Nieuw 12 hospitaal-kerkschip december te water op Belgen en Nederlanders gaan samen jaar naar de Zuidpool 1 Sabotageproces in Zuid-Afrika lm Jan van Dommelen" met „Ik herinner me moeder" Aanwinsten voor de rensport Schip krijgt ook een recreatiezaal Lancering van een ruimte-platform Tweede discussie-avond over muziek Alberdingh Thijm met Ninotchka Na 33 jaar DINSDAG 26 NOVEMBER 1963 6 De expeditie heeft een zuetenschappel ijk doel Zeven gebouwen P. Zwaanswijk Op de scheepsbouwwerf Gebroeders Pot in Bolnes wordt de laatste hand gelegd aan het casco van het nieuwe hospitaalkerkschip. Het schipt komt tegen de zomer in de vaart. De tot uitvoering gekomen totale nieuw bouw van de renbaan Duindigt heeft blijkbaar zijn weerklank gevonden in de Nederlandse rensport, want in de afge lopen weken zijn ondanks de aanstaande lange winterrust verscheidene imports in de stallen op Duindigt gearriveerd. In Frankrijk werden door de heer A. W A. van Cuyk gekocht de 3-jarige Asahinoko en de 2-jarige vosmerrie l'Airelle. Trainer Francois Delbrassinne haalde uit Engeland de volbloed Liza Jane met veulen en de 3-jarige ruin Fair Quota. Het grootste contingent komt echter uit Oost-Duitsland, waar acht volbloeds zijn aangekocht. Het zijn de 2-jarigen Isola- teur, Monokei, Gegenliebe en Ampel, de 3-jarigen Armada, Musikant, Traumfahrt en de 4-jarige Beritt Deze laatste groep zal binnenkort op Duindigt arriveren. De verwachting is dat in de komende maan den nog meer volbloeds zullen worden ge ïmporteerd. GEEN SPREEKUUR Wethouder H. de Boer te Velsen houdt morgen, woensdag 27 november, geen spreekuur. Waterzuiveringsinstallatie. De minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen. heeft gisteren de grote zuiverings installatie aan de Koudenhovenseweg in Eindhoven, die vorm en inhoud gaat geven aan de tweede taak van het waterschap „Het stroomgebied van de Dommel", na melijk de zuivering van het water, in ge bruik gesteld. Op 12 december aanstaande zal in Bol nes bij Rotterdam de feestelijke tewater lating plaats vinden van het nieuwe hospi taalkerkschip „De Hoop". Het schip wordt daar in opdracht van de Nederlandse ver eniging ten behoeve van zeelieden van el ke nationaliteit gebouwd donr de n.v. scheepsbouwwerf gebr. Pot, Op het ogen blik legt men er de laatste hand aan het slanke casco. De nieuwe „De Hoop" die aanmerkelijk groter zal worden dan het huidige hospitaalkerkschip, zal tegen de komende zomer in de vaart komen. De lengte van het nieuwe hospitaalkerk schip over alles bedraagt 62.60 meter, dat is ongeveer tien meter meer dan het be staande schip. De breedte op de spanten is 10.20 meter en de gemiddelde diepgang 4,40 meter, de holte midscheeps is 6,70 meter en de waterverplaatsing 1370 ton. De voortstuwingsinstallatie bestaat uit twee dieselmotoren met een gezamenlijk vermogen van 1100 pk., die het schip een snelheid van 12.4 knoop kunnen geven. De nieuwe „De Hoop" heeft een accom modatie voor een bemanning van dertig koppen. In het hospitaal is plaats voor twaalf bedden en in de kerk kunnen 65 personen de dienst bijwonen. Bovendien is op de „De Hoop" een recreatiezaal voor zestig personen ontworpen zodat het schip ook dienst kan doen als drijvend zeemans huis. Het hospitaalkerkschip maakt elk jaar tussen half januari en november zo'n do zijn reizen naar de visgronden. Een pre dikant en een arts behoren tot de vaste bemanning van het schip. Voor elke reis wisselt het schip van predikant, maar de dokter blijft gewoonlijk het gehele seizoen aan boord. Per seizoen worden ongeveer honderd kerkdiensten en dagsluitingen aan boord van de „De Hoop" gehouden. Daarvan worden er ongeveer tachtig door de scheepszender uitgezonden. Vorig jaar hebben ongeveer vierhon derd zeevarenden op de ,.De Hoop" medi sche behandeling gekregen. Ruim honderd patiënten werden in het hospitaal opgeno men. De activiteiten van het schip en zijn be manning richten zich echter niet alleen op de lichamelijke en geestelijke verzorging van de zeelieden. De „De Hoop" is