K.N.A.C. lost twijfel op over anti-slipmethoden Faure brengt De Gaulle verslag uit over China Akkoord in Brussel over de zetelaanpassing VAN NIEL r HOE IS HET ONTSTAAN? -s Frankrijk eist akkoord over EEG-landbouw FEITEN VAN DEZE WEEK Parijs werpt opnieuw het oog op Zuidoost-Azië V Thans uniform slip-onderwijs Franse industrie op nieuwe wegen Vier Vlamingen in het parlement op de plaatsen van vier Walen ƒ6.50 Eis van vijf maanden tegen winkelier Leerplicht naar 16 jaar in België Bloot op scooter Cambodja zoekt steun bij Frankrijk 22 RADIO LUXEMBURG RADIO VERONICA LUISTE? ZUNDAG OH 12.30 DOR HAAR RADIO LUXEMBURG OF MAANDAG OM 3 UUR HAAR RADIO VERONICA EK U MAAKT KAHS OP HET WINNER VAN f 1000.- EN EEN PRA0HTIGE GRATIS REIS NAAR AMERIKA! NIEUW! Voor de feestdagen Entre Noes gezelligheid Z0R6 DAT U EVA NR. 48 VAN 30 NOVEMBER IN HUIS HEEFT! REISWEKKERS ZATERDAG 30 NOVEMBER 1963 AFREMMEN SCHRIFTELIJK 5 'n glaasje wijn mmnnmmi/mnmrimmmn a n sigaar Met auto op parkeer' wachter ingereden Erkenning? Missies Dit woord: RANSEL Dit woord: DAUWWORM Dr. E. van Raalte Dit woord: KREUPEL Dit woord: BEKREUNEN UW ZOON(s) L (Van onze medewerker voor automobilisme) Geruime tijd hebben de anti-slipdes kundigen in ons land met belangstelling de discussie gevolgd, die tussen K.N.A.C en anti-slipschoolhouder Rob Slotemaker was ontstaan naar aanleiding van de verschillende manieren waarop de K.N.A.C.-instructeur P. Gijswijt en de heer Slotemaker hun leerlingen de theo rie van een slip-correctie bijbrachten. Deze week heeft de automobielclub een einde aan alle twijfel gemaakt door voortaan de instructie op haar anti-slip- scholen te baseren op een onlangs op schrift gestelde methode, die overeen blijkt te komen met de theorie van de Zandvoortse anti-slipdeskundige Rob Slotemaker. Het verschil van mening tussen belde deskundigen bestond reeds enige tijd. Het spitste zich toe, toen in augustus in het weekblad van de K.N.A.C. „De Auto" een artikel verscheen, waarin men stelde dat bij het bespeuren van een komende voor wielslip, gas geven of gas afsluiten nog wel resultaat kon boeken. Had de slip een maal ingezet, dan zo luidde het arti kei diende men andere maatregelen te nemen. Voor een goed begrip: dit betrof auto's met voorwielaandrijving. Een week later schreef de heer Slote maker in hetzelfde blad een artikeltje on der de titel „Uit spuit de bocht gaat uit". Hij verklaarde, dat een auto met voor wielaandrijving uit een voorwielslip kan worden gehaald door eenvoudig het gas los te laten en dus af te remmen op de motor. In geen geval ontkoppelen, zoals men dat leert bij een achterwielslip. In een korte uiteenzetting legde hij uit, dat bij ontkoppelen de middelpuntvlieden de kracht vrij spel krijgt en de wagen bij voldoende snelheid de bocht zal uitglijden. Remt de automobilist echter op de motor af, dan zal de staart van de auto zich naar de buitenzijde van de bocht ver plaatsen en de voorwielslip houdt op. De heer Slotemaker staafde deze theorie met enkele gevallen uit zijn praktijk als cou reur. Volgens een naschrift van de redactie, zou men in het volgende nummer op de ze kwestie terugkomen, maar in „De Au to" van 16 augustus (de vorige hier aan gehaalde artikelen verschenen in de bla den van 2 en 9 augustus) stond slechts een summier kader. De K.N.A.C. zou met de vertegenwoordigers van de beide stand punten nog eens de materie doornemen en vervolgens in publikaties op het een en ander terugkomen, aldus dit bericht. Advertentie De kwestie was echter in de openbaar heid gekomen. In dezelfde maand ver scheen in het blad „Autovisie" een open brief van de heer Slotemaker gericht