Eeuwige vlam brandt op de laatste rustplaats van de grote president SINT $?Maminette HET WEER FBI onderzoekt de moorden 1 daiOuntd j Felle kritiek van Haarlemse raad op beleid van B. en W. Akkoord over CAO-Metaal de kindervrind vindt Haarlemsche Scheepsbouw Mij: liquidatie in maart 1964 Vertrouwen in college geschokt tó'MORRIS 'ieforeijou êutj! Het woord is aan In de krant van heden: Topsy 14 SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Vannacht regen SUIKERVRIJE BOTERLETTERS 2.— per stuk - Tijdig bestellen HAZENBERG Ontroerend 4-kleuren Ballpoints en Potloden j Voorschotten aan nazislachtoffers 49e JAARGANG NUMMER 2 0 DINSDAG 26 NOVEMBER 1963 8ARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. TT m m VA "V VA *MaV Verschijnt dagelijks beh. zon en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. II W 1 T 1 H O IT 1 A fj IT I II M T Abonnement per week 62 een perkwartad Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. I lil I JL wL JL AAI* f 8~ ,nC° JT P f Cnon caoo Al V ^■1^^ Va nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Telef. redactie 5389, na kantoOTuren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur Jos L. Lodewjjks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Mevrouw Kennedy bezocht te middernacht Oscar Wilde: Als ik volledig gelijk krijg, heb ik altijd het gevoel dat ik ongelijk moet hebben. \V eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 11 Fotopagina Uitvaart Kennedy 3 Buitenlands nieuws 4, 5 Op de Praatstoel 5 Uit stad en omgeving6, 7 In de Vishal en op zee7 Kunst 9 Badio en t.v9 Feuilleton H Economisch nieuws 13 Beurs 1 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's 'Advertentie (Van onze correspondent) WASHINGTON. Mèvrouw Jacqueline Kennedy heeft na de bewogen dagen van de teraardebestelling van haar man te middernacht nog een boeket bloemen gelegd op het graf van haar man, waar zij enkele uren tevoren een „eeuwige" gasvlam had ontstoken, die op verzoek van de familie zal blijven branden ter nagedachtenis van de ver moorde president. Kennedy is maandag van Washington naar zijn laatste rustplaats gebracht door zijn gezin en fa milie, door zijn volk en door vorsten en presidenten en an dere vertegenwoordigers van vele landen. Het was een vol maakt heldere dag, volgend op een nacht waarin de tempera tuur dichtbij het vriespunt was gekomen Die koude nacht had echter duizenden niet afgeschrikt buiten in een rij te staan om later binnen het Capitool de overleden president een laatste groet te brengen. Meer dan 250.000 mensen hebben dit ceremonieel verricht en toen maandagochtend om negen uur te deuren werden gesloten, stonden er nog 50.000 mensen te wachten om binnen te komen. De laatsten, die de rotonde binnentraden, hadden van één uur 's nachts in de rij gestaan. De Haarlemse gemeenteraad is maan dagmiddag begonnen met de algemene be schouwingen op de begroting 1964, in het kader waarvan onder meer de geruchtma kende kwestie van de kredietoverschrij ding bij de bouw van het Pim Muliersport- park met een miljoen gulden ter tafel kwam. De vergadering duurde tot na mid dernacht en zal woensdag om twee uur worden voortgezet. De publieke tribune was volbezet. Zeven raadsleden vertolk ten in deze eerste vergadering de onge rustheid en verbolgenheid, die zich van de raad en de Haarlemse bevolking mees ter hebben gemaakt en lieten merendeels zeer scherpe critiek op het beleid van B. en W. horen. Inmiddels is gebleken dat het beruchte sportpark nóg meer geld zal gaan kosten dan de gewraakte overschrijdingssom aan geeft, aangezien het dak van de tribune is gaan lekken en 50.000 aan reparatie zal vergen. Deze f 50.000 is uiteraard ook nog maar weer een raming. De fractievoorzitters der politieke par tijen in de raad gewaagden in diverse for muleringen van ondermijnd vertrouwen en vooral die van K.V.P. en A.R. hekelden in felle bewoordingen het tekortgeschoten be leid van B. en W. De fractievoorzitter van de P.v.d.A. was iets gematigder. Namens het college van B. en W. heeft alleen nog burgemeester Cremers geantwoord, waar bij duidelijk werd dat zijn verweer geba seerd was op een soort schuldbekentenis ten aanzien van voornamelijk zijn eigen beleid. Niert alleen de kwestie van het sport park, maar ook die van de begroting (oor spronkelijk ingediend met een tekort van zes miljoen, dat later tot een miljoen bleek te kunnen worden teruggebracht) bleek diverse raadsleden tot ondubbelzinnige critiek te bewegen. De werknemers In het grootmetaal kun nen er wel op rekenen, dat de eisen van hun vakbonden zjjn aanvaard. Er zullen op onderdelen misschien nog