Erhard maakt met de bouw van zijn residentie een slechte beurt Peperdure woning voor de apostel der matigheid 1 I Concilie volgende week in openbare zitting Kennedy herdacht in het Lagerhuis te Londen Borst Warm wassen contra koude wasmiddelen O FRISTHO VAN NIEL mm □n Gaullisten maken geen probleem van opvolging ma m i Motie van medeleven met de weduwe en het Amerikaanse volk Wapens uit China voor Cambodja Oogspecialist uit België gewond Mevrouw Kroesjtsjev betuigt deelneming Mr. Luns gaat toch naar Straatsburg Viet Cong-rebellen verwoesten dorpen mvr: WITTE KRUIS DINSDAG 26 NOVEMBER 1963 4 COMPLETE CATALOGUS Zij hebben geen andere keus dan De Gaulle Overdreven Lange duur Geef Haar een STEP de luxe parfumverstuiver vanaf 6.M B3' Pamflet tegen schema over communicatiemiddelen WELKOME GESCHENKEN zoals 4 wee sneltreinen hotsten bij Hannover Oecumene Exclusief Index Agenda van het Europese parlement gewijzigd WITTE KRUIS 5 Dr. Dohrn in hoger beroep na zijn veroordeling (Van onze correspondent BONN Ludwig Erhard is nu een maand bondskanselier. En dat is meteen te merken geweest bij de laatste opinie peilingen naar de populariteit van de twee grote Westduitse partijen. Erhards Christen - Democratische Unie, die in ok tober met 32 percent nog 2 percent achter de populariteit van de socialistische par tij bleef, overvleugelde de oppositie deze maand met 35 tegen 32 percent. Dat be tekent niet dat de christen-democraten zich niet langer bezorgd behoeven te ma ken over de verkiezingen van herfst 1965. In tegendeel. De populariteitsstijging toont aan dat de Westduitsers veel sympathie voor Erhard hebben, maar ook veel van hem verwachten. Worden deze verwach tingen beschaamd, dan kan zijn aanvan kelijke populariteit ook als een boemerang werken. En er zijn heel wat kwesties, waarin Erhard kan falen: de graanprij zen. de loonvorming, de uitkeringen aan oorlogsslachtoffers die hij slechts gema tigd wil opvoeren, enzovoort. Een kleine zaak, die al grote gevolgen voof Erhards populariteit kan hebben, is de bouw van een residentie voor de bonds kanselier. Tot nu toe beschikte deze alleen over een kleine vleugel van het Palais Schaumburg, dat verder dient als kanse larij. In de tuin van het paleis gaat Er hard een dubbele bungalow bouwen, die in totaal 800 m2 woonruimte zal hebben. Daarvan is 300 m2 bestemd voor de privé woning van de kanselier. De rest omvat ontvangstzalen, eetzalen, logeerkamers voor aanzienlijke gasten. Niet in de om vang van dit project ligt een bron voor critiek, maar in de kosten. Het lieve som metje van 2,3 miljoen mark is gemoeid met de bouw van de kanseliersresidentie, Advertentie dressoir Inger-250 Indisch palissander met japans grasweefsel of palissander deuren afm. 252 x 83 x 43 cm. ontwerp: linger Klingenberg vanaf 840.- MODEL-MEUBEL 54 pagina's met modellen, prijzen en bijzonderheden. Vraag toezen ding aan het Fristho verkoopkan toor, Neudeflat, NeudeteUtrecht. (Van onze correspondent) PARIJS Het congres dat de gaullis tische partij, de U.N.R., voor het afgelo pen weekeinde in Nice bijeen had geroe pen, heeft door de moord op president Kennedy niet de aandacht getrokken en de publiciteit gehad waarop de organisa toren aanvankelijk hadden gehoopt. Be halve enkele duizenden afgevaardigden, een paar honderd kamerleden en zowat alle ministers uit het huidige kabinet had d<- partijleiding ook verscheidene kunste naars, mannen van wetenschap en ande re prominente Fransen uitgenodigd die al of niet gekomen zijn. Onder de absenten had cok de filmster Brigitte Bardot de eer van de invitatie afgeslagen. Van de vele redevoeringen, waarop de congressisten werden vergast, vormde de kwestie van de opvolging van generaal De Gaulle als president van de republiek een van de hoofdthema's. In diverse toon aarden hebben de gaullistische leiders en ministers hun onwankelbaar vertrouwen willen uiten in de levenskracht van de ge