l In Dallas overheersen droefheid en schaamte Begrafenis van agent en Oswald KUIPERS WERELDNIEUWS goed gegeven graag gedragen VERKOUDHEID? BEGRAFENIS Politieke extremisten zijn er machtig Brieven voor John en Caroline i Ruby in geheim naar gevangenis Kennedy-Platz in West-Berlijn <~Praatótoel Connally maakt het al veel beter mm+mmmmm Op de DINSDAG 26 NOVEMBÈR 1963 Militaire eer Sterke vrouw Godsvrede Sint Nicolaas „tipt" u: zet een kamerjas op uw verlanglijstje. En natuurlijk van P C: daar kan de goede geefster kiezen uit een wereldmode-collectie in wol, draion of corduroy. 46.50 29.75 22.50 Welkom op 5 december is altijd een pullover P C heeft zuiver wollen import-kwaliteiten. Lambswool 19.75 Mouliné 29.50 Hoogwaardige kwaliteit wol in grove parelsteek 45.- 'n Prachtgeschenk voor mannen: suède vesten met zuiver wollen rug en mouwen. 49.75 'n Echt „winterse" surprise: handschoenen met zuiver wollen tricot voering. Heerlijk warm. Elephantex 10,90 Nappa 12.90 Pebble grain 13.90 Luxueus lama 18,90 (in luxe verpakking) P 4 C ziet 't modern mm. 5 Emotioneel meeleven in W est-Duitsland hoest? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS Ernö ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM BRILLEN SPECIALIST (Vervolg van pagina 1) Van de kerk vertrok de stoet voor de lange tocht naar het kerkhof Arlington aan de overzijde van de rivier de Poto mac. Toen volgden de familie en de hoge autoriteiten niet meer te voet, doch in een lange reeks auto's. Zoals steeds werd de kist weer begeleid door geroffel van omfloerste trommels. Nog twee uur nadat Kennedy was be graven op het erekerkhof, zag men in de lucht in de stralen van de ondergaande zon een brede streep, die was veroor zaakt door honderd straalvliegtuigen die over het graf hadden gevlogen toen de rouwstoet daar aankwam. Het was wind stil. De nagedachtenis van deze grote presi dent zal naleven in vele harten en naar men mag vertrouwen zal de nieuwe re gering met president Johnson aan het hoofd voortgaan in de richting, die Ken nedy zo duidelijk heeft gewezen. Op het kerkhof Arlington worden de do den begraven met militaire eer. Een Ier se garde, op verzoek van mevrouw Ken nedy naar Washington gevlogen, stond op de begraafplaats de stoet op te wach ten. Toen de kist met het lichaam van de dode president aankwam, speelde een band voor de laatste maal voor hem „Hail to the chief". Eenentwintig schoten wer den gelost uit kanonnen en daarna drie schoten uit geweren, en ten slotte weer klonk dat aangrijpende trompetgeluid van „The last post" dat to.t een militaire plechtigheid behoort. Ook hier was het kardinaal Cushing, die het kerkelijk ceremonieel verzorgde. Bij na steeds leek de oude kardinaal vorme lijk en onbewogen. Dit leek het uitvoeren van een oude rite, waarbij de emotie op de achtergrond bleef. Doch op enkele mo menten bespeurde men ineens welk eert bewogenheid schuil ging achter die voor geschreven gebaren en woorden. Bij voor beeld toen Cushing aan het einde van de kerkdienst zich ineens voorover boog om Kennedy's dochter Caroline een kus te ge ven. De kist is deze dagen steeds gedekt ge weest met de Amerikaanse vlag. Aan het einde van de plechtigheid werd de vlag door de dragers opgevouwen en aan me vrouw Kennedy overhandigd. Daarna had zij nog een plicht te vervullen op dit kerkhof: het ontsteken van een eeuwige vlam bij het graf van haar man. Toen dit was geschied ging de menigte lang zaam huiswaarts de bruggen over naar de stad. De rivier weerspiegelde de gou den avondzon en de brede streep, die de vliegtuigen hadden achtergelaten. De tengere weduwe van de president heeft zich tijdens deze dagen een sterke vröuw getoond. Na afloop ontving zij op het Witte Huis nog alle staatshoofden, om hun dank te zeggen voor de eer, haar man bewezen. (Reuter, AFP, AP) De