De autorijder van vandaag is een zeer veeleisende klant Twee Duitsers omgekomen door verkeersongeluk bij Amerongen KERKELIJK LEVEN Tweemaal een Olympisch win t e r ko s tuum Menzies wint de verkiezingen in Australië Ruimte-laboratorium komt in Delft Nog een kans voor Preston Cobb Zelfde schip of losse sloep? MAANDAG 2 DECEMBER 1963 Vraag naar auto's nog nooit zo groot geweest - - - f\T Actiecomité verantwoordt zich Vreemde vondst in een herh Verschroeid kruis naar New York Fellowship of the last Coin Maria»schema Hervorming voor r.h. herh nodig Betoog tegen eenheidsherh Prof. Delfgaauw schoht Belgen DETROIT (AP). „De autorijder van vandaag is de meest veeleisende klant in de geschiedenis van de auto-indu strie". Dat verklaarde Lynn A. Town- serfd; presidfnt-dtfecteur van de "Chrys ler Corporation, in een rede voor de Amerikaanse aiiTohattdelaren. Hij gaf in zijn rede zijn inzichten over de verande ringen die de laatste tien jaar zijn ge constateerd in de autobranche. Het voornaamste verschil tussen de jaren vijftig en de jaren zestig achtte hij de na druk op verscheidenheid van de produktie. „Verdwenen over de horizon verzon ken zonder spoor is de oude classificatie van auto's in drie prijsklassen laag, mid del en luxe, zoals wij die enkele jaren ge leden nog kenden". Over het grote aantal modellen dat het kopende publiek nu wordt voorgezet zei Townsend: „Zonder het opofferen van de individualiteit scheppen de meeste heden- Advertentie SYDNEY (AP). Premier Sir Robert Menzies van Australië heeft zaterdag bij de algemene verkiezingen een overwel digende steun gekregen voor zijn poli tiek van sterke banden met de Verenigde Staten. Zijn coalitieregering heeft haar meerderheid vergroot. Toen het tellen van de stemmen ten ein de liep, leek de coalitie van Menzies zeker van 69 zetels in het 122 zetels tellende Huis van Afgevaardigden. In het parlement' had de regering-Menzies tot nu toe een meer derheid van slechts twee zetels. Menzies, die reeds veertien jaar eerste- minister is geweest, heeft een overtuigen de overwinning behaald. Hij heeft die voornamelijk bevochten op aangelegen heden in de buitenlandse politiek. Zijn twee grote punten in de verkiezingscam pagne waren een belofte van onvoorwaar delijke steun aan Maleisië en de overeen komst van zijn regering met die van de Verenigde Staten voor de bouw van een reusachtig communicatiecentrum van de Amerikaanse marine aan de westkust van Australië. Nieuw-Zeeland De Nieuwzeelandse regering van premier Keith Holyoake heeft zaterdag in de alge mene verkiezingen haar mandaat met drie jaar verlengd. De Nationale Partij behield haar meerderheid in het nieuwe parlement, dat er als volgt zal uitzien: nationalen 44 zetels f46); socialisten 35 zetels (34), so ciale credietpartij 1 zetel (0). daagse ontwerpers wagens die vrij zijn van overbodige opschik en extreme zaken van allerlei aard en de kopers zijn met het resultaat tevreden". „De koper heeft druk uitgeoefend op de fabrikanten om wagens- te leveren die zo dicht de perfectie benaderen als mense lijkerwijs'mógelijk is ze te ontwerpen en té bouwen. Hij oefent ook druk uit op de dealer om hem de wagen te leveren die hij wil en wanneer hij wil en de wagen in volmaakte conditie te houden met een minimum aan moeite en kosten". Later verklaarde Townsend in een inter view dat de vooruitzichten voor de vraag naar auto's ongekend hoog zijn en dat het aanzien van de auto-industrie hoger is dan ooit. Hij wees erop dat een van de belang rijkste problemen voor een fabrikant is de opbouw van een sterk dealersnetwerk. Chrysler heeft nu 5.916 dealers in de Ver enigde Staten, een uitbreiding sedert vorig jaar met 375. „Zonder de inzichten van een buiten staander té willen opdringen in een kwes tie die in wezen een plaatselijk probleem is, zou ik willen zeggen dat naar mijn me ning de meeste dealers de hoogste voor rang zullen willen geven aan hun plannen om te verzekeren dat hun service-facili teiten voldoende zijn voor hun klanten kring. Als