Wegen in ons land blijven deze winter beter begaanbaar Tonnen zvegenzout liggen nu al overal gereed HOOFDPIJN t Nederland herdenkt 150 jaar onafhankelijkheid Benzinebevoorrading van leger wordt moderner KERKELIJK LEVEN 1*11 Jb IN TOMATENSAUS „Cape Canaveral" op Texel Brugwachter in beroep tegen zijn ontslag Nieuw materieel voor de genie KOOT PIANO'S Zaterdag radio- en t.v.-uitzending uit het paleis Soestdijk Kerken vragen werkers uit Nederland Mevrouw Kaïn en de theologen Geen aanbidding maar verering Gereformeerden DONDERDAG 28 NOVEMBER 1963 Preventief weer eens waf anders! neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. 2 *SMO"w» Voorbeeld Een prettige bezigheid..,. Nederlandse postzegels brengen hoge prijzen op ZIJLWEG 57 - HAARLEM T entoonstellingen Landing in tin 'n TIP VAN SINT INKNOOPVOERING voor uw regenjas van 19-75 tot 29.75 Werelddiaconaat bij de gereformeerden- In de komende winter zullen de wegen in Nederland, zelfs wanneer wij onver hoopt voor de tweede achtereenvolgende keer een uitzonderlijk strenge vorstpe riode krijgen, beter begaanbaar blijven dan in het voorgaande jaar. De voor de gladheidsbestrijding verantwoordelijke instanties, zoals Rijkswaterstaat, de pro vincies en de gemeenten, zullen over het algemeen, letterlijk en figuurlijk, beter beslagen ten ijs komen. Er is alom lering getrokken uit de erva ringen, opgedaan in het vorige barre sei zoen, toen op veel plaatsen aan het licht kwam dat materiaal en methoden ver ouderd waren. Dat het berijdbaar houden van de Ne derlandse wegen deze winter beter wordt georganiseerd is het beste te merken bij de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie, welk concern vrijwel de gehele binnen landse markt van wegenzout voorziet. De fabrieken in Hengelo en Delfzijl hebben nog nooit tevoren zoveel wegenzout ge produceerd als dit jaar. Dagelijks rijden, ook van de depóts in Rotterdam en IJmuiden, zwaar beladen vrachtauto's naar plaatsen in het gehele land, waar in de meeste gevallen tijdiger dan in het verleden grote voorraden wegenzout wor den aangelegd. De grootste steden hebben zelfs hele scheepsladingen wegenzout aan laten voe ren. Al dit zout wordt opgeslagen om da delijk over wegen te kunnen worden uit gestrooid zodra ergens sneeuw valt of zich ijzel vormt. Daarnaast winnen nieuwe inzichten, zo als de wenselijkheid van zout strooien voordat de wegen glad worden, langzaam veld. Deze betere voorbereidingen op win terse weersomstandigheden rechtvaardigen de voorspelling dat de weggebruikers in Nederland in de naaste toekomst minder dan voorheen last zullen hebben van op onthoud door versperringen van of onge lukken op slecht begaanbare wegen. der vlug bevroor. Tegenwoordig gaat men er steeds meer toe over puur zout te strooien. In de Canadese stad Toronto wordt jaar lijks bijvoorbeeld tachtigduizend ton we genzout gebruikt. Het zout doet sneeuw en ijzel gedeeltelijk smelten, waarna het ver keer het aan de kant van de weg werpt. Er is minder zout nodig dan zand, waar door in kortere tijd grotere stukken weg behandeld kunnen worden. De voorjaarsregens spoelen het zout weer weg, zonder dat het straten of rio leringen verontreinigt. Om te voorkomen dat wegen door opvriezen, neerslaande mist of ijzel onverwacht glad worden, met alle nadelige gevolgen van dien voor de weggebruikers, is in de laatste tijd het zogenaamde preventieve strooien in zwang geraakt, waarbij zout reeds vóór de glad heid op de weg wordt gebracht. In Nederland wordt deze voorzorgs maatregel voornamelijk alleen nog maar bij bruggen, opritten, viaducten en zeer druk bereden wegen toegepast. Onderzoekingen in het buitenland heb ben aangetoond dat zout tot -12 graden Celcius meer ijs smelt dan enig ander gladheidsbestrijdingsmiddel, terwijl nor maal onderhouden voertuigen op gepekel de wegen slechts zeer beperkte carrosse rieschade krijgen. Het in Nederland geproduceerde wegern zout is het eenvoudigste en goedkoopste artikel van het K.N.Z.