aan de K.N.A.C. waarin hij zijn theo rie nog eens uiteenzette en de K.N.A.C. verweet, dat zij in het geheel nog niet had gereageerd op zijn critiek. De heer Gijswijt kon volgens hem maar rustig doorgaan met zijn theorie, dat men bij iedere slip moest ontkoppelen en zelfs vooral op gladde wegen de bocht ontkoppeld moest ingaan. De heer Slotemaker achtte dit een le vensgevaarlijke onderwijs. Op 30 augustus deed Autovisie nogmaals een duit in het zakje en maakte bekend, dat er inmiddels een commissie was samengesteld, die zich over beide methoden van onderwijs zou beraden. Wereldkampioen Graham Hill en raillyrijder Eric Carlsson zouden onder anderen in deze commissie zetelen. Zover is het echter niet gekomen. De K.N.A.C. heeft, dus een schriftelijke onder wijsmethode opgesteld, waaraan alle KaN.A.C.-instructeurs zich moeten houden, ook dus de heer Gijswijt. Deze schriftelijke antislipcursus zal worden toegezonden aan iedereen die op de banen van de K.N.A.C. volgens systeem Gijswijt les hadden gekre gen. De automobilisten onder hen, die in het bezit zijn van een auto met voorwiel aandrijving zullen bovendien nieuw anti- sliponderwijs kunnen krijgen. In het kort komt dit onderwijs dus hier op neer, dat de bestuurder van een auto met voorwielaandrijving, als hij in een voorwielslip geraakt, niet moet ontkoppe len, maar gas moet loslaten. In het al gemeen moet een bocht worden genomen, door even voor de bocht af te remmen en in de bocht geleidelijk gas bij te geven. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische regering is het eens geworden over het wetsontwerp tot het aanpassen van de zetels in Kamer en Senaat aan de resultaten van een i'olkstelling van 1961, waardoor er vier Vla mingen meer in het parlement komen. Het aantal van de rechtstreeks gekozenen zal eender blijven. De Kamer van Volksvertegenwoordi gers houdt dus 212 leden. In de senaat komen 106 rechtstreeks gekozen senatoren (de grondwet schrijft de- helft van het aantal leden van de Kamer voor); twee provinciale senatoren meer (gekozen door de provinciale raden) en een gecoöpteer de senator (gekozen door de senaat zelf, naar verhouding van één senator per 200 000 inwoners). De senaat heeft nu 175 leden. Dat zullen er dus tenminste 178 worden. In de praktijk zal het er waarschijnlijk op neerkomen dat het aantal Waalse ver tegenwoordigers in de Kamer met vier zal worden verminderd en dat daarvoor in de plaats drie Vlamingen en een Brus selaar zullen komen. De Senaat krijgt twee rechtstreeks gekozen Walen minder en een Vlaming en een Brusselaar meer. Volgens de regering zal een en ander de meest juiste vertegenwoordiging van de bevolking mogelijk maken. Het belang rijkste is echter dat er binnen het kabinet over de kwestie overeenstemming is be reikt. Van de week hebben premier Le- fèvre en vice-president Spaak zich hier over beraden met de voorzitters van de drie grote partijen, de rooms-katholieken. Advertentie ENTRE NOUS - 12 verschillende soorten wijn, Vraagt uw sigarenleveraneier. Leuk om te geven Verrassend om te ontvangen. Alleenverkoop: N.V, v/h Jac. v, d. Laan, Haarlem - A'dam. Op en om het Binnenhof Voor de rechtbank in Den Haag stond een 44-jarige Leidse winkelier terecht aan wie ten laste was gelegd dat hij in juni op een parkeerterrein in Noordwijk aan Zee opzettelijk met zijn auto was inge reden op een 28-jarige parkeerwachter, die slechts op het nippertje terzijde kon sprin gen. Op een zondagochtend was de winke lier met drie kennissen naar Noordwijk aan Zee gegaan. Toen zij terugkwamen op het parkeerterrein wilde de winkelier het parkeergeld niet betalen, omdat