Misdaad in Stockholm Ook in Frankrijk h winterspel „gedemocratiseerd PANDA EN DE MEESTERDE IO LIST Als het vaderland slaapt waken de defensie-ganzen I iOSRAM Prijzen en tarieven echter veelal aan de hoge kant Ons vervolgverhaal i 'sWinters met vakantie (IV) rum viittmnmuk door N. Edward Werner (naar het Zweeds) Prijzen gestegen Mondain vertier Ds. Botha en de bikini lampen MAANDAG 25 NOVEMBER 1963 L Iniiiljtsjiiiiiiis CO». MAM IN TOONDf* Het sptjr. me dat ik u even lastig val. Ik wilde u melden dat ik het meisje op de hoogte heb gesteld. Het was ge makkelijker dan ik dacht. Ze rust nu om wat te bekomen van de schrik. Is er nog iets gebeurd?" „Prachtig, ik ben blij dat je 't ge daan hebt. Iets gebeurd Nee of ja toch. Meneer Marsh belde op en vroeg naar jou, hij zei iets over sa men lunchen. Ik heb hem gezegd dat je vandaag niet meer terug zou ko men." „Dat komt misschien wel goed uit. Ik heb hier naar de radio geluisterd, Bij het nieuws was nog niets over Millechs dood." „Nee, maar de middagbladen zul len er wèl iets over melden. Ze heb ben mij achterna gezeten om een foto van jou, maar ik heb gezegd, dat ik er geen had. Ik heb er wel een, maar ik neem aan, dat je je foto niet graag in dit verband in de krant gepubliceerd ziet. Je moet me nu excuseren. Als 't te laat wordt, loop ik kans dat niet alleen de soep koud wordt, maar ook vriend Carlq- vist. Blijf jij daar nog even en zorg voor het meisje. Je zult wel iets te eten en te drinken kunnen vinden in de ijskast. Ik bel je op, als mijn vrouw en ik van kantoor weggaan. Tot dan." Dahl legde de hoorn op de haak, deed 'n trekje aan zijn sigaret en liep naar het raam. Marsh had hem dus willen spreken? Wat wilde die man? En er waren nog zovele andere vragen. Hij trok zijn jasje uit en strekte zich uit op de bank. Hij wil de nadenken, maar de slaap overman de hem. HOOFDSTUK V Het was zeker geen rustig dutje: in zijn dromen werd hij door het hele politie-apparaat tegelijk achterna gezeten. Hij schrok ten slotte wakker doordat de telefoon rinkelde. Hij sprong overeind. „Hallo?" Het was Borgsten. „Hoe staan de zaken? Ik bel je op om te zeggen, dat wij er over een half uur onge veer zullen zijn. Heb je de kranten al gezien? Nee? Je schijnt op de een of andere manier de politie-inspecteur geïrriteerd te hebben. Hij belde me een uur geleden op en hij scheen erg boos op je te zijn. Ik deelde hem mee dat je vandaag vrijaf had en ik beloofde hem jou, zodra ik je zag, te vragen hem op te bellen. Hoe gaat het met het meisje? Goed? Geluk kig! Ik zie je dus over ongeveer een half uurtje. Tot dan." Dahl keek op zijn horloge: half vijf. Hij liep de kamer door, nam de rumfles en de glazen op en bracht een en ander naar de keuken. Daar na ging hij de badkamer binnen en waste zijn gezicht met koud water. Ook zijn haar maakte hij nat en kamde het zorgvuldig. Hij keek even om een hoekje van de slaapkamer deur en zag dat het meisje nog sliep. Hij liep de hal door, deed de voor deur op de klink en liep naar bene den om middagbladen te kopen. Hij kocht alle middag-edities en bekeek de koppen: „Uitvinder vermoord", „Deens ingenieur vermoord" en soortgelijke. In de lift terug keek hij haastig even de verslagen door. De politie had niet veel losgelaten. De meeste verhalen bevatten achtergrondbijzon derheden, er was een opsomming van soortgelijke gevallen en onopgeloste moorden. De politie zou dat wel op prijs stellen, dacht Dahl met een spot lachje. Er was één krant, die al een prijs uitloofde voor degene, die een goede tip kon geven. Men scheen er zeker van te zijn, dat het hier om een moord ging. Teruggekomen in de flat, liep Dahl naar de keuken om koffie te zetten. Toen hij hiermee klaar was, ver diepte hij zich verder in alles wat de bladen over het geval te zeggen hadden. Hij schrok even, toen hij er gens met vette letters zag: „De poli tie verdenkt een buurman van de ver moorde, die de politie waarschuwde en het eerst op de plaats van de mis daad aanwezig was. Hoeveel