dejam voormannen Rapport van de FBI over moord op de president De brief Wereldnieuws C*n/1 jlts DRIESSEN Van dag tot dag De Gaulle kreeg speciale bewaking Regeringscrisis in Turkije JOHNSON ^Praatótoel Hf ■Op de DONDERDAG 28 NOVEMBER 1963 f 1.06 in beker of pot NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Controverse De Gaulle Nationale eenheid Commentaren Feestdagen... Seven-Up hoort erbij. Als fris drank, als mixdrank, als fééstdrank. Mix eens met Seven-Up: Oude of jonge jenever, bessen- of citroenjenever, cognac of vermouth... ver rukkelijk! Probeert u Seven-Up ook eens aan tafel. VERRUKKELIJK IEDERE VROUW Hoopt dit in haar hart op een cadeau van ECHT GOUD! BARTELJORISSTRAAT 1 De tragedie in Dallas, Texas, V.S., die het leven kostte aan president Kennedy en een politieman, en later nog aan de ver moedelijke moordenaar van deze twee, heeft een achtergrond die voorlopig nog in geheimzinnig duister blijft. Wel kan wor den vastgesteld, dat in onderwerelds Amerika krachten wroeten, die het voor zien hebben op datgene wat iedere recht geaarde Amerikaan als een levensvoor waarde voor recht, wet en orde beschouwt. Of deze krachten direct de dood van John Kennedy op hun geweten hebben, dan wel indirect ertoe hebben geleid, komt wel licht nog wel eens duidelijk aan de dag. Voorlopig echter moet het als een interne Amerikaanse aangelegenheid worden be schouwd, af te rekenen met alles en allen, die de goede naam der Amerikaanse sa menleving besmeuren en haar willen ont doen van positieve maatschappelijke waarden. Intussen zal, bij de grote onzekerheid Van het ogenblik, ieder verder symptoom van onrecht en terreur in de Amerikaan se samenleving fataal zijn voor haar toch al zo wankele reputatie. Met name zou een nieuwe uitbarsting van rassenhaat in de zuidelijke staten onberekenbare invloed kunnen hebben op het Amerikaanse presti ge. Maar dat niet alleen. Zelfs aangele genheden die theoretisch binnen de wet en de orde vallen, maar voor de buitenwereld een onaanvaardbaar aspect van ahumani- teit bezitten, zullen als inktvlekken uit vloeien over het Amerikaanse blazoen. Zo'n aangelegenheid is ongetwijfeld de zaak Preston Cobb, de ter dood veroordeelde negerjongen, die twee jaren in de doden cel van Atlanta zit en op zes december zal worden gedood op de elektrische stoel. Vijftien jaar was hij, toen hij werd ver oordeeld. Een kind nog. Op 4 december wordt hij achttien. Er bestaat twijfel aan zijn schuld. Zijn teleurstelling zou vooral in deze nieuwe situatie een ernstige con sequentie hebben ten aanzien van het resterende vertrouwen, dat de buiten wereld in Amerika nog steeds moet kun nen stellen. Heden werd bericht, dat in Amsterdam middelbare scholieren inderhaast een actie zijn begonnen om Preston Cobb te redden. Er wordt contact gezocht van Amsterdam uit, waar op het gemeentelijk lyceum de vonk ontsprongen is. Zaterdagmiddag zul len schoolkinderen in Amsterdam betogen, als zij tenminste gemeentelijke toestem ming krijgen. Er zullen brieven en tele grammen naar president Johnson en de gouverneur van Georgia worden gezonden, waarin gratie voor Cobb wordt gevraagd. Enerzijds is de ongelukkige negerjongen even in het vergeetboek geraakt bij de ramp die Amerika en de wereld heeft ge troffen. Anderzijds staat zijn leven thans nog dringender dan tevoren in de bres van het Amerikaanse prestitge. Wij kunnen slechts vurig hopen dat Amerika nu niet opnieuw weer ons ver trouwen en dat van onze jeugd in zijn morele maatstaven ondermijnt. Het gaat nu niet alleen meer om Preston Cobb, maar om Amerika zelf. Advertentie ANKARA (AFP) In Turkije is woens dag een regeringscrisis ontstaan door het besluit van twee partijen, zich uit de re geringscoalitie terug te trekken. De par tij van