2 VAN NIEL P.S.V. SPARTAK flmtoua V „IK GA M'N EIGE BAAN" van Apie Prins DE PROGRAMMA'S De Staatsprijs Filmkunst 1963 w. ut De begrafenisplechtigheid via radio en televisie N.T.B. over salariëring orkestmusici Jubileumconcert van het dameskoor ZANGLUST te Hoofddorp Expositie „De Hugenoten in Nederland" geopend NEGEN MUZEN MAANDAG 25 NOVEMBER 1963 9 OMEGA HORLOGES edelstaal vanaf 125.— Charles Boost Orgelconcert in Santpoort door Johan Timmerman M Russische pianist in Parijs bekroond A V nabeschouwingen HET WEEKEINDE IN 1958 VERSCHEEN bij „De Be zige Bif de kostelijke autobiografie „Ik ga m'n eigen baan", van de in dat jaar overleden bohémien „Apie" Prins. Dit boek telde 568 bladzijden. Een nu onder dezelfde titel uitgekomen „Litteraire Reuzenpocket" van „De Bezige Bif' om- EUROPA-CUP VOETBAL rechtstreekse reportage uit Eindhoven van V woensdag 27 nov, 20.00 - 21.45 NU 'N ARIST0NA KOPEN EN GENIETEN VAN... P. Zwaanswijk vat de eerste 216 bladzijden van dit boek. Van de weglating van 62 percent van het origineel wordt met geen woord gerept. Voor deze werkwijze is een woord van scherpe afkeuring op zijn plaats. Over de persoon van Apie Prins, die voor veel lezers een onbekende zal zijn, wordt in de vijf regels flaptekst van de pocket bovendien niets meegedeeld. Deze tekst suggereert zelfs zeer duide lijk, dat de auteur nog in leven is. C S. Damshuizer De radio geeft dinsdag 'n TIP VAN SINT ZAKDOEKEN SWAN doosjes van 3 st. 3.25 en 3.75 ZAKDOEKEN IRIS en STOFFELS 5.95 tot 9.00 T elevisiepro gramma ■^Wsg IN HET PROVINCIEHUIS te Den Haag, hetzelfde gebouw dat, toen het in aanbouw was, gediend heeft als dramatisch decor voor de korte film van Charles Huguenot van der Linden, „Big city blues", werd vrijdagavond j.l. de Staatsprijs Filmkunst 1963 door de staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen toege kend aan genoemde film. Dat deze plech tigheid een enigszins bescheiden vorm had gekregen lag aan de omstandigheid dat dit jaar geen Filmweek kon worden geor ganiseerd, terwijl juist dit tweejaarlijks festival tot nu toe het feestelijk decor ge vormd had voor de eveneens tweejaar lijkse prijstoekenning. In 1955, ter gele genheid van de eerste Internationale Film- week Arnhem, was de Staatprijs inge steld door het ministerie van O., K. en W. Hij werd toen toegekend aan Herman van der Horst's „Vieren maar" en aan Bert Haanstra's „Strijd zonder einde". Twee jaar later, de Filmweek werd toen in Den Haag gehouden, was Theo van Haren No- man de gelukkige met zijn film „Leger van gehouwen steen" en in '59, opnieuw in Arnhem, werden drie prijzen uitgedeeld, aan Charles Huguenot van der Linden voor „Tussenspel bij kaarslicht", Herman van der Horst voor „Prijs de zee" en Han van Gelder voor paleontologie". George Sluizer tenslotte was met zijn „De lage landen" de staatsprijswinnaar van '61. DIT JAAR DUS geen Filmweek, maar wel een Staatsprijs die nu op de boven ste verdieping van het nog niet in ge bruik genomen Provinciehuis in een haas tig tot projectieruimte gemetamorfoseerde zaal voor een select gezelschap van ge nodigden werd uitgereikt, een bijeenkomst, waarvan de stemming zichtbaar gedrukt was door de binnenkomende berichten over de aanslag op president Kennedy. Na een inleidend woord van staatssecretaris drs. L. J. M. van de Laar, waarin hij de be tekenis van de Staatsprijs omschreef als een stimulans voor de filmers om op 't ge bied van de kunstzinnige en culturele film iets te maken wat kan wedijveren met de produkten van hun bekwaamste collega's, las Wim Povel, voorzitter van de jury, het juryrapport voor. Hierin werd o.m. meegedeeld dat 33 films ter beoordeling waren ingezonden, waarvan