Aan alle middelbare eindexaminandi '64 die thans voor de keus staan: wetenschappelijke studie of... de wereld verkennen in een avontuurlijk beroep? Oecumene uitgesteld tot derde concilie-zitting LANCÖME MAGIE Mevr. Kennedy krijgt kantoor met personeel en portvrijdom RADIO ..MARCO WERELDNIEUWS Hoge ambtenaar uit de bondskanselarij verdacht als spion Rebellie tegen Italiaans overwicht bij stemming voor commissieleden Glasscherven in Canadese tarwe voor Rusland Churchill viert 89ste verjaardag Gevaarlijke OAS- leider in Dakar gearresteerd Venezuela doet beroep op OAS ^Praatótoel ZATERDAG 30 NOVEMBER 1963 3 Kosten levensonderhoud in de V.S. op record-niveau Aan hen dit advies: kiest beide. Het Koninklijk Instituut voor de marine leidt eindexaminandi HBS en Gymnasium op tot marine-officier; een progressief en internationaal georiënteerd beroep. Het opent een werkterrein dat de wereld omspant. Maar daarnaast geeft het Koninklijk Instituut voor de marine een technisch-wetenschappelijke opleiding, welke voor de technische officieren wordt afgerond aan een technische hoge school. Na beëindiging van de opleiding aan het Koninklijk Instituut voor de marine kunnen alle officieren zich speciali seren. Aan een aantal officieren wordt daarbij de gelegenheid gegeven hun studie aan een hogeschool of universiteit te voltooien. Met een officiersopleiding van het Koninklijk Instituut voor de marine staat U stevig. Door Uw kennis. Door Uw ervaring. Door Uw mensenkennis, gegroeid in een leidinggevende positie. En ook wanneer U colleges loopt aan de universiteit of technische hogeschool, bemerkt U wat U als student-officier bij deze opleiding hebt gewonnen. Jong reeds een aanzienlijke positie met een gelijkwaardig inkomen. -DE COLOGNE 90° nouvelle creation LANCÖME m honneur aux dames 5.15 tot 39 50 Grote en kleine d' Artagnan Parijs verzoekt Senegal om zijn uitlevering Je I. Q. Renoir gestolen M. Mók Kort nieuws Vanavond première van Orgelconcert voor één vinger ff PHILIPS SERVICE PHILIPS EE (Van onze reisredacteur) BONN In Karlsruhe is gisteren be kendgemaakt, dat sinds twee maanden een hoge ambtenaar uit de bondskansela rij in Bonn, Erich Helbig, in de gevange nis zit. Helbig werd gearresteerd op ver denking van het onderhouden van land- verraderljjke contacten. In de bondskanselarij leidde Helbigf die onder bondskanselier Adenauer zijn in trede in het Palais Schaumburg deed, een' afdeling die zich met spoorwegzaken, pos terijen en ook telefoonkwesties bezig hield. Het is nog niet bekend hoe ernstig het veiligheidslek is geweest dat Helbig vorm de. In elk geval is de zaak enigszins pijn lijk voor de bondskanselarij, die enige tijd geleden al moest toegeven dat haar door generaal Gehlen geleide geheime dienst, op hoge posities communistische spionnen bevatte. Bondskanselier Erhard is bij zijn ambts aanvaarding als regeringsleider van de arrestatie op de hoogte gesteld. Ook de gronden waarop Helbig was gearresteerd zijn hem ter kennis gebracht.. Voor wie Helbig gespioneerd zou heb ben is niet bekend. Als employé van de afdeling verkeer van de bondskanselarij moet hij alles over de Westduitse projec ten inzake wegenaanleg en brugbouw heb ben geweten. Ieder project wordt tevoren door de ministeries van Defensie en van Verkeer gezamenlijk besproken, opdat re kening wordt gehouden met de militaire aspecten. Daarbij gaat het voornamelijk om het draagvermogen van bruggen en de mogelijkheid ze in de lucht te laten vlie gen. WASHINGTON (AP) De kosten van levensonderhoud zijn in oktober in de Verenigde Staten tot een ongekend hoog niveau gestegen, aldus heeft het federale bureau voor arbeidsstatistiek bekendge maakt. Een woordvoerder zei dat de stijging met 0,1 percent geheel aan seizoenin vloeden te wijten was. Uit niets blijkt dat de stijging een gevolg van een inflatoire 1 .ndens was. Het indexcijfer van