twee voor naamste republikeinse kandidaten voor Amerikaanse presidentsverkiezingen van 1964, senator Barry Goldwater en gouver neur Nelson Rockefeller, hebben beiden een godsvrede van'een*1 tot-twee maanden voorgesteld In de verkiezingscampagne, die .in feite reeds enige maanden aan de gang is. Dit om president Johnson de ge legenheid te geven zich in te werken en te tonen wat hij waard is. Het eerbetoon van de „zwijgende sleu tel" voor Kennedy heeft maandag over een groot deel van de wereld de telex- en telegraafverbindingen vijf minuten stil ge zet. De traditie van de „zwijgende sein- sleutel" ter ere van grote doden dateert uit de vroege dagen van de telegraafver bindingen toen de telegrammen in morse werden overgebracht met een seinsleutel. Ook het zakenleven kwam tot stilstand. De beurzen waren evenals de meeste ban ken gesloten. Vele winkels en fabrieken waren gedurende de begrafenisplechtig heid gesloten. Ook het werk in de auto- fabrieken werd stilgelegd om de arbeiders in staat te stellen de plaatselijke diensten bij te wonen. De meeste voorstellingen op Broadway gingen niet door. Een grote menigte was onder de hete zon in Dallas samengestroomd op de plaats waar Kennedy vrijdag werd ver moord. De twee grasgazons langs de weg zijn bedekt met boeketjes bloemen, waaraan briefjes met ontroerende woorden. Ergens een houten kruis, gemaakt van een paar planken van een sinaasappelkist, ëen ge- tc'vllöerd conservenblik m,et bloemen waarop een kind met onhandige kraaie- poten had geschreven: „Voor mijn vriend Jè achtenswaardige Kennedy, John." Het stoffelijk overschot van Lee Oswald, die ervan werd verdacht president Kennedy te hebben dood geschoten, wordt onder strenge poli tiebewaking in de kapel van de be graafplaats in Dallas gedragen. (Telefoto) Advertentie P,C enDur ■- DALLAS (AP) In Dallas, een metro pool met een bevolking van meer dan een miljoen mensen, overheerst het gevoel van schaamte over de twee moorden die de wereld geschokt hebben en die er binnen 48 uur gepleegd konden worden. Dallas reageerde met grote droefheid en schaamte op de moord op president Kennedy. De reactie op de dood van Lee Oswald, die van de moord verdacht werd, is meer complex. Sommigen zeggen openlijk dat het maar goed is dat Oswald zo uit de weg geruimd is. Anderen denken dit, maar zeggen het niet. Maar het gevoel van schaamte begint de overhand te krijgen. De stad is geweldig gegroeid nadat fa brikanten uit het noorden en westen be gonnen er fabrieken te vestigen. Het is de smeltkroes van het zuidwesten gewor den met inwoners uit Texas, maar ook uit Connecticut, Ohio, New York, Kansas, Ore gon. De vrouwen gaan er chic gekleed. De modezaken zijn zeer bekend, de clubs zeer luxe en het symphonieorkest en de opera hebben een goede naam. Grote Texasboeden zijn vrijwel uit het straatbeeld verdwenen. Er is weinig van het oude wésten in Dallas overgebleven. Voor bepaalde lagen van de bevolking kan het inderdaad een burcht van het politieke conservatisme genoemd worden. Maar de Pravda overtrok het toen het blad schreef dat de meeste reactionaire en wildste ele menten uit de Verenigde Staten zich juist in Dallas genesteld hebben. Maar het orgaan van de Russische com munistische partij trof een gevoelige snaar. Voor het bezoek van de president besefte men in Dallas maar al te goed dat pas een maand geleden Adlai Stevenson, de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenig de Naties, er ,?em< lesteerd was, evenals tijdens de verkiezingscampagne van 1960, 5 prifW* Hf"" de tegenwoordige Amerikaanse president Lyndon B. Johnson en zijn echtgenote. William H. Dickinson, dominee van de Methodistische kerk, zei: „is het niet iro nisch dat de verdachte van de aanval op president Kennedy pro-communistisch, een uiterst links