ook ingesteld op het verlenen van technische hulp aan scheepsuitrustingen zoals zen ders. ontvangers, radar en navigatieappa- raten. Het schip beschikt over een moder ne werkplaats waar al deze herstellingen kunnen worden verricht. Verder maakt het hospitaalkerkschip zich verdienstelijk op meteorologisch ter rein. Van de vierduizend meteorologische waarnemingen die jaarlijks op de Noord zee worden verricht zijn er ongeveer elf honderd afkomstig van de „De Hoop" De bouwkosten van het nieuwe hospi taalkerkschip bedragen rond twee miljoen gulden. DE TONEELVERENIGING „Jan van Dommelen" uit Santpoort heeft haar ve le donateurs ongetwijfeld weer enige ple zierige uren bezorgd door hen, over drie avonden verdeeld, in zaal „Zomerlust" te laten kennismaken met John van Dru- tens ik zou haast zeggen „knusse" toneelspel in vijf bedrijven „Ik herinner me moeder". Dit stuk bevat de afwisse lend amusante en weemoedige herinnerin gen van Katrine, de oudste dochter van een Noors gezin, dat jaren geleden naar de Verenigde Staten emigreerde. Terwijl zij het publiek dit inzicht op haar jeugd verschaft, wordt de toeschouwer tegelij kertijd met dit verleden geconfronteerd door middel van een reeks taferelen, wel ke gezamenlijk een complete familiehis torie omvat. HET ZIJN GEEN schokkende beelden waar de herinnering van Katrine uit be staat: een tante op jaren, die nog wil trouwen met een begrafenisondernemer; een zusje, dat in het ziekenhuis moet wor den geopereerd; een lyrische kostganger, die uitermate boeiend kan voorlezen, maar zonder betalen en met de Noorderzon ver dwijnt en een enigszins zonderlinge oom Chris, die af en toe als een lawine bij de familie komt binnenvallen. Doch bij al die gebeurtenissen blijft moeder de centrale figuur; een moeder, die Katrine zich blijft herinneren door haar gezag, wijsheid en opofferende liefde, zodat zij een duur erf stuk verkoopt om haar dochter met een geschenk te kunnen verrassen. Uit dit al les werd door John van Druten een on derhoudend toneelstuk gedistilleerd, waarmee mevrouw D. Boode als regis seuse op haar beurt met „Jan van Dom melen" een aantrekkelijke voorstelling wist uit te brengen. NIET MINDER DAN eenentwintig rol len telt dit stuk en het pleit voor de jeugdige reserve waar deze vereniging over beschikt, dat het bijna zonder een enkele doublure kon worden gespeeld Hiervan was mevrouw C. van Wijngaar den met haar beminnelijke, doortastende en bedrijvige moederrol precies de cen trale figuur waar een dergelijk stuk om vraagt, om met behulp van H. Vening J. Dortmundt en de dames M. Ruiter, E. van der Pieterman en M. Bijl dit hechte gezin op een charmante manier compleet te maken. Kostelijk waren ook de contrasterende tantes, zoals zij dooi de dames G. Tabernal. A. Dortmundt en C. Huijboom werden uitgebeeld, waarbij de bedeesde bruidegom van B. Lauer evenmin ongenoemd mag blijven. F. Dort mundt was de heerszuchtige oom Chris in wiens opvatting wij echter net de schrikaanjagende karaktertrekken misten waarvoor zijn omgeving sidderde. Hoewel het niet is uitgesloten, dat ons inzicht is vertroebeld door de sombere woestelingen die zo dikwijls in een Noorse trilogie de boventoon voeren. Jan van Dam BRUSSEL - Een Belgisch-Neder landse Zuidpoolexpeditie verlaat zon dag acht december om half één aan boord van de Deense ijsbreker „Magga Dan" de rede van Antwer pen. Dan begint een reis die onge veer anderhalve maand zal duren, slechts onderbroken door één keer bunkeren in Kaapstad. De expeditie telt veertien man en nog eens drie leden van de Belgische zeemacht, die meegaan om de basis te bouwen, doch die daarna terugkeren. Ze gaat naar het antarctisch gebied, naar de Bou- dewijnbasis. Dat gebied is zo groot als Noord-Ameri- ka en Europa samen, vijftien miljoen vier kante kilometer en er heersen temperatu- reA, die op sommige plaatsen 93,7 graden celsius onder nul zijn. Waar de Belgen en onze landgenoten heengaan is het als re gel „slechts" minus vijftig graden. De „Magga Dan" zal ongeveer zes dagen