NIEUWE UITGAVEN C. S. Lewis overleden L DE PROGRAMMA'S Ir J. Leering directeur van het Van Abbe-museum Franse literatuurprijzen voor Vrigny en Jarlot Prinses Margriet woont gala-concert N.Ph.O. bij NIEUWE MUZIEKUITGAVEN, HERDRUKKEN EN NOVITEITEN )e Telstar-uitzending van de begrafenisplechtigheid UBsnhBnk? ists vaar ds fiets! k DINSDAG 26 NOVEMBER 1963 9 Litteraire hoogtepunten Oude psalmteksten in ruïne gevonden door Willem En- door prof. dr. J. J) M. Timmers (Elsevier- pocket). GODEN-GESELS-GANGES", tekst van F. van Mastrigtveel foto's, deels Jos de Klerk De radio geeft woensdag Televisieprogramma '4 Prof. C. S. Lewis, in ons land voor-1 ..Studies in Words" en in 1961 „An Expe- al bekend door zijn „The screwtape "ment in Criticism" waarin hij de acade- Letters" (Brieven uit de hel), is «itische benadering onvolledig overleden. Hij was hoogleraar te ALS JONGE DOCENT bekeerde hij zich Cambridge in de Britse middel- tot het christendom. Zijn religieuze wer- eeuwse en renaissance-litteratuurken zlin onder meer „Pilgrims Regress" zijn roem verwierf hij zich met zijn (1933>- 'The Problem of Pain"; .The J Screwtape Letters „The great Divorce geschriften; hij was christelijk apolo- „Miracles", ..Reflections on the Psalms" en geet, litterair-historicus, wijsgeer, „Four Loves". Over zijn apologetische re- criticus, schreef sciencefictionboeken deneertrant zijn de meningen nogal ver en kinderlitteratuur. In ons land zijn deeld' Z«n «Screwtape Letters" verwierf I zowel de grootste lof als de diepste ver onder meer van hem in vertaling ver- gUizing. Maar wel was iedereen het erover schenen „The great Divorce" (de ééns dat hij de door Chesterton met „Or- grote scheiding), „Beyond Persona- thodoxy" begonnen lijn voortzette. Hij lity" (de beeldhouwer en zijn beeld), to.e dï,e.P do°r. Chesjerton beïn- du- u i"i vloed te zijn. Zijn radiovoordrachten, le- „Chnstian tjehaviour (christelijke zingen en kerktoespraken werden steeds levenshouding), „Broadcast Talks" door een groot auditorium gevolgd. Voor (de sleutel tot het geheim), „The een deel zlln z« verzameld in „Transpo- screwtape Letters", „Laudate Domi- ,(de pre*en) eV'The^^ed >- i i Paper (lezingen) en „Mere Christianity" num „Gods Megafoon en „Verrast (radiovoordrachten). door Vreugde". In 1954 werd hij te ZIJN GELOOFSHOUDING heeft voor Cambridge benoemd; vorige maand een §r0°t deel zijn romans bepaald: „Out nam hij er afscheid. Hij is 63 jaar I of the Silent Planet" (1938)" -Perelandra" geworden. CLIVE STAPLES LEWIS werd 29 no vember 1898 in Belfast geboren. Hij stu- ,ic „M«= deerde aan het Campbell College te Bel- gattle" (bekroond met de Carnegie-me- fast en daarna een jaar in Malvern. Hi]- taille). zelf heeft steeds gezegd het meeste te heb- zyn werken zijn geïnspireerd door ben geleerd van zijn privéleraar W. T. zi1n diepe eodsbeSef en gejoof in het leven. Kirkpatnck. In de eerste wereldoorlog zijn taaigebruik was briljant en van een diende hi3 als luitenant in Frankrijk. Zijn uiterste helderheid. Hij was een meester studie te Oxford was briljant. Zijn pro- in h„rbr,-ivinP motie in de Engelse letteren werd gevolgd' door een benoeming aan het University College van Oxford, waar hij tot 1946 bleef doceren. Zijn collegezalen waren altijd overvol. ZIJN GROOTSTE verdienste is wellicht dat hij religieuze geschriften toegankelijk heeft gemaakt voor een breed publiek Zijn in 1936 gepubliceerde „The Allegory I rc urT X7TrT rc» of Love" werd bekroond met de Haw- »ALV W^AH lb door thorndenprijs. Zijn brede kennis van mid- F rang o is Pauwels (Nijgh en Van Ditmar, deleeuwse Engelse litteratuur en klassiek 2de druk). (1938), „That hideous Strength" (1945) .Till we have Faces' (1956). Zijn kinder boeken zijn „Chronicles of Narnia", „The Lion", ..The Witch and the Wardrobe' „The Magician's Nephew" en ..The last Advertentie Drs G. Borger», conservator van het Nederlands Letterkundig Museum, zal don derdagmiddag 28 november in de expositie zaal van boekhandel W. P. va.n