I Ir AGENDA J AEG TRESLONG 3 Nederland herdacht 150 jaar onafhankelijkheid lekker en gezond YT POLLE, PELLI EN PINGO «5 Kort en bondig AEG AUTOMATIC A Steekpartij in Rotterdam Culemborgse korpschef in verzekering gesteld DOEPIE EN DE WONDERK EUKEN Van decimaal naar tweetallig stelsel Geld op straat in Aalten Vannacht kans op lichte vorst MAANDAG 2 DECEMBER 1963 2 Haarlem DE PAARLAARSTEEG 12 MEER DAN 3000 GESCHENKEN apart en origineel HANDWERK, ook in de laagste prijzen Veis en-I J muiden Beverwijk PERFECT L f 30.- HILLEGOM gala.kerstdiner.da reservering Dr. Max Euwe: WAT fó DAT \STlU-eai VOOR EEN BOEK? J 606K0VB? HYP-HYP -HYPNOSE*»# DAT 61N6AVPRACHT16*N - W/AT MOET IK NO DOEN®/ HYPPYPYHYP- e06M806M,„ 66NS KMKENjOF HET At» KAM»»» OH,4JE2teT ER óRtezeuö oir»». JA.6RAAÖ IK6A MAAR K6V6R W66 TOASTER f 69.50 sl e 0 n -J? Ruim duizend. Amsterdammers heb ben zaterdagmiddag gedemonstreerd tegen de prijsstijgingen en voor een absolute prijsstop gecombineerd met een uitkering ineens in december, een duurtetoeslag voor de bejaarden en de sociaal gesteunden, en een loonsverhoging voor alle werknemers. In de J.P. Heijestraat uitte het Eerste Kamerlid mevrouw A. van Omme ren-Averink (CPN) scherpe kritiek op de minister van Economische Zaken. Zij geloofde dat de loonsverhoging op 1 januari reeds voor een groot deel door prijsstijgingen is verloren gegaan. De demonstratie eindigde op het Maghelhaensplein, waar de vak bondsleider Freek Meis zei het de regering kwalijk te nemen, dat zij met veel fanfare prijsmaatregelen aankondigt, die er bijvoorbeeld op neerkomen dat koffiemelk niet acht cent maar zeven cent duurder wordt. Hy achtte het nuttig dat de arbeiders in de bedrijven in december gaan strijden voor een uitkering ineens. c Stadsschouwburg, vandaag en dinsdag 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Een veilig stekkie" van Michel André. Regie: Richard Flink. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „The great escape", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u. en dinsdag alleen 20 u.: „De wrekers van de Maffia", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u-: „Raptus, het af schuwelijke geheim van dr. Hichcock", ■w* j- - Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Hier is Lem- my Caution", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Spaar de spotvogels", 14 j. Dinsdag 20 u.: .Boccaccio '70", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Diep in het graf", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Trommen des doods", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Pas op voor boudoirleeuwen", 18 j. Monopole (Zandvoort), tot en met don derdag geen voorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 621 Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 uur en zon- en feest dagen van 13-17 uur. Prentenkabinet: Tentoonstelling van etsen van Rembrandt. Vishal: Tentoonstelling collectie moderne kunst uit eigen bezit. Geopend dagelijks van 10-17 uur, Zondag van 13-17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen van Herman Dijkstra. Dage lijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. Tot en met 31 december, 's Zaterdags en zondags van 10-18 uur en van 20-21 uur. Dagelijks grammofoonplatenconcert van 21-22 uur: Mozart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): H. F. Bootzaal: Tweede etage: Tentoonstelling „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-22.30 uur. Wandelgangen Stadsschouwburg: In de cember werken van Els Boven. Woonhuis Van Looy: Geopend donder dags van 10-12.30 en van 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geoper-* van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede, tentoon stelling van historische stoommachines, maquette over Nederland en overzicht watersnoodramp 1953. Dagelijks geopend van 10-16 uur en zondag van 9-16 uur. Kunstzaal Barteljoris (Barteljorisstr. 32): Tentoonstelling van kunstwerken van Frans Verpoorten, Hannes Postma, Kees Okx en A. van Mourik-Pohl. Geopend maandag van 13-13 u. en dinsdag t./m. zaterdag van 9-18 u. Tot en met 5 dec. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalse- weg 158. Overveen tot 15 december kunst markt „Van een riks tot honderd gulden". Dagelijks geopend van 10-17 uur. 's Zon dags van 14-17 uur. Advertentie ORIENT DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam vest. Cabaret ,,'t Is Zonde", door Frans en Fiet Koster, Annelies Bouma, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano). Dage lijks geopend (behalve maandag) van 20 u. af, cabaret van 21-23.00 uur. MAANDAG 2 DECEMBER City, 20 u.: .Hellegebroed". Stadsschouwburg, 19.30 u.: Sint Nicolaas- feest schooljeugd Velsen; O.T.V. „Kenne meriand."-«peelt „Tonio weet er raad op". Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19. tot 21.30 ijt; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 u.; filiaal Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. R.K.-Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; parochiezaal Venusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 u.; Jozefhuis. Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal Santpoort 14 tot 17 en 19 tot 21 u. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DINSDAG 3 DECEMBER City, 20 u.: „Hellegebroed". Stadsschouwburg, 19.30 u.: St. Nicolaas- feest als maandag. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; „De Duinpan", Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21 u. R.K.-Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 u. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandag. MAANDAG 2 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De onbevredigden". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De wur gende gangstergreep". W.B.-Theater, 20 u.: „Carré der gijze laars". DINSDAG 3 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De onbevredigden". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „De wur gende gangstergreep". Advertentie 'sAvfe'/SSSSr, ,.<j Met een padvindersdolkmes heeft zater dagavond een 28-jarige postloper uit Schiedam een negentien-jarige jongeman op het Kruisplein te Rotterdam zo ernstig getroffen dat er vermoedelijk operatief zal moeten worden ingegrepen. Vier jongelui spraken enkele meisjes aan op een manier die de postloper niet be viel. Hij meende dat de meisjes veerden lastiggevallen en sprak de jongens aan. Eén van hen, een negentien-jarige mili tair uit Rotterdam, gaf hem een duw tegen de schouder en verzocht hem er zich niet mee te bemoeien. Meteen trok de postloper het mes en trof de ander onder het linkerschouderblad. De dader, die geen pöging deed om weg te lopen, werd door de politie inge rekend. Advertentie uitgebreide SPUSKAART onb KIPETEN ƒ6.5O dagelijks DINER.en SOIREE. DANSANTE -'O 'jaar 02520.5347 Kerk gesloten. Om ongelukken te voorkomen is het de 300 jaar oude gebouw van Nederlands Hervormde Kerk in Hee renveen gesloten. Verzakkingen maakten deze maatregel noodzakelijk. Door het ge wicht van de oude toren waren de span ningen op de muren zodanig toegenomen, dat men de klok niet meer durfde te lui den. Ook het bespelen van het orgel werd nagelaten. Het gebouw zal worden her steld. In Scheveningen is de landing van prins leeft thans in een systeem van sociale ze Willem zaterdag het hoogtepunt geworden kerheid en men is een comfort gewoon in de viering van 150 jaar Nederlandse waar toentertijd niemand aan kon tippen onafhankelijkheid. In het hart van het vis- Men heeft de vrouw ontdekt als gelijk sersdorp en aan het strand is een feest waardig mens. Men heeft het kind even gevierd dat door oprechtheid het karak- zeer ontdekt in zijn eigen waarde. De al ter van een openluchtspel verloor. Ko- beidersklasse, in armoede opgekomen ningin Juliana en prinses Beatrix, mei heeft door de arbeidersbeweging een ont minister-president Marijnen, burgemeester wikkeling mogelijk gemaakt, die gelukkig Kolfschoten van Den Haag en vele andere heeft geleid tot volledige erkenning van autoriteiten, honderden schoolkinderen op hun staatsrechtelijke en maatschappelijke het strand en enige duizenden belangstel- volwaardigheid. Óns driedelig koninkrijk lenden op de boulevard, zagen