Grote beroering in Engeland om het wel en wee van BOAC Vijf topfiguren gevraagd om hun ontslag te nemen Geen NAVO-vergadering, topleiders naar Johnson "Tróuw aan de beste sigaret Russen geven Amerikanen gegevens over Oswald MISSCHIEN DRIESSEN m Amerikaanse troepen moeten nog in West-Duitsland blijven HENSEN WERELDNIEUWS Handtas VAN NIEL m m S3 Papieren door Dobrinjin overhandigd Silberbauer trad ook op als aanklager Engeland zal voor Maleisië vechten Kanselier Erhard voor televisie ^Qraatótoel MAANDAG 2 DECEMBER 1963 Amerikaanse president heeft overladen agenda 'Op Je Maria Storm dusters Helanca-pantalons Natuurlijk LONDEN. Er is beroering ontstaan, omdat de Britse minister van Lucht vaart, Amery, opnieuw twee commissa rissen van de BOAC heeft verzocht af te treden. Het zijn lord Tweedsmuir en lord Rennell. Tweedsmuir heeft verklaard dat hij van plan is aan te blijven tot zijn functie in juni afloopt. Deze kwestie komt vandaag in het Lagerhuis waar beslist moet worden over het voorstel om de leningsbevoegd heid van de BOAC te verruimen. De oppositie zal haar aanval concentre ren op pogingen om winstgevende diensten van de BOAC in Afrika aan de particuliere British United Airways over te doen en op wanbeheer en inefficiency van de staats luchtvaartmaatschappij. ,?f z'^n ^ans vijf topleiders betrokken bij 't BOAC-drama, de voorzitter Sir Mat thew Slatterv en de directeur Sir Basil Smallpiece namen hun ontslag, maar niet uit vrije wil, zoals zij later verklaarden. Het was de minister, die hen tot heengaan heeft gedwongen. Ook de plaatsvervan gend voorzitter Sir Wilfred Neden trad af. De regering weigert 'het cumulatieve te kort van achthonderd miljoen gulden als definitief verloren te beschouwen en wil dat dit terugverdiend wordt. De BOAC verzet zich niet alleen hier tegen maar ook tegen het feit dat ze onder regerings invloed om prestigeredenen niet-econo- sche routes in stand moet houden. Op een vergadering van oudere BOAC- piloten is tegen de ontslagen van de lei dende figuren geprotesteerd. BOAC heeft besloten om een bedrag van twintig mil joen pond aan publiciteit voor het nieuwe straal passagiers vliegtuig de Vickers VC 110 te besteden. Er komen o.a. enorme reclame-schuttingen langs het Suezkanaal en lichtreclames op Timesquare in New i ork. En er zal in vijftig landen op groot scheepse wijze worden geadverteerd. De VC 110 zal in april zijn debuut maken op de lijn naar West-Afrika en komt in ok tober in de dienst op Tokio. Geklaagd wordt dat de BOAC te veel vliegtuigen in dienst of in bestelling heeft. De BOAC heeft een order geplaatst van 45 VC's 110, die volgens sommigen niet al lemaal nodig zijn. Er zijn er reeds drie afbesteld. Nog meer afbestellingen zouden echter een enorm bedrag aan schadever goeding aan de fabriek, de Britse vlieg tuigcorporatie, met zich meebrengen. Er wordt ook kritiek gehoord op het feit dat BOAC vastgeklonken zit aan de Britse luchtvaartindustrie. Het Britse Lagerhuis gaat zich vandaag bezighouden met de gang van zaken bij de British Overseas Airways Corporation. Het debat wordt gehouden naar aanlei ding van een onlangs gepubliceerd rege ringsrapport. Aan de vooravond van het debat maak te de woordvoerder van de Labouropposi- tie op luchtvaartgebied, John Cronin, be kend dat de minister van Luchtvaart, Ju lian Amery, ten aanzien van regerings plannen voor een reorganisatie van de top leiding van het staatsbedrijf gestuit is op het verzet van twee leden van de raad van commissarissen, lord Tweedsmuir en lord Rennel of Rodd. Deze twee conser vatieve leden van het Hogerhuis zouden in gesprekken met de minister uiting heb ben gegeven aan hun ernstige bedenkin gen tegen de drastische reorganisatie. Zij zouden echter geen gehoor hebben gege ven aan een verzoek van de minister om af te treden. De 52-jarige lord Tweedsmuir maakt sinds 1955 deel uit van de raad van com missarissen. De 68-jarige lord Rennel is ondervoorzitter van de raad geweest. Sinds 1956 is