Zeesleepboot „Gelderland" werd feestelijk in gebruik genomen Aanvoer van visserijprodukten in augustus sterk gestegen Arbeid van jeugdigen aan boord van visserijschepen Kleine zege van Strawberries op laaggeplaatste BMHC-ers Dinsdag oprichting van schaatsclub in Velsen „Martin Bakke" dreigt verloren te gaan Opmerkingen in ,Ons Bestek" Kapitein Van Dorp: „Een edel schip dat zelfs bij windkracht 11 goed loopt Voorouders uit West-Friesland Walschipper kreeg 600 kg op zich Scheybeeck bleef Amsterdam 4 voor Mogelijkheden in Velserbroekpolder -NDAG 2 DECEMBER 1963 5 Kerkelijk nieuws Champagne Brood op de plank A dvies Mevrouw Hindriks, echtgenote van de rijkshavenmeester voor het Noord- teekanaal te IJmuiden, overhandigt als doopvrouwe van de „Gelderland" geschenken aan directeur A. Wpsr muller. Naast de heer Wijsmuller kapitein Van Dorp die tijdens de proejvaarten het commando over de nieuwe zeesleepboot voerde. dreigde de dag een minder aangenaam slot te krijgen toen een Amsterdamse tram een van de bussen aanreed, maar geluk kig bleef de schade beperkt tot een flinke deuk in de achterkant van de bus. Tijdens het diner in Treslong deelde de heer A. Wijsmuller mee dat als blijk van erkente lijkheid aan het personeelfonds van de scheepswerf Kramer en Booy duizend gul den zal worden geschonken. Alle gasten kregen als herinnering aan de officiële in gebruikneming van de „Gelderland" een geschenk mee naar huis. P» situatie van de zaterdag in de Wes- ter-sehelde aan de grond gelopen en in tweeën gebroken Noorse vrachtboot „Mar tin Bakke" (5.484 brt) lijkt niet erg roos kleurig. Gisteren is men begonnen de lading uit het schip te halen met behulp van een kraan en lichters. In seheepvaartkringen verwacht men dat het wel een week duurt voor de zesduizend ton stukgoed gelost zal zijn. Intussen trekken drie Belgische sleepbo ten bij hoog en laag tij aan het achter schip om te beletten dat het geheel los komt van de steven. De „Martin Bakke" maakt water en bovendien tien graden slag zij. Over het lot van het schip is men pes simistisch gestemd. Als de Noor niet ge heel in tweeën breekt voer de lading ge lost is kan men hem misschien hoger op de zandbank trekken. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Enschede-Oöst J. J. Rebel te Haarlem-Noord en J. H. Velema te Apel- doorn-Centrum. „Er zijn drie redenen waarom ik van- lag zo blij ben. In de eerste plaats her denken toe dat ons land honderdvijftig jaar geleden van de Franse bezetting werd bevrijd, ten tweede is Churchill 89 jaar geworden en de derde reden is omdat toe de eervolle opdracht voor de bouw van dit schip hebben mogen uit voeren. Ik wens de „Gelderland' toe dat hij rustig zal zijn te midden der woeligi baren". Met deza woorden heeft zaterdagmid dag de heer W. Krpmer si., directeur van de Scheepswerf Kramer en Bootn.v. te Kootstertille, de nieuwste zeesleepboot van n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden overgedragen aan directeur A. Wijsmul ler. De overdracht gebeurde in de IJ- muidense Bijleggershaven nadat de Gelderlandmet ruim honderd ge nodigden aan boord een korte tocht op de Noordzee had gemaakt. In de ÏJmuider Courant van donderdag 28 november hebben wij de bouw, de tech nische uitrusting en de capaciteiten van deze 598 ton metende ultra moderne zee sleper met zijn machinevermogen van 2950 IPK al uitvoerig beschreven. Kapitein D. van Dorp, die tijdens de technische proefvaart op de brug van de „Gelderland" stond later droeg hij het commando over aan kapitein H. Brons- dijk gaf de volgende karakteristiek van Wijsmuller's laatste aanwinst: „Een edel schip, dat zelfs bij windkracht elf en zeer zware zee prima bleef lopen. We moeten alleen nog afwachten hoet het schip zich bij normale weersomstandigheden zal ge dragen." Voor het merendeel van de dames en heren, die de feestelijke proefvaart van de „Gelderland" als gasten van Wijsmul ler meemaakten, was de nadere kennis making met dit prachtige schip een bij zondere belevenis. Met eigen ogen konden zij zien hoeveel zorg. vernuft en smaak aan de bouw en inrichting van deze mach tige sleepboot te pas zijn gekomen. In de indrukwekkende machinekamer, de mess- roems, de kombuis, de hutten van de be- Voor de vrijdagavond in het K.S.A.