Oswald en Ruby eens buren? k Zes terroristen kapen een Venezolaans vliegtuig Mgr. Frings bepleit erkenning van gemengde huwelijken GIEBELS WERELDNIEUWS De Brandy van de Burgemeester goed gegeven graag gedragen DE SINT Nieuwe Russische raketproeven in de Stille Oceaan Sneeuw op passen in Zwitserland Johnson komt naar West-Berlijn Londen zoekt hulp tegen Indonesië Meerderheid voor baden op zondag Franse Senaat besnoeit begroting Ook Humanistische Unie vraagt gratie voor Preston Cobb gereedschappen Volwaardige VRIJDAG 2 9 NOVEMBER 1963 DAAR KUNT U STAAT OP MAKEN... 5: Surprise! 2 fraaie herenzakdoeken in Bols" long drink glas. 1.95 Das en ankiets "combi" uit onze Dassenbar! troef-serie 3.90 4.90 5.90 in handig etui Surprise! „Hij" vindt het fijn, wanneer u.hem verrast met een shawl! Zuiver wol 4.95 100% mohair 7.95 Belangrijk voor philatelisten! Das uit de Olympiade-serie, verpakt in envelop met de nieuwe serie zegels van de Olympische Winterspelen, afgestempeld op eerste dag van uitgifte! 6." 7." In tabakspot: shawls zuiver zijde (wol-gevoerd) 12.90 7.95 pura seta,Italiaanse import 19.90 14.90 9.95 P 4 C ziet 't modern Pura Seta - dassen, die zo uit Italië komen. 9." 13.90 •Op de ^Praatótoel Piloot vloog zestal naar kolonie Trinidad Concilievaders worden ongeduldig over het tempo Floris Flaneur v.a. 39.75 *Un grand vieux supérieur!" f8.15 i MOSKOU (Reuter-AFP) De Sovjet- Unie zal van 2 december tot 25 januari van het volgend jaar proeven nemen met 'n verbeterd type aandrijfraket voor ruim tevoertuigen, zo meldt het Russische pers bureau „Tass". De raketten zullen van bases in de Sovjet- Unie worden afgevuurd. Zij zullen neer komen in 2 gebieden in de Stille Oceaan. Het eerste gebied ligt omstreeks 3500 kilo meter ten oosten van Tokio, het tweede ongeveer 2200 kilometer ten zuidwesten van Hawaii. Het lucht-en scheepvaartver keer is gewaarschuwd in de genoemde periode de twee gebieden te ontwijken, aldus Tass. De Russen hebben in 1961 twee series proeven in de Stille Oceaan genomen. De aankondiging van Moskou kwam vrijwel gelijktijdig met de mededeling van Johnson dat hij zijn voorganger als presi dent wil eren door het lanceringsterrein Cape Canaveral voortaan „Ruimtecentrum John F. Kennedy" te noemen. De kaap zelf zal „Kaap Kennedy" heten. DALLAS (AP) Lee Oswald, de man die men ervan verdenkt president Kenne dy te hebben doodgeschoten, en Jack Ru by, de nachtclubeigenaar die Oswald ver moordde, schijnen buren te zijn geweest. Dit is ontdekt door de recherche die op het ogenblik uitzoekt wat de motieven van Ruby kunnen geweest zijn om Oswald dood te schieten. De recherche heeft gezegd dat is komen vast te staan dat een man wiens signale ment overeenkomt met dat van Oswald vroeger eens een kamer heeft gehuurd „bij de woning van Ruby." „Dit zou de sleutel kunnen zijn, waar naar wij" gezocht hebben," aldus de mede deling. Advertentie Tom Howard met witte Texas- hoed de verdediger van Jack Ruby die Oswald vermoordde, is een van de bekwaamste strafpleiters van Dallas. Hij heeft sinds 1940 veertig moordzaken behandeld. Slechts een van zijn cliënten werd ter dood ver oordeeld. Dat vonnis werd omgezet in levenslange gevangenisstraf. In een gesprek met journalisten heeft hij gezegd van oordeel te zijn dat Ruby vöor zijn daad de medaille van het congres verdient. Advertentie Juist dat kleine stootje, dat misschien nog nodig is wanneer u zelf mocht twijfelen of u dat moderne streepje of effen stofje wel of niet zult nemen, geeft Smit