hij gewoon lid van de raad. WASHINGTON (AFP en Reuter) Er beslaat de komende maanden geen enkele mogelijkheid voor het houden van een bijeenkomst van de hoogste leiders van de NAVO-landen. Dit is in Washington be kend gemaakt. Men merkt op dat president Lyndon Johnson tot de in november 1964 te hou den Amerikaanse presidentsverkiezingen een dermate zwaar programma heeft, dat hij onmogelijk een dergelijke conferentie zou kunnen bijwonen. Voorts moet Johnson in de komende maanden zijn regering „stroomlijnen" hetgeen, naar verwacht wordt, ook met veranderingen gepaard zal gaan. Ook de komende debatten in het Con gres zullen de volle aandacht van de pre sident vragen. Er komen namelijk talrijke wetsontwerpen aan de orde, waarvan wij len Kennedy goedkeuring heeft aanbevo len en die president Johnson voor zijn re kening heeft genomen. De mogelijkheid bestaat dat de presi dent in de komende maanden een aantal regeringsleiders en staatshoofden zal ont vangen, teneinde het overleg met hen, dat reeds op beperkte schaal plaats vond ter gelegenheid van het verblijf van deze buitenlandse staatslieden in Washington, waar zij de begrafenis van president Ken nedy bijwoonden, voort te zetten. President Johnson heeft regelingen ge troffen voor bezoeken aan de Verenigde Staten van de Britse premier, Sir Alec Douglas-Home, de Westduitse bondskanse lier dr. Ludwig Erhard, en president Segni van Italië. Op 27 en 28 december zal bondskanse lier Ehard de gast zijn president John son op diens boerderij in Texas. President Segni zal op 14 en 15 januari president Johnson in Washington bezoeken en de Britse premier zal de Amerikaanse presi dent op 12 en 13 februari, eveneens in Washington, ontmoeten. De bezoeken van bondskanselier Erhard en Sir Alex zullen „werkbezoeken voor uit gebreide bespreking van belangrijke kwes ties van gemeenschappelijk belang" zijn, aldus het Witte Huis. Zowel de Westduitse bondskanselier als de Britse premier zou vergezeld worden door de ministers van Buitenlandse Zaken, Schroder en Butler. Advertentie C IGARETTES AMERICA'S BEST TOBACCOS WASHINGTON (AP). - De Russische ambassadeur in Washington, Dobrinjin, heeft zaterdag de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk ge gevens over Lee Harvev Oswald ter be schikking gesteld. Dit heeft een woord Advertentie staat het niet op haar ver langlijst, toch hoopt iede- j. re vrouw op een ge schenk van ECHT GOUD! Goud, als teken van ver bondenheid en liefde of als waardering voor alles wat zij voor u betekent. Maak haar gelukkig met een gouden sieraad van BARTELJOR1SSTRAAT 1 Haarlem bij de Krocht - tel. 13131 Functionarissen van het ministerie van binnenlandse Zaken in Oostenrijk hebben neegedeeld dat Karl Silberbauer, die be kend heeft het gezin Frank te hebben ge- rrresteerd, ook Nederlanders heeft ver volgd omdat zij joden of neergeschoten geallieerde vliegers verborgen hielden. De functionarissen zeiden dat Silber bauer, wiens Gestapo-antecedenten door de Oostenrijkse en Nederlandse autoritei ten onderzocht worden, bekend heeft als tolk en aanklager opgetreden te zijn bij Gestapo-processen in Nederland. Silberbauer heeft tijdens het vooronder zoek verklaard dat hij Nederlandse be klaagden heeft verhoord en dat hij gead viseerd heeft over straffen voor Neder landse beklaagden. Silberbauer had hier aan toegevoegd dat de straffen die hij voorstelde gewoonlijk door zijn meerde ren werden bevestigd. Dit gebeurde meest al door Willy Lages, die de vonnissen te kende met een letter „L". In sommige gevallen zijn mensen, die joden of geallieerde piloten verborgen hielden, later ter dood veroordeeld en te rechtgesteld, aldus de functionarissen. Silberbauer, die in oktober door de Weense politie is geschorst, zal 17 decem ber verschijnen voor een disciplinaire commissie om zich te verantwoorden waarom hij, toen hij in 1953 door de Ween se politie werd aangenomen, zijn Gestapo- verleden verzwegen heeft. (Van onze correspondent) LONDEN. Sommige diplomatieke 'aarnemers in Londen geloven dat de ern- ge waarschuwing van premier Sir Alec ~>ouglas-Home aan het adres van presi dent Soekarno, dat Groot-Brittannië zelfs •n dit nucleaire tijdperk bereid is voor Maleisië te vechten, is ingegeven door de vrees dat de Indonesische president, zich eventueel in een militair avontuur zal storten, als enige uitweg voor de econo- nvsche ramp waarmee zijn land wordt bedreigd. 