m Miljoenen Amerikanen zien moord op Oswald WERELDNIEUWS) Advocaat van Ruby bedreigd Gewonde gouverneur maakt het goed Van dag lot dag Bewijsmateriaal tegen de vermoorde stapelde zich volgens de justitie op MAANDAG 25 NOVEMBER 1963 3 Nachtclub Ongeloof V er klaring Een advocaat uit Dallas, C. A. Droby, die enkele malen als verdediger is opgetreden van Jack Ruby, is door onbekenden gewaarschuwd, dit nu niet te doen. Zijn echtgenote heeft meege deeld, dat zij tweemaal is opgebeld „door mensen die slecht Engels spraken, met een buitenlands accent, en bedreigingen uitten". Volgens haar zeg gen had een van deze onbekenden gezegd: „Uw echtgenoot zal de volgende zijn die sterft, als hij de verdediging van de moordenaar van Oswald op zich neemt". Onmiddellijk ging een aantal politiemannen naar de woning van de advocaat, die zich ondanks de bedrei gingen bereid heeft verklaard, als advocaat van Ruby op te treden. Prinses Beatrix en minister J. M. A. H. Luns zijn in Washington aan gekomen om er de begrafenis by te wonen van de vermoorde president van de Verenigde Staten, John Ken nedy. Op het vliegveld werden zij verwelkomd door de onderminister van Buitenlandse Zaken van de Ver enigde Staten, W. Averill Harriman. f Tele foto) Herdenkingsbijeenkomsten. De UNO-As- semblée zal morgen een speciale herden kingsbijeenkomst houden. De vergade ringen van de UNO-organen die voor vandaag op het programma stonden gaan niet door. In Egypte zal een nationale rouw van 7 dagen in acht worden ge nomen. In verscheidene landen van Zuid-Amerika een rouw van drie dagen en ook in Azië en Afrika zijn rouwdagen afgekondigd, onder meer in Cambodja, Tanganyka, Tunesie en Jemen. Uitgesteld. In Noorwegen heeft het hof voor twee weken rouw afgekondigd we gens het overlijden van Kennedy. In Jor danië zal drie dagen rouw in acht wor den genomen. Op Sicilië is een algemene staking die voor maandag was aange kondigd, een week uitgesteld. Applaus. Het Chinese vakbondsdagblad „Arbeidskrant" publiceerde zondag een spotprent getiteld „Kennedy bijt in het stof", waarop de president met een open mond in de grond bijtend wordt voorgesteld, terwijl het bloed uit een grote kogelwond boven de wang in een grote plas wegstroomt. Het gezicht is opgeblazen en verwrongen getekend, zijn das bestaat uit dollarbiljetten. Schoolkin deren in Peking hebben het nieuws van de moord op Kennedy met applaus ont vangen, een diplomaat van een neutraal land meldde dat een lid van de Chi nese ambassade riep: „Dat is goed nieuws". Voor het eerst. Voor het eerst hebben de Russen op hun televisiescherm een uit zending via de Amerikaanse verbindings- satelligt Telstar kunnen zien. Nadat de Russische televisie een half uur film beelden over wijlen president Kennedy had vertoond, volgde onaangekondigd een uitzending van vijf minuten, waarin men de aankomst van de kist met het stoffelijk hulsel van de vermoorde pre sident in het Witte Huis kon zien. Vader. 21 uur na de moord op president Kennedy is het nieuws meegedeeld aan Kennedy sr. door zijn jongste zoon, se nator Edward M. Kennedy. De voorma lige Amerikaanse ambassadeur in Groot- Brittannië heeft in december 1960 een beroerte gehad. Protesten. Vier grote Amerikaanse kran ten schreven zondag dat zij tientallen protesten hebben ontvangen tegen het besluit van de nationale voetballiga, zon dag alle voetbalwedstrijden te laten door gaan. Vrijwel alle sportevenementen van zondag en maandag zijn in Amerika af gelast. Film. De maatschappij die de tijdschrif ten Time en Life uitgeeft heeft van een Amerikaanse amateur een 8 mm. film van 15 seconden gekocht, waarop het moment van de aanslag is vastgelegd. Voor de film zou 40.000 dollar (142.800) zijn betaal.d Kaarsen. In West-Berlijn brandden ook zondag kaarsen achter duizenden ra