Minister Witte veen vraagt vakbonden geen eisen te stellen boven loonakkoord IVALDA Warmtebronnen van formaat - DE BEURS - INVENTUM Centraal Orgaan rekent op forse daling in '63 van overschot betalingsbalans REDE IN AMSTERDAM Lager dividend van Phoenix Rheinrohr Albert Heijn verwacht een gelijk resultaat Hoger dividend bij Von Zeppelin verwacht Kort economisch nieuws «lectrische kachels Forse goud verkopen van Sovjet-Unie Leden van Hoge Autoriteit bij minister Andriessen Koffiemelk wordt maandag goedkoper Argentinië zet export van rundvlees stop Albert Heijn gaat in het onroerend goed Electrofact heeft in de toekomst wel vertrouwen SCHEEPVAARTBERICHTEN Tijdschriftuitgevers achten prijsverhoging noodzakelijk Indonesiërs naast ondernemingen van Maleisiës 25 VLUG Fa. B. J. VAN LIEMT VRIJDAG 29 NOVEMBER 1963 rERKOUDE^ de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist Opdracht voor Dikkers KONINKLIJKE FABRIEK INVENTUM - BILTHOVEN Aa-Be PLAIDS Zaalberg 195 x 145 100 WOL f 41.75 Qnder zeer grote belangstelling heeft de minister van financiën, prof. dr. H. J Witteveen, gisteren aan een koffiemaaltijd (in Krasnapolsky te Amsterdam) voor het departement Amsterdam van de Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en handel een rede gehouden over: welvaarts stijging en overspanning. Sprekende over de belangrijke stijging van het loonpeil die thans voor de deur staat vroeg de minister zich af, welke gevolgen dit zal hebben voor het bedrijfsleven. Hij meende dat een verdere stijging van onze export moeilijker zal worden, en dat de winst marges onder druk zullen komen te staan. Een economische groei met voortduren de tekorten aan werkkrachten moet on evenwichtig worden geacht en oefent een druk uit op de produktiviteit. Men dient dan ook thans meer te gaan denken over een programmering op langere termijn, waarin echter het gevaar schuilt, dat wij slechts ten dele de reacties kennen van de ze langere termijnplanning. Daarmee alleen echter lossen wij het probleem van de lonen niet op. In de economische politiek moeten wij zo snel mogelijk en zo goed mogelijk reageren, maar tevens met voorzichtigheid en ge duld. Het programma van de regering voor economische ontspanning moet er toe bijdragen dit doel te bereiken. Dit rege ringsprogramma voor ontspanning van de arbeidsmarkt zal een effect op de begro ting hebben van ongeveer 400 miljoen gul den. Wij moeten echter afwachten hoe de maatregelen zullen doorwerken. Wel moet gesteld worden dat met de huidige loon- operaties de grens is bereikt van hetgeen in deze situatie mogelijk is zonder grote verstoringen te bewerken. De gesloten loonovereenkomst moet uiteraard worden gerealiseerd, waarbij echter verwacht mag worden dat het bedrijfsleven een zekere discipline zal opbrengen in het prijsbeleid, en dat de vakbeweging geen eisen zal gaan stellen, die uitgaan boven hetgeen is neergelegd in de overeenkomst met de Stichting van de Arbeid. Dan ho pen wij de ontwikkeling in de hand te kunnen houden. Advertentie Phoenix-Rheinrohr, een van de grootste Duitse buizenfabrieken, verwacht dat de teruggang in de verkopen en de gedaalde winsten het dividend over het op 30 sep tember afgesloten boekjaar zullen aan tasten. Dit is meegedeeld aan aandeel houders. De omzet over het afgelopen boekjaar is teruggelopen tot DM 1560 (v.j. 1693) mil joen. Wel zijn de tot dusver in het nieuwe boekjaar ontvangen orders groter dan vo rig jaar om dezelfde tijd. De raad van bestuur van Albert Ileijn "?elt mee, dat het totaal bedrijfsresultaat "ver de verstreken maanden van het lopende boekjaar 1963 nagenoeg gelijk is aan dat over de overeenkomstige periode van 1962. Verwacht kan worden dat ook het totaal resultaat over 