WERELD ROUWT BIJ KENNEDY'S BEGRAFENIS DIAMANTEN SINT bij de uitvaart in Washington Overweldigende belangstelling 1 9orituütu HET WEER A.R. DE BOER B?Maminette Wat nu? de babyvrind vindt WIE WAT WAAR 1964 VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 145SIMCA DEALERS sW MORRIS éeforeyou êuy! Het woord is aan JAARBOEK Prijs ƒ2.40 Jan Blokker verlaat televisie-satire In de krant van heden: FALCON REGENJASSEN Dubbele rouw Weer veel wind 49e JAARGANG NUMMER 19 MAANDAG 25 NOVEMBER 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I IM A A Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519 IJmuider Courant Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 1 8.—, franco per post 8.50. Losse Telef redactie 5389 na kantooruren 5080 nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295.' DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS. BE VERW.jk EN OMGEVING ;iro.rekening Jmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Vermoedelijke moordenaar Lee Oswa d zelf in Ds. L. Davies: Behandel uw zielzorger niet als een loodgieter en roep hem niet alleen als er iets gebarsten is. Met een ongelofelijk lijkende zorg loosheid geeft de politie haar prooi bloot aan de kogel, die op het hier gefotografeerde moment een einde maakt aan het leven van verdachte Oswald. Men ziet de moordenaar Ruby zijn revolver richten op Os walds borst. Even later zal de ge troffene neerstorten. Deze situatie achteraf overwegend, zou men tot de conclusie komen dat het een won der had moeten heten, wanneer Oswald niet zou zijn neergescho ten. De manier waarop hij in het openbaar en zonder voldoende be veiliging werd overgebracht, doet denken aan een verbijsterend gebrek aan zorg of, nog erger, aan opzet. Dagelijks verkrijgbaar. Advertentie uit AMSTERDAM Een diamanten ring is een stille wens van iedere vrouw. Grote sortering. Loupe-zuiver en met certificaat. Prijzen van 85.— tpt 1000.— LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Advertentie schattige baby-sets, (zeep, poeder, olie zó bij de moederhand) v.a. 5.95. Meer ideeën? Babybadjes, zacht en rond gerand, in babykleurtjes, v.a. 4.75. Luieremmers, goed slui tend en leuk, v.a. 3.95. Borstelgar- nituurtjes, voor het donzekopje, met allerlei allerliefste motiefjes, v.a1.75! Lange Nieuwstraat 415 IJmuiden Tfn 80 78 Sedert president Kennedy vrijdag door de kogel van een moordenaar werd ge troffen, hebben tallozen zowel in Europa als in Amerika zich bezorgd afgevraagd: wat nu? Pas door de plotse linge dood van deze jonge president is men zich gaan realiseren hoe zeer men reeds op zijn leiderschap was begonnen te bou wen en hoeveel vertrouwen men stelde in zijn invloed ten goede op de internationale politieke ontwikkeling. Na een periode van nog geen drie jaar heeft de wereld onverwacht de balans van Kennedy's presidentschap moeten opmaken en daarbij is, voor ons in JSuropa, de mees te nadruk komen te vallen op één aspect ervan: de ontspanning tussen Oost en West die Kennedy van begin af aan heeft na gestreefd en die hij al in niet te onder schatten mate heeft weten te bereiken, zelfs ondanks de zware tegenslag van d« Cuba-crisis van 1962, die afgrijselijke ge volgen had kunnen hebben. Het is teke nend voor Kennedy, dat hij zich zelfs door die tegenslag niet van zijn streven naar internationale ontspanning heeft laten af brengen; dat hij blééf geloven, niet alleen in de mogelijkheid maar ook in de nood zaak van duurzame vrede. Geleid door deze opvatting heeft hij het idee van „vreed zame coëxistentie" met de Sovjet-Unie*op nieuwe wijze benaderd en heeft hij radi caal gebroken met John Foster Dulles' levensgevaarlijke politiek van de „dan» langs de afgrond". Die politiek heeft hij echter bepaald niet vervangen door slappe toegeeflijkheid, wel door een optreden dat vastberaden doch niet onverzoenlijk was, dat gebaseerd wa« op kracht maar niet op haat. En bovendien was die nieuwe benaderingswijze menselijk genoeg om, over alle ideologische tegen stellingen heen, een brug te slaan naar de Russische cultuur, de Russische weten schap en de gewone Russische burger. Het is bovenal deze omschakeling van Ameri- ka's buitenlandse politiek, die een onuit wisbaar stempel heeft gedrukt op John Kennedy's ambtsperiode. En het is nu juist dit belangrijkste aspect van zijn werk, dat door de moord zo jam merlijk onvoltooid is gebleven. De vraag „Wat