Stockum in Den Haag een van 29 november tot 15 december durende expositie openen, die als titel draagt: „Litteraire hoogtepunten uit 150 jaar koninkrijk". De expositie bevat geschilderde portret' ten, foto's, documenten en boeken. De ten toonstelling wordt gehouden in samenwer king met het Nederlands Letterkundig Mu seum. - Israëlische oudheidkundigen hebben in de ruïne van de uit de eerste eeuw da terende en door Herodes de Grote ge bouwde rotsvesting Masala stukjes gevon den van een perkamentrol met tekst van de hoofdstukken 81 tot 85 van het boek der Psalmen. Masala is destijds gebruikt als een toe vluchtsoord voor Joodse strijders die na de val van Jeruzalem zich tegen de Ro meinen bleven verzetten. Toen in het jaar 73 de Romeinse troepen het fort dreigden te veroveren, pleegden 960 Joodse verzets lieden er zelfmoord. Volgens prof. Yigael Yadin, leider van de expeditie in Masala, zijn de thans gevonden fragmenten vóór laatstbedoelde datum geschreven. De tot nog toe ontcijferde stukken zijn in stijl en woordgebruik niet ongelijk aan de tekst op andere rollen die sedert 1947 aan de oever van de Dode Zee zijn gevonden. Verder zijn in Masala nog gevonden een niet bijbelse perkamentrol die nog niet ontcijferd is, en zeventien zilveren sjekels uit de tijd van de Joodse opstand tegen Rome die in 66 begon, van welke soort munten er. tot nog toe slechts vijf andere bekend zouden zijn. Drente. De heer G. Londo, burge- meestér van de gemeente Westerbork. is tijdens de zitting van de Provinciale Sta ten van Drente benoemd tot lid van het college van Gedeputeerde Staten van Drente. De gemeenteraad van Eindhoven heeft maandagavond met 33 stemmen vóór en 3 blanco na een kort debat besloten de 33-jarige ir. J. Leering, die thans zijn dienstplicht als soldaat bij de technische dienst te Apeldoorn vervult, te benoemen tot directeur van het Stedelijk Van Abbe- museum te Eindhoven als opvolger van inr. E. de Wilde, die thans directeur is van het Stedelijk Museum te Amsterdam. De heer Leering is bouwkundig ingenieur en komt uit Delft. Eén stem werd uitge bracht op de heer Van Wessem. De discussie over de benoeming had plaats in het openbaar. De pleitbezorger voor ir. Leering was mr. G. Cammelbeek, fractievoorzitter van de Partij van de Ar beid, die onder meer herinnerde aan het feit dat ir. Leering vijf jaar geleden een tentoohstelling voor religieuze kunst te Delft had georganiseerd welke expositie ongal naam heeft gemaakt in ons land. De vice-fractievoorzitter van de K.V.P mr. dr. Jules Verhagen had bezwaar tegen de door het college van Burgemeester en Wethouders gevoerde procedure en met name op de wijze van voordracht. De heer Leering werd namelijk door B. en W. van Eindhoven enkelvoudig voorgedragen. Ook verweet hij het college te weinig voorlich ting over de te benoemen directeur van het Stedelijk van Abbe museum. De heer Leering is niet gehuwd, maar hoopt in het voorjaar in het huwelijk te treden. Advertentie Een autobiografische roman van de bekende, nu 75-jarige strafpleiter mr. Franqois Pauwels, in wie de advoca tuur en het schrijver- en dichterschap een leven lang om de voorrang stre- en middeleeuws Latijn heeft hij in dit boek aangewend om aandacht te vragen voor vergeten, verwaarloosde of onder schatte litteraire meesterwerkjes. Hij was er een meester in de leeslust van zijn pu bliek te prikkelen. In 1942 publiceerde hij „A Preface to Paradise Lost", een der bes té inleidingen die ooit tot het werk van Milton zijn geschreven. Zijn voornaamste werk wordt geacht „English literature in the Sixteenth Century", waaraan hij zijn lidmaatschap van de British Academy te danken had. De poëzie van de door hem zo bewonderde Charles Williams besprak hij in „Arthurian Torso" (in „Essays pre' sented to Charles Williams" is ook een bijdrage van hem opgenomen over korte verhalen). In 1960 verscheen van hem De „Prix Femina" Is toegekend aan Ro ger Vrigny voor „La Nuit de Mougins". De „Prix Medicis" is naar Gérard