het Nieuwe Turkije en de Boeren partij kwamen tot dit besluit naar aan leiding van de resultaten van de een tien tal dagen geleden gehouden gemeente- •aads- en kantonale verkiezingen, waarbij ernstige verliezen leden. Ze vormden '•^ds 25 juni 1962 een coalitie met dé Re- blikeinse Volkspartij van Ismet Inonu. Eredoctoraat. De universiteit van ~eds heeft een eredoctoraat in de rechts- ^tenschappen toegekend aan mej. dr. M M. Klompé, oud-minister van Maat- "happelijk Werk, thans lid van de Twee- c'e Kamer voor de K.V.P. Het eredoctoraat -al op 14 mei aan mej. Klompé worden gereikt. WASHINGTON (AP-AFP en Reuter) De F.B.I., de Amerikaanse federale re cherche, heeft een voorlopig rapport ge maakt over de moord op president Ken nedy. Het is naar het ministerie van Jus titie gestuurd. Hoofddoel van dit rapport is onduidelijkheden over allerlei zaken op te lossen. Er zou vooral veel aandacht zijn besteed aan de mogelijke motieven die Oswald voor zijn daad kan hebben gehad en aan het verleden van de moordenaar van Oswald, Jack Ruby. De F.B.I. zou enkele controversionele punten over het geweer waarmee de aan slag is gepleegd hebben opgelost. De politie van Dallas heeft drie grote dozen met bewijsmateriaal aan de F.B.I. overgedragen. Het schijnt thans wel zeker te zijn dat de president door twee kogels in het hoofd is getroffen. Dit waren dum dum kogels. In Oswalds kamer zouden bewijzen zijn gevonden dat hij „een actieve werker was voor de communistische zaak." Er zijn brieven gevonden, waarin bekende com munisten hem bedanken voor verleende diensten. Sommige van die brieven zijn geschreven op papier van het partijbureau van de Amerikaanse communistische par tij. Andere dragen het briefhoofd van het comité „eerlijk spel voor Cuba". Er zijn echter in die brieven geen aanwijzingen gevonden die duiden op een samenzwering tegen president Kennedy. Deskundigen over de hele wereld ver schillen met elkaar van mening, of het in derdaad mogelijk is voor 'n kundig schut ter met het door Oswald gebruikte ge weer drie schoten in vijf seconden af te vuren. Sommige hunner menen dat dit door twee mensen moet zijn gedaan. In dit verband is het bericht van Paris Presse van betekenis, waarin gewaagd wordt van het bestaan van een kleuren film, waarop duidelijk twee gestalten te zien zijn bij het raam van het warenhuis, waaruit de schoten zijn gelost. De film is gemaakt door een amateur. De opname van de gevel van het waren huis is zonder opzet gemaakt. De FBI zou naar de andere man zoeken. De Amerikaanse veiligheidsdienst heeft een aantal maatregelen genomen om de president beter te kunnen beschermen. Elk konvooi zal voortaan worden geopend door een escorte van zes motoragenten. De auto van de president wordt in het vervolg ge volgd door een auto waarin alleen leden van de veiligheidsdienst zitten. Daarachter rijdt een auto, waarin een arts zit. De F.B.I. heeft bekend gemaakt dat de Franse president De Gaulle speciale be waking heeft gekregen toen hij in Amerika was voor de begrafenis van president Kennedy. In anonieme tips zijn verschil lende waarschuwingen binnengekomen, die duidden dat De Gaulle's leven in gevaar Ook tegen de burgemeester van Dallas, Earl Cabell, waren zulke bedreigingen ge uit. Hij kreeg speciale bescherming en wordt nog steeds door de politie bewaakt. Abraham Zapruder, die f 90.000 kreeg van een geïllustreerd weekblad voor de opnamen die hij met zijn filmcamera maakte van de moordaanslag op president Kennedy, heeft het hele bedrag geschon ken aan het gezin van de door Oswald vermoorde politieman J. D. Tippit. (Vervolg van pagina 1) Niet alleen voor de leden van het Con gres bevatte de toespraak klare taal, het gehele Amerikaanse volk moet een rede als deze hebben kunnen volgen. In