De kraaneilanden Lepelaar en gaan de zee voor IJmuiden Kraanvogel beheersen Pontons op hoge poten jagen tempo pierbouzu omhoog Chili is nu ook lid van de vismeel-associatie Kortingen: Costuums 10-20 Tweedjassen 10% Regenjassen 10-20 Loden jassen 10% Suède jassen 20% Sportcolberts 20% Pantalons 20% St. Nicolaas-cadeaux Kennemerlaan 24 ederland Eerste eiland begin 1964 in gebruik? Berging van Eilbek zeer moeilijk 10% KORTING DONDERDAG 2 8 NOVEMBER 1963 Dies el-elektrisch T elevisie-circuit Voorts Overhemden, Weekenders, Dassen, Kamerjassen, Pullovers, Pullpolo's, Vesten, Handschoenen (Laimböck) enz. 3ij uitstek geschikte Nu nog voldoende keuze. - Verkoop uitsluitend h contant TIPS VAN SINT die u voor HAAR bij NEDERLAND vindt Conventioneel Nieuw systeem Examens Dringende vragen over tuinbouw in Kennemerland De kraan is voorzien van een diesel- elektrische aandrijving, de hydrauilische pompen waarmee de poten van het kraan eiland op en neer worden bewogen zijn uitgerust met negen electromotoren, waar van een in reserve wordt gehouden. De poten van de kraaneilanden kunnen zonodig tot 57 meter worden verlengd. Voor het werk bij de IJmuidense pieren is een dergelijke lengte niet nodig, omdat de diepte van het water daar ongeveer 16 meter bedraagt. De kraaneilanden hebben onderdeks een accommodatie voor een bemanning van twintig koppen. Ook de machinekamer be vindt zich binnen in de ponton. De elektrisch aangedreven kraan van 25 ton kan zich bijna over de gehele lengte van de ponton verplaatsen. Binnen een bereik van 25 meter heeft zij een hef vermogen van 50 ton. De totale reikwijdte van de kraan is 56 meter. De cabine van de kraanmachinist is zeer ruim. Afgescheiden hiervan is een ruimte van waaruit men de positie van het kraaneiland kan beoordelen en aan- wijzigingen kan geven over de plaats waar de lading gedeponeerd moet worden. Een gesloten televisie-circuit staat verder de kraanmachinist ten dienste bij het uitvoe- re nvan de werkzaamheden. van 13 meter per uur boven de zeespie gel te verheffen om plotselinge verzakkin gen van de bodem te vermijden. Advertentie OPHEFFINGS UITVERKOOP Ph.de Koning Elk kraaneiland heeft een hijskraan die een maximale reikwijdte heeft van 56 meier. De foto toont een van deze kranen in aanbouw. ding een patent van Gusto waardoor het kraaneiland als het op zij n poten steunt, in staat is zich met een snelheid Al met al kan dus worden verwacht dat de twee indrukwekkende kraaneilan den Lepelaar en Kraanvogel staks het beeld van het werk aan de IJmuidense pieren volledig zullen beheersen. Van de kust af gezien al het lijken of twee voor historische monsters met lange halzen daar in zee bezig zijn steentje uit het water te pikken om ze verderop weer in de diepte te laten plonzen. (Van een onzer redacteuren) KRAANVOGEL EN LEPELAAR. Zo heten de reusachtige drijvende kraan eilanden, die binnenkort bij de bouw van de nieuwe IJmuidense pieren zullen worden ingezet. Met behulp van deze stalen reuzen, die elk 8000 ton wegen, zal het tempo van de pieraanleg in aanzienlijke mate kunnen worden opge schroefd. Als zich in het verdere verloop der werkzaamheden geen vertragingen voordoen, zal het eerste kraaneiland omstreeks de jaarwisseling gereed komen en van Schiedam, waar de kraaneilanden in opdracht van Rijkswaterstaat door Werf Gusto worden gebouwd, over zee naar de IJmuidense havenmond worden esleept. Het andere kraaneiland volgt dan enige maanden later. Het zal voor et eerst zijn dat bij de Nederlandse waterwerken gebruik wordt gemaakt van dergelijke reusachtige