-ge- bcuw te Beverwijk door de afdeling Ken- nemerland vafn de Nederlandse genealogi sche vereniging gehouden vergadering bleek een bijzonder grote belangstelleng te bestaan. Volgens de voorzitter, de heer C. Wiegel, was het de bedoeling van deze vergadering meer bekendheid aan de gé néalogie te geven, vooral nu het familie leven enigszins dreigt te verflauwen en de kennis over onze voorouders vervaagt. Als spreker fungeerde deze avond de hèer C. Koeman uit Westerblokker, d ie zich in het bijzonder bezighield met de uit West-Friesland afkomstige families. Zo herinnerde hij eraan, dat de familie Wij- denes-Spaans hier de eerste is geweest met een dubbele naam. Dit was echter een samenvoeging van de namen van beide echtgenoten. Lager is deze naam vrijwel uitgestorven, maar in vele plaatsen van West-Friesland zijn de dragers burge meester, secretaris of dijkgraaf geweest. Daarna kwam de naam Blauwboer nog t.er sprake, welke familie in de vorige eeuw in deze streek eveneens het nodige respect heeft afgedwongen door zijn werk kracht en gezond zakeninzicht. Aan het einde van deze causerie werden ir Koeman nog een aantal vragen gesteld, waar in de meeste gevallen een bevredigend antwoord op kon worden gegeven. Tijdens werkzaamheden in een opslag plaats van een rederij aan de Trawler kade in IJmuiden heeft een 48-jarige wal schipper uit IJmuiden-Oost vrijdagmorgen een 600 kg zware ijzeren galg op zich gekregen. Met een gebroken dijbeen is hij in het Antonius-ziekenhuiS opgenomen. manning. de hulpmiddelen bij de navigatie, kortom in zijn geheel en in elk onderdeel, voor de machine en voor dë mens, is let terlijk aan alles gedacht om de „Gelder land" zowel in technisch als in erietisch opzicht tot een hoogstaand voorbeeld van moderne Nederlandse scheepsbouw te ma ken. Helaas werkten de weersomstandighe den zaterdag niet mee het was mistig en er stond een harde, koude bries om ook het verblijf bovendeks voor de gasten tot een plezier te maken. Na enige mijlen buiten de pieren van de rustige golven van de Noordzee te hebben geproefd keer de de „Gelderland" omstreeks het middag uur naar de steiger aan het Sluisplein te rug waar de genodigden die geen zeeziek te hadden willen riskeren, zich aan boord begaven. In de Bijleggershaven ging de zeesleep boot voor anker. Op het voordek waar iedereen zich verzameld had werden de glazen mot bruinde efrwipagne gevuld. Het ogenblik van dé officiële' överdracht was aangpbrokel| git| ctriR De heer W. Kramer sprak woorden van dank en waardering tot de directie van Bureau Wijsmuller voor de verleende op dracht en de ondervonden samenwerking tijdens de bouw van het schip. Hij roem de de teamgeest waarin was gewerkt. Ook de onderaannemers zwaaide de heer Kra mer lof toe voor de wijze, waarop zij hun aandeel aan de bouw en inrichting hebben geleverd. Dankbaar was hij vooral voor de adviezen van de dagelijkse leiding van Bureau Wijsmuller en van kapitein Van Dorp en zijn staf. De heer Kramer sprak tenslotte de wens uit dat de eigenaar veel plezier van het nieuwê schip zal beleven. De heer A. Wijsmuller gaf op zijn beurt uiting aan de prettige samenwerking met de bouwers. Het deed hem genoegen dat zoveel vrienden, kennissen en relaties van Bureau Wijsmuller aan de uitnodiging de officiële proefvaart bij te wonen gehoor hadden gegeven. Mevrouw