Grens van AOW wellicht per 1 april f 10.900 NHM „Regering neemt loonbeleid niet al te serieus" Beurzen herstelden zich snel van geleden verliezen Adem- 0"Fr©Sh De Beurs ih HALF Zij denkt nu heel anders over hem 4, De Onderneming verwacht US Rubber gaat in België fabriek bouwen Wall Street verwacht een herstel Voorzitter ProtChr. Werk gevers: Glastekort kan bouw deze winter afremmen Vertrouwen in de toekomst De Kondor verwacht lager resultaat ABM komt met convertibles a pari SCHEEPVAARTBERICHTEN Vakcentrales gaan morgen praten over de prijzen Kort economisch nieuws BANK DINSDAG 26 NOVEMBER 1963 lo gouden munten en hij denkt wat 'n verademing fris met ORALATOR handig vestzak-formaat f 2.25 bij uw apotheker, drogist of speciaalzaak Weer 16 percent AMSTERDAM rui ia t In het jongste nummer van De Onder neming, Orgaan van het Sociaal Werk gevers-Verbond wordt de verwachting uitgesproken dat de premie-inkomens- grens van de A.O.W. en de A.W.W., die op het ogenblik 9.000 bedraagt per 1 april 1964 met 12 percent zal stijgen tot 10.900. In een beschouwing over de gevolgen van het loonakkoord voor de sociale ver zekeringen wordt verder geconstateerd dat de kostenverzwaring hiermee nog niet vol ledig zal kunnen ^worden opgevangen. De mogelijkheid wordt dan ook niet uitge sloten, dat ook de A.O.W.- en de A.W.W.- premie die thans 6,8 percent respectieve lijk 1,3 percent bedr.-gen, nog enige tien den van percenten zullen stijgen. Voor hen die de maximale premie betalen betekent dit een lastenverzwaring van zeker 150 per jaar. Een verhoging van de premiegrens tot 10.900 zal ook gelden voor de Algemene Kinderbijslagwet. Zoals bekend wordt de ze premie door de werkgevers opgebracht. Thans bedraagt zij 1,9 percent, per 1 janu ari zal zij 2 percen*- bedragen. Voor de premiegrens van de Kinderbijslagwet loon- trekkenden geldt hetzelfde. De premie voor deze wet is thans 3 percent. Gezien de beschikbare reseives voor deze wet lijkt het De Onderneming niet noodzake lijk over te gaan tot een verdere premie verhoging ter bestrijding van de extra uit gaven per 1 januari. Met betrekking tot de werknemersver zekeringen, zoals de Ziektewet, de Werk loosheidswet en het Ziekenfondsbesluit ligt de situatie enigszins anders. Zoals be kend, geldt voor deze regelingen een ver- zekeringsplichtige loongrens, die gekop peld is aan de indexcijfers van de lonen en de kosten van levensonderhoud. Deze grens bedraagt op dit moment 8.650 en zou met ingang van 1 januari '64 reeds moeten stijgen tot ƒ3.950. Indien men ook deze loongrens vervroegd omhoog wil brengen in verband met de loonontwikke ling in 1964 dient dus zowel met de ont wikkeling van de lonen als van de prijzen rekening te worden gehouden. Uitgaande van een loonsverhoging van 10% en een prijsstijging van 5"/o zou dit kunnen re sulteren in een extra verhoging met 7'/2% tot circa 9.650, Hiermede is de 'zaak voor deze wetten echter nog niet rond. omdat het maximum bedrag, waarover premie wordt betaald een ander is dan dat van de loongrens. Voor de vaststelling van het maximale premieplichtige inkomen kennen deze wet- Advertentie Als u een zeer persoon lijk geschenk zoekt, to nen de N.H.M.-kantoren u graag hun collectie En het Hoofdkantoor van de bank heeft nog meer soorten in voorraad. Welke u ook kiest - een van een paar tientjes of een achterwiel van twee honderd gulden - goud geeft uw geschenk allure en... goud blijftI Als u de N.H.M. even belt, krijgt u een folder met plaatjes en prijzen. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ ten, evenals de ongevallenwetten, het ma ximum dagloon, dat thans 24 bedraagt bij een 6-daagse werkweek. Bij hand having van de bestaande relatie van het maximum dagloon tot de loongrens zou genoemd bedrag bij een loongrens van f 9.650 op 27 moeten worden gebracht. Deze wijzigingen zouden met ingang van 1 januari 1964 moeten worden verwezen lijkt om he* gewenste resultaat te berei ken. Te verwachten is, dat de loonontwikke ling voor deze wetten overigens niet zal leiden tot stijging van de premiepercenta ges. De ziekenfondspremie zal op andere gronden wèl een be'angrijke stijging on dergaan t.w. van 4,6 tot 5%, onder meer vanwege het feit, da' de minister te ken nen heeft gegeven me* ingang van het vol gend jaar de duur vzn de ziekenhuisver- nleging van 70 dager, tot één jaar te ver lengen en ook de behandeling van psychi atrische patiënten in het ziekenfondspak ket op te nemen, aldus besluit de Onder neming". NEW YORK (AP) De United States Rubber Company gaat een fabriek van tien miljoen dollar bij Luik in België bouwen. De nieuwe fabriek zal behoren tot de Englebert S.A., een filiaal van de U.S Rubber Company voor het vervaardigen van banden in het E.E.G.-gebied. De fabriek komt te staan op een terrein van 40 ha bij het kruispunt van een nieuwe snelweg die Antwerpen, Brussel en Aken verbindt. De produktie zal in het midden van 1965 beginnen. De fabriek zal een ca paciteit hebben van meer dan drie miljoen banden per jaar voor personenauto'- vrachtauto's en rijwielen. NEW YORK (Reuter) Amerikaanse effectenhandelaren verwachten voor van daag een ongewoon grote omvang van de handel als de Amerikaanse effectenbeur zen weer opengaan. De meeste makelaars verwachten, dat de aandelenkoersen aan vankelijk zullen dalen, doch zich daarna zullen herstellen. Men meent, dat de aan vankelijke prijsdaling het gevolg zal zijn van enkele gedwongen verkopen van be zitters, die niet het aanvullende deposito konden storten tegenover de drastische koersdaling van vrijdag. De onzekerheid, die altijd gepaard gaat met een verandering in de regering van het land, zal ongetwij feld ook enkele verkopen veroorzaken van effectenbezitters, die hun posities willen beschermen, zo menen financiële kringen. Over het algemeen vertrouwen de za- kenleiders in het gehele land dat de ef- fectenkoersen zich na een korte onderbre king zullen herstellen. De reden voor de ze mening is, dat president Johnson reeds te kennen gegeven heeft geen grote ver andering te willen brengen in de door pre sident Kennedy vastgestelde politiek. Bo vendien vertrouwt het bedrijfsleven dat de economie zal blijven groeien. Een fac tor van belang is ook dat de Amerikaanse effectenbeurzen donderdag wederom geslo ten zullen blijven wegens Thanksgiving Day. ,De overheid wekte al geruime tijd de indruk dat zij de handhaving van het loonbeleid niet al te serieus nam. Zij heeft op die manier bijgedragen tot de impasse waarin wij verzeild zijn geraakt". Dit zei gisteren de voorzitter van het Ver bond van Protestants-Christelijke Werkge vers in Nederland de heer H. H. Wem- mers op de najaar ".edenvergadering van 't verbond in Oosterbeek. Ook de houding die de regering in en kele andere opzichten tijdens en na de afsluiting van het akkoord in de Stichting van de Arbeid heeft aangenomen, acht de heer Wemmers niet in overeenstemming met de ernst van de situatie op het ge bied van de lonen. Hij dacht aan minis ter Veldkamp die, terwijl de onderhande lingen in het bestuur van de Stichting nog aan de gang waren, toezeggingen heeft gedaan over een verhoging van de A.O.W. tot een sociaal minimum, die belangrijke lasten, zal leggen op de economie in 1965. De heer Wemmers dacht verder aan de toezegging van minister