gezegd: „Het is nu allemaal voorbij". Oswald is een kleine man met een scherp gezicht. Hij is tenger gebouwd en heeft blond haar. Zijn vrouw Marina, een kleine blonde vrouw, werd naar het hoofdbureau van politie gebracht om met haar echtge noot te kunnen praten. Zij kwam met twee dochtertjes, een baby van een half jaar en een meisje van vijf. tegy of peace" (1960) een bundel rede voeringen. Kennedy trad in 1953 in het huwelijk met Jacqueline Bouvier. In 1857 werd Ca roline geboren en in 1960 hun zoon John Een derde kind stierf kort nadat het in augustus van dit jaar voortijdig was ge boren. De familie Kennedy is afkomstig uit Ierland. Kennedy kreeg verscheidene hoge on derscheidingen voor zijn moed in de twee de wereldoorlog. Hij ontving twee deco raties voor zijn „moed, standvastigheid en voortreffelijke leiding." Kennedy werd op 8 november 1960 tot president gekozen. Zijn republikeinse te genstander was Richard Nixon. In zijn in augurele rede in januari 1961 deed de nieuwe pnesident 'een beroep op zijn land genoten en de mensen in de gehele we reld gezamenlijk te strijden tegen „de ge meenschappelijke vijanden van de mens tirannie, armoede, ziekte en oorlog.' Kennedy, d'e herhaaldelijk wees op de noodzaak van een dynamische vooruit ziende politiek op binnen- en buitenlands gebied, vroeg bij zijn installatie als pre sident zijn landgenoten bereid te zijn alle nodige offers te brengen: „Vraagt niet wat uw land voor u kan doen, maar vraagt wat gij voor uw land kunt doen Hij versterkte de Amerikaanse strijd krachten in de V.S. en in Europa en riep zijn bondgenoten op standvastig te blijven tegenover communistische druk. Maar in juni 1963 deed hij in een grote rede een beroep op de Amerikanen oude verstarde standpunten aangaande de kou de oorlog te herzien. Terwijl de betrek kingen met de communistische wereld minder gespannen werden, begon de ver houding met enkele bondgenoten moeilij ker te worden. Zo verkoelde de sfeer tus sen Parijs en Washington. Er ontstonden scherpe meningsverschillen over de NAVO en de kernpolitiek. In de eerste honderd dagen van zijn be wind, een kritieke periode voor elke nieu we regering, zond hij naar het Congres een program van federale hulp aan het onderwijs en verscheidene voorstellen ter stimulering van de economie. Tijdens zijn presidentschap streefde hij naar belastingverlaging, hulp aan gebie den die door industriële veranderingen economisch in moeilijkheden waren geko men, een uitgebreid woningbouwprogram en medische zorg voor de bejaarden. De president ijverde voor de burgerlijke rech ten van de negerminderheid. In zijn buitenlandse politiek stuurde hij zijn land door een der ernstige crises toen hij in oktober van het vorig jaar met grote beslistheid optrad tegen de installa tie van Russische raketten op Cuba. De wereld bevond zich korte tijd aan de rand van een oorlog maar de Russen stemden er, na een persoonlijke uitwisseling van boodschappen tussen Kennedy en Kroesjt sjev, in toe de raketten uit Cuba terug te trekken. Kennedy, die een der jongste presiden ten van de Verenigde Staten t was, zette de Amerikaanse pogingen om de spanning in Berlijn te verminderen voort, streefde naar een neutraal en onafhankelijk Laos en riep herhaaldelijk op tot een doeltref fend verdrag waarbij kernproeven zouden worden verboden. Tijdens zijn bewind kwam het beperkte kernstopverdrag tot stand da£ deze zomer in Moskou werd ge tekend en waarbij alle kernproeven behal ve de ondergrondse werden verboden. Hij zag dit als onderdeel van een algemeen ontwapeningsverdrag dat hij als het voor naamste doel beschouwde. Een van zijn eerste daden als president was zijn over leg met Kroesjtsjev in Wenen, dat deel uitmaakte van zijn streven om de span ning in de wereld te verminderen. Hij stichtte een vredeskorps van Ameri kaanse vrijwilligers technici en instruc teurs die in de ontwikkelingslanden wer ken. Van hem is ook een program voor