1.. WASHINGTON (Reuter). - De thans in de Verenigde Staten vertoevende Westduitse bondskanselier dr. Ludwig Erhard heeft zondag in Washington in een gesprek voor een Amerikaans tele visiestation verklaard dat hij er „de „grootst mogelijke bezwaren" tegen zou hebben, indien de Verenigde Staten nu de sterkte van hun troepen in de Bonds republiek zouden verminderen. „De aanwezigheid van de Amerikaanse strijdkrachten is een grote geruststelling voor het Duitse volk. Het beschouwt deze aanwezigheid, benevens het machtige arse naal van Amerikaanse kernwapens, als een zekerheid en een waarborg op zich zelf", aldus Erhard. Hij voegde hieraan toe: „De Bondsrepu bliek zal zeker niet de eis stellen, dat er in West-Duitsland een kernwapen tot ont wikkeling wordt gebracht. Zij verwacht echter wel in geval van een aanval met kernwapens te zullen worden verdedigd". De Westduitse bondskanselier verklaarde verder dat hij, na de dood van president Kennedy, geen wijziging verwacht in de Amerikaans-Duitse betrekkingen. „Ik ben er zeker van dat zich geen veranderingen zullen voordoen, omdat ik president John son en hij Duitsland kent", aldus Erhard. In antwoord op een vraag over een even tuele top'">; ieenkomst tussen president John son en d" SnvjetrussUehe regeringsleider Kroesjtsjec verklaarde Erhard „wij zou den geen bezwaar tegen een dergelijk overleg maken, aangenomen dat er werke lijk een mogelijkheid zou bestaan om het gevaar van een mogelijke oorlog te ver minderen. Dit is echter iets, dat door de Amerikaanse regering moet worden uitge maakt.. Met betrekking tot Europa waar schuwde Erhard dat zijn eerste ontmoe tingen met Johnson en met president Char les de Gaulle in zijn kwaliteit van kanse lier, niet kunnen leiden tot 't bijleggen van geschillen tussen Washington en Parijs. Maar, zo beloofde hij, Duitsland zal zijn best doen om een beter begrip tussen de Verenigde Staten en Frankrijk tot stand te brengen. Wij zouden blij zijn als dit ons zou lukken". Over de Engelse aansluiting bij de Euro- markt, in januari van dit jaar door De Gaulle verhinderd, zei Erhard. „Wij heb ben het niet opgegeven". Doch, zo zei hij, voor de Engelse verkiezingen kon Londen niet over dit onderwerp worden benaderd. „Het Europa van de zes moet worden aan gevuld met geheel Europa". Het Frans-Duitse verdrag van januari j.l., dat enige bezorgdheid in Washington heeft gewekt, is niet bedoeld „om Europa af te scheiden en te verdelen, maar om Europa te verenigen", zo zei de kanselier. „Wij willen de kontakten met Groot- Brittannië in stand houden en andere Europese landen dichter bij de E.E G. of in de E.E.G. brengen. Over de handel met de Russen zei hij dat Bonn geen bezwaar had tegen de ver koop van graan aan de landen van het communistisch blok, omdat ik geloof, dat het geen goede indruk op de wereld zou hebben gemaakt als uit onze houding Kort nadat een DC-8 van de Trans Canada Airlines was opgestegen van het vliegveld Dervan bij Montreal verongelukte het in een zware storm die met regen gepaard ging. Alle 118 inzittenden kwamen bi? de grote ramp om het leven. De brokstukken lagen over een grote afstand ver spreid. De politie heeft later van de vuurwapens gebruik moeten maken om plunderaars weg te houden van het wrak dat by het plaatsje St. The- rese de Blainville ligt. Onder de slachtoffers zouden zich drie Ameri- nen bevinden. De overigen zijn Cana dezen. Bij inwoners van het dorpje zijn huiszoekingen verricht. Daarbij kwamen verschillende wrakstukken op de proppen die als souvenirs waren meegenomen. zou