1963 niet veel zal afwijken van dat over 1962. Voor het komende jaar zullen de te verwachten loonsverhogingen en de daar mee gepaard gaande verdere stijging van de kosten een zware druk op de rentabili teit uitoefenen. Hoewel ook voor 1964 een verdere stijging wordt verwacht van de kwantitatieve omzetten en gestreefd wordt naar verdere produktiviteitsverbetering zal de komende kostenverhoging naar de ver wachting van de directie hier niet geheel door kunnen worden gecompenseerd. Een zekere verhoging van de prijzen en marges zal wel noodzakelijk zijn om tot een rede lijk totaal resultaat te komen. De directie van de Apeldoornse Netten- fabriek Von Zeppelin en Co n.v. deelt mee: verwacht mag worden dat de financiële resultaten van het bedrijf over het jaar 1963 zeer gunstig zullen zijn. Het resultaat over de eerste tien maanden van 1963 wet tigt deze verwachting ten volle, en er zijn geen aanwijzingen dat de maanden novem ber en december in deze achter zullen blij ven. Op grond hiervan wordt meegedeeld, dat een dividendverhoging in het vooruit zicht kan worden gesteld. (Over 1962 werd Men percent uitgekeerd). Nadere mede delingen kunnen eerst in januari 1964 v erden verwacht. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier. ïldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,02 0.12, Amerikaanse dollar 3,57' z3,61'/i, Canadese dollar 3.30—3,35, Franse (rank (100) 73.25—73.75. Belgische frank (100) 7,15—7.20, Duitse mark (100) 00.2590,75. Zweedse kroon (100) 60,7069,70, Deen se kroon (100) 51,60—52,60. Noorse kroon (100) 49,70 50.70. Zwitserse frank (100) 83.1583.65, Italiaanse lire (10.000) 56,75—58.75, Oostenrijkse schilling (100) 13 87' 13.97'/i, Portugese escudo (100) 12,45—12.60. Spaanse peseta (100 grote coupures) 5,92Vt—«,07'/>. Voor het bedrijfsleven wordt dit, vol gens de minister, een moeilijke opgave de problemen waarvoor de bedrijven zich ge steld zien, zullen lastiger worden dan ze geweest zijn. Het bedrijfsleven zal zich se lectiever moeten instellen bij zijn investe ringen, en marginale bedrijven zullen moe ten afvallen. Het resultaat van een en an der kan gunstig zijn, maar hangt af van de vraag of men er in slaagt de huidige problemen op te lossen. Wij weten, zo be sloot minister Witteveen, dat het bedrijfs leven veel vermag. Wij hopen dan ook dat het bedrijfsleven in de komende pe riode deze moeilijke opgave zal weten te overwinnen. G. Dikkers en Co n.v. te Hengelo heeft een omvangrijke opdracht ontvangen voor de levering van appendages bestemd voor de 240 MW Centrale Nucléaire des Arden nes. die door de Ateliers des Constructions Electriques te Charleroi onder licensie van Westinghouse (V.S.) aan de Frans-Belgi sche grens bij Chooz zal worden gebouwd. Op de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de n.v Utrechtsche Hypo theekbank is de statutenwijziging goedgekeurd. Advertentie Een Inventum elektrische kachel Is een warmte- en ge zelligheidsbrenger. Een stukje huiselijkheid om met gé- noegen naar te kijken en met plezier bij te zitten. Vraag uw leverancier de litgebreide folder met diverse modellen hetelucht-, vent3ator-, radiator-, en straalka- chels. U zult zien: ook uw type is er bij. In de eerste negen maanden van 1963 nam de uitvoer vergeleken bij de eerste drie kwartalen van 1962 met bijna 9 pet toe (1962: f 12.121 miljoen en 1963: 13.0207 miljoen). De invoerstijging be droeg 8,5 pet (1962: 14.471 miljoen en 1963: 15.701miljoen), zodat deze iets zij het weinig achterbleef bij de uit- voerstijging. Een en ander resulteerde in enige toeneming van het tekort op de han delsbalans. Per ultimo september bleek dat tekort 2.94 miljoen te bedragen, het geen f 144 miljoen meer is dan per ulti