neraal De Gaulle die, zo voorspellen zij, Frankrijk nog vele jaren als gids zal kun nen blijven leiden. Premier Pompidou riep uit: de vacature van De Gaulle zal voor lopig nog lang niet worden geopend en de haren van monsieur X (de anonieme tegenkandidaat van de linkse oppositie) hebben nog alle tijd grijs te worden. De minister van Cultuur André Mal- raux, sprak van „de open gaten in het hoofd van diezelfde monsieur X, wiens blik naar het verleden is gericht". In een minder bloemrijke taal onder streepte de ex-premier Michel Debré de noodzaak „de nationale gevoelens te sti muleren" in welk verband hij ook een eerbiedige buiging maakte voor het kern- zwaard van de generaal. Datzelfde kemzwaard is zondag echter in verschillende andere Franse steden aanleiding geweest tot massale bijeen komsten en optochten, waarbij vele tien duizenden Fransen, voor het eerst tegen de nationale kernbewapening hebben ge protesteerd. waarbij dan nog eens ruim 300.000 mark komt voor de inrichting van het huis. In het project, dat door de architect Ruf is uitgewerkt, is ook de aanleg van een zwembad opgenomen. Aanvankelijk had men berekend dat de bouw van een kanseliersresidentie een mil joen mark zou kosten. Nu blijkt een veel voud van dit bedrag nodig te zijn en het is dus begrijpelijk dat velen dit overdreven vinden. Vooral kan men niet begrijpen dat uitgerekend Erhard, die te pas en te onpas optreedt als apostel der matigheid bij uit gaven en looneisen, dit dure project laat uitvoeren. Wel geven alle kenners van de situatie toe dat een representatieve ambts woning voor de bondskanselier nodig is, en dat Erhard in zijn privé huis op de Venus berg onmogelijk aanzienlijke buitenlandse gasten kan ontvangen. Maar miljoenen hoeft dat niet te kosten, zo vinden velen. Erhard wil doorzetten. Hoewel de Bonds dag nog geen toestemming heeft gegeven voor de bouw, laat hij in de tuin van het Palais Schaumburg al kappen en graven. Hij verdedigt dat met zijn gebruikelijke argument: wat nodig is moet gebeuren; ik houd daarbij geen rekening met de po pulariteit van de zaak. Interessant is tenslotte dat de bouw van de kanselarij in zekere zin de erkenning inhoudt dat Bonn nog lang hoofdstad van een deel van het gedeelde Duitsland zal blijven. Tot voor kort werd daarentegen in Bonn alles vermeden wat de indruk zou kunnen wekken dat men zich instel de op een lange duur van de Duitse split sing. Met opzet hield men vast aan het pro visorische karakter van vele regerings gebouwen in Bonn en men keek boos als een buitenlandse mogendheid voor veel geld een riante ambassade bouwde. Pas de laatste tijd is hierin verandering ge komen, hetgeen ook Nederland de moed heeft gegeven een kapitaal ambassade gebouw te laten neerzetten. De bouw van de peperdure kanselierswoning kan men als de laatste schakel in deze ontwikke ling beschouwen. Bonns regeringsleider heeft zich met prijzenswaardig realisme ingericht op een langdurig verblijf in het Rijnland. Advertentie PARFUMS - BIJOUX LEDERWAREN Grote Houtstraat 92 - Tel. 12160 A (Van onze correspondent) ROME De secretaris-generaal van het concilie heeft meegedeeld dat op vol gende week woensdag een openbare, zit ting zal worden gehouden ten besluite van de tweede zittingsperiode, voorgezeten door de paus, ter definitieve goedkeuring en afkondiging van de constituties en de creten die de concilievaders hebben on derzocht. Dat zijn er twee: een over de liturgie en het decreet over de openbare (Van onze correspondent LONDEN De beide huizen van het Britse parlement zijn maandag verdaagd nadat zij op indrukwekkende wijze hulde hadden gebracht aan president Kennedy's nagedachtenis. Een van de sprekers in het Lagerhuis was ex-premier Macmillan, die voor het eerst na zijn aftreden en na het herstel van zijn operatie zijn plaats innam als gewoon lid van de Conserva tieve fractie. Hij zat op de plaats van Sir Winston Churchill. Macmillan