Dit zijn de die omhoog prijzen gingen Langdurige discussies over preadvies prof. Drees jr. Kabinetscrisis in Italië lijkt te zijn opgelost De Beurs Opdracht voor de RDM in kernenergieproject Koelkastverkoop door levensmiddelenzaken wordt niet verboden Zwolsman gaat eigen krant uitgeven Ver. voor Staathuishoudkunde Vooruitzichten van Synres onzeker P. van Reeuwijk komt met aandelen van 100 Normale handel aan het Damrak Fusie tussen VVM en ERK Alg. Handelsblad raakte belangrijke order kwijt Kort economisch nieuws Emissie Europese Investeringsbank in Franse franken SCHEEPVAARTBERICHTEN Introduktie Japan Fund uitgesteld Wall Street gesloten MAANDAG 25 NOVEMBER 1963 13 Stoken de man die inkoper... ...is bij uitstek ...heeft niet zomaar... een duidelijke voorkeur" voor Verlies voor „Noordzee" Wel enige restricties Voorlopig akkoord over het regeringsprogramma Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft gesproken. In de periode half september tot half oktober zijn volgens het C.B.S. de kosten voor levensonder houd dank zij een prijsdaling in de sector aardappelen en groente gelijk gebleven aan de gelijke periode ervoor. Nu is er zeker geen Nederlander die de afge lopen tijd niet gemerkt zal hebben dat er zich prijsstijgingen hebben voorge daan. Want de puntenstijgingen zoals die op de artikelindex van datzelfde C.B.S. in de genoemde periode voor komen is waarlijk indrukwekkend. Hier onder volgt deze index vergeleken met de periode half augustus half septem ber. Bruinbrood van 120 naar 123; waterwit brood 120-127; melkwitbrood 117-119; ban ketbakkers-zandkoekjes 109-110; speculaas 108-110; rijst 102-104; vermicelli 123-127; rozijnen 91-96; jam (appel, frambozen bes sen) 111-112; suiker 103-104; drop 100- 103. Tegenover deze stijgingen bij bakkers en kruideniersartikelen stonden hoege- naamd geen prijsdalingen. Alleen de appel moes werd noemenswaardig goedkoper. Het glas bier steeg voorts van 104 naar 106 punten; jenever (fles) van 101 naar 102;jenever (glas) 106-108; bessenjenever (103-105); belegd broodje 118-120; door regen runderlappen 98-99; riblappen 102- 103; rosbief 108-109; doorregen varkens lappen 117-118; speklappen 112-113; boter hamworst 106-109; schelvis 102-127. In de voorgaande groep artikelen wer den prijsdalingen geconstateerd voor run derbiefstuk (111-110), ribkarbonade (126- 120), schouderkarbonade (128-120), paarde- biefstuk en haring. Vervolgens vetten en zuivelprodukten, een artikelengroep waar in niets daalde dan de prijs van eieren, die de voorgaande maand tot een excessie ve hoogte was opgelopen en nu terugkwam op het niveau van juli-augustus. Slagroom 116-118; jonge Goude kaas 106 107; belegen Goudse kaas 102-103; jonge Edammer 11-112; belegen Edammer 106- 109. De melkprijsverhoging, het vaak veel te fors doorberekenen daarvan in melkpro- dukten en de scherpe stijging van de bo- terprijs vallen na half oktober. Dan de meubelen, etc.: bankstel 104-105; fauteuil 102-103; keu kentafel 100-101; vaste vloerbedekking 122- 125; loper 122-126; binnenveringsmatras 101-102; kop en schotel 104-105. Niets ging in prijs omlaag in soortge lijke artikelen als de hierboven genoemde. Advertentie Haarlem, Barteljorisstraat 24, tel. 20420 De stookprijzen kwamen enigszins tot stilstand. Maar niet voor: Duitse eierko len 121-122; petroleum 101-102. Verscheidene soorten kledingstukken werden opnieuw duurder, zoals: herenwin terjas (velours) 106-107; wintermantel (dubbeldoek) 109-111; damesvest 95-97; meisjespantalon 103-105. Het effect nu van de prijsverhogingen die wij hebben genoemd wordt in de totale kosten van het levensonderhoud teniet ge daan door in hoofdzaak een sterke prijsda ling van aardappelen en groenten, die als dagelijkse voedingsartikelen zwaar in het budget wegen. De aardappel-index daalde van 92 naar 85 punten, de index van groen ten van 146 naar 114. Maar het is hierin, en niet in door publiek en pers signaleren van prijsstijgingen, dat het vertekenende element schuilt. Want de prijzen van aard appelen en vooral die van groenten zijn slechts afgedaald van de grote „piek", waartoe