mo september 1962. Dit betekent volgens het jongste kwar taalverslag van het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het bui tenland .dat zelfs .indien in Jjet laat-, ste kwartaal nog geen voor de handelsba lans ongunstige factoren zouden gaan wer ken (een veronderstelling welke met het oog op de te verwachten kostenstijging nauwelijks aannemelijk meer is) voor het jaar 1963 in ieder geval uit hoofde van negatieve saldo der betalingsbalans gere kend zal moeten worden met een verdere belasting van de lopende rekening der be talingsbalans met een bedrag van 200 a 300 miljoen, zodat het overschot op die rekening aannemende dat niet elders compensatie wordt gevonden dan niet veel meer dan f 300 a 400 miljoen (tegen 646 miljoen in 1962) zal gaan bedragen. Wat de voor 1964 te verwachten ontwik keling van de handels- en betalingsbalans betreft, tast men volgens het verslag voorshands nog in het duister. Indien zoals wel moet worden aangenomen zich in dat jaar aanzienlijke kostenstij gingen en wellicht ook prijsstijgingen gaan voordoen, is het duidelijk dat een zodanige Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 ontwikkeling de sedert enkele jaren be-i staande betrekkelijk evenwichte verhou dingen rond de handels- en betalings balans niet onberoerd zal laten. Voor de mate waarin dat zal gescheiden zijn eeni groot aantal factoren bepalend, maar zeer; in het bijzonder ook de thans nog niet te, beantwoorden vraag in hoeverre zich ook| in de andere industrielanden analoge ont wikkelingen zullen voordoen. Dat de inter nationale concurrentiepositie van ons land' in 1964 aanzienlijk moeilijker dreigt te worden moge een reden te meer zijn om alle zeilen bij te zettent. De Sovjet-Unie heeft bijgedragen tot, be teugeling van de stijging van de goudprijs die volgde na de moord op president Ken nedy. In de Londense city is bevestigd, dat aan het begin van deze week bepaal de plaatsen in West-Europa belangrijke verkopen van Russisch goud hebben plaats gehad. De goudprijs, die zaterdag was ge stegen van 35,075 tot 35,11 dollar per troy ounce daalde daarna snel tot 35,08 dollar. De Londense Times raamt de Russische goudverkopen begin deze week op 25 ton, die een waarde van bijna 10 miljoen pond sterling vertegenwoordigen. Ook tijdens de crisis rond Cuba, in ok tober '62, verkocht de Sovjet-Unie goud in West-Europa. In de city merkte men op, dat de Sovjet-Unie er voordeel bij heeft haar metaal aan te bieden als een buiten gewone toeneming van de vraag een stij ging van de prijs veroorzaakt. De laatste tijd hebben geen verkopen van Russisch goud in Londen plaatsgevonden, maar wel is een groot gedeelte van het op het con tinent verkochte goud op de Londense markt opnieuw verkocht. Volgens de Times is sinds het begin van de herfst ten minste 325 ton Russisch goud ter waarde van 366 miljoen dollar, in de Westerse landen afgezet. In geheel, 1962 hadden de Russische goudverkopen een waarde van 200 miljoen dollar. Twee leden van de hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en staal, de heren A. Coppé en A. Wehrer, hebben gisteren in Den Haag met de mi nister van economische zaken, dr. J. E Andriessen, gesproken over de situatie van staalindustrie in Europa. Het bezoek aan Den Haag maakt deel uit van een rondreis, die de leden van de hoge autoriteit van de K.S.G. doof zes landen van de gemeenschap maken ter bespreking van beschermingsmaatregelen voor de staalindustrie. In welingelichte kringen in Den Haag heeft men gezegd dat Nederland niet veel voelt voor verhoging van de staaltarieven. Aan de vooravond van de Kennedy-ronde in de tariefonderhandelingen acht men zulks ongewenst, terwijl ook de vrees leeft, dat door een dergelijke verhoging een si tuatie zal ontstaan als de „kippenoorlog". Daar komt dan nog bij, dat de Neder landse staalindustrie een extra tariefbe- scherming niet nodig heeft, maar wel zou de Nederlandse staalverwerkende industrie er nadeel van ondervinden, zo zei men in genoemde kringen De fabrikanten van koffiemelk zullen hun prjjzen met ingang van maandag weer verlagen. Dit besluit werd genomen nadat de minister van Economische Zaken had gedreigd een prjjsstop af te kondigen. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de prezen van koffiemelk één tot vjjf cent boven het geoorloofde peil liggen. Van maandag af zullen de prijzen het niveau van 2 november met niet meer dan zeven cent per liter mogen overschrijden. Per halve liter bedraagt de prijsverhoging vier (nu vijf) cent, per 0,4 liter drie (nu vier tot vijf) cent, per driekwart liter vijf (nu zes) cent en per 0,2 en 0,25 liter twee (nu drie) cent. Op het ogenblik is de economische con trole-dienst nog bezig met. een onderzoek in hoeverre de leveranciers van bakstenen, dakpannen en enige andere bouwmateri alen met hun prijzen zijn vooruitgelopen op de komende loonsverhoging. ZEER STILLE MARKT De handel heeft gisteren op het Damrak heel weinig te betekenen gehad voor wat betreft de internationale waarden. Het was in alle hoeken van de hoofdfondsen zeer stil. Dit hoofdzakelijk in verband met het feit, dat Wall Street wegens „Thanksgiving Day" gesloten bleef. De stemming in Am sterdam was licht verdeeld doch viel voor aandelen Kon. Olie wat tegen. Nadat 's morgens 174 voor deze stukken was be taald, opende de officiële beurs op 173,10, waarna 173,30 werd gedaan. De slotprijs van woensdag was 173,70. De zeer ge ringe winstnemingen leidden tot dit kleine koersverlies. Philips was een gulden lager op 146,40. Unilever prijshoudend op 138,60. Dit geldt ook voor Hoogovens welk fonds 549 noteerde A.K.U. opende op 499, zakte daarna even in tot 497 toen er speculatieve vraag kwam opdagen, waardoor de vijfmaal pari-koers werd overschreden tot 50014. Dit betekende een koerswinst voor de rayonaandelen van vijf punten ten opzichte van het voorgaande slot. BUENOS AIRES (AP) Argentinië heeft tijdelijk alle nieuwe exportorders van rundvlees gestopt om een voldoende aanvoer en lagere prijzen op de binnen landse markt te verzekeren. Volgens de autoriteiten vallen de reeds afgesloten ex portorders tot een totaal van 105.000 ton niet onder dit decreet. Volgens de onder-minister van Land bouw, betreft het hier slechts een eerste noodmaatregel die ten hoogste 10 tot 15 dagen zal duren- Daarna zullen nieuwe ex portorders afgesloten kunnen worden eerst voor kleinere hoeveelheden, vervol gens voor steeds grotere. Een dergelijke maatregel, zei hij, moest helaas genomen worden als gevolg van de scherpe prijsstijging op de binnenlandse markt. De situatie zal echter weer nor maal worden zodra het probleem van de binnenlandse bevoorrading overwonnen is De beleggingsmaatschappij Finemos dochteronderneming van de Beleggings maatschappij Unitas, heeft samen met Al bert Heijn in Zaandam opgericht de Maat schappij tot exploitatie van onroerende goederen Ahorn. Het kapitaal bedraagt f 10 miljoen, waarvan f 2 miljoen is ge plaatst. Daarvan zit bij Finemos 1,95 miljoen en bij Albert Heijn 50.000. Het doel van de nieuwe vennootschap is onder meer het verkrijgen, vervreem den, doen houden en exploiteren van on roerende goederen met al hetgeen daartoe behoort of daarmee in verband staat. Ook valt onder de doelstelling het oprichten van of het deelnemen in ondernemingen met een soortgelijk of aanverwant doel. De directie van de nieuwe onderneming wordt gevoerd door Albert Heijn N.V. De directie van N.V. Electrofact deelt