dit op zicht staat Johnson dichter bij het volk dan Kennedy, wiens superieure intelligen tie en artisticiteit soms een vlucht na men, die de gewone man niet meer kon volgen. Hoezeer Johnson zelf aan deze rede heeft gewerkt, bleek nergens duide lijker dan uit het feit dat de passages, die men bijna zeker aan Sorensen of Mc- George Bundy moet toeschrijven, zo tot uitdrukking waren gebracht dat zij pas ten in het begrijpelijke simpele kader van de andere toespraken. Johnson verklaarde zich verplicht te achten de nationale macht te handhaven maar ook de nationale zelfbeheersing. In dien hij zich daaraan houdt zal hij inder daad de hoofdlijn van Kennedy voortzet ten. Johnson sprak niet nadrukkelijk over de noodzaak tot samenwerking met de Russen, maar voor de goede verstaander was de wil tot een schikking toch stel lig waarneembaar. Hij beloofde niet te zul len ophouden met het zoeken naar vrede, ook met de tegenstanders. Johnson maakte deze rede tot een in drukwekkende oproep tot nationale een heid Hij was zeer hoffelijk tegenover het Congres, welke onafhankelijkheid hij be loofde te zullen eerbiedigen. Hij drong er bij het Congres sterk op aan tot daden over te gaan. Hij parafraseerde Lincolns beroemde rede te Gettysburg, toen hij zei: „Laten wij in onze besluiten tonen dat Kennedy niet tevergeefs heeft geleefd en gestorven is". De besluiten, die Jonhson allereerst van het Congres wil loskrijgen, zijn de wet op de burgerrechten en de wet tot belasting verlaging. Bij beide wetten is de neger bevolking zeer geïnteresseerd. De wet tot belastingverlaging beoogt de welvaart aan te zwengelen en meer werk gelegenheid te verschaffen en, zo zei John son letterlijk, „geen lofrede voor Kennedy kan beter zijn dan de aanvaarding van de wet op de burgerrechten". Daarover is nu genoeg gepraat, meende hij, ongeveer honderd jaar. Men zal moeten afwachten hoelang Johnson kan profiteren van de steun, die het Congres hem op dit ogenblik lijkt te willen geven. Hij heeft dringend om die steun verzocht. Zou dit schoorvoetende Congres in deze trieste periode eindelijk tot actie overgaan, aan zou de dood van Kennedy toch nog hebben meegewerkt, al thans iets goeds tot stand te brengen. (Reuter/AFP) De Amerikaanse dag bladen New York Times en New York Herald Tribune zijn in hun commentaren vooral ingenomen met Johnsons uitlatin gen over de burgerlijke rechten. Hij geeft hieraan zelfs nog meer voorrang dan zijn voorganger, aldus de New York Times. De Herald Tribune schrijft: „Zijn sterke na druk op de burgerlijke rechten werd waarschijnlijk niet alleen ingegeven door de noodzaak tot handelen doch eveneens door de twijfel van zovelen of hij, afkomstig uit het zuiden, er wel kracht achter zou zetten." Advertentie Seven-Up is ook verkrijg baar in handige draagcar- tons en in de voordelige gezinsfles. Deze pagina van de krant mag ditmaal in geen geval in handen van jonge kinderen worden gegeven. Dat is punt één. Ieder verband met be staande personen, bedrijven of situaties, dat zou kunnen worden verondersteld, is vol komen ongemotiveerd. Dat is punt twee. En punt drie is ongetwijfeld, dat men zich door de hierna volgende reportage niet de moed dient te laten ontnemen om toch alles in het werk te stellen, dat het kindergeloof zou kunnen versterken, waar bij men echter vooral punt vier in de gaten zal moeten houden: behoedt u voor het volmaakte. Kleine Ko heeft een brief geschreven aan Sint Nicolaas. Kleine Ko deponeerde zijn epistel niet, zoals gebruike lijk, in zijn schoen bij de haard, maar deed er een levensgrote enveloppe om, plakte er een postzegel op en gaf de missive mee aan zijn vader om te posten. Dat gebeurde zes weken ge leden, toen er nog nauwelijks sprake was van de herfst, laat staan