er een keuze moet worden gemaakt tussen het verschaffen van voldoende ser vice-faciliteiten en het verbeteren van de uiterlijke aanblik van het pand van een dealer, zal de keuze waarschijnlijk moeten uitvallen ten gunste van de service", aldus Townsend. Op rijksweg 12 in de gemeente Ameron- gen heeft zich zondagmorgen een ver keersongeval voorgedaan, tengevolge waarvan twee personen om het leven zijn gekomen. Tijdens een inhaalmanoeuvre kwam een Duitse personenauto in de mid denberm terecht, waarna de wagen over de kop sloeg. De chauffeur, de 51-jarige W. Kuhn uit Bochum. werd uit de auto geslingerd en was vrijwel op slag dood. Zijn 33-jarige dochter, die ook in de auto zat, overleed op weg naar het ziekenhuis in Veenen- daal. In het St.-Elisabethsziekenhuis te Til burg is zondag overleden de zestien-jarige uloschoolleerling J. Coolen uit Tilburg, die zaterdagavond omstreeks middernacht in de Caspar Houbenstraat met zijn bróm- fiets tegen een personenauto was gebotst. De vijftien-jarige mej. L. Evenhuis is toen zij zaterdagavond de kerk aan de Dorpsweg in haar woonplaats Maartens dijk verliet door een auto aangereden en om het leven gekomen. In Baarle-Nassau is op dezelfde avond bij het St. Franciscusklooster de uit Til burg afkomstige ongeveer zeventigjarige heer P. G. Trommelen om het leven ge komen toen hij de weg opliep en door een bromfietser werd geschept. Vrijdagavond omstreeks half zeven is op de rijksweg te Vries de 74-jarige J. Venekamp uit Donderen (gemeente Vries) dodelijk verongelukt. Toen hij met een rij wiel aan de hand de weg overstak werd hij door een passerende auto aangereden. De vijftien-jarige W. Knol uit Kampen is zondagavond om het leven gekomen toen een auto waarin hij zat door nog onbekende oorzaak op de Plaswijk te IJsselmuiden van de weg raakte en tegen De kunstrijdster Repine Heitzer en haar partner Peter Jonas hebben deze week in Wenen de kleding ge toond die de deelnemers aan de Olympische Winterspelen zullen dra gen. Op de linkerfoto het tenue zoals dit buiten de wedstrijden zal worden gedragen. Rechts het kostuum voor de uren waarin de sporten worden beoefend. De voorbereidende Europese commissie voor ruimteonderzoek, de „Copers", heeft besloten om het Deense raadgevend tech nische bureau Varming en Steensen in beginsel een studieopdracht te geven voor de voorbereiding van de bouw van een laboratoriumcomplex van de „Estec", het in Delft te vestigen Europese centrum voor ruimteonderzoek. Volgens onofficiële raming is met de studieopdracht een bedrag van tussen de een en twee miljoen gulden gemoeid. De Nederlandse regering heeft een ter rein van zestig hectare ter beschikking ge steld voor de bouw van de „Estec" labora toria. Het terrein grenst aan de nieuwbouw van de technische hogeschool in de Wip- polder. Het zal nog minstens drie a vier jaar duren, eer het complex voltooid is. Met de bouw van dit complex is een bedrag van tussen de twintig en dertig miljoen ge moeid. Ongeveer achthonderd weten schapsmensen zullen mettertijd in dit cen trum tewerk worden gesteld. In het beginstadium zal men zich in Delft bezig houden met de vervaardiging van eenvoudige raketten. In een later sta dium zal men aan kleine en grotere satel lieten kunnen beginnen. Zij zullen afge schoten worden op een raketbasis in Ki- runa in Noord-Zweden, of in Cape Kenne dy in de Verenigde Staten of Woomera in Australië. een boom botste. Twee andere inzittenden werden ernstig en een licht gewond. Zij zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Kampen. Vanmorgen is de 62-jarige bromfietser K. Ponsen uit Krimpen-aan-de-lek te Kin derdijk, gemeente Nieuw Lekkerland, door een vrachtauto aangereden. Hij was op slag dood. In de nacht van zaterdag op zondag is de twintig-jarige Amerikaanse soldaat eerste klas Michael Joseph Smith, gele gerd op de vliegbasis Volkel, bij een ver keersongeval om het leven gekomen. De auto, waarin hij zat, botste tegen een boom bij Boekei. De 75-jarige mevrouw M. C. Ruwette, die