wéét de politie?" Dahl had niet veel tijd om hierover na te denken, want terwijl hij dit las, hoorde hij een sleutel in het slot van de voordeur. Meneer en mevrouw Borgsten kwamen binnen en beiden droegen koffers en tassen en vele pak jes. Mevrouw Borgsten verdween in de slaapkamer en de beide mannen droegen de tassen en pakjes naar de keuken. Borgsten veegde zijn voorhoofd af, deed zijn jasje uit en ging naar de badkamer. Dahl liep terug naar de zitkamer, stak een sigaret op en voor het grote raam staande, bewonderde hij opnieuw het prachtige uitzicht. Even later voegde Borgsten zich bij hem; hij had zich opgefrist en zijn hemdsmouwen opgerold. Hij droeg een grote fles ijsgekoeld sodawater. Hij haalde glazen en een fles cognac uit een kleine huisbar te voorschijn, deed ongeveer twee vingers cognac in de glazen en vulde ze verder met sodawater. „Ga je gang," zei hij uit nodigend tot Dahl. „Het zal nog wel even duren, voordat we eten." Dahl nam het glas op en dronk enige slokken. Hij voelde dat 't hem goed deed. „Wat wilde inspecteur Berg eigenlijk?" vroeg hij even la ter. Borgsten leunde achterover in een diepe stoel. Hij had een sigaret aan gestoken en wuifde de sigarettenrook met zijn hand weg. „Zijn stem klonk erg boos, maar hij zei niet wat hij wilde. Naderhand bel de ook meneer Marsh nog op en vroeg of jij hem terug zou willen bel len. Hij logeert in het Slothotel. Je kunt natuurlijk doen, wat je wilt, maar ik stel voor dat je eerst hier blijft eten." Dahl nam nog enige slokken uit zijn glas. „Misschien is het beter, dat ik Berg nu onmiddellijk bel. Ik heb een be hoorlijke eetlust, maar zelfs een ter- doodveroordeelde mag een maal ver orberen voordat hij terechtgesteld wordt." Dahl draaide het nummer van de politie-inspecteur. „U spreekt met Dahl. Ik hoorde zo juist van meneer Borgsten, dat u mij wilde spreken." „Er is nu geen haast meer," ant woordde de inspecteur bijna snau wend. „Maar ik wens u wel hier in mijn kamer te zien morgenochtend om elf uur precies. Waar bent u nu?" Dahl stelde hem op de hoogte en gaf hem het adres en telefoonnum mer. „Juist, ik zie u dan morgenochtend, 11 uur precies. Dahl legde de hoorn op de haak en wendde zich tot Borgsten. „Hij leek me ten slotte niet eens zo boos," merkte hij op. „Des te beter. Ga je nu Marsh ook bellen?" „Nee, dat ben ik niet van plan. Ik zou eigenlijk niet weten wat ik met die man te maken heb." HOOFDSTUK VI Dinsdagmorgen even voor elven zat Gunnar Dahl in het hoofdgebouw van de criminele recherche te wachten. Het avondeten de vorige dag was niet bepaald vrolijk geweest. Moira Millech leek volkomen apathisch en later op de avond had ze een zenuw inzinking gekregen. Ze hadden een dokter gewaarschuwd, die haar een kalmerend middel had toegediend. Dahl was niet lang gebleven. Hij had zich opgelucht gevoeld toen hij de flat verliet, en de frisse lucht had hem goed gedaan. Het was een war me zomeravond en hij had gewan deld langs het Karlberg-kanaal voor bij het slot. Daarna had hij een tram genomen en hij was om even na ach ten thuis. Er was geen politie bij het flatgebouw te zien geweest en ook was er niemand in het trappenhuis. Doodmoe was hij al gauw naar bed gegaan. Hij had geslapen tot 's mor gens half acht. Terwijl hij vlakbij de kamer van de politie-inspecteur zat te wachten, hoorde hij daarbinnen vrouwenstemmen. Hij vroeg zich enigszins verwonderd af, of ze juf frouw Millech hadden opgespoord. (Wordt vervolgd) 9 Van onze correspondent) PARIJS. Nu het leeuwedeel der Franse lom. trekkers dit jaar zijn vakanties van drie tot vier weken heeft zien uitbreiden, trekken ook sport- takken en tijdsverdrijven die tot voor kort nog tot de privileges van de „bevoorrechte klassen en de „hogere standen" behoorden, plotseling een veel Dredere belangstelling. Naast het paardrijden waarvoor binnen de tien jaar het aantal clubs van drie tot zeshonderd (met een totaal van tiendui zend paarden!) is verdubbeld, neemt dan de ski- en wintersport als