nu?" komt danook voornamelijk voort uit het besef dat die brug tussen Oost en West nog maar op heel zwakke funderingen rust en dat er maar weinig nodig is om dat bouwsel weer in elkaar te doen storten. Daarbij rijst dan vanzelf de vraag of de hand van de moordenaar in Dallas niet werd bestuurd door lieden die deze groeiende ontspanning in de we reld met lede ogen hebben aangezien, het zij om politieke of materiële redenen. Er zijn immers groepen van allerlei soort in de Verenigde Staten die zweren bij een „keiharde" politiek van voortdurende mili taire bedreiging en intimidatie tegenover Moskou, ondanks alle risico's daarvan. Het is geenszins ondenkbaar dat zich daar onder ook sinistere fanatici bevinden die er niet voor zouden terugschrikken, zich te bedienen van een politiek-verwarde (en zo wellicht ietwat Van der Lubbe-achtige) figuur als Lee Oswald schijnt te zijn ge weest. Dat hij op zijn beurt werd vermoord kan het gevolg zijn van de wilde op winding in Dallas, maar zou er ook op kunnen wijzen dat de duisterlingen voor eigen veiligheid hun werktuig het zwijgen wilden opleggen. Hoe dit ook zij, ook president Lyndon Johnson zal geconfronteerd worden met de machtige groepen in het Amerikaanse politieke leven die elke redelijke houding tegenover de communistische landen ver afschuwen. Zal hij groot genoeg van sta tuur zijn om zich daarboven te verheffen, of sterk genoeg om ze te weerstaan? Zal hij ook de geestkracht, de vastberadenheid en tevens de intellectuele soepelheid heb ben om tegelijkertijd een succesvol tegen speler van Kroesjtsjev te zijn? Johnson ia tot dusver vooral een man van de binnen landse politiek geweest, meer dan Ken nedy, wiens geestelijk formaat het ge middelde Congreslid nogal eens afstootte. Daardoor zal Johnson wellicht beter met het Congres kunnen samenwerken dan Kennedy dat kon; maar dat betekent dan tevens een minder hardnekkig verzet tegen bepaalde reactionaire stromingen in het Congres. Tegen de voorstanders van een „keiharde" anti-Russische politiek en een hernieuwde „dans langs de afgrond" helpt namelijk geen bereidwilligheid tot een compromis uit binnenlands-politieke overwegingen. Men kan hen alleen weer staan met eenzelfde „keiharde" overtui ging, geboren uit het besef dat zo'n kracht- pa tserspolitiek op den duur alleen maar noodlottig kan zijn. Wij moeten nu afwachten, in de vurige hoop dat die overtuiging ook president Johnson zal bezielen en hem de kracht zal geven, er even hartstochtelijk voor t» strijden als Kennedy dat heeft gedaan. Dallas vermoord Het stoffelijk overschot van president Kennedy wordt vandaag bijgezet op de nationale begraafplaats van Arlington, na een dramatische zondag in de Verenigde Staten. Lee Oswald, de man die verdacht werd van de moord op de president, is gisteren, ondanks de strikte voorzorgsmaatregelen van de politie in Dallas, zelf vermoord. Jack Rubinstein („Ruby") een nachtclubeigenaar uit de hoofdstad van Texas, nam het recht in eigen hand en vuurde van nauwelijks een meter afstand een pistool op Oswald af toen deze naar de gevangenis werd overgebracht. Oswald overleed twee uur later in het zelfde ziekenhuis waar president Kennedy de laatste adem had uitgeblazen. Iedere Amerikaan, die besef heeft van de fundamentele waarden die Amerika wil vertegenwoordigen, was zich er onmiddellijk van bewust welk een slechte indruk het overal ter wereld moest maken, dat Oswald niet heeft gekregen waar op hij als burger absoluut recht had: een eerlijk proces. Het doet er niet toe dat men bijna zeker meende te weten dat Oswald schuldig was. Hier werd niet alleen een moord in koelen bloede gepleegd maar tevens een aanslag gedaan op een principe dat de ware Amerikanen heilig moet zijn. „Zo is 't toevallig ook nog eens een keer" Naar verluidt had men in Dallas krach tige maatregelen getroffen om Oswald te beschermen tegen de woede van het pu bliek. Die maatregelen waren echter niet afdoende en men kan zich afvragen of het verantwoord was om Oswald zo dicht bij het publiek te brengen. De journalisten en televisiemensen hebben herhaaldelijk de kans gehad Oswald te zien en te filmen. Het zou beter zijn geweest, indien men hem zelfs van deze mensen verre had ge houden. want in zulk een geval kunnen de emoties de meest geharde pers- en ca meramensen de baas worden. Rubinstein stond als zeer vaderlandslievend bekend en had een grote