men. Honderden mensen legden bloemen op de trappen van het stadhuis waar Kennedy de afgelopen zomer verklaar de: „Ich bin ein Berliner". Medeleven. De familie Kennedy en d» Amerikaanse regering hebben bij mon de van de minister van Justitie, Robert Kennedy en president Johnson de wedu we van de politieman Tippitt hun mede leven, in het bijzonder van mevrouw Kennedy, betuigd. Tippitt viel door een schot van Lee Oswald, die van de moord op president Kennedy is beschuldigd. Afgedaan. Twee schommelstoelen, die president Kennedy gebruikte wegens de vroeger opgelopen verwondingen aan zijn rug, zijn zaterdag met ander meu bilair uit het Witte Huis naar een te genovergelegen gebouw overgebracht in afwachting van een besluit van mevrouw Kennedy aangaande da uiteindelijke be stemming. Kennedyplein. Het plein voor het Westber- lijnse stadhuis zal naar de overleden Amerikaanse president worden genoemd. Dit is vandaatg officieel gebeurd op een massabijeenkomst. Schommelstoelen. Twee schommelstoelen, die president Kennedy heeft gebruikt in verband met zijn rug, zijn samen met wat ander meubilair onopvallend uit het Witte Huis gedragen en aan de overkant van de straat een regeringsgebouw bin nengebracht. Onder de voorwerpen dia werden weggebracht was ook een grote aardbol. DALLAS (AFP-AP) De toestand van de gouverneur van Texas, John Connally, die bij de aanslag op president Kennedy, •rnstig werd gewond, Is bevredigend. Hij verkeert niet in levensgevaar. Zijn vrouw heeft hem verteld dat de pre sident tengevolge van de verwondingen die hij opliep, is overleden. Er zijn al harde woorden gevallen en geschreven over de manier, waarop het N.T.S.-journaal de sensationele gebeurte nissen in de Verenigde Staten heeft ge presenteerd. In tweede instantie nadat men in Bussum zijn zelfbeheersing had herwonnen is het beter gegaan. Dat neemt niet weg, dat het N.T.S.-journaal *o volledig en jammerlijk heeft gefaald in een situatie, die zich slechts eenmaal in een tijdsgewricht voordoet, dat het zich een brevet van onvermogen heeft ver schaft waarover het zich niet genoeg schamen kan. De conclusie hieruit is hard maar dui delijk: de nieuwsgeving van de televisie is in ondeskundige handen en het is de taak van de Nederlandse pers om niet alleen hierop de aandacht te vestigen, maar ook om de kern van het euvel nog eens ter analyse aan te bevelen bij allen, die ermee te maken hebben. Het zou weinig nut hebben, deze kwes tie hier uitvoerig en tot in details te be spreken, omdat het een min of meer in terne joumalistiek-organisatorische aan gelegenheid is. Intern in die zin, dat het in de eerste plaats de taak van de journa listieke en pers-bedrijfsorganisaties is, om te trachten met de regering te komen tot een nieuwe en betere procedure van t.v.- nieuwsgaring. Wel heeft het zin het publiek al aanstonds onder ogen te brengen, dat het met de huidige stand van zaken be treffende de nieuwsgeving niet tevreden behoeft te zijn en dat er alle reden is om •en betere te verlangen. De N.T.S. is niet per se de aangewezen instantie om het t.v.-nieuws voor haar rekening te nemen. Meer nog, het is opnieuw gebleken dat zij het niet kan. Dit is een constatering die tot ernstige maar onvermijdelijke eisen van de kant der Nederlandse pers ver plicht. Het valt te voorzien dat deze eisen thans nadrukkelijk zullen worden gesteld op de plaats waar zij gesteld zullen moe ten worden: dèèr, waar de concessie wordt uitgegeven, namelijk bij de regering. De organisaties van het Nederlandse perswe zen en de onafhankelijke, deskundig gelei de nieuwsapparatuur die dit perswezen in het A.N.P. bezit, zullen zich moeten be zinnen op de manier waarop zo snel en zo doeltreffend mogelijk buiten de omroe pen, een goede, betrouwbare en deskundi ge T.V.