er een aan tal, volgens het oordeel van de jury, niet had behoren te worden ingediend, omdat in deze gevallen van een schromelijk te kort aan zelfcritiek kon worden gespro ken. Dit in verband met het feit dat het hier ging om de hoogste onderscheiding die Nederland op filmgebied te vergeven heeft. EEN CRITISCH geluid liet het rapport ook horen met betrekking tot het vaak ontbreken van een oorspronkelijke visie bij onze filmers: „De bronnen waar uit de Nederlandse filmers hun inspiratie Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 Vandaag neemt de NTS van 17.35 tot 18.10 uur een rechtstreekse uit zending uit Amerika via de satelliet Relay over. Deze uitzending zal ver moedelijk de eerste beelden van de begrafenisplechtigheden bevatten. Zondagmiddag zijn de heren A. Kley- wegt en M. van Buuren om vijf uur van Schiphol naar New York vertrokken. Na afloop van de begrafenisplechtigheden ke ren zij onmiddellijk terug met een door de Amerikaanse televisie te vervaardigen opname van de uitzending van de begra fenis. Deze opname zal de N.T.S. dinsdag op een nog nader bekend te maken tijd stip, waarschijnlijk 's ochtends, uitzenden. Genoemde verslaggevers zullen de uitzen ding van commentaar voorzien. Vandaag, de nationale rouwdag in de Verenigde Staten zullen ook de beide Ne derlandse radio-zenders een aan de om standigheden aangepast programma ver zorgen. Kort na de moordaanslag op pre sident Kennedy zijn de reporters Herman Felderhof en Frans de Zwaan naar Wash ington vertrokken voor de verzorging van een rechtstreekse uitzending van de be grafenisplechtigheden. De reportage zal als gezamenlijk programma van de Neder landse Radio Unie over beide zenders wor den uitgezonden. Tussen 17.30 uur Neder landse tijd en 18.00 uur hoopt men de verbinding tot stand te kunnen brengen en dan van 18.00 tot 19.00 uur de plechtige requiem-mis uit de St. Matthews kathe draal uit te zenden. Van 20.00 uur tot 21.00 uur wordt een reportage gegeven van de plechtigheden op de nationale be graafplaats Arlington. MARJOLEIN VAN MEERTEN NAAR HET NATIONALE BALLET. Marjolein van Meerten uit O verveen, leerlinge van de Kennemer Dans- en Bal letstudio te Haarlem, is met ingang van 1 december bij Het Nationale Ballet te Amsterdam geëngageerd. Uit de met de staatsprijs onderschei den film „Big City Blues" van Charles Huguenot van der Linden. putten, blijken gering in aantal. De jury heeft er zich dan ook met ernst over be raden, of de Nederlandse korte film niet blijft teren op een traditie die leeft bij de gratie van eenmaal gegeven impulsen. De thans overheersende tendens leidt tot een knappe registratie die wezenlijk niet meer is dan een oppervlakkige esthetische benadering van het onderwerp. Wat naar de mening van de jury daarbij ontbreekt is een relatie van de filmer tot de mens die hij filmt, een relatie waarin de mens meer is dan een bewegend element in zijn beeldreeks. Dikwijls bekruipt de be schouwer het gevoel dat hij hier een di mensie mist". Uitvoerig staat het rapport dan stil bij de verdiensten van de bekroonde film „Big city blues", waarvan het zegt dat Huguenot van der Linden een voor de korte Nederlandse film ongebruikelijk on derwerp vorm heeft gegeven onder ge bruikmaking van een „natuurlijk" decor met het „bestaande" licht, waarbij de filmvertelling boven het realisme van een reportage werd uitgeheven. Dit resultaat werd, volgens de jury, mede bereikt door een voortreffelijke beeldkeuze en montage en een boeiende toepassing van het geluid. ZOALS MEN ZICH zal herinneren was het ongewone onderwerp, waarover het juryrapport spreekt, de dramatisering van een krantenbericht over de aanranding van een