de recon- voormalige koloniale mogendheid structie van de landing van de prins in hee'ft een andere visie ook naar buiten 1813. Stoere visserslui droegen de vorst aan gekregen en wel een innerlijk gevoel van land. De rit op de bolderende nettenwagen gelijkheid met alle andere naties. Het vroe- werd een glorieuze intocht. In vele plaat- ger neutrale Nederland is bewust lid van sen in het land werd zaterdag 150 jaar de Europese en de Atlantische Gemeen onafhankelijkheid herdacht, maar in Sche- schap geworden. veningen werd het gevierd en Nederland De koningin dacht verder aan de indu keek toe op de beeldbuis. striële revolutie, die zoveel van deze enor jy I nie veranderingen heeft teweeg gebracht K ratislegging maar ook tweq wereldoorlogen mogelijk Een sobere plechtigheid op het Haagse §emaakt' Plein 1813 was de eerste van een reeks mens van 1963 is wel neel anders dan herdenkingsplechtigheden. De koningin en van 1813. Toch kunnen twee mensen de prins legden bij het standbeeld van ko- levans die 2x 75 jaar omspannen. Onze ning Willem I een krans en onze oudste 12-miljoenste kan nog mensen ontmoeten prinses hield een korte toespraak. Koor- d'e in 2113 zullen leven, zang, muziek van de Koninklijke Militaire Het jaar 1963, aldus de koningin, is geen Kapel en het gezamenlijk zingen van twee nieuw begin, zoals 1813 en ook 1945, maar coupletten van het Wilhelmus besloten de 's he<len en voor ons, nu, het be> plechtigheid. langrijkste moment. De koningin en de prinses woonden la- worden eisen aan ons gesteld, waar ter in het Vredespaleis een bijeenkomst aan wij moeten voldoen. Naast een goede bij, waar prof. mr. H. F. van Panhuys en Nederlander is het ook steeds in groeiende de heer P. A. Wackie Eysten herdenkings- mate nodig tevens een goede Europeaan redevoeringen uitspraken. en een goede wereldburger te zijn. We zul len ons tevens terdege bewust moeten zijn Interkerkelijke van de grotere en groeiende verantwoor jj-v i 1 delijkheid die dit voor ons meebrengt. Het atenst in UOfflRCVR gaat erom, volledig mens onder mensen Des avonds woonden de koningin en de te zijn, wat ten slotte onze opdracht is prinsessen Beatrix en Margriet een inter- Wij kunnen niet meer leven in onze uiterst kerkelijke bijeenkomst bij in de Domkerk ingewikkelde maatschappij dan met be te Utrecht, waar gesproken is door prof. hulp van deskundigen. Nu is er het ge> dr. W. F. Dankbaar, voorzitter van de vaar, dat deskundigen over dingen spre Oecumenische Raad van Kerken, mgr. M. ken en dat nog wel in vaktaal die A. Jansen, bisschop van Rotterdam, dr. geen ander meer begrijpt, ook niet de des P. G. Kunst, praeses van de Generale Sy- kundigen van andere gebieden met an node der Gereformeerde Kerken en prof. dere vaktalen. Dit kan alleen verholpen dr. P. J. Maan, pastoor van de Oud-Ka- worden als deskundigen ook algemene vor tholieke Kerk te Utrecht. ming hebben en bovendien waarlijk mens Mgr. Jansen noemde het een reden tot zijn vreugde dat de kerken met elkaar het 150- Een groot mens met een uitgesproken jarig bestaan van het koninkrijk kunnen talent zal men volledige kansen moeten vieren. In 1813 zou een gezamenlijke dienst bieden. Democratie betekent o.a. gelijke onmogelijk zijn geweest. Het Nederlandse kansen voor ieder, maar niet: een groot volk heeft een koningshuis, dat zijn taak iemand neerhalen tot het peil van de mid waardig vervult en een teken van Gods delmaat koningschap is. Daarvoor is dankbaarheid De konigin zag in samenwerking de sleu' op haar plaats. Maar God doet ook een tel voor onze toekomst. Samenwerking beroep op onze eigen verantwoordelijk- moet echter niet ontaarden in een welige heid. De natie moet een koninklijke natie woekerende groei van organisatievormen zijn. Wanneer vrijheid, eenheid en trouw Daar moet men bovenuit kunnen blijven in goddelijk licht bezien worden, is hun kijken, wil men er niet in verstrikt ra diepe zin pas duidelijk, aldus mgr. Jan- ken. Goede samenwerking brengt tevens sen. uitkomst uit de grauwe vereenzaming, die de mens in de massa van deze tijd zo Koninklijk WOOrd makkelijk moet