drijvende kranen, die elk een hoogte van liefst 100 meter hebben en een reikwijdte van 56 meter. De kraaneilanden voor de IJmuidense havenmond bestaan uit stalen pontons van 70 bij 25 meter. De pontons hebben elk acht „poten", die langs hydraulische weg in- en uitgeschoven kunnen worden. Met deze poten wordt het kraaneiland op de zeebodem vast gezet. Het stalen eiland kan zich zelf ook aan zijn poten optrek ken tot boven het wateroppervlak. Kraan- en booreilanden, die met deze uitschuif- bare poten zijn toegerust, zijn niet nieuw. Ze worden onder meer gebruikt bij het boren naar olie in de zeebodem. De drijvende kranen die tot d\isverre bij waterbouwkundige projecten in en bui ten Nederland werden gebruikt bleken echter niet geschikt te zijn voor de bouw van de IJmuidense pieren. De gesteldheid Advertentie o.a. NYLONS, Juwelen - Duet - Danlon SHAWLS, vierkant - lang, in zijde en wol HANDSCHOENEN, in vele soorten en prijzen. PARAPLU. Imitatie BONTMUTSEN en -HOEDJES Hollandia onderjurken - pyjama's nachthemden (brushed nylon) enz. Hulshoudgoederen in cadeauverpak king. ontbijtscts - baddoeksets - thee doeksets - lakensets. Fantastische cocktailschortjes - huis- houddusters, o.a. (nylon). Damespyjama's, flanel - tricot - nylon Damesnachthemden, flanel - nylon enz Alle cadeaus worden gratis in speciaal St. Nicolaaspapier verpakt. Spaart uw kassabonnen voor speelgoed Bij totale aankoop van f 25.een prachtige pop voor 1.00 f 50.— 'n extra mooie pop voor 1.50 f 100.— compl. electr. trein voor f 10.00 TEXTIELSPECIAALZAAK van de zeebodem, het getij en de wissel valligheid van de zeestromen voor onze kust stellen namelijk bijzondere eisen aan de wijze waarop de te gebruiken kraanin stallatie haar werk bij de pierbouw moet verrichten. Volgens de conventionele methode van het bouwen van een pier of dijk zorgt een zware draaiende kraan op het uiterste punt van de dam er voor dat de aange voerde stenen op hun plaats worden ge bracht. Door de positie van de kraan is het aantal werkbare dagen sterk afhan kelijk van de weersomstandigheden. Bo vendien zal een grote en zware kraan een stevige ondergrond nodig hebben met het gevolg dat het dijklichaam breder uitge bouwd zal moeten worden dat eigenlijk nodig is. Een betere oplossing zou zijn een brugconstructie aan weerszijden van de dijk of pier in aanleg, waarop kra nen zich kunnen verplaatsen. Een werk methode die het voordeel heeft dat men niet afhankelijk hoeft te zi.in van het getij. Maar het is ook een systeem dat bijzonder kostbaar is. Nederlandse ingenieurs hebben nu tus sen deze twee methoden een nieuw sy steem uitgedacht waarvan de drijvende kraaneilanden, zoals die momenteel bij Werf Gusto in Schiedam worden gebouwd, het resultaat zijn: kranen op pontons die stevig op de zeebodem kunnen staan en naar believen met de groei van de pier verplaatste kunnen worden. Bij dit systeem kan het transport van de stenen, die nodig zijn voor het dijkli chaam, over water plaats vinden, wat aanmerkelijk minder kostbaar is dan het vervoer over land. De kraaneilanden voor de IJmuidense pieren zijn bovendien toe gerust met een nieuwing technische vin- De pontons die de reusachtige kranen zullen dragen, lijken inderdaad op drijvende eilandjes van staal. De lichtgekleurde stellages op de ach tergrond zijn de machines, waarmee de „poten" van het kraaneiland in beweging worden gebracht. KONIJNEN EN PLUIMVEE. De leden van de konijnen- en pluimvee vereniging IJmuiden en omstreken heeft een vergadering gehouden in het Cultureel Centrum, die goed bezocht was. De voor