mede: zoals te verwachten was, ziet het er naar uit dat het boekjaar 1963 met een niet onbelangrijk verlies zal sluiten. De oorzaken hiervoor zijn reeds eerder gepu bliceerd. Inmiddels is de voor een groot gedeel te gereed gekomen uitbreiding van het bestaande programma op enkele tentoon stellingen in binnen- en buitenland getoon en de reactie van de bezoekers was van dien aard dat met een belangrijke omzet stijging in 1964 gerekend mag worden. Ook de toelevering aan Control Data Cor poration, waarvoor momenteel een fa- brieksuitbreiding onder constructie is. en die begin 1964 zal beginnen, naar verwacht mag worden, een gunstige invloed op het resultaat hebben. De directie heeft een redelijk vertrou wen, dat in 1964 het. dieptepunt in de re sultaten zal zijn gepasseerd en dat zij in staat zal zijn de schok aan het loopfront in dat jaar op te vangen- Aagtekerk 28 te Bremen. Abida 28 te Port Moresby n. Darwin. Achilles 28 600 m. n o. Guadeloupe n. Le Havre. Adara 28 te Rotterdam. Aegis 28 v. Barbados n. Puerto Plata. Alamak 28 te Beyrouth. Alblasserdijk 28 v. Portland n. Stockton. Algol 28 700 m. n. St Helena n. Kaapstad. Alhena 28 te Montevideo. Alkaid 28 315 m. n.w. Finisterre n. Mobile. Alkes 28 330 m. n.n.o Bermuda n. New York. Alnati 28 50 m. o. Maceio n. Las Palmas. Alnitak 28 360 m. n.n.w. Dakar n. Santos. Aludra 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Alwaki 28 te Akaba. Ammon 28 v. Baltimore p. Willemstad. Ampenan 28 te Port Swettenham. Amstelkroon 28 110 m. o.z.o. Sabang n. China. Amstelmeer 28 160 m. z. Formosa n. Shiruizu. Amstelsluis 28 1200 m. o.z.o. Nagoya n. Nagova Amstelstad 28 250 m. z.w. Turk eil. n. Australië. Amstelveen pass. 28 Iwojlma n. Geelong. Andijk 28 te Antwerpen. Annenkerk 28 te Duinkerken. Archimedes 28 te Puerto Cortez. Artemis 28 100 m. o. Azoren n. Azoren, Asmidiske 28 600 m. o. Kp. Race n. Hampt.roads. Attls 28 v. Supe n. Chimbote. Atys 28 v. Trinidad n. Rotterdam. Avedrecht 28 40 m. n.o. Masira n. Mena, Balong 28 200 m. w.n.w. Gibraltar n. Genua. Bantam 28 rede Genua. Barendrecht 28 225 m. n.w Flores n. Rotterdam. Batu 28 550 m. z.z.w. Kp. verd. eil. n. Kaapstad. Bintang 28 v. Khorramshahr n. Basrah. Boissevain 28 te Singapore. Borneo 27 v. Singapore n. Penang. Bovenkerk 28 te Marseille. Breda 27 v. Belize n. Houston. Bussum 28 360 m. z.w. Panama n. Lyttelton. Calamares 28 te New York v. Balboa. Caltex Eindhoven 28 v. Mena n. Bahrein. Caltex Gorinchem 28 te Brunsbüttel. Caltex Lelden 28 te Bombay. Caltex Naples 28 90 m. w. Kreta n. Fredericta Caltex Nederland 28 55 m. z.z.w. Finisterre naar Wilhelmshaven. Calt. Pernis 28 100 m. n.o. Mombasa n. Mombasa. Cartago 28 te Armuelles v. Golfito. Celeebs 28 rede Das eanlied v. Suez. Ceres 28 te Hamburg n. Amsterdam. Charis 28 te San Juan del Sur. Chiron 28 v. Antwerpen n. Amsterdam. Cinulia 28 70 m. n. Texel n. Curagao. Cities Service Valley Forge 28 te Rotterdam. Colytto 28 325 m. n. Fayal n. Philadelphia. Cradle of Liberty 28 v. Augusta n. Port Said. Crania 27 v. Punta Cardon n. Rotterdam. Daphnis 27 11 Port of Spain. Diogenes 28 te Arica Doelwijk 28 te Gibraltar. Dongedijk 28 630 m. z.z.o. Bermuda n. Rotterdam. Doris 28 340 m, n.w Flores n. Bremen. Eemhaven 28 v. Port Said n. Genua. Eemland 28 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Eenhoorn pass. 28 Messina n. Beyrouth. Elizabeth BrOere 28 v. Aden n. Kandia Esso Den Haag 28 65 m. o.n.o. Malta n, R'dam. Fina Nederland 28 40 m. n.w. Finist. n. Pt. Said. Forest Hill pass. 28 Gibraltar n. Hamburg. Forest Lake 28 380 m. w. Karachi n. Karachi. Fravizo 28 v. Kalamata n. Alexandrië. Gaasterdijk 28 te Corpus Christi. Gaasterkerk 28 20 m. n. Port Sudan n. Aden. Geopotes 28 15 m. w. Str. Gibralt. n. P. Harcourt. Gooiland 28 v. Bremen n. Hamburg. Grebbedijk 28 v. Rotterdam n. Bremen. Groote Kerk 28 60 m. z. Tenerife n. Kaapstad. Guineekust pass. 28 Dakar n. Le Havre. Gulf Hansa 28 33 m. z.z.o. Ras al Hadd n. Mena. Gulf Holland. 