de ver- bruiksgoederenprijzen liep op tot 107,2. Advertentie Wilt U nadere inlichtingen hebben, dan is de secretaris van de aannemings commissie van adelborsten, Kapitein Luitenant ter zee A. G. v. d. Land, Lange Voorhout 7 te 's-Gravenhage, tel. 070-814261 (toestel 2408), te allen tijde bereid U deze te verstrekken. VATICAANSTAD (Reuter) De behan deling van de hoofdstukken godsdienstvrij heid en de verbetering van de betrekkin gen met de joden op het concilie is uit gesteld tot de derde zitting, die in septem ber 1964 begint. Een verklaring voor dit uitstel werd niet gegeven. Amerikaanse en enige andere bisschoppen toonden zich teleurgesteld. Vele Franse bisschoppen zouden ten aanzien van de toekomst van deze hoofdstukken somber gestemd zijn. Er zijn gisteren nog een paar belang rijke mededelingen gedaan. Woensdag zal de paus zelf in een openbare zitting bij wijze van einde van deze tweede zitting van het concilie de constitutie over de li turgie aan een stemming onderwerpen en Advertentie PARIS FRANCE ook het decreet over de instrumenten van de sociale communicatieDe. beide zaken zijn door de concilievaders reeds voorlo pig ^ggdgekeurd, Tevens werden de namen bekend ge maakt van veertig nieuwe leden die aan de commissies worden toegevoegd. Onder deze veertig is de bisschop van Roermond mgr. P. Moors. Het trekt de aandacht dat van al die veertig nieuwe commissieleden er slechts een Italiaan (s, mgr. Borromeo, bisschop van Pesero. Het is zeer eigen aardig als men bedenkt dat onder de con cilievaders de Italianen zeer talrijk zijn. Er werden niet minder dan zes Ameri kanen gekozen en ook verscheidene Fran sen en Britten. Men mag hierin een aan wijzing zien dat veel van de niet-Italiaan- se bisschoppen niet erg tevreden zijn over de manier waarop de Italiaanse con cilievaders steeds de meest conservatieve standpunten voorstaan. Als men heel ver zou willen gaan zou men er een aanwij zing in kunnen zien dat de niet-Italiaan se kringen weinig gesticht zijn over het feit dat het bestuur der kerk zo door en door Italiaans is. Het derde deel van het concilie zal naar verluidt op 14 september van het volgend jaar beginnen en duren tot 20 november. Voor de derde zitting zal er nog werk te over zijn, aangezien vijftien of zestien schemata van de agenda nog niet zullen zijn afgehandeld. v ADIEM ADAM De burgemeester van de Franse stad Auch i het departement Gers in Zuid-Frank- k, de heer Brocas, heeft een bezoek aan 'St gemeentebestuur van Maastricht ge racht ter bespreking van het plan om in 1973 in beide steden te herdenken dat 1673 de legendarische d'Artagnan sneuvel de voor de muren van de stad Maas tricht. Hij was afkomstig uit Lupiac in de nabijheid van Auch. De hoogbejaarde Sir Winston werd donderdagavond verrast door drie Londenaartjes die hem een sigaar, een bosje bloemen en een schriftelijke gelukwens kwamen brengen. Ze wa ren door hun vader meegenomen om „de grootste in leven zijnde man" te kunnen zien en spreken. WINNIPEG. Russische inspecteurs hebben glasscherven gevonden in Canadese tarwe, die naar de Sovjet-Unie gezonden is. Een Canadese ambtenaar, die dit mee deelde, zei dat de scherven vermoedelijk afkomstig zijn van flesjes, weggegooid door de havenarbeiders, die het graan aan boord van de schepen gebracht hebben. Een Rus sische brief met de klacht over de tarwe ging vergezeld van scherfjes. Het graan, dat met zeven schepen werd verzonden, is niet meer geschikt voor con sumptie. Het maakte deel uit van de par tij ter waarde van 500 miljoen dollar, die de Sovjet-Unie heeft gekocht. Er wordt re kening gehouden met de mogelijkheid, dat de scherven door elevatoren opgezogen zijn, alhoewel het de havenarbeiders streng verboden is flessen aan boord van graan schepen te brengen. Er zullen maatregelen getroffen worden om een herhaling te voorkomen. LONDEN. Sir Winston Churchill, de