vrijdagochtend op het Damrak in Am sterdam na onvoorzichtig te zijn overge stoken door een tram (lijn 4) is aangere den, is in het Binnengasthuis aan haar verwondingen bezweken. De 37-jarige mejuffrouw M. J. Acquoy is bij het oversteken van de Amsterdam sestraatweg te Baarn door een auto aan gereden. Zij was op slag dood. Zaterdagavond is in Kallenkote bij Steen- wijk de twintig-jarige in Steenwijkerwold gelegerde militair A. Smit uit de Haar lemmermeer door een bromfiets aangere den. Onderweg naar het diaconessenzie- kenhuis te Meppel is hij overleden. Op de grens van de gemeenten Soest Amersfoort op de Birkstraat is een kleine personenauto na het inhalen van een an dere wagen in botsing gekomen met een rijdende laadschop. De laadschop sneed het dak van de auto af, met het ontzetten de gevolg dat de bestuurster van de auto, de twintigjarige mejuffrouw T. J. van Arnhem uit Soest, werd onthoofd. Het actiecomité Preston Cobb verzoekt ons te melden: De laatste berichten ma ken gewag van de mogelijkheid, dat de ter dood veroordeelde Preston Cobb (wiens -A.j ei as ftfiv rat ïeAupett j noA/ vonnis op.6 december zou worden voltrok ken) een nieuwe behandeling aop kunnen krijgen van zijn zaak, nadat zijn advocaat Hollowell met nieuw materiaal is versche nen waardoor twijfel aan de schuld van de veroordeelde negerjongen zou zijn ont staan. Dit is een bewijs dat de tijdsruim te voor 6 december nog gelegenheid biedt tot interventie. De werkwijze van het comité is van dag tot dag bepaald. Zo ligt het niet op zijn weg nieuwe initiatieven en acties in Ne derland te stimuleren of te leiden. Wel kan het geed geleide, stijlvolle acties van scholen, verenigingen, organisaties toejui chen. Mits de wilde kreet, dé politieke rel, de onjuiste emotionaliteit voorkomen worde. Het comité voerde zijn grote actie in de herfst van '61. Het beschikt over veel do- cuihentatie-materiaal. dat door mr. B. W. van Houten en mevrouw Diemer in okto ber '61 in Amerika en Georgia werd ver zameld. Nadien is dat materiaal door rechtstreekse contacten nog aanzienlijk uitgebreid. De voornaamste taak van het comité voor nu en straks is en blijft het open houden van alle deuren in en buiten Geor gia; rechtstreeks contact met die perso nen en instanties die zeer dicht bij het vuur zitten. Het bouwt voort op de funda mentele gegevens welke te zijner beschik king staan. Zijn taak is zeer beslist een andere dan die van het luide timmeren aan de weg. Het is daarom zeer te laken en een bewijs van slechte journalistiek, dat de Haagse Post van deze week suggereert, dat het comité géén krachtdadige toon voert. Moge de pers begrijpen dat Preston Cobb niet gediend is met voortijdige ont hullingen en dat vooral in Georgia deuren snel dicht gaan die het comité gaarne openhoudt. Het comité voert die toon, die daar ge hoord wordt waar hij gehoord moet wor den: Bij de hoofdrolspelers in Amerika. Velen in Nederland en elders, maar ook zeer velen in Amerika werken hard voor Preston, maar forceren is te enen male onmogelijk. Het comité gebruikt de nog aanwezige gelden zo efficiënt mogelijk voor telegram men en telefoongesprekken. En zouden opnieuw mr. Van Houten en mevr. Die mer naar Amerika moeten gaan, dan heeft het comité er zich van overtuigd, dat het dan benodigde geld klaar ligt! Bakkenist, Spits en Co, accountantskantoor Amster dam voert de controle op de gelden. Een beroep op financiële steun is vooralsnog onnodig. Het comité weigert af te wijken van de directe weg en wijst iedere over haaste en dus onjuiste stap af. De lezers van dit dagblad mogen weten, dat er geen dag voorbijgaat, waarbij niet waakzaam de ontwikkelingen .op de voet gevolgd worden. Van meet af stond dit blad met zijn kolommen klaar om de juiste informatie te verstrekken. Hiervan zal ook in de komende tijd niet worden af geweken. De laatste radioberichten vonden hun grond in een groot artikel van United Press. Het is een artikel van een mede werker, die van meet af (1961) zeer veel voor juiste