Jarlot ge gaan voor zjjn boek „Un Chat Qui Abole". De Medicis wordt steeds verleend aan een auteur die naar de mening der jury te weinig aandacht heeft gekregen. DE 43-JARIGE Roger Vrigny kreeg de Prix-Femina bij de tweede stemming. Op hem werden toen acht stemmen uitge. bracht, tegen vier stemmen voor André Pieyre de Mandiargues, de schrijver van „La Motocyclette". Vrigny heeft in Parijs letteren gestudeerd. Na aanvankelijk bij het onderwijs werkzaam te zijn geweest, stichtte hij in 1950 een toneelgezelschap dat in 1953 de eerste prijs voor studenten toneel kreeg. In 1945 had hij zijn eerste toneelstuk geschreven, „L'Invitation a la Danse". In 1949 publiceerde hij de novelle „La Ville", gevolgd door vier romansAVONTIJRJFRS „Arban" (1954), „Laurena" (1956), „Arbejal" /rT z Tim (1958) en „La Nuit de Mougins" (Mougins zmcLeopolds L itgev.mi], n.v., is de naam van een dorp in de Alpen). Na- Den Haag). Frangois Pauwels den. Op beide terreinen kwam zijn kun stenaarsziel in 't geweer tegen de bourgeois satisfait én voor de underdog. Uit deze autobiografische roman ge schreven met een plezierige directheid en een waarachtigheid die opademend werkt treedt ons een „vent" tege moet die respect afdwingt. dat het toneelgezelschap wegens gebrek aan geld was ontbonden, ging Vrigny een letterkundig radioprogramma leiden, ge naamd „Belles Lettres". DE WINNAAR van de Prix-Medicis is I de 40-jarige Gérard Jarlot, afkomstig uit Saumur in het departement Maine-et- Loire. Ook hij heeft letteren gestudeerd en is sinds 1948 journalist. Hi,i maakt nu deel uit van de redactie van - het weekblad „France Dimanche", na te hebben gewerkt voor „Le Petit Marocain" en belast te zijn geweest met een opdracht van het mi nisterie van Onderwijs in Rabat. In 1946 publiceerde Jarlot „Les Armes Blanches" en twee. jaar later „Un mauvais Lieu". Hij t'eeft met Marguérite Duras verscheidene 1 Willem Enzinck is publicist. Hij schrijft zowel toeristische notities als over schil derkunst. Een veelschrijver dus, ook echter een veelweter, die in dit boek goed gedocumenteerd verteld" over vier romantische figuren, die door de eeuwen heen tot de verbeelding zijn blijven spreken. Het zijn Aniello, de Napoli- taanse volksheld, Trenck de Pandoer, Cagliostro, oplichter in mystieke zaken en de roemruchte Casanova. Voor wie na het lezen van deze „inleidende bio grafieën" meer wil weten is achterin het boek de lijst bronnen opgenomen, waaruit de schrijver van deze geroman tiseerde en. geïllustreerde levensbe schrijvingen heeft geput. filmscenario's geschreven, waaronder „Hi roshima mon Amour" en „Moderato Canta- 1 „SPIEGEL VAN TWINTIG EEUWEN Het is de 250ste Elsevierpocket, deze schets over twintig eeuwen cultuurge schiedenis van de Lage Landen,Om het feestelijke cachet te beklemtonen is deze jubileumuitgave zeer rijk en uitstekend geïllustreerd. Meer dan een schets van onze cultuurgeschiedenis kunnen deze 190 bladzijden, waarvan meer dan de helft illustratie-materiaal is, natuurlijk niet bieden. Niettemin heeft próf. Timmers een schat aan wetenswaardigheden verwerkt in deze uitgave, die laat zien waarin een „pocketje" een „boekwerk" opzij kan streven bile" „Un Chat qui aboie" werd met vijf van de zeven stemmen bekroond. De andere twee stemmen gingen naar „L'Insaissis- sable" van Bruno Gay Lussac. Prinses Margriet is voornemens op vrij' dag 29 november het galaconcert bij te wonen, dat gegeven zal worden in het Concertgebouw te Haarlem ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Onder de gasten die een uitnodiging voor dit concert hebben aanvaard beho ren tevens de staatssecretaris van het mi nisterie van O. K. en W„ drs. L. J. M, v.d. Laar, de commissaris der Koningin van de schrijver (Servire Luxe-pockets in de provincie Noord-Holland, leden van jyaaa) Gedeputeerde Staten, Burgemeester 1 6/' Wethouders van Haarlem, vertegenwoor digers van vele muziekinstellingen uit het gehele land en een groot aantal dirigen ten. solisten en componisten. Het