Toxopeus aan de ambtenaren-organisaties, inhoudende een salarisverhoging van tien percent met ingang van 1 januari zonder er daarbij echter rekening mee te houden dat in de tien percent voor het bedrijfsleven twee vakantiedagen zijn begrepen waarmee de regering het vorige jaar reeds was voor uitgelopen. De'héér Wemmers liet rusten op wel ke wijze alles is uitgelopen op het ak koord. De vraag is, hoe wij op de huidi ge situatie reageren. Alles moet zijns in ziens in het werk worden gesteld te voor komen dat deze loonstijging een breuk veroorzaakt in de geleidelijk opgaande ontwikkeling van de laatste tien jaar. In de ondernemingen zal moeten worden ge zocht naar allerlei mogelijkheden. De eer ste is de prijs, maar in vele gevallen biedt de markt hiervoor geen uitweg. Maar ook daar waar de mogelijkheid van prijsverhoging aanwezig is, vraagt de heer Wemmers zich af, of dit de weg is die men moet in slaan. Prijsverhoging tast in vele gevallen de omzet aan, maar ook als zij dat niet doet maakt zij de on derneming niet sterker. Ook in het na tionale beeld gezien moet verhoging van de prijzen met een zekere mate van voor zichtigheid worden benaderd. De bouw in Nederland dreigt in de ko mende maanden te worden gedwarsboomd door een vertraging in de aflevering van vensterglas. Dit dreigt de plannen in de war te sturen om in de winter zoveel mogelijk door te bouwen. Als de huizen niet worden „gedicht," zullen de stuka doors en schilders er niet in kunnen wer ken. Het vensterglas dat in Nederland ge bruikt wordt komt hoofdzakelijk uit Bel gië. Technische tegenvallers bij de fabri cage en een onverwacht grote vraag op de wereldmarkt (zelfs Amerikaanse auto- fabrieken bestellen glas in België) hebben gemaakt dat de normale najaars-levertij- den van 8 a 10 weken nu 10 a 15 weken bedragen. Daardoor is er nu al sprake van een zekere schaarste voor met name de nieuwbouw, die grote partijepruften van zelfde afmetingen nodig heeft, welke de handel in Nederland niet in voorraad heeft. Bij de Nederlandse Bond van Groothan delaren in vlakglas'verwacht men dat mits de bouw niet door een kwakkelwin- ter de vraag zal opjagen de achter stand begin volgend jaar is ingelopen. Omstreeks april volgend jaar zal de eerste vlakglasfabriek in Nederland be ginnen te produceren. LONDEN (Reuter) Op de Londense effectenbeurs heeft men maandagmorgen snel maatregelen genomen om de gevol gen van president Kennedy's dood op te vangen. Aanvankelijk waren de koersen flink wat lager, vooral van dollaraan delen, internationale fondsen en veelge vraagde trans-atlantische ondernemingen. Er was echter geen sprake van verkoop druk en reeds een half uur na de ope ning vertoonde de markt tekenen van her stel. De meeste koersen stegen weer tot omstreeks het slotpeil van vrijdag. Goud- aandelen waren prijshoudend. PARIJS De tragische gebeurtenis in de Verenigde Staten heeft de effecten beurs in Parijs niet ernstig beïnvloed. De opening verschilde maandagmorgen niet veel van die op andere dagen. De alge mene tendentie was zelfs gunstiger dan vrijdag, toen de stemming erg lusteloos was. De eerste noteringen waren over Advertentie Hij merkte het meteen, van adem-frisheid hangt o-zo veel af ende nieuwe O-Fresh Oralator helpt direct! 