jong meisje in een in aanbouw zijnd kantorencomplex, een gegeven, waarvan „Big city blues" de harde reali teit ontwijkt door zowel aan de plaats van handeling als aan het bewegingsspel van de achtervolging ruime aandacht te schen ken. Van haar recht voorstellen te doen voor eervolle vermeldingen heeft de jury, be staande uit Wim Povel (voorzitter), Jan Blokker, Louis van Gasteren, Rudi Meyer, dr. H. S. Visscher en als secretaris G. J. van der Molen, gebruik gemaakt, door „Delta phase 1" van Bert Haanstra en „De zwarte boneluis" van W. C. van As- peren voor die onderscheiding aan te be velen. Daarmee is zowel de strikt documen taire kant van de Nederlandse filmerij als de wetenschappelijke richting geëerd, waardoor de totale bekroning de veelzij digheid van de Nederlandse korte film nog eens onderstreept heeft. VOORAL DE FILM van Van Asperen is daardoor uit de kleine kring gehaald, waarvoor hij oorspronkelijk bedoeld is en dat valt toe te juichen, want deze filmer heeft van een ogenschijnlijk weinig dank baar onderwerp een ook de leek sterk aan sprekende film gemaakt. Of, zoals het juryrapport het formuleert: „Hij heeft al le artistieke mogelijkheden in het gebruik van werkelijkheid en symbool, van kleur en muziek uitmuntend verwezenlijkt. In zijn openingsrede heeft de staatssecretaris al de niet-bekroonden getroost met de woorden: „Het moge diegenen die ditmaal niet zegevierend uit de strijd zijn geko men, een troost zijn dat zij hebben mee- gedongen in een eervolle strijd, dat de juryleden voor een zware taak hebben ge staan en dat het tenslotte ging om de ver heffing van de Nederlandse filmkunst in haar geheel". En de jury beweert nage noeg hetzelfde als zij in haar rapport met nadruk verklaart: „Dat zij bij het noemen van één film niet de soms bijzonder grote kwaliteiten van de niet genoemde films ontkent of wenst te verkleinen In de hervormde kerk „De Hoeksteen" te Santpoort worden regelmatig concer ten gegeven op het nieuwe Van Vulpen orgel dat daar nu bijna twee jaar staat. De organiserende commissie onder leiding van de pastor loci Dr. G. H. van Willemswaard heeft daarmee vele liefhebbers van orgelmuziek aan zich verplicht. Vrijdagavond speelde Johan Timmer man een programma van werken uit de klassieke orgellitteratuur en enkele wer ken uit de moderne tijd. Het intieme kerk gebouw, waar het orgel op de begane grond staat, geeft de concertant gelegen heid zelf de te spelen werken in te lei den met korte toelichtingen, aan welke goede gewoonte Timmerman zich ook hield. Het programma bevatte eigenlijk twee hoofddelen: het eerste uit de Duitse ba- roktijd, het andere de moderne muziek, en als een trait d'union daartussen een werkje uit de Franse 18e-eeuwse clave- cimbelschool. De prelude en fugo in c dur van Bach werden voorzichtig opgezet, zowel wat betreft de registratie als de weergave. De heldere en transparante klank van dit orgel gaven de speler alle kansen een goede climax te bereiken naar een beheerst slot van de fuga. Een fuga van de Tsjechische compo nist Cemohorsky op een speels thema opende mogelijkheden voor demonstra tie van de tongwerkjes, terwijl een con certo van J. G. Walther zowel de inge togen klank der fluiten en de contrast werking tussen de beide manualen als de plenumklank van het instrument te horen gaf. Een opgewekt en fris stuk muziek. Een reeks variaties van d'Acquin over een oud-Frans kerstlied deed de vraag rijzen of deze oorspronkelijk voor or gel zijn gedacht of voor clavecimbel. Juist de uitgebreide versieringen zouden kunnen wijzen naar het laatste instru ment, al biedt het orgel grotere registra tiemogelijkheden. De nieuwe orgelrichting was op het pro