berichtgeving in Amerika heeft gedaan. Hij is mr. Van Houten en mevr. Diemer indertijd zeer tot steun geweest en arrangeerde afspraken, o.a. met leden van het Pardon and Parole Board, het iichaam dat in laatste instantie nog gratie voor Preston Cobb kan bedingen. De Koninklijke Begeer in Voorschoten heeft Paus Paulus VI-penningen ge slagen. Het ontwerp us van de Haagse medailleur Pol Dom. De penningen worden uitgegeven in brons 65 mm, zilver en goud 25 mm, en goud 18 mm. De voorzijde toont het portret met als rondschrift „Paulus VI Pontifex Maxi- mus (Opperste priester)". De keerzijde toont het wapen van de paus met sleutels van Petrus, tiara boven het schild en wapenspreuk ,.In Nomine Do- mini Langs de rand in het Latijn „Hij die het tweede Vaticaanse concilie zal volbrengen". In een zuid-Italiaanse stad is bij herstelwerkzaamheden in dg crypte van de kerk een hermetisch gesloten ruim te ontdekt, van welks bestaan nie mand ^fwist. In deze ruimte heeft men éénendertig uitgedroogde stoffelijke overschotten gevonden. Dertig van hen zijn gekleed in zeventiende eeuw- se dracht en zitten in een kring om een mummie in priesterkleding. Er zijn geen overleveringen of beschrij vingen bekend in deze stad of in deze omgeving, die hier ophelderingen kun nen geven. Waarom deze mannen in die kamer zijn gegaan is een open vraag maar stellig is het uit vrije wil gebeurd. Godsdiensthistorici en ar cheologen zoeken nu naar een verkla ring. Het beroemde verschroeide kruis uit de kathedraal van Coventry zal tij dens de komende wereldtentoonstelling in New York in de tuin van het pro testants en orthodox centrum te zien zijn. De beheerders van de kathedraal hebben hun kruis, „hun kostbaarste be zit", graag ter beschikking gesteld toen hun gevraagd werd om een he dendaags kunstwerk als een oecume nisch symbool op de wereldtentoonstel ling. De afdeling voor vrouwenwerk Van de nationale christenraad van Japan heeft alle plaatselijke kerken opgeroe pen om deel te nemen aan de „Fel lowship of the last coin". Deze bewe ging werd in 1956 in het leven geroe pen door mevrouw Shanti Salomon in India, en verspreidde zich eerst door Oost-Azië en later ook door de Ver enigde Staten, Canada en Oostenrijk. Maandelijks geeft men het kleinste geldstuk, en daardoor behoort men tot een wereldwijde gemeenschap. De gel den worden ter beschikking gesteld aan de afdeling vrouwenwerk van de Oost-Aziatische christelijke conferentie. Men neemt verder op zich elke dag, 's middags om zes uur, een kort ge bed uit te spreken voor de kerken van Azië. Het rooms-katholieke kerkblad „Om hoog" is er verheugd over dat de bis schoppen op het concilie het schema over Maria hebben ingetrokken. „De betekenis van dit besluit is dat de meerderheid der bisschoppen een halt heeft toegeroepen aan een ontwikkeling binnen de kerk, die Maria een steeds grotere plaats wilde geven ten koste van Christus. Maria's ereplaats is te midden van het gelovige volk, niet aan Christus' kant alsof zij een half- godin was. Zij is de bij uitstek ver loste". „De katholieke kerk moet zich zo hervormen dat zij niet wordt ervaren als behorende tot een tjjd, die sociaal verleden is". Tot deze conclusie is prof. dr. H. Hoefnagels s.j. gekomen in een diesrede voor de katholieke studenten vereniging Franciscus Xaverius te Wa peningen. „De oplossing van de vele problemen waarvoor de hedendaagse mens zich gesteld ziet zoekt hij niet meer in de lering der kerk. Het leven is voor de mens een onderneming geworden met de risico's ervan, hij wil in vrijheid al experimenterend tot ontplooiing ko men. Het proces, dat leidt tot een men selijke leefwereld, gaat via een drama tische sociale strijd en de crisis, be kend als de „sociale kwestie". De kerk is niet meer het funda ment van de samenleving. Zij kan zelfs geen weg meer wijzen, maar door het geloof in de verrijzenisgenade geeft zij de mens spankracht en legt de basis voor het respect voor de waardigheid van ieder mens. De kerk geeft dus geen recepten van