tak van vrijetijdsbesteding, letterlijk en figuurlijk, de hoogste en de meest spectaculaire vlucht. Net als de Hollanders dit jaar met honderdduizenden de besneeuwde bergen in zullen trekken, hebben ook talloze Fransen men verwacht er liefst twee miljoen voor de wintermaanden nog een weekje van tun grote vakanties uitgespaard, om het de komende weken wat hogerop te kun nen zoeken. De Parijse stations staat dus weer een massale toeloop te wachten. De Franse spoorwegdirectie heeft al gewaarschuwd dat het verstandig zal zijn, tijdig plaat sen te bespreken, wil men voorkomen dat de reis naar de bergstreken staande in de volgestouwde gangen moet worden afgelegd. Een prachtige afdaling bij Cour- chevel in de Savoie, waar men reeds op een hoogte van iets meer dan duizend meter maandenlang vele sneeuwzekerehellingen voor de skisport vindt. DE FRANSEN hebben op de Nederlan ders natuurlijk voor, dat ze hun centra van wintersport kunnen bereiken zonder de nationale grenzen te hoeven overschrij den. Binnen die grenzen is de keuze zelfs ruim, want in de Jura, de Pyreneeën, de Alpen en op het Centrale Massief, kan men overal terecht. Wanneer men aan de Franse wintersport denkt, dan vertalen de meeste buitenlanders die gedachte bijna automatisch met de namen Chamonix of Megève (dat vooral de laatste vijf, zes jaar een enorme opgang heeft gemaakt), maar met die beide plaatsen is Frankrijk toch nog lang niet uitgepraat. TAL VAN bergstreken die met wat hand werk, of boeren-kleinbedrijfjes, sedert eeu wen een armoedzaaierig bestaan moesten leiden, zien nu de eerste stralen van de zon der welvaart doorbreken, omdat het winter-toerisme zijn nog ook op die dorp jes heeft laten vallen. LUXUEUZE hotels en ultramoderne té- léferique-installaties mag men in die plaatsjes-in-opkomst natuurlijk nog niet verwachten. Maar wie nu juist de charme van de eigen ontdekking naar waarde weet te schatten, zou eens aan die Franse dorp jes moeten denken. De exploratie, zo niet de exploitatie, van die nieuwe winteroor- den, wordt vaak ook door culturele of syn dicale organisaties ter hand genomen, die in of bij die nederzettingen chalets pro beren te huren, te kopen of ook wel zelf bouwen. De „gedemocratiseerde winter sport" blijkt inderdaad het accent steeds sterker van de klassieke hotels naar zulke chalets te willen verleggen. NAAST landen als Oostenrijk en Duits land slaat Frankrijk voor de prijzen die in de officiële centra worden gevraagd, geen al te fraai figuur. Die prijzen liggen voor pensions per persoon en per dag tussen de veertig en de zei entig frank (1 fr. ƒ0,80), naar gelang van het comfort en het aantal sterren in de gidsen. Vergele ken met vorig jaar zijn de Franse prij zen ook in de sector minstens weer met tien percent gestegen. Wie het hogerop wil zoeken, die kan zelfs op de piste der kampioenen te recht in de schaduw der Mont Blanc, boven Chamonix, waar vorig jaar de wereld-skikampioenschappen „vergleden" zijn. SAVOYE, met de vermaarde Val d'Isè- re (1850 meter) neemt in de Franse cata logus voor beide categorieën wel een heel bevoorrechte plaats in, omdat het sei zoen hier praktisch van oktober tot begin juli duurt. Chamonix (1035), recht tegen over de Mont Blanc gelegen, is vooral trots op zijn kabellijn, de beroemde télé- pherique TAiguille du Midi, die met zijn 3842 meters het hoogste punt ter wereld bereikt. Wat lager, in niettemin Hoog Sa voie, ligt Morzine (1000 m.), dat met een skibaan van achtenvijftig kilometer, ook wel voor de dag mag komen; dit me de omdat de prijzen hier voor Frans» begrippen, redelijk kunnen worden ge noemd. Tignes dat op 2100 meter het hoogste spoorwegstation van Europa is, heeft een jaar of tien geleden bovendien nog grote aandacht op zich gevestigd, door de rebellie van zijn bevolking tegen het niettemin uitgevoerde plan het dorpje, terwille van de aanleg van een stuwmeer, een paar honderd meters te verplaatsen. INDIEN IJ de winiersport „en familie" wilt beoefenen is het echter