verering voor alle Ameri kaanse presidenten, ongeacht hun partij. Het publiek buiten de stadgevangenis liet een hoera horen, toen bekend werd dat Oswald was neergeschoten. Maar uit drukkelijk moet worden gemeld dat in het algemeen de reactie in Amerika heel an ders was: In Washington bijvoorbeeld, langs de rouwroute, toonden de mensen zich diep geschokt bij het vernemen van dit nieuws. Daar besefte men algemeen dat hier een zware misdaad was bedreven tegen een der heiligste principes van de democratie. Opnieuw was dit een zwarte dag voor Amerika, een zwarte bladzijde in de historie van de menselijke bescha ving zelfs. Advertentie Weerrapporten 1, 3 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 5 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6,- 7 Radio en t.v9 Kunst 9 Topsy 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 14, 15. 16, 17 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Jan Blokker, de filmcriticus van het Algemeen Handelsblad, zal op verzoek van zijn hoofdredactie geen medewerking meer verlenen aan het omstreden tele visie-programma „Zo is 't toevallig ook nog eens een keer." Advertentie gentje volgden de auto's met Kennedy's familieleden en de regeringsautoriteiten. Langs de Avenue stond het publiek in dichte drommen. Het werd doodstil toen de stoet in aantocht was. Mannen ont blootten het hoofd in diepe eerbied. Op het plein voor het Capitool stond een muziekkorps opgesteld, dat eerst tromge roffel liet horen en daarna dit was wel licht het aangrijpendste moment d'e melodie inzette van „Hail to the chief", de melodie die altijd gespeeld wordt wan neer de president van de Verenigde Sta ten ergens verschijnt. Toen de kist door marinepersoneel de trappen van het ca pitool werd opgedragen, speelde de kapel op verzoek van de familie Kennedy „Eter nal Father strong to save". Deze hymne Mevrouw Kennedy kust de kist met het stoffelijk overschot die stond op gesteld in de rotonde van het Capi tool te Washington, terwijl haar dochtertje Caroline voor de baar knielt. Mevrouw Kennedy bracht gisteren tweemaal een bezoek aan het Capitool. (Telefoto) eindigt met de ontroerende woorden „O hear us when we cry to thee for those in peril on the sea". Ik stond op de trap- pen van het Capitool, vlak achter een jon ge marine-officier, die stram in de hou ding stond. Toen het muziekkorps deze typische marine-hymne begon te spelen, kon deze stoere Amerikaan zijn emotie niet langer bedwingen en al saluerende stond hij te schokken van het snikken. Achter de kist volgde mevrouw Kenne dy, geheel in het zwart, die haar beide kinderen, die in het lichtblauw waren ge- (Zie verder pagina 4 onder „Begrafenis") Advertentie ZIJLSTR. 90 - HAARLEM - TEL. 11161 S Vulpen- en Ballpointspecialist HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 4e klasse - 5de lijst Prijzen van 5000— 1446 1500.— 15662 19060 „1000— 4430 11629 20852 21388 ƒ400 1379 2121 4240 12195 12873 17395 18145 ƒ200 2013 2442 3893 4739 4769 7706 8434 8981 9491 9517 9769 10210 10596 11087 12764 12767 13027 13940 14089 14807 14850 15185 15S46 16255 16823 17512 18220 18288 18301 18517 18527 19736 19806 20093 20637 20745 21282 21454 Het was een dag van dubbele rouw. Het lichaam van wijlen president Kennedy werd in een droeve stoet overgebracht van het Witte Huis naar het Capitool, waar de bevolking langs de kist kon defileren. De Pennsylvania Avenue is een brede straat waarlangs een nieuwe president zich van het Witte Huis naar het Capitool pleegt te begeven om de ambtseed af te leggen. Bijna drie jaar geleden begaf Kennedy zich langs deze paraderoute naar zijn feestelijke inauguratie. Gisteren maakte hij zijn laatste rit over deze Avenue. De kist werd vervoerd op een munitiewa gentje, getrokken door zeven grijswitte paarden. Achter het wagentje werd een volledig gezadeld zwart paard geleid door een man te voet. In de stijgbeugels zag men een paar rijlaarzen, die met de tenen achterwaarts waren gericht. Dit is een traditioneel symbool bij de dood van een groot strijder. Achter dat zwarte paard droeg een matroos de vlag van de presi dent. Voor de wagen uit liepen Amerika's chefs van staven: generaal Maxwell Tay lor en zijn medewerkers. Achter het wa- Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. Iets kouder. Volledige weerrapporten op pagina twee.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1