zij vorige maand door weersin vloeden enz. plotseling waren gestegen (aardappelen van 85 naar 92 en groenten van 81 naar 146). Die prijzen zullen ove rigens vanzelfsprekend onder invloed van de winter op korte termijn weer flink omhoog gaan. Waarmee dan de prijsstij gingen moeten worden geneutraliseerd is zeer de vraag. Dat er nieuwe prijsstijgingen zijn staat wel vast. Wij signaleren de „wilde" prijs verhoging op meubelen: 14 op een sa lontafel van f 130, f 50 op een bergmeubel van 600, 20 op een fauteuil van 120, En verder 43 op een oliehaard van f 485 die nu „drietraps" heet. Het is in sec toren als deze dat de prijsverhogingen doorzetten tot een algemeenheid die in elk geval voor het publiek wèl gaat we gen. De Rotterdamsche Droogdok Maatschap- I pij (R.D.M.) zal dezer dagen beginnen met het lassen van een reactorvat; de eerste opdracht aan de Nederlandse industrie met betrekking tot de toekomstige kern energiecentrale, waarvoor Amerika voor 15 miljoen aan „know how" leverde. De ze mededeling is zaterdag gedaan door prof. dr. ir. J. C. van Staveren, in een rede voor de provinciale vereniging van burge- meesters en gemeentesecretarissen in Zuid-Holland. Staatssecretaris Bakker van Economi sche Zaken is tegen een verbod van de I verkoop van koelkasten door levensmidde- lenbedrijven. Hij deelde gisteren in de Tweede Kamer mee dat de normale han del er thans niet woor wordt ontwricht. De staatssecretaris wil dit soort verkoop wel opnemen in een studie van een regeling I van een ordelijk economisch verkeer. De heer Bakker laat nagaan of een de- tailhandelsbrevet voor de hele detailhan del er thans niet door wordt ontwricht. De I men zich op zijn ministerie bezint over een financieringsmaatschappij voor de mid denstand, die de middenstand een betere concurrentiepositie moet geven tegenover de shopping-centres en de groot-winkelbe drijven in de nieuwe wijken. Zwolsman krijgt een eigen krant: de E.M.S.-koerier, die voorlopig maandelijks zal verschijnen. Daarna denkt men aan een wekelijkse uitgave. Het blad zal in de eerste plaats een functie krijgen voor de aandeelhouders. „Wellicht kan het paniek onder u voorkomen", zo verklaarde heer R. Zwolsman vandaag zelf tijdens de bui tengewone aandeelhoudersvergadering van de E.M.S. in het Kurhaus. Hij doelde daar bij op de sterke koersval van de aande len na de dagbladberichten over grondspe- eulatie bij Arnhem. De heer Zwolsman kondigde ook aan een kredietkaart-sy steem voor aandeelhouders. Zij zullen daardoor krediet krijgen in E.M.S.-hotels- en restaurants. Het speciale E.M.S.-pas- poort daarvoor zal nog meer faciliteiten geven. Hoewel de vergadering uitsluitend was uitgeschreven voor een statutenwijziging (uitgifte van aandelen van normaal 100 en verhoging van het maatschappelijk ka pitaal van veertig tot honderd miljoen gul den) forceerden de aandeelhouders de agen da met een groot aantal vragen. Uit de antwoorden van de heer Zwolsman, voor zitter van de raad van bestuur van de E.M.S., bleek dat een nieuw beroep op de kapitaalmarkt nog niet is besproken met de commissarissen. Hij zei daarbij, dat er later op de dag een commissaris- senvergadering zou zijn De recente verwervingen van de E.M.S., zijn gericht op het bezit van onroerend goed, stelde de heer Zwolsman. In het algemeen zullen de fabrieken die niet in de E.M.S. passen, worden afgestoten. Zij zul len niet worden geliquideerd, ook niet als er geen mogelijkheid is voor een gunstige verkoop. Het landgoed ten noorden van Arnhem is gekocht voor een lager bedrag dan de gemeente Arnhem er voor enige jaren voor heeft geboden. Daarmee wilde de heer Zwolsman illustreren dat de E.M.S. zich niet in de vingers heeft gesneden door speculatie. Er zijn volgens hem geen plannen om te bouwen. Hij herinnerde er aan dat de E.M.S. ook activiteiten in de recreatiesfeer heeft. Plannen voor het landgoed zijn er nog niet. De omzetten in de verschillende produkt- groepen van de N. V. Chemische Industrie Synres stegen tot dusver in 1963, zowel in het binnenland als in de export, op bevre digende wijze. Hiertegenover staat echter