iemand is, terwijl onze stad onlangs voor wereldnieuws zorgde door het optreden van de extremisten van uiterst rechts tijdens het bezoek van ambassa deur Stevenson? Maar indien dat feit iro nisch is, het is ook profetisch. Haat kent geen politieke grenzen". WASHINGTON, 25 november (AP). De eerste twee brieven, die Lyndon B. Johnson in zijn functie van president van de Verenigde Staten ondertekende, waren gericht tot Caroline en John Kennedy, de kinderen van de vermoor de president. Johnson begon de brieven aan Caro line Kennedy, die a.s. woensdag zes jaar wordt en John F. Kennedy jr., die maandag drie jaar is geworden met de verklaring, dat zij misschien te jong zijn om het gebeuren helemaal te beseffen. Johnson schreef de twee brieven aan de kinderen Kennedy vrijdag, kort na zijn terugkeer uit Texas, enkele uren nadat hij beëdigd was als opyoiger van hun vermoorde vader als president van de Verenigde Staten. Vóór de dood van de president had de familie besloten de verjaardag van de kinderen op één dag, maandag, te vie ren en er een groot feest van te maken. utunuiuUuimi. DALLAS (AP en AFP) De politie heeft maandag in het geheim, Jack Ruby snel overgebracht, van de stadge- vangenis naar de districtsgevangenis. Hij zal daar vastgehouden worden gedu rende het vooronderzoek en zijn berech ting. Die zal volgens de Openbare a'Éhkta- ger half januari plaats vinden. De moordenaar van Oswald is 52 jaar. In 1943 verliet hij zijn geboortestad Chica go om zijn fortuin in Texas te zoeken. In Chicago werd hij geboren als zoon van een uit Polen geëmigreerde familie. Bij zijn vertrek uit de stad liet hij een reputatie achter als klaploper, gokker en twistzoeker. Hij had de bijnaam „sparky" de vonk Volgens zijn vroegere kennissen had Ruby nooit intieme vrienden. Hij is nóóit getrouwd geweest. Enkele van zijn vroegerê relaties héb ben een Schitterende loopbaan opgebouwd bij film en theater, zoals Avrön Goldbogen, die als Mike Todd bekend werd. Rubv verliet Chicago om zich bij zijn zuster Eva Grant te voegen, de eigenaresse van een boerderij. Hij deed van alles om aan de kost te komen. Zo verkocht hij poetsdoeken en toebehoren vOor auto's. Maar ook kocht hij toegangskaarten van voetbalwedstrijden op om ze op dè zwarte markt te verko pen. Via nóg ènkèle andere beroèpen werd Ruby tenslotte eigenaar van twee nachtclubs, die zijn gespecialiseerd in striptease. Sommige kennissen van Ruby en oók énkele zakenrelaties steken de draak met de t.heoriën dat hij Oswald uit vaderlands liefde heeft doodgeschoten. „Daaf geloof ik niets van. Maar om publiciteit, ja dat wel, of voor geld", zei Jack Kelly, een 54-jarige man die Ruby in Chicago kende. DALLAS (Reuter) Terwijl president Kennedy in Washington werd begraven, vond in Dallas de teraardebestelling plaats van de politieman, die kort na de president door drie kogels werd gedood. Het stoffelijk overschot van de 39-jarige politieman J. D. Tippit, die werd ver moord, toen hij probeerde Oswald te ver horen, is onder zeer grote belangstelling op de ereafdeling van een kerkhof in zuid-Dallas begraven. De rouwdienst in een Baptistenkèrk werd bijgewoond door de weduwe en haar drie kinderen en zeker vierhonderd men sen. Buiten de kerk volgde een duizend tal mensen de dienst. De begrafenisstoet had een escorte van vijftien man motor politie. Lee Harvey Oswald, die werd beschul digd van moord Op president Kennedy, is maandag onopvallend begraven op het kerkhof van het stadje Forth Worth in Texas. De lijkwagen met het stoffelijk overschot van Oswald werd voorafgegaan en gevolgd door vier politieauto's. Oswald woonde in Forth Worth voor hij zich twee maanden geleden in Dallas vestigde. Mevrouw Jane Addy, een 48-jarige Ier se huisvrouw is begonnen geld in te za melen om de Russische weduwe van Lee Harvey