-concern. Het als pekel uit de bodem gepompte zout wordt ingedampt, waarna er een gepatenteerde stof aan toegevoegd wordt om het hard worden en bevriezen van het zout te voor komen. Dit slechts zeer weinig bewerkte produkt is dan reeds geschikt als wegen zout. Hoewel de hoeveelheid in Nederland ge maakt wegenzout binnen de laatste tien jaren gestegen is van nog geen percent tot enkele percenten van de totale zoutpro- duktie, is het jaarlijkse verbruik sterk wisselend, daar dit uiteraard volkomen afhankelijk is van het weer. Het steeds toenemende verkeer stelt echter al maar hogere eisen aan de be gaanbaarheid van de wegen in de winter. Er zal dus steeds meer wegenzout nodig zijn, vooral ook omdat de automobilisten gladde wegen hoe langer hoe minder ac cepteren. Een gunstig teken is thans, dat er, blij kens de vraag bij de zoutfabrieken, vrij wel overal in het land flinke voorraden wegenzout aangelegd worden door de voor de wegen verantwoordelijke instanties. De vorige winter heeft duidelijk ge maakt dat hoe sneller bij gladheid kan worden opgetreden hoe beter het is. De duizenden tonnen wegenzout die thans reeds klaar liggen om direct uitgestrooid te worden zullen de wegbeheerders zeker in staat stellen deze winter doeltreffender op te treden dan het vorige jaar. Advertentie MAKREEL 'Advertentie Sinds enige tijd verricht het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium raket lanceringen vanaf Texel ten behoeve van het aërodynamisch onderzoek. Onlangs werd vanaf de noordpunt van het eiland de eerste Nederlandse raket gelanceerd, die werd ontwikkeld door de Koninklijke Nederlandse springstoffenfabrieken in samenwerking met de Artillerie-inrichtin gen. Ook heeft het N.L.R. een raket gelan ceerd in opdracht van een Duitse firma in München. De raketten worden in de vlucht gevolgd, zodat zij later kunnen worden teruggevonden op het drooggevallen wad Deze week gingen totaal vier Duitse raket ten de lucht in. Maandag staat weer een lancering van een raket van Nederlandse makelij op het programma. De noordpunt van het eiland Texel is voor de lanceringen uitgekozen, omdat daar bij laag water een uitgestrekt waddengebied ligt, waar de raketten zonder gevaar op te leveren kun nen neerkomen. In navolging van landen met strengere winters dan Nederland is het toepassen van uitsluitend wegenzout voor gladheids bestrijding pas in de laatste jaren sterk toegenomen. Vroeger werd voornamelijk zand gebruikt, dat gladde wegen welis waar stroef maakte, maar toch allerlei nadelen had. Sneeuw of ijs verdwijnt niet door dit zand, dat zelf wel wordt wegge reden of onder een tweede sneeuwlaag de remmende werking verliest. Later werd zand met zout vermengd nadat ontdekt was dat het zand dan min- Advertentle Winkelen bij SMIT VAN RIJSBER- GEN is altijd een prettige bezigheid, Of u nu een paar sokken wenst of een leuke sjaal, een overhemd en een das, of u van „top tot teen" in de nieuwe klerên wilt steken, u ontvangt er altijd het bijna spreekwoordelijk geworden dienstbetoon. (Sint zal het graag onderschrijven). Betere konfektle en herenmode Zijlstr. 