-nieuwsvoorziening kan worden ge garandeerd. f#* Uit het oogpunt van een T.V.-beoorde- laar die zich niet in de mérites van een rede, doch alleen in de wijze van presen tatie verdiept, kan een herdenkingstoe- •praak zoals de commentator der AVRO, Hilterman, over wijlen president Kennedy hield, misschien nog wel „goed" worden genoemd. Maar als men de inhoud er van tracht te verwerken, komt men on getwijfeld tot de conclusie dat hier een •chromelijk tekort aan gevoel voor pro porties te constateren viel, dat zelfs met de meest indrukwekkende gezichtsplooien niet was te maskeren. Mr. Hilterman moge een goed analyst van politieke situaties zijn, hij is een ■lecht psycholoog. En zijn zaterdagavond voor de T.V. uitgesproken herdenkingsre de was in al haar nuchterheid en objec tiviteit onder welke motto's zij werd gepresenteerd als een ijskoude douche voor een koortslijder. Het falen van de thans overleden pre- «ident der Verenigde Staten in bepaalde opzichten werd er niet alleen breed en onophoudelijk in uitgemeten, maar zelfs werd de overledene voorzichtig en pieus nagegeven dat de aantrekkelijkheid van diens vrouw geen pluspunt voor de thans beëindigde ambtsperiode van Kennedy is geweest. Dat Kennedy een derde wereld oorlog heeft voorkomen door zijn onna volgbare taktiek en diplomatie in de Cu baanse crisis, heeft mr. Hilterman nuch ter en objectief buiten sprake gehouden. Dat Kennedy in nagenoeg al zijn binnen landse politieke saneringspogingen werd gedwarsboomd, maakte een soort van rijmloos refrein in de toespraak uit. Maar de conclusie dat de overleden president juist door de smalle basis van zijn moge lijkheden een toppunt aan beleidskracht heeft moeten opbrengen om te bereiken wat hij heeft bereikt, ontbrak daar weer aan. Misschien heeft dit alles moeten die nen om ons vertrouwd te maken met het idee, dat het niet zo'n enorme ramp is dat Amerika zonder Kennedy verder zal moeten gaan. Het zou een troost zijn, dit reeds nu, terwijl de overledene nauwelijks begraven is, te weten. Maar helaas is on ze vrees door mr. Hiltermans „in memo- riam" eerder versterkt. DALLAS (AP, AFP en Reuter). - Miljoenen Amerikanen hebben zon dag gezien, hoe de 24-jarige verdachte van de moord op president Kennedy, Lee Harvey Oswald, werd neerge schoten. Het overbrengen van Oswald van het politiebureau in Dallas naar de gevangenis werd namelijk door alle grote televisiestations uitgezon den. De camera's registreerden scherp, hoe zwaar de bewaking was toen Oswald naar buiten kwam. Plotseling rende een kleine man uit het publiek naar voren sprong over een hek en schoot Oswald neer. Dè kogel trof de maag van de verdachte van de moord op president Kennedy. Een o-ntzaglijk tumult ontstond. Politie mannen wierpen zich op de man. Oswald werd onmiddellijk het politiebureau bin nengebracht. Hier werd hem eerste hulp verleend. In allerijl werd een ziekenauto ontboden. Bijna twee uur later overleed Oswald in het Parkland ziekenhuis. Een spoedoperatie, bloedtransfusies en hart massage hadden niet meer mogen ba ten. De moordenaar van Oswald is Jack Ruby-Rubinstein volgens de politie. Hij is eigenaar van een nachtclub. Ruby is reeds enkele malen met de politie in aan raking geweest voor het overtreden van plaatselijke verordeningen en het onwettig bezit van wapens. Toen Oswald grijpend naar zijn maag ineenzakte, ging er hier en daar onder de menigte die stond te kijken gejuich op. Een zuster van Ruby heeft verklaard dat haar broer Kennedy „volstrekt" ver eerde. Hij was zeer van streek geweest, toen zijn idool werd vermoord. Zelf verklaarde hij aan de politie dat hij Oswald had gedood om mevrouw Ken nedy het leed van een langdurig proces te besparen. Ruby is officieel in staat van beschuldiging gesteld. In Washington heeft men eerst niet wil len geloven dat Oswald