Hindriks, echt genote van de rijkshavenmeester voor het Noordzeekanaal in IJmuiden zij had het schip destijds gedoopt sprak de hoop uit dat de „Gelderland" „een heel groot stuk brood op de plank" zal mogen brengen. Zij bood voor de inrichting van het schip een tegeltableau aan, voorstellende het wa pen van de provincie Gelderland, waar voor de IJmuidenaar Tj. Koopmans uit de Kennemerlaan het ontwerp tekende. De heer Wijsmuller kreeg een ingelijste oude kaart van Gelderland ten geschenke. Nadat de aanwezigen drie hoera's had den uitgebracht op het welvaren van de „Gelderland" voer men via de zuidersluis het Noordzeekanaal op naar Amsterdam waar aan de De Ruvterkade werd afge meerd. Met. autobussen werd het gezel schap van daar naar Treslong in Hillegom gebracht voor de feestmaaltijd- Bijna Met een handdruk bezegelen de heren A. Wijsmuller (links) en W. Kramer sr. aan boord van de „Gel derland" de overdracht van deze nieuwste zeesleepboot van Bureau Wijsmuller n.v. te IJmuiden. Hoeveelheid Waarde augustus augustus 1962 1963 1962 1963 milj. kilo milj. gld. 28.9 38.1 16,0 14,6 2.0 2.1 1,2 1.1 2,7 2,6 4,3 3.4 1,8 6.5 1,0 1,6 6.9 10.5 5,5 4.8 2.4 1.9 0,7 0.7 9.2 9.0 1.1 1,0 0,4 0.8 0.9 0.8 0,3 0.4 1,1 1,1 De totale aanvoer van visserijprodukten heeft volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek in augustus 38,1 miljoen kilo bedragen met een waarde van 14.6 miloen gulden tegen 28,9 miljoen kilo (bjjna 16 miljoen gulden) In de overeenkomstige maand van 1962. Het overzicht ziet er als volgt uit: Totaal 28. Rond vis Platvis Verse haring Gez. haring Makreel Mosselen Garnalen Zoetwatervis Tegenover een sterke stijging van de aanvoer (ongeveer 9.2 miljoen kilo) staat een daling van de opbrengst met 1,4 mil joen gulden. Deze opbrengstdaling werd veroorzaakt door een vrijwel algemene prijsdaling, die weer een gevolg was van de onverwacht grote aanvoer van haring. In de rondvisgroep werd meer schelvis aangevoerd, hetgeen naast de schelvisprijs ook de gemiddelde rondvisprijs deed ver minderen van 59 tot 51 cent, waarbij wordt opgemerkt dat de prijsdaling bij dè soorten als kabeljauw, koolvis en wijting slechts gering was. Bij de platvis kan naast een stijging in de scholproduktie een daling in de tong- aanvoer worden waargenomen. De vervan ging van de „dure" tong door „goedkope" schol deed de platvisopbrengst vermin deren. Nadat gedurende tal van jaren de ha- ringaahvo'er was gedaald, is nu eensklaps sprake van een sterk vergrote produktie. zowêl van verse (plus 4.7 miljoen kilo) als van gezouten haring (3.5 miljoen kilö). Niét altijd konden de grote aanvoeren van verse haring direct door de afnemers worden verwerkt, hetgeen de gemiddelde prijs deed teruglopen van 55 tot 25 cent per kilo. De aanvoer van maatjes, volle ën steurharing toonde een stijging. De makreelproduktie verminderde van 2.4 tot 1.9 miljoen kilo. De verzending van mössèlen nam iets af. De aanvoer van garnalen wérd vèrdub- beld. Doör een terugval in de prijs ver minderde de opbrengst, van 0.9 tot 0.8 mil joen gulden. De produktie van zoetwatervis voor consumptie nam iets toe. waaraan vooral de stijging in de palingaanvoer bij droeg. In de eerste acht maanden bedroeg de totale aanvoer van visserijprodukten 151,2 miljoen kilo tegen bijna 145 miljoen kilo in de overeenkomstige periode van 1962. De opbrengst daalde door lagere prijzen voor bijna a'le produkten van 91,5 tot 87,2 miljoen gulden. Hoeveelheid Waarde .ian. -aug. jan. -aug. 1962 1963 1962 1963 milj. kilo milj gld. 145.0 151.2 91.5 87,2 Rondvis 180 23.2 10.1 10.6 23.7 26.7 37.9 35,7 Verse haring 15.3 20,5 5,7 6.9 Gez. haring 15,5 28.6 14.3 16,0 15.6 8,1 4.2 3.1 Mosselen 36.9 21.1 4.4 2.4 2.6 3,7 6,2 6.5 Zoetwatervis 2,0 1,5 4,5 3,8 De produktie van rondvis steeg met 5,2 miljoen