SC 7E Nl\ t DE SINT EN HET KIND. 1) m sit VERKOUDEN coldrex SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID coldrex GROEN CO het unieke 2-laagstablet °°iclrex In welkom Drie ton voor de nationale herdenking verdrijft verkoudheid radicaal mm Im WARME GESOHENKEN! VRIJDAG 29 NOVEMBER 1963 17 Minister Andriessen verlaagt de prijzen Uniformen Konijntjes in de hoed Elite Centrale verwarming Duiker oliebranders Buslijn 11 Teleurgesteld 150 jaar N.Ph.O. after shave lotion KRUISWEG 50 HAARLEM Dimlicht Éfe? HAM T.V.-nieuws Voorlichting over onderwijs Regering heeft verplichting tegenover Nijmeegs Waterloo Waarom? Het hoeft echt niet meer.er is nu ssc Na al de kreten over prijsverhogingen, welke volgens mij ongemotiveerd zijn, nu ook eens een woordje over de belangrijke prijsverlagingen, die zich steeds voordoen en waarover behoudens minister Andries sen maar weinigen spreken Deze minister heeft nog kort geleden in de Kamer ver klaard, dat het geen kunst is deze ver lagingen op te noemen, onder andere naai machines, scheerapparaten, auto's, fiets banden en niet te vergeten cola. Wij moe ten sportief blijven. Wanneer wij, zoals de meeste beschaafde burgers, vóór onze maaltijd een bord heerlijke cola nuttigen, dan genieten wij zoveel te meer met de wetenschap dat dit wéér goedkoper is ge worden. Laatst nog kwam ik bij mijn vaste autoleverancier. De goede man kwam mij opgetogen tegemoet onder de uitroep „Mijnheer, in plaats van de drie auto's die u elke week bij mij koopt, kunt u er nu wel vier nemen, de prijzen vliegen om laag!" Voorwaar een heerlijk nieuws. Er zijn nadelen aan deze verlagingen verbon den, zeker! Mijn vrouw is met boodschap pen doen uren meer kwijt. Rijen huisvrou-' wen voor de winkels. Niemand meer dan twee naaimachines tegelijk. „Ik kan het niet bij sloffen", verzuchtte de winkelier. Nou ja, dat een bus vim zonder meer twee cent duurder is, maar wie gebruikt zoiets ook nog. Dat de peulvruchten en aard appelen gedaald zijn in prijs, dat is beter werk! Alleen had onze winkelier nog geen bericht gehad van minister, want zijn peul tjes waren twee cent opgeslagen. Maar dat compenseer je dan weer met een scheer- apparaatje. De minister heeft me nog per soonlijk opgebeld en vertelde me met een trillende stem het laatste nieuwtje. En hier komt het! De prijs van sportvliegtuigen gaat ook omlaag! Mede-arbeiders doe je voordeel met deze tip, en zorg dat je er ook bij bent!! W. J. NIEUWENHUIZEN, Haarlem. Gaarne wil ik' langs deze weg de heer R. Hagenaars het volgende bekend maken: Het was met de St. Nicolaas-intocht niet de eerste keer, dat de drumband van Har monie kapel „Kunstkring Apollo" op straat verscheen. Zijn uniform is in Haarlem voor het eerst gedragen bij de marswed strijden op de Dreef; eerder al buiten Haarlem. Wat de kleding betreft, ons blauw is mooi blauw, en gekozen ook door de leveranciers; de rokjes van de meisjes en dames zijn bij ons niet te kort. Er zijn mis schien wel honderd kleuren blauw. Muziekverenigingen lopen vrijwel alle in donkerblauw. Wat de drumband van „H.K.A." betreft: voorop loopt een tamboer maïtre in het wit, met een kolbak op. Tussen de drumband loopt iemand met een prachtige vlag, waarop beeltenis van „Apollo". Dan lopen er bij de hoornblazers vier jachthoorns voorop; later door Bato met goed inzicht nagedaan. Achter de drum band had de Sint de goede keus ge daan ook de Harmonie Kapel te laten mee spelen. Bato beschikt niet over zo'n har monie. Heus, de Sint doet altijd een goede keus. Men behoeft geen kampioen te zijn van Nederland voor dit werk! Tussen haakjes: kampioen van Nederland is nog nooit ver toond op een drumbandconcours waaraan een dertig drumbands deelnemen en dat georganiseerd is door drie plaatselijke rooms-katholieke muziekverenigingen. Namens Harmonie Kapel „Kunstkring Apollo" L. BONKERK, Haarlem (voorzitter) Naschrift: Wij adviseren de pleiters van betrokken korpsen de discussie even tueel via de P.T.T. of (nog beter) bij een gezamenlijk kopje koffie voort te zetten, en sluiten hiermee onze bemiddeling. Red De goochelaars van het ANP (met excu ses!) hadden vorige maand nog veel meer konijntjes in de hoed dan de redactie van uw blad vermoedde. Want niet alleen kwam het konijn-met-de-verwisselde-ge- ^!len uit die hoed te voorschijn, doch óók nog het konijn-met-de-twee-kindertjes, dat mijn Amsterdamse collega voorgetoverd kreeg en waarvan hij echt niets wist! Door al dat gegoochel zijn nu helaas ook weer de getallen in het ,,N a s c h r i f t" ver keerd uitgevallen. Want mèt die twee kindertjes van het ANP is het nettobedrag hoger dan werd vermeld. Overigens mijn excuses voor de kleine afwijking in het door mij genoemde bruto-bedrag. De lezer ziet wel dat de redactie van uw blad niet voor één gat te vangen is. W. FRANSEN, Haarlem. Elite. In uw blad van 27 november j.l. wordt bericht dat de bewoners van de Van Blommenstijnlaan en de van Lelystraat te Delft er bezwaar tegen hebben dat in hun buurt een huis aan een timmerman wordt verhuurd. Dezelfde timmerman heeft misschien meegebouwd aan de wo ningen waarin de „elite" nu zo knus „en- tre nous" is. En dan maakt men zich in Nederland nog druk over rassenproble men terwijl soortgelijke problemen zich in Delft voordoen. Zou de „elite" of „het milieu", of hoe men zo'n verzameling tensen wil noemen, het leuk en aardig vinden wanneer er een neger met zijn ge- - n tussen hen in kwam zitten?, als hij t'nminste geen dokter of zoiets is. Ik wist r.'et dat er in Nederland nog zo'n stands probleem mogelijk was. Volgende patiënt! B. DE RAADT, Haarlem. Advertentie Enkele dagen geleden stond ik met een tiental anderen aan het station in Haarlem te wachten op bus 11. Ik was er omstreeks drie uur. Met de regelmaat van een klok kwamen er bussen van andere lijnen aan en afgereden. Om kwart voor vier kwam lijn 11 pas. In die tijd zit je hoog en droog in Den Haag of Rotterdam. Toevallig had dit plaats op de dag dat Sinterklaas zijn intocht in Haarlem deed, maar zelfs dit in aanmerking genomen was het toch de druppel die de emmer deed overlopen. Er werd uitvoerig door de wachtenden gediscussieerd. Er werd onder meer naar voren gebracht dat de dienst van lijn 11 niet lonend is. Ik vraag me in dit verband af of die ene niet-lonende busdienst niet opweegt tegen de véle wel-lonende dien sten. Ik persoonlijk zou bovendien liever een stuiver of een dubbeltje meer betalen om de zekerheid te hebben dat de bussen op geregelder tijden rijden. Het komt meer dan eens voor dat je nu meer dan een half uur bij een halte staat te wachten. Als die lijn nu echt zo onrendabel is, waarom rijdt de bus dan niet eenmaal per half uur, maar dan wel op tijd. Waarom hebben al die mensen die al eerder bij de busonderneming zijn gaan klagen nog steeds geen resultaat mogen boeken. Doet u er nu echt eens iets aan. Wij die richting Aerdenhout moeten of er wonen zijn het zat. Meer dan zat. Vandaag of morgen gaan we nog eens de bus chauffeur te lijf of gooien de ruiten van de bus stuk. Als het zo ver komt, kunt u niet zeggen dat u niet gewaarschuwd bent. Deze brief stuur ik mede namens negen anderen, die op de betreffende woensdag met mij aan het station op de bus stonden te wachten. Ik zou ^chter nog wel honder den anderen kunnen aanwijzen. Mevr. DAS-FEIJEN, Aerdenhout. Naschrift: Van de zijde van de NZH vernemen wij dat men zich ten volle ervan bewust is dat de dienstuitvoering van lijn 11 verre van ideaal is. De situatie ligt echter minder eenvoudig dan het op 't eerste gezicht lijkt. Een verbetering zal waarschijnlijk slechts kunnen geschieden ten koste van een vrij ingrijpende route wijziging. De mogelijkheid en wenselijk heid hiervan wordt onderzocht. Er rijden thans drie bussen op deze lijn. Zodra een van deze drie achter raakt op het tijd schema ontstaan er gaten, die zich door de hele dienst doen gelden. Tot nu toe heb ik gedacht dat uw blad niet op sensatie belusi was, maar nu voelt uw blad zich kennelijk geroepen de sen- satielust van een bepaald publiek te moe ten bevredigen. Ik begrijp niet waar uw blad de moed nog vandaan haalt critiek te oefenen op de heer Hilterman, nadat de voorpagina van uw blad opgesierd is met een foto van een mens in doodsnood. Ik heb altijd respect gehad voor de manier waarop uw blad het nieuws bracht, maar gisteravond ben ik hierin zeer teleurge steld. E. J. P. JONKHOFF, Haarlem. 