van Rijsbergen u alleen wanneer het u ook werkelijk staat. Daar kunt u staat op maken bij Smit van Rijsbergen. *r Betere herenkonfektie en herenmode Zijlstraat 71 (t.o. Twentse Bank) Haarlem. BERN (AP) Vijftien Zwitserse berg passen zijn door sneeuwval voor het ver keer gesloten. Dit deelt de Zwitserse tofr ristenbond mee. Tot de gesloten passen be> horen ook de St. Gotthard en de Grote St; Bernhard. met gratis speelkaarten- of sigaretten-surprise I in originele surprise-verpakking met „old timer" afgebeeld op de deksels, die als onderzetters voor glazen kunnen worden gebruikt. i i U -VG (Van onze correspondent) BONN Johnson zal opnieuw West- Berlijn bezoeken. Dit bericht, dat burge meester Willy Brandt uit de Verenigde Staten meebracht, is vooral in Berlijn zelf, waar men zich Jonhsons bezoek kort na de bouw van de muur door de stad in augustus 1961 nog met veel sympathie herinnert, met instemming ontvangen. Hoewel een datum voor het bezoek nog niet vaststaat en velen zich zelfs afvra gen wanneer de nieuwe Amerkaanse pre sident in de korte tijd die hem nog rest voor de verkiezingen, gelegenheid moet vinden voor een reis naar Duitsland, be schouwt men Johnsons plan naar West- Berlijn te komen als een extra bewijs dat de politiek van Kennedy ten aanzien van de bedreigde stad onverminderd wordt voortgezet. Het is bovendien duidelijk dat Johnson de greep die Kennedy had, vooral op vele jongere Europeanen en Westduitsers, wil trachten over te nemen. Inmiddels heeft men in Bonn tijd ge had de rede van Johnson voor het Con gres te bestuderen. Alle drie parlementai re Westduitse partijen toonden zich tevre den over de rede. Men is er gerust op dat Johnson de Duitse belangen goed in het oog zal houden. De socialistische vice-fractievoorzitter, Fritz Erler, wees er bovendien op dat Jonhson Kennedy's conceptie van Atlanti sche solidariteit en samenwerking letter lijk heeft overgenomen en dat het nog steeds tijd is dat de landen van Europa ingaan op de Amerikaanse voorstellen om het bondgenootschap te moderniseren. CARACAS (AP, AFP en Reuter) - Zes Venezolaanse terroristen, stu denten, hebben zich donderdag mees ter gemaakt van een lijnvliegtuig. Het toestel, een Convair, had veertien pas sagiers aan boord. Het was opgestegen van het vliegveld van Ciudad Bolivar en moest naar Caracas vliegen. Toen het goed en wel hoogte had ge nomen dwongen vijf mannen en een vrouw de piloot met hun revolvers terug te ke ren en over Ciudad Bolivar te vliegen. Hij moest daar cirkelen. De terroristen strooiden toen duizenden pamfletten uit, waarin op de Venezolanen een beroep werd gedaan niet mee te doen aan de presidentsverkiezingen van zondag. Daarna gaven zij de piloot opdracht koers te zetten naar Cuba. Deze vloog in de richting van het eiland, doch landde tenslotte in Trinidad op het vliegveld van Port of Spain. Daar werd het zestal onmiddellijk ge vangen genomen. Hel vroeg politiek asiel.' De zes zijn echter uitgewezen en zullen door een Venezolaans legervliegtuig wor den opgehaald. De gekaopte Convair is inmiddels met acht passagiers naar Ca racas gevlogen. Het vliegtuig had een bemanning van drie koppen. Een Venezolaans vliegtuig met 47 pas sagiers aan boord dat op weg was van VATICAANSTAD (ANP) De meeste van andjre christenen. Verder kantte hij bisschoppen ter concilievergadering heb ben zich gisteren bijzonder ontevreden over de gang van zaken getoond. Zij zijn van mening dat de discussies onnodig worden verlengd. Woensdag was namelijk