beter, het oog niet al te hoog te richten, en 't bij een vijftienhonderd meter te laten. Even eens in Savoie zijn dan plaatsen als Les Gets, Chatel, Villard-de-Lans of Notre Dame de Bellecombe te noemen, die alle maal even boven de duizend meters rei ken. Nog wat dichter bij de zeespiegel zal men moeten blijven wanneer men in de eerste plaats op zijn rust is gesteld. En rust plus sneeuw kan men dan vinden in Combloux of Saint-Gervais, alle twee alweer in de Haute Savoie gelegen. Voor sneeuw plus mondain vertier, kan men in het bijzonder in 't reeds genoemde Me gève terecht, alsmede in Courchevel. We zeiden het al: aan keuze dus geen gebrek. En wanneer u een gipsbeentje ris keren durft, dan wensen wij u graag veel zon, sneeuw en gezondheid toe bij uw ko mende verblijf in de Franse hoogten. Ds. Eddy Botha, predikant van de Nederduits Gereformeerde Kerk van Johannesburg (Zuid-Afrika) heeft de fiolen van zijn toorn uitgestort over de bikini. Hij betoogde dat deze schamele kledingstukken zowel uit christelijk oogpunt als esthetisch be zien verwerpelijk zijn: „Ik heb nog nooit zoiets lelijks gezien als een meisje in bikini aan de rugkant. Als zulke meisjes zichzelf konden zien, zouden ze iets behoorlijks dragen." Een Zuidafrikaanse weekblad, dat deze herderlijke uitlatingen citeert, maakt daarbij de volgende aanteke ning: „Dominee moet niet uit het oog verliezen, dat elke medaille haar keerzijde heeft Advertentie 25. „Kalmeer, heren politie-ambtenaren", sprak de zojuist binnengekomen bezoeker. „Er is een eind geko men aan uw begrijpelijke bezorgdheid over deze jeug dige delinkwent en zijn zakje met viezigheid. V moet namelijk weten, dat ik niemand minder ben dan Docto randus Hogendunk, bekend paedagogisch consulent hier ter stede; en dit manneke Panda is een van mijn kleine patiëntjes, vat ge? Horend, dat hij weerom door de politie gevat was, in flagrante corpus (om met de Ouden te spreken), ben ik hier onmiddellijk heen ge ijld „Niet waar! Niet waar!" riep Panda. „Jij bent Hij had willen zeggen: „Jij bent Joris Goed- bloed", en daar kon hij wel eens gelijk in hebben, maar de spreker legde hem met een gebiedend gebaar het stilzwijgen op en gelastte: „Zwijg, brutaaltje! Doe die afval weer in de zak en laat het aan uw opvoeders over deze zaak te regelen. Zo ziet ge maar", ging hij voort tot de beide agenten, „dat ik met dit baasje heel wat te stellen heb. Altijd praatjes, altijd jokken, geen respekt, en altijd thuiskomen met gevonden viezigheid. Maar wees gerust, heren; met een strenge vakopleiding in de putschepperij kunnen we nog wel een nuttig lid van de maatschappij uit hem maken. Laat u dit geval maar gerust over aan mij, als gediplomeerd opvoedkundige!" Nu, dat wilden Brigadier Louterwacht en Agent van Griepen wel, want ze wisten met het hele geval eigen lijk niet veel raad. Toen in 387 voor Christus Gallische troepen Rome be legerden,' hebben volgens de overlevering ganzen de stad gered. De Romeinen waren teruggeslagen op het Capi- tool, een der zeven heuvels waarop Rome is gebouwd. Hier bevond zich onder meer de tempel van de godin Juno, met de ganzen die aan haar waren gewijd. Zij alarmeer den met hun gegak en ge schreeuw de Romeinen voor een nachtelijke verrassings aanval van de Galliërs, die daardoor op het laatste mo ment kon worden afgeslagen Het munitiecomplex „De Krom" van de landmacht bij Noord wij k is geen Capitool en een nachtelijke verrassings aanval hierop is op zijn zachtst gezegd, hoogst onwaarschijn lijk. Maar het alarmsysteem is precies gelijk aan dat wat de oude Romeinen in het geweer bracht: ganzen. Dikke, vette boerenganzen, die bij de nade ring van iedere bezoeker de kop in de lucht steken en een door merg en been gaand ge schreeuw aanheffen. Die ganzen zijn er niet toe vallig. Zij waren de „werkers van het eerste uur", toen in 1957 de legerleiding besloot 'n proef te nemen met ganzenbe- waking. Deze proeven zijn uit muntend geslaagd en allengs uitgebreid. Kortgeleden