zitter, de heer Feenstra, deelde mede, dat er weer vijf nieuwe leden waren bijge komen. Het voornaamste punt van de agenda was zeker de bespreking over de te houden clubshow, die zal worden onder gebracht bij de provinciale tentoonstelling in Uitgeest op 13, 14 en 15 december. In januari zal men een bustocht organi seren naar de grote Bondstentoonstelling in 's-Hertogenbosch en in februari is er een kienavond in IJmuiden. MARKTPLEIN 21 - IJMUIDEN Leiden. Semi-arts: mej. M. Beijer (Bloe- mendaal) en R. R. Aberson (Aerdenhout). Doctoraal Nederlands recht: Th. W. van Ravesteijn (Leidschendam). Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift „Een bijdrage tot te kennis en in deling der zogenaamde „knuckle pads", G. W. Beening te Groningen. In Lima in Peru is de jaarlijkse confe rentie van de internationale associatie van vismeel-producenten gehouden. Deze werd bijgewoond door 274 afgevaardigden en waarnemers uit bijna twintig landen. Chi li heeft besloten tot deze associatie toe te treden, zo heeft „Fishing News" bekend gemaakt. Alle belangrijke producenten, met uit zondering van Japan, dat waarnemers had gezonden, zijn nu leden van de associatie. Aan de conferentie heeft een delegatie deelgenomen uit de FAO, geleid door dr. D. B. Finn, directeur van de afdeling vis serij. Onder de behandelde kwesties was de bestudering van een rapport over de eco nomie van de industrie, dat in het vervolg regelmatig zal worden opgemaakt. De as sociatie bemoeit zich niet met prijzen of marktcontrole, maar men besloot tot maatregelen om een hoge kwaliteit vis meel te bereiken. Ook de positie van de visolie-industrie is nauwkeurig bekeken. Het wetenschappelijk comité, bestaande uit 24 geleerden, heeft tot in details ge sproken over zaken, die van groot belang zijn voor de wereld-vismeelindustrie, zo als analyse-methoden en de standaardisa tie daarvan, het wegnemen van kwalijke geuren, en het verzekeren van een gelijk matige produkt voor hoge kwaliteit. Een gezamenlijke zitting van producen ten en onderzoekers heeft zich speciaal be ziggehouden met het gebruik van vismeel voor menselijke consumptie. Zowel onder nemers als onderzoekers hebben bena drukt dat commercieel vismeel, onder hy giënische omstandigheden geproduceerd met goede bacteriologische en kwaliteits controle en op verantwoorde wijze in dieet gebruikt, een enorme potentiële waarde heeft als een aanvulling van het menselij ke voedsel in Zuid-Amerika, Afrika en Azië, waar ondervoeding nog aan de orde van de dag is. Men meende dat vismeel een grotere voedingswaarde heeft dan vis-proteïne in geconcentreerde vorm voor de gebieden met ondervoede mensen, terwijl de kosten ook lager zijn. De lagere prijs maakt het veel gemak kelijker in deze gebieden het produkt te verschaffen en daardoor tegen ondervoe ding te strijden. Fishing News meldt tenslotte, dat de pre sident mr. J. M. Gardiner uit Aberdeen is opgevolgd door Alex Olney uit Fleetwood. Het Duitse vrachtschip „Eilbek" (eigen dom van de rederij Knoehr und Burchard in Hamburg), dat vrijdagavond na een aanvaring met de Duitse Arcturus onder de wal van een werkhaven nabij het qua rantainestation in Rotterdam is gekap seisd, is nog niet geborgen. Deskundigen van het Rotterdamse ber gingsbedrijf Van der Tak's hebben eige naren en assuradeuren van de Eilbek al wel een aanbieding gedaan, maar tot een definitieve oplossing van het bergings- vraagstuk is men nog niet kunnen komen. Die berging belooft trouwens, zo voorspel len althans insiders, een spectaculair kar wei te worden. De „Eilbek" ligt name lijk in een vrij ongunstige positie: het schip is nagenoeg geheel gekanteld, mas ten en pijp wijzen schuin naar de bodem van de Nieuwe Maas. Het is lang geleden dat een schip met een tonnage als van de „F.ilbek" (2536 brt.) in de Rotterdamse haven onder de waterspiegel verdween. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK. GEBOREN: Anna P. M., d. v. P. v. der Meij en A. Duin; Priscylla P. M., d. v. N. Beentjes en M. C. V. Zentveldt; Josephus C., z. v. Q. Snijders en J. A. Minneboo; Helena M„ d. v. J. P. M. Kromwijk en M. Dwarswaard; Wiesje, d. v. J. A. Pit en A. Westhuis; Jan J. A., z. v. W. J. Lamberts en M. D. M. Wigman; Rudolf F., z. v. R. Hendriks en J. A. Taffijn; Elisabeth M„ d. v. G. K. J. van der Horst en W. J. van Eijk; Joseph A. A. J., z. v. C. Berkhout en E. A. Zut; Frank, z. v. F. F. A. Moore en J. Schutter. GETROUWD: T. J. Henselmans en C. M. Jongejan; G. Cruiming en C. Kolk; O. E. Schager en A. Waterdrinker; J Blansjaar en H. Settelaar; W. J. Joosten en P. Meurs; P. W. M. van der Lem en V. M. Tervoort; G. N. Arnold en C. van Boxtel; R. J. A. du Croq en D. F. F. van Herwijnen; L. A. Boots en A. J. Bakker; G. A. Kuijper en D. Bakker; D. Swager en P. M. Gerritsen; H. Folkerts en C. van Balen; G. J. Jordan en N. J. N. Koomen. ONDERTROUWD: H. J. Hamminga en C. W. van Opzeeland; K. van Tol en J. van Doom; H. J. van der Kamp en A. M. Gor dijn; T. J. van der Steen en A. Bakker; J Heemskerk en W. N. Imanse; M. M. van den Bos en J. C. Verhorst; J. Clots en M. Nijman OVERLEDEN: C. Reehorst, oud 68 jaren, geh. m. J. Schoenmaker; L. K. van der Wal. oud 51 jaren, geh. m. A. Geerlof; M. H. van der Kolk, oud 8 8jaren, geh. gew m. A. Kuijl. Heeft de tuinbouw in Kennemerland nog toekomst? Dit was wel de belangrijkste vraag, die tijdens de in Beverwijk door de Tuinbouw Studieclub gehouden forum avond werd gesteld. Het tuinbouwforum stond onder leiding van de rijkstuinbouweonsulent ir. G. W. van der Helm, die werd bijgestaan door de heren S. P. van der Peet, hoofdassistent voor de bloembollenteelt; J. J. Beentjes, hoofdassistent voor de groenteteelt, en W. H. Houtwipper, assistent bodemdeskundige. Gaat de ruilverkaveling voor het Kenne merland nu door? Hierop kon ook nu nog geen definitief antwoord worden gegeven. Wel hoopt men op zeer korte termijn een antwoord te krijgen, want verschillende overheidsinstanties hebben hun goedkeu ring reeds gegeven. Uit de vele gestelde vragen kwam naar voren, dat hier wel dringend iets gedaan moet worden ten aanzien van de water huishouding, waarmee het diep treurig gesteld is. Bij de grote regenval van vorige week stonden rond de Oudendijk in Heemskerk niet alleen de tuinen onder water, maar stónd het 'water ook op de wegen. Het is thans zinloos dure inves teringen te doen ten aanzien van de kas senbouw. Indien de strèekverbetering niet doorgaat, dan zal de streek Kennemerland een achtergebleven gebied worden. Dit zou door velen ten zeerste worden be treurd, want er zijn grote plannen om hun bedrijven aan te passen aan de moderne opvatting van bedrijfsvoering. Een andere vraag was, wat er met de proeftuin gaat gebeuren. Daar is men eigenlijk ook ten achter met de proeven die men behoort te nemen. Gaat de proef tuin weg? Men hoopt hem te kunnen be houden. Zekerheid is hierover echter nog niet te verkrijgen. De kraaneilanden die door Werf Gusto in Schiedam voor de bouw van de nieuwe IJmuidense pieren worden vervaardigd zullen de groot ste zijn die ooit bij Nederlandse waterwerken zijn gebruikt.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7