blijven liggen, op een afstand van twintig kilometer van de basis. Die moet in deze korte tijd worden opgebouwd en uitgerust. Vierhonderd ton materiaal worden er voor meegenomen. Vorige expedities heb ben kunnen profiteren van het kamp dat er reeds was, doch deze expeditie kan dat niet. De behuizing van vorige keer ligt thans een meter of acht negen onder sneeuw en ijs. Wetenschappelijk zal het leven van de leden van de expeditie afwisselend en zelfs vermoeiend zijn, maar materieel niet on comfortabel, wanneer men althans reke ning' houdt met de omstandigheden, maar toch ook niet al te luxueus. De enige af wisseling in het eten, vertelde zaterdag de Vlaamse ingenieur Luc Canes, de leider, kan er in bestaan dat het de ene dag brood met groente en vlees uit blikjes is en de volgende dag vlees en groente uit blikjes met brood. Het kamp bestaat uit zeven geprefabri ceerde gebouwen. Vier ervan zijn door een gang van veertig meter lengte met elkaar verbonden. De drie andere worden iets verder opgericht. Zij dienen als astrono misch observatorium en laboratoria ter be studering van het aardmagnetisme Na twee maanden zullen die gebouwen volkomen ingesneeuwd zijn. Het grootste meet veertig bij zes meter. Het bevat een radiokamer, een keuken, een badkamer, een eetzaal en veertien hutten voor de le den van de expeditie. Er is ook een elektrische centrale van dertien bij zes meter, uitgerust met drie dieselmotoren, een drinkwaterinstallatie en een werkplaats. Een ander gebouwtje meet vijftien bij zes meter en dient als fotografisch labo ratorium. Gefotografeerd zal er namelijk zeer veel worden in het jaar dat de expeditie van huis blijft. Bijvoorbeeld iedere vijf minu ten een foto van de ionosfeer, iedere mi nuut een foto van de hemel via een bolle spiegel enzovoort. Er worden ook biologische studies ver richt. Men zal zich bezig houden met gla ciologie, het aardmagnetisme, radio-actieve stralingen en dergelijke. De zorg van de leider van de expeditie is natuurlijk ook de vrije tijdsbesteding. Er zal wel heel veel gelezen worden en gekaart. Men neemt ook een apparaat voor het projecteren van films mee maar tot nu toe heeft men alleen maar documen taire films kunnen lenen, terwijl men toch eigenlijk ook wel graag speelfilms had wil len vertonen. CAPE CANAVERAL (AP) Vandaag worden de laatste voorbereidingen getrof fen voor de voor vannacht vastgestelde lan cering van een interplanetaire waarne mingspost waarmee zonnestraling zal wor den bestudeerd. Deze straling levert een dodelijk gevaar op voor ruimtereizen naar de maan. Het belangrijkste doel van de nieuwe satelliet is om vast te stellen of zonne. vlekken, die de dodelijke straling veroor zaken, nauwkeurig van te voren kunnen worden voorspeld. DE GEDACHTENWISSELING over mu ziek, die verleden week maandag op ini tiatief van het bestuur van de Volksuni versiteit te Haarlem en omstreken op een eerste discussie-bijeenkomst van de toon kunstenaars Wouter Paap, Guillaume Landrê en Henri Arends met muziek- vrienden uit onze stad en haar omgeving werd ingezet, werd maandagavond beslo ten in de N.Z.H.-recreatiezaal te Haarlem. Wederom kon de heer A. S. van Cleeff namens het bestuur van de Volksuniver siteit een flink aantal belangstellenden verwelkomen en eveneens de heren Lan drê en Arends. Om gezondheidsredenen kon Wouter Paap niet aanwezig zijn. JAAP BUIJS, die met de heer Van Cleeff als gastheer fungeerde, vroeg al lereerst aandacht voor de uitslag van de enquête, die verleden week maandag ge houden werd om een indruk te krijgen hoe het stond met de appreciatie van de aanwezige muziekvrienden voor com positie-fragmenten, die door middel van een geluidsband ten gehore werden ge bracht. Over het algemeen was het vrij onbekende muziek geweest, waarover een schriftelijk oordeel was gevraagd. Drie minneliederen uit de cyclus „Erotica van de jonge Poolse componist Taddeusz Baird, een liefdesscène uit „Luitenant Kije" van Serge Prokofjef, een fragment uit het klarinetconcert van Guillaume Landré, „Jeux Vénétiens" van Lutos- lawski. een Scherzo van Anton Bruckner en nog andere gedeelten uit werkep van Howard Brubeck, Tsjaikofsky en Bruck- vormden het enquêteprogramma. Daarop was gereageerd met frappante antwoorden. Henri Arends las enkele daar van voor, waarbij geconstateerd kon wor den, dat de drie minneliederen van Tad deusz Baird in het bijzonder gewaardeerd zijn. Achtendertig formulieren demon streerden voorkeur voor deze muziek. Ze ven achtten haar middelmatig, één was er scherp tegen, één had geen oordeel. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de waardering voor moderne muziek vrij vaak werd geuit. „Jeux Vénétiens" van Lutoslawski kwam er met zeventien voorstanders nog het slechtst af. DE UITSLAG van de enquête werd de grondslag voor verdere beschouwingen, die zeker niet alle eensluidend bleken. Wel was men het er over eens, dat in het geval van liederen bekendheid met de tekst leidt tot het beter doorgronden van de muziek, maar ook van de tekst. Henri Arends wilde met het draaien van een plaat met „liederen" van de Italiaan Nono aantonen, dat deze veronderstelling liet steeds op gaat. Henri Arends verder van mening, dat het publiek op de hoogte moet blijven van de nieuwste verworvenheden van de toonkunst. HOE STAAN de jongeren tegenover de modernste muziek? Guillaume Landré toonde zich over deze aangelegenheid zeer voldaan, op grond van de resultaten daarmede in Amsterdam verkregen. On geveer 2.000 jongelieden hebben voor deze concerten veel belangstelling. Jaap Buijs stelde de vraag: Wat kun nen we doen tegen tegenzin? Het ant woord hierop kwam niet rechtstreeks. Het werd echter noodzakelijk geacht, dat de gebrachte muziek essentiële muziekeigen- schappen zal moeten hebben. Nog meer interessante aspecten werden op deze avond getoond, te veel om binnen de af metingslimiet voor dit verslag uitvoerig besproken te worden. Zij zullen ongetwijfeld weer aan de or de komen bij volgende bijeenkomsten, die het bestuur van de V.U. in het volgend seizoen hoopt te kunnen organiseren. Met een dankwoord van de heer Van Cleeff aan de medewerkende toonkunstenaars werd deze geslaagde bespreking beëin digd. ft Aartsbisschop Blank over „apartheid" De aartsbisschop van Kaapstad, Zijne Hoogwaar dige Excellentie Monseigneur dr. Joost de Blank, is nooit alléén maar tegen de apartheid geweest. Hij heeft steeds gepoogd de apartheid uit te roeien. Hij trok erop af met het tweesnijdend zwaard van zijn invloedrijk ambt en zijn dominerende persoonlijkheid. Terwijl de meeste tegenstanders van de apartheid zich alleen maar bepaalden tot het wringen van hun handen en weeklagen over de ontwikkeling van het monster, heeft de aartsbisschop het bij de keel gevat en geprobeerd het te smoren. En wat heeft dat allemaal geholpen? Want de apartheid die zo'n beetje de verzamel naam is geworden voor alles wat verkeerd en onrecht vaardig is in de rassenpolitiek van de Zuidafrikaanse regering woedt in dit land heviger dan ooit tevoren. Daarom heb Ik de aartsbisschop zo'n week of zes voordat hjj Zuid-Afrika voorgoed verlaat op de man af gevraagd: „Gaat u weg met een gevoel dat u iets hebt bereikt op dit gebied?" „Ach, ik vertrek zonder het gevoel te hebben dat mijn zending is mislukt Het stemt mii tevreden dat de men sen hier meer en meer gaan beseffen dat er goede be trekkingen moeten bestaan tussen de rassen en dat zij er op grond van hun christelijke overtuiging naar moeten streven die te bereiken. De Raad van de Christelijke Kerken is nu veel scher per en op de man af in de veroordeling van de apart heid dan vroeger". Vergissing Ik wees de aartsbisschop er op dat niettegenstaande dit de oppositie tegen de apartheid in Zuid-Afrika zowel onder de leden van de Anglikaanse kerk als onder andere groeperingen volkomen passief is geworden en dat re cente politieke tekenen erop wijzen dat zelfs Engels sprekende Zuidafrikanen de neiging hebben dr. Ver woerd te steunen. Hij antwoordde: „Het is waar dat het heel moeilijk is de tegenstand steeds