Lonen in de metaal gaan per 1 januari met 9 pet omhoog Woningbouw in derde kwartaal 1963 hoger dan ooit tevoren daiOuntd HET WEER Weer smokkel in IJmuiden Morgen kunt u mooier zijn! Hoofdprijs toto in zeven parten AKKOORD IN VAKRAAD OVER NIEUWE CAO Explosie en brand op „Quo Vadis" Vergroting vakanties met twee dagen; ruimere beloningen voor zwaar werk Nieuwe voorstellen bij hogere prijzen KAB-bond wil comité voor de prijsbewaking Loongrens omhoog tot 9.700 Ferme loonsverhoging in IJmuider vishallen te verwachten BRUYNZEEL KEUKEN Het blijft schipperen UNIEKE FEESTAANBIEDING FOTO L0EK ANDERSON Geef HAAR op 5 dec. MS m SCHERK 49e JAARGANG NUMMER 21 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1963 'efore you êuy! FALCON MONTY-COATS Sinterklazen geven D- en FILM- geschenken van Het woord is aan In de krant van heden: Verontrustend Koppelbazen MINISTER BOGAERS IN TWEEDE KAMER GESCHENKEN schoonheids- preparaten lotions-parfums „ELIZABETH Wolkenvelden Per 1 januari '64 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IÉIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De hoofdprijs van de sporttoto van zon dag jongstleden wordt verdeeld onder zeven personen, die het allen tot 13 juiste voorspellingen hebben gebracht. Zij ont vangen ieder bruto 21.111,40. De tweede prijs wordt gedeeld door 131 personen, die netto ieder 615 gulden ontvangen. De extra prijs voor de gelijke spelen valt in 697 delen uiteen. Ieder ontvangt 57,50. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 4de klasse - 7de lijst Prijzen van 5.000,—: 1863 2.000,—: 2599 4559 1.500,—: 20997 1.000,—: 1679 2204 4238 4741 9381 9789 10170 10986 11145 14833 15395 21688. f 400: 5846 12345 19376 20873 20938 21016 200: 2195 2367 2465 3051 3066 3480 4012 4110 6174 6203 6290 7533 8421 9184 9206 9449 9451 9616 10706 11333 12882 12967 13059 13080 13128 13159 14831 15339 15886 17600 18252 18446 18937 19831 20037 20974 Zaanlandsehe Houthandel Showroom: Wijk aan Zeeërweg 4 Telefoon 7543 Advertentie KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) zsz «7IJ Ixl IT 1 CL 61 O uUlUin - b'8 C„QQ cnCf> tmm nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Telef. redacte 5389, na kaïrtooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: noofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije G. B. S h a w Kinderen begrijpen God tot op het moment waarop hun verstand begint te werken. \V eerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen -.2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Langs sluizen en havens7 Uit stad en omgeving7, 9, U Topsy 11 Radio en t.v. 15 Kunst 15 Feuilleton 17 Scheepsberichten 19 Economisch nieuws 19 Beurs 19 Sport 21 Luidsprekers 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's In de motorkamer van het vissersvaar tuig „Quo Vadis"' is op zee in de nacht van dinsdag op woensdag brand uitgebro ken. ais gevolg van een carter-explosie. De bemanning heeft de brand met brand blussers gedoofd. Voor zover bekend is hebben er geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. De schipper van de kotter riep om streeks elf uur zijn collega van de WR37 Sagitta te hulp. De Sagitta was aan het vissen en moest eerst haar netten binnen halen, alvorens gevolg te kunnen geven aan 'het verzoek. De lonen in de groot-metaal gaan per 1 januari met negen percent om hoog. Hierover zijn werknemers en werkgevers het gisteren in hun over legorgaan (de Vakraad voor de Metaal) eens geworden. De nieuwe CAO, die geldt voor ruim 1300 on dernemingen met in totaal ruim 250.000 arbeiders bevat de navolgende verbeteringen van de arbeidsvoor waarden. 