gramma vertegenwoordigd met drie koraal bewerkingen van Helmut Walcha. De kunst van koraalbewerken is wel heel sterk met het orgel verbonden, terwijl het verband tussen tekst en muziek duidelijk sprak in de springende tegenstem in „Fröhlich soil mein Herze springen" en in de pas toraal klinkende fluiten in het „die Hirten lobten sehr". Als componist heeft Johan Timmerman enkele variaties geschreven over het kerst koraal „In dulci jubilo", welke variaties eerstdaags zullen verschijnen. Na een sobe re harmonisatie van de melodie wordt de cantus firmus in kwarten in de linkerhand gespeeld; vervolgens hoort men de rijk versierde melodie tegen een rustige om speling, terwijl de laatste variatie het ko raal in het pedaal geeft met in het midden deel een flitsende capriccio in de manuaal partij. Het concert werd besloten met de „dia- loque sur les mixtures"'van Jean Langlais. Veiling in Amsterdam. Een aantal werken van Hollandse meesters wordt 26 november en volgende dagen in Amster dam (veilinggebouw De Zon) geveild. Er bevinden zich schilderijen onder van Ja> cob Jordaens, Salomon van Ruijsdael, Phl lips Wouerman en Johan Jongkind. Verder komen onder meer under de hamer een aquarel van Honoré Daumier. De grand prix, afdeling piano, van het concours Marguérite Long/Jacques Thi- baud te Parijs is gewonnen door de Rus Victor Eresko. Hij is 21 jaar. Zijn land genote Oksana Jablonskaja, 25 jaar oud, verwierf een eerste prijs. Derde werd de 25-jarige Bulgaar Antoine Dikov, vierde de 19-jarige Turkse Verda Erman. Vijfde, zesde en zevende werden respec tievelijk een Rus, een Italiaan en een Bul gaar. Vorige week zondag waren het ook Russen, die in de afdeling viool van dit concours de eerste prijzen behaalden. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft zich tot de le den van de Tweede Kamer gericht naar aanleiding van de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de begroting 1964 van het ministerie van O.K. en W„ waaruit blijkt dat de minister zich voor stelt te bevorderen dat de salarisregeling voor de leden van de symfonie-orkesten eveneens zal kunnen worden toegepast voor de leden van de in het vierde rap port van de commissie-Witteman genoem de orkesten. Het bestuur meent dat ten onrechte be weerd wordt dat de klassenindeling van de symfonie-orkesten is opgeheven. Nog steeds, aldus het bestuur, bestaan er drie salarisklassen te weten die van het Con certgebouworkest, die van het Residentie Orkest en die van de overige symfonieor kesten. In het rapport-Witteman, waarin onder meer sprake is van de musici van de Nederlandse Opera en van de Neder landse Radio-Unie, wordt voorgesteld deze laatste categorieën te salariëren overeen komstig de laagste klasse van de symfo nieorkesten. „Omdat de musici van de Ned. Radio-Unie en de Ned. Opera sinds jaren wat salarisschaal betreft gelijkge steld waren met het Residentie-Orkest zou een uitvoering van het vierde rapport-Wit teman een aanzienlijke achteruitgang bete kenen voor de musici bij de N.RU. en de Ned. Opera", aldus het hoofdbestuur van de N.T.B., dat schrijft ontstemd te zijn over het feit, dat de vaststelling van de sala rissen van alle orkestmusici geschiedt zon der enig overleg met betrokken werkge vers- en werknemersorganisaties. Het niet horen van deze partijen door de commis sie-Witteman wordt hoogst onbevredigend geacht. Aan de leden van de Tweede Kamer wordt verzocht de uitvoering van de in houd van het vierde rapport-Witteman voor zover het de musici van de N.R.U. en de Ned. Opera betre'ft, te voorkomen. Goed gesteld was het commentaar bij de film, die de televisie had samengesteld over het leven van President Kennedy. Hieraan vooraf ging een zeer actuele uit zending van het N.T.S.