71 (t.o, Twentsehe Bank) H'lem Vorig jaar werd een Amsterdamse brug wachter ontslagen, omdat hij zich naar het oordeel van zijn chef had misdragen. Het scheidsgerecht besliste dat het ont slag terecht was gegeven, maar de brug wachter ging in beroep. Voor de Centrale Raad van Beroep in Utrecht bleek dat de brugwachter in 1959 was gestraft met een voorwaardelijk ontslag. In zijn brugwach tershuisje liet hij een kast, waarin loon zakjes waren geborgen, ongesloten achter terwijl zich een vreemde in het vertrek bevond. De brugwachter, die naar buiten moest om een schip door te laten, be merkte bij zijn terugkomst dat één van de zakjes was verdwenen. Dit gebeurde vóór de proeftijd was verstreken en er volgde ontslag. De gemachtigde van de brugwachter stel de dat opzet totaal ontbrak. De brugwach ter heeft de man, wiens loonzakje was verdwenen uit eigen zak betaald. Hij durf de de zaak niet ter kennis van zijn chef te brengen uit angst te worden ontslagen. De ze chef had naar het oordeel van de ge machtigde geen begrip aan de dag gelegd voor de mens in nood. Hij zag in het ontslag machtsmisbruik van de zijdè van B. en W. De gemachtigde van B. en W. van Am sterdam zei dat wel degelijk sprake was geweest van verregaande zorgeloosheid en slordigheid. De brugwachter heeft een dui delijk gebrek aan verantwoordelijkheid getoond. Zijn straflijst noemde de gemach tigde bedroevend. Hij is in de loop der ja ren desondanks coulant behandeld. Met de zaak van het vermiste loonzakje was de maat echter vol. Over drie weken zal de Centrale Raad van Beroep uitspraak doen. In zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklijke Landmacht heeft prins Bernhard op het genie-oefenterrein bij He- del een aantal nieuwe hulpmiddelen van de genie bezichtigd. De taak van de genie in oorlogstijd is in hoofdzaak de snelle verplaatsing van de eigen legeronderdelen mogelijk te ma ken en daarbij de verplaatsing van de vij andelijke troepen te verhinderen. Het tac- tische optreden van het wapen zal in de toekomst worden gekenmerkt door een verhoogde mobiliteit, een grotere sprei ding en meer zelfstandigheid van de klei- nere onderdelen. Deze drie kenmerken vooral hebben geleid tot enige ingrijpende wijzigingen in de organisatie van de ge nie. Op het oefenterrein in Hedel wer den onder meer gedemonstreerd een mij- nenleggende vrachtwagen, waarmee vier man in uiterst korte tijd een mijnenveld kunnen leggen, een ponton-plaatbrug, die in drie kwartier kan worden opgebouwd en dan in staat is om vrachtwagens het overtrekken van een rivier mogelijk te maken en een brugleggende tank, die een kloof van achttien meter kan overbrug gen, waarna de tank zelf over de oever aan de andere kant kan bereiken. Op de postzegelveiling van de Haagse firma J. K. Rietdijk n.v. zijn enkele zeer hoge prijzen betaald. Voor een foutdruk van de 5 cent oranje emissie 1891 Neder land (koningin met hangend haar) werd f 7.600 betaald terwijl de cataloguswaarde f 3.500 is. Voor eenzelfde exemplaar van iets mindere kwaliteit legde men 4.400 op tafel. De enige bestaande strip van acht ze gels van de emissie 1899 van 7' cent,waar van de bovenzijde ongetand is, ging van de hand voor f 5.300. Een andere Nederlandse zegel, die meer dan het dubbele van de catalogusprijs op bracht was de foutdruk 9 cent (zonder waardeaanduiding) van de emissie 1924- 1926; die in paar met een normaal exem plaar werd verkocht voor 6.600. Advertentie Zeer ruime keuze in gerenommeerde en zeer goede merken In het kader van de nationale herden king 1813-1963 zullen koningin Juliana en prins Bernhard zaterdagmorgen om kwart voor tien een krans leggen by het nationale monument op het Plein 1813 in Den Haag. Na de kranslegging zal prinses