Streek met grandioos verleden zoekt nu een nieuwe toekomst In crisistijd hadden bijna alle mannen er geen werk KENSEN Stadscentra herzien voor het verkeer mm Europees parlement krijgt niet meer bevoegdheden en lucht;# zacht mve' ja graag: VAN NIEL Communistisch China werpt nu Johnson de handschoen toe Noordoost-Engeland op de helling I KEELPIJN? Op zoek naar een volkslied Neutraliteit van Cambodja in geding Mensen hongeren op Martinique Sabotageproces gaat nu wel door Meerderheid voor Park Hee in Korea DONDERDAG 28 NOVEMBER 1963 13 Spontaniteit zeeduffel MONTI-COATS HOUTJE-TOUWTJE camel Natuurlijk PAARLAARSTEEG I HAARLEM Groot-Britta n n ië Prof. Hallstein: „ËEG-verdrag staat het niet toe hoest? verkoudheid? GROENE KRUIS HOESTBONBONS A Misnw' AMERICAN CIGARETTES FINE U.S. A ETERNA HORLOGES Op zoek naar zwakte in Amerika's Azië-politiek Proefterrein (Van onze correspondent) LONDEN. „Water naar de zee dragen", zeggen wij in Nederland wanneer we iets helemaal overbodig vinden. Het Engelse gezegde hiervoor is: „Steenkool naar Newcastle brengen.want kolen beheersen deze hele streek van New castle-upon-Tyne. Reeds negenhonderd jaar geleden werd er aan de oevers van de Tyne steenkool gedolven. Bij de eerste aanblik lijkt deze historische stad, eens een noordoostelijk bolwerk tegen de invallen van de Schotten, boven de grond even zwart als eronder. Vooral als je op een zonloze dag aankomt en alles in mist en motregen is verdoezeld. Roetzwarte gevels maken de sfeer nog neerdrukkender. Egaal zwart zijn sommi ge gebouwen, alsof ze van eboniet zijn, maar dan zonder de glans. De smurrie zit er een eeuw of nog langer op. Tegen het rondzwevende vuil was tot voor kort tot de invoering van rookvrije zones, waar vette steenkool verboden is toch niets bestand, schoonheidsbehandeling leek energieverspilling. Wij vragen een stoere bobby de weg. Hij slaat vriendelijk de arm om ons heen 'en geeft de gevraagde uitleg. Als we in het spitsuur een krant kopen, begroet de juffrouw van het stationsstalletje ons met een opgewekt: „good morning, sir...!" Het hartelijke noorden kent gelukkig het razende Londense tempo nog niet en heeft nog tijd voor een glimlach... De geweldige spontaniteit van de bevol king van de noordelijke Britse industrie gebieden vergoedt veel in deze gore, grauwe en haveloze fabriekscentra vol af zichtelijke krotten en lugubere kroegjes. Sommige huizen, verteerd van ouderdom, tonen hun verkoolde skeletten. Newcastle Is echter presentabeler dan de meeste soortgelijke steden, hoe uitgeleefd, vergaan en verpulverd de omgeving ook is. Want het grootse, edele verleden van de stad is gelukkig nog duidelijk herkenbaar. New castle is een bejaarde dame, eens een ge vierde schoonheid, die nog iets van haar stralende charme heeft behouden. Zelden ontmoet men in Engeland zo'n ruim en monumentaal winkelcentrum als hier. Brede straten,' waarin men zich ge makkelijk kan bewegen. Greys-street met zijn klassieke decor is de mooiste straat van het noorden, met nog iets van de sta tige elegance uit de regententijd, als men tenminste niet let op vervuiling. Afdalend naar de rivier wordt het een groezelige rommel van achterbuurten, waartussen brokstukken middeleeuwen, en er hoog bo ven uit rijzend de donkere schaduw van de kasteelruïne. Engelands binding met het machtige ver leden moge taai zijn, in het nuchtere noorden, waar men de minste last heeft van de typische Engelse romantiek, die de werkelijkheid tracht te ontlopen, leeft Advertentie 100 wol - wateraf stotend - heerlijk warm Donkerblauw en camel vanaf 6 jaar 35.00 DAMES- en HEREN- maten, vanaf 51.50 vanaf 47.00 NOORSE - kousen - sokken en wanten Ook voor geschenken LONDEN (AFP) De Britse minister van Verkeer heeft woensdag een rapport openbaar gemaakt over het stadsverkeer in Groot-Brittannië. Het rapport is samen gesteld door een studiecommissie, die de afgelopen drie jaar met de problemen van het stadsverkeer bestudeerde. De belangrijkste aanbevelingen in het rapport zijn: de aanleg van een net van verbindingswegen van drie verdiepingen onder de grond, gelijkvloers en boven de grond het, in bepaalde gevallen, opleggen van beperkingen aan het auto verkeer in de steden. Door het steeds groeiende aantal voer tuigen in Groot-Brittannië 10l/i miljoën op het ogenblik, naar