-journaal, waarin men terecht een beknopte herhaling gaf van het relay-verslag over de moordaan slag op het Amerikaanse staatshoofd. Knap ook formuleerde mr. G. B. J. Hil- termann zijn visie op de staatsman Ken nedy; zijn betoog echter verloor aan kracht doordat het te lang werd. Ter vervanging van programma's als de Dick van Dyke-show en het „Kijk die Rijk"-programma bracht de AVRO op de ze zaterdagavond een uitgestelde afleve ring van de rubriek „Kunstgrepen" en een t.v.-spel van het Richard Boone-theater. Door hun beschouwende, ernstige inhoud werden het geen storende onderdelen van een uitzending, die in haar geheel afge stemd was op de rouw, die deze dag pas te. Het gezelschap van Richard Boone liet zich in het stuk „De vreemdeling" op nieuw kennen als een formatie van acteurs en actrices, die zeer geladen en zeer ex pressief hun rollen vertolken. Het was ook een duidelijk stuk, waarin vertwijfelde verknipte mensen werden geconfronteerd met de onschuld en het zuivere geweten van "de jeugd. Zondagavond Terecht maakte onze t.v. gisteravond zendtijd vrij voor de sobere, maar ook in drukwekkende bijeenkomst, waarin pro testantse en rooms-katholieke Amerikanen hun vermoorde president herdachten. Liefhebbers van doktersverhalen en lich te, ontspannende feuilletons konden daar na genieten van een dubbel gevecht, dat de jonge Alan Finlay in de N.C.R.V.-serie „Memorandum van een dokter" moest le veren om niet in strijd te komen met de medische ethiek. Naast Bram van der Vlugt (dokter Finlay), Rob Geraerds (dok ter Cameron) en Fien Berghegge als Ja- net de huishoudster, viel in deze afleve ring de actrice Truus Dekker op in haar rol van een nogal tragische gelukzoekster. Gezien de grote problemen, die het enga geren van acteurs voor t.v.-uitzendingen met zich medebrengt, mag ook de verdere bezetting van deze serie redelijk genoemd worden. Het gebruikelijke zondagavond-concert van het Amsterdams Kamerorkest kreeg een zeer curieus karakter door het diver timento voor harmonica en strijkorkest van Gordon Jacob, waarin de wereldbe roemde mondaccordeonist Larry Adler als solist optrad. Advertentie VOOR MENSEN 0IE HET G0E0 BEKIJKEN HET JUBILEUM-CONCERT, dat het dameskoor „Zanglust" te Hoofddorp zater dagavond ter gelegenheid van zijn tien jarig bestaan gegeven heeft, kreeg niet het karakter van een feestconcert. Op de ze dag, waarop de wereld onder de ban van verslagenheid en droefheid verkeerde, zou een concert met vreugdebetoon geheel misplaatst geweest zijn. Door de samen stelling van het programma echter kon het concert de intentie van een herden king van de gestorven president Kennedy krijgen, in het bijzonder wel door de keu ze van het aangrijpende Requiem van Ga briel Fauré. Met medewerking van een klein mannenkoor, de sopraan Ans Rieke, de bariton Hans Gimbrêre en de pianist Gé van de Steen werd het schone werk na de pauze onder leiding van de dirigent Gerard de Barbanson door „Zanglust" ten gehore gebracht. VOOR DE BEGELEIDING heeft men getracht een elektronisch „orgel" te ge bruiken. De nare klanken, die dit surro gaat-muziekinstrument voortbracht, maak ten elke gedachte over een goed resultaat van de uitvoering tot een illusie. Gerard de Barbanson nam toen het ver standige besluit de vleugel, die reeds voor andere vertolkingen op deze avond dienst had gedaan, voor de begeleiding in te schakelen. Weliswaar moesten de toehoor ders de objectieve snarenklank nu gaan „vertalen" in de bedoelde instrumentale klankentimbres, maar het gemengde koor en ook de solisten, die met de begeleiding een betrouwbare steun geboden kon wor den, konden nu