'n Belangrijke af spraak, 'n beslissend gesprek? Handig zo'n vestzak-apparaatjeeven diep inhaleren door de Oralator en u bent meteen weer adem-fris! Diepdoordringend O-Fresh rei nigt na speciaal eten, roken en drinken de adem volkomen! De directie van de aanfiemipgm^at- schappij De Kondor deelt^jnee dat "als; ge volg van de latige strefrge wintel ert de voortdurende kostenstijging de berekende winsten op de langlopende en grotere wer ken niet behaald zullen worden. De uit eindelijke resultaten van het lopende jaar zullen ongetwijfeld achterblijven bij die van het vorige jaar. De orderportefeuille is tot heden goed op peil gebleven. Be twijfeld wordt echter of deze zonder een algemene risico-regeling bevredigend aan gevuld kan worden. het algemeen onveranderd en in veel ge vallen zelfs iets hoger. Dit gold vooral voor de Saharaoliemaatschappijen- De be drijvigheid was echter gering. TOKIO De Japanse effectenbeurzen openden met een golf van verkopen, waardoor de koersen scherp daalden. De verkoopdruk was algemeen; kooporders waren dun gezaaid. Tijdens het verloop van de handel begon zich echter een be tere stemming af te tekenen. De ver koopdruk verminderde en er werd weer wat gekocht. Het Dow Jones-indexcijfêr voor de industriefondsen was bij het slot echter 40.27 punten gedaald tot 1245.23. ZURICH Op de effectenbeurs in Zürich werd 's-morgens de handel in Amerikaanse en Canadese effecten stop gezet. Op 4 december staat de inschrijving open op nominaal 7,5 min 4K percent 15-jarige in aandelen converteerbare obligaties in stukken groot nominaal f 500 aan toonder tot de koers van 100 percent ten laste van de n.v. Amsterdamsche Ballast-Maat- schappij. De inschrijving is uitsluitend voor houders van uitstaande aandelen en wel in de verhouding van nominaal f 1500 obli gaties op nominaal f 1000 uitstaande aan delen. De claimhandel begint 28 november. Notering ter beurze zal worden aange vraagd. De lening is a pari aflosbaar van 1 ja nuari 1970 tot en met 1979 in 10 gelijke jaarlijkse termijnen. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing van 10 januari 1967 tot en met 31 december 1973 h 102 percent, daarna a 101 percent. Conversie is mogelijk van 2 januari 1967 tot en met 31 december 1969 tot de koers van 450 percent. Over het doel van de lening vermeldt het prospectus, dat de financiering van de investeringen hog° eisen stelt. De direc tie acht het gewenst dat de investeringen in modem materiaal worden voortgezet ter bereiking van een hogere produktiviteit. Wat de resultaten over 1963 betreft ver wacht de directie dat ondanks de zeer gunstige weersomstandigheden in Neder land in het begin van het jaar hetzelfde dividend als over 1962 (16 percent) uitge keerd zal kunnen worden. Met enige zorg worden de ontwikkelingen de laatste we ken met betrekking tot de lonen gadege slagen. Het is het voornemen van commissaris sen en directie te zijner tijd. wanneer het kapitaal door conversie of anderszins wordt vergroot, een statutenwijziging voor te stellen, waarbij de tentièmes in rede lijke verhouding blijven tot de te verrich ten werkzaamheden, de te dragen verant woordelijkheid en de uitkering aan aan deelhouders. Met name wordt gedacht aan één Iberefcenirii ^an het primaire dividend van 4 percent niet alleen over het gestorte aandelenjsaptaal, maar ook over de agio- reserve. Blijkens de winst- en verliesrekening be draagt de brutowinst over het eerste half jaar 1963 1,03 min., tegen 2,32 min over geheel 1962. Verwacht mag worden aldus de directie, dat de groei en uitbouw van de onderneming zich in de toekomst verder zal ontwikkelen. STEMMING VIEL MEE De stemming aan het Damrak is gisteren erg meegevallen. De aandacht concen treerde zich op de oliehoek. Er werd druk gehandeld. Het hoofdfonds Kon. Olie no teerde bij opening 171, maar in het ver dere verloop liep de koers terug tot f 170,20. Unilever handhaafde zich op 137,40. Philips noteerde een halve gulden lager op 146. A.K.U. was aanvankelijk prijshoudend, later