I Misdaad t m Stockholm s DE BEATLEKOORTS: EEN NIEUWE TIENERZIEKTE PANDA EN DE MEESTERDE IO LIST Puzzel nr 12 ■nU. 5495.- 13 Ons vervolgverhaal ZATERDAG 30 NOVEMBER 1963 mtrmnmm I door N. Edward Werner (naar het Zweeds) ZEER BESMETTELIJK, VRIJ ONSCHULDIG EN VAN HEEL KORTE DUUR OOOD DKW Junior de Luxe CO», wmn TCOVDE? 15) Hij trachtte zijn gedachten te con centreren. Vaag had hij het gevoel, dat er nog iets gedaan moest wor den. O ja hij moest de kleren, die hij bij de begrafenis zou dragen, nog oppersen. Hij haalde een strijk plank te voorschijn en een strijkbout. Toen de loopjongen van de delicates- senhandel hem zijn bestelling kwam brengen, was hij juist klaar met dit karweitje. Hij maakte de blikjes, die hij besteld had, open en trok zich te rug in zijn keukentje. „Het diner is klaar, meneer," zei hij een poosje later glimlachend tot zichzelf, en zette zich aan tafel. De temperatuur van de whisky bleek thans beter te zijn en hij spoelde zijn eten met enige glazen van de drank naar binnen. Daarna maakte hij zich een kop sterke koffie en stak een sigaret op. Hij wilde nu écht nadenken over de problemen, die hem bezig hielden. Hij herinnerde zich dat de inspecteur te- tegen hem gezegd had: „Ik ben he lemaal niet tevreden met uw verhaal, maar enkele punten zullen naderhand nog wel gladgestreken worden". Of iets in die geest. Wat had hij daar mee eigenlijk willen zeggen. Dahl begon door de kamer op en neer te lopen. Hij herinnerde zich op eens ook weer de woorden van juf frouw Rydell: „Ik geloof dat u best in staat zou zijn koelbloedig een moord te beramenEn dan Marsh: „We maken allemaal fouten, nietwaar?".wat bedoelde die vent daarmee? En hoe kwam 't dat hij Keiler plotseling op straat tegen het lijf was gelopen? Schaduwde Keiler hem? Maar dan was het niet logisch, dat hij zich aan hem liet zien. Of was dat misschien een waarschuwing? Zo in de trant van: „Pas op je tel len, jongeman, we houden je in de gatén." Wat had dit allemaal toch te betekenen? Dahl voelde dat hij zich opneiuw be gon op te winden. Hij drukte zijn si garet uit en schonk zichzelf opnieuw een whisky in. Toen hij dit had op gedronken, voelde hij zich kalmer worden, 'n Uitstekende whisky, al was hij niet zo goed als Millechs favorie te merk. Opeens moest hij weer aan zijn jeugdliefde denken, die hij vanuit het restaurant voor bij had zien komen. Mooie Irene Wat was haar ach ternaam ook weer geweest Schenk iets met een S. Hij pakte het te lefoonboek en begon onder de S. te zoeken, maar vond geen naam, die hij met Irene kon combineren. Dan drong het tot hem door, dat ze in tussen getrouwd was en een heel an dere naam had. Andersson of Petter- son of iets dergelijks. Irene.Hij zou nooit vergeten, hoe mooi ze als zestienjarig meisje was geweest. Hij bladerde gedachtenloos in het telefoonboek. Opeens viel zijn oog op de naam Rydell: N. C. U. Rydell, luitenant-kolonel, Ostermalmsgatan 86. Allemensen! Ze waren bijna bu ren! Hij voelde opeens een heftige drang om dat meisje Rydell op te bellen en haar te vragen, wat ze be doeld had met haar woorden tijdens de lunch. „Wat bedoelde je eigenlijk? Zie ik er uit als een moordenaar, bedoelde je dat?" Hij besefte hoe be spottelijk het zou zijn, als hij dat deed, en sloot het telefoonboek met een klap. Hij dronk de laatste slok whisky uit zijn glas en liep naar de keuken om meer sterke koffie te zetten. Terwijl hij wachtte op het koken van het water, zette hij in de zit kamer een plaat van Gershwin op de pick-up. Toen de koffie klaar was, nestelde hij zich in een diepe stoel en dacht, luisterend naar de muziek, aan de vele uren die hij hier met Millech had doorgebracht. Millech had ook van de muziek van Gershwin gehou den en was ook zeer gesteld geweest op een glas goede whisky. Hij kon het zich niet voorstellen, dat hij morgen Millechs