concert staat onder leiding van 1 Henri Arends. Solistische medewerking zal worden verleend door de violist Her- man Krebbers. Het concert, dat de N.C.R.V. zal opnemen wordt geopend met I de Symfonie concertante van Hendrik Andriessen. Dit werk werd in opdracht van de provincie Noord-Holland geschre ven en aangeboden aan het jubilerend or kest. Na de pauze speelt Herman Kreb bers de „Tzigane" van Ravel. Het concert wordt besloten met een uitvoering van „De vuurvogel" van Strawinski. In ver band met de komst van prinses Margriet wordt de cóncertbezoekers verzocht uiter lijk om 19.50 uur hun plaatsen te hebben ingenomen. Een wat „zware" titel voor een boek in reportage-vorm over India waarin de goden (en Boeddha) een te verwaarlozen rol spelen, doch waaruit de Indiase mens op bijzonder sympathieke manier naar voren komt, geschetst in zijn da gelijkse harde leven onder moeilijke sociale voorwaarden, waarin slechts zeer langzaam verbetering komt. Ruime aandacht schenkt de schrijver aan de ontwikkelingsperiode die het bizarre en voor onze begrippen enorm uitgestrekte (en toch overbevolkte) land thans onder president Nehroe doormaakt; een zware gang naar groter stoffelijke welvaart en minder loutering-door-armoe als sommige lezers zouden verwachten op grond van overtrokken gedachten over de invloeden van Hindoeïsme, Boed dhisme, Yoga-praktijken, „heilige klui zenaars" en wat dies meer zij. MELDEN EN SYMBOLEN" door Mircea Eliade (Sterrenserie 8, Uitgev. v.h. C de Boer jr., Hilversum). Een uitstekend werk van een gods diensthistoricus die bij uitstek synthe tisch denkt en die door de veelheid der religieuze fenomenen tracht door te dringen tot het beeldend denken van de eerste mensheid, waaruit de vele en zo rijk geschakeerde godsdiensten zijn ontstaan. Het boek is veel meer dan een beschrijving van de oudste beelden en symbolen alleen. De schrijver tracht de geestelijke waarden ervan te achter halen en ze te actualiseren, waarbij hij natuurlijk steun vindt in de stellingen van Jung over de archetypen, diens ideeën over de mandala's en het col lectieve onderbewuste. Als G. van der Leeuw te onzent en in niet mindere mate dr. Brede Kris- tensen in diens opstellenserie „Symbool en werkelijkheid" staat de schrijver open voor de symboliek van andere godsdiensten, vooral de oude Indische symboliek. Natuurlijk wijst hij op de gemeenschappelijke oorsprongen zonder al te speculatief te schrijven over de oertijd, waarin de symbolieke systemen met de natuurverschijnselen als kern (de maan, het water, de vruchtbaar heid, enz.) moeten zijn ontstaan. Als de meeste van dit soort werken eist, het lezen behalve concentratie vooral nuchterheid (die de schrijver zelve ook bezit) om het gevaar te ontlopen dat „alles symbolisch wordt voor alles", waardoor men de imaginaire wezen lijkheden zou zien verdwijnen achter de Veelheid der symbolen, die ten slotte niets meer kunnen zijn dan beelden voor daarachter liggende „eeuwige" waarden. EUROPESE MOMENTOPNAMEN" door prof. dr. H. Brugmans (S. W. Sijt- hoff, Leiden). Dr. H. Brugmans, rector aan het Europa-College te Brugge inleiden als „Europeaan" zal wel overbodig zijn. In dit boek uit de „Natuur en Cultuur"- serie van Sijthoff fixeert hij de Euro pese geschiedenis aan de hand van jaartallen, belangrijke momenten uit de geschiedenis van Europa, maar dan ook inderdaad Europees gezien, uitgetild boven eng-nationale gebeurtenissen. Het is prettig geïllustreerde geschied schrijving voor' de leek, die hier en daar andere geschiedschrijvers tot te genspraak zou kunnen prikkelen; een tegenspraak, die echter moeilijk rijker gedocumenteerd kan zijn dan dit toch beknopte boek van onze Europese pro fessor. CHRISTENDOM, christendommer, christendomstdoor mr. drs. H. van Loon (Servire-pockets, Den Haag). Met tegenstrijdige gevoelens lazen wij deze beschouwing over de wijze waarop het christendom niet moet worden be leefd. Ongetwijfeld getuigt dit boek van een enorme belezenheid, het mid del