van de Goedheilig man. De pen-actie van kleine Ko was trouwens louter toe vallig, omdat hij tussen zijn speelgoed een boekje over de zegeningen van het Heerlijk Avondje vond, en al bladeren de inspiratie kreeg, ofschoon buiten de na-zomer in al zijn traditionele pracht hoogtij vierde. De vader van kleine Ko, grote Ko, voelde zich door de opdracht van zijn zoon danig in het nauw gedreven. Hij kwam ongeveer in de positie van de B.V.D.: hoe gaarne hij het briefgeheim ook zou hebben geëerbiedigd, hij werd eenvoudig gedwongen om kennis te nemen van de in houd die zijn jeugdige huisge noot naar Spanje meende te moeten exporteren. Kleine Ko had geschreven: „Beste Ni(KO)laas, Zoals u ziet heet u net als ik, alleen een beetje mooier. Daarom ben ik erg blij. Ik schrijf u omdat ik u wilde vragen, dit jaar voor mij geen sjokladeletters te bren gen, want die lus ik niet. Wel een paar lektrise wissels voor bij mijn trein, die ik vorige keer heb gekregen en nog best doet. Anders laat ik al les vragen door mijn pa, die heet ook Ko, maar ik weet niet of die alles goed zegt, want het is vorig jaar een beetje verkeerd geweest. Maar dat is niet erg. Schrijf u mij trug? Of ik zeker nu ook een stoommasjien krijg, wat te gevaarlijk is zegt mijn pa, maar vin u dat ook? Groeten van Ko (kleine)" Grote Ko kreeg kleine oog jes van ontroering, al nam hij met gemengde gevoelens kennis van het gebrek aan vertrouwen in zijn functie van bemiddelaar. Grote Ko was eigenlijk ook nog een beetje een kleine, want hij had veel fantasie en een heleboel tere snaren in zijn gemoed. Bij sommige grote Ko's verkalkt de fantasie snel en raken de snaren verroest. Maar de vader van kleine Ko speelde het klaar, zich on geveer te verplaatsen in de gedachtenwereld van zijn zoon. Hij droomde een paar dagen over de manier, waar op hij de kleine zou gerieven. Hij kwam tot de conclusie, dat het helemaal niet gemak kelijk is correspondentie te voeren met een kind, zonder te vaderlijk en te kinderlijk te worden. Hij schreef een twaalftal proeven, die hem slecht, niet goed en niet helemaal goed voldeden. Tenslotte lukte het wel bij de dertiende, waarop hij zich verbaasd afvroeg waarom hij eigenlijk niet met die dertiende was begonnen. Hij schreef: Beste Ko, Wat leuk een brief van jou te ontvangen hier in het verre Spanje! (Eerst wilde hij dat „verre" weglaten, omdat Spanje voor de goede Sint immer dichtbij is, maar het was zo'n dichterlijk woord en het bevorderde de ritmiek van de zin.) Natuurlijk schrijf ik je terug. (Dat zie ik, zou kleine, slimme Ko ongetwij feld zeggen.) Ik hou zelf ook niet van sjokladeletters, dus die breng ik niet voor je mee. (Nou begrijp ik waarom hij ze altijd weggeeft, zou kleine Ko denken.) Die electrische wissels heb ik al voor je ge kocht. (De brief was niet van A tot Z een leugen, dacht gro te Ko kneuterig.) Maar nu moet ik je één ding heel ern stig zeggen: Je pa brengt het altijd keurig over, hoor! Al leen kan ik niet altijd alles geven wat de kinderen vra gen, want anders zou mijn beurs te gauw leeg zijn. (Ik snap toch al niet hoe ie 't 'm lapt, zou kleine Ko ongetwij feld denken.) Die stoomma chine, nou, dat weet ik nog niet, hoor! Je pa heeft gelijk dat het gevaarlijk speelgoed is. Als je wat groter bent, kun je er beter mee omgaan. Is het niet beter om een paar jaartjes te wachten, kleine Ko? (Nee, zou kleine Ko on middellijk zeggen.) Maar je moet niet verdrietig zijn als je hem niet krijgt. (Eigenlijk verdraaid leuk, zo'n stoom machine, dacht grote Ko toen hij dit schreef. Ik zal er nog eens voorzichtig met moe over praten.) En nu maar flink zoet zijn, Ko, tot ik weer in Holland kom. (Chantage, dacht Grote Ko berouwvol, maar het moet nu eenmaal.) Veel groeten aan jou, je ouders, broertjes