begrafenis bij zou wonen. Er kwam een brok in zijn keel. Even sloot hij zijn ogen en voelde zich wegzinken. Maar een moment later kwam hij met een schok tot de wer kelijkheid terug. Hij stond op, gooide de ramen wijd open en schonk zich nog een kop sterke koffie in. Toen Gunnar Dahl de volgende morgen woensdag wakker werd, bleek hij zijn schoenen nog aan te hebben en met uitzondering van zijn jasje, geheel gekleed op zijn bank te liggen. Dit was hem sinds zijn stu dententijd in Uppsala niet meer over komen. En zelfs in die tijd was dat slechts heel zelden gebeurd. Het was vier uur in de morgen, toen hij wak ker werd. Hij keek ietwat wazig om zich heen en ontdekte, dat hij niet in bed lag, maar op de bank in zijn zitkamer. Hij had een onfris gevoel in zijn mond en verlangde iets te drinken. Hij ging moeizaam overeind zitten en ontdekte de halfvolle whisky- fles op de tafel. Opeens drong alles van de vorige avond weer tot hem door. Zijn verlangen om iets te drin ken was zó groot dat hij bij gebrek aan een glas de whiskyfles aan de mond zette en een slok nam. Hij zet te de fles echter abrupt neer en trok een vies gezicht. Langzaam begon hij zich uit te kleden en verdween in de badkamer. Hij nam een douche, trok schoon ondergoed aan en ande re schoenen en sokken en een ander pak. Hij zocht zijn sleutels en ver liet de flat. Hij wandelde ditmaal in de richting van de stad. Bij het John Ericsson- monument bleef hij even stilstaan en staarde in vage bewondering naar het beeldhouwwerk. Er waren, on danks het zeer vroege uur, toch nog al wat mensen op straat. Hij herinner de zich opeens dat hij de vorige avond iemand had opgebeld. Maar wié was dat geweest? Hoe had hij zo stom kunnen zijn om in zo'n half- benevelde toestand iemand op te bel len! Hij moest wel heel ver heen ge weest zijn. Hij liep door en begon in de richting van zijn flat terug te wan delen. Het zou beter zijn nog even wat rust te nemen. Toen hij die morgen op kantoor kwam, blegk de sfeer daar enigszins gespannen te zijn. De spontane vreug de van het personeel over een vrije middag werd overschaduwd door de tragische oorzaak van dit extra ver lof: Millechs begrafenis. Dahl voerde automatisch allerlei routine-werk uit. Een hinderlijke hoofdpijn, die hij met aspirine tracht te te onderdrukken, herinnerde hem voortdurend aan zijn gedragingen van de vorige dag. Borgsten liep rond in een donker pak en zag er zeer verzorgd en zeer ernstig uit. Zij zouden voor de be grafenis samen met-mevrouw Borg sten en Moira Millech lunchen. Tegen twaalven zal Dahl uit het raam van zijn kamer té 'Kijken: Hij verlangde ernaar dat de begrafenis achter de rug zou zijn, dat zijn hoofdpijn over zou gaan en dat er iets zou gebeu ren. Aan al deze verlangens zou voldaan worden en aan zijn laatste wens in de allereerste plaats. Me vrouw Borgsten en juffrouw Millech kwamen even na twaalf uur, de eer ste in een zwarte jurk, de tweede in een donkerblauw mantelpakje. Het kantoorpersoneel was intussen ver trokken. De sfeer was gedrukt en er werd weinig gesproken. Dahl kon 't niet nalaten naar Moira Millechs fi guur te kijken, dat ook in dit stren ge mantelpakje bijzonder goed tot zijn recht kwam. Toen zij elkaar even aankeken zag hij tranen in haar ogen. Borgsten kwam binnen en zei dat hij klaar was voor de lunch. Toen ze op het punt stonden te vertrekken, ging de telefoon. „ïk zal 'm wel even nemen," zei Dahl. De anderen hoorden hoe hij erin toestemde iemand te ontmoeten en zagen hem de hoorn weer op de haak leggen, terwijl er een verwonderde uitdrukking op zijn gezicht was ge komen. „Wie was dat?" vroeg Borgsten. „Een Deen, Volmer Jensen geheten uit Kopenhagen. Hij wilde mij tot el ke prijs vanmiddag even spreken." Zijn mededeling had een verrassen de uitwerking op de anderen. „Vol mer Jensen!" riepen Moira Millech