economische en sociale vooruitgang in Latijns-Amerika afkomstig, dat in 1961 op een conferentie in Uruguay werd goedge keurd. Onmiddellijk hierna vertrok het vliegtuig met de nieuwe president, zijn echtgeonte en mevrouw Kenne dy naar Washington waar eerstge noemde zijn taak als regeringshoofd daadwerkelijk gaat uitoefenen. Lyndon Johnson is op 27 augustus 1908 geboren in Texas de staat waar zijn voorganger, in wiens ambt hij is getre den, zo gruwelijk is vermoord in de buurt van Johnson City, een stad die door zijn grootvader werd gesticht. Toen Lyndon Johnson op de lagere school was werkte hij in zijn vrije tijd op een boerderij. Om een deel van zijn studie aan de kweekschool van zuidwest-Texas te bekostigen, werkte hij 's avonds. In 1930 slaagde hij voor zijn eindexamen. Daarna was hij twee jaar onderwijzer aan een school in Houston, Texas. Gedreven door zijn grote belangstelling voor de politiek, aanvaardde hij de benoe ming van secretaris van het lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Richard M. Kleberg. Hij bekleedde deze functie drie jaar en studeerde ondertussen aan de juridische faculteit van de George town universiteit in Washington. In 1935 werd hij door president Franklin D. Roosevelt benoemd tot hoofd van het bureau voor Jeugdzaken van de staat Texas. Door bemiddeling van dit federale bureau, dat in de crisisjaren was opge richt, konden studenten en andere jongelui nevenwerkzaamheden vinden en tevens een beroepsopleiding of advies hierover krijgen. het welzijn van de mensheid en niet ten bate van één natie of groep van naties. Als vice-president heeft Johnson steeds militaire programma's ter bestrijding van communistische agressie zijn volle steun gegeven en alle internationale overeen komsten en bondgenootschappen, die dit als voornaamste doel hebben, krachtig ge steund. Wijlen president Kennedy heeft dankbaar gebruik gemaakt van de juridische erva ring van zijn vice-president Johnson om goede contacten tussen de regering en het congres te onderhouden. Naar gelang de situatie dit vereiste verzocht hij Johnson ook te fungeren als zijn diplomatieke of persoonlijke vertegenwoordiger. Zijn eer ste buitenlandse reis als zodanig maakte hij in april 1961 naar Europa en Afrika. Toen Johnson in mei 1961 veertien dagen door zuid- en zuidoost-Azië reisde deed zich een voorval voor waaraan in de we reldpers veel aandacht is besteed. Johnson schudde de hand van een van de vele Pa kistaanse kameeldrijvers en nodigde hem uit een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen. Zo kon het gebeuren dat enige tijd later Bashir Ahmad de gast was van de vice-president in Washington en op zijn ranch in Texas. In hetzelfde jaar bracht Lyndon Johnson een vluchtig bezoek aan West-Berlijn ter versterking van het moreel van deze bele gerde stad. Iri 1962 bezocht Johnson o.m. Italië, Griekenland, Turkije, Cyprus en Iran. Als persoonlijke vertegenwoordiger van president Kennedy maakte hij later een rondreis van vijftien dagen door Zwe den, Finland, Noorwegen, Denemarken en IJsland. Als hoofd van de adviesraad voor het vredescorps heeft Johnson als vice-presi dent zijn juridische kennis ter beschikking gesteld van dit corps dat de broederschap van de mensfheid wil bevorderen door me- In 1937 stelde Johnson zich kandidaat voor de verkiezingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Hij versloeg de negen andere kandidaten uit zijn district. Vier jaar later dong hij bij tussentijdse verkiezingen naar een vakante zetel in de Senaat. Hij verloor met slechts 1311 stemmen. Dit is zijn enige politieke neder laag gebleven. In 1948 nam hij revanche en won met grote meerderheid een zetel in de Senaat. Enkele dagen na de aanval op Pearl Harbor, in december 1941, werd hij be noemd tot officier bij de Amerikaanse ma rine. Hij diende acht maanden in de Stil le Oceaan toen president Roosevelt een be sluit uitvaardigde waarbij leden van het Congres