1. Verhoging van de loontabellen met negen percent. 2. Mogelijkheid om bedrijfstaks- gewijs af te wijken naar boven tot ten hoogste vier percent. 3. Ruimere beloningsmogelijk heden voor ondernemingen waar on der extra zware omstandigheden wordt gewerkt. 4. Uitbreiding van de vakantie met twee dagen tot vijftien dagen. 5. Overeenstemming in beginsel over het minimum inkomen. 6. Verkleining van het verschil tussen de gemeentegroepen. De bestaande verschillen ten op zicht van gemeentegroep A zullen met een cent worden verminderd. Gemeentegroep A-6 komt hiermee te vervallen. De verbeteringen op grond van de nu bereikte overeenkomst zullen, aldus de voorzitter van de werkgevers in de Vak- raad, ir. K. van der Pols gisteren na af loop van het overleg in geld uitgedrukt uitkomen op een bedrag van 500 tot f 550 per man. Aangezien het hier om een kwart miljoen werknemers gaat zal de loonkostenstijging kunnen variëren tus sen de honderdvijfentwintig miljoen gul den en de honderdzevenendertig miljoen gulden voor de gehele bedrijfstak. De economische gevolgen daarvan zijn, zo vervolgde ir. Van der Pols, met de overheid besproken. Mocht doorbereke ning uit concurrentie-overwegingen geen aanbeveling verdienen dan zal moeten worden gezocht in verhoging van de ef ficiency en in sommige gevallen zal ver mindering van winst en dividend moge lijk zijn. Werknemers voorzitter I. Baart legde uiteraard verband tussen het nu bereikte akkoord en de prijsontwikkeling. De vak beweging heeft en dit is voor het eerst in de geschiedenis gebeurd tijdens de onderhandelingen aan de werkgevers meegedeeld dat zij niet zal aarzelen „bij een prijsontwikkeling die verontrustend is" nieuwe voorstellen ter tafel te bren gen. Dat zal dan geschieden door middel van openbreekclausules. De heer Baart wilde niet ingaan op de vraag een pre cisering te geven van het „verontrus tend"-zijn van de prijsontwikkeling. Over de ondernemingsgewijze afwijkin gen zei de heer Baart nog dat niet overal in de metaal zwarte lonen zijn betaald. Overal vindt men nog enclaves met lo nen waarvan men zich afvraagt hoe men daarvoor nog is blijven werken gezien de praktijk rondom. De nu voorziene diffe rentiatie dient voornamelijk om de niet rechtens geldende beloningen te legalise Ir. Van der Pols had eerder nog ge zegd dat het vraagstuk van de extra be- zwarende omstandigheden waaronder in ondernemingen soms arbeid moet wor den verricht zoals lawaai, stof, hitte zware lasten e.d. veel bespreking heeft ge vergd. In het huidige systeem van werk classificatie is deze arbeid onder extra zware omstandigheden minder geaccen tueerd geweest dan partijen in de vak raad nu gewenst achten. Daarom is over eenstemming bereikt over een accentver schuiving die mede gezien moet worden als een bestrijding van de koppelbazen Men heeft nu de mogelijkheid om eigen mensen voor deze arbeid aan te trekken Partijen in de Vakraad zijn voortgegaan op de ingeslagen weg om het verschil tussen gemeentegroepen te verkleinen. In de hoogste gemeentegroep zijn geklas seerd Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem (Hoogovens). Over de verlenging van de vakantie zei de heer Van der Pols te verwachten dat de werknemers twee weken aaneengeslo ten vakantie kunnen opnemen en dat de resterende vijf dagen als snipperdagen zullen kunnen worden aangemerkt. Ir. Van der Pols meende ten slotte dat de C.A.O. zoals die nu door de partijen is geaccepteerd weinig bezwaren bij de Stichting van de Arbeid zal ondervinden. De Katholieke Metaalbedrijfsbond Sint Eloy (K.A.B.) heeft gisteren het bestuur van de K.A.B. verzocht om in samenwer king met N.V.V. en C.N.V. prijsbewakings- comités in te stellen. Deze comités zouden bij te grote prijsstijgingen acties tegen de handelaren moeten gaan voeren. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan kopersstakingen Sint Eloy meent dat het niet bij praten en klagen over prijsstijgingen moet blijven, maar dat er apparaten in het leven moeten worden geroepen, die effectief kunnen optreden. De bond heeft er bij de K.A.B. op aange drongen zoveel als in zijn vermogen ligt de consument tegen de gevolgen van stijgende prijzen te beschermen. Het alge meen bestuur van Sint Eloy was bijeen ter bespreking van het loonakkoord in de metaalindustrie. Het is niet onmogelijk dat deze suggestie vanavond ter sprake zal worden gebracht in het prijsgesprek. dat de drie vakcentrales vanavond in Amster dam zullen hebben. Advertentie voor de moderne vrouw van Elizabeth Arden Helena Rubinstein Lancome Orlane Germaine Monteil Dr. P. v. d. Hoog Ma* Factor Christian Dior Raphael Lubin Chanel Lanvin Yardley Hamel Vitamol Hudnut PARFUMERIE Zandvoortselaan 75 Heemstede - Telefoon 36827 Ruime vrije parkeergelegenheid (Van onze parlementaire redacteur) Met groot optimisme heeft minister Bogaers gisteren in de Tweede Kamer zijn bouwbeleid verdedigd. Hij vindt een bouwprogramma van 90.000 wo ningen in 1964 helemaal niet irreëel. „Door gezamenlijke inspanning van overheid en bedrijfsleven zullen wij dit aantal het volgend jaar zeker kun nen halen en misschien wel overtref fen", zei de minister. Hij baseerde zijn verwachtingen op resultaten van de bouwnijverheid in het derde kwar taal van dit jaar, die zo goed zijn dat de achterstand ten gevolge van de strenge winter er grotendeels door is ingehaald. De achterstand, die in het tweede kwartaal nog 8.200 huizen bedroeg, is nu gedaald tot 1.470. De produktie in de woningbouw was in het derde kwartaal 15 percent groter dan in het derde kwartaal van 1962. In oktober werden 9.150 huizen voltooid. Dat is meer dan ooit tevoren, zei de minister. Voor de frappante produktiestijging zag de minister drie oorzaken. Ten eerste is het aantal bouwvakkers flink gestegen. Vergeleken met vorig jaar zijn er nu in de bouwnijverheid 13 pet. meer bouwvakkers werkzaam en in de woningbouw zelfs 14,5 pet. Ten tweede is de produktie p*r werk nemer verbeterd. De arbeidsbezetting op de werken is daardoor groter geworden en daarvan gaat een gunstige invloed uit op de produktie en de kostprijs. Ten derde is de mentaliteit in het bouw bedrijf beter geworden. Men ziet meer perspectieven en dat is ook op de bouw plaats te merken. (Zie verder pagina 2 onder „Revisieclausule) Advertentie 5 ZIJLSTR. 90 - HAARLEM - TEL. 11161 Volledig Parker-sortiment Verwachting tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden met in de komende nacht hier en daar mist. Weinig of geen regen. Zwakke wind en morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Minister Veldkamp (Soc. Zaken) heeft de Tweede Kamer voorgesteld de loon grens voor de sociale verzekeringen per 1 januari te brengen op 9.700. De minister zegt in een nota van wijzi gingen dat hij het wenselijk vindt het ge zamenlijk effect van de loons- en prijsver hogingen reeds met ingang van 1 januari in het bedrag van de loongrens te ver disconteren. Voor de mensen die thans verzekerd zijn ingevolgde de ziektewet, het ziekenfondsenbesluit en de