de parkeerwachter niet correct tegen hem zou zijn opgetreden. De winkelier was in zijn auto gestapt en op de parkeerwachter ingereden. Slechts door een flinke zij sprong had de parkeerwachter kunnen voorkomen dat hij werd aangereden. „De ze man heeft zijn auto als wapen ge bruikt. Dat is een ernstig misdrijf," zei de officier van Justitie, die vijf maanden ge vangenisstraf, waarvan twee voorwaarde lijk. eiste. De rechtbank zal op 12 decem ber uitspraak doen. Indrukwekkende herdenking Met de Amerikaanse ambassadeur, die evenals zijn echtgenote in de voorzitters- loge in de Tweede Kamer de herdenking van president Kennedy bijwoonde, waren ongetwijfeld ook alle overige aanwezigen diep onder de indruk van deze plechtig heid. Haar grote waarde ontleende zij voor al hieraan, dat iedereen heel sterk het gevoel had, dat er in wezen niets cere monieels plaats had, maar iets dat ver daarboven uitging. Dit bovenal dank zij de uit het hart opgekomei, warme bewoor dingen, waarin voorzitter Van Thiel ver tolkte wat er in allen leefde. Ook de mi nister-president hield een treffende toe spraak, in het bijzonder door de welge kozen aanhalingen uit hetgeen Kennedy over moed en menselijkheid te boek had gesteld. Ook in de Eerste Kamer werd er blijk van gegeven, hoe het Nederlandse volk en zijn vertegenwoordigers in 's lands ver gaderzaal, diep getroffen waren door het verlies dat de wereld lijdt door het heen gaan van Kennedy. Kabinetsformatie In de Kamer van Vijfenzeventig hadden de algemene politieke beschouwingen plaats. Zij gaven gelegenheid tot nog wat nakaarten over de afloop van de in mei gehouden verkiezingen en speciaal over de daarop gevolgde kabinetsformatie. Hoe een gewoonlijk zo bezadigd man als mr. Pollema (C.H.) de minder gelukkige gang van zaken bij die formatie aan een te veel aan publiciteit kon toeschrijven is mij een volslagen raadsel. Voor zover valt na te gaan heeft in het algemeen de pers in dat opzicht helemaal geen kat- tekwaad uitgehaald. Zij vervulde haar plicht om ter voorlichting van de burge rij te vermelden wat- degenen, die een rol in het formatie-drama vervulden, ver toonden en verkondigden. BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nister van Nationale Opvoeding en Cul tuur, Janne, heeft een wetsontwerp aan gekondigd om de leerplicht van veertien op zestien jaar te brengen. Minister Janne verklaarde dat met deze wet overigens een reeds bestaande toe stand zal worden bekrachtigd. Uit een on derzoek is gebleken, dat zeventig percent van de Belgen tot zestien jaar onderwijs volgt. De begroting van Onderwijs in België voor 1964 beloopt de recordsom van 28 miljard Belgische frank (2016 min gulden). (Van onze correspondent) PARIJS De radicale oud-premier Ed gar Faure, die net terug is van een lange reis door communistisch China en India, heeft op liet Elysée generaal De Gaulle verslag van zijn bevindingen uitgebracht. Faure heeft in China de voornaamste mi nisters en andere belangrijke persoonlijk heden gesproken en ook uitvoerig met het staatshoofd Mao Tse Toeng van gedach ten kunnen wisselen. Door de ontvangst op het Elysée onmid dellijk na zijn terugkomst kan men zeg gen dat in feite het gerucht bevestigd is dat Faure in China en in India een, al thans officieuze, missie voor De Gaulle heeft volbracht. Faure, die staat aange schreven als een van de scherpzinnigste politici van het vroegere regime, heeft, in de socialisten en de liberalen. In feite ging hun onderhoud over het voorbereiden van de commissie voor de herziening van de grondwet. Het is een eerste stap in de goede richting dat de partijen het eens zijn geworden over deze bij een wet te regelen zetelaanpassing. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 Om nu eens niet de geachte senatoriale woordvoerders na te bootsen, wil ik mij van politiek nakaarten in mijn beschou wingen onthouden. Juist na de door de heer Pollema geuite verwijten acht ik het echter zinvol wat nader stil te staan bij de publikaties over de kabinetsforma tie. Omtrent het inzicht en de stappen van het staatshoofd tijdens het beraad met de verantwoordelijke minister(s), dat voor afgaat aan de beslissingen van de Kroon verneemt de buitenwereld niets. Dat is ook niet nodig. Tenslotte komt het op het resultaat van dat intern beraad aan en daarvoor draagt dan de minister in kwes tie de verantwoording tegenover de volks vertegenwoordiging. Maar wanneer het gaat om een-door de koningin te nemen beslissing inzake een poging tot kabinetsformatie, bijvoorbeeld over de tot X of Y te richten uitnodiging om een kabinet samen te stellen, doet zich het uitzonderlijke geval voor, dat daarbij geen sprake is van een adviserende, met verantwoordelijkheid belaste minister, zo dat in dat stadium de Staten-Generaal over die aangelegenheid geen bewinds man ter verantwoording kunnen roepen. Hier zou dus de koningin geheel ongecon troleerd te werk kunnen gaan. Maar in de praktijk van het Nederlandse staats bestel bestaat reeds sinds tientallen jaren het goede gebruik, dat het staatshoofd zelf het initiatief neemt om gelegenheid te verschaffen tot het uitoefenen van enig toezicht op de koninklijke handeling bij een kabinetsformatie. Vanwege de konin gin worden immers aan de pers publika ties vertrekt over de geraadpleegde per sonen, over de keuze van een informa teur of formateur, over de aard van de ver- Aanplakbiljetten waarop een ongeklede dame op een scooter staat afgebeeld, zullen worden aangebracht in de Londense rand gemeenten Dagenham en Chinford on danks verzet van kerkelijke zijde. Gemeentelijke autoriteiten in beide plaat sen zijn van menig dat de afbeelding van het achteraanzicht van de vrouw, die slechts een valhelm draagt, een bijdrage vormt tot de verkeersveiligheid. Het bij schrift bij de prent is: „Maar draagt altijd een helm". Het kerkelijk verzet wordt geleid door de methodistische predikant dr. Goldsack uit Chinford. „Ik ben van mening dat dit een onjuiste benadering van de verkeersveilig heid is. Ook vind ik het getuigen van slechte smaak. Een aantal mensen heeft bezwaren gemaakt", aldus dr. Goldsack. (AP). tegenstelling met zijn partij, alle contac ten met De Gaulle nooit willen verbre ken. Er is zelfs meermalen sprake van geweest dat hij als minister zou toetre den tot een der kabinetten van de vijfde republiek. De belangstelling van De Gaulle voor het Verre Oosten wordt zowel door poli tieke als door economische beweegredenen gevoed. Uit verschillende symptomen is de laatste maanden gebleken dat De Gaulle Frankrijk ook in Azië weer een politieke rol zou willen laten spelen. Bin nen kortere of langere tijd zal Frankrijk er, in navolging van Groot-Brittannië en van Nederland, zeker toe overgaan Chi na officieel te erkennen. De expansieve Franse industrie, die koortsachtig naar buitenlandse afzetgebieden zoekt, heeft, met instemming van de regering, trou wens al eerder belangrijke handelsdepu taties naar China gestuurd en in begin sel moeten reeds verscheidene transac ties zijn afgesloten. Eén Chinese handelsdelegatie is al in Frankrijk en vandaag wordt er nog een verwacht. Een missie van acht specialis ten op het gebied van meetapparatuur en automatie is gast van een Franse vereni ging die de komende lente een tentoon stelling zal