Korte visserijberichten 8 nm*isoM KLAAR-OVERS VAN ZESSEN KLAAR NUMMEREN Invaliden varen uit KUNT U St.-Nicolaas ontvangen Woninginrichting VERSPIJ Y ROMEIJN VELO Gevonden voorwerpen Kort IJmondnieuws Afvalwater staatsmijnen reinigt zich zelf Rectificatie Visseriiconferentie in Londen Nationale'vogel-show met duizend vogels DE K0LENRADIAT0R „CINEY" A Gouden armbanden Mooi werk VRIJDAG 2 9 NOVEMBER 1963 9 EUROPA MODEL Medische verzorging tijdens het weekeinde en tóch THUIS 100% SERVICE SB Diamanten damesringen JUWELIER DE BOER Te weinig licht en te hoge snelheid JUWELIER DE BOER 1^ Examens «ft Gouden horloges JUWELIER DE BOER Extraatje voor gepensioneerden Staat er een „luie stoel" voor hem klaar? Zo'n stoel waar vader de overige 364 dagen in mag zitten kunnen wij u leveren. Tevens brengen wij u graag onze kollektie kleinere meubelen onder de aandacht, zoals bijzettafeltjes in diverse uitvoeringen, o.a. mozaiek en tegelmodellen. Bergmeubelen in prijzen van 225.— tot 525.— Keus genoeg vindt u bij PLEIN 1945 no, 2 - IJMUIDEN - TELEFOON 8089 JUWELIER DE BOER Haarlemmer stal flessen Meisje viel uit raam op straat Kennemer Kruimels -W -J De redersvereniging in Grimsby heeft bepaald, dat leerling-matrozen onder acht tien jaar zullen worden geklasseerd als „dagmannen". Zij mogen niet meer dan twaalf uur per dag werken. De visserijmaatschappij Pezmar uit Uruguay heeft na de oprichting in 1960 nu al tweehonderd mensen in dienst en werkt met vier schepen en één fabrieks- schip. Men heeft er een vriesschip bij ge kocht en wil in het komende jaar nog vijf schepen in dienst stellen. De export van visconserven uit Portugal is in de maanden van januari tot augustus met 4050 ton gedaald tot 38.946 ton ten opzichte van dezelfde periode in 1962. Marokko heeft een handelsovereenkomst met Hongarije gesloten, waardoor Marok ko vijftig percent meer naar dit land kan uitvoeren. Onder meer vismeel en sar dines. Een Japanse en een Peruaanse onder neming zullen in Port of Supe, honderd kilometen ten noorden van Lima in Peru, een fabriek bouwen. Men wil 2000 ton vis meel per jaar produceren. Een maatschappij in de Verenigde Staten wil investeren in de Industrias Pesqueras Condeblanco, die in Iquiqui een visserij bedrijf begint. De Amerikaanse bijdrage bestaat uit machines, een vissersschip en fabneksuitrustingen. De 408 ton metende trawler Red Crest uit Hull is naar Canada verkocht. De nieu we thuishaven is Mulgrave. Nog een traw ler van de Iago Steam Trawler Company gaat naar Canada, namelijk de ook 407 ton metende Red Hackle. De schipper van de trawler Mount Eve rest uit Aberdeen heeft een boete van 45 pond gekregen, omdat hij bij de Caithness- kust binnen de drie mijlszone had gevist. Schipper James Ritchie kreeg 40 pond boet.é. Hij had met de „Coastal Girl" ge vist binnen de zone bij Macduff. Drie Britse trawlers zijn aangehouden, de „James Barrei" uit Huil door de IJs landse patrouilleboot „Thor" en de „Mer chant" en „Glengairn" uit Aberdeen door het Deense fregat „Vaedderen". De drie schepen zouden respectievelijk bij IJsland en de Far Oer binnen de limiet hebben gevist. De invoer van vis per vliegtuig in de Verenigde Staten is in de eerste vijf maan den van dit jaar toegenomen met 37,7 *lt> in hoeveelheid en 55,6°/o in waarde ten opzichte van dezelfde periode in 1962. De toeneming is voornamelijk aan de invoer van garnalen te danken. In IJsland was de aanvoer in het eerste half jaar 402.000 ton. De produktie van visconserven in het Verenigd Koninkrijk heeft in het derde kwartaal van dit jaar 3100 ton bedragen tegen 2400 in het derde kwartaal van het vorige jaar. Het aan deel van haring was 2400 tegen vorig jaar 1300. Op het verzoek van de gemeenteraad van Whitby heeft havenmeester Frank Graves een plan gemaakt voor een haven uitbreiding, waarbij rekening wordt ge houden met een restaurant op de vispier en een nieuwe vishal. Advertentie fBBODPOrUMUUUUJUOOBBBOOOOBBBfBBBPBOOBOP Nettd: 21.000 k.cal,/u. TECHNISCH DE