Beatrix als voorzitster van het comité Nationale Her denking 1813-1963 een boodschap tot de jeugd richten. De plechtigheid wordt op geluisterd door de Koninklijke Militaire Kapel en het koninklijk mannenkoor „Die Haeghesangers". Daarna zal de koningin een bijeenkomst bijwonen in het Vredespaleis in Den Haag, welke zal worden gepresideerd door prin ses Beatrix. Tijdens deze bijeenkomst, die om elf uur begint, zal de nationale her denking worden geplaatst in het licht van de plaats en taak van het Koninkrijk der Nederlanden in de internationale rechts orde. Sprekers zijn jhr. prof. mr. H. F. van Panhuys, hoogleraar in het volkenrecht te Leiden, en de heer P. A. Wackie Eijsden, lid van het comité Nationale Herdenking 1813-1963 en oud-president van de Neder landse Studenten Raad. 's Avonds heeft in het nationale pro gramma via radio en televisie een uit zending plaat9 uit de bibliotheek van pa leis Soestdijk. Het programma wordt in geleid door prins Bernhard, waarna de prinssen, ieder op hun beurt, zullen terugzien op de voorgaande generaties, die in de afgelopen 150 jaar een rol heb ben gespeeld. Tot slot zal de koningin een herdenkingsrede uitspreken. De uit zending begint om negen uur en zal on geveer drie kwartier duren. Op maandag 2 december zullen de ko ningin en prinses Beatrix in het Concert gebouw te Amsterdam aanwezig zijn bij de herdenking van het feit, dat 150 jaar ge leden Willem Frederik, prins van Oranje- Nassau, in de stad Amsterdam de souve- reiniteit over de Nederlanden aanvaardde. Daarna zullen de koningin en prinses Beatrix een bezoek brengen aan de natio nale herdenkingstentoonstelling „Leven en werken in Nederland 1813-1963", welke van 2 december tot en met 2 februari in het Rijksmuseum te Amsterdam wordt gehou den. De opening daarvan geschiedt in het Concertgebouw. Sprekers daarbij zijn prof. dr. I .J. Brugman en prof. dr. P. J. Bou- man. Op vrijdag 29 november zal prinses Bea trix in de Kurzaal in Scheveningen een galaconcert bijwonen van muziek uit de tijd van Willem I. dat wordt gegeven door het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo met solistische mede werking van Corry Vierdag, clavecimbel. Op zaterdag 30 november zal prinses Beatrix in Scheveningen de nabootsing van de landing van prins Willem aldaar bij wonen. Na de landing wordt een histori sche optocijt gehouden. Zaterdagmiddag 30 november om vier uur houdt dr. L. Roppe, gouverneur van dè Belgische provincie Limburg, een herden kingsrede in het gebouw Lange Voor hout 19, waar prins Willem van Oranje op 30 november 1813 zijn eerste bespreking op Nederlandse bodem voerde. Deze bijeen komst voor genodigden wOrdt gehouden op initiatief van het Algemeen Nederlands Verbond. Zondag 1 december zal in de kerken aan dacht aan de herdenking worden geschon ken. 's Avonds om zeven uur is er in de Domkerk te Utrecht een kerkelijke samen komst met als sprekers prof. dr. W. F. Dankbaar, voorzitter van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam en prof. dr. P. J. Maan, pastoor van de oud-katho lieke kerk te Utrecht. Maandagmiddag 2 december om twee uur houdt de Nederlandse Jeugd Gemeen schap in de Europahal van het RAI-ge- bouw te Amsterdam een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de Nederlandse jeugd. Diezelfde middag om vier uur i9 er in de Lutherse Kerk op het Spui te Amster dam, de tijdelijke aula van de universiteit van Amsterdam, een bijzonder openbaar college ter herdenking van de herrijzenis van onze staat in 1813. Sprekers zijn prof. dr. J. van der Hoeven en prof. dr. I. J. Brugmans. Het ligt in de