enige bijzon derheden moeten worden vastgelegd, maar de bondsbesturen van de drie vakorgani saties hebben vanochtend meegedeeld dat er overeenstemming is bereikt. Dat geschiedde gisteren na een overleg dat van 10.00 uur 's morgens tot over acht uur 's avonds duurde. Advertentie stépels mutsjes, petjes, hand schoentjes, wantjes en shawls om er de liefste warme verrassingen uit te zoeken voor babies van 0 tot kinderen van 10 jaar. Snuffel tussen de nieuwste snufjes in draion, ve lours, In heerlijk bont, in kleuren als rood, antra, wit, korenblauw, groen, zwart Pieterkleine prijs jes: b.v. shawls v.a. 3.25, wantjes v.a. 1.95, en tussen de mutsen al 'n leuke voor 2.95 Lange Nieuwstraat 415 IJmuiden Tfn SO >8 het graf van haar vermoorde echtgenoot Verwachting tot morgenavond: Voornamelijk vannacht kans op wat regen. Morgen overdag op klaringen. Overwegend matige wind, ruimend van zuid naar westelijke richting. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Da wethouders Happé en Voskuilen, die in 't college in de onderhavige kwestie de grootste verantwoordelijkheid dragen, ko men pas woensdag aan het woord. 561ste STAATSLOTERIJ Vierde klasse ljjst zes Prijzen van: ƒ50.000. 4094 ƒ15.000: 7424 1.500: 3329 8373 1.000: 2986 7200 7919 13880 f 400: 1145 2233 2292 3407 3454 5156 8837 11088 11405 ƒ200: 1402 1457 4989 5650 7439 8154 8261 9270 9620 11308 11646 12578 13984 14212 15879 17094 17289 17300 17332 17621 17971 18643 18885 18911 19345 19536 21152 21266 21302 Op een munitiewagentje, ofwel een „caisson", werd de kist van het Capitool overgebracht tot voor de deur van het Witte Huis. Mevrouw Kennedy en haar zwagers Robert en Ted begeleidden de kist van het Capitool naar het huis, waar in het jonge gezin slechts zo kort mocht wonen. Bij het Witte Huis stonden 22 vorsten en presidenten te wachten, alsme de prinsen en prinsessen uit negen lan den. Zij allen, en tevens de naaste me dewerkers van Kennedy en Lyndon John son, Amerika's nieuwe, president, schaar den zich achter het wagentje dat weder om werd getrokken door zeven grijze paarden, terwijl achter de kist het onge zadelde paard weer volgde, nog steeds nerveus door de ongewone situatie. Te voet begaf men zich van het Witte Huis naar de St. Mattheus kathedraal, waar kardi naal Cushing uit Boston de mis zou op dragen. Mevrouw Kennedy, geflankeerd door haar twee zwagers, volgde achter de kist en achter haar kwamen eveneens te vppt hoge vertegenwoordigers uit vele landen. Prinses Beatrix en Prins Bernhard zag men daar, en verder onder anderen president De Gaulle van Frankrijk, ko ning Boudewijn van België, prins Philip van Groot-Brittannië, koningin Frederika van Griekenland, Mikojan, de vice-pre- mier van de Sovjet-Unie, generaal Nasoe- tion namens Indonesië, en de president van Ierland, De Valera, 81 jaar oud en vrijwel blind, die beslist wilde overkomen. De kinderen van de president volgen de auto. John vierde juist zijn derde ver jaardag en Caroline wordt morgen zes jaar. Langs de weg stond de menigte zo dicht als ik in Washington nog nooit had aanschouwd. Bij de kerk werd het gezin Kennedy begroet door kardinaal Cushing en terwijl het koor zong „Heer, erbarm u onzer en geef hem rust", gingen de hoge gasten langzaam de kathedraal bin nen. In de kerk waren reeds vele geno digden aanwezig, onder meer de Neder landse minister Luns en de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. van Roijen. Na de mis nam de hulpbisschop van Washington, monseigneur Hannoh het woord in het Engels. Op verzoek van me vrouw Kennedy las hij vele uitspraken Advertentie voor van wijlen president Kennedy, ver vuld van idealisme en geformuleerd in Kennedy's beeldende taal. Verscheidene uitspraken waren aan de Bijbel ontleend, onder andere: Joel 2 28. Spreuken 29:18, Psalm 127, Jesajah 40 31 en Lucas 9:62. Ontroerend vooral, waren de passages uit Kennedy's inaugurele rede, in Wash ington uitgesproken in januari 1961. Daar in heeft hij onder andere gezegd: „De Tot maart 1964 zal de Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij de schepen, die reeds op stapel staan afewerkeij en dan zal het bedrijf geliqideerd worden. Vanmorgen is na overleg tussen de be langrijkste geldschieter de Nederlandse Handel Maatschappij en de drie vakbon den het besluit gevallen, dat. de solvabili teit van het bedrijf, die de laatste maan den nog slechter geworden Is dan zij reeds was, geen ba-sis vormt het bedrijf voort te zetten. De 130 personeelsleden, die bij het ter perse gaan van deze editie van dit be sluit nog niet op de hoogte waren, zijn in de loop van de middag dóór de di recteur. de heer Hoornman