25 november 1963. Naschrift: De gebeurtenissen in de Verenigde Staten van de laatste weken behoren tot de toppunten der wereldhis torie. Hoezeer ons blad ook de ongezonde sensatie schuwt en blijft schuwen, in deze wereldschokkende situatie zou het tegen over onze lezers onverantwoord zijn, hun het fotonieuws te onthouden dat verbon den is met een van de belangrijkste ont wikkelingen dezer eeuw. Onze critiek op de heer Hilterman lag uiteraard in een geheel ander vlak en is op geen enkele manier te vergelijken met het onderwerp waarover u gebelgd bent. Red. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en in stemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Het doet enigszins kinderlijk aan, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest beweert zijn 150-jarig jubileum te vieren, terwijl dit in werkelijkheid hooguit het 75-jarig jubileum genoemd kan worden. Men kan een groepje amateurblazers, vrij willigers in militair kostuum in stads dienst, dat onder de naam Schutterij, on bezoldigd, merendeels bij militaire aan gelegenheden dienst deed vanaf 1914 tot het jaar 1888, waarin het werd opgeheven, ten enen male niet als voorloper noch als geboorte van het in 1913 gestichte Haar lemse orkest beschouwen. Wel zou men uit chauvinistische overwegingen het jaar 1889 als aanknopingspunt kunnen noemen, omdat in dat jaar een orkest werd gefor meerd waarin beroepsmusici w.o. voor de eerste maal ook strijkers, zitting hadden. Echter trad dit orkest hoofdzakelijk op als Harmonieorkest, terwijl het !s winters zich aan uitvoeringen waagde van o.a. symfo nieën van Beethoven. Hieruit volgt, dat het Noordhollands orkest niet het oudste orkestv an ons land genoemd kan worden, temeer omdat een jaar vroeger, n.l. in 1888, het Concertgebouw Orkestwerd gesticht. O. BADINGS-FOLGE FONDEN, Santpoort Naschrift: Het is enigszins kinder lijk aan het verleden van het N.Ph.O., de groei van „Harmonie tot Philharmonie"te willen voorbijzien. Dat men het jaartal 1913 als de stichtingsdatum van het Haarlems orkest noemt, berust op een misverstand; in een vorige week zaterdag gepubliceerd artikel van onze muziekmedewerker Jos. de Klerk is dit nog eens duidelijk uiteen gezet. Bovendien heeft hij aan de hand van grondig archiefonderzoek, de ononder broken evolutie vanaf 1813-'14 tot op heden (naar de eisen van de tijd, zoals hij herhaaldelijk zegt) uit de doeken gedaan. Men kan er van op aan dat deze studie tot in de kleinste details historisch ver antwoord is. Red. Advertentie EXCLUSIEF verkrijgbaar bij uw kapper! Advertentie Kaarslicht maakt blij GOUDA KAARSEN Advertentie "'V BEVERWIJK GOUDA Ik geloof dat bij de dimlichtactie in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal de remedie erger is dan de kwaal. In de eer st- plaats zijn voor zover mij bekend auto mobilisten thans wettelijk verplicht 'n ze ker minimum aan stadslicht te voeren en in een vrij goed verlichte stad als Haar lem is elke auto met zulk een minimum stadsverlichting reeds van verre duidelijk te zien. Het wordt echter veel erger indien alle automobilisten thans gedimd groot licht gaan voeren. Heel veel auto's en vooral de vrachtwagens met hoog gemonteerde lampen verblinden. Voorts rijden er veel wagens met een aan de linkerzijde ook bij gedimd licht verblindende lamp. Aangezien er nog veel wielrijders zijn met geen on voldoende rood achterlicht is de kans op aanrijding met wielrijders in smalle stra ten groot. Tenslotte wil ik nog een opmerking ma ken over de