nauwelijks prijshou dend. Hoogovens kwam iets boven het peil van vrijdag uit op 547, waarna een reactie volgde tot 544. VERHANDELDE FONDSEN 25 nov. 22 nov. Totaal 407 439 Hoger 99 (24.3%) 1770 (38,7%) Lage- 215 (52,8%) 173 (39,4%) Gelijk 93 (22,9%) 96(21.9%) VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K U492 Hoogovens Kon Olie171,40—171,80 171,80 Philips 146,30—146,50 146,50 Unilever 137,40—137,60 137,40 DRUM 4130 Aalsum ?3 15 m. o. Muscat n Fao. Abbekerk 25 te Antwerpen. Abida pass. 25 Timor n. Poft Moresby. Achilles 25 v. Curasao n. Le Havre. Acila 1/12 te Baton Rouge verwacht. Acmaea 25 te Rotterdam. Adara 24 te Bremen. Adonis 25 loo m. n.w. K. S. Antonio n. Maracaibo. Alcor 25 v. Risdon n. Sydney. Algenib 25 te Hamburg. Algol 25 310 m. z Dakar n. Kaapstad. Alkaid 25 64 m. n.o. Ouessant n. Mobile. Alkes 25 ao m. z. Azoren n. New York. Alkmaar 27 te Punta Cardon verwacht. Alnati 25 te Bahia. Alnitak 25 150 m. w. Lissabon n. Las Palmas. Al\«.aki 25 140 m. n.w. Alexandrië n. Port Said. Ameland 26 te Bonny. Ammon 25 te Philadelphia. Ampenan 25 65 m. w. Andaman eil. n. Penang. Amsteldijk 25 te Longview.- Amstelland 25 te Lissabon. Amstelmeer 25 320 m. o.n.o. Saigon n. Shimizu. Amstelveld pass. 25 Mekka n. Suez. Andilk 26 te Le Havre verwacht. Annenkerk 25 140 m. w.z.w. Lissab. n. Duinkerk. Area 24 v. Whangarei n. Geelong. Archimedes 26 te Kingston. Ares 25 v. Santo Domingo n. San Juan. Aristoteles 24 v. Manta n. Buena Ventura. Artemis 25 160 m. z.w. Ouessant n. Nassau. Asmldiske 25 20 m. w.z.w. Ierland n. Hampt.rds. Attls 24 v. Huacho n. Supe. Atvs 25 te Curacao n. Trinidad. Avedrecht 25 80 m. n.n.w. Perim n. Mena. Bantam pass. 25 Kreta n. Napels. Bussum 26 te Cristobal v. Aruba. Caltex Arnhem 25 ten anker Vliss. n. Antwerpen. Caltex Delft 25 75 m. o.n.o. Medan n. Dumai. Caltex Delfzijl 25 te Rotterdam. Caltex Eindhoven 26 te Bahrein verwacht. Caltex Leiden 25 v. Bahrein n. Bombay. Caltex Madrid 25 40 m. z.w. Cadiz n. Rotterdam. Caltex Naples 25 t. a. rede Suez n. Fredericia. Calt. Nederl. 25 37 m. n.n.w. Bone n. Wilhelmshav. CallPernis 25 270 m. z.z.w. Socotra n. Mombasa. Caltex Rotterdam 25 100 m. n.n.w. Perim naar Tutunciftlik. Caltex The Hague 25 9 Om. n.o. Kuria Muria naar Djibouti. Caltex Utrecht 25 30 m. w. Finist. n. Avonmouth. Camerounkust 24 te Takoradi. Camitia 25 te Stanlow n. Barton. Cartago 25 330 m. n o. Cristobal n. Cristobal. Celebes 25 100 m. n.o. Kuria Muria n. Das eiland. Ceres 25 v. Antwerpen n. Amsterdam. Chiron 25 te Rotterdam. Cinulia 26 in Kielerkanaal n. Curagao. Cities Service Valley Forge 25 430 m. w.n.w. Kp. Finistedde naar Rotterdam. Chiron 24 v. Hamburg n. Pernis. Congokust 25 te Antwerpen. Cradle of Liberty 25 v. Marseille n. Augusta. Crania 24 te Curacao n. Cardon. Delphina 25 180 m. w.n.w. Freetown n. IJmulden. Diogenes 26 v. Cerro Azul n. Matarani. Dorestad 26 te Stockholm verwacht. Doris 25 450 m. o.n.o. Bermudas n. Rotterdam. Drente 25 v. Malta n. Beyrouth. Kernland 35 v. Casablanca n. Tenerife. Eliz. Broeve 25 150 m n.n.o. P. Sudan n. Kandia. Eos 25 te Hamburg. Esso Amsterdam 26 te Rotterdam verwacht Esso Den Haag 25 v. Banias n Rotterdam. Forest Town 25 v. Venetië n. Libanon. Fravizo 26 te Calamata v. Londonderry. Gaasterkerk 25 70 m. n.o. Alexandrië n. Pt. Said.. Forest Lake 25 v. Bandar Mashur n. Karachi. Gaaaterland pass. 25 Ouessant n. Amsterdam. Garoet 25 v. Bremen, 26 te Hamburg. Geertje Buisman 25 v. Ardrossan n. Genua. Goeree 25 390 m. w. Kp. Finisterre n. Hamburg. Gorredijk 28 te Terneuzen venv. v. New York. Groote Kerk 25 150 m. n.o. Finisterre n. Kaapst. Gulf Hansa 25 45 m. n.n.w. Perim