BESTE. Kom hem rustig bekijken op de voordelen. ALLEENVERKOOP: Zeestraat 34. - Beverwjlk - Tel. 3537 t.o. Kennemer Theater. IJMUIDEN Artsen: J. F. A. Pieterse, Orionweg 126, tel. 8365; J. Noorda, M. K. Hofstedestraat no. 48, tel. 5652; W. A Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Wijkverpleging: zuster Zw. Kuiper, J. P. Coenstraat 145, IJmuiden, tel. 02550- 6504, voor IJmuiden en IJmuiden-oost; zuster C. Nap. Rembrandtlaan 5, IJmui den, tel. 02550-6195, voor IJmuiden en IJmuiden-oost; zuster G. Kolkman, Bre- derodestraat 2, Haarlem ,tel. 02500-62044, voor IJmuiden-oost en Driehuis; zuster J. Markerink, Geelvinkstraat 27, Velsen- noord, tel. 02510-3936. voor Velsen-noord en Velsen-zuid: zuster G. Lammerts, Curacaostraat 18, Santpoort-noord, telef. no. 02560-8756, voor Santpoort-noord en Santpoort-noord. Apotheek: Apotheek Pleyler, Planeten- weg 52. Verloskundigen: mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen 143, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Sassen, Rijnstraat no. 93; mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259. Tandartsendienst Velsen, Beverwijk en Heemskerk: G. Zegel, P. Potterstraat 21, IJmuiden. tel. 4832. SANTPOORT Arts: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort-dorp, tel. 02550-8310. Apotheken: Noorder-Apotheek. Jan Gij- zenkade 181, Haarlem-noord, tel. 02500- 52956; Apotheek Remmers, Kruisstraat 6, Haarlem, tel. 02500-10354. BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmorgen 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: M. Melchior, Noor- derwijkweg 1, tel. 3340; zondag van 9 tot 24 uur: A. Verburg, Prinsesseïaan no. 5, tel. 5551. Tandartsendienst: Velsen Beverwijk en Heemskerk: G. Zegel, P Potterstraat,21, IJmuiden, tel. 62550-4832. Apotheek: Apotheek Hulsman, Wijker- straatweg 164, Velsen-noord, tel, Ó2510- 3883. Drie trawlers, die waren gemeerd aan de Portaleen-pier in Glengad zijn door de recente stormen zwaar beschadigd. De pier biedt volgens Fishing News niet vol doende bescherming. De nieuwe Hull-trawler St. Giles heeft op de thuisreis uit Groenland water in de brandstoftanks gekregen. De trawler Marbella heeft het schip naar huis ge sleept. De vissersboot Coastal Boy uit. Aberdeen is door de vissersboot Confide uit Macduff naar Macduff gesleept, toen de schroef was beschadigd. In Canada wil de minister van Visserij bepalen, dat gerookte vis alleen in een luchtdichte verpakking mag worden ver kocht, als de vis eerst door verhitting is gesteriliseerd. Advertentie Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Ook voor het allerlaatste sportnieuws PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Telefoon 5108 Advertentie KENNF.MERLAAN 60 Auto te water. Woensdagochtend werd in de kolenhaven van Hoogovens een auto aangetroffen. Er zat niemand in. Een on derzoek wees uit dat de eigenaar, wonend op de Arosa Sun door de mist misleid te water was gereden Voet bekneld. Een 21-jarige losarbei- der uit Noordwijk raakte woensdag in het koelhuis IJsvries in IJmuiden met zijn voet bekneld tussen een lift en de vloer. De ongevallendienst verleende de eerste hulp. Auto gekanteld. Op de oostelijke pa rallelweg van de rijksweg Velsen-Haarlem is woensdagmorgen een personenauto bij het nemen van een bocht tegen een vang rail gereden en gekanteld De bestuurder, een 21-jarige koopman uit Velsen, die de auto van een bedrijf in Santpoort had ge huurd kreeg geen letsel. Hij verklaarde de macht over het stuur te hebben ver loren nadat hij een klapband had gekregen. De auto werd ernstig beschadigd. Genealogie. Ir. C. Koeman uit Wes terblokker zal op vrijdag 29 november in het K.S.A.