bedoeling het Nederland se legerkorps in de eerstkomende jaren uit te rusten met nieuwe middelen voor de benzinebevoorrading. Tegelijk met de in voering van die nieuwe middelen zal de bevoorrading een principiële wijziging on dergaan. Waarschijnlijk eind volgend jaar of be gin 1965 zullen bepaalde gevechtseen heden de beschikking krijgen over (door de DAF-fabrieken te leveren) tankauto's met een inhoud van zevenduizend liter, terwijl er ook tankauto's met een capaci teit van tienduizend liter ter beschikking komen. Verder krijgen de zogeheten le- gerkorpsaanvullingsplaatsen voor benzine een installatie die F.S.S.P. (Fuel System Supply Point) genoemd wordt. De nieuwe middelen komen om het ver hoogde benzinegebruik (na de voltooiing van mechanisatie en motorisatie van de parate troepen) dat geschat wordt op het dubbele van het huidige, op te vangen Verder zal men er de benzinebevoorrading flexibeler mee kunnen maken. Het Fuel System Supply Point heeft als voornaamste componenten zes opvouwbare tanks, ieder met een inhoud van achten dertigduizend liter. De installatie beschikt verder over een aantal slangen, zuig- en perspompen en filters. Daarmee is het mo gelijk per tankauto, ketelwagen, lichter of pijpleiding aangevoelde benzine naar be lieven tijdelijk op te slaan of over te slaan in de tanks van voertuigen, jerricans of alle mogelijke transportmiddelen. Het F.S.S.P. kan vervoerd worden op een twaalftons trekker met oplegger. Het kan in vier uur worden afgeladen en op gesteld in het terrein. Verder kan de in stallatie in tweeën worden gesplitst zodat tijdens verplaatsing van het ene deel de brandstofbevoorrading uit het andere deel normaal kan doorgaan. Ter gelegenheid van de nationale her denking worden in verscheidene plaatsen tentoonstellingen gehouden, o.a. in Den Haag in het Gemeentemuseum de exposi ties „Oranje Boven", „Den Haag-Scheve- ningen in 1813" en „Nederlands muziek leven rondom 1813" en in het Haagse Ge meente-archief „Hoe Den Haag herdacht in 1813, 1863, 1913 en 1963". In het Gemeentemuseum te Arnhem wordt de tentoonstelling „Beeldhouwkunst 1813-1963 in Nederland" gehouden en in het Goois Museum te Hilversum de expo sitie „Driemaal Verzet", litteraire en his torische documenten en illustraties uit de 80-jarige oorlog, de Franse tijd en de Duit se bezetting De Stichting ter Bevordering van de Toepassing van Cultuurhistorische Tinnen Figuren heeft een serie miniatuurfiguren laten vervaardigen, die de landing van prins Willem I in Scheveningen op 30 no vember 1813 weergeeft. Een gekleurde se rie is aangeboden aan prinses Beatrix, presidente van het Comité 1813-1963 Her denking Koninkrijk. Advertentie De Zending en Indonesië Gen. Cronjéstraat 40-44 - Haarlem Telefoon 54679 De Raad voor de Zending van de Nederlands hervormde kerk heeft naar aanleiding van verzoeken van Indonesische kerken om medewer kers uit Nederland te mogen ont vangen verschillende zendingsarbei ders aangeboden voor arbeid in In donesië. Het zijn ds. A. de Kuiper, dr. Ph. van Akkeren, ds. W. Wester, theol. drs. J. Blommendaal, ds. L. Flier, mej. W. A. ten Kate en mej. Y. Bastiaanse. Terug zullen keren ds. H. T. Visch, ds. M. G. Baldee en me juffrouw G. M. van t Land. Voor Afrika zijn bestemd theolo gisch kandidaat G. Stegeman, en zus ter B. Folkerts. Terug zal keren ds. Chr. Petri. De hervormde dr. G. P H. Locher is dit jaar tweemaal in Indonesië ge weest. Hij, en andere zendingsleiders uit Nederland en West-Europa met hem, ontdekten daar een grote vraag om hulp van zendingsarbeiders uit Nederland. Zo bezocht hij de theologische school voor