dat weer eens als doel heeft aan te tonen, dat „Het christendom een wolk vóór de zon" is, indien men het naar de letter en niet naar de geest wil zien. De schrijver trekt vergelij kingen tussen zowat alle godsdiensten en mythologische systemen om dan te verklaren, dat alle religieuze denken en voelen uit dezelfde oerbron opwelt en dat de godsdiensten slechts „stralen brekingen" zijn in de geest van de .mens (of de groep mensen), wie niets menselijke vreemd is en die het vreem de of bovenzinnelijke tot menselijke proporties terugbrengt. De betrekkelijkheid van die propor ties wordt helaas niet ervaren, integen deel, ze worden als absoluut gezien Schouw door alle bijzakelijkheden heen wil de schrijver zeggen, en tracht de essentie van elke godsdienst, dat God „alles in allen" is, in dit leven te ver werkelijken. Het is geen nieuw geluid Het is de vraag, of men dan juist het christendom moet zien als een algemeen onjuist-beleefde godsdienst omdat veel christenen het mythische karakter van Christus niet van de historische figuur kunnen scheiden. Met evenveel recht kan dit van alle andere godsdiensten worden gezegd, want niet één ontkomt aan het gevaar, dat de letter zwaarder telt dan de geest. Omdat het bronnen materiaal van uitstekend gehalte is, blijft dit boek echter toch de moeite van het lezen waard. „HAWKE, DE SCHRIJVER" (Young- blood Hawke), door Herman Wouk; ver taald uit het Amerikaans door Dolf Ko ning (Scheltens is Gïltay, Amsterdam). De litteraire roman moge wat zijn lengte betreft soms de neiging hebben in te schrompelen tot novelle-omvang, het minder pretentieuze „fijne leesver haal" blijkt nog niet te hoeven terug schrikken voor een omvang die herin neringen wekt aan die der 19e-eeuwse klassieken. En dat is is eigenlijk wel een leuk verschijnsel in dit televisietijd perk. De nieuwe roman van Herman Wouk de schrijver van „Muiterij op de Caine", is een pil (als wij dat woord hier eens mogen gebruiken) van maar liefst 717 grote, dichtbedrukte bladzijden. Het is het verhaal van de stormachtige car rière van een jonge, eerzuchtige schrij ver, Hawke, die met een onbedorven na tuurtalent zijn intrede doet in de Ame rikaanse wereld van uitgevers, pers en publiciteit, en het daar tot grote roem brengt. Tegelijkertijd valt hij echter ten slachtoffer aan agenten en Holly- woodfiguren die uit zijn op een roof bouw op zijn talent. Twee vrouwenfigu ren completeren de hoofdlijnen van de intrigue. Een boek voor mensen met vrije tijd, dat de aandacht op een be kwame manier voortdurend gespannen houdt. „DE MAN DIE EEN ANDER WERD' door G. M. Glaskin (Elsevier, Amster dam). Een bijzonder knap geschreven thril Ier van een Australische schrijver, die alle aandacht verdient. Het gegeven is origineel. Door een „psychische kort sluiting" tijdens een hypnotisch expe riment verwisselen twee vrienden van persoonlijkheid. De geest van een al wat ouder wordende accountant bevindt zich na hét experiment plotseling in het lichaam van zijn jonge vriend, een ar beider. Deze laatste moet zijn daad krachtige leven aanpassen bij het lichaamstempo en de mogelijkheden van de intellectueel. De confrontatie met de omgeving, die beiden als waan zinnig ziet, is knap uitgewerkt. Een dramatische ontknoping voor de ene figuur is noodzakelijk om de andere (de „verjongde" accountant) een nieuw leven te kunnen doen beginnen Het is een thriller op de grens van échte literatuur. DE ZEER ACTIEVE Harmonia-Vitga- ve te Hilversum brengt weer een aantal herdrukken van nagenoeg vergeten koor composities van vermaarde meesters op de muziekmarkt. Vooreerst is daar een adventscantate Komst du, Licht der Hei denvan Dietrich Buxtehude. Het is een vrij eenvoudige koorcantate voor twee discant-stemmen en een baspartij, ad li bitum met strijkers en orgel, oj alleen met orgel uit te voeren. Voor schoolkoren lijkt ons het werk bijzonder geschikt. De bas ligt soms wel vrij laag, maar kan zonder bezwaar hier en daar door onvol groeide mannenstemmen een