-gebouw voor de Nederlandse Genealogische Vereniging, afdeling Ken- nemerland, spreken over: Genealogie, de geschiedenis van de mens in zijn tijd". Op deze avond kunnen vragen worden ge steld. Aanvang 20.15 uur. Dit is de nieuwe hektrawler, die door de Goole scheepsbouwmaatschappij wordt gebouwd voor de Boyd-line in Huil. Het schip wordt 73 meter lang. De vriesinstallatie kan 765 m3 vis be- una xnnivjadmat U33 do us uajjoa 29 gr. C. hoxiden. (Tekening Fishing News) Begin volgend jaar zullen de staatsmij nen de grootste „pasveersloot" ter wereld in gebruik nemen voor de biologische rei niging van het afvalwater van de cokes- fabriek Maurits, de cokesfabriek Emma, het polychemiebedrijf en een deel van de fabriek voor organische produkten. Deze naar de ontwerper, dr. ir, A. Pas veer, genoemde zuiveringsinstallatie is in aanbouw tussen de cokesfabriek Emma en het Julianakanaal en wordt opgenomen in de loop van het riviertje de Ur, dat via duikers onder het Julianakanaal doorloopt en uiteindelijk uitloopt in de Maas. In deze pas-veersloot zullen miljarden bacteriën zich voeden en voortplanten ten koste van de organische afvalstoffen van de staatsmijnen. Voor deze levensfunctie zullen de toekomstige kleinste werkne mers extra zuurstof krijgen, die door tien roterende borstels in het water zal worden geslagen. Uit de afvalstoffen ontstaat voor namelijk koolzuur en water. Dit biologische proces geschiedt in alle zuurstofrijke wateren, men noemt het de zelfreinigende werking. In de bacteriën- werkplaats van de staatsmijnen vindt deze zelfreiniging in versnelde mate plaats. De totale inhoud van de ringvaart is dertig duizend kubieke meter, de hoeveelheid af valwater zal tienduizend kubieke meter per dag bedragen. Dit betekent, dat de gemiddelde ver blijftijd van het water in het zuiverings- bekken drie dagen zal zijn. Deze tijd is voldoende om de hoeveelheid schadelijke stoffen zover te doen dalen dat water zon der schadelijke stoffen de installatie in de richting van de Maas verlaat. De beluch tingscapaciteit van deze borstels is vol doende groot om het rioolwater van een stad van 250.000 inwoners te reinigen. De Velsense poiltie heeft woensdag 16 automobilisten bekeurd omdat zij in de mist niet met de vereiste verlichting had den gereden. Twintig personen kregen een proces verbaal wegens het overschrijden van de maximumsnelheid op de Wencke- bachstraat in Velsen-Noord. Advertentie KENNEMERLAAN 60 Ziekenverpleging. Uitslagen examen diploma A voor Ziekenverpleging. H. E. Soolsma-Cambier, M. A. E. van Empel, J. M. Knape, R. M. Kooyman, C. Krijn, I. de Mink, G. Nieuwenhuizen, N. J. Nortier, F. G. Oskamp, A. M. Rottier, J? A. Smits kamp, G. Chr. Stegeman, M. E. Tücker- mann, A. C. van Turenhout, M. W. van Weelden en A. Weststeyn. Het gemeentebestuur van Beverwijk blijkt op 21 november een onjuiste mede deling aan de pers te hebben gedaan over de 224 woningen in Meerestein: Aannemer is niet de n.v. Smits Bouwbedrijf in Bever wijk, maar de n.v. Eveiein, bouwonder neming te Beverwijk. I Advertentie ook met gouden band KENNEMERLAAN 60 De Nederlandse delegatie naar de vis serijconferentie te Londen, die op 3 de cember begint, staat onder voorzitter schap van prof. mr. W. Riphagen, juri disch adviseur van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Zoals gemeld is, zullen aan deze confe rentie de zes landen van de Europese eco nomische gemeenschappen en de zeven landen van de Europese vrijhandelsasso ciatie alsmede IJsland, Ierland en Spanje deelnemen. De conferentie zal waarschijnlijk vier dagen duren. De agenda is als volgt: vis rechten, handel in vis, toezicht op de vis serij en andere aspecten van de visserij. De Nederlandse delegatie is samenge steld uit hoofdambtenaren van de minis teries van Buitenlandse Zaken, Landbouw en Visserij, Economische Zaken en De fensie. De voorzitter van het produktschap vis en visprodukten, drs. D. J. van Dijk, is als adviseur aan de delegatie toege voegd. Advertentie LAINES DU PINGOUiN de beroemde Franse wol MARKTPLEIN 7 De volièrevereniging „Fauna Felisena" organiseert dit jaar weer een grote na tionale vogelshow. Het belooft inderdaad iets groots te worden, ook al omdat de afdeling Velsen van de Vereniging ter be vordering van de Bijenteelt in Nederland haar medewerking heeft