het debat over het tweede hoofdstuk van het oecumenisch schema officieel beslo ten, maar donderdag bleken zich daarvoor nog veertien sprekers te hebben aange meld. Het reglement is hier machteloos, omdat de spreker moet worden toegela ten wanneer hij namens ten minste vijf bisschoppen het woord vraagt. De veer tien sprekers hebben in hun interventies geen nieuwe gezichtspunten naar voren gebracht. In de debatten over het derde hoofdstuk, over de orthodoxie en de protestantse kerken, bepleitten kardinaal Frings van Keulen en de Italiaanse abt Capuci uit Syrië herstel der erkenning van de geldig heid van gemengde huwelijken, die zonder rooms-katholieke priester gesloten zijn. Bisschop Schoenmakers MSC van Poer- wokerto in Indonesië bepleitte een nieuwe vertaling van de bijbel, welke beter in overeenstemming met de grondteksten zou zijn. De Westduitse benedictijner Abt Dom Benedikt Reetz oefende critiek uit op het óverdreven „wettische" accent dat de theologie vaak bezit en de te grote nadruk die er in de kerk wordt gelegd op de scholastieke filosofie en theologie. Deze dingen zijn dikwijls een doorn in het oog zich tegen bepaalde vrome praktijken en nieuwe vormen van devotie tot de maagd Maria, die een hinderpaal vormen op de weg naar de eenheid der christenen. LONDEN (AP en Reuter) Groot-Brit- tannië oefent op het ogenblik druk uit op zijn bondgenoten om geen wapens aan Indonesië te leveren of uitgebreide hulp aan dit land te geven. De vijandige In donesische houding tegenover de Federa tie Maleisië heeft de Britse regering tot deze poging gebracht. De kwestie-Indonesië is dinsdag in de politieke commissie van de NAVO in Pa rijs besproken. Men neemt aan dat dit volgende maand opnieuw zal gebeuren. Groot-Brittannië zou ook willen vragen om gezamenlijke westelijke steun aan Ma leisië in de strijd.tegen de Indonesische confrontatiepolitiek. Dit zou gedaan wor den op de jaarlijkse ministersconferentie van de NAVO die eveneens volgende maand in Parijs zal worden gehouden. In Bonn wordt een informeel onderzoek ingesteld naar de omvang van de Duitse hulp aan Indonesië als gevolg van het bezoek dat president Lübke vorige maand aan Djakarta bracht. New York naar Caracas, heeft een tus senlanding gemaakt op Bermuda. Dat ge beurde nadat de gezagvoerder een tele fonische mededeling had ontvangen dat er zich aan boord een bom zou bevinden. De waarschuwing werd ontvangen door het kantoor van de K.L.M. in New York en werd onmiddellijk doorgegeven. De man die het K.L.M.-kantoor alarmeerde zei lid te zijn van de Venezolaanse „vrij heidspartij". Het is nog niet bekend, of er aan boord van het toestel een bom is gevonden. WELKOM (Zuid-Afrika)(AP) De be volking van het drukke goudmijncentrum Welkom heeft de wens uitgesproken, dat de openbare zwembaden op zondag open blijven. Daarmede is een nieuwe klap uit gedeeld in de strijd tussen bevolking en kerk, die in Zuid-Afrika grote beroering heeft gewekt. De controverse ontstond toen Oden- daalsrus, een ander mijnplaatsje in Oran je Vrijstaat, onlangs een soortgelijke volksstemming hield over de vraag of de openbare zwembaden, ondanks het verzet van de machtige Nederlands Gereformeer de kerk, op zondag open moesten blijven. De geestelijkheid veroordeelt het zwem men op zondag als een schending van de zondagsheiliging. In Odendaalsrus sprak de bevolking zich met 295 tegen 156 stem men uit vóór het zwemmen op zondag. Te Welkom bleek de meerderheid 408 stem men te bedragen 2.161 tegen 1.753. De