oktaaf ho ger genomen worden. En voor een koor tje van enkel discantisten meisjes o jongens hoeft het niet als een pekel zonde aangerekend te worden, wanneer de vocale bas niet zou bezet worden, want deze zit netjes verdisconteerd in de orgel- partij. De bewerking is van P. Kiel jr. EEN KERSTMOTET van Melchior Franck (1580-1639) „Uns ist ein- Kind ge boren", is een uiterst dankbare opgave vóór vierstemmig gemengd koor en or- gelcontinuo; gebruiksmuziek van goed ge halte. De psalm „Miserere" van Leonardo Leo (1694-1744) geldt voor een meesterwerk van de Italiaanse barok en kan zich me ter met het beroemde „Miserere" van Allegri. Het is een dubbelkorig stuk met orgelcontinuo; deze laatste is voor deze uitgave gerealiseerd door Cor Bachers. De pure verzen van de psalm (die er in 't geheel zo telt) worden deels gregoriaans gereciteerd en deels, met behoud van de psalmtoon, contrapuntisch behandeld. Me de door afwisseling van koren en soli- groepen blijft het een onderhoudend werk ondanks de uitgebreidheid van de psalm tekst. Voor gemengde koren, die het be hoorlijk kunnen bezetten, is het een aan bevelenswaardige opgave. ONDER DE TITEL Muziekkalender II heeft André Houbelé een bijzonder aan trekkelijk boekje samengesteld voor drie stemmige koren, wat voor vele vrouwen koren en kleine mannenensembles, als mede voor betere schoolkoortjes, ja zelfs voor zanglustige dames en heren die eens een terzet willen vormen een uitkomst kan zijn. Het zijn allemaal goed aanspre kende, niet te moeilijke stukjes van com ponisten van onze generatie. Men vindt er onder meer werk in van Strawinsky, PoUlenc, Kodély, Hindemith. Bartók, Orff, Britten, Distier, Pepping, Absil, Flor Peeters, Röntgen, Sigtenhorst Meyer, Badings, Hendrik Andriessen, Albert de Klerk, Zagwijn, enzovoorts. De zevenen twintig geestelijke en profane liederen zijn kalendergewijs over de jaarkring verdeeld, vandaar de titel van het bijzonder smaak vol uitgegeven boekje. „LIEDJE GEZOCHT" is de titel van een eenvoudig kinderzangspel, tekst van Ton Hasebos en muziek van Tera de Ma- rez Oyens, met gebruikmaking van een volkswijsje en met begeleiding van piano, blokfluit, violen, cello en gitaar. Als idee aardig gevonden. „Harmonia" heeft het repertoire voor schoolorkestjes weer uit gebreid met een aantal bundels. B. v, Beurden bewerkte een Hobo-concert van Corelli met blokfluiten en strijkers, een prettige opgave, als men over een bedre ven solist beschikt. Schoolensembles kun nen plezier beleven aan VII Ecossaises van Beethoven, door Elsa Hijmans be werkt voor blokfluiten, strijkers en slag werk. Hans P. Keuning ondernam het waagstuk een der sonates van Christian Bach, die door de negenjarige Mozart tot Pianoconcert (in G) was getransformeerd nog eens vrijmoedig om te zetten voor klavier en schoolorkest. Of dat nu wel no dig was? De goed in de hand liggende cadens zal het wel doen; maar ik zag ze liever toegepast in de Mozart-bewerking, alhoewel dit ook al een kwajongensstreek was van het wonderkind. „Een nieuw speelboek voor kleine mensen" van de zelfde bewerker, met stukjes naar Beetho ven, Mozart en Schubert, kan bij school- orkesten welkom zijn. En een bundeltje Nederlandse Volksdansen, die, zoal niet authentiek, toch sfeer en karakter bezit ten, kan men een goed onthaal toewensen. GERRIT KOOREVAAR verzamelde en bewerkte „Veertien Speelstukken" duo's trio's voor blokfluiten naar originele com posities van barokcomponisten. Smaakvor- mend materiaal. Voor klein symfonie-en semblé (zonder blokfluiten of piano) maak te Hans P. Keuning een drietal partituur- tjes pasklaar: „Petite Symfonie" van Pleyel. fragmenten uit „Les petits riens van Mozart en „Symfonie in D" van Gos- sec. Zeer geschikt voor jeugdige spelers om zich het samenspel eigen te maken Een drietal partituurtjes in arrangement van Ber Joosen. betreffen het samenspe len van blazerskwartet met piano. De be zetting kan naar believen gevarieerd wor den en zowel uit koper als uit „hout' worden