onverwoestbare, viert vandaag zijn 89e verjaardag met Lady Churchill en zijn kin deren en kleinkinderen in zijn Londense woning in Hyde Park Gate. Gelukwensen uit de gehele wered stroomden binnen. Speciale betekenis heeft de boodschap wel ke hij van de Conservatieven uit zijn kies district in het Londense voorstadje Wood ford ontving. Na meer dan zestig jaar deel te hebben uitgemaakt van het Lagerhuis, is dit Sir Winstons laatste parlementaire zit ting. Bij de aanstaande verkiezingen, die hoogstwaarschijnlijk in mei of juni zullen worden gehouden, zal hij aftreden. Sir Winston is, als lid met de meeste dienst jaren, de „Vader van het huis". Zoals altijd kreeg Sir Winston weer een magnifieke verjaardagstaart van vele verdiepingen, vervaardigd door een banketbakker in So- ho en uit traditie voorzien van symbolen op zijn lange, rijke leven betrekking heb bend. Aan dit kunststuk is wekenlang ge werkt. WASHINGTON (Reuter/AFP) Bij het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is een wetsontwerp ingediend, waarbij me vrouw Kennedy voor de tijd van een half jaar de beschikking krijgt over een eigen kantoor, met personeel en een secretaris (secretaresse). Hiervoor zal een bedrag van vijftigduizend dollar beschikbaar wor den gesteld. Voorts wordt mevrouw Ken nedy vqor, tyiar leven he^ reelat, .tol het portvrij verzenden van poststukken ver leend. Als weduwp van een president ont vangt mevrouw "Kdnnedy; dvfefeenkomstig de Amerikaanse wet, een pensioen van tienduizend dollar per jaar. Omstreeks 185.000 brieven en meer dan (Van onze correspondent) PARIJS Ex-kapitein Curutchet, die behoorde tot de laatste opperleiders van de O.A.S. die nog niet waren gepakt, is op het vliegveld van Dakar, de hoofd stad van Senegal, in Centraal-Afrika, op verzoek van de Franse regering, ge arresteerd. Onlangs was hij door de Zwitserse au toriteiten, die hem niet aan Frankrijk wil den uitleveren, over de grens gezet en gisteren kwam hij vanuit Rome in Dakar aan op doorreis naar Montevideo, de hoofdstad van de Zuidamerikaanse staat Uruguay. Parijs heeft de Senegalese re gering om uitlevering van deze gevaar lijke O.A.S.-chef verzocht. Vanwege zijn actiesin de geheime le- gerorganisatie waren al vier arrestatie bevelen tegen hem uitgevaardigd. Op Cu rutchet rust de ernstige verdenking dat hij de hand heeft gehad in de moord op de Parijse bankier Lafont, een persoonlij ke vriend van De Gaulle, die geweigerd had een financiële bijdrage aan de O.A.S te leveren. WASHINGTON (Reuter-AFP) De Raad van de Organisatie van Amerikaan se Staten (O.A.S.) komt dinsdag op ver zoek van Venezuela bijeen in het kader van het inter-Amerikaanse verdrag van wederzijdse bijstand om de buitenlandse steun aan de actieve ondergrondse bewe ging in Venezuela te bespreken. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de Cubaanse rege ring beschuldigd van het voeren van een politiek van indirecte agressie op het Amerikaanse continent en van het ver oorzaken van moeilijkheden in de Ame rikaanse republieken, zoals in t Venezuela. Het ontdekken van een opslagplaats met wapens die zonder twijfel uit Cuba af komstig waren de Venezolaanse rege ring heeft bekendgemaakt dat op 3 no vember een geheime opslagplaats met drie ton wapens was ontdekt toont aan dat Cuba het communisme niet alleen .door ondergrondse propaganda, met geld en geoefende agenten verbreidt, maar ook met wapens en munitie, aldus het mini sterie. De Verenigde Staten blijven bereid met de andere Amerikaanse regeringen samen te werken om deze wapenleverin gen en het binnenkomen van ondergrond se agenten te verijdelen. 