en Borgsten bijna gelijktijdig uit, ter wijl mevrouw Borgsten zich op de lippen beet. (Wordt vervolgd) m ■■WH m m mmmw mmmmmm/n I p,pjl 1 NEDERLAND raakt geïnfecteerd door de „Beatle-manie". Voorlopig grijpt de rage zij het aarzelend nog slechts in teenagerskringen om zich heen. Maar ook ouderen staan demie in Liverpool; gitarist Paul McCartney —21 jaar oud door ve len betiteld als „de jongen met het misdienaarsgezicht", componeerde met John zeker 100 liedjes, waaronder enkele voor andere bandjes; gitarist George Harrison 20 jaar stamt uit een muzikaal gezin; drummer „Ringo" Starr 23 jaar oud wer kelijke naam Richard Starkey, kreeg zijn bijnaam vanwege zijn grote lief de voor juwelen en ringen, leerde zich zelf drummen, is de zwaarmoedigste van het viertal. De vier knapen, gekleed in slank ma- .ende pakken, dragen het bruine haar meisjesachtig lang in de nek, met een in het oog springende pony tot iets boven de wenkbrauwen. Dit polka-kap sel vond in vroegere jaren bij jonge tjes van 5 tot 10 jaar gretig aftrek. Vandaag de dag weten vele tieners en twens zich echter zonder een dergelij ke haardracht niet meer „in" bij het andere geslacht. Maar dat uiterlijk deed hun populari teit toch niet gelijk een komeet zo snel omhoog schieten? Nee, want het ant woord op deze vraag ligt naar mijn smaak voornamelijk opgesloten in hun eenvoud, in hun pure ongekunsteldheid, en wellicht eveneens in hun oorver dovende, eerlijke twistmuziek, tintelend van „suspense." Liedjes met een brui send ritme, zonder poespas, vol korte, harde zinnetjes, gelardeerd met mono- toon-hamerende gitaarsnaren en bon kende drumslagen. Geen acteurs Maar zulk soort hits brachten Elvis Presley, Adam Faith, Bill Haley, Vince Taylor, Cliff Richard en noem ze verder maar op in zekere mate toch ook? Zeker, doch na verloop van korte bloot aan besmetting. Zo verging het tijd op een duidelijk-gemaniëreerde hen tenminste in het statige Enge land, bakermat van deze manie en geboortegrond van de vier volks jongens uit Liverpool, zich tezamen „the Beatles" noemend. Een bandje rock-and-roll voortbrengende popj singers, dat per week zo'n slordige 40.000 gulden opstrijkt. Idolen van bijna elke Engelsman; van (duizen den) meisjes van 12 jaar tot (vitale) grootmoeders toe; van snobs, studen ten, mensen met intellect, maar ook van hoge titeldragers èn van de ge wone „man in the street". Elk turbulent optreden van deze angstig-populaire groep brengt een niet gering legertje politie-agenten op de been. Desondanks bezwijkt het hechtste cordon onder de geweldige druk van hysterisch gillende tieners, die zich in extase naar de Bühne worstelen. Op het podium zelf storen "de vier oud middelbaar-scholieren zich in het ge heel niet aan dat spektakel onder hen. Flegmatiek pogen ze het pandemonium te overstemmen, echter veelal tever geefs. Merkwaardige tonelen spelen zich eveneens tijdens de voorverkoop af. In Leicester drong een queue van zeker 3.000 jeugdige „Beatleniks" zoals de „fans" in Engeland worden ge noemd zo enthousiast op dat een aantal hunner door een winkelruit werd gedrukt. In Coventry amuseerden 2000 tieners zich' een ganse nacht voor de kassa's met muziek uit transistorra dio's. Allen bemachtigden de volgende morgen een kaartje. In Newcastle liep een meisje in het gedrang van 7000 teenagers een beenbreuk op; een an der haalde de kassa, zij het met to taal vernielde kleren. In Huddersfield gutste het een lange nacht van de regen: geen enkele Beatle-liefhebber liet zich naar huis spoelen. In Liverpool, in hun eigen stad aan de river, de Mersey, stuurt sen van haar zinnen beroofde massa bij elke thuiskomst van de idolen het verkeer hopeloos in de war. In Londen vlogen 80.000 toegangsbiljetten voor een serie „concerten" binnen 2 uur weg; 50 agenten stonden machteloos toe te kijken, of bedelden