28 19 m. n;w. Daedalusrif n. Mena. Gulf Italian 27 v. Mena al Ahmadi n. Suez. Gulf Swede 28 200 m. z.o. Mena n. Suez. Hathor 28 te Puerto Plata. Hector 28 125 m. o. Rhodos n. Thessaloniki. Hermes 28 1450 m. n.o. San Juan n. San JUan. Hollands Duin 28 v. Aden n. Suez. Hoogkerk 28 11 m. z. Cartagena n. Marseille. Ivoorkust 28 150 m. z.z.w. Las Palm. n. Freetown. Izalco 28 te Matarani. Kalydon 28 v. Turku n. Thameshaven. Karachi 28 v. Bremerhaven n. Amsterdam. Karossa 28 v. Singapore n. Rangoon. Katsedijk 28 300 m. z.o. Kp. Race n. Le Havre. Keerkring 28 te Djakarta v. Singapore. Keizerswaard 28 1500 m nw. Luanda n. Luanda. Korenia 26 te Bangkok. Kossmatella 28 te Three Rivers. Kreeft 28 70 m. n.n.w. Roervik n. Narvik. Kreon 27 650 m. n.n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Ladon 28 60 m. n.w. Nickerie n. Nickerie. Laertes 28 45 m. n.o. Malta n. Duinkerken. Laga 28 50 m. z.w. Kp. Finisterre n. Ipswich. Leiderkerk 28 te Bremen v. Londen. Lelvkerk 28 30 m. o.z.o. Muscat n. Dubai. Liberiakust 28 90 m. n.w. K. Palmas n. Abidjan. Liberty Bell pass. 28 Colombo n. Anacortes. Loosdrecht 28 te Newport. Loppersum 28 v. Duinkerken n. Amsterdam. Lycaon 28 30 m. n. Algiers n. Port Said. Maasdam 27 275 m. o. New York n. Southampton. Mainlloyd pass. 28 Terschellingerbank n. Antw. Mariekerk 28 v. Kuwait n. Dandar Shapour. Marnelloyd 28 357 m. z. Hatteras n. Cristobal. Mataram 28 te Khorramshar. Meliskerk 28 40 m. n.w. Malta n. Port Said Memnon 28 270 m. o. Sombrero n. Pto. Cabello. Mentor 27 v. Port of Spain n. Roseau. Merwede 28 50 m. n.n.o. Las Palmas n. Bremen. Mississippilloyd 28 v. Manilla n. Cristobal. Moh. Reza Shah 28 400 m. z.w. Karachi n. Mena Mijdrecht 28 te Port Said. Myladv 28 88 m. n.n.o. Bizerta n. Bizerta. Naess Comm 28 95 m. n.o. Kuria Muria n. Mena. Naess Tiger 27 v. Eastham n. La Skhirra. Nashira 28 te Rotterdam. Neder-Waal 28 te Noumea. Nestor 28 te Paramaribo. Noordwijk 28 v. Pepel n. IJmuiden. Nijkerk 28 te Genua v. Port Said. Ommenkerk 28 60 m. z.o. K. Leeuw. n. Adelaide. Ondina 28 300 m. z.z.w. Karachi n. Yokkaichi. Ootmarsum 28 200 m. o.n.o, Aden n. Karachi Oranje 28 v. Balboa n. Tahiti. Oranjefontein 28 v. Bremen n. Amsterdam. Oranje Nassau 28 te Trinidad. Palamedes 28 te La Guaira. Peperkust 28 v. Rouaan n. Bordeaux. Pericles 28 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Philidora 28 v. Mena n. Yokkaichi. Philippia 28 70 m. w. Algiers n. Thameshaven. Poolster 28 50 m. z.z.w. Ouessant n. Colombo. Prins Alexander 28 te Le Havre. Prins Frederik Hendrik 28 v. Le Havre n. Antw. Prins Frederik Willem 28 250 m. o.z.o. Kp. Race naar Montreol. Prins Joh. Willem Friso 28 te Cleveland v. Toredo. Prins Maurits 27 te Istanbul v. Piraeus. Pr. der Nederl. 28 360 m. n.o. Flores n. South.ton. Prinses Margriet 28 780 m. o. K. Race n. N. York. Provenierssingel 28 15 m. z. Taiwan n. Toyama Pygmalion 28 63 m. o.z.o. Kp: St. Vine. n. Antw. Randfontein 28 te Bremen Reza Shah the Great 28 te Suez. Roebiah 28 380 m. z.z.w. Luanda n. Luanda. Rossum 28 95 m. o. Massawa n. Mena. Rotti 28 50 m. z. Sokotra n. Penang. Ruys 28 60 m n.n.o. Rio Grande n. Santos. Saloum 28 160 m. w.n.w. Lissabon n. Rouaan. Sambas 27 te Bangkok. Scheldelloyd V7 v. Hongkong n. Bangkok. Schiedijk 28 5S0 m. n. Azoren n. Boston. Schiekerk 28 250 m. w. Sabang n. Singapore. Schielloyd 28 150 m. o. Cristobal n. Cristobal. Schouwen 28 50 m. z.o. Okinawa n. Nakhodka. Senegalkust 27 v. Freetown n. Rotterdam. Sepia 28 40 