vermoord was Toen iedere twijfel was weggenomen, heeft de minister van Justitie, Robert Kennedy, onmiddellijk zijn assistent, Jack Miller, naar Dallas gestuurd. De politie in Dallas blijft zoeken naar bewijsmateriaal voor de moord op de pre sident, maar heeft meegedeeld dat „de zaak van de moord op president Kenne dy" is gesloten. De politie zegt zoveel bewijsmateriaal tegen Oswald te hebben verzameld dat hij „zeker op de elektri sche stoel terecht zou zijn gekomen". De hoofdcommissaris van politie in Dal las, Jesse Curry, heeft zelfs beweerd dat hij concreet kan aantonen dat Oswald de moordenaar van Kennedy was. Er is, onder andere, een foto waarop Oswald staat met een geweer van precies het zelfde type als voor de moord werd ge bruikt. Dat geweer was eigendom van Oswald. Men beschikt over de schrifte lijke postorder waarmee Oswald het ge weer heeft besteld. Nagegaan wordt of het geweer dat hem geleverd werd hetzelfde nummer heeft als het geweer, waarmee de fatale scho ten zijn gelost. Dat geweer heeft de po litie na de aanslag gevonden in het boe kendepot van het warenhuis van waar uit de schoten zijn gelost. Oswald heeft toegegeven zich daar te hebben bevon den, toen de president werd vermoord. De officier van Justitie, Wade, weigert te zeggen of hij over meer bewijsma teriaal beschikt. Oswald zou ook heb ben toegegeven dat hij communist was. De Amerikaanse communistische partij ontkent dat hij lid is geweest. Hij heeft een moeilijke jeugd gehad. Toen hij zeventien jaar was werd hij vrijwilliger bij de mariniers. In 1959 ver liet hij de dienst en dook later op in Moskou Daar leverde hij op de Ameri kaanse ambassade zijn Amerikaanse pas in. In januari 1962 keerde hij met zijn Russische vrouw naar de Verenigde Sta ten terug. Hij zei toen teleurgesteld te zijn in het communisme. Mevrouw Oswald heeft meegedeeld dat haar man donderdag thuis was gekomen met een geweer dat leek op het wapen waarmee president Kennedy is vermoord. Vrijdag was dat wapen uit zijn huis ver dwenen. Iemand die hem vrijdag mee heeft ge nomen naar Dallas, vertelde de politie Mevrouw Kennedy en haar drie jarig zoontje John volgden de kist toen deze van het Witte Huis werd overgebracht naar het Capitool, waar duizenden kwamen defileren langs het stoffelijk overschot van de ver moorde president. Het is vandaag de verjaardag van de kleine John. Mevrouw Kennedy kijkt naar haar zoontje John die zijn arm uitstrekt als het stoffelijk overschot van pre sident Kennedy uit het Witte Huis wordt weggedragen op weg naar het Capitool. Zijn zusje Caroline staat naast haar broertje. Mevrouw Kennedy voor de kist tijdens de dienst in de rotonde van het Capitool. Links haar dochtertje Caroline. Telefoto dat Oswald een lang pak bij zich had in bruin papier gewikkeld. Later heeft men bruin pakpapier gevonden bij het raam waaruit de moordenaar heeft geschoten. Ook schijnt men te beschikken over hand en vingerafdrukken van Oswald. Die vond men op het kozijn van het venster in het warenhuis. Het in Dallas verschijnende blad „Mor ning News" heeft geschreven dat agenten in de kamer van Oswald een plattegrond van de stad hebben gevonden. Hierop zou de baan van de kogel die de president doodde precies staan aangegeven. Andere aantekeningen op die kaart zouden de schuld van Oswald onomstotelijk bewijzen. Een bevestiging over het bestaan van zulk een kaart is niet te krijgen. Het echtpaar Oswald heeft twee kinde ren, een van twee jaar en een van twee maanden. De Amerikaanse regering overweegt al het verzamelde bewijsmateriaal tegen Os wald te publiceren. Zij meent dat de Ame rikanen moeten worden ingelicht en dat tevens valse gevolgtrekkingen over de moord en de achtergronden ervan moe ten worden tegengegaan.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3