50.000 telegrammen zijn sedert de moord op Kennedy op het Witte Huis ontvangen. President Johnson van de Verenigde Staten heeft officieel gelast dat de basis Cape Canaveral voor het lanceren van ruimteraketten naar zijn voorganger, de vermoorde president Kennedy, wordt ge noemd. Het voorstel aan Johnson is woensdag gedaan door mevrouw Jacque line Kennedy, u 0Ê.8I ,g1 i a* toi Fr i p, - Bij een Londense kunsthandel in May- fair is een Renoir ter waarde van 3500 pond 35.000,gestolen. Het kleine schilderijtje, een kinderkopje voorstellen de, hing op een tentoonstelling welke van daag is gesloten en was verkocht aan iemand die onbekend wenst te blijven. Er is ergens in Nederland een heer ontdekt die merkwaardig genoeg bleek om enige publieke belangstelling te trek ken. Het merkwaardige van deze heer schuilt in het feit dat hij mensen verza melt die over een bijzonder hoog l.Q. be schikken. l.Q. is een toversleutel, voluit geheten intelligentie-quotiënt. Onze psy chologen hebben een methode uitgewerkt om aan de hand van een rekensom tot een exacte bepaling van iemands ver mogen te komen. Wie een laag cijfer haalt, wordt bij het leger der dom oren ingedeeld. Wie daarentegen boven de gemiddelde maat uitstijgt, belandt bij de keurklasse der bollebozen. De ontdekte heer nu is eigenaar van een indrukwekkend l.Q. en heeft een kring van gelijkwaardigen gesticht, op dat hij niet steeds van zijn l.Q.-ladder hoeft af te dalen, maar ook eens een verstandig woordje kan praten. Daarvoor is hij door velen gelaakt en slechts door een enkeling geprezen. De velen beticht ten de heer van verwaandheid, snobisme en andere onplezierige wezenstrekken. De prijzende enkeling echter gaf blijk van begrip voor des heren hunkering naar verstandelijke evenknieën. Ik vraag mij af wie ten dezen eigenlijk recht van meespreken heeft. Alleen dege nen die op een minstens even hoog I.Q.- niveau staan als de hunkerende heerOf ook zij die wetenschappelijk als minder begaafden zijn gebrandmerkt? Ik zou mij kunnen voorstellen dat de bekriti seerde de bezwaren van deze laatste ca tegorie langs zijn intellectuele wapenrus ting laat afglijden. Hun oordeel kan hem niet deren. Maar er is nog een derde categorie, namelijk van hen wier geestvermogens nooit aan de wetenschappelijke kaak zijn gesteld, de lieden die volkomen zonder l.Q. door dit tranendal schrijden. Missen zij het recht hun zegje te doen? Zo ja. dan heb ik te zwijgen. Toen ik tot de jaren was gekomen, kon men nog de maatschappij binnentreden zonder aan de douane-formaliteiten der psychotechnici t e worden onderworpen. Later, bij het toenemen der beschaving, leerde een blik op de advertentie-kolom men rfiij dat er een heel nieuw arbeids veld ten ongerieve van sollicitanten was ontsloten. Daar ik inmiddels mijn eerste en tevens laatste betrekking had neerge legd en als kleine zelfstandige ronddoolde, bleef mij het voorrecht van een deskun dig vastgesteld l.Q. ontzegd. Ik kan deze leemte verhelpen door mij met bovenaan- geduide heer te verstaan over opname in zijn knappe-koppen-kring. Dan immers zal ik me hebben te onderwerpen aan een proef die moet uitwijzen of mijn kop al dan niet voldoende intelligentie bevat. Be vreesd voor een smadelijke uitslag, heb ik besloten mij niet te melden en dus mijn l.Q. in het ongewisse te laten. Een en an der geeft mij aanleiding mij \e onthou den van een oordeel inzake de activiteiten van deze heer. Het zij mij slechts ver gund nogmaals te zeggen dat l.Q. intelli gentie-quotiën t betekent en niet bijvoor beeld ingebeelde quibus. Tupilak. „Tupilak" is de naam van de eerste politieke partij in de geschiede nis van Groenland. Ze is genoemd naar de legendarische Groeniandse weerwolf. De partij wil voor de Groenlanders de zelfde behandeling als die van de Denen. Opgeborgen. De 59-jarige baron Alexander von Lüdinghausenwolff, die beweert een achterkleinzoon van tsaar Alexander van Rusland te zijn, is door een recht bank in West-Berlijn wegens oplichting en diefstal veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht jaar en levenslange „beschermende hechtenis." De