Leidsevaart. Door het parke ren van auto's aan de huizenkant wordt het uitzicht voor het verkeer dat uit de zijstraten komt aanzienlijk belemmerd. In dien men aan de huizenzijde een wacht- verbod instelt en de voertuigen aan de wa terkant doet parkeren is er beter uitzicht en meer ruimte. J. W. A. VAN SCHIE, Hillegom (Naschrift: Het thans nog toelaat bare minimum stadslicht is te gering om een auto voldoende zichtbaar te maken. Zo lang deze voorschriften dus niet verscherpt worden kan men niet optreden tegen auto mobilisten met zogenoemde „gloeiende spijkers". Haarlem een vrij goed verlich te stad noemen kan niet in zijn algemeen heid voor alle straten gesteld worden. Met name de toevoersweg uit het zuiden via Zuiderhoutlaan en Fonteinlaan is slecht ver licht. Wielrijders, die tegen de voorschrif ten in zonder achterlicht rijden, worden door de chauffeur van een achteropkomen de auto eerder opgemerkt indien hij zijn gedimd groot licht ontstoken heeft dan wanneer hij stadslichten gebruikt in een donkere straat). 9 BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 m Naar aanleiding van uw artikel: „Nieuws T.V." in uw blad van heden, 25 november 1963, het volgende: Gesteld dat de mensen van het N.T.S.- journaal in Bussum hun zelfbeheersing kwijt waren, geSteld dat het N.T.S.-jour naal volledig en jammerlijk heeft gefaald, moeten zij zich daarover dan schamen? Moeten zij zich schamen omdat zij door het gebeurde zo diep menselijk geschokt waren dat zij, net als miljoenen anderen, totaal van streek waren en daarom mis schien fouten maakten? Neen mijne heren. Zij die zich moeten schamen, diep schamen zelfs, zitten bij de redactie van uw blad. De koude zakelijk heid waarop uw redactie het vreselijk ge beuren heeft verslagen, spreekt voor zich. Het feit dat de redactie het bovenge noemd schrijven heeft durven plaatsen op een dag van internationale rouw en dan nog wel naast de meest tragische foto die ik heb gezien, spreekt nog meer voor zich. Daarbij gevoegd uitdrukkingen als: „Mevrouw Kennedey en haar driejarig zoontje volgden de kist" en „Mevrouw Kennedey Voor de kist" waarbij het woordje „KIST" beslist niet banaler kon, dan mijne heren geloof ik dat ik kan ein digen met de goede raad: „Hand in eigen boezem". En mocht het N.T5--journaal ooit in handen worden gegeven van de redactie van uw blad, dan ik. geen televisie meer in huis. H. J. LEUVEN, Haarlem. Naschrift: Het is niet bij ons op gekomen het N.T.S.-journaal te verwijten dat het sprak van: „De Amerikaanse vlag dekte de kist." Dat zou een spijker op zéér laag water zijn geweest. De geachte inzen der kan zijn televisie houden, aangezien het N.T.S.-journaal nooit in handen van onze redactie zal worden gegeven. Te recht, omdat wij het niet zouden kunnen. Wij pretenderen ook niet, het te kunnen. Wie het wel kan, is de gezamenlijke Ne derlandse dagbladjournalistiek en haar apparaat voor geconcentreerde nieuws garing en berichtgeving, het ANP. Het ANP heeft een schitterende staat van dienst achter de rug ten aanzien van radio berichtgeving en heeft in die jaren naar ons beste weten niet gefaald. De opmerking over het gebruik v>an het woord „kist" heeft uiteraard met het voorgaande onderwerp geen enkel ver band. En wat die „koude zakelijkheid" van onze redactie betreft, mogen wij de heer Leuven verwijzen naar ons artikel van zaterdag j.l., zesde kolom, en verder naar alle beschouwingen in ons blad tot in het grijze verleden toe, die de strijd hebben aangebonden met ieder symptoom van koude zakelijkheid in situaties, die warme menselijkheid vereisen. Alle jaargangen zijn aan ons kantoor in te zien. Red. Onder deze kop verscheen in de IJmui- der editie van 27 november jongstleden een kort verslag van de vergadering van de Centrale Ouderraad voor het Openbaar Onderwijs, waarin de heer Algera een be langwekkende toelichting gaf op de Mam moetwet. Vooraf had ik in mijn openings woord enkele ontwikkelingen in onze maatschappij