dat ook de kosten een stijging vertoonden waardoor het nettobedrijfsresultaat na delig werd beïnvloed. De moeilijkheden op de arbeidsmarkt en speciaal het pro bleem ten aanzien van het engageren van specialisten hebben daarbij eveneens na delig gewerkt. De directie van A. Hooimeyer en Zonen deelt mee, dat hoewel alle in het jaarver slag 1962 reeds genoemde nadelige facto ren zich in 1963 metterdaad hebben doen gelden, mag worden verwacht, dat het lo pende boekjaar met een redelijk resultaat zal worden afgesloten. Het bestuur van de BOAZ-bank in Breu- kelen heeft besloten per 1 januari te liqui deren. De bank zal overgaan naar de co- operatieve Raiffeisenbank Breukelen, waar mee zij reeds een goede relatie onder hield. Aan de hand van de resultaten-overzich ten over drie kwartalen van het lopende boekjaar en de omvang van de orderporte feuille kan reeds thans met vertrouwen het totaalbeeld over 1963 tegemoet worden gezien, zo delen de directie en commissa rissen van Beers' Zonen N.V. mee. Het bedrijf heeft ruimschoots zijn aan deel genoten in de algehele omzetstijging van de bedrijfsauto-branche, waardoor het ook dit jaar weer mogelijk is gebleken, om de hernieuwde kostenstijgingen op te vangen. De n.v. Stoomvaart Maatschappij „Noord zee" heeft, blijkens de verlies- en winst rekening, over 1962 een exploitatie-verlies geleden van 4.162, tegen een exploitatie winst over het vorig jaar van f 92.698. Het saldo verlies bedraagt 50.284 39.734), welk bedrag naar nieuwe rekening wordt overgeboekt, waardoor het totale verlies- saldo komt op 332.084. De ontwikkeling en de verwachting voor 1963 waren, aldus de directie, voorzover het het eerste half jaar betreft, niet gun stig. Intussen is echter een kentering in getreden. Thans wordt eg lonend gevaren. Uiteraard zullen loonsverhogingen, die thans weer te verwachten zijn, een ingrij pend effect op de uiteindelijke resultaten hebben. Met veel enthousiasme heeft de zaterdag in Esplanade te Utrecht gehouden jaarver gadering van de Vereniging voor de staat huishoudkunde in een ochtend- en middag zitting gediscussieerd over het ditmaal aan de orde gestelde thema van de Neder landse overheidsuitgaven. In een drietal preadviezen was een analyse gegeven van de omvang en structuur van de overheids uitgaven bezien uit het oogpunt van de primaire doelstellingen van het sociale en economische beleid. De pre-adviezen wa ren van de hand van prof. dr. W. Drees jr., die vooral aandacht wijdde aan de structuur van de uitgaven van de cen trale overheid prof. dr. W. Goedhart, die zich in hoofdzaak beperkte tot een ana lyse van enige macro-economische aspec ten van de overheidsuitgaven, en drs. L. J. G. de Mast (gemeentesecretaris van Tilburg) die in het bijzonder de uitgaven van de lagere overheid aan een onderzoek had onderworpen. Zoals een der sprekers zich uitdrukte, viel in de pre-adviezen „een hele massa parels" te ontdekken, en zullen de uitspra ken in de komende jaren nog vaak ge citeerd worden, als gevolg van het hoge niveau waarop de pre-adviezen zich be wegen. Het is hiermee dus niet afgelopen, integendeel de vergadering zal nog een lange nawerking kunnen hebben. De dui delijke lijn van het betoog heeft voorts naar de voorzitter, drs. P. L. Justman Jacob opmerkte, veel bijgedragen tot het succes van de discussies. In de middag was er onder voorzitter schap van prof. dr. H. W. J. Bosman uit Tilburg, een paneldiscussie, waaraan behalve de drie pre-adviseurs nog deelna men: prof. mr. H. J. Hellema, drs. J M. den Uijl (wethouder van Amsterdam) prof. dr. J. Pen uit Groningen, dr. J. Zijl stra (oud-minister van financiën en van economische zaken) en mr. H. K. Gaar- landt, burgemeester van Emmen. Aan de orde kwamen de conjunctuurpo- litiek en de belastingpolitiek, waarbij men zich beperkte tot de structuur van de over heidsuitgaven, de groei en de inkomens verdeling. Langdurige discussies ontston den met name over de door prof. Drees zijn pre-advies gestelde splitsing van collectieve goederen en individuele goe deren. De eersten zijn diensten die niet bewezen worden aan individueel