Oswald te helpen. Mevrouw Addy zegt dat iedere politiek aan haar plan vreemd is. „Ik wil alleen maar in de praktijk bren gen. wat president Kennedy zelf altijd heeft verkondigd: broederschap en ver draagzaamheid. Ik vind, dat de heer Ken nedy een groot man was. Mijn man en tienerzoon bewonderden hem. Ik weet ech ter precies wat die arme Russische vrouw nu doormaakt. (Van onze correspondent) BONN West-Duitsland heeft gisteren gerouwd om de Amerikaanse president. In vele steden gingen duizenden mensen zwijgend met fakkels in de hand door de straten. Hier en daar zette men kaar sen voor de ramen. In Hamburg en Ber lijn werden massale bijeenkomsten ge houden, waaraan honderdduizenden men sen deelnamen. Voor het Berlijnse raadhuis Schoene- berg, waar Kennedy Op 26 juni van dit jaar een geestdriftige menigte toesprak, verzamelden zich 250.000 mensen om naar redevoeringen te luisteren van de voorzit ter van het Berlijnse huis van afgevaar digden, Otto Bach en de plaatsvervangen de burgemeester Albertz, die Willy Brandt verving, daar deze voor de begrafenis naar Washington was gereisd. Het plein voor het Schöneberger-Rathaus, dat tot nu toe Rudolph Wildeplatz heette, werd omge doopt in John F. Kennedyplatz. In Ham burg noemde men een nieuwe brug óver de Alster naar de gestorven president. De reactie van de West-Duitse bevolking en vooral van de Westberlijners op de tragische gebeurtenissen in Amerika is emotioneler en sterker geweest dan velen voor mogelijk hadden gehouden. Al vrij dagavond, meteen na het bekend wor den van Kennedy's dood, stroomden in vele steden duizenden mensen naar de binnenstad. In Berlijn kwam het toen al tot een spontane bijeenkomst op het plein voor het Schöneberger-Rathaus. Condole- anCe-lijsten, die op dit plein door de se naat werden neergelegd, werden sindsdien door 200.000 Berlijners getekend. Sommi gen moesten uren in de rij staan om hun naam op de lijst te kunnen zetten. Advertentie helpen probaat en smaken hearlijkl Rokerspaspoort Haast geen dag gaat er voorbij, of we ontmoeten een van die Sterke Figuren, die het roken afgezworen hebben. Vrienden, collega's of familieleden, die afwerend de hand opheffen als je hun een sigaret aan biedt en dan met ferme stem verkon digen dat ze d'rmee afgenokt zijn, hele maal en voorgoed- „Mot jij óók doen, jong", zeggen ze dan, maar aan de loe rende blik in hun ogen kun je zien dat ze denken: „Dat lukt jou immers toch nooit, miserabele zwakkeling die je bent!" En ze hebben gelijk ook, de ellendelingen. We hebben geprobeerd, ermee op te hou den wel een keer of tien, twintig, mis schien Maar het lukte niet. Een, twee dagen gaat het nog wel, soms. Maar de derde dag zijn wij een wrak. Een trieste menselijke ruïne met sidderende handen en schichtige, opgejaagde ogen. Er komt geen ordentelijk stuk werk meer uit onze handen, wij snauwen vrouw en kroost af, en ergeren ons aan alles, maar het meest aan onszelf. Zo lopen wij rond. geteisterd en ellendig, als een gekooide beer. Ten slotte komt het zover met ons dat wij in staat zijn zelfs een peuk uit een asbak te snaaien om één enkel trekje te kunnen doen. En in dat stadium gaan wij dan altijd steevast door de knieën. Dit is een moeilijke biecht. Wij doen haar alleen in de weinig troostrijke weten schap dat er duizenden anderen zijn, die het evenzo vergaat. Mede-zwakkelingen die net als wij telkens weer terugvallen in hun vuige nicotinelusten en voor wie blijkbaar geen hoop en geen uitkomst bestaat ook al lezen wij vrijwel dagelijks in krant en tijdschrift, hoe schadelijk al dat ge- rook is. Er moest een wet tegen ons zijn, denk ik. Een wet waarbij het roken alleen zou zijn toegestaan op doktersattest. Dat kan. Men zou slechts verplichte medische keu ringen eenmaal per jaar bijvoorbeeld moeten instellen voor iedere