aangestipt en de vraag ge steld op welke wijze het onderwijs daar op zou moeten reageren. De maatschap pij wordt steeds ingewikkelder; de taken die de mens te vervullen krijgt worden steeds moeilijker. Meer kennis is nodig wat leidt tot steeds verdergaande specia lisatie. De school die de mens voor deze maatschappij moet opleiden ziet de les stof eigenlijk alleen maar uitbreiden. De beschikbare tijd evenwel dreigt steeds be perkter te worden. De schoolvrije zater dag, die op den duur wel niet meer te gen te houden zal zijn, brengt grote pro blemen mee. Hoe deze tegenstrijdige ont wikkelingen in het onderwijs op te van gen zonder grote waarden te schaden? Immers: beperking van het programma zou gevonden kunnen worden (en die ten dens is al aan te wijzen!) in minder tijd voor algemene vorming, handenarbeid en dergelijke. De ontwikkeling in de maat schappij naar meer vrije tijd echter, maakt het zo uiterst belangrijk, dat de opgroeiende mens leert zijn vrije tijd op zinvolle, creatieve wijze te besteden. Dan zal deze meerdere vrije tijd kunnen bij dragen tot een rijker en gelukkiger le ven. Anders blijft ze leeg, wat leiden moet tot een vorm van vrijetijdbesteding die mens en maatschappij eerder schade zal berokkenen. De mens moet leren met zijn vrije uren om te gaan. De school kan en is daar voor min of meer het aangewezen insti tuut hieraan een belangrijke bijdrage geven door bij voorbeeld meer vorming De Tweede Kamer heeft zich zonder hoofdelijke stemming akkoord verklaard met het voorstel van de regering om 300.000 voor de nationale herdenking 1813-1963 beschikbaar te stellen. Alleen de P.S.P. bij monde van de heer Lankhorst verklaard zich tegen. „Deze geforceerde poging om belangstelling te wekken voor 1813 is niet aangeslagen bij het publiek", zei hij. In antwoord op een vraag van de heer Vondeling (P.v.d.A.) zei minister-president Marijnen dat de Nijmeegse stichting „150 jaar koninkrijk" een belangrijk tekort heeft. Over een verzoek om financiële steun aan deze stichting is nog geen be slissing genomen. De minister-president wees er op dat de regering geen verplich tingen heeft tegenover deze Nijmeegse stichting, al besefte hij wel dat het Comité Nationale Herdenking manifestaties als die in Nijmegen heeft bevorderd. Mr. Marijnen verwachtte dat de stichting de regering zal vragen om een bedrag van 50.000, waar mee niet het gehele, tekort gedekt.kan wor den, maar wel een bevredigende "regeling rpet. de. crediteurerj .gemaakt kan worden. Advertentie Altijd heeft ledereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex is, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex Is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - U ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). y*"coudheid op dit gebied. Dit is echter weer in strijd met het verschijnsel, dat ik hiervoor reeds signaleerde: steeds meer leren in steeds minder tijd. Aanpassing zal op den duur gevonden worden, maar het is van het grootste belang, dat hier geen overhaaste dingen gebeuren. Invoeren van een vrije schoolzaterdag zal op den duur niet tegen te houden zijn. Maar laten we voorzich tig zijn en ervoor waken dat essentiële zaken daardoor geen schade berokkend worden of zelfs in een soort krampachti ge reactie overboord gezet worden. De hui dige regeling in onze gemeente dat de vrije zaterdag slechts gedurende een deel van het schooljaar in de zomermaan den is ingevoerd, waarbij door verschui ving de beschikbare totale lestijd niet wordt aangetast, lijkt ons een zeer wijze oplossing. Ik zou zeer beslist niét voor mijn reke ning willen nemen dat ,.de leerkrachten er voor moeten zorgen dat de leerstof in kortere tijd gedoceerd wordt, waardoor de schoolvrije zaterdag mogelijk wordt," zoals in het korte verslag te lezen viel. Dat hoop ik hiermede te hebben recht gezet. F. H. J. DE PLOT. voorzitter Centrale Ouderraad, IJmuiden

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17