aanwijs bare economische subjecten. Voorbeelden zijn rechtsbescherming, defensie en dien sten van het bestuursapparaat in het al gemeen. Daarentegen is een individueel goed een toerekenvatbaar goed, waarvan het gebruik gebonden kan worden aan een prijs, zoals het Suez-kanaal of een levensverzekering. Voor individuele goederen zou men even tueel kunnen laten betalen, waarbij het echter de vraag is of betaling nodig is, hetgeen dient te worden aangetoond. Wil men bepaalde individueel leverbare goe deren gaan collectiviseren, dan dienen daarvoor argumenten te worden aange voerd. Ten aanzien van de vraag, welke de vooruitzichten zijn voor de overheidsuitga ven bij een stijging van het nationale inkomen, zag prof. Drees voor de over heid nieuwe taken weggelegd en meende hij dat we bereid moeten zijn tot kri tische bezinning op vele bestaande taken. Hij meende voorts dat de economen een pressiegroep dienen te vormen voor het denken op lange termijn. Als voorbeeld van een collectief en een individueel goed werd aangehaald het verschil tussen de politie en de nachtveiligheidsdienst. De laatste bewaakt alleen de panden van de contribuanten maar zal, indien een huis van een niet-contribuant in brand staat, toch wel de brandweer waarschuwen, zoals elk goed burger betaamt. Aan de orde kwamen voorts de geldont waarding en de gevolgen daarvan voor de sociale verzekering. We hebben immers te rekenen met een aanhoudende inflatie, die ten dele ook uit het buitenland wordt geimporteerd. De waardevastheid van de oudedagvoorziening wordt door de inflatie in de waagschaal gesteld (de A.O.W. uitge zonderd). Voor de ondernemingen ont staan steeds grotere back service ver plichtingen, om de pensioenen op redelijk peil te houden. De vraag is, wie dit alles zal financieren en of op dit punt de over heid deze lasten zal overnemen. Betoogd werd voorts dat in ons land de belasting druk het zwaarst is, zwaarder dan in andere landen. Pleidooien voor belasting verlaging vielen dan ook veelvuldig te beluisteren. Voorts werd o.a. bepleit voor een uitge breid onderzoek naar de structuur van de gemeentelijke uitgaven, waarbij geconclu deerd werd dat een centrale financiering wel te realiseren valt. Aan de op 6 december te houden alge mene vergadering van N.V. maatschappij voor Woninginrichting P. van Reeuwijk te Rotterdam zal een statutenwijziging wor den voorgelegd. Het maatschappelijk ka pitaal wordt gebracht van 2.512.000 op f 2.524.000, verdeeld in 1500 gewone aan delen van 1000, 10.000 gewone aandelen van f 100 en 24 prioriteitsaandelen van 100Ó. Geplaatst en volgestort zijn 12 pri oriteitsaandelen en 990 gewone aandelen 1000. Elk aandeel van 100 geeft recht op he4 uitbrengen van één stem, en elk aandeel van ƒ1000 op het uitbrengen van tien stemmen. Verder wordt voorge steld een wijziging in de winstverdeling en aanpassing van de statuten aan de prak tijk. Met het oog op het feit dat de Ameri kaanse beurzen vandaag wegens de be grafenis van president Kennedy gesloten blijven, heeft het bestuur van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel vanochtend beraadslaagd omtrent de in Amsterdam te volgen gedragslijn. Besloten werd de beurs normaal te laten doorgaan, evenwel met inachtneming van de volgende bepalingen: 1. Het bestuur verzoekt de hoeklieden hun koersopgaven ten behoeve van de of ficiële notering vergezeld te doen gaan van een mondelinge mededeling dienaan gaande aan de dienstdoende commissaris, indien het koersen betreft die meer dan gebruikelijk afwijken van de vorige koers. 2. De commissie voor de notering zal in dit opzicht ook mei name aandacht be steden aan de koersvorming van buiten landse fondsen (Amerikaanse). 3. De commissaris voor de notering zal, indien z.i. daarvoor aanleiding bestaat, de notering van de onder 1. en 2. bedoelde fondsen ambtshalve regelen. 