toegezegd, ter wijl met andere verenigingen in de IJmond nog besprekingen worden gevoerd. Onder tussen is een groep van erithousiaste le den iedere week een avond in de weer om alles voor de expositie in gereedheid te brengen. De show wordt gehouden in de F. L. Ossendorpschool aan de Wijk aan Zeeerweg en is voor het publiek geopend van 25 december 15 uur tot en met 29 de cember 18 uur. Van verschillende instanties en bedrij ven, zowel in als buiten de gemeente Vel sen, heeft „Fauna Felisena" prijzen mo gen ontvangen en dagelijks komen nog prijzen voor deze show binnen. Het be stuur heeft hoge verwachtingen omtrent het succes van deze show. Men kan reke nen op een duizend vogels, die natuurlijk stuk voor stuk goed voor de dag zullen komen óm met hun kleur en zang een gooi te doen naar de prijzen. De ere-plaat(s) is deze week voor de Velsense ver keersbrigadiertjes. In storm, regen en mist zijn ze dage lijks van „zessen klaar" om hun schoolkameraadjes en andere voetgangers veilig naar de overkant te loodsen. We zeggen „veilig", maar dat is maar betrekkelijk. Goed, de meeste automobilisten niet te na gesproken. Die ge dragen zich als echte heren wanneer ze de klaar-overs in de gaten krijgen en stoppen keurig tot ieder is over ge stoken. Maar helaas zijn er altjjd nog mensen, die niet zo kort kunnen wachten. Deze rijders proberen op het allerlaatste moment langs de verkeersbrigadiertjes te ko men hoewel die zich nog op de oversteekplaats bevinden. Tot grote schrik van de kin deren die op een dergelijk onbehoorlijk gedrag van vol wassenen niet rekenen. Gini Leenhouts, Kievits laan 3 in IJmuiden, en Willy Kluit, Da Costalaan 10 in Driehuis, zijn leerlingen van de Jan Campertschool in Driehuis. Hun „werkterrein" is een van de oversteekplaat sen op de Van den Vondel laan. Ze vinden dat de meeste automobilisten wel tijdig stoppen als ze met hun opgeheven spiegelei de druk ke verkeersweg opstappen. „Maar gisteren was er een Volkswagen die reed gewoon door", zegt Willy veront- jjlpgpjiy jUiifJ!#1" waardigd. „In zo'n geval moeten we het nummer no teren en aan de politie door geven. Maar we waren zó geschrokken dat we niet op het nummer hebben gelet". Gini en Willy hebben ech ter geen tijd om lang te blij ven praten. De school staat op het punt te beginnen en dan zijn er altijd kinderen die haastig de weg willen oversteken. Omdat vooral in het verkeer haastige spoed zelden goéd is, kijken Gini en Willy eerst rustig naar beide kanten uit of er geen auto's dicht in de buurt zijn. Dan steken ze met de aan hun hoede toevertrouwde kinde ren vlug de weg over. Zo gaat het iedere dag. De klaar-overs zijn in Velsen heel normale verschijningen geworden. Dat betekent ech ter niet da t niemand meer V erkeerbrigadiertjes Gin i Leenhouts en Willy Kluit brengen hun klantjes veilig over de drukke Van den Vondellaan in Driehuis. bijzonder acht op hen moet slaan. Integendeel. Daarom van deze plaats af hulde aan ille verkeersbrigadiertjes voor hun bijdrage aan het beveiligen van het verkeer in IJmuiden en Velsen. Misschien is er een aan nemelijke verklaring voor. Maar vreemd blijft het dat aan tal van woningen in IJmuiden de nummerbordjes ontbreken. Waaien ze er af of is het kwajongenswerk Voor Tante Pos en kranten bezorgers is het maar een lastige zaak uit te zoeken met welk huisnummer ze te doen hebben. Iets voor de gemeentelijke ideeënbus Wie zet deze van hun num- mer beroofde woningen eens en voor altijd goed „op hun nummer"? bijna zonder huisnummer Later in het jaar dan nor maal het geval was hebben tientallen invaliden uit de gemeente Velsen dinsdag op kosten van het Nederland- sche Roodè Kruis weer hun jaarlijks „uitje" gehad. Er hebben ditmaal ook minder invaliden dan gewoonlijk aan de tocht deelgenomen. Niettemin kunnen de ruim 70 gasten van het Roode Kruis op een genoeglijke dag terug zien. Om half tien dinsdagmor gen scheepte men zich bij de kleine sluis in IJmuiden in, Met zestien particuliere auto's waren de