samengesteld. Ik kijk echter mijn ogen uit waar ik zie, dat „cor Anglais en „althoom" met elkaar vereenzelvigd worden. Deze „Welsh Dances" „Handel Menuet" en „Spiritual Quartet I" verdie nen overigens in kringen van fanfare en harmonie een ruime verbreiding. Verder brengt de bekende gitarist Dick Visser een viertal klassieke werkjes aan het daglicht, die zeker een verrijking zijn voor het, re pertoire van het nobele instrument. Hier onder behoren ook stukjes van de zestien de eeuwse Amsterdamse luidspeler Nicolas Vallet. „EEN MANDJE VOL AMANDELEN" is de titel van een bundel liedjes voor kleuters en jonge kinderen, samengesteld door W J. Stam van der Staay met illustraties van Elly van Beek en royaal verzorgd op de markt gebracht door de uitgeverij Ploegsma te Amsterdam. Het is een boek van bijzonder cultureel belang voor gezin nen, waar het lofwaardige gebruik gehand haafd wordt van het kinderuurtje vóór het slapengaan van het jonge kroost, waar al dus het verhaaltje en het liedje, niet via radio en t.v., maar vanuit eigen sfeer en persoonlijk contact, tot de opvoeding is blijven behoren. Een schat van oude baker en kinderrijmen van speelliédjes van Sin terklaas- en kerstliedjes, van nieuwere pro dukten die blijkbaar meestal op oude stammen geënt zijn, alles bij elkaar 162 stuks, zijn hier bij elkaar gebracht, de meeste voorzien van vrij eenvoudige pia nobegeleidingen. die evengoed kunnen weg blijven, en het hele dikke boek door, grap pige plaatjes die het geheel voor jonge oogjes aantrekkelijk maken. Ik mag lij den dat heel wat kleuters na de komen de feestdagen van harte zullen mogen zin gen: „Een mondje vol amandelen kreeg ik van tante Kee". De transatlantische televisieuitzending via Telstar van de begrafenis van presi dent Kennedy is maandagmiddag door 18 Jurovisielanden en zeven communistische staten, waaronder Rusland, overgenomen. De beelden waren verrassend helder. Mil joenen kijkers konden dit historische pro gram letterlijk op de voet volgen. Op het moment dat de requiemmis zou beginnen, terwijl de staatshoofden en vor stelijke personen naar hun plaatsen wer den geleid met op de voorste rij generaal De Gaulle, nam de uitzending voor Europa een einde doordat de beelden van de sa telliet niet meer werden ontvangen. De Amerikaanse televisiestations, die onmid dellijk na de aanslag op de president alle commerciële uitzendingen staakten, lijden naar verwachting hierdoor een verlies van ongeveer 100 miljoen dollar. Vandaag zijn de commerciële uitzendingen hervat. Volgens niet-officiële schattingen be steedden de grote televisiemaatschappijen elk tussen de twee en drie miljoen dollar aan het nu al vier dagen durende verslag van de gebeurtenissen rondom de dood van president Kennedy. Bij de begrafenis van de president werkten de maatschap pijen samen, everials zij dit bij Kennedy's inauguratie hadden gedaan. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9 40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgum- nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om ca 7.30 Van de voorpagina) 8.00 Nieuws en socia listisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoon muziek. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Ochtend gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Cantate: Lobe den Herren, den machtigen König der Ehren, BWV 137. (gr.) 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA; 10 00 Lich te grammofoonmuz. 11.00 Voor de vrouw. 11.35 En nu.Maastricht, gevarieerd programma (herhaling van zaterdag 23 november jl.) 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platte land 12.38 Orgelspel: lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Koorzang (opn.) 13.35 Piano trio: Klassieke en moderne muziek, (ste- reofonische uitzending). 14.00 Koorzang: klassieke en moderne muziek. 14.50 De vrouw en de misdaad, toespraak. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Ritmisch strijkorkest: lichte muziek (ste- reofonische uitzending) 17.50 Regeringsuit zending: geven en nemen Tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Ge sproken brief uit Vlaanderen. 