op het kookpunt te houden als er aan de lopende band onrecht wordt gedaan en zo iets als steeds herhaalde voorlopige hechtenis van negentig dagen ongeveer tot de dagelijkse gang van zaken gaat behoren. Maar maak toch vooral niet de fout te menen dat de geest van verzet in Zuid-Afrika zwakker wordt". Ik vroeg hem, of hij kon voorspellen, waartoe de apartheid tenslotte in Zuid-Afrika zou leiden. Hij antwoordde: „Ik kan evenmin voorspellen wat hiervan het einde zal zijn als u. Maar één ding weet ik zeker: Men kan niet steeds doorgaan met het scheiden van rassen en het onthouden van grondrechten aan de overgrote meerderheid van de bevolking zonder dat men een geest van verzet kweekt, die uiteindelijk tot ge welddadigheden zal leiden. Wat in Zuid-Afrika gebeurt is je reinste tirannie. Het is een belediging van het begrip van recht, zoals de westerse wereld dat bezit". Tirannie „Men is hier nu al afgestapt van de rechtsgang die bepaalt dat niemand zonder gerechtelijk vonnis van zijn vrijheid mag worden beroofd. Dat is het laatste stadium van het onrecht. Als men van deze grondregel is afgestapt, bloeit de tirannie volop". „Dit is de eerste keer in meer dan een jaar dat u over deze zaak weer gesproken hebt met uw oude over tuigingskracht en scherpte", zei ik. Hij glimlachte. „Het heeft er op een zeker ogenblik naar uit gezien dat ze mij het land uitgezet zouden hebben, als ik zou zeggen wat ik op het hart had. Het is duidelijk dat ik in het land moest blijven om mijn werk goed te kunnen doen. Nu is dat natuurlijk niet belangrijk meer. Ja, het kan wel eens goed zijn dat ik Dr. Joost de Blank tegen tirannie. nog eens heel precies zeg wat ik van de apartheid denk, voordat ik voorgoed wegga". Ik vroeg de aartsbisschop hoe hij zich voelde zo vlak voor zijn definitief vertrek uit Zuid-Afrika. „Wanhopig. Maar ze hebben me gezegd me er niet te veel van aan te trekken en het werk dat ik ga doen is wat rustiger". Onlangs heeft de aartsbisschop hersentrombose gehad als gevolg van het feit dat hij overwerkt was. Daardoor is hij gedwongen zijn aartsbisdom over te dragen. Hij is nu benoemd tot een van de vier kanunniken van West minster. Van het ogenblik af dat hij in Zuid-Afrika is gekomen, heeft de aartsbisschop zware strijd gevoerd met de Afrikaanse Nationalisten over hun rassenpolitiek. Hij wond er geen doekjes om. Zijn sterkste wapen was zijn vlijmscherpe tong waarmee hij zijn tegenstanders van de ene woede-uitbarsting naar de andere joeg. tel kens als zij beseften welke uitwerking de uitspraken van hem hadden op de mening in de wereld over Zuid- Afrika. Hij heeft steeds de apartheid verworpen als „on menselijk en onchristelijk" en als „een van de ver schrikkelijkste ketterijen die de wereld ooit heeft ge kend". Men heeft hem scherp veroordeeld als een kerkelijk leider die zich met politiek inliet. Zelfs een groep van zijn eigen kerk deed daaraan mee. Kortaf antwoordde hij toen: „Christus heeft men gekruisigd, omdat men Hem ervan beschuldigde dat hij zich met de politiek bemoeide". Dr. Joost de Blank de Anglicaanse aartsbisschop van Zuid-Afrika gaat om gezondheidsredenen voor goed naar Engeland. Hij heeft Peter Younghusband, een correspondent van de Daily Mail, enige weken voor zijn vertrek gezegd, wat hij denkt over de apart heidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering. VOOR EEN toneelvereniging van enigê allure blijft Melchior Lengyel's satirische komedie „Ninotchka" een aantrekkelijk speelobject. Misschien zullen sommige le zers zich de amusante verwikkelingen van dit blijspel nog herinneren door de gelijk namige film, die hier kort voorfen na) de oorlog rouleerde met de befaam.de Greta darbo in de titelrol. De Ninotchka uit dit stuk is een stroeve jongedame uit Mos kou, welke over voldoende fanatieke par- tijdoctrine beschikt om door de Sovjets naar Parijs te worden afgevaardigd. Zij moet hier de oorzaak vaststellen van hêt schromelijke activileitsgebrek, dat de laatste tijd door een drietal regerings functionarissen