bij de even een kijkje nemende Beatles om een hand tekening. Maar wie mogen die Beatles dan wel zijn, dat zelfs het niet bepaald „twistzieke" dagblad „Times" rui me aandacht aan hen besteedde (en besteedt)? Het bandje „The Beatles" bestaat uit vier ongekunstelde twens: gitarist John Lennon 23 jaar getrouwd en vader van een zoontje, studeerde vroeger aan de kunstaca- ■■■jniRnnnrimriiirrr-nni wijze, gelijk volleerde acteurs. En zo iets krijgt de platen-verslindende jeugd spoedig in de gaten. De Beatles daarentegen bezondigden zich geen ogenblik aan maniertjes, acteren nim mer, slapen niet (zoals elke epigoon tussen satijnen lakens, vliegen niet in dure sportwagens over 's Heren we gen, maar etaleren, waar dan ook, „slechts" hun eigen persoonlijkheid. Ze schromen niet, de al te luidruchtige fans tijdens een song van repliek te dienen in de trant van: „Houd, je ge- dekt, kop dicht, brul niet zo." John, Paul en George richtten vijf j jaar geleden op school „The Beatles" op. In Liverpool trokken de nog begin nende popsingers weinig publiek. Een half jaar lang probeerden ze inmid dels met Ringo voltallig het toen in Hamburg, waar zij hun eigen stijl (merkwaardigerwijs aangeduid als de „Mersey-beat" of „Liverpool-sound") vonden en verder ontwikkelden. Terug in hun geboortestad, dreigde het groep je roemloos ten onder te gaan in de brede stroom van rock-and-roll-bandjes. Totdat grammofoonhandelaar Brian Ep stein zich in hun leven aankondigde. Dat was twee jaar geleden. Hun eer ste plaat, „Love me do" sloeg in, al haalde deze zwarte schijf geen verkoop records (100.000). „Please, please me" ging over in handen van 250.000 ko pers. „From me to you" werd 500.000 maal afgerekend. Maar „She loves you", pal daarop gelanceerd en „Twist and shout" voerden the Beatles naar hogere regionen in het geldrinkelende sterrenfirmament. Oplagen: voor elke plaat zeker een miljoen. Hun aantrekkingskracht kwam duide lijk tot uiting tijdens de jaarlijks te- .en hun hysterische fans rugkerende Royal Variety Performan ce, waar een exclusief auditorium, on der wie prinses Margaret, zich bijna nog meer Beatlenik toonde dan talloze wat jeugdiger fans. Mede-ster Mariene Dietrich slikte haar nederlaag en ac- De nuchtere idolen cepteerde zonder geforceerde gebaartjes de „tweede plaats". In weerwil van die grenzeloze popula riteit, ontbreekt het elke Beatle aan een privé-leven. Theaters sluipt hij ver momd als politie-agent binnen, achter uitgangen kent hij beter dan de andere zijde. Thuis brengt hij zelden de nacht door; tieners belegeren, niet bepaald geruisloos, constant zijn voordeur. Ho- teldirekteuren zien hem liever gaan dan komen. Een niet te stuiten vloedgolf bewonderaars sloeg al bij enkelen het meubilair kort en klein. Morgen zal die situatie voor de Beatles niet veel zijn veranderd. Maar na vele, véle morgens, adoreren de zo impulsieve tieners hen dan nog? „Welnee", klinkt het nuchter weder woord van het viertal. Ze beseffen hun vergankelijkheid maar al te goed. Daarom potten zij een groot gedeelte van die duizenden guldens op voor later, wanneer hun tijd voorbij zal zijn. En dan? Drummer Ringo Starr voelt zich aangetrokken tot het drij ven van een kapsalonGeorge Harri son hoopt een zaak te beginnen; John Lennon en Paul McCartney willen coüte que coüte op de ingeslagen weg voortgaan, desnoods alleen op het ge bied van het liedjes-componeren. Voorlopig echter tronen zij nog on bedreigd op hun gouden sokkels, hoog boven de zich vlijtig platen aanschaf fende massa. Voor hoelang nog Lex Muller Advertentie 30. Joris vervolgde zijn onderricht in Goedbloeds Maatschappijleer met de woorden „Wij komen nu aan Les Twee, die zich bezighoudt met de Wet der Ver- anderlijkheid, in vakkringen ook wel mutatie-theorie genoemd. Men moet, met andere woorden, tegen geen enkele vormwijziging