en zusjes, van Sint Ni(KO)laas." Grote Ko voelde zich zeer voldaan over dit antwoord. Hij kocht een prachtige enve loppe van geschept papier met een gouden opdruk in de vorm van een stafje met mij- tertje. Hij schreef met sier lijke krulletters het adres en de naam: „Aan Kleine Ko Die-endie." En omdat hij in zijn hart nog een jongetje was, begon hij aan een moei lijke, maar ongetwijfeld lo nende procedure. Hij had een vriend in Utrecht, van wie hij wist dat deze verbonden was aan een zaak die zakelijke zaken met Spanje deed. Hij reisde naar Utrecht, zocht de vriend op en legde deze het geval uit. De vriend beloofde spontane medewerking. Hij zou zo gauw mogelijk een collega van de zaak aanschieten, die administratieve banden had met de lieden die relaties hadden met de lieden die lie den in Spanje kenden. De brief zou in handen worden gespeeld van iemand die het epistel zou kunnen verzenden naar iemand die de brief zou kunnen terugzenden uit Span je, met een echte Spaanse postzegel erop en een onver valst poststempel van Madrid, centraal station. Het zou hele maal écht moeten worden. Kleine Ko zou zijn antwoord krijgen op een manier, die in alle details overtuigend zou zijn. Grote Ko liet de brief ach ter in Utrecht en voerde de daaropvolgende weken koorts achtige telefoongesprekken met diverse persoonlijkheden in on waarschijnlijke plaatsen, waar volgens informaties uit Utrecht de brief beland was, voor hij zijn reis naar Spanje begon. In het begin liep het niet zo vlot. Er werden men sen ziek in de keten van Is het leven niet heerlijk? Het is een heerlijke wereld, de wereld die langzaam maar zeker al mijn harte- wensen vervult. Van alles wat er vroe ger niet was, maar waaraan ik mijn lief ste dromen placht te Wijden, is nu een groot deel vervuld. Ik droomde toen: Als ik nu eens lekker rustig in m'n eigen klein, klein kamertje naar de grote, grote wereld zou kunnen kijkenen ziet, nu kijk ik elke avond naar het televisie journaal. Ik droomde toen: als ik na een leven van heel hard werken en drie miljoen stukjes schrijven, nu eens rustig en zon der zorgen voor de dag van morgen mijn doodeenvoudige leventje zou mogen voortzettenEn zijn meneer Drees en meneer Suurhoff en meneer Veldkamp niet gekomen met de boodschap: rustig-an maar, opa, en geen zorgen voor je pijpje tabak, je bordje yoghurt, je spruitjes en je wekelijkse karbonaadje: dat komt al lemaal best in orde; je wordt een fijn AOWeeërtje. Kun je lekker met de andere mannetjes op jullie eigen bankje zitten gezelzen, zonder dat je je om ook maar één stukje behoeft te bekommeren. En zo is het met al mijn oude, vroegere dromen gegaan. Stuk voor stuk worden zij vervuld, is het geen heerlijk leven, ons leven? Nu is er weer een, die haar verwerke lijking nadert; want ik lees dat ze in Lon den, in de buurt van Oxford Street een restaurant gaan bouwen op 156 meter hoogte. Die hoogte op zich zelve was mijn droom niet, want die betrof niet alleen zo n hoge voederplaats, maar een die bovendien langzaam draaide. En dat wordt het dan nu (eindelijk) ook, in Londen. Draaiend eten op grote hoogte, daar heb ik altijd naar verlangd. Ik kan de dag nauwelijks afwachten dat het geopend zal worden. Ik zal dan onmiddellijk naar Lon den vliegen, want als je zo lang naar iets verlangd hebt en het is er dan einde lijk, dan moet je er als de kippen bij zijn (zoals de meneer zei toen hij bij Christine Keeler binnenstormde, nadat zij hem gevraagd had of hij een kopje thee wou komen drinken). Hoog boven de stad een bal gehakt met gestoofde bietjes en dan: langzaam draai endmensen, wat een geluk! In Den Haag hebben wij sinds kort een restaurant met een echte vijver met ech te goudvissen en dat is ook een vervulde droom van jaren. Al die jaren