werd betoond. Dit trio had namelijk de opdracht tot het bemachtigen van een Rembrandt, thans nog in het be zit van een vroeger naar Parijs uitgewe ken Russische prinses. Ninotchka consta teert reeds in de eerste vijf minuten dat de olijke diplomaatjes niet bestand zijn gebleken tegen de verleiding, van het, in haar ogen zo wufte en decadente Parijs. Tot zij tenslotte zelf eveneens zwicht voor de charmes van de lichtstad en die van haar tegenpartij, de Franse advocaat die de belangen van prinses Stephanie be hartigt. DITMAAL WAS de katholieke rederij kerskamer „Alberdingk Thijm" voor de charmes van Ninotchka bezweken, zodat het ensemble er onder regie van Wim Paauw in de Haarlemse Stadsschouwburg twee buitengewoon succesvolle opvoerin gen van heeft gegeven. Dit kon, omdat de vereniging over de in de aanhef verlangde allure beschikt. In de eerste plaats dank zij Ria Nieuwenhuizen-Brok, die de tegen stelling tussen de strenge en gediscipli neerde vertegenwoordigster van de Sovjets en de later ontdooiende Ninotchka met a grote dosis temperament en charme wist waar te maken. Ook haar fraaie toi letten droeg zij met gratie en allure. Naast haar telde de bezetting nog twee voortreffelijk gespeelde rollen: die van Gerard Lips, als de meedogenloze en wraakzuchtige streber Dimitri Krasnov en Herman Serné als de innemende Parijze- naar, die voor Ninotchka's bekering ver antwoordelijk is. De drie fuivende diplo maatjes werden door Peer Mascini, Ton Janssen en Joop Kruijver wel amusant, maar toch niet markant genoeg gespeeld. Geheel onberispelijk waren daarentegen de waarlijk Franse Coppelia van Willy Steenwinkel-Kruijver en de amusante kel ner van Ko van Leeuwen. Heel goed was ook Jeanne Kruijver-Rubeling als prinses Stephanie, die niet alleen de omstreden Rembrandt, maar ook de liefde van Leon moet verliezen. In totaal waren het opvoe ringen welke de grote bijval van het pu bliek waaronder Albert van Dalsum als beschermheer volkomen rechtvaardig den en het was dan ook niet meer dan billijk, dat men regisseur Wim Pauw aan het slot in dit succes liet delen. AAN HET BEGIN van deze voorstellin gen vervulde de heer A. Witgens als voor zitter de droeve plicht, het publiek eraan te herinneren dat de vereniging met het overlijden van Jan W. van de Ven een van haar beste en bekwaamste leden had verloren. Op verzoek van de spreker werd voor zijn nagedachtenis een minuut stilte in acht genomen. Jan van Dam PRETORIA (Reuter) In het proces tegen Nelson Mandela, bijgenaamd de „zwarte Pimpernel" en negen anderen voor het Hooggerechtshof in Pretoria heeft de verdediging opnieuw verzocht om vernietiging van de akte van beschuldi ging. De eerste akte van beschuldiging werd dertig oktober vernietigd wegens het ont breken van bijzonderheden. Mandela, die leider zou zijn geweest van de verboden Afrikaanse Nationale Congrespartij, en zes Afrikanen, drie blan ken en een Indiër staan terecht op be schuldiging van sabotage, overtreding' van de wet op het verbod van het communis me, het ontvangen en verspreiden van gelden voor sabotage. In totaal zijn hem 193 sabotagedaden ten laste gelegd. Ook zouden zij personen hebben opge leid voor sabotagedaden en guerilla-acti- viteit met het doel een opstand in Zuid- Afrika te ontketenen. De voornaamste verdediger, die négen vei-dachten vertegenwoordigt, zei dat dé behoefte aan bijzonderheden blijft be staan. Met betrekking tot een beweerde samenzwering en de rol die ieder daarbij zou hebben gespeeld was volgens hem de nieuwe akte van beschuldiging niet beter dan de vorige. Drieëndertig jaar geleden verloor de heer P. Kluft, aan de Jan van Kuikweg in Heemskerk, zijn trouw ring bij werkzaamheden in de tuin. Kort daarop verloor zijn vrouw haar trouwring tijdens de was. In september van dit jaar heèft de heer Kluft, toen hij zijn tuin aan het schoonmaken was, zijn ring weer teruggevonden. In het afgelopen weekeinde vond mevrouw Kluft op het erf ook haar ring terug. I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6