is door de minister en de generale staf beshst, dat de ganzenbe- waking zal worden uitgebreid tot alle militaire objecten die zich daartoe lenen. De ganzen van het depot De Krom heb ben een deel van de nakome lingen geleverd die nu op an dere mil.taire terreinen, op forten en afgelegen opslag plaatsen éls een levend, be trouwbaar en nimmer falend alarmsysteem fungeren. De man die de proef met de „Verboden toegang" staat er met koeien van letters op dit mili taire object. De ganzen achter het hek zorgen wel dat het verbod gerespecteerd wordt. ganzen is begonnen en heeft voortgezet, is de heer J. W. G. Vleming, coördinator „Objec ten Beveiligingssystemen en -Middelen" bij de staf van Ne derlands territoriale bevel hebber. Vermoedelijk is hij vaak achter zijn rug voor gek verklaard, als hij met zijn ganzen aankwam. Maar hier zijn de feiten: Honderdtallen militaire objecten, verspreid over heel Nederland, moeten bewaakt zijn en blijven. Veel al zijn het vrij kleine, afgele gen opslagplaatsen, eenzaam in de polder of op de hei. De bewakingstroepen van het re giment van Heutsz, dat hiertoe de mensen moet leveren, staan dan voor een eentonige, geest dodende taak. Er gebeurt vrij wel nooit iets, er is geen en kele afleiding en toch moeten zij dag en nacht de zaak be waken. De ganzen leiden daar niet onder. Die vervelen zich nooit, want een goede ganzenbewa- king bestaat uit drie echtpa ren, die het continu druk heb ben met ruzie zoeken, elkaar het hof maken, nestelen, broe den en eten zoeken. Van april tot november verstrekt het rijk geen ganzevoeding: zij moeten dan zelf hun kostje opscharrelen. Een gans graast als een koe en spaart het rijk dan nog geld ook, want het gras op het fort hoeft niet ge maaid. Zijn de dieren aan hun gebied gewend, dan is het hun territoir geworden en bewa ken zij het met de grootste zorg. Iedere indringer, iedere at:- to die bq het hek stopt, bt speurt de gans met zqn fijns gehoor onmiddellijk: de kop gaat omhoog, snerpende gelui den verscheuren de stilte. „Dat mist nooit", zegt de heer Vle ming tevreden. „De bewaker die rustig op het terrein in zjjn woning zit of slaapt (want met het geld dat we door de ganzenbewaking uitsparen kunnen we een leuk huisje neerzetten) hoort onmiddellijk dat er iets loos is. Hij kan nu gewapend en wel op onder zoek uitgaan, dan wel alarm geven via een lijn aan de dichtsbjjzijnde kazerne". Er zijn heel wat proeven met ganzen genomen, eer het begrijpelijke wantrouwen zak te en plaats maakte voor be wondering De gans heeft een .actieradius" van 500 meter, dat is niet veel minder dan een goed afgerichte waakhond. Dat betekent dat hij op zulk een afstand al alarm slaat voor indringers. Hij kan dus een flink stuk terrein bewa ken, theoretisch wel 50 hec tare. Maar het leger gebruikt hem veelal op kleine objecten, bij voorkeur forten. Het instinct dat de gans alarm doet slaan, is de waar schuwing die hij zijn wijfje geeft voor mogelijk gevaar. Dit instinct werkt feilloos, het hele jaar rond. De ganzen besparen het rijk nu al tienduizenden guldens per jaar, terwijl in de proef periode toch niet meer dan vijftig van deze dieren actie ve dienst deden. De heer Vle ming gaa' er binnenkort opuit om hun gelederen flink te versterken. Hij schat en niet aan de hoge kant dat zij straks verscheidene mil joenen per jaar aan bewa- kingskosten in de defensiekas kunnen houden. De rijksganzen zijn zich van hun militaire waarde niet be wust. Zij schommelen maar wat rond en zoeken eten. Vliegen is er voor hen niet meer bij, want zij zijn zorg vuldig gekortwiekt. Zwemmen doen zij nog wel; er moet al tijd wat water op hun terrein ;ijn, al is 1 "en kleine vijver Iet Ne jeriment jo»'1 si;u ote aan- icht getri militaire itoritejte landen. Want ons de enige Navo-partm .anzen in militaire dienst heeft De Ne derlandse legerleiding neemt de uitdrukking: „zo dom als een gans" niet meer in d« mond. eke :as- ein, ias-

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11