dat ik dacht: Ik zou wel eens aan een binnen kamervijver biefstuk met appelmoes en frieten met griesmeelpudding-met-bessen- sap-toe willen eten. En ziet: dat kan nu. Maar het langzaam-draaiende restaurant leek mij toch wel de hoogste heerlijk heid. En ziet: daar komt het. Draaiend, rolpens met rooie kool. Is het leven niet heerlijk? Elias Advertentie vrienden en relaties, die tus sen Holland en Spanje was geklonken. Een paar dagen zelfs was de brief zoek en Grote Ko moest er weer voor op reis, vooraleer hij de geschepte en veloppe kon onderscheppen. Hij volgde het spoor als een terrier en vernam tenslotte tot zijn opwindende vreugde, dat de brief in een postzak zat die in een wagon zat die aan een trein zat die in de richting van de Spaanse grens reed. Verder bleek alles goed ge gaan te zijn, want nauwelijks een week later bracht de post de indrukwekkend bepostze- gelde en bestempelde enve loppe voor de kleine Ko. De postman kwam tijdens schooltijd, en moeder bewaar de de brief tot na vijven, toen zowel grote als kleine Ko thuis waren. „En kijk eens wat de post voor je gebracht heeft!" riep grote Ko uit, de enveloppe omhoog houdend. Kleine Ko verschoot van kleur, nam de enveloppe aan, scheurde haar open, ritste de brief eruit, frommelde de enveloppe op en wierp haar floep! in de kachel. „Je hebt toch zeker wel ge zien dat de brief uit Spanje kwam!" opperde grote Ko la ter bleekjes. „Natuurlijk komt hij uit Spanje! Hij is toch van Sin terklaas!" zei kleine Ko mis prijzend. En grote Ko besefte dat hij toch te weinig kleine Ko geweest was om te begrij pen dat alleen twijfelaars een bewijs nodig hebben. Terwijl het kostbare, nutte loze en ongebruikte bewijs in de hitte van de kachel om krulde tot een spotlach, ging grote Ko uitvoerig en diepzin nig zitten nadenken over punt vier. 1-9i 5: -eir IJ Al of niet gecombineerd met een of meer edelstenen, vormt een gouden sieraad een apart, waardevol geschenk I U kunt die wens in vervulling doen gaan. Maak een keuze uit de schit terende collectie van Haarlem - bij de Krocht - Tel. 13131 Sneeuw. Woensdag is in de Ligurische ber gen ten noorden van de Italiaanse Ri viera de eerste sneeuw van het seizoen gevallen. De temperatuur langs de kust zelf zakte tot vier graden boven het vriespunt. Opslag. De 50.000 dienstplichtigen in Bel gië krijgen 1 januari 25 percent opslag. Dit meldt het Belgische ministerie van Defensie. De dienstplichtigen kregen per jaar ruim 270,- in maandelijkse ter mijnen. Volgend jaar wordt dit bijna 340,-. Schoten. Een vrouw die in Westgield in New Jersey bij een ruzie door, schoten was gewond, bracht even daarna twee kinderen ter wereld, waarvan een door een kogel was gedood. De andere stierf binnen drie uur. De vrouw verkeert in zorgwekkende toestand. Handel. Iran en de Sovjet-Unie hebben een overeenkomst getekend waarbij zij hun wegennet openstellen voor het transito vervoer. Iran zal 25 percent korting krij gen op de Russische vervoertoeslag waar door het transitovervoer door de Sovjet- Unie naar Europa goedkoper wordt dan het vrachtvervoer. De Sovjet-Unie krijgt 22.5 percent korting op de vervoertoe slag voor transitovervoer van en naar- de Perzische Golf. Documenten. Volgens in Moskou ontvangen persberichten heeft in Bakoe een aan tal mensen terecht gestaan voor verval sing van documenten, waardoor de staat voor meer dan 388.000 gulden werd bena deeld. De leider van het complot kreeg' de doodstraf. De overige schuldigen kre gen gevangenisstraffen. Ballon. Dinsdagavond is in Corning in de staat New York een reusachtige ballon opgelaten met een telescoop en een ca mera, die op 25 km hoogte foto's ma ken zal van Jupiter, de maan en ver scheidene sterren.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3