van verdere dienst bij de strijd krachten werden ontslagen. Gedurende de vele jaren' waarin Lyndon Johnson zitting had in het Amerikaanse Congres heeft hij ruimg ervaring op wet gevend gebied opgedaan. Van 1953 tot be gin 1961 was hij leider van de democrati sche fractie in de Senaat. Hij gaf toen blijk op meesterlijke wijze tegenstrijdige ge zichtspunten met elkaar in overeenstem ming of tot een compromis te kunnen brengen. Naast zijn functie van meerderheidslei der bekleedde Johnson het voorzitterschap van de politieke commissie van de demo cratische partij, van de senaatscommissie voor lucht- en ruimtevaart en van de com missie van onderzoek naar de paraatheid. Hij was ook lid van de invloedrijke com missie van toewijzingen en de commissie voor de strijdkrachten. I de te werken aan de ontwikkeling van de minder-ontwikkelde gebieden. Op het terrein van de burgerrechten heeft hij baanbrekend werk verricht se dert hij tijdens de regering Eisenhower lei der van de democratische fractie in de Senaat was. In 1957 en 1960 wist hij het Congres te bewegen wetten op het gebied der burgerrechten aan te nemen. Johnson staat bekend als een man met een vooruitziende blik. Aan het begin van het ruimtevaarttijdperk in 1957 stelde hij een onderzoek in naar de ontwikkeling van satellieten en intercontinentale ballistische projectielen. Dit onderzoek gaf de stoot tot het huidige nationale programma voor ruimte-onderzoek en ruimtevaart. Het congres heeft naar aanleiding van een voorstel van hem een motie aangeno men waarmee de Verenigde Staten zich op het standpunt stellen dat alle naties geza menlijk plannen dienen op te stellen voor een vreedzame exploratie van de ruimte, het gebruik van de ruimte voor mil dóeleinden moeten verbieden en de uitbrei ding van 's mensen kennis van de ruimte dienen na te streven ter bevordering van Johnson was het met Kennedy eens dat bij het nastreven van gelijke kansen voor allen met besprekingen en vergaderingen op plaatselijk niveau het meest te berei ken valt. Hij heeft telefoongesprekken ge voerd met werkgevers in 25 van de grote steden met of zonder defensieopdrach ten waarbij hij er op aandrong de werk gelegenheden voor kleurlingen te vergro ten. Zo sprak hij in 1961 met een aantal negerleiders in Nashville, in de staat Ten nessee, in aanwezigheid van de gouver neur, die voordien niet bereid was te on derhandelen met dergelijke groeperingen over dit vraagstuk. De negeronderhande laars verlieten vol lof voor de vice-presi dent de vergadering. Ter gelegenheid van de uitreiking on langs van de „human rights award" 'in New York City herinnerde Johnson er a.an dat hij eens in het nieuws gekomen was door de hand te schudden van een mede zuiderling, Carl T. Rowan, een neger, clie benoemd wat tot Amerikaans ambassadeur in Finland. Hij zei: „dat ik in het zuiden uit blanke ouders en hij uit negerouders geboren werd staat als nieuws op gelijke hoogte. Als ik door naast hem te staan, zijn hand te drukken en hem succes te wensen nieuws maak, dan is dat nieuws waar ik trots op ben". Mevr. Lyndon B. Johnson is vijftig jaar geleden geboren in oost-Texas, waar haar vader Thomas Jefferson Taylor koopman en landeigenaar was. Zij werd in het doop register ingeschreven met de naam Clau dia Alta Taylor en toen zij twee maanden oud was gaf de kokkin haar de bijnaam „Lady Bird". Toen zij dertien jaar oud was deed zij een vastberaden poging zich bij haar ware naam te laten noemen, maar zij bleef voor iedereen „Lady Bird". Na haar middelbare opleiding studeerde zij aan de universiteit van Texas vrije kun sten en journalistiek. Enkele maanden na beëindiging van haar studie, in 1934, leerde zij Lyndon Baines Johnson kennen, die toen 26 jaar oud was. Uit het huwelijk zijn twee dochters geboren Lynda Bird in 1944 en Lucy Baines in 1947. Opmerke lijk is dat alle gezinsleden de initialen hebben: LBJ.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4