invaliden naar de kade gebracht. Van daar ging de tocht met twee rondvaartboten van de Am sterdamse rederij Bergman naar Amsterdam. In het Tol huis aan de overkant van het IJ werd een koude lunch genuttigd. Tot aller verras sing voegde Sint Nicolaas zich daar bij het gezelschap en de goedheiligman voelde zich er zo goed thuis dat hij verder de hele dag bij de Velsenaren is gebleven. Pastoor Westerhoven heeft de invaliden toegesproken. Volgend jaar, zo beloofde hij, zal deze jaarlijkse uitgaans dag op een vroeger tijdstip worden gehouden. Dan zul len er zeker meer .invaliden in de gelegenheid zijn de tocht mee te maken. Vervolgens ging ieder weer aan boord voor het maken van een rondvaart door de Amsterdamse havens en grachten. Omstreeks half vier werd de terugtocht naap -IJmuiden aanvaard. DaaV heeft men nog een rondvaart gemaakt door de havens vak Hoogovens. Omstreeks vijf uur volgde de debarkatie bij de kleine sluis. Niet onver meld mag blijven een bijzon der gewaardeerde geste van Rijkswaterstaat, Gedurende de boottocht van de invali den heeft de politiehaven- boot „Ir. Dirks" de rond vaartboten begeleid zodat overal een veilige vaart ver zekerd was. zonder huisnummer De Emmabloem-collecte, die van 11-18 november in de gemeente Velsen is gehou den, heeft ƒ3645,51 opge bracht. Het bestuur van de Vereniging tot bestrijding der t.b.c. voor alle gezindten te Velsen dankt allen die hebben meegewerkt om dit mooie resultaat te bereiken. In het tijdvak van 16 november tót en met 22 november 1963 werden in de gemeente Velsen de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: bankbiljet 100, bankbiljet 10, zak aard appelen, damespolshorloge, dameshandschoenen, school tas, dameshandschoen, poc ketboek, pakje met twee overhemden, gymschoen (r), broche, sierrand auto kop lamp, badhanddoek met zwembroek, étui met school- benodigdheden, leesboek, kinderparaplu, herensjaal, paraplu, lederen want, 3 mapjes met kaarten en zegels t.n.v. „Het Kind", portemon nee, regenjas, vulpen, kin- dërsehakelarmbaridje, rol zwarte voering, herenhoed,, sjaal, plastic regenjas, vul pen, auto-wasborstel merk „Vero Combi", sleutels, pla- muurmes, autoped, actetas, damessjaal, bloemenstan- daard met' tode plastic bak, rieten boodschappentas, da meshandschoenen, ring met sleutels. Inlichtingen betreffende deze "cvonden voorwerpen zijn verkrijgen dagelijks aan het hoofdbureau van politie te IJmuiden. De ge deponeerde voorwerpen zijn te verkrijgen elke dinsdag en vrijdag van 16.30 uur tot 17.30 u. aan genoemd hoofd bureau van politie. Bij de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen n.v. hebben de besturen van de pensioenfondsen van dit concern voor arbeiders en beambten besloten, gezien de voor het jaar 1963 te ver wachten bevredigende resul taten, wederom een extra uitkering te doen ter grootte van eentwaalfde van 't over 1963 genoten pensioen. Deze uitkering hoopt men tegelijk té doen met het pensioen over december 1963 om streeks de twintigste van deze maand. In een eerdere mededeling is gesproken van minder gunstige resultaten aan de Van Gelder-bedrijven. ifM-r>r.r.npr.rir~iJTrmrrnT.rr,~.r-rnnf Advertentie Advertentie Gouden granaat sieraden- ringen. hangers, colliers etc. KENNEMERLAAN 60 Een melkhandelaar in de Santpoortse Hoofdstraat merkte ai enige tijd dat fles sen melk werden weggenomen uit kratten die een melkinrichting 's ochtends voor zijn winkel neerzette. Vanmorgen omstreeks half zeven kon de politie de dader aanhou den. Het bleek een 26-jarige constructie schilder uit Haarlem te zijn. De man is op het hoofdbureau van politie in IJmui den ingesloten. Woensdagavond is een 10-jarig meisje uit een raam gevallen van haar slaapka mer op de eerste verdieping van een wo ning aan de Kastanjestraat in IJmuiden- oost. Het kind had uit het raam geleund en had toen naar evenwicht verloren. Bij haar val op straat werd het meisje licht aan haar rug gewond.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9