zijn gebleken dat wij mensen die ver hongeren niet wensen te helpen". Ik ge loof dat de beslissing om graan te verko pen juist is geweest". Erhard gelooft niet in de mogelijkheid van een uitbreiding van de handel met het communistisch blok. De Russen, zo zei hij, willen handel op ruilbasis en zij hebben zeer weinig te bieden. Nog afge zien daarvan zijn de landen van het ooste lijk blok hoofdzakelijk geïnteresseerd in kapitaal- en investeringsgoederen. Hij verklaarde een tegenstander te zijn van het verlenen van kredieten op lange termijn aan de Sovjet-Unie een stand punt dat door Washington wordt gedeeld omdat „dit het de Russen mogelijk zóu maken zich uit een benarde economische situatie te redden. Ik geloof dat de be reidheid van de heer Kroestsjev om het tot op zekere hoogte met ons eens te zijn, afhankelijk is van de vraag of wij hem met langlopende kredieten uit een moei lijke situatie willen redden". voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. De documenten, die in het Russisch waren gesteld, zijn onmiddellijk doorge geven aan het FBI voor gebruik bij het onderzoek in de zaak Oswald. Er is nog geen aanwijzing of de do cumenten nieuwe inlichtingen inhouden die van belang zouden kunnen zijn bij het onderzoek naar de moord op Kennedy. Oswald heeft bijna drie jaar in de Sov jet-Unie gewoond. Hij ging in oktober 1959 naar Moskou en gaf daar te kennen dat hij zijn Amerikaans staatsburgerschap wil de opgeven. Hij keerde midden 1962 naar de Verenigde Staten terug. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de .Verenigde Statemd-e Sovjetunie fii-eUhad- den gevraagd om de consulaire gegevens van Oswald. 9 OS.Ti Het optreden van Dobrinjin moét wor den gezien als een vriendschappelijk ge baar om de Amerikaanse instanties bij hun onderzoek te helpen. De Russische premier Kroesjtsjev heeft de moord ver oordeeld die volgens de Moskouse pers door rechtse extremisten is voorbereid. Amerikaanse funktionarissen hebben la ter te kennen gegeven dat de gegevens die Dobrinjin aan Rusk heeft overhandigd, ook betrekking hadden op de manier waarop de Russische ambassade in Wash ington de aanvraag van Oswald om naar de Sovjet-Unie te mogen gaan had be handeld. Zij verklaarden dat de gegevens op twaalf blaadjes papier stonden. De papie ren leken eerder kopieën dat originele stukken te zijn. Welke gegevens er pre cies in stonden werd niet bekend gemaakt. De Amerikaanse ambassade in Moskou, die strikte orders heeft van het ministerie van Buitenlandse Zaken, weigerde over de Oswaldaffaire te spreken. Alle gegevens in de dossiers van de ambassade zijn naar Washington gezon den. De Amerikaanse ambassade in Moskou weigert commentaar te geven op de be kendmaking uit Washington dat de consu laire gegevens over Lee Harvey Oswald door de Russen ter beschikking zijn ge steld van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Bespiegeling Er zijn mensen die zich geregeld om de zoveel jaren een soort geestelijke dieptespiegel voorhouden, met de bedoe ling daarin de verandering van hun inner lijke trekken na te gaan. Het is een nuttige en, naarmate de leef tijd vordert, zelfs vaak troostrijke bezig heid. Hoe aangenaam is het niet, te kun nen constateren dat het innerlijk aan soe pelheid wint, in hetzelfde tempo waarin het uiterlijk zijn veerkracht verliest. Wat mijzelf betreft, pas ik die herwaar dering van mijn menselijke eigenschap pen zo ongeveer om de tien jaar toe. Die lange tussenperiode duidt op een, overi gens volslagen ongegrond, optimisme inza ke mijn levensduur en op voorzichtigheid. Immers, op die manier gun ik me de tijd tot het verbeteren of zorgvuldiger camou fleren van minder aangename karakter trekken en het aankweken van beminnelij ke kwaliteiten. Ik ben nu al enige tientallen jaren be zig met die niet ongebruikelijke zelfcon trole en in den beginne liep alles ge smeerd. Bij iedere terugblik verwierp ik mijn vroegere zelf volkomen en achtte me hervormd. Later begreep ik