4. Het vorenstaande geldt voor vandaag en morgen. De netto intrinsieke waarde van de aandelen Unitas op 15 november 1963 bedroeg Dit komt overeen met een pro forma afgifteprya van 478. De N.V. Verenigde Maatschappijen (VVM) in Utrecht en de N.V. Levensver zekering Maatschappij ERK in Nijmegen hebben aandeelhouders een volledige sa menwerking voorgesteld. Wanneer aan deelhouders de voorstellen aanvaarden zal het gezamenlijk verzekerde bestand voor de levensverzekering 1600 miljoen be dragen. Het schadeverzekeringbedrijf zal gezamenlijk beschikken over een bruto premie-inkomen van ruim 13 miljoen. Dochtermaatschappijen van de VVM zijn I de Algemene Verzekering Socitëteit (AVS) en de Levensverzekering Maatschappij De Maas. De ERK heeft als dochters de Le vensverzekering Maatschappij Vitalis en de Verzekering Maatschappij Fiducia (schadeverzekering). De directie van het Algemeen Handels blad deelt mee, dat in het lopende jaar enkele factoren de exploitatieresultaten in ongunstige zin hebben beïnvloed. Deze waren in hoofdzaak de sterke stijging van de personeels- en overige kosten, terwijl voorts moet worden genoemd het weg vallen van een belangrijke order, waarvoor het boekdrukgedeelte werd verzorgd, maar die verloren ging omdat de opdrachtgeef ster overging naar koperdiepdruk. Overi gens is de totale omzet vrijwel gelijk ge bleven aan die van het vorige jaar. Voor 1964 zal uiteraard met een verdere belang rijke stijging van de loonkosten rekening moeten worden gehouden. In hoeverre hiervoor volledige compensatie zal kunnen worden verkregen, valt thans nog niet te overzien (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse regeringscrisis lijkt nu werkelijk te zijn opgelost. De vier partijen christen-democraten, sociaal democraten, socialisten en republikeinen zijn het eens geworden over een zeer uitvoerig regeringsprogramma. Gisteren werd het republikeinse partijbestuur van de inhoud op de hoogte gesteld. La Malfa, de econoom van de partij, heeft erop gewezen dat er twee punten zijn van zo groot belang, dat deze alleen al het experiment van een centrum-linkse rege ring de moeite waard maken. landbouw, die op een zeer gcede manier is opgelost. De socialisten hebben hun eerste standpunt, waarbij ze een afschaf- De scheepswerf en machinefabriek de Merwede n.v. heeft uit Zweden opdracht gekregen voor de bouw van een moderne veerboot. Dit vaar tuig, dat 1400 passagiers en een groot aantal per sonen- en vrachtauto's kan vervoeren, zal de dienst gaan onderhouden tussen Gotland en de vaste wal. De oplevering zal midden 1964 plaats vinden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek bedroeg de waarde van de uitvoer van land en tuinbouwprodukten in het derde kwartaal 1323 miljoen. Dit betekent een stijging ten op zichte van het overeenkomstige kwartaal in 1962 van f 99 miljoen of 8 pet. Hiervan komt f 85 mil joen voor rekening van produkten van Neder landse herkomst. De internationale bank voor economische sa menwerking van de economische organisatie der communistische landen, COMECON, zal op 1 ja nuari 1964 gaan werken. Overeenkomstig de verwachtingen was de om zet van Prins n.v. te Dokkum in het boekjaar per 30 september hoger dan in het voorgaande boekjaar. De resultaten zijn nog niet exact be kend, maar zullen naar de directie mededeelt niet achter blijven bij die van 1961/62. De directie van de Veenkoloniale Bank meent dat de winst in 1963 iets achter zal blijven bij 1962 toen een stijging werd behaald van 45 pet. De directie van Landré en Glinderman heeft een nieuwe verkoopgroep voor aardgasmotoren opgericht. De Europese Investeringsbank treft voorbereidingen voor een emissie van een obligatielening, luidende in Franse fran ken. Deze lening, die uitsluitend wordt voorbehouden aan verzekeringsmaatschap pijen en andere institutionele beleggers, wordt geplaatst door tussenkomst van een syndicaat onder leiding van de Banque de Paris et des Pays-Bas en de Banque Na tionale pour le Commerce et l'Industrie. Het nominale bedrag van deze lening, die een looptijd heelt van 20 jaar, is 60 miljoen franken. De obligaties, met een nominale waarde van Ffr. 800 en een rente van 5% per jaar betaalbaar vanaf 20 de cember 1963. worden bij storting op ge noemde datum aangeboden tegen 94,50°/o en bij storting op 20 januari 1964 tegen 94,90°/o. Iedere obligatie