Fauré's Requiem een in drukwekkende uitvoering, geven, treffend door een milde, gevoelige klank, die voor treffelijk harmonieerde met de sfeer, waarom de van droefheid en smeking ver vulde tekst vroeg. Wat deed het er nu toe, dat de sopranen soms wat moeite hadden met enkele hoge tonen of dat de bariton solist niet steeds tot een duidelijke dictie kon komen? Men onderging de ontroering van dit Requiem. De koorklank kreeg be zieling door de gevoelige zang van Hans Gimbrêre en door het innige „Pie Jesu", voortreffelijk gezongen door Ans Rieke. De pianist Gé van de Steen handhaafde met een verfijnd-expressieve begeleiding het bijzondere niveau van deze uitvoering. DE FRAAIE aula van de nieuwe Tech nische School te Hoofddorp heeft haar akoestische deugdelijkheid voor deze koor zang overtuigend bewezen, ook vóór de pauze, toen „Zanglust" en het kleine man nenkoor een eveneens zeer toepasselijk lijkende Cantate van Franz Schubert met de sopraan, de bariton en de pianist be hoorlijk vertolkten en verder ook compo sities van Bach, Haydn en da Palestrina in een bewerking voor vrouwenkoor liet horen, waarbij de doeltreffend eenvoudige uitdrukkingskracht bijzonder opviel. Ans Rieke heeft haar heldere, gemakke lijk aansprekende stem nog uitnemend kunnen benutten bij het zingen van een aria van Mendelssohn en met haar aan deel in een duet van Bach, tezamen met Hans Gimbrêre vertolkt. Deze bariton gaf ook een solo-voordracht van de vertelling van Pimen uit de opera „Boris Godoe- nov" van Moessorgsky, bescheiden en met een ballade-sfeer. Gé van de Steen begeleidde de beide solisten met zorg. Als solist kwam deze pianist bijzonder goed voor de dag met de verfijnde vertolking van „Moment Mu sical" op. 94 no. 4 van Franz Schubert, een voordracht, die door de uitvoering van Schuberts Impromptu in As niet overtrof fen kon worden. De Leidse hoogleraar prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink heeft zaterdag in de tot het „Prinsenhof te Delft be horende Waalse Kerk de tentoonstelling „De Hugenoten in Nederland" geopend, die tot 27 januari wordt gehouden. De vele genodigden werden verwelkomd door de directeur van het museum „Prin senhof", drs. D. H. G. Bolten. Prof. Bak huizen van den Brink schetste in het kort de geschiedenis van de Hugenoten en wees daarbij op de cultuurvermenging en invloeden op andere terreinen van het leven door hun opgaan in het volk van de Nederlanden. Repertoire Nieuw en Rotterdams Toneel Het gezelschap „Nieuw Rotterdams To neel" heeft twee nieuwe stukken in stu die genomen: „De krijgshaftige held", (Arms and the man) van Bemhard Shaw en de musical „Kiss me Kate" van Sa muel en Belle Spewack. „De krijgshaftige held", in een verta ling van Marie-Sophie Nathusius, komt onder regie van Luc Lutz. De decors zijn van Herman Gordijn en de kostuums van Jan Wijsbroek. Medewerkenden: Winni- fried Bosboom, Simone Rooskens, Elly van Stekelenburg, Arnold Gelderman, Luc Lutz, Sacco van der Made, Eric Schnei der en Jan Teulings. Seth Gaaikema bewerkte „Kiss me Kate", de musical met muziek van Cole Porter. Regisseur is Leonard Steckel. Fritz Butz verzorgt de decors en kostuums. De medewerkenden zijn: Ida Bons, Mar- tine Crefcoeur, Lia Dorana, Carola Gijs- bers van Wijk, Annet Nieuwenhuyzen, Fleuni Touw, Louis Borel, Edmond Clas sen, Willem Faassen, Donald Jones, John Lantimg, Pieter Lutz, Hans Pauwels, Hans Polman, Adolf Rijkens, Aart Staartjes, Jo Vischer en Rob de Vries. AAN HET EERSTE DEEL van Apie's „Eige baan" hoeft de lezer zich overi gens niet bekocht te voelen. Het omvat de (waarschijnlijk het meest authentiek beschreven) jeugdjaren van de Heem- steedse artsenzoon Adriaan Pieter