rooklustige Nederlander van veertien jaar en ouder. Wie zo'n keuring met goed gevolg door staat, die krijgt een rokerspaspoort. Geen enkele winkelier of zelfbedieningszaak zou nog rookwaren mogen verkopen aan per sonen, die niet zulk een paspoort kunnen tonen. En wie dat toch doet, hetzij koper of verkoper, zou voor een tijdje onvoor waardelijk achter de tralies gezet moeten worden. Net zoals dat soms (maar he laas nog veel te weinig) met verkeers- zondaars-zonder-rijbewijs gebeurt. In al zijn eenvoud dus een subliem plan, al zeg ik het zelf. Er zit maar één lek in, zover ik het zie: de sigarettenautoma ten. Maar ook daaraan heb ik gedacht. Het zijn bijzonder kostbare apparaten, die je niet met één pennestreek verbieden kunt. Maar wel kun je ze aan banden leg gen en op slot doen, desnoods gedurende de gehele dag. En om hun eigenaars niet nodeloos te duperen, zou men dan des nachts, in de kleine uurtjes de vrije auto- matenverkoop kunnen toestaan, ten ge rieve van de ongeneselijke zwakkelingen die het toch nooit afleren. Zo kan ieder een tevreden en gelukkig zijn met mijn (in alle bescheidenheid) magistrale con cept-wetsontwerp tegen het roken, dat ik hierbij gaarne en zonder kosten aan wet gever en parlement voorleg, in het vaste vertrouwen dat zij er iets goeds mee zullen doen. Advertentie DALLAS (AFP) De toestand van de republikeinse gouverneur van Texas, John Connally, is thans zover verbeterd dat hij even zijn bed mag verlaten om enke le stappen te lopen. Hij werd vrijdag bij de moordaanslag op president Kennedy ernstig gewond door een kogel in de borst. Zijn vrouw zei dat hij gevraagd had een ieder te vertellen dat hij er weer bo venop) zal komen. „Gouverneur Connally heeft mij gevraagd de bevolking van Te xas, van het land en van de wereld deel genoot te maken van ons grote verdriet over de verschrikkelijke tragedie welke toesloeg op één van de meest triomfan telijke rondritten van president Kennedy". Inbrekers. In Londen hebben inbrekers sie raden ter waarde van 200.000 gulden uit een juwelierswinkel gestólen. Zij waren de winkel binnengedrongen van uit een belendend leegstaand gebouw. Hun ac tiviteit hadden zij gecamoufleerd door de ruiten van het leegstaande gebouw wit te kalken en een bord van een schil dersbedrijf aan te slaan. Gekapseisd. In de Zuiditaliaanse stad Ta- rento is maandag een Italiaanse kust vaarder van 450 ton die in een droog dok lag. gekapseisd, terwijl de beman ning zich aan boord bevond. De gezag voerder kwam om het leven en veertien leden van de bemanning liepen verwon dingen op. Symposion. In Parijs is dinsdag een sym posion van drie dagen over kernonder zoek begonnen waaraan duizend geleer den uit veertig landen deelnemen. Botsing. Bij Boden in noord-Zweden is een passagierstrein op een goederentrein ge botst, Dertien personen werden gewond. Een treinbestuurder werd gedood. Orkaan- Een orkaan heeft het afgelopen weekeinde op midden-Java 1.200 wonin gen verwoest. Drie mensen kwamen om hét leven. Wurger De „wurger van Boston" heeft zijn elfde moord begaan. Het slachtoffer, een 22-jarige onderwijzeres is op dezelf de wijze om het leven gebracht als de tien vrouwen voor haar, namelijk door wurging met een nylonkous. De politie heeft nog geen van de moorden kunnen oplossen. Sportvliegen. Een 22-jarige inwoner van Buffalo, in .de staat New York, kwam maandag om het leven toen hij met zijn zelfgebouwde tweemotorig sportvlieg- tuig verongelukte. Eerder op de dag had hij er al een geslaagde vlucht mee ge maakt. Grensbewaking. De Westduitse politie die de grens bij het ijzeren gordijn bewaakt is na de moord op president Kennedy in staat van alarm gebracht. Later is de alarmtoestand, die voorzag in „gro tere veiligheidsmaatregelen" opgeheven.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5