zal a pari worden afge lost in fracties van telkens 25°/o, aan het einde van het 5e, 10e, 15e en 20e jaar. De houders kunnen echter aan het einde van het 10e jaar voor het niet terugbetaalde gedeelte van iedere obligatie vervroegde aflossing vragen en wel Ffr. 600 tegen de prijs van Ffr. 590 en onder afstand van de op die datum vervallen coupon van Ffr. 30. De Bank zal gerechtigd zijn aan het ein de van het 10e en 15e jaar het bedrag van het nog uitstaande gedeelte der lening a pari vervroegd af te lossen. Het netto pro venu der lening zal door de Europese In vesteringsbank worden gebruikt voor haar algemene kredietverlening. Aalsum 23 150 m. z. Ras Fartak n. Abadan. Achilles 25 te Curasao. Acmaea 23 te Newcastle. Alblasserdijk 24 te Portland. Alca 22 v. Norfolk n. Nantes. Alcor 24 te Risdon v. Sydney. Algol 23 220 m. n.n.o. Kp. Blanc n. Kaapstad. Algorab 23 te Rotterdam Alhena 24 te Santos v. Las Palmas Alkaid 23 v. Rotterdam n. Vera Cruz. Alkes 23 300 m. w. Gibraltar n. New York. Almdijk 24 te Rotterdam. Almkerk 23 v Bremen n. Antwerpen. Alnitak pass. 23 Ouessant n. Las Palmas. Alwakl 23 in Straat Messina n. Port Said. Ameland 23 840 m. z.w. Lagos n. Bonny. Amsteldijk 25 te Longview. Amstelmeer 23 230 m. n.n.o. Singapore n. Japan. Amstelveld 23 60 m. n.o. Socotra n. Suez. Annenkerk 24 v. Las Palmas n. Duinkerken. Area 23 ten anker rede Whangarei. Archimedes 26 te Kingston (Jamaica) verwacht. Arendskerk 24 te Durban v. East-London. Argos 23 te Rotterdam. Asmidiske 23 110 m. z.w. Ierland n. Hampt.roads. Attis 24 V. Huacho n. Supe. Atys 25 te Curacao v. Durban. Avedrecht 23 42 m. n.w. Daedalusrif n. Mena. Baarn 24 v. Rotterdam n. Curacao. Banda 23 te Calcutta. Bantam 23 v. Beyrouth n. Napels. Batu 23 710 m. o.z.o. Bermuda n. Kaapstad. Bawean 23 t. a. ing. Welland Kan. n. Ogdenburg. Benlnkust 23 v. Douala n. Sapele. Borneo 24 te Singapore v. Bangkok. Bovenkerk 24 v. Le Havre n. Marseille. Calamares 24 v. Cristobal n. New York. Caltex Amsterdam 23 te Kaapstad v. Bahrein. Caltex Arnhem 24 v. Rotterdam n. Vlissingen. Caltex Delft 23 50 m. z. Andaman n. Dubai. Caltex Eindhoven 23 55 m. o.n.o. Ras Fartak naar Bahrein. Caltex Gorinchem 23 v. Kielerkanaal n. Aarhus Caltex Madrid 23 65 m. o.n.o. Bone n. Europoort Calt. Naples 23 145 m. n.o. Massawa n. Fredericia Caltex Nederland 23 84 m. w.z.w. Iraklion naar Wilhelmshaven. Caltex Pernis 23 90 m. o.n.o. Kuria Muria naar Mombasa. Caltex Utrecht 23 73 m. o.n.o. Gibr. n Avonmth Camphuys 23 130 m. z.z.o. Chismayo n.Mombasa Carrillo 23 te Puerto Armuelles. Cartago 23 220 m. n. San Salvador n. Cristobal. Castor pass. 23 Vlissingen n. Rotterdam. Celebes 23 85 m. o. Aden n. Das eiland. Ceres 25 v. Antwerpen n. Amsterdam. Charis 23 te Puerto Limon. Chiron 23 te Hamburg. Crania 24 te Curasao. Cirrus (weerschip) 23 v. R'dam n. Atl. Oceaan. Dahomeykust 23 150 m. o. Madeira n. Dakar. Daphnis 23 v. Cabimas n. Puerto Cabello. Dinteldijk 22 v. Los Angeles n. Balboa. Diogenes 25 te Cerro Azul. Doelwijk 24 v. Rotterdam n. Mena. Drente 23 55 m. n. Oran n. Malta. Echo 23 v. Valparaiso n. Buenos Aires. Eemhaven 24 v. Djibouti n. Suez. Eemland pass. 23 Kp. Villano n. Casablanca. Elizabeth Broere 23 v. Suez n. Kandia. Eos 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Esso Amsterdam 23 90 m. n.n.w. Perim n. Suez. Esso Den Haag 24 te Banias v. Rotterdam. Esso Rotterd. 23 25 m. n.n.w. Bone n. Rastanura. Fravizo 23 40 m. o.n.o. Algiers n. Calamata. Gaasterland 23 180 m. w. Lissabon n. Amsterdam. Gabonkust 23 te Port Amboin v. Matadi. Geestland 23 170 m. n.w. Flnlsterre n. Barbados. Goeree 23 55 m. w: Horta n. Hamburg. Graveland 24 te Santos. Guineekust 23 300 m. z.o. K. Palmas n. Freetown. Gulf Hollander 23 50 m. w. Tunis n. Port Said. Hermes 23 v. Lissabon n. San Juan. Hollands Dreef 23 220 m. o. Durban n. Singapore. Hoogkerk 23 v. Antwerpen n. Marseille. Inca 23 v. Galveston n. Guayaquil. Isis 23 v. Hamburg n. Bremen. Ivoorkust pass. 23 Ouessant n. Freetown. Izalco 25 te Callao verwacht. Jagersfontein 23 v. Kaapstad n. Tenerife. Japara pass. 23 Ouessant n. Antwerpen. Johannes