dat er iets mis moest zijn met deze methode, daar ik ondanks alle hervorming allerminst op weg was een heilige te worden. Bij een volgende zelfbe schouwing drong, met de overtuiging dat aan bepaalde ingewortelde eigenschappen niet te tornen viel, de onaantrekkelijke ge- gedachte zich op dat ik altijd onuitstaan baar was geweest. Daarom ben ik de spiegel zo gaan draai en dat de scherpe kanten van het beeld wat verdoezeld werden, zoals een verlepte •schoonheid zichzelf slechts in de weerschijn van rose lamplicht wil zien. Misschien komt er een dag dat ik het ding aan grui- zels sla. Dan zal ik menen, heel wijs ge handeld te hebben. Vervolgens kan ik weer helemaal opnieuw beginnen. Omdat die spiegel geen behoorlijk resultaat oplever de, kan ik dan een boekje nemen, waar in ik alle eerlijk opschrijf wat er niet aan me deugt. Dat boekje leg ik weg en her lees het na idem zoveel jaar. Ik zal be ginnen met me te verbazen en te verheu gen dat ik er iets beters aan kan toevoe gen. Daarna zal ik merken dat ik op de verkeerde weg ben, omdat ik onmogelijk een heilige kan worden. De spiegel zal me dan te binnen schieten en de gedachte dat ik misschien altijd onuitstaan baar ben geweest. Het boekje gaat aan flarden. Ik zal den ken heel wijs gehandeld te hebben. En ik kan weer helemaal opnieuw beginnen. Dat is nu de troost van alle spiegels, boekjes en andere vormen van zelfbespiegeling. Je kunt altijd weer helemaal opnieuw beginnen. Advertentie een grote collectie schorten in diverse tinten en modellen NO-IRON en NYLON van 6.95 af elastisch - modieus en practisch ZWART - BLAUW - MARINE en GROEN 23.50 - 29.75 - 41.85 wollen mohair shawls Ook voor geschenken Aardbeving. Het door een aardbeving ver woeste Skoplje is vrijdag en zaterdag door twee lichte bevingen getroffen. Bei de schokken waren van de derde graad. Oud. Radio Moskou heeft bekendgemaakt dat er op hef ogenblik meer dan 30.000 inwoners in de Sovjet-Unie leven, die over de honderd jaar oud zijn. Electrische deken. Een jong Engels echt paar is zondag dood in bed aange troffen. Volgens de politie zijn man en vrouw geelektrocuteerd door een de- fekte elektrische deken. De deken was een huwelijksgeschenk van het jonge echtpaar, dat drie weken geleden in het huwelijk was getreden. Advertentie IDEAAL blijft een modieuze modellen; LEDER en PLASTIC in moderne tinten. PARFUMS - BIJOUX LEDERWAREN Grote Houtstraat 92 - Telefoon 1216(1 Brand. Bij een brand in een olieleiding van een raffinaderij in Abadan zijn za terdag zeven mensen verbrand en zes tien ernstig gewond. Vluchtelingen. Drie 23-jarige Oostduitsers zijn er zondagavond in geslaagd onder het vuur van Oostduitse grenswachten naar de Franse sector van West-Berlijn te vluchten. Ongeveer 30 schoten wer den op hen afgevuurd. Zij bleven onge deerd. t luchtelingen. In de Bosporus zijn zondag vier Oostduitse passagiers van het pas sagiersschip „Völker Freundschaft" ge kleed over boord gespronoen. Zij zijn op gepikt door een motorboot en hebben de Turkse autoriteiten om asiel verzocht, één van hen, een vrouw, kon niet zwem men. Schilderij. Zondagochtend is uit het Nat- tionale Zeevaartmuseum in Greenwich in Engeland een zeventiende eeuws Ne derlands grisaille schilderij gestolen, dat een waarde heeft van 10.000 gulden. Het schilderij, in sepia, is getiteld „Scheep vaart op het IJ in Amsterdam" en is ge tekend G. v. H.; het meet 77 bij 102 centimeter. Mijnwerkers. Vijf mijnwerkers werden ge dood en verschillende andere gewond toen bij Warschau een liftkooi omlaag stortte in een schacht in een kolenmijn. Er wordt een onderzoek ingesteld. Nieuwe staat. Nagaland, een betrekke lijk kleine strook grond met ongeveer 370.000 bewoners in het noordoosten van India bij de Birmaanse grens, is zondag officieel de zestiende staat van India geworden. Nagastrijders, gehuld m rode dekens en met 'veren in h'ar, luisterden de plechtigheid on, d Kohima werd gehóuden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3