m. n.o. Ouessant n. Banias. Serooskerk 28 te Marseille v. Rotterdam. Servaaskerk 28 te Port Said v Akaba. Silindoeng 28 te Kismayu v. Bahrein. Sinon 28 te Jacksonville. Sirrah 28 35 m. z.z.w. Kp. Finisterre n. Eastham. Situla 27 too m. n. Vitoria n. Rio de Janeiro Slamat 28 60 m. n.w. Jesselton n. Tandjong Mani. Sloterkerk pass. 28 Terschell.bank n. Bremen. Solon 28 v. Bachaquero n. Curacao. Sommelsdijk 28 10 m. n. Azoren n. P. Everglades. Stad Alkmaar 28 55 m. z.o. Oran n. Palermo. Stad Gouda 28 140 m. n.o. L. Palmas n. IJmuiden. Stad Den Haag 28 250 m. z.w. B'muria n. Kopenh Stad Kampen 28 30 m. o. Dover n. Farge. Stad Maastricht 28 op Deleware rivier n. A'dam. Stad Utrecht 28 115 m. o. Las Palmas n. Pepel. Stad'Vlaardingen 29 te Rotterdam. Statendam 28 te Cristobal. Statue of Liberty 28 330 m. w. Ouess. n. R'dam. Steenkerk 28 te Suez. Steven 28 85 m. w.z.w. Istanbul n. Constantza. Straat Clarence 28 Newcastle n. Austr. haven Straat Freetown 28 te Rotterdam. Straat Johore 28 v. Fremantle n. Singapore. Str. Lombok 28 1860 m. n.w. Fremantle n. Maurit Streefkerk 28 te Mtwara v. Beira Tahama 28 te Mersin, Telamon 28 45 m. z. Halifax n. Quebec. Themis 2 8v. Tampa n. Mobile. Theron 28 te Georgetown. Tjinegara 28 te Colombo. Tjitarum 28 40 m. z.w. Adelaide n. Fremantle. Tjitjalengka 28 te Kaapstad. Togokust 28 v. Port Harcourt n Douala Towa 28 te East-London v. Port Elisabeth. Triton 28 v. Le Havre n. Bremen Van der Hagen 28 530 m. z.o. Mauritius n Auckl Van Linschoten 28 v. Lagos n Tenia. Van Noort 28 300 m. o.n.o. Darwin n. Fyi eil. Videna 28 200 m. o. Halifax n. Montreal Vivipara 28 v Suez n. Mena al Ahmadi. Waingapoe 28 v Djeddah n Djibouti W. A. Jones 28 125 m. n.o. P'maribo n. P a Pierre Westerdam 28 1000 m. w. Landsend n. Rotterdam Wieldrecht 28 v. Durban n. East-London. Zaanland 28 120 m. z Abrolhos n. Rio Grande. ZafraZ 28 80 m. z. Melbourne n Mena Zaria 28 300 m. z. Bombay n Khafji Zwijndrecht 27 v Vitoria n. Sydney. KLEINE VAART Adara 28 15 m. z. Texel n Rotterdam. Alcetas 21 20 m. z. Finisterre n. Ceuta Amyntas 28 50 m. z.w. Cyprus n Cavalla. Ank T. 27 te Sundsvall. Areas 27 20 m. w. Faro n Antwerpen. Atlas pass. 28 Vigobaai n. Cadiz Bab T. 27 v. Zaandam n. Delfzijl. Binnenhaven 28 te Tripoli. Coccinelle 28 te Duinkerken. Cornelis Houtman pass. 28 Noordhmder n. Antw Delfdijk 28 te Wight n. Terneuzen. Drie Gebroeders 28 in Thamesmond n Delfzijl. Eddystone 28 35 m. o. Humber n. Lübeck. Eemsmond 28 te Ostende. Engelina Broere 28 t.a. Humber n. Immingham. Flevo 27 v. Odense te Aarhus. Flores 28 2n m. w.n.w. Gironde n. Larvik. Geestdiep 28 10 m. z.o. Smthknoll n. Maassluis. Houtman 27 v. Sharpness n. Teignemouth Kaap Falga pass 28 Terschelling n. Amsterdam Leuvehaven 28 rede Vlissingen n. Antwerpen Lingeborg 28 3 0m. o. Flambor.head n. Stockton. Maarsbergen 28 te Rouaan. Mathilde 27 te Delfzijl. Midas 27 te Hamburg. Mynias 28 60 m. z.w Marseille n. Genua Nassauhaven verm. 29 v. Kopenhagen n R dam. Nero 27 v. Oporto n Amsterdam. Oosterburgh 29 te Stockholm verwacht Parklaan 28 15 m. w. IJmuiden n. Rotterdam. Patricia 25 v. Bilbao n. Bayonne. Phidias 28 40 m. n.w. Oporto n Catania. Rijsbergen 28 te Skoghall Stella Antares pass 28 Noordhinder n. Le Havre. Strabo 28 240 m. o. Kreta n Malta Vanda 28 op Thames n. Rotterdam. Vechtborg 28 op Thames n Ellesmereport. Vrij burgh pass. 28 Kp. St. Vincent n. Casablanca Westerdok 28 25 m. w Kp. Majorca n. Lissabon Wiebold Böhmer 28 te Vincent n. Tanger Wilpo 27 te Gefle IJsel 28 dwars Flamboroughead n. Ipswich. IJselhaven verm. 28 v Casablanca n. Rotterdam. Zaanstroom 28 te Tongeue n. Amsterdam, VERHANDELDE FONDSEN 28 nov. 27 nov. Totaal 421 457 Hoger 195 (46,3%) 204 (44,6%) Lager 148 (35,2%) 158 (34,6%) Gelijk 78(18,5%) 95 (20,8%) Aangezien Wall Street wegens Thanks giving Day gesloten bleef, vond er in Am sterdam geen telefonisch avondeffecten- vereker plaats- VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K U503—505V» 503 Hoogovens Kon. Olie 173,40 Philips 146,30—146,50 146,30 Unielever138,80—138,90 138,80 H.V.A160 Vorige slotkoers A'dam Rubber. 