emotie werd hem een ogenblik te machtig toen hij zei dat „voor de gehele mensheid, welke in de ze wereld van duisternis worstelt, deze dood plotseling op wrede wjjze een stralend licht heeft uitgedoofd". Wij hebben allen een persoonlijk verlies geleden. Wij treuren om een staatsman van wereldformaat naar wiens leiderschap in deze kritieke maar inspirerende tijden alle volkeren ter wereld met vertrouwen en hoop uitzagen. Hij benaderde de reusach tige problemen van deze tijd met een op merkelijk frisse geest en een soepelheid gebaseerd op een diep-morele en geeste lijke rechtschapenheid. Hij beschouwde het niet als zijn plicht te buigen voor de pu blieke opinie maar trachtte deze te lei den. Wat hij zei meende hij en deed hij zijn best te verwezenlijken. Voor hem wa ren de woorden vrede en vooruitgang niet alleen maar een frase maar een levend en brandend geloof. Wij treuren voor onszelf voor hetgeen wij en de gehele wereld hebben verloren," aldus Macmillan. De minister van Buitenlandse Zaken Butler diende een motie in, welke het La gerhuis unaniem aanvaardde, waarin te genover mevrrouw Kennedy en het Ameri kaanse volk uiting wordt gegeven aan zijn diepe droefheid over de dood van de pre sident. Namens de oppositie zei Patrick Gor don-Walker, Labours schaduwminister van Buitenlandse Zaken, dat Kennedy zoals Lincoln een man was die genas. Lincoln had geprobeerd een verscheurde en ver- PNOMPENH (Reuter) Cambodja zal „een flinke hoeveelheid wapens" van Chi na aanvaarden maar zich niet bij het com munistische kamp aansluiten tenzij het wordt aangevallen. Dit heeft prins Noro dom Sihanoek van Cambodja verklaard. Het Chinese aanbod om zijn land in ge val van agressie militair, politiek en di plomatiek te steunen noemde het staats hoofd een bewijs dat China „onze vriend nummer een" is. deelde natie te helen. President Kennedy bracht genezing voor n verscheurde en ver deelde wereld. Kennedy werd de man dien de wereld, waarschijnlijk de Russen inbe grepen, vertrouwde om de nucleaire kracht in zijn handen te houden In het Hogerhuis spraken onder andere de oud-premier Lord Attlee, Lord Avon, de vroegere Sir Anthony Eden. en de aartsbisschop van Canterbury, dr. Ram sey. De aartsbisschip zei dat de schok van deze tragedie heeft aangetoond dat presi dent Kennedy ondanks alle verdeeldheid in de wefeld iets universeels in het men selijk hart heeft geraakt. Door zijn voor beeld blijft hij de mensheid dienen. Zondag wordt er in de St. Paul's in Lon den een nationale herdenkingsdienst voor president Kennedy gehouden, welke door 3800 officiële gasten zal worden bijge woond. Dr. Ramsey zal de predikatie hou den. Advertentie mutsen - shawls hand schoenen - pullovers twinsets - pantalons dusters - kamerjassen en nog vele andere geschenken vindt u bij baby- en kinderkleding Anegang 19 - Haarlem - Tel. 21413 BRUSSEL De 90k in Nederland ver maarde Belgische oogspecialist professor J. Francois, hoogleraar aan de universi teit van Gent, is maandagmiddag levens gevaarlijk gewond bij een auto-ongeluk op de autoweg Brussel-Oostende. Bij een inhaalmanoeuvre slipte zijn wa gen en kwam in botsing met twee an dere auto's. Professor Francois heeft een aantal spectaculaire oogoperaties op zijn naam staan. Een botsing tussen twee sneltreinen bij Hannover heeft maandagochtend vijf doden en enige tientallen ge wonden geëist. Een gewonde wordt uit een van de versplinterde wagons op een draagbaar naar buiten ge bracht. Het ongeluk ontstond doordat de machinist van een der treinen een stopsein negeerde. Telefoto communicatiemiddelen, dat gisteren werd goedgekeurd. Een tweede mededeling was dat op 3 december na de gebruikelijke mis kardinaal Urbani, patriarch van Venetië, een herdenkingsrede zal uitspreken ter ge legenheid van het vierde eeuwfeest van het concilie van Trente. Na deze medede lingen kwam er een schrobbering aan het adres der concilievaders. Men beklaagde