uitslag is voor de gemeenteraad wel niet bindend, maar volgens de huidige aanwij- zigingen zal de raad de wens van de meerderheid wel overnemen. PARIJS (AFP) De Franse Senaat heeft in eerste lezing het wetsontwerp voor de begroting van 1964 met 153 tegen 104 stemmen goedgekeurd. Maar het goed gekeurde ontwerp is zo gewijzigd, dat het nauwelijks meer lijkt op het wetsontwerp van de regering. Zo zijn onder meer de voor de Franse kernmacht uitgetrokken gelden en de hoofdstukken met betrekking tot Algerije geschrapt. De Internationale Humanistische en Ethische Unie heeft in een telegram aan de gouverneur van Georgia erop aange drongen, het doodvonnis aan de nu 17- jarige Amerikaanse negerjongen Preston Cobb niet te doen voltrekken. Het telegram luidt: „De Internationale Humanistische en Ethische Unie, die de hoedanigheid bezit van adviserend lichaam van de UNESCO, deelt de gevoelens van verslagenheid van het Amerikaanse volk in deze dagen van verschrikking. Zij voelt zich niettemin gedrongen om uiting te geven aan haar ernstige bezorgdheid nu het doodvonnis dreigt te worden vol trokken aan de zeventienjarige Preston Cobb. Zij dringt met klem aan op ingrij pen ten behoeve van dit slachtoffer der omstandigheden. Zijn terechtstelling zou onbegrijpelijk zijn, hoe men ook denke moge over de doodstraf op zichzelf. Het telegram is ondertekend door de voorzitter van de Unie, dr. J. P. van Praag. Ik wil niets hebben Mocht u soms uw dierbare hoofd zitten te breken over de vraag wat u mij met sinterklaas cadeau wilt geven, dan kan ik u met vier woorden van die bezig heid ontlasten: Ik wil niets hebben. Niet uit bescheidenheid, doch doodgewoon uit verwendheid of verzadiging. Alles wat ik wil hebben, heb ik al. En wat ik er bij zou krijgen daar zou ik u wel heel vriendelijk voor bedanken, omdat ik het aardige gebaar op prijs stel maar het zou mij alleen maar last bezorgen. Zoe tigheid eet ik niet (vanwege de gezond heid) en zoutigheid zo min mogelijk (van wege de gezondheid). Consumptie-artike len zouden dus bepaald misplaatst zijn. Ik heb ze eens geteld: ik heb veertien asbakken in gebruik; de overige zesen twintig staan opgestapeld op het zolder tje; met de tweeëndertig vazen en een enzestig poppetjes en dingetjes in de loop der jaren glimlachend aanvaard van vriendelijke cadeautjesgevers, doch (ver geef mij) en door hun hoeveelheid en door hun nutteloosheid, en (soms) door hun le lijkheid onbruikbaar. In de loop van een lang en vriendelijk leven is mijn dassenvoorraad tot 110 stuks gegroeid; 28 daarvan hebben mijn voor keur; de overige hangen er voor Pierre Snot bij. Overhemden en sokken genoeg. Zeep en andere cosmetica (dank zij lieve mensen van verjaardagen en sinterkla zen) voor naar schatting, nog ongeveer twintig jaar en Wat boeken betreft: ik heb een vrij aardige bibliotheek van een kleine drieduizend delen, waarvan ik een grote duizend nog moet lezen. Wat ik er bij krijg, maakt mij alleen nog maar ze nuwachtig. Verder heb ik een onverslijtbaar horlo ge, drie sigarettenkokers die ik nooit ge bruik, vier paar handschoenen, vijf do zijn zakdoeken (dank zij de erflating van een neef); altes wat op de schrijftafel nodig is; schrijfpapier voor een halve eeuw. Dassen-klemmen, ringen dasspelden, horlogekettingen vind ik afschuwelijk; al coholica pleeg ik niet te drinken; wan delstokken draag ik niet en ik verheug mij in het bezit van drie paraplu's; ne gen wollen en zijden sjaals; vier reiswek- kertjes en zes dito-necessaires, maar ik