schatting achttien miljoen in 1970 en veertig miljoen in het jaar 2010 dienen volgens het rapport de stadscentra volledig te worden herzien. misschien meer dan ergens anders in dit land vol tegenstellingen, de toekomst. Ner gens is de dagelijkse strijd om het be staan harder dan hier. Juist door zijn aanvankelijke technische voorsprong en de enorme industriële be leggingen van de negentiende eeuw, is Engeland later achterop geraakt. Pas nu tracht het de Victoriaanse tijd voorgoed van zich af te schudden. Men ontmoet nog wel een enkele bakkebaard en snuif is een genotsmiddel, waarvan er altijd nog meer dan honderd soorten te krijgen zijn! Eens was Engeland de werkplaats der aarde en Newcastle behoorde tot het oud ste deel ervan. Robert Stephensons stand beeld herinnert eraan, dat hij de plaat selijke grootheid was, die de mensheid de locomotief schonk. In Stockton-on-Tees staat in het voortuintje van een onaan zienlijk gebouwtje het bord, waarop met trots vermeld staat, dat op deze historische plek het allereerste spoorkaartje ter we reld werd verkocht. In 1825 werd de eerste spoorlijn tussen Stockton en Darlington ge opend. Darlington heeft totnutoe van de spoor wegen geleefd. Maar de grote werkplaat sen worden gesloten, omdat 't te overdadig gegroeide Britse spoorwegsysteem ge stroomlijnd en ingekrompen moet worden. Ook de eerste stoomturbine en de eerste elektrische gloeilamp komen uit dit gebied. In crisistijden werden streken als deze altijd het eerst getroffen, als het getij keerde herstelden zij zich het laatst. Oud premier Harold Macmillan was 25 jaar lang Lagerhuislid voor Stockton. Hij ken de de ellende uit de dertiger jaren, toen de werkloosheid in sommige plaatsen tot 87 percent opliep, uit eigen aanschouwing. Vandaar dat, toen enkele jaren geleden het euvel van de werkloosheid voorgoed scheen te zijn verdwenen delen van Schotland en Noord-Ierland bleven echter assepoestergebieden Macmillan in ver voering uitriep: „wij hebben het nog nooit zo goed gehad...! Het was een leuze, die zelfs het precaire noordoosten tijdelijk hypnotiseerde. De bruggen over de Tyne vormen belangrijke verbindingen in dit industriële hart van Engeland. STRAATSBURG (ANP) Het probleem van de parlementaire controle op het Europese oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw waarvoor de plannen bij de ministerraad van de E.E.G. liggen heeft woensdagavond de gemoederen in het Europese parlement in beroering ge bracht. Het Europese parlement had op zijn ok- toberzitting over het advies inzake dit fonds verklaard dat zijn toekomstige uit spraak over de begroting bindend moeten zijn, tenzij de E.E.G.-ministers unaniem besluiten ervan af te wijken. Zou dit niet gebeuren, dan gaat er een stuk democra tische parlementaire controle verloren, zo luidde de overweging. Professor Walter Hallstein moest als voorzitter van de E.E.G.-Commissie ver klaren, dat deze eis van het parlement niet kon worden ingewilligd. Het E.E.G. verdrag staat deze uitbreiding van de par lementaire bevoegdheid niet toe. Tot zijn spijt moest hij zeggen, dat het fonds ook niet kan wachten op een wijziging van het E.E.G.-verdrag, waarvoor immers een zeer lange procedure nodig is. „Ik heb nog nooit met zo weinig geestdrift een verkla ring in dit parlement afgelegd", aldus Hallstein, „maar ik kan niet anders. De commissie moet aan het verdrag vast houden, dat is haar grondwettelijke ba sis". De Nederlandse afgevaardigde ir. Vrede- ling waarschuwde er namens de Europese socialistische fractie voor dat er geen on democratische ontwikkeling van het Euro pa aan „de zes" zal worden geduld. Hij zou niet graag zien, dat de socialisten „als gevolg van jurische moeilijkheden tegen standers van het gemeenschappelijke land bouwbeleid zouden moeten worden". Ir. Vredeling verwees ook naar een motie van de Nederlandse Tweede Kamer, waar in Europese parlementaire control? als voorwaarde voor de goedkeuring van het oriëntatie- en garantiefonds is gesteld en hij voegde eraan toe dat minister Luns te kennen heeft gegeven dat hij het hiermee eens is. Mr. Berkhouwer betoogde daarna als woordvoerder der Europese liberale frac tie, dat de E.E.G.