voorgelicht over het genomen besluit. Welke consequenties de opheffing van het bedrijf zal hebben voor het personeel is in dit stadium nog moeilijk te voorzien, daar er tussen de vakbonden en het bedrijf slechts principiële overeenkomsten be staan. Met de uitwerking daarvan moet men nog een begin maken. Naar het zich laat aanzien zullen verschillende werkne mers wéinig of geen moeite hebben een andere betrekking te vinden, maar .een groep, die reeds lang aan het bedrijf ver bonden is en reeds op vergevorderde leef tijd is, zal het moeilijker krijgen. Voor die mensen zal men trachten althans finan cieel de stoot zoveel mogelijk op te vangen. Momenteel heeft de maatschappij dne trawlers van dertig meter die voor reke ning van Franse reders worden gebouwd nog onder handen en een draagvleugelboot, die aan Spaanse opdrachtgevers zal wor den afgeleverd. trompet roept ons opnieuw op voor de strijd tegen tirannie, armoede en ziekte en tegen de oorlog zelve." Een laatste citaat luidde: „Gods werk moet waarlijk het onze zijn." (Vervolg op pagina 5 onder begrafenis) WASHINGTON (AP en Reuter) - De Amerikaanse federale recherche - de FBI - maakt op het ogenblik een gedetailleerd verslag van alles wat be kend is over de moord op president Kennedy. Het ligt in de bedoeling alle bijzonderheden openbaar te maken. Ook de gegevens over de moord op Oswald zullen openbaar gemaakt worden. President Lyndon Johnson heeft het de partement van Justitie en de F.B.L op dracht gegeven snel en grondig een diep- j gaand onderzoek in te stellen. Alle feöe- rale instanties moeten aan dit onderzoek meewerken. Het Amerikaanse volk kan ervan verzekerd zijn, aldus Johnson, dat alle feiten gepubliceerd zullen worden. Bovendien heeft de president bepaald dat de berichten over het onderzoek niet meer in Dallas bekend zullen worden gemaakt, maar in Washington. De procureur-generaal van Texas, Wag ner Carr, heeft een commissie ingesteld die de moord op de president en op Os wald moet onderzoeken. Het rapport van de commissie zal worden gezonden aan het federale ministerie van Justitie. In het Huis van Afgevaardigden ls ge vraagd om een onderzoek naar de moor den door het Congres. Bovendien zijn er afgevaardigden die het plan hebben een wetsontwerp in te dienen, waarbij aansla gen op federale autoriteiten tot federale misdaden worden verklaard. Daardoor zou in zulke gevallen de regering zelf de ze zaken kunnen behandelen. Mevrouw Lyndon Johnson, de nieuwe „first lady" van de Verenigde Staten ontving de koninklijke vertegen woordigers bij de begrafenis van Kennedy gisteren in het gebouw 'van het State Department. Koningin Frede rika van Griekenland, John McCone, hoofd van de centrale veiligheids dienst (CIA), mevrouw Johnson en kroonprinses Beatrix der Nederlan den, van links naar rechts. (Telefoto) Advertentie wmmwmw"»»""""'*""*"'"'". Zijlstraat 90 - Haarlem - Tel. 11161 i W/r/mrmwrwwwrwrKmw/r Advertentie John Fitzgerald Kennedy is begra ven op de dag dat zijn zoontje drie jaar werd. De kleine John stapte op die droeve maandag aan de hand van zijn moeder de kathedraal uit. Ook zijn zusje Caroline zes jaar hield moeders hand vast. De kleine jongen keek aandachtig toe, toen de erewacht van negen manschappen van de Amerikaanse strijdkrachten de bronzen kist met het stoffelijk overschot van zijn vermoorde vader op het caisson plaatste voor de lange tocht naar de erebegraafplaats. Toen de militairen die stonden opgesteld langs de kant salueerden, schoot plotseling het rechterhandje van kleine John omhoog. Hij bracht zijn vader eveneens een saluut. Het ministerie van Financiën heeft meegedeeld dat voor de uitkering aan na zi-vervolgden heden de eerste betalings bewijzen veroznden zjjn aan 'n deel van die belanghebbenden, wier geboortedatum vóór 1 augustus 1902 ligt. Aldus is een begin gemaakt met de verstrekking van renteloze voorschotten op de uiteindelijk toe te kennen uitkeringen, Er zal naar worden gestreefd om bin nen de tijd van een jaar aan alle aanvra gers een voorschot te verlenen. De uit kering van het na de betaling van het voorschot nog resterende bedrag zal zo j spoedig mogelijk daarna geschieden. Het j is thans nog niet te zeggen hoeveel tijd daarmee gemoeid zal zijn, aangezien nog onvoldoende inzicht bestaat in het aantal gevallen waarin de verificatie óp ernsti ge moeilijkheden zal stuiten. In de bin nenkort te verwachten memorie van ant woord op de ontwerp-rijksbegroting voor 1964 zullen nadere bijzonderheden over de stand van zaken bij de uitkeringen aan nazi-slachtoffers worden gegeven.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1