zich erover dat maan dag bij de ingang van de St. Pieterskerk een pamflet werd uitgedeeld waarin een dertigtal concilievaders aan hun collega's de ri ad gaven te stemmen tegen het sche ma over de sociale communicatiemidde len. Zowel de gezamenlijke voorzitters als ook het moderamen is ten zeerste be droefd over deze aantasting van de vrij heid van het concilie en die onwaardig is voor een 7.0 hoog gezelschap. Toen begonnen de besprekingen. Eerst over de oecumene. Daarbij kwam kardi naal Leger, de aartsbisschop van Montreal aan het woord. Hij zei dat velen, rooms- katholieken en niet-katholieken, van oor deel zijn dat de kerk een te grote eenheid van de mens vraagt. In de loop van de laatste eeuwen is men steeds overgegaan tot het instellen van een overdreven een vormigheid, bij de studie van de leer, bij het uitoefenen van godsdienstoefeningen en in de kerkelijke discipline. Een andere spreker zei dat de kerk in haar huidige gedaante nog verre van ideaal is. De verdeling tussen de christe nen Is een hinderpaal. Kardinaal Bea zei in 'n uiteenzetting over de oecumene dat men het gevaar moet vermijden van valse oecumene, dat bereid zou zijn tot een com promis over de christelijke leer. De niet- katholieken wensen de ware katholieke leer te leren kennen, en niet een gema tigde, toebereide leer Tenslotte werd besloten dat het eerste hoofdstuk nu voldoende behandeld is, waar na men overging tot het tweede hoofdstuk, over de wijze waarop de oecumene moet worden verwezenlijkt. Een Spaanse gedachte kwam hierbij naar voren: alleen de rooms-kath'olieke kerk heeft recht van bestaan. Het is niet voldoende dat de afgescheiden broeders en de rooms-katholieken elkaar leren kennen; zij moeten wederzijds de rijkdommen van hun geestelijk bezit kunnen uitwisselen. Het is daarom nodig erop te wijzen dat de verdeling een schande is. en ook dat het een schande is wanneer men een ander evangelie gaat prediken daar waar het evangelie reeds bekend is. Men bereikt daarmée dat minder-ontwikkelde mensen en jongelui onverschillig worden. In rooms-katholieke landen is het veel gevaarlijker vrijheid van godsdienst toe te staan aan christelijke belijdenissen, anders dan de rooms-katholieke, dan aan niet- christelijke godsdiensten. Een extreem standpunt van een zeer conservatieve kar dinaal, die met alle geweld het protestan tisme uit rooms-katholieke landen wil houden. 1 Een zeer eigenaardige opmerking were' gemaakt door mgr. Margiotta. Hij zei dat het nuttig is dat de roomskatholieke gees telijken en ook de ontwikkelde leken zich een beter beeld moeten kunnen vormen over de afgescheiden broeders en dat men daarom de ex-communicatie zou moeten afschaffen, die rust op het lezen van boeken waarin leringen worden uit eengezet die de roomskatholieke kerk veroordeeld heeft. Dit houdt niet in, zo zei hij, dat men de lijst van verboden boeken zou moeten afschaffen. Deze moet blijven bestaan. (ANP) Naar verlüidt, zal de derde zittingsperiode van het concilie op 8 sep tember 1964 beginnen, en duren tot 25 november. MOSKOU (Reuter) Mevrouw Kroesjt sjev, de echtgenote van de Russische eerste-minister, heeft maandag een be zoek gebracht aan de Amerikaanse am bassade in Moskou. Zij tekende het con doleanceregister voor de dood van presi dent Kennedy. Mevrouw Kroesjtsjev, die in bet zwart was gekleed, zette haar handtekening ach ter die van haar man, die zaterdag een bezoek aan de ambassade bracht. Ambas sadeur Kohier zei later dat mevrouw Kroesjtsjev herinneringen had opgehaald aan de enige keer dat zij de Amerikaan se president had ontmoet. Dat was in 1961 in Wenen. Zij was bij haar bezoek aan de am bassade in gezelschap van vooraanstaan de figuren uit Russische culturele en we tenschappelijke kringen. Mevrouw Kroesjtsjev is vice-voorzitster van het in stituut voor Russisch-Amerikaanse cultu rele samenwerking. Zondag is op de autobahn te Lenting bij Ingolstadt in