baron, die vroeger page was aan het Russische hof, heeft zich in verscheidene landen schuldig gemaakt aan oplichterij en ho teldiefstallen. Op verzoeken van Oosten rijk en Italië om zijn uitlevering, zal niet kunnen worden ingegaan, daar hij voor de rest van zijn leven in een Ber- lijnse gevangenis zal worden opgebor gen. Advertentie Resultaat van interessante hobby De 12-jarige E.E. heeft het gepresteerd om zonder enig gereedschap op één avond een elektronisch orgel te bouwen. Het instrument is door zijn kleine afmetingen gemakkelijk te verplaatsen. Vanavond zal de jonge hob- by-ist een openraam-concert geven, waarbij met gebruikmaking van slechts één vinger het beroemde „Boer, daar ligt een kip in 't water" zal worden uitgevoerd. Het orgel werd samengesteld uit onderdelen van een Philips bouwdoos EE 20. RADIO-HOBBY-SPECIALISTEN Nassaulaan 10 - Haarlem Bedenktijd. De Britse regering zal streng gaan optreden tegen colporteurs die aan de deur huisvrouwen overreden dingen te kopen die ze zich niet kunnen veroor loven. Een nieuw wetsontwerp dat vermoedelijk tegen Pasen wet zal wor den geeft de huisvrouwen recht op vier dagen bedenktijd over elke huur koopovereenkomst die zij thuis getekend hebben. Indien zij en/of haar echtgenoot de goederen niet willen hebben dan kun nen ze teruggestuurd worden en moet de verkoper de aanbetaling teruggeven. „Onverantwoordelijk". Enige tientallen Britten zijn vrijdag voor niets naar de Joegoslavische ambassade gekomen voor een receptie. Volgens een woord voerder van de ambassade had „een groep onverantwoordelijke emigranten" de gefingeerde uitnodigingen gestuurd aan een aantal minder bekende personen in het openbare leven. Het was gisteren twintig jaar geleden dat de communis ten in Joegoslavië aan de macht geko men zijn. Van een receptie was afge zien wegens de moord op president Ken nedy. Mes goed mijnheer! Een rechtbank te Fos- sano heeft een jonge kapper vrijgespro ken van de beschuldiging dat hij „letsel heeft veroorzaakt door onvoorzichtig heid, nalatigheid of ondeskundigheid." De kapper had bij het scheren van een zakenman een snee van drie centimeter lengte toegebracht in de linkerwang. Tij dens het onderzoek heeft een aantal re chercheurs zich laten scheren bij de kapper. Zij deelden als getuigendeskun- digen mee dat de kapper volgens hen een uiterst deskundig baardsnijder is. Aanslag. Tussen de Columbiaanse haven stad Buenaventura en Cali heeft een zware bomontploffing de oliepijpleiding langs de kust vernield. De schade is aanzienlijk. In Columbia heerst de laat ste dagen grote terroristische activiteit, vermoedelijk in verband met inter-Ame rikaanse militaire oefeningen, die dezer dagen in de Caribische zee zijn gehou den. Kijk. De oudste inwoonster van België, mevrouw Sofie Leys, is 105 jaar gewor den. Koning Boudewijn en koningin Fa- biola zonden haar een bloemenmand en een zilveren schaal. Haar kijk op de mo derne tijd: „Vroeger waren de mensen in hun armoede tevredener dan nu." Eet smakelijk! Het Westduitse ministerie van Gezondheid heeft meegedeeld dat er geen reden is voor paniek over de be smette Argentijnse hazen omdat de bacillen bij het braden gedood worden. Een woordvoerder van het ministerie zei dat wel bijzondere voorzorgen ge nomen moeten worden bij het wassen en bereiden van het vlees. Bovendien moet de kok of kokkin na het braden de han den wassen. Spion. De Tsjech Stefan Halama is tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionage voor West-Duitsiarr' zo bericht het Tsjechoslowaakse persbr reau C.T.K. De man had bekend dat b: als agent was aangeworven bij bezoc' van familie in West-Duitsland. Volger^ het C.T.K. volgde hij een spionagecur- sus te Munchen en stuurde hij in onzicH bare inkt tussen de regels van onschul dige brieven zijn gecodeerde inlichtin gen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3