Prins, die als een jonge rebel ronddartelde in de schaduw van het aristocratenwereldje van Haarlem en Heemstede uit de begin' jaren van deze eeuw, alsmede zijn erva ringen als jong student (o.m. met het Amsterdams Ctudneten Corps), Apie breekt echter zijn studie af en ver trekt, met een paar Friese doorlopers om zijn nek, naar Indië om een carrière als Deli-planter te beginnen: De fantastische avonturen en omzwervingen over de he le wereld die dan volgen, vindt men dus niet beschreven in de pocketuitgave. De cesuur in het boek is echter wel' op een zinnige plaats aangebracht. Want terwijl men zich bij lezing van het „twee de deel" nogal eens afvraagt „hoeveel is ervan waar?", proeft men in de beschrij ving van Apie's jeugdjaren een werkelijk heidsgehalte en mate van emotionele be trokkenheid die bijna aandoenlijk is. Ou de Haarlemmers zullen het boek met extra plezier lezen. Apie neemt geen blad voor de mond en menige oud-Haarlemse familie gaat met naam en toenaam over de tong. APIE PRINS WAS NATUURLIJK een querulant (de psychiater zou misschien spreken van „karakterneurose"), maar dan toch een querulant van een dusdanig postuur, dat men zich spoedig voor hem gewonnen geeft. De man die zijn laat ste levensjaren sleet in de kleine driehoek tussen zijn vuile zolderkamertje op de Amsterdamse Prinsengracht, café Reyn- ders aan het Leidseplein en de artiesten sociëteit „De Kring" waar hij zijn eigen begrafenis in scène zette), heeft ons met de beschrijving van zijn „eigen baan" een uniek boek naglaten. Op de omslag ervan staat hij afge beeld met een groot verband over zijn ge zicht: een ontploffende fles eigengemaakt vuurwerk kostte hem bijna één van zijn ogen. Het andere oog kijkt de wereld in met de onbevangenheid van het grote, on weerstaanbare kind, dat hij zijn hele le ven is geweest. De Franse filmindustrie. Het aantal bioscoopbezoekers is in Frankrijk gedaald van 411 miljoen in 1957 tot 312 miljoen in 1962, zegt de Franse Gaullistische afge vaardigde Ribadeau Dumas in een parle mentair rapport over de Franse filmin dustrie. Deze daling gaat nog steeds door. In zes jaar tijd hebben de Franse bioscopen 30 percent van hun klanten verloren, aldus het rapport. De oorzaak hiervan is niet alleen de groei van het aantal televisie kijkers, maar ook het gebrek aan initiatief van de Franse filmindustrie, meent Dumas. Hij wil films van betere kwaliteit. In 1962 werden 125 films in Frankrijk vervaardigd, in 1961 166. Dit jaar zullen het waarschijn lijk in totaal 120 zijn- In haar tweede uitzending kon de re- daktie van het N.T.S.-journaal reeds d® beelden van de moord op de verdacht® Oswald op het scherm brengen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Programma - overzicht en licht® grammofoonmuziek. 9.00 Ochtendgymnas tiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke grammofoonmuz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespreking. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Klassiek ballet en moderne dans, door N. Sickens de WaL 11.30 Voor de zieken. 12.00 Licht ensem ble met zangsolisten. 12.20 Regeringsuit zending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Dansorkest en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht orkest en zang soliste. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 School radio. 15.00 Lichte grammofoonmuziek v. automobilisten. 15.30 Viool en piano: Mo* c'erne muziek, (stereofonische uitzending), 16.00 Actualiteiten. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel ac tueel. 18.20 Pianospel: lichte muziek. 18.30 R.V.U.: Profielen van de hedendaags® beeldende kunst: Jan van Heel 65 jaar, door George Lampe. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Paris vous parle: de gesproken brief uit Parijs. 19.10 Bel canto (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Hou je aan je woord, een programma vol speelse invallen en litteraire spitsvondigheden 20.50 Pianore cital: klassieke en moderne muziek. 21.20 Het dorp, documentaire over de actie Open het Dorp. 22.30 Nieuws en mede delingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Venster op de hedendaagse muziek, discussie. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture radio voor vroege men sen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte grammo foonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9-40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Klassieke grammofoonmuziek. 10.45 Mo derne orkestmuziek (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaan vooruit, praatje. 12.00 An gelus. 12.04 Draaiorgelklanken. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Wij van het land: programma voor de boeren. 12.45 Platennieuws 12.55 Katho liek nieuws of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte grammofoonmuziek met com mentaar. 14.00 Voor de plattelandsvrou wen. 14.10 Wissewassen licht program ma (herh. van zondag jl.) 15.00 Moderne orkestmuziek (gr.). 15.20 Voordracht. 15.45 Moderne walsmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 U hebt voorrang, Godsdienstig pro gramma. 17.00 Voor de kabouters. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Lichte grammofoon muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Waar is mijn vaderland II, door Raymundo De- brot. 18.00 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.20 Uitzending van de Pacifis tisch Socialistische Partij. 18.30 Strijkor kest. 18.50 En nu mijn geval: vragen- beantwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actuali teiten. 19.30 Licht ensemble. 19.50 Popu laire grammofoonmuziek. 20.00 Amuse mentsmuziek (gr.). 20.30 Huppelt vrolijk in het rond, klankbeeld over het jaar 1813. 21.30 Fluit en piano: moderne muziek. 22-00 De zingende kerk: geestelijke liede ren. 22.20 22.25 Boekbespre king. 22.30 Nieuws. 22.40 Herfsttij din gen, cabaret. 23.10 Lichte orkestmuziek en solisten. 23.10 Lichte orkestmuziek en so listen. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Muziek uit U.S.A. 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.45 Lichte orkestmuziek. 16.00 Nieuws. 16.09 Duitse les. 16.24 Cellorecital. 16.45 Grammofoon muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Volksmuziek. 18.00 Nieuws. 18.05 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Namen met standing. 19.00 Nieuws, ten. Advertentie Gen. Cronjéstraat 40-44 Telefoon 54679 Haarlem VOOR MAANDAG NTS: 17.35-18.10 Relay-uitzending van de begrafenis van president Kennedy. CVK - IKOR - RKK: 19.30 Logboek, jeugdprogramma over de Bijbel. 19.45 Ken-merk, kerkelijke kroniek. NTS: 20-00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Zendtijd politieke partijen: uitzending van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie. AVRO: 20.30 Het dorp komt er, programma over de actie „Open het Dorp". 21.00 De hemel kan wachten, speelfilm. NTS: 22.40-22.45 Journaal. VOOR DINSDAG NTS: 11.00-11.25 Schooltelevisie. KRO: 19.30 Van varen en schipperen: één dag met een schippersgezin. NTS: 19.58 't Manneke. 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Con- c'lie-journaal. 20.25 Brandpunt 20.50 Amu sementsprogramma. 21.15 Het autoverkeer in Europa: progr. over het autoverkeer in de landen van de E.E.G. 22.00 Hitch- cock-film. 22.50 Epiloog. NTS: 23.00-23.05 Journaal.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9