Frans 23 100 m. w. Guayaquil n. Balboa. Kara 24 te La Spezia v. Gibraltar. Karachi pass 23 Vlissingen n. Hamburg. Katelysia 23 400 m. n.w. Finisterre n. Curasao. Katendrecht 23 te Port Sudan v. Bahrein. Katsedijk 23 25 m. z. Key West n. Le Havre. Katwijk 24 te Vancouver. Keizerswaard 23 720 m. n. F. Noronha n. Lunada. Kenia 23 v. Thameshaven n. Humble. Kennemerland 23 v Bremen n. Hamburg. Kermla 24 te Rotterdam. Koningswaard 24 te Rotterdam. Kopionella 23 te Hamburg v. Avonmouth. Korenia 23 v. Singapore n. Bangkok. Kosicia 23 v. Punta Cardon n. Rotterdam. Krebsia 23 655 m. z.o. Colombo n. Bombay. Kreeft 24 te Rotterdam. Kryptos 23 400 m. n.n.o. Bermuda n. Maracaibo. Ladon 26 te Ciudad Bolivar verwacht. Laertes 24 te Siiez v. Aden. Laga 23 20 m. z.z.w. Formentera n. Casablanca Langkoeas 23 v. Marseille n. Genua. Leiderkerk 23 v. Rotterdam n. Londen. Lelykerk pass. 25 Ad enn. Dubai. Liberiakust 24 te Freetown v. Dakar. Liberty Bell 22 v. Mena n. Anacortes. Limburg 23 450 m. o. Ceylon n. Colombo. Loppersum 23 27 Om. w. Ouessant n. Le Havre. Maaslloyd 23 70 m. n.w. Fern. Noronha n. Kaapst. Marnelloyd 23 1150 m. z.o. New York (bestemm.). Maron 24 te Antwerpen. Meerdrecht 23 te Londen. Meerkerk 23 te Antwerpen v. Bremen. Memnon 23 150 m. z. Azoren n. Puerto Cabello. Mentor 25 te Port of Spain. Moh. Reza Shah 23 725 m. z.o. Colombo n. Mena. Moordrecht 25 te Puerto Miranda. Musilloyd 23 55 m. n.w. Gibraltar n. Tripoll. Naess Commander 23 11 m. n. Brothers n. Mena. Naess Tiger 23 12 m. z. Wight n. Eastham. Neder-Eems 23 v. Bangkok n. Miri. Neder-Elbe 26 te Madras verwacht. Neder-Weser 23 v. Genua n. Bracelona, Nestor 23 300 m. n.o. Barbados n. Port of Spain. Noordwijk 23 140 m. n. Kp. Blanc n. Pepel. Mississippilloyd 23 v. Singapore n. Manilla. Oberon 23 640 m. n.w. Azoren n. Nassau (Bah.). Ondina 25 te Suez. Oranjefontein 23 te Bremen. Oranje Nass. 22 740 m. w.z.w. Fayal n. Barbados. Pacaya 25 te Chimbote. Palamedes 23 80 m. z. Jamaica n. Aruba. Papendrecht 23 v. Beira n. Durban. Pendrecht 23 v. Montreal n. Caribeban. Pericles 25 te Buena Ventura. Philidora 23 270 m. n.w. Cochin n. Mena. Pieter S. 25 te Rotterdam. Polydorus 23 te Penang. Poseidon 24 te Rotterdam. Prins Alexander 23 670 m. o. Belle n. Le Havre. Prins Casimir 25 te Montreal. Pr. Fred. Willem 23 500 m. n.n.w. Az. n. Montreal. Prins Willem George Frederlk 23 rede Gandla. Prins Willem III 25 te Hamburg v. Rotterdam. Prins Willem IV 25 te Montreal. Prinses Margriet 23 v. Rotterdam n. New York. Pygmalion 23 83 m. n.o. Malta n. Antwerpen. Raki 25 te New Orleans. Riouw 23 v. Tsingtao n. Shanghai. Roebiah 23 v. Durban n. Luanda. Rondo 24 v. Cochin n. Aden. Rossum 22 130 m. w. Kreta n. Port Said Rotte 23 240 m. w.z.w. Cork n. Avonmouth. Rotti 23 v. Port Sudan n. Djibouti. Schiekerk 23 100 m. z.o. Socotra n. Singapore. Schielloyd 23 1020 m. n.o. Barbados n. Curagao. Schouten 23 860 m. z. Abidjan n. Leboucau. Senegal 23 dwars Lissabon n. Dakar. Sepia 23 30 m. z.z.w. Lissabon n. Rotterdam. Sirrah 23 v. Augusta. Silindoeng 23 dwars Socotra n. Kismayu. Soestdijk 23 te Philadelphia. Sommelsdijk 2 3v. Antwerpen n. Pt. Everglades Stad Alkmaar 23 115 m. z.w. Ouess. n. Palermo. Stad Gouda 23 v. Freetown n. IJmuiden. Stad Utrecht 23 v. Savona n. Pepel. Stad Zwolle 25 te Baton Rouge. Statendam 23 te St. Thomas v. New York. Steenkerk 24 te Aden. Steven 23 v. Akaba n. Constanza. Straat Banka 23 te Hongkong v. Manilla. Str. Johore 23 390 m. o. K. Leeuw. n. Fremantle Str. Mozambique 23 v. Rio de Janeiro n. Vitoria. Straat Singapore 2 3v. Beira n. Zanzibar. Tahama 23 v. Venetië n. Marsin. Telamon 22 570 m. z. Kp. Hatteras n. New York Themis 23 v. Santa Lucia n. Tampa. Theron 23 v. La Guaira n. Cumana. Triton 23 v. Punta Del Gada n. Souhampton. Tweelingen 22 te Rotterdam. Utrecht 25 v. Detroit n. Hamilton. Van der Hagen 23 120 m. n.w. K. Amber n. Maur, Van Linschoten 22 v. Port Harcourt n. Houston. Van Waerwijck 24 te Sydney v. Melbourne. Vitrea 23 v. Suez n. Ummsaid. Viana 24 te Montreal v. Bandar Mashur. Vivipara 23 te Brindin v. Banias. Vlieland 24 te Abadan