oplossingen in haar lerin gen op maatschappelijk gebied, haar le ring is een inspiratiebron voor het wor stelen met de problemen. Men mag critisch staan tegenover de weinig wetenschappelijk gefundeerde conclusies in die lering, anderzijs heeft zij, sprekend uit Gods geest, ons een waarheid te openbaren, hoewel in een wetenschappelijk zeer gebrekkige taal, die dieper ligt dan het niveau waarop ons denken zich normaal pleegt te voltrekken". In „Jong Gereformeerd" heeft ds. G. J. Lammens enige beduchtheid uitge sproken over de oecumenische bewe ging in Nederland. De leus „de oecu mene een huis voor heel de wereld" acht hij zeer onbijbels, als daarmee wordt bedoeld dat dankzij de objectie ve verzoening alle mensen al in dat huis wonen. Hij vraagt zich ook af of de oecumenische zendingsroeping in sluit, dat „zij, tot wie wij ons met het Evangelie richten mede spreekbui zen van de oecumene zijn". Hij besluit met „Als ik mij niet ver gis, is de koers binnen de wereldraad, ondanks het vreemde en ongewone, dat wij daar aantreffen, wel duidelijk: in het schip staat nog steeds centraal: het Kruis. Maar wat door onze vader landse sloten en rivieren vaart, is dat hetzelfde schip? Of is het een sloep, losgeslagen van het moederschip? Met een eigen bemanning aan boord?" Dat de oecumenische gedachte steeds meer veld wint kan men niet alleen Constateren uit de vele pleidooien voor grotere eenheid tussen de kerken maar vooral aan het gemeengoed worden van uitdrukkingen als „oecumenisch denken", „eenheid" en „in de wereld staan". Toch vindt men telkens weer bijdra gen van schrijvers, die de vanzelfspre kendheid van de ontwikkeling nog niét willen aanvaarden. Eén van de grote tegenstanders van het eenheidsstreven is de baptistenpredikant S. J. Zijlstra uit Eindhoven, die de aanstichter is ge weest tot het uittreden van de Unie van Baptisten Gemeenten in Neder land uit de Wereldraad van Kerken. Een uiteenzetting van zijn standpunt vonden we in het gemeenteblad van de Baptisten-gemeente in IJmuiden. „Allerwegen hoort men spreken van de Eenheidskerk, die moet gesticht worden, waarin ieder maar zalig wordt op zijn eigen manier, waarin de grond waarheden dan maar moeten worden verzwegen, om andersdenkenden niet te kwetsen, waarin niet aan Christus de troon zal worden ingeruimd, doch aan de menselijke rede, waarin de mensen zich niet meer zullen ergeren over de on-esthetische bloedtheologie en de verachtelijke prediking van het kruis", zo schrijft ds. Zijlstra. ..Men wil eenheid in het geloof gaan stimuleren, zonder dat zij werkelijk bestaat. Men wil zich heel broederlijk en zusterlijk neerzetten naast de aan bidders van Boeddha, Zoroaster, Mo hammed en wie weet, welke nog meer en dan meent men dat daardoor het gebed van de Heiland zal zijn ver hoord: „Dat zij allen één zijn gelijk Gij Vader en Ik". Alsof Christus ooit zulk een plaats naast al die andere godsdienststichters zou willen innemen. Hij wil de ziel, of niets of alles zijn, en Hij eist voor Zich niet ook een plaatsje in de har ten der mensen doch de alleenheer schappij. De dag van de anti-Christ wordt in de maatschappij en staat, maar ook in de kerk voorbereid". Prof. dr. B. Delfgaauw heeft in 'n voor dracht te Antwerpen een dialoog met de Russen bepleit. De Gazet van Ant werpen schrijft, dat zijn „vooruitstre vend, risiconemend standpunt het zeer aandachtig en talrijk gehoor op bijna choquante wijze stof tot nadenken gaf". Gedurfd achtte men met name de stelling dat het communisme op zichzelf (het bezit van de aardse rijkdommen door de gemeenschap der mensen) niet strijdig behoeft te zijn met de christe lijke leer. „Is dit in de grond niet veel christelijker dan een situatie als bij voorbeeld in Zuid-Amerika, waar het onrecht, dat een revolutie zou mee brengen, niet opweegt tegen het onrecht dat er thans bestendigd wordt? Hier kan een christen niet alleen het récht maar ook de plicht hebben tot omwen teling" zei de professor.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4