n. Mena. Gulf Hollander 26 te Port Said. Gulf Italian 25 220 m. o. Bahrein n. Mena. Gulf Swede 25 40 m. z.o. Little Quoin n. Mena. Hector 25 te Lattakia. Helicon 23 v. Puerto Limon n. Savannah. Hermes 25 200 m. o. S. Miguel (Az.) n. San Juan. Hollands Diep 25 110 m. o. Port Sudan n. Suez. Holl. Duin 25 660 m. z.o. Kp. Guardafui-n. Aden. Hoogkerk 25 85 m. z.w. Ouessant n. Marseille. Inca 25 70 m. z.o. Galveston n. Guayaquil. Isis 26 v. Rotterdam n. Antwerpen. Ittersum 25 400 m. w. Ouessant n. Le Havre, ivoorkust 25 150 m. n.w. Lissabon n. Freetown. Izalco 25 te Callao. Japara 25 te Antwerpen. Johannes Frans 25 25 m. z.o. Kp. Mala n. Balboa. Kabylia 25 v. Rotterdam n. Stanlow. Kalydon 25 v. Kiel, 26 te Turku verwacht. Katelysia 25 240 m. o. Horta n. Curasao. Katwijk 25 te Vancouver. Keizerswaard 25 690 w. Freetown n. Luanda. Kerkedijk 25 v. Hamburg n. Bremen. Khasiella 25 te Pta. Cardon n. Matias de Galvez. Koratia 25 250 m. n. Socotra n. Lour. Marques. Korenia 26 te Bangkok verwacht. Kosicia 6/12 te Rotterdam verwacht. Kossmatella 28 op Three Rivers verw. n. Curasao Krebsia 27 te Bombay verwacht n. Madras. Kreeft 25 v. Rotterdam n. Narvik. Kryptos 28 te Maracaibo verwacht. Kylix 26 te Curasao verwacht. Laarderkerk 26 te Djeddah. Ladon 26 te Ciudad Bolivar verwacht. Laga 25 te Casablanca. Lelvkerk pass. 25 Aden n. Dubai. Liberty Bell 25 320 m. z.w. Karachi n. Anacortes. Maaslloyd 25 520 m. z.w. Ascension n. Kaapstad. Mariekerk 25 v. Damman te Kuwait. Marnelloyd 25 400 m. z.o. New York n. N. York. Maron 26 te Rotterdam. Mataram 25 te Kuwait. Memnon 25 840 m. z.w. Azoren n. Puerto Cabello. Mentor 25 te Port of Spain. Merwede 25 100 m. n. Dakar n. Bremen. Minos 25 dwars Texel n. Kotka. Mississippilloyd 26 te Manilla verwacht. Moh. Reza Shah 25 250 m. o. Colombo n. Mena. Moordrecht 25 te Cabimas v. Miranda. Muiderkerk 25 te Kopenhagen v. Hamburg. Munttoren pass. 25 Vlissingen n. Antwerpen. Mustlloyd 26 te Tripol v. New York. Mijdrecht 25 v. Gela n. Wadifeiran. Naess Commander 25 120 m. o. Massawa n. Mena. Naess Lion 25 540 m. z z.o. Bermuda n. Govenas. Naess Tiger 25 te Eastham. Nashira 24 te Bremen. Neder-Eems 25 40 m. n.o. Singapore n. Miri. Neder-Elbe 26 te Madras verwacht v. Bombay. Neder-Rhone 25 v. Singapore n. Manilla, Neder-Rijn 25 200 m z.z.w. Ouessant n Antwerp. Neder-Weser 25 v. Barcelona n. Rotterdam. Nestor 25 te Port of Spain. Nista 25 t.h.v. Lissabon n. Rotterdam. Noordwijk 26 te Pepel. Nijkerk pass. 25 zuid Kreta n. Genua. Ommenkerk 25 1050 m. n.w. K. Leeuw, n Adelaide Ondina 25 te Kharg eiland n. Yokkaichi Onoba 25 60 m. n.w. Malta n. Port Said. Ootmarsum 25 28 m. n.n.w. Perim n. Djibouti. Oranje 24 v Port Everglades n. Cristobal. Oranje Nassau 26 te Barbados. Pacaya 25 te Chimbote (Peru). Palamedes 24 v. Aruba n. Curasao Papendrecnt 25 400 m. n.n.o. Durban n. Durban Pendrecht 25 100 m. z Newfoundl. n. Caribbean. Pericles 25 te Buena Ventura. Philidora 27 te Mena al Ahmadi verwacht. Philine 25 400 m. z.o. Suez n. Mena. Philippia 25 te Es Sider, verm. n. Thameshaven. Pteter S. 26 v. Rotterdam n. Swansea. Pr. Alexander 25 540 m. n.w. Scillys n. Le Havre. Prins Casimir 25 te Montreal. Prins Frederik Hendrik 26 te Le Havre verw. Prins Fred. Willem 25 600 m. n.w. Az. n. Montreal. Prins Willem IV 25 te Montreal. Prinses Margriet 25 200 m. z. Valencia n N. York. Pygmalion 25 122 m. n.o. Algiers n. Antwerpen. Radja 26 te Penang verwacht. Raki 25 te New Orleans. Randfontein 25 10 m. z.w. Borkumrif n Hamburg. Reza Shah the Great 25 200 m. n.n.w. Perim naar Thameshaven. Roebiah pass. 25 Kp. Goede Hoop n. Luanda. Rondo 24 v. Cochin n. Aden Rossum 25 