houden van precisie-instru- menten in Peking. De andere groep, ze ven olie-specialisten komen via Zwitser land. Van Chinese kant laat men steeds meer ideologische bezwaren tegen handel met het kapitalistische Westen varen nu men het daar, na de breuk met Moskou, zon der de Russische technische en financiële bijstand moet doen. China heeft nu al zo'n 750 miljoen in woners die voor 1980 het miljard zeker jrond zullen, maken Men verwacht dat er voor het efndé van deze eeuw twee mil jard Chinezen in de wereld zullen zijn. Ge tallen, die ongetwijfeld ook sterk tot de verbeelding van De Gaulle spreken die hem sterken in zijn voornemen de poli tieke en economische banden met het nieuwe China zo spoedig en zo sterk mo gelijk aan te halen. strekte opdracht enz. Dit geschiedt en hiervan geeft menigeen, zoals blijkbaar ook mr. Pollema, zich nog steeds niet vol doende rekenschap om de openbare mening gelegenheid te verschaffen haar zienswijze kenbaar te maken over de gang van zaken. Tot het grote nut hier van kan onder meer behoren, dat inge val op een gegeven ogenblik in het for matiestadium een verkeerd pad is inge slagen, dank zij de verstrekte voorlich ting, daartegen tijdig gewaarschuwd kan worden. Theorie en praktijk Na dit mede tot lering van mr. Pollema te hebben uiteengezet wil ik niet verhelen dat ik tijdens het algemeen politiek de bat in de statige senaatszaal toch wel even een binnenpretje heb gehad. Ik vond 't na melijk in hoge mate vermakelijk dat meer dan een lid van de Eerste Kamer nadruk kelijk verklaarde zich -niet gebonden te achten aan welke afspraken dan ook, die erbij de jongste kabinetsformatie gemaakt waren. Het was weer het oude liedje. De hier- bedoelde sprekers voelden zich geroepen nogmaals de lofzang te zingen van het zogenaamde dualisme in het Nederlandse staatsbestel, van de twee, geheel op zich zelf staande „machten" de volksvertegen- woording enerzijds en anderzijds het ka binet, ieder met zijn eigen verantwoorde lijkheid. Wie zo redeneren vinden natuur lijk alles wat maar zweemt naar binding tussen fracties en het kabinet uit den bo ze. Degenen die wederom hun geliefd stok paardje van het dualisme bereden en zich aanhangers toonden van een in wezen on- Het woord ransel heeft twee be tekenissen: bagagetas door solda ten op de rug gedragen en: pak slaag. Er bestaat of bestond een zegswijze: iemand op zijn ransel geven voor: iemand een pak slaag geven, iemand afranselen. Toch mag men niet zeggen dat het werkwoord ranselen van het zelfstandig naamwoord ran sel is afgeleid. Veeleer hebben wij te doen met twee woorden die oorspron kelijk niets met elkaar te maken had den, maar die klankovereenstemming vertoonden. Aangezien nu een ransel op de rug wordt gedragen en de rug te vens de plaats is waar de slagen plegen terecht te komen, zijn de woorden in vloed op elkaar gaan uitoefenen. Met de naam dauwworm duidt men een vooral bij kinderen in het ge laat optredende huidziekte aan. Het volksgeloof schreef deze kwaal toe aan een worm, waarbij opgemerkt moet worden dat dit woord vroeger zowel worm als slang en draak be tekende. Wat het woord da u w betreft: som migen menen dat het een kleuraandui ding is en wel rood; anderen zien er een woord in dat uitslag zou be tekenen. Zij vergelijken dauwworm met meeldauw, waarin het eerste lid voor ons taalgevoel het woord m ee 1 is, maar in werkelijkheid het Latijnse woord mei: honing. Ook h o n i n gdauw komt voor en beide woorden duiden 'een verschijnsel op bladeren en stengels van planten aan, waarvan men vroeger dacht dat het als dauw uit de hemel daalde. Vandaar de naam. PARIJS Parijs is de