ondergaan en doet onder In een uitzending van radio en televisie gaan' is„hetJ ,fe"v?u^ige be uit paleis Soestdijk heeft zaterdagavond, gr'P ''I1615.1 elkander lief dat de enige na een inleidend woord van prins Bern- f?">ndslag «.waarop men de toekomst bou 1 I tttam IrO n UaI i e H a U „4 H a K r hard en een visie van de vier prinsessen wen kan. Het is de haat, die hem kan 11WI W 4.11 4.4,11 V iOlv Uil 414- V 14.1 11 Ilill4.u0 4.ll I I op het vorstelijk verleden, koningin Julia- -2?als. dezer dagen we® m 44,nnrd I met n schok hebben moeten ervaren, al dus de vorstin. ha eën toespraak gehouden, een woord van bezinning op verleden, heden en toe komst. De vorstin zei onder meer dat in 150 jaar zeer veel is veranderd. Nederland had in 1813 ruim 2 miljoen inwoners, in 1863 bijna 3miljoen, in 1913 ruim 6 miljoen en nu 12 miljoen. In 1813 duurde gemiddeld het mensenle ven 35 jaren en nu, in 1963, 73 Ongeveer I r,^T™ t 10 percent van ons volk is boven de 65 Culemb°r* is d°°r dicier van Justitie jaar. De korpschef van de gemeentepolitie in Ontwikkeling en kundigheid, door de fe nomenale groei van wetenschap en tech niek, zijn, vergeleken met toen, tot dui zelingwekkende hoogten gestegen. Advertentie 20 cent per rol te Utrecht in verzekering gesteld op ver denking van financiële onregelmatigheden Reeds geruime tijd deen er in Culem borg geruchten de ronde over geschillen ^*n I binnen het korps. Er zou sprake zijn van een gezagscrisis. Over deze kwestie zijn onlangs vragen gesteld in de Tweede Ka mer. De in zekerheidsstelling van de korps chef is een gevolg van een disciplinair on derzoek dat door de burgemeester van Cu lemborg, de heer A. J. M. van Konings bruggen, was gelast. De korpschef is in het paleis van Justitie in Amsterdam door de commissaris van de rijksrecherche, de heer Taconis, verhoord. Na afloop van dit verhoor heeft mr. W. H. Overbeek, offi cier van Justitie te Utrecht, de korpschef in staat van verdenking gesteld. Dr. Max Euwe is van mening, dat het I decimale stelsel over 25 jaar wellicht een tweetallig stelsel zal zijn geworden, vol gens het principe waarop de computor is gebaseerd. Dit zou de schoolopleiding met een jaar bekorten. Hij zei dit op een conferentie voor het I middelbaar economisch en administratief onderwijs van het algemeen pedagogisch centrum in Amersfoort. 48-49. Gelukkigmet die straal spuitwater was het vuurtje gauw geblust. Ze juichten allemaal, want ze hadden wel in angst gezeten, toen die vlammen opste gen! Willem Spuitwaterfles stond er tevre den en 'n beetje trots bij. Dat heb je mooi opgeknapt, Willem! lachten de anderen. En Willem Spuitwaterfles knipoogde. Ja, laat dat maar aan mij over! zei hij. Als ik spuit, doe ik het goed ook! Nu lag er op de vloer alleen nog maar een half verbrande krant.... .-fSSQ-A. PI B tonwums, In Aalten ligt het geld op straat. Dit ondervonden dezer dagen twee jeugdige ingezetenen, die midden in het dorp een schijnbaar achteloos weggeworpen envelop opraapten. Zij keken erin en ontdekten tot hun stomme verbazing een aantal bank biljetten. De envelop bleek enkele duizenden guldens te bevatten. De jongens stelden onmiddellijk de rijkspolitie van de vondst in kennis. Daar wacht men nu maar af of zich een gegadigde zal komen melden Er wordt in Aalten overigens wel vaker nonchalant met geld omge sprongen. De heer J. Heideman kan daarover meepraten. Als depothou der van een chemisch reinigings- bedrijfs kreeg hij dezer dagen een kostuum aangeboden dat gestoomd moest worden. Toen hij de zakken nazocht op eventueel achtergebleven voorwerpen, vond hij maar liefst drie bankbiljetten van elk f 100,Toen hij de eigenaar van het kostuum van de vondst in kennis stelde, was het antwoord: „Hè, wat vreemd dat we dat geld niet gemist hebben." De bankbiljetten hadden, zo bleek ach teraf, twee jaar in het pak gezeten. Politieke studentenverenigingen. In Den Haag is een voorlopige raad van poli tieke studentenverenigingen in Nederland opgericht. Hiertoe werd besloten door ver tegenwoordigers van de democratisch socialistische studentenvereniging „Poli- teia", de