v. Suezkanaal n. Meha. Rijndam 25 33 m. w.n.w. Scillys n. Southampton. Sabang 25 v. Pnompenh n. Hongkong. Sanana 25 40 m. n.o. Kp. Padoran n. Hongkong. Scheldelloyd 25 te Hongkong v. Yokohama. Schiekerk 25 650 m. z. Bombay n. Singapore. Schielloyd 25 250 m. n. Barbados n. Curasao. Schouten 25 430 m. z.z.o. Monrovia n. Leboucan. Seinelloyd 26 te Suez. Sepia 26 te Rotterdam verwacht. Serooskerk pass. 25 Kp. Finisterre n. Marseille. Servaaskerk 25 te Akaba. Sibigo 27 te Brisbane verwacht. Sinon 25 43 m. o. Cuba n. Miami. Sirrah 25 16 m. n.o. Algiers n. Coryton. Sloterdijk 25 80 m. z.z.o. K. Hatteras n. Le Havre. Sloterkerk 26 te Rotterdam. Solon 24 v. Kingston n. Maracaibo. Sophocles 24 v. Bermuda n. Port of Spain Stad Alkmaar 25 45 m. z.z.w. Finist. n. Palermo. Stad Den Haag 25 100 m. n.w. Havana n, K'hagen. Stad Gouda 25 120 m. n. Dakar n. IJmulden. Stad Kampen 25 550 m. w.n.w. Finisterre n. Farge. Stad Maastricht 25 333 m. n.n.w. Bermuda naar Philadelphia. Stad Utrecht 25 65 m. n.o. Alicante n. Pepel. Stad Zwolle 25 te Batonrouge. Statendam 26 te Curasao verwacht. Statue of Liberty 25 400 m. w. Azoren n. R'dam. Steenkerk 25 dwars Perim n. Suea Steenwijk 26 te Ybkohama. Stentor 25 te Hamburg v Punta Del Gada. Straat Clement 26 te Lorenzo Marques. Straat Malakka 25 te Port Gentil v. Lagos. Straat Mozambique 25 v. Vitoria n Kaapstad. Straat Singapore 26 te Zanzibar verwacht. Tacana 25 te Cristobal. Tamara 25 30 m. z.w. Wight n. Hamburg. Tero 25 100 m. n.n.o Fern. Noronha n. L. Palm Tjinegara 26 te Cochin verwacht. Tjipanas 26 te Hongkong verwacht Triton 25 345 m. z w. Ouessant n. Southampton. Tweelingen 25 60 m. n.o. Ouessant n. Vi'go Utrecht 25 ten anker Eriemeer n. Hamilton. Van der Hagen 25 240 m. n.w. Mauritius (best.) Van Linschoten 26 rede Lagos. Van Noort 25 550 m. o. Surabaja n. Fiji. vasum 27 te Martinez (San Francisco) verwacht Videna 25 250 m. z. Bermuda n. Montreal. Vitrea 25 86 m. o.n.o Port Sudan n. Bahrein Vivipara 25 120 m. n.w. Kreta n. Mena. Waikelo 25 95 m. z.w. Rhodos n. Triëst. W A. Jones 25 200 m. o.n.o. F. Aleza n. Trinidad Westertoren 25 te Antwerpen v. Pt. Couronne. Wieldrecht 25 600 m. o. Durban n. Durban. Willemstad 25 180 m z.w. K. Villana n. South.ton Witmarsum 25 30 m. o.z o Key West n. Houston Wonosobo 24 v. Kota Baru n. Lyttejton Zaankerk 25 te Kaapstad. Zaanland 25 200 m. n.n.o. F. Noronha n. R. Grande Zaria 25 220 m. w. Sabang n. Khafje. KLEINE VAART Alcetas 25 10 m. w.z.w. Casquets n. Ceuta. Batavier-5 pass. 24 Kp. Finisterer n. Las Palmas Berkelborg 25 op Humber n. Wismar. Bloemgracht pass 25 JE-1 v. Mantyluoto n A dam Brouwersgracht 25 dwars Oland n. Amsterdam Calchas 25 dwars Tunis n. Sfax. Coccinelle 26 te Le Havre verwacht. Corrie Broere 25 10 m. o.n.o Cromer n. Teesport Delfborg pass. 52 Oostdijkbrulboei n. Terneuzen Diligentia 25 te Wisbeck. Elsa 22 weer op Eems (slecht weer) n Zaandam Geestdam 25 te Haisborough n Maassluis. Kaap Falga 22 v. Rundvik n. Amsterdam. Leuvehaven 25 te Rotterdam. Lifana 25 dwars IJmulden n. Concemeau Maaskade 25 dwars Ameland n. Cork. Markab 25 dwars Wight n. Rotterdam Markborg pass. 25 Noordhinder n. Southampton Mies 22 te Newport. Nwe. Waterweg 25 t.a. Margateroad n. Plymouth Philetas 25 140 m. z.z.w. Ouessant n Rotterdam Stanislas 25 60 m. n. Tripoli n. Tripoli. Statenlaan 26 te Burlings n. Wicklow. Steenbergen 25 te Nantes. Stella Polaris 25 150 m. o. Barcelona n, P Torres Taras 25 5 m. n..o Dungeness n. Rotterdam Vechtborg 25 te Sandhammern n. Ellesmereport. IJstroom 25 15 m. z.w Wight n Amsterdam. Zaanborg pass. 25 JE-6 v. Sandvik n Utrecht. Zaanstroom pass. 25 Wight n. Shoreham