-commissie niet mag vol staan met 't registreren van juridische be zwaren. Volgens hem behoeft de gemeen' schap niet het slachtoffer van haar ge- Advertentie helpen probaat en smaken heerlijkI schreven grondwet te worden. Als de po litieke wil daartoe bestaat bij de E.E.G.- ministerraad en de E.E.G.-commissie, zou men het juridische vraagstuk kunnen om zeilen door een ongeschreven regeling, die inhoudt dat de E.E.G.-ministers en de commissie hun verantwoordelijkheid ten aanzien van de parlementaire democratie op dit punt zullen nakomen. Geen inter nationale rechter zou ze op grond van verdragsartikelen daarvan kunnen weer houden, aldus mr. Berkhouwer. Dit zijn de zes Nederlanders, die de ramp met de „Westland Producer" (425 ton) hebben overleefd. De kust vaarder is in het Kanaal gezonken na een aanvaring met het vrachtschip „Urania". Op de voorgrond kapi tein Piet Drost en van links naar rechts matroos A. Daling, kok E. Roseboom, stuurman H. Haida, tweede machinist E. Louvain, en matroos N. Scaotoas. Men vreest dat machinist C. Bloemendaal is verdronken. Advertentie S R1663 Drie miljoen Afrikanen die vol gend jaar juli onafhankelijk worden, zoeken een volkslied. Het zijn de in woners van Nyassaland, dat Malawi zal gaan heten. De nieuwe naam betekent in het Nyanja-dialect: vuur en vlam. In een advertentie in de Londense Sunday Times vraagt het stadsbe stuur van de toekomstige hoofdstad Zomba aan componisten om een lied in te zenden. De winnaar ontvangt een prijs van duizend gulden. Er zijn enkele beperkingen. Het volkslied mag niet meer dan vier coupletten tellen en elk couplet niet meer dan tien regels. Een woord voerder van het bureau van de Hoge Commissaris van Nyassaland in Lon den zei dat deze kwestie rechtstreeks vanuit Zomba wordt behandeld. Hij zag echter geen reden, waarom de strijd niet open zou zijn voor com ponisten van elke landsaard. Zijn er verder nog muzikale wen sen voor het volkslied? ..Ik beschik niet over gegevens op dit punt", ver klaarde de woordvoerder, „maar ik stel me voor dat een lied met een sterk ritmische inslag het wel zal doen." Inzendingen worden tot negentien december ingewacht bij het stads bestuur van Zomba. LONDEN (Reuter) Cambodja heeft de Britse en de Russische voorzitters van de Geneefse conferentie van 1954, die een einde maakte aan de strijd in Indo-China, verzocht een dergelijke conferentie weer bijeen te roepen om de neutraliteit van Cambodja te verzekeren. Deze landen zijn Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie, Frankrijk, de Verenigde Sta ten, de Chinese Volksrepubliek, Cambod ja, Laos, Zuid-Vietnam en Noord-Vietnam. Eerder had het Cambodjaanse staats hoofd, prins Sihanoek, een veertien lan- deneonferentie voorgesteld. Thans wordt gemeld dat het verzoek van Cambodja alleen betrekking heeft op de negen deel nemers aan de conferentie in 1954. Groot-Brittannië, dat in contact staat met de Sovjet-Unie over de ontwikkelin gen in Indo-China, loopt niet erg warm voor een nieuwe Geneefse conferentie. Het is van mening dat een dergelijk middel erger is dan de kwaal. PARIJS (Reuter). Een jonge in woner van Martinique, de 26-jarige dr. Ro- dolph Desiré, heeft in Parijs verklaard dat op Martinique mensen sterven van de honger. „Ik ben internist geweest aan het ziekenhuis te Lamantin. Negentig per cent van de zieken daar lijden gebrek. Men moet de mensen op Martinique te eten geven en volstoppen met vitaminen". Desiré is een van de achttien jonge in woners van Martinique, die in Parijs te recht staan, omdat zij streven naar on afhankelijkheid van dit Caribische eiland, dat onder Frans bestuur staat. Advertentie edelstaal, vanaf f 142.50 GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 PRETORIA (Reuter) De rechter in het, sabotage-proces in Pretoria tegen Nel son Mandela, de „zwarte pimpernel", en negen andere beklaagden, heeft dinsdag de eis van de verdediging om ook de nieuwe, tegen de beklaagden uitgebrachte acten van beschuldiging te vernietigen, van de hand gewezen. De klacht van de ver dediging, dat beklaagden niet op behoor lijk gedetailleerde wijze van de tegen hen in te brengen beschuldigingen in kennis zijn gesteld, achtte de rechter ongegrond. TOKIO (AP). - Communistisch China heeft president Lyndon B. Johnson de handschoen toegeworpen. Hij ziet zich geplaatst voor het voor uitzicht van een verhoogde oorlogs- aktiviteit in Zuid-Vietnam en Laos