Beieren een Ameri kaans atoom-kanon omgeslagen. Het enorme gevaarte blokkeerde de rij baan volkomen, zodat het verkeer grote vertraging ondervond. Deze foto toont het geschut in zijn benarde positie. Advertentie In de Nederlandse ppr4TS'J+<~él aandacht'besteed aan opzienbarend wasnieuws uit Amerika Het betreft een koud-water-wasmiddel dat door Lever Bros. een zusteronderneming van de Sunlight-fabrieken. op de markt is gebracht. Een spectaculaire gebeurtenis. Inderdaad, maar vooral typerend voor de afwijkende wasgewoonte van de Amerikaanse vrouw, die pas na het wassen bleekt. In qns land worden geheel andere eisen gesteld: een wasmiddel dat wast en tezelfdertijd bleekt. En daar is warmte voor nodig. Hoe warm het sop moet zijn? De Nederlandse huisvrouw gaat af op de ervaring die zij heeft met haar eigen was! De een krijgt een prachtig resultaat als zij sop maakt met water dat zo uit boiler of geyser komt. Zij hoeft misschien niet eerst te weken. Een ander doet dat wel en is bovendien gewend haar was te koken! Weer een ander broeit of doet het nog anders. Wat wij dan ook nodig hebben is een wasmiddel dat steeds zijn volledige waswerking ontwikkelt, of het water nu goed warm, dan wel kokend heet is. Welk produkt is zó veelzijdig, dat het aan die voorwaarden voldoet? Nederland hééft er een. Het is van de Sunlightfabrieken en het heet. OMO. Er is zeer veel gedaan Om OMO te maken tot het beste wasmiddel voor de Nederlandse huisvrouw. OMO garandeert haar een frisse, witte was. OMO is HET wasmiddel voor het beste resultaat bij elke was- temperatuur. Ib STRAATSRURG (ANP) Het Europe se parlement heeft de agenda van zijn novemberzitting ingrijpend gewijzigd om het minister Luns alsnog mogelijk te ma ken aanwezig te zijn bij het jaarlijkse ge sprek van het parlement met de minister raad van de Europese Gemeenschappen en de Europese uitvoerende organen: de E.E.G.-commissie, de Euratoom-commissie en Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. Minister Luns had zijn plan dinsdag en woensdag aan dit collequium zoals 't offi cieel heet, namens de ministerraden deel te nemen, moeten opgeven, omdat hij aan wezig moest zijn bij de uitvaartplechtig heid van president Kennedy in Washing ton. Het parlement heeft nu besloten het voornaamste deel van het colloquium van woensdag naar donderdag te verschuiven, zodat het voor minister Luns toch nog de moeite loont van Washington naar Straats burg te vliegen. De Nederlandse staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken, mr. L. de Block, zal bij het eerste deel van het colloquium, dinsdagmiddag, de honneurs voor Luns waarnemen. - -v. lyww SAIGON (AP) Meer dan duizend bergbewoners die woonden in twee dorpen in noordelijk Zuid-Vietnam, worden ver mist na een serie grote aanvallen van de communistische Viet Cong. Dit melden militaire zegslieden. Bij de verovering van de dorpen werden 82 vuurwapens buitge maakt. De door de Viet Cong met de grond gelijk gemaakte dorpen liggen vierhonderd kilometer ten noorden van Saigon in de buurt van het punt waar Zuid-Vietnam, Cambodja en Laos aan elkaar grenzen. De aanvallen zouden zondag enkele uren vóór het aanbreken van de dag zijn begonnen. Er zijn weinig bijzonderheden bekend. Advertentie DE eCbtd PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere pla gende pijnen stilt u het snelst mat WITTE KRUIS, (poeders, tablstten of cachets). Salicyl-vrIJ en daar door geen maagklachten. HANNOVER (Reuter-AP) De vrouw' - arts dr. Axel Dohrn die door de arron dissementsrechtbank van Hannover tot - maanden gevangenisstraf werd veroovdr- heeft tegen dit vonnis beroep aangete' Hij was schuldig bevonden aan het t-- brengen van lichamelijk letsel door sterili satie. Dr. Dohrn zal op vrije voeten blijven in afwachting van een nieuwe uitspraak hoger beroep die binnen zes tot negen maanden wordt vervracht.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4