18.20 Uitzen ding van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: Luistert naar de Stem van de V.V.D. Tot u spreekt mr. H. v. Riel, voor zitter van de le Kamerfractie van de V.V.D. 18.30 Western Time: licht ensem ble en zangsolisten 19.00 Voor de kinde ren. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Theaterorkest en zangsolisten: lichte muziek, (stereo- fonische uitzending). 19.55 Rechtstreeks verslag van de voetbalwedstrijd P.S.V.- Spartak Plovdiv te Eindhoven. In de pau ze: é0.45-20.50 Nieuws. Daarna: lichte grammofoonmuziek. 22.05 Licht Grieks en semble 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: hoofd en bijzaken uit het dagelijks gebeuren. 22.55 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws, HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke grammo foonmuziek 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte orkestmuziek (gr.) 8.30 Volks liederen en -dansen (gr.) 8.45 Pianospel met ritmische begeleiding: Italiaanse mu ziek (gr.) 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram mofoonmuziek. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klassieke kamermuziek (gr.) 10.30 Mor gendienst: 11 00 Pianorecital: klassieke mu ziek (gr.) 11.15 Een Hollandse familie in de Franse tijd, hoorspel (10). 11.45 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Gewijde mu ziek (gr). 12.37 Alle-Dag-Kerkdienst. 13.00 Nieuws 13.15 Licht instrumentaal ensem ble. 13.35 Klassieke grammofoonmuziek. 13.45 La scala di seta, opera (gr.) 15.00 Studentenconcert: klassieke en moderne muziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Orgelspel met ritmische begeleiding. 17.45 Hawaiina-or- kest (gr.) 18.00 Koninklijke Militaire Ka pel: marsmuziek (gr) 18.10 Meisjeskoor met orgelbegeleiding. 18.30 Het spektrum, lezingen. 18.45 Harprecital (gr.) 18.55 Op weg naar de 40, toespraak. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praat je 19.15 Leger des Heilskwartier (gr.) 19.30 Radiokrant. 19 50 Lichte grammofoon muziek. 20.00 Radio Filharmonisch orkest en sopraan: Operamuziek. 21.00 Waarheid en verbeelding, lezing. 21.20 Musette-en semble en zangsolist. 21.45 Kanttekeningen. 22 00 Samenzang: geestelijke liederen. 22.30 Nieuws. 22 40 Avondoverdenking. 22.55 Me- tropole-orkest; romantische muziek. 23.30 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nws BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15 45 Koorzang. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Engelse les. 16.24 Quiz voor teenagers. 17.00 Nieuws. 17.15 Lamermuziek. 18.00 Nieuws 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Le- kenmoraal en -filosofie. 18.50 Lichte or kestmuziek. 19.00 Nieuws. 19.40 Amuse mentsmuziek. 20.00 Openbaar kunstbezit. 20.15 Klassieke muziek. 20.45 Amusements muziek. 21.05 Amusementsmuziek. 21.30 Pedagogisch praatje 21.40 Operettemuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Folklore festival in Al banië. 22.35 De zeven kunsten. 22.50 Lichte orkestmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Chan sons. '23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de zee lieden VOOR DINSDAG NTS: 11 00-11.25 Schooltelevisie. 19.30- 20.40 Reportage begrafenis van Kennedy. 20.40 Journaal. 21.00 Het autoverkeer in Europa: progr. over het autoverkeer in de landen van de E.E.G. 21.45 „Der goldene Klan-g", muzikaal programma. 22.15. Epi loog. NTS: 22.30 Journaal. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker internationaal jeugdjournaal; VARA: 17.10-17.45 Voor de kinderen, 19.30 Top of Flop. 19.55 Recht streekse repórtage van de eerste helft van de voetbalwedstrijd PSVSpartak Plovdiv te Eindhoven 20.45 NTS-journaal. 20.55 Reportage tweede helft voetbalwedstrijd PSVSpartak Plovdiv. 21.45 Boulevard Feydeau. 22.15 Filmvenster. 22.40 NTS- journaal.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9