en mogelijke nieuwe crisissen in Korea en Cambodja. Peking heeft er geen twijfel over laten bestaan dat het vastbesloten is nu Kennedy dood is steekproeven te nemen voor eventuele tekenen van Amerikaanse zwakheid of onzeker heid in de Aziatische politiek. De Chinezen hebben Johnson onmiddel lijk veroordeeld als een voorstander van de „reaktionaire politiek" van Kennedy. Dit is gevolgd door vijandige beoordelin gen van Johnson uit Noord-Vietnam en de procommunistische Pathet Lao in Laos. Noord-Korea heeft nog niet officieel ge reageerd op de verandering in de leiding van de regering van de Verenigde Staten. Het heeft echter wel zijn anti-Amerikaan se campagne kwaadaardiger gemaakt en geïntensiveerd. De oorlog in Zuid-Vietnam is een proef terrein bij uitstek voor dé harde revolu tionaire theorieën van communistisch-Chi- na. Noord-Vietnam, dat de communisti sche opstandelingen in het zuiden leidt en helpt, heeft haastig bekendgemaakt dat de gevechten op dezelfde voet zullen worden voortgezet als in de tijd dat Kennedy de anti-communistische troepen van Zuid- Vietnam Amerikaanse hulp gaf. Het communistische orgaan Nran dan schreef: „Kennedy is dood maar de vol- i11 1 Iftiti ken van de wereld rusten niet in hun strijd tegén het Amerikaanse impèrialisme en in de strijd voor nationale onafhankelijkheid, democratie en socialisme." Om deze bedreiging te onderstrepen hebben de guerrilla's van de Viet Kong krachtige aanvallen ondernomen tegen strategisch belangrijke dorpen in het zui den en daarmee het jonge militaire bewind een van de zwaarste slagen sinds het be gin van de oorlog toegebracht. In Laos heeft de Pathet Lao alle twijfel weggenomen over de vraag waar zijn ban den liggen. Hoewel vroeger door de Rus sen gesteund, praat het nu Peking na. De radio van de Pathet Lao meldde: „De Amerikaanse imperialisten zullen hun po litiek van interventie in Laos voortzetten en minder soepel worden. Onder zulke om standigheden moet het Laotiaanse volk zich geen illusies maken over Johnson. Wie er ook president wordt, de aard van het Amerikaanse imperialisme blijft on veranderd en zijn politiek zal agressief en oorlogszuchtig blijven". Dit betekende dat de Pathet Lao niet langer zal reageren op Russische pogingen om controle uit te oefenen over zijn agres sieve maatregelen. De dood van Kennedy was het sein voor harde nieuwe aanvallen uit Noord-Korea waarbij de Amerikanen „de meest schurk achtige moordenaars, plunderende struik rovers, de erfvijanden van het Koreaanse volk en de gemeenschappelijke vijanden van de mensheid" werden genoemd. Zonder duidelijke redenen hebben de Noord-Koreanen verscheidene incidenten langs de 38ste breedtegraad uitgelokt in de afgelopen maanden. Het is mogelijk dat zij opnieuw de militaire reakties in hun sektor zullen beproeven. De Laotiaanse, Zuidvienamese en Ko reaanse problemen hebben de Amerikaan se regeringen reeds jarenlang dwars ge zeten. Daar komt nu nog dat van het het kleine Cambodja bij waarvan de leider, prins Norodom Sihanoek, enkele uren na de moord op Kennedy China telegrafisch zijn dankbaarheid betuigde voor zijn „vastbeslotenheid zich te verweren tegen de misdadige plannen van de imperialis ten". Mocht Sihanoek de hulp van Peking in roepen tegen een echte of gefingeerde aan val door Zuid-Vietnam of Thailand, dan zou Johnson worden geconfronteerd met een situatie waarin een misstap zou kun nen leiden tot een militaire krachtmeting met China. SEOEL (AFP). De Democratisch Re publikeinse Partij van generaal Park Sjoeng Hee. die de afgelopen drieëneenhalf jaar in Zuid-Körea de invloedrijkste poli tieke organisatie was, heeft bij de dinsdag gehouden parlementsverkiezingen de abso lute meerderheid behaald Op de tweede plaats komt de Partij voor een Burgerlijke Regering van oud-presi dent Joen Bosoen. De zetelverdeling is volgens radio-Seoel als volgt: Democratisch Republikeinse Par tij: 108 zetels; Partij voor een Burgerlijke Regering: 42 zetels; Democratische Partij: 12 zetels; Liberaal-Democraten: 9 zetels en Volkspartij: 2 zetels. Zeven partijen hebben geen enkele zetel behaald. Ondanks haar overwinning heeft de Democratisch Republikeinse Partij slechts 35 percent van de 8.700.000 uitge brachte stemmen op zich vreenigd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13