eerste westelijke hoofdstad geweest, die positief heeft ge reageerd op het voorstel van premier Noro dom Sihanoek van Cambodja, een nieuwe samenkomst der veertien landen bijeen te roepen, die indertijd aan de Laos-confe- rentie van Genèvc hebben deelgenomen. Later heeft de Cambodjaanse prins dat aantal van veertien echter tot negen ge reduceerd, om zo de nabuurstaten waar mee Cambodja nogal gespannen betrekkin gen onderhoudt, van het beraad te kunnen uitslutien. Onder de negen resterende lan den bevinden zich de vier grote mogend heden, de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk. m jL li - A Het aanbod van de prins kwam ónmid- dëllijk na zijn opzienbarende beslissing de Amerikaanse steun ten bedrage van der tig miljoen dollar per jaar te weigeren. Die weigering ging gepaard met een ver kapte uitnodiging aan Frankrijk de ban den tussen beide landen nauwer aan te ha len. Cambodja is met Vietnam één der vier staten, waarin de vroegere Franse ko lonie Indochina werd verdeeld. Nog altijd is Frankrijk de voornaamste handelspartner van Cambodja. Prins Siha noek, die voor zijn buitenlandse politiek een neutralistische en in het binnenland een socialistische koers vaart, zou de ko mende maanden een bezoek aan Parijs willen brengén om met de Franse rege ring maatregelen te treffen voor dat nau were samengaan. Het is wel zeker dat hij dan ook hoopt een geslaagd beroep op Franse financiële steun te kunnen doen. Deze toenaderingspogingen van prins Si hanoek kunnen ondertussen voor Parijs ook als een zijdelingse en bemoedigende reactie worden beschouwd op de visie, die generaal De Gaulle de vorige zomer ont vouwde over de toekomst van Vietnam. De Franse president sprak toen de me ning uit dat Noord- en Zuid-Vietnam weer verenigd zullen moeten worden, om dan houdbare en verouderde theorie, zijn blind voor de praktijk. Te dwazer deed dit alles aan als men zich rekenschap geeft van de door de Eerste Kamer, reeds uit hoofde van de aan haar door de grondwet toegeken de geringere positie, in Nederland ingeno men plaats. Daarvoor is trouwens uiter mate kenmerkend, dat ingeval van kabi netsformatie wèl de fractievoorzitters uit de Tweede Kamer, echter niet hun „colle gae" uit de Eerste Kamer door het staats hoofd geraadpleegd worden. Voor wie de hoogste prijs? Het slot van de in de Eerste Kamer ge houden algemene beschouwingen had be- paals iets pikants. Want in afwijking van een nu reeds meer dan dertig jaar lang bestaand gebruik voerde niet alleen de mi nister-president het woord, maar uiteinde lijk ook nog een van de overige leden van 't kabinet, met name minister Andriessen. En wel omdat in het bijzonder ir. Vos (P.v.d.A.) vrij fel fulmineerde over het volgens hem niet te loochenen verschijnsel van belangrijke prijsstijgingen. Dé minis ter van Economische Zaken herhaalde zijn onlangs al in de Tweede Kamer onderno men poging om het te laten voorkomen, alsof 't in werkelijkheid met de toenemen de duurte heus niet zulk een vaart loopt. Hiertegenover bleef ir. Vos, en dit op grond van verschillende door 'hem in concreto vermelde voorbeelden, volhouden, dat de minister bezig was de zaken veel te roos kleurig voor te stellen. Het werd even een fikse strijd tussen die twee sprekers. Nog is het waarschijn lijk te vroeg om te beslissen, wie van hen, wegens de juistheid van het beweer de, tenslotte de hoogste prijs verdient. Niettemin heb ik, jammer genoeg, voors hands de indruk, dat ir. Vos de beste kans maakt! Kreupel, in het Duits k r p p e 1, in het Engels c ripple, komt zowel voor als bijvoeglijk naamwoord in de betekenis ve r m i n k t, kreupel als ook als