federatie van democratisch so cialistische studentendisputen, de federa tie van liberale studentenverenigingen in Nederland, de katholieke staatkundige studiegroepenfederatie en de Nederlands staatkundige studentenfederatie. Brand in veevoederbedrijf. Een korte, maar vrij felle brand heeft zaterdagmid dag veel schade toegebracht aan een der houten elevators in de opslagplaats van een groot veevoederbedrijf aan de Rotter damse Rijnhaven. Trein reed auto aan. Op de onbewaak te spoorwegovergang Stoutenburg tussen Achterveld en Hoevelaken is zaterdag avond om half negen een personenauto door een trein aangereden en in brand ge vlogen. De bestuurder kon juist op tijd uit zijn auto stappen. Minister Luns. De Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H., Luns, zal in december een officieel bezoek aan Denemarken brengen. De mi nister reist op maandag 9 december naar Kopenhagen. Matroos verdronken. De 27-jarige Duitse matroos Erich Thielen, opvarende van het Duitse sleepschip „Wfag", is in de Nieuwe Maas verdronken. Voor Hongarjje. Het Actiecomité in Lisse voor de nood in Hongarije heeft, dank zij veler medewerking, niet minder dan 27 pakketten kleding en linnengoed naar oHngarije kunnen verzenden. Er was ook geld binnengekomen voor de verzend kosten. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mee: Gedurende het weekeinde hebben zich belangrijke veranderingen in de luchtdruk verdeling voltrokken. Een diepe depressie tussen IJsland en Groenland verdween geheel, waarbij de luchtdruk op een daar op vastliggend weerschip ongeveer 70 mil- libaar steeg. Er bevindt zich daar nu een hogedrukgebied dat via Zuid-Scandinavië in verbinding is gekomen met een ander hogedrukgebied boven Midden-Rusland. Door nieuwe storingen op de oceaan vormde" zich een gecompliceerd lagedruk gebied, dat zich uitstrekt van het zee gebied ten westen van Ierland langs Por tugal tot bij Madeira. Hierdoor zullen de barometerstanden ook in Zuid-Franarijk wat lager worden. Dit heeft tot gevolg dat boven West- en Midden-Europa de winden uit zuidoost tot oost wat zijn toe genomen, waardoor ook naar ons land geleidelijk koudere lucht wordt aange voerd. In de afgelopen nacht kwamen in het noordoosten van het land reeds tem peraturen om het vriespunt voor. Ver wacht moet worden, dat het in de komen de nacht op verschillende plaatsen licht vriest. De middagtemperaturen worden geleidelijk ook wat lager maar blijven nog boven het vriespunt. De kans op neer slag is de eerste paar dagen gering. WKERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c? «t d binnen- en buitenland. sj d Neerslaglaatste 24 uur. S o ca Den Helder zwaar bew. o 7 0 Ypenburg zwaar bew. óno 6 0 Vlissingen zwaar bew. o 8 Eelde mist o 7 0.1 De Bilt half bew. 0 8 0 Twente zwaar bew. ono 8 0 Eindhoven zwaar béw. o 8 0 Z.-Limburg zwaar bew. o 9 0 Helsinki geheel bew. windst. -3 0 Stockholm geheel bew. ono 3 0 Oslo geheel bew. n 3 0 Kopenhagen zwaar bew. ozo 6 0 Aberdeen geheel bew. ozo 8 1 Londen geheel bew. no 8 0 Amsterdam zwaar bew. o 7 0 Brussel zwaar bew. o 9 0 Luxemburg geheel bew. ono 6 0 Parijs zwaar bew. ono 10 0 Bordeaux geheel bew. o 10 0 Grenoble geheel bew. windst. 10 0 Nice zwaar bew. o 16 0 Berlijn onbewolkt o 6 0 Frankfort geheel bew. o 7 0 München geheel bew. zo 2 0 Zürich geheel bew. no 2 0 Genéve geheél bew. ono 5 0 Locamo geheel bew. windst. 10 0 Wenen onbewolkt ozo 4 0 Innsbruck onbewolkt w 9 0 Belgrado onbewolkt o 15 Athene zwaar bew. nno 14 Rome mist windst. 18 Ajaccio zwaar bew. ono 18 0 Dinsdag 3 december Zon op 8.27 uur, onder 16.32 uur. Maan op 19,08 uur, onder 11.07 uur. Maanstanden 7 dec. 22.34 uur laatste kwartier 16 dec. 03.07 uur nieuwe maan 23 dec. 20.55 uur eerste kwartier 30 dec. 12.04 uur volle maan Hoog en laag water ,.i IJmuiden Maandag 2 december Hoogwater 4.13 uur en 16.28 uur. Laag water 1215 uur. Dinsdag 3 december Hoog water 4.59 uur en 17.16 uur. Laag water 0.38 uur en 13.00 uur. Het hoog en laag water te ZandvOort 10 tot 15 minuten vro?g»r dan tn TJnrv'd

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2