werkloos heidswet. maar wier loon door de per 1 januari toegestane loonsverhoging juist bo ven de loongrens komt te liggen, zou de loonsverhoging in plaats van een verbete ring een achteruitgang van hun financiële positie kunnen meebrengen, zo zegt minis ter Veldkamp. Tienduizenden West-Berlijners ke ken deze week zwijgend toe toen een politieman het doek, wegtrok voor het bord, dat de naam draagt van de ver moorde president der Verenigde Staten Uit eerbied en dankbaarheid jegens Kennedy, die nog pas vijf maanden geleden een bezoek bracht aan West-Berlijn, besloot het stads bestuur een van de grootste pleinen van de stad te vernoemen naar wijlen John F. Kennedy. Parkeren langs de Amsterdamse grachten is niet alleen een probleem voor het gemeentebestuur of voor de andere verkeersdeelnemers, maar zelfs voor hen die gebruik maken van de waterwegen. Een schipper die genoeg had van het kruip-door-sluip- door-spelletje om zijn boot te be reiken, plaatste bij de loopplank een bord met een vriendelijk verzoek aan de automobilisten: Laat u een door gang voor mij over. De Schipper". Het succes lijkt ons totnogtoe twijfelachtig „Redelijke loonsverhogingen voor allen en meer sociale zekerheid voor de losse visknechten" dit is wat de werkgevers in de visverwerkende bedrijven kunnen verwachten van de wensen van werkne merszijde, wanneer men aan de conferen tietafel gaat zitten „En die loonsverho gingen zullen aan de hoge kant zijn." Al dus formuleerde een zegsman het resul taat van de dinsdagavond in IJmuiden ge houden gecombineerde vergadering van de christelijke en katholieke bonden van werknemers in het transportbedrijf. In deze goed bezochte besloten bijeen komst zijn de wensen van de werkne mers duidelijk naar voren gekomen en ge bleken is, dat, ongeacht tot welke organi satie zij behoren, de werknemers in de IJmuider vishallen eensgezind zijn in hun eisen. Uiteraard zijn de verontrustende prijs stijgingen ter sprake gekomen. Minder geïnteresseerd iijken de werk nemers momenteel in de kwestie van de vrije zaterdag (die vorig jaar in IJmuiden werd ingevoerd). Over het al dan niet handhaven van de vrije zaterdag of een eventueel rouleersysteem zijn overigens ook de werkgevers het onderling niet eens. Advertentie Opnieuw is de douane in IJmuiden ge confronteerd met een smokkelaffaire waarbij het gaat om tienduizenden ge smokkelde Amerikaanse sigaretten. Een 32-jarige IJmuidense visverkoper. die verdacht wordt van medeplichtigheid aan déze Smokkelarij, is na door de Vel- sense politie aangehouden te zijn door de douane weer op vrije voeten gesteld. Maandagnacht werd de Velsense poli tie ervan in kennis gesteld dat een grote hoeveelheid gesmokkelde sigaretten uit een schip- dat aan de kade bij de papier fabriek in Velsen-Noord was gemeerd, overgeladen was in een bootje en vervol gens naar de overkant van het Noordzee kanaal was gebracht. In de pakken zaten 48.000 Amerikaanse sigaretten. Advertentie Bij aankoop van dia- of smalfilm projector een prachtig projectiescherm op statief voor pl.m. 50 van de nor male prijs. Kennemerlaan 85 - 87 - IJmuiden Tel. 5962 - 4809 Advertentie Advertentie Uw huid wint elke dag aan zuivere schoon heid met Scherk Gezichts-Lotion. Scherk verwijdert alle stof-, crème- en poederresten, dringt zacht, maar intens de poriën binnen, stimuleert en activeert de bloedcirculatie. De vrouw die Scherk gebruikt, herkent u direct aan haar gave, zachte, verrassend-mooie huid. En u? Begin direct met Scherk I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1