Oost-Indonesië in Makassar, een door een Nederlandse firma tien jaar geleden geconstrueerd gebouw, waar voor kerken in Nederland en Amerika geld hadden bijeengebracht. Aanvankelijk gaven aan deze school alleen Nederlandse docenten les. maar later kwam hierin verandering. Sedert 1956 is een Indonesische predikante rector van deze school, namelijk me vrouw Manuputty-Manusama. Evenals haar man studeerde zij theologie aan de theologische hogeschool te Djakarta. Hij is de leider van het zendingswerk in Zuid-Celebes maar geeft ook lessen aan de school in Makassar. Naast hen is nog een Indonesische docent aan de school verbonden, een jonge eveneens aan de theologische hogeschool te Djakarta opgeleide pre dikant der Toradjase Christelijke Kerk. Ds. Lumentut is onlangs gekozen tot secretaris van de synode der Chris- telijke Kerk in Midden-Celebes. Ds. W. Wilman, hervormd predikant te Oudeschoot, heeft een „open brief" gericht aan „mevrouw Kaïn", de vrouw van Kaïn, die zijn broeder Abel doodde. Hij schrijft in zijn „Kerkklok' dat hij haar bewondert omdat zij het aandurf de om met een moordenaar te trouwen. „Het is mij ondoenlijk", zo schrijft de dominee, „u te vertellen hoe vaak ik schaakmat ben gezet als dienaar der kerk als men u als pion tegen mij in het veld bracht en ik uitgedaagd werd dan maar eens te vertellen waar Kaïn zijn vrouw vandaan heeft gehaald. Voor mijn ogen doemen de slagvel den op, bezaaid met gevallen theologen, allen gevallen door de vraag: waar komt de vrouw van Kaïn vandaan? Hoe hebben sommigen voor de be trouwbaarheid van de bijbel als het woord van God gevochten met deze vraag! Bibliotheken zijn er over vol geschreven! Maar tevergeefs. Mevrouw Kaïn, mevrouw Kaïn, wat maakt u het ons moeilijk. En toch zou ik niet graag willen, dat u in de bijbel niet werd genoemd. U zegt mij, dat God niet alleen Kaïn bij het leven ge spaard heeft, maar dat hij zelfs een vrouw mag hebben en een nageslacht. U zegt mij, dat de genade Gods voor een zondaar grenzeloos is, dat je daar nog altijd te gering over denkt. En waar u dan vandaan komtEerlijk ge zegd, interesseert het mij niets. Al zou men mij kunnen bewijzen, dat u hele maal niet geleefd had, zou mij dat ook niet interesseren. Alleen al met uw vermelding in de bijbel ben ik zo overgelukkig. Geen vrouw in de bijbel, die mij zoveel zegt als u. Kijk eens, mevrouw Kaïn, mijn dankbaar harte noopte mij, dit eens te schrijven. Vandaar deze brief. Met eerbiedige hoogachting breng ik u mijn groet." Tevens hebben Amerikaanse kerken twee docenten naar Makassar gezonden. De theologische school te Makassar is volgens dr. Locher voor het leven der kerken in Oost-Indonesië en voor de verkondiging van het evangelie in dit deel der wereld van een onschat bare betekenis geworden. Vele tien tallen Indonesische predikanten ont vingen gedurende de voorbije vijftien jaren daar hun geestelijke vorming. Er zijn twee docenten van de gerefor meerde zending, namelijk ds. P. G. van Berge en dr. A. G. Honig, en vol gend jaar komt de hervormde dominee ds. W. Wester. Dat men in deze tijd van streven naar oecumene bang is om op eikaars tenen te gaan staan, blijkt nu ook wel uit een rectificatie van de Gazet van Antwerpen onder de kop „Lof voor klooster van Taizé". Deze rectificatie luidde namelijk: „In ons nummer van 1 november publiceerden wij onder bovenstaande titel een artikel naar aanleiding van de lovende woorden welke op het con cilie werden gesproken over het pro testantse klooster van Taizé. Er sloop echter een zeer storende fout in de tekst. Inderdaad, waar ge sproken wordt over Onze Lieve