122% H.V.A 159% A.K.U 500% 140,— Hoogovens 551 Philips Gem. Bez. 146,80 Unilever 138,80 Dordtsche Petr. 8'7% K. Ned. Petr. Mij. 173,50 Holl. Am. Lijn. 117'/. K.L.M 48,50 K.N.S.M 151 Vi Ned. Stoomv. Mij. 144% Ommeren, Phs. v. 280 Scheepv. Un. Ned. 140% 198, 113, 224, Unitas 533,— Ver. Bezit v. 1894 130,50 Amsterd. Bank 372 Ned. Handel Mij. 343 Rotterd. Bank.... 336 Twentsche Bank. 306 Albert Heijn 639 Amstel Brouwerij 401 Berkel's Patent 239 Bols 1000 Bührm.-Tetterode 69,5 Fokker 359 Ford 940 Gelder Kon. Pap. 220 Gist Spir.f. Kon. 342 Var. der Heem 283% Heineken's Bier 435 Hoogenbosch Sch. 333 Indola 470 Kon. Zout-Ketjen 769% Muller Nat. Bezit 320 Ned Kabelfabr. 418 Philips Pref 57,40 Stokvis 182'/: Thoma sen Dr. v765 Ver. Machinefabr. 215 Wessanen 420 Wilton Fijenoord 250 Zwanenberg-Org. 915 Billiton Mij. II 444'/! Aluminium Ltd.. 25% American Motors 20% Anaconda 46% Bethlehem Steel.. 31% Cities Service.... 61% General Motors 80% Kennecott Copper 74% Republic Steel 39% Shell Oil 43% U.S. Steel 52% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsehe Bank) Verhoging van de abonnementsgelden en advertentietarieven is voor de meeste tijdschriften een harde noodzaak gewor den, vooral door de gevolgen van de ko mende loonsverhoging Dit zei de voorzitter van de Nederlandse Organisatie van Tijd schrift-Uitgevers (N.O.T.U.), de heer J. M. Gorter, tijdens de jaarvergadering in Rot terdam. De heer Gorter nam stelling tegen het standpunt van de Bond van Adverteerders, dat alleen hogere tarieven kunnen worden berekend als de oplagen stijgen. De bond vergeet, zei hij, dat de produktiekosten steeds hoger worden. Volgens hem denkt de Nederlandse Dagblad Pers over deze zaak precies zoals de N.O.T.U. Het is niet onwaarschijnlijk dat de organisaties geza menlijk contact zullen opnemen met de ad- verteerdersbond. Een ander punt van critiek was voor de heer Gorter de verhoging van de postta- rieven en de P.T.T.-incassokosten, Beide maken de lasten voor de uitgevers nog zwaarder. Hij noemde het onredelijk dat bij de verspreiding van tijdschriften nog steeds het drukwerktarief wordt berekend. De organisatie heeft de minister van Ver keer en Waterstaat dan ook verzocht voor tijdschriften een apart tussentarief in te voeren. In N.O.T.U.-kringen voelt men nog wei nig voor een c.a.o. voor tijdschriftjourna listen, zo zei de heer Gorter. De uitgevers van de familie- en damesbladen zijn in meerderheid nog tegen overleg over deze kwestie met de journalistenfederatie. De opiniebladen bleken daartoe wèl bereid, maar het overleg zou dan alleen moeten gaan over de secundaire arbeidsvoor waarden, niet over salarissen, pensioenen e.d. De commerciële televisie heeft binnen de N.O.T.U. vooral de belangstelling van de familie- en damesbladen. Deze hebben in middels contact gezocht met andere con cessie-aanvragers. Een gróte meerderheid kreeg het bin dend besluit, dat de N.Ó.T.U.-leden ver plicht tot het verstrekken van gecontro leerde oplagecijfers. Over de organisatie van uitgevers van gratis advertentiebla den werd meegedeeld dat de N.O.T.U de ontwikkeling daarvan wil afwachten. DJAKARTA (Reuter) President Soe- karno heeft zijn regering opdracht gege ven Maleisische ondernemingen in Indone sië te „bevriezen" en daarna de leiding ervan over te nemen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 25