vind dat plastic-zakje bruikbaarder. Nogmaals: ik hoop nu maar niet dat dit al te zelfvoldaan klinkt, maar ik heb dit allemaal nu eenmaal en het is al te veel van het goede. Het enige wat ik wel zou willen heb ben gaat vermoedelijk boven het bedrag dat u zoudt willen besteden: een land huis, geheel ingericht en met personeel, op een zonnig eiland, plus een som gelds om het te onderhouden. Maar overigens: werkelijk niets. Alleen uw sympathie en uw bewonde ring. Maar die heb ik al. Advertentie Amnestie. Op de Dag van de Republiek heeft president Tito amnestie verleend aan 1.323 personen. 441 hunner zijn op vrije voeten gesteld, van de overige ge detineerden zijn de straffen verlaagd. WORDT ER JALOERS OP GEREEDSCHAPKISTEN (naar keuze gevuld voor houtbewerking LUXE ZAKMESSEN in diverse uitvoeringen ONVERSLIJTBAAR AMERIKAANS SCHAAF- en VIJLGEREEDSCHAP v.a. 10.(Surform) IJZERHANDEL GED. OUDE GRACHT 5 t.o. Postkantoor HAARLEM - TELEFOON 17438 c Tocht. De 23-jarige Stewart Gardner van Expeditie. Voor het eerst nemen Russi- het Engelse kanaaleiland Guernsey en zijn 22-jarige verloofde Caroline Rae zijn in de Franse stad Le Havre aan een tocht te paard door Europa begonnen. Zij hopen ongeveer veertig kilometer per dag af te leggen. Sneeuwval. De eerste zware sneeuwval in de Jura heeft geleid tot verkeersopstop pingen op de wegen tussen Zwitserland en Frankrijk. Pas nadat sneeuwploegen de wegen vrij hadden gemaakt, kon het verkeer doorrijden. West-Berlijn. Van de Joden die in de tijd van Hitier Duitsland hebben verlaten, keren er nu gemiddeld twintig tot dertig per maand naar West-Berlijn terug. Dat heeft de loco-burgemeester van dit stadsdeel, Aibertz, meegedeeld. Hij deed een beroep op de West Berlijners om alles in het werk te stellen, opdat de teruggekeerden zich spoedig thuis zul len voelen. Advertentie VRAAG UW SLIJTER Jute* La Hair* Flls Amsterdam /Jarnae. sche geleerden deel aan een Amerikaan se oceanografische expeditie. Het be treft een geofysisch onderzoek met het schip „Argo" in de Stille Oceaan. Duiven. In navolging van steden als Ber lijn en Brussel heeft het gemeéntebe- stuur van de Italiaansê stad Padua de oorlog verklaard aan de duiven. Aange nomen wordt dat de dieren bijdragen tot verbreiding van ziekten als menin gitis en difterie. Stieren. In de Syrische stad Aleppo heb ben vier stieren, die uit een spoorwagon waren ontsnapt, paniek gezaaid. De woedende dieren doodden twee mensen en verwondden verscheidene anderen. Na een wilde jacht wisten brandweer lieden de stieren te vangen. Corruptie. In Kasjmir zijn 97 hogere amb tenaren met pensioen gezonden in een poging om een eind aan de corruptie te maken. Spoedig zullen er meer ontsla gen volgen. Dit is door premier Sjam- soeddin meegedeeld. Naaldhakken. Vrouwen met naaldhakken worden voortaan niet meer toegelaten tot de vergaderzaal van het bestuur van het Zwitserse Kanton Sankt Gallen. De houten vloer is door dit soort schoeisel ernstig beschadigd. Overval. In de Newyorkse ondergrondse probeerden drie mannen een man te be roven. Het slachtoffer, een politieman in burger, trok zijn revolver en schoot één van de aanvallers in een been. De andere twee schoten daarop de politie man dood en vluchtten naar buiten. Daar probeerden zij een taxichauffeur met hun wapens te dwingen, hen te vervoeren. Toen deze weigerde, werd hij in de zij geschoten De gewonde over valler werd aangehouden. De andere twee wisten te ontkomen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3