v. Singapore. W. A. Jones 23 600 m. w. Aescension n. Trinidad Waikelo 23 v. Beyrouth n. Triest. Waingapoe 23 te Akaba. Westerdam 23 v. New York n. Rotterdam. Westertoren 25 te Antwerpen. Wonogiri 24 te Genua v. Gothenburg. Wonorato 23 te Portland n. Seattle. Wonosari 23 te Port Swettenham. Wonosobo 24 v. Bota Baru n. Lyttelton. Zaanland pass. 23 Kp. Verd. eil. n. Rio Grande Zonnekerk 23 te Bremen v. Amsterdam. KLEINE VAART fing van een federatie van landbouwcor poraties eisten, opgegeven en hebben daar voor in de plaats dan een speciale behan deling gevraagd van de zogenaamde Mez- zadra-verdragen. Het gaat om acht verdra- i, die sedert de middeleeuwen precies eender worden opgesteld en waarbij de grondeigenaar van de opbrengst van het land de helft kreeg en de pachter de helft. Dat percentage is enkele jaren ge leden veranderd tot 53 pet voor de pach ter en zal nu worden: 58 pet voor de pachter en 42 pet voor de grondbezitter. Wanneer het verdrag is afgelopen dan zal de pachter, wanneer hij daartoe in staat is, metrijkssteun in staat worden gesteld een stukje grond te kopen en zelf eigenaar te worden en de eigenaar krijgt het op die manier vergoed. Dat gebeurt alleen in die gevallen waarin de eigenaar niet in staat is of er geen lust in heeft zijn bezittingen tot modelbezittingen te maken. Dat is vaak heel moeilijk om dat het gaat om zeer grote bezittingen en omdat de meeste van de grondeigena- niet het kapitaal hebben om zulke geweldige gebieden te ontginnen. Het tweede punt wat La Malfa buiten gewoon belangrijk vindt is dat men een manier heeft gevonden om de bouwspecu- laties te bedwingen. De gemeenten zullen in staat worden gesteld om bouwterreinen eventueel te onteigenen en daarbij wordt dan aan de eigenaar van de terreinen de waarde uitgekeerd die de grond had in het jaar 1958. Dat wil zeggen het jaar vóór de grote speculaties op bouwterreinen in Italië zijn begonnen. Op die manier zullen dus de nieuw te bouwen woningen wat minder duur worden dan op het ogen blik het geval is. Wat de buitenlandse politiek betreft is men het eens geworden over het NAVO- verdrag en de socialisten zullen geen moei lijkheden maken bij een eventueel goed keuren door de in de NAVO verbonden landen van de multilaterale kernbewape ning. De besturen van de vier partijen die in het nieuwe kabinet gaan samenwerken, moeten eerste het akkoord goedkeuren, voordat de christen-democraat Aldo Moro kan beginnen met de vorming van een re gering van centrum-links. Het bestuur van de socialisten onder Pietro Nenni komt vandaag bijeen. De voorgenomen introductie ter beurze van Amsterdam van certificaten van The Japan Fund Inc. door de Nederlandse Overzeebank en H. Oyens en Zonen N.V. zal, naar men ons meedeelt, in verband met de gebeurtenissen is Amerika voor lopig worden uitgesteld. NEW YORK (AP). De New Yorkse en de Amerikaanse effectenbeurzen zijn ge sloten gebleven in verband met de rouw dienst van de president. Morgen zullen de beurzen weer op de normale tijd worden geopend. Een woordvoerder van de New Yorkse effectenbeurs verklaarde: „Dinsdag worden er zaken gedaan. Wij zullen open zijn tenzij er een nadere bekendmaking wordt gedaan". Adine 23 20 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Admiralengracht 23 10 m. z.w. Sandhammern n Amsterdam. Aeneas 23 dwars Kp. Bon n. Antwerpen. Ank T„ 24 in Kielerbocht n. Sundsvall. Bloemgracht pass. 23 Oland n. Amsterdam. David 23 dwars Wight n. Syracuse. Eyo S. 23 te Korsor n. Bohus. Inspecteur Mellema 23 in Walcombay n. Bristol Looiersgracht 23 dwars Gotland n. Amsterdam Marianne 23 5 m. z. Vinga n. Gothenburg. Marie Christine 21 schuilen te Torbay. Midas 23 60 m n.o. Casquets n. Rotterdam. Nashira pass. 23 Terschellingerbank n. Bremen Nw. Waterweg 23 15 m. n o. N.hind. n. Plymouth Phidias 23 1 m. z.w. IJmuiden n. Catania. Taras 23 60 m. n.o. Villano n. Rotterdam. VOORBEURS VAN HEDEN Slot 1ste tijdv 2de tijdv A.K.U 486 gb-490 489 Hoogovens 540 gb-545 541 Kon Olie 169 gb-170,30 gl 169,90 Philips 145—147 145,50 Unilever 13ó,50—137,10 136,70

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13