SLEEPVAART Cycloop 25 nog te Malta. Gelderland 24 v. Liverpool. Groningen 25 v Brunsbüttel n Rotterdam. Holland verm. 25 *e Hoek van Holland verwacht met Noorse Begny. Titan 22 te IJmuiden vóór reparatie. Utrecht 26 nog te San Carlos. vorige slotkoers A'dam Rubber II6V2 H.V A 159% A.K.U 493 140,10 Hoogovens 548V2 Philips Gem. Bez. 146,45 137,55 Dordtsche Petr. 810 K. Ned. Petr. Mij. 170,95 Holl. Am. Lijn 118 KLM 48,— K N.S.M 155'/, Ned. Stoomv. Mij. 143% Ommeren, Phs v. 281 V« Scheepv. Un. Ned. 141V2 196,50 112,50 222,— 538,— Ver. Bezit v. 1894 130, Amsterd. Bank 375 Ned. Handel Mij 345 Rotterd Bank 336V2 Twentsche Bank, 303 Albert Heijn 635 Amstel Brouwerij 397 Berkel's Patent 235 V2 Bols 10Ö1 Bührm.-Tetterode 695 Fokker 359 Ford 920 b Gelder Kon. Pap. 22U/2 Gist Spir.f. Kon. 340 Van der Heem 280 1 Heineken's Bier 440 V» Hoogenbosch Sch. 340 1 Indola 473 Ken. Zout-Ketjen 761 Müller Nat. Bezit 320% Ned. Kabelfabr. 415 Philips Pref 57,10 Stokvis 184 Thomassen Dr. 764 Ver. Machinefabr 210 Wessanen 420 Wilton Fijenoord 267'A Zwanenberg-Org. 910 Billiton Mij. II 443 Aluminium Ltd. 25 Vt American Motors 19 b Anaconda 467a b Bethlehem Steel.. 30V2 Cities Service 60 b General Motors. 77'/2 b Kennecott Copper 73V2 Republic Steel 40 Shell Oil 43 b U.S. Steel 487a Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Het overlegorgaan van de drie vakcen- tralen zal morgen bijeenkomen om zich te beraden over de recente prijsverhogin gen. Het dagelijks bestuur van de Katho lieke Arbeidersbeweging heeft gisteren op zijn vergadering in Utrecht aandacht be steed aan dit vraagstuk. De prijsverhogin gen, zo meent de K.A.B., worden ener zijds veroorzaakt door omstandigheden van internationale aard, waarop weinig invloed kan worden uitgeoefend, anderzijds echter doen zich prijsverhogingen voor, die kennelijk gezien moeten worden als een vooruitlopen op het akkoord dat onlangs in de Stichting van de Arbeid is bereikt. Uit dit akkoord, aldus de K.A.B., vloeit een zekere prijsaanpassing voort, hetgeen ook door de vakcentralen is aanvaard. De K.A.B. is evenwel van oordeel, dat het vooruitlopen een inbreuk is op het be reikte akkoord- Voorshands meent zij, nog niet te moeten terugkomen op dit akkoord. Door de regering zullen echter maatre gelen moeten worden getroffen om deze ongunstige ontwikkeling te keren. Indien dit niet mogelijk blijkt, zullen de vakcen tralen, aldus de K.A B., nader moeten be zien hoe de positie van de werknemers zo veel mogelijk is veilig te stellen. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft gisteren een telegram gestuurd aan de minister van economische zaken, waard in het zijn bezorgdheid uitspreekt over de prijsverhogingen van de laatste weken. De verbondsraad vreest, dat deze ontwik keling door de minster wordt onderschat. Het C.N.V. doet in het telegram eep ern stig beroep op de regering, het uiterste te doen om deze ontwikkeling tegen te gaan. Als aan de prijsverhogingen geen halt wordt toegeroepen, komt naar de overtuiging van het C.N.V. de naleving van het loonakkoord in gevaar. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn door het Nederlandse publiek nieuwe levensver zekeringen afgesloten tot een verzekerd bedrag van f 5178 miljoen, zo is door het Centraal Bu reau voor de Statistiek bekendgemaakt. Vergele ken met dezelfde periode van het vorige jaar betekent dit een stijging met 443 miljoen of bijna 91/, percent. De heer E ten Cate van de Koninklijke Tex tielfabrieken Nijverdal Ten Cate zal om gezond heidsredenen op zijn verzoek per 31 december uit de directie treden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13