zelfstandig naamwoord: de ver minkte, de kreupele. Cats schreef een gedichtje: Krepel wil altijd vóórdansen. Het woord is familie van het werk woord kruipen, waartoe ook beho ren: kreuk, kreek, kreukel, krimpen en krauwen. De be tekenis is: mank in letterlijke, maar ook in figuurlijke zin. In Sara Burgerhart leest men bijvoorbeeld: dat gevolg gaat kreupel voor: die redene ring gaat niet op, is niet. logisch, gaat mank. Samenstellingen zijn: kreupelrijm, kreupelhout en kreupelbos. Bekreunen is natuurlijk afgeleid van kreunen: klagen, morren, kij ven. In het Middelnederlands bestond reeds: hem (zich) becronen voor: zich beklagen. Daaruit kan de huidige betekenis: zich er iets aan gele gen laten liggen zijn ontstaan. De Engelse woorden to croon en c r o o ner, thans in de jazz-muziek zo in zwang, zijn waarschijnlijk aan het Nederlandse kreunen ontleend. Merkwaardig is dat zich bekreu nen vroeger gevolgd werd dobr eèn tweede naamval of door de voorzetsels met, aan, om en over; thans is alleen zich bekreunen o m nog in gebruik. Voorts is eigenaardig dat het werkwoord alléén met een ontken ning wordt gebruikt. Men kan wel zeg gen: hij bekreunde zich niet of weinig om zijn kinderen, maar niet: hij be kreunde zich om zijn kinderen. een neutralistische lijn in hun buitenland se politiek te volgen. Een mening, die vierkant indruiste tegen de Amerikaanse opvattingen, die Zuid-Vietnam als militair en economisch bolwerk tegen het Chinese en ook Russische communisme pogen te handhaven of beter te herstellen. Uit deze nieuwe ontwikkelingen, die zich nu dus schijnen aan te kondigen, zou kun nen blijken dat Cambodja bereid is als treeplank te fungeren voor De Gaulle, die Frankrijks verloren posities in dit deèl van de wereld, zij het dan ook met eco nomische inplaats van met militaire mid delen, toch wel graag zou willen terugwin nen. Vele waarnemers in Parijs vragen zich echter af of generaal De Gaulle, die de opbouw van Noord- en Centraal Afrika jü voor een groot deel financiert en boven dien zijn steeds duurdere kernzwaard moet bekostigen, niet wat heel hoog grijpt door zich nu ook nog daadwerkelijk voor Zuid- oost-Azië te willen interesseren. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten hebben Laos de verzekering gege ven dat de politiek van president Johnson de overeenkomst van Genève, die de neu traliteit van het land garandeert, zal blij ven steunen. Deze verzekering werd ge geven door onderminister van Buitenland se Zaken W. Averell Harriman aan de Ls- otiaanse ambassadeur in Washington, prins Khampan, een halfbroer van de koning van Laos. Advertentie én dochter(s) vragen er om. Om die echte donkerblauwe schipperstrui met col. Import. Prachtig gebreid. Prijs slechts f 29.— (Sint is het er écht mee eens. Met prijs én kwaliteit). Betere konfektie en herenmede ZIJLSTRAAT 71 (t.o. Twentsche Bank) HAARLEM PARIJS (Reuter) De Franse minister van Landbouw, Edgar Pisan'i, heeft ge waarschuwd dat Frankrjjk zijn opvatting over Europa zal wijzigen als de E.E.G. geen overeenstemming kan herejjten voer een gemeenschappelijke landbouwpolitiek. In een vraaggesprek met Radio-Europa Nr. 1 zei minister Fisani, dat de E.E.G. gedoemd is te mislukken, „als we in ge breke blijven bij hetgeen nog gedaan moet worden". Hij Zei echter van mening te zijn dat op het eind van het jaar over eenstemming zal zijn bereikt. Volgende maand zullen in Brussel be sprekingen worden gehouden over de een making van de landbouwprijzen in de E.E.G. Men hoopt in een „marathon"- vergadering vóór 31 december tot over eenstemming te komen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 22