Vrouw en de heiligen staat in de tekst dat beelden in de kerk worden geplaatst ter aanbidding door de gelovigen. Dat is natuurlijk totaal onjuist. De beelden bevinden zich daar ter verering van de heiligen, zoals wij ook verering kunnen hebben voor onze ouders, weldoeners en grote edele persoonlijkheden. De ware aanbidding geschiedt alleen voor God." op een persconferentie heeft dr. J. van Klinken, directeur van het Ge reformeerd Diakonaal Bureau in Utrecht, verteld over het werk van hulpverlening, dat gedragen wordt door de Gereformeerde Kerken in Nederland. Veel aandacht wordt besteed aan de nood in Hongkong, waar steun wordt gegeven aan het tehuis voor Chinese kinderen op „Rennies Mill" en aan het project van verstrekking van dage lijkse warme maaltijden aan duizen den kinderen. ..Rennies Still" hëeft in Nederlahd reeds bekendheid gekregen doordat hier getracht is een meer persoonlijke band te leggen tussen helper en ge- holpenen via een adoptieplan. De kos ten per dag per kind zijn vastgesteld op twee gulden en ieder die bereid is om dit bedrag voor een bepaald tijds bestek op zich te nemen, wordt in con tact gebracht met een van de kinderen door toezending van een foto en een levensbeschrijving. Door deze adoptie is binnen gerefor meerde kring reeds voor tientallen kin deren gezorgd, terwijl daarbuiten nog meer kinderen geadopteerd worden door bijvoorbeeld hervormden uit Lim burg en door vacantiegasten van het hervormde recreatiecentrum Het Grote Bos in Driebergen. Het grootste deel van de kosten wordt momenteel door Nederland ge dragen. In het plan zijn tot nu toe ruim honderd kinderen opgenomen. Voor de uitbreiding van Rennies Mill heeft het Gereformeerd Diaconaal Bureau reeds 200.000,— toegezegd en nog eens bijna 100.000 garantie. Er zijn immers nog vele andere kinderen die in nood en ellende leven. De leider van Rennies Mill, mr. David Taylor, die zelf op de persconferentie aanwezig was, vertelde van de vele beperkingen, die hij nood zakelijk moest toepassen bij de opname van nieuwe kinderen. En een onlangs daar gemaakte film verduidelijkte nog meer de grote nood, die er heerst. Deze film liet zowel van Rennies Mill iets zien als van het andere ge noemde project in Hongkong bestaande in het verstrekken van duizenden warme maaltijden per dag. Deze laatste actie eist per jaar 200.000,Er is echter goede hoop, dat deze zaak over genomen zal worden door het gouver nement van Hongkong met steun van rijke Chinese en Europese zakenlieden. Bij de enorme bevolkingstoename 3000 per week door een hoog ge boorteoverschot èn de komst van nog steeds vele vluchtelingen, blijven er ook steeds vele kinderen die zelden of nooit een warme maaltijd krijgen. Het adoptiesysteem wil men ook toe passen bij andere projecten: een school in Isfahan in Iran en een christelijke landbouwschool in Tekana in India. Voorts neemt het Gereformeerd Wereld diaconaat werk op zich in Sumba (Indo nesië), verder de bouw van een blinden- centrum in Perzië en een ambachts school in Pakistan. En dan zijn er plotselinge noodsitua ties waarbij onmiddellijke hulp gebo den wordt zoals voor Skoplje, Bali en Ruanda. De Gereformeerde kerken brengen voor dit alles in dit jaar een totaalbedrag van 1.250.000,op en tonen daarmee dat zij zich van hun medeverantwoordelijkheid bewust zijn ook voor wat er ver weg gebeurt Het ledental van de Gereformeerde Kerken bedraagt volgens het nieuwste jaarboek 787.008. Een jaar eerder 773.399. Er is dus sprake van een toe neming met 13.109 tegen 12.533 in het jaar daarvoor.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5