opzien als het er om gaat, zich naar de omstandigheden te voegen. Het motto van Les Twee is' Wees Soepel. Wie vasthoudt -aan vaste vor men, ziet zich menig mals hapje ontgaan. De leerling Blub zal ons dit nader verduidelijken'. Zo sprekend haalde hij een vis te voorschijn (die onmiddellijk Blubs aandacht had) en deed deze snel in een afgedankt en roestig, maar ogenschijnlijk hermetisch gesloten ka tje verdwijnen. De hongerige Blub wist onmiddellijk wat hem te doen stond. Het damesfiguur dat hij had aangenomen verdween, en hij glibberde totaal vorm loos via het roostertje de kachel binnen om zich daar aan de vis tegoed te doen. „Ge ziet, jonge vriend", hernam Joris voldaan, „dat ik u niets teveel heb be loofd. Ons onderwijs vordert al aardig, dank zij het leuke lesmateriaal dat we hier in ruime mate beschik baar hebben; en tevens zal het ook u duidelijk zijn dat de begaafde Blub uitmuntend zal kunnen slagen; sine qua laude, zoals wij academisch gevormden dat noemenMaar Panda koesterde achterdocht. Hij vroeg zich af tot welk beroep Blub nu eigenlijk op geleid ging worden, en vreesde dat het niet veel moois zou zijn. AUTO UNION Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-40, Tel. 0 2500 -51301 BLOEMENDAAL Horizontaal: 1 opium, toebereid om te ro ken; 5 schoenvorm; 9 per expresse (afk.); 10 zangwijs; 12 mid dag; 13 voorzetsel; 15 bloedhuis; 17 ver trouwelijk; 19 over dracht van een wis sel; 21 toethoorn; 23 tuingereedschap; 25 bijvoorbeeld (afk. Lat.); 26 boom; 27 eiland in de Ierse zee; 29 klasse (afk.); 30 scheik. element (afk.); 31 oude lengte maat; 32 tuchtroede; 34 stapelmeter (afk.); 36. bekende afkor ting; 37 term bij het schaakspel; 38 bitter vocht; 40 afnemend getij; 42 familielid; 43 afdeling van een arrondissement; 44 sus loco (afk.); 45 voorzetsel; 47 vruchtje; 48 voegwoord; 50 landbouwwerktuig; 52 telwoord; 54 titel (afk.); 56 voegwoord (Fr.); 58 maanstand; 60 heks; 61 uitroep, 62 scheik. element (afk.); 63 oplopende «dakte; 66 wezelachtig •verscheurend dier; 68 meer op de grens van de Ver. Staten en Canada; 69 aarde, grond; 72 zeker balspel; 73 muzieknoot; 74 zijtak Fulda, 76 einde; 78 boom; 79 om lijsting; 80 gem. in Drente. Verticaal: 1. wijnsoort; 2. uitgelaten, vro lijk; 3. slede; 4. groei, welige was; 5. in wendig lichaamsdeel; 6. water in Friesland; 7. vreemde taal; 8. hoog bouwwerk; 9. geestelijke; 11. tot nader order (afk. Lat.); 12. deel van een ontkenning (Fr.); 14. soort kers; 16. behoudens vergissingen (afk. Lat.) 18. dun weefsel; 20. afkorting van item; 22. hoog-gelegen akkerland; 24. pers. voor- naamw.; 27. voorzetsel; 28. zelfkant; 31. nobele; 32. gesponnen draad; 33. weefsel; 35. lengtemaat; 36. godin van de dageraad; 37. hoofddeksel; 39. tussenzetsel; 41. stukje land waar men de Koeien melkt; 46. ach terdeel v. d. hals; 47. schel; 49. jongens naam; 51. bereid tot iets; 53. gem. in Over.; 54. drempel; 55. statiekoets; 57. rivier in Rusland; 59. dam langs een water; 61. uit roep; 62. kweken; 64. rechten inbegrepen (afk.); 65. hemellichaam; 66. korf; 67. meis jesnaam; 70. bijwoord 71. muzieknoot; 75. lidwoord; 77. afkorting van dona. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zjjn. OPLOSSING PUZZEL NO. II 1. Bari, 2. apis, 3. r:te, 4. Iser, 5. valk, 6. Anio, 7. lido. 8. Koos. 9. Best, 10. evoë, 11. Sont, 12. tets, 13. Haps, 14. aloë, 15. Pool, 16. sela, 17. Velp, 18. Eder, 19. Lena, 20. prat, 21. hoed, 22. oker, 23 Eede, 24. drek, 25. Lima, 26. Isar, 27. Made, 28. aren, 29. klip. 30. lade. 31. idee. 32. Peel, 33. ikat, 34. kade, 35. adel, 36. telg. PRIJSWINNAARS PUZZEL II 7.50: mevr. Ligtenberg, Previnaireweg 6, Nieuw-Vennep; 5.mevr. C. F. de Vries-Thoënes, De Genestetstraat 2, Haar lem; 2.50: M. Ockeloen, Hugo de Groot laan 2, Heemstede.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13