kilo door grotere aanvoeren van schelvis, kabeljauw, koolvis en wij ting. De opbrengst nam slechts met 0.5 mil joen gulden toe daar de grote aanvoeren de prijzen deden dalen. In de platvisgroep steeg de produktie met 3 miljoen kilo. Hiertoe droeg voor namelijk de grotere aanvoer van schol bij. De aanvoer van tong nam slechts met 0,2 miljoen kilo toe. Echter door de sterk ge daalde prijzen verminderde de opbrengst van dat produkt met 1,7 miljoen gulden tot 27,9 miljoen gulden. De totale platvis opbrengst daalde ondanks de toeneming in de aanvoer van 37,9 to* 35,7 miljoen gulden. De aanvoer van verse haring steeg met 5,2 miljoen kilo, de opbrengst met 1,2 mil joen gulden. De produktie van gezouten haring toonde in vergelijking met die in de overeenkomstige van 1962 een belang rijke stijging, namelijk van 15,5 tot 28.6 miljoen kilo. De toeneming bedroeg voor namelijk maatjesharing, hoewel ook de aanvoer van steurharing sterk steeg. De makreelproduktie werd nagenoeg gehal veerd. In de verzending van mosselen werken nog steeds de gevolgen na van de strenge winter 1962-1963, hetgeen blijkt uit de daling van de produktie met 15,8 miljoen kilo. De gamalenaanvoer nam toe van 2,6 tot 3.7 miljoen kilo. Lagere prijzen hadden hun invloed op de opbrengst. Uiteraard toont ook de aanvoer van consumptievis uit het IJselmeer de resultaten van de vorstperiode in de voorgaande winter, al dus het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Alleen de palingaanvoer nam toe van 1,1 tot 1,2 miljoen kilo. Indexcijfers Het prijsindexcijfer van de visserij (1950- 1962 is 100) bedroeg 143 tegên 197 in augus tus 1962 en 153 in juli 1963 In vergelijking met augustus 1962 be droeg de daling 54 punten, veroorzaakt door prijsdaling bij rondvis. haring, schaal dieren en zoetwatervis. De indexdaling ten opzichte van juli houdt verband met la gere prijzen voor haring, schaaldieren en zoetwatervis. De Sociaal Economische Raad heeft op 5 november 1963 een advies vastgesteld aan de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid inzake het vraagstuk van de arbeidstijdverkorting voor jeugdigen van 15 tot en met 17 jaar en daarmede verband houdende eventuele wijziging van de arbeidswet van 1919. In „Ons Bestek", orgaan van de Cen trale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij, worden de volgende opmerkingen hierover gemaakt. „De Sociaal Economische Raad heeft in het verleden ter zake van de werktijden van jeugdigen adviezen uitgebracht, welke geleid hebben tot wettelijke regeling van de onderwërpelijke aangelegenheid. Zo is bepaald, dat de arbeider een we kelijkse onafgebroken rusttijd moet heb ben van tenminste zesendertig uren. Voor zover het jeugdige personen betreft, moet bovendien nog eenmaal per week vrijaf gegeven worden na 12.30 uur dan wel op maandag tot 13.00 uur. Voor jeugdigen geldt dan ook nog, dat slechts vergunning kan worden verleend om hen per dag 9 uren arbeid te doen verrichten, indien één hele of tweemaal een halve dag per week doör onderwijs in beslag wordt genomen. Voorts is nog bepaald dat jeugdigen da gelijks een onafgebroken rusttijd van ten minste 12 uren moeten hebben. De overheid geeft blijk zich bewust te zijn van verantwoordelijkheid voor de jeugdigen, die beschermd moeten worden tegen overmatige inspanningen, welke op latere leeftijd tot ernstige nadelige gevol gen kunnen leiden. Maar vóoral op de ouders rust een groot stuk verantwoorde lijkheid. die door niemand anders kan wor den gedragen. Voor jongens van 14 jaar zijn de omstandigheden in het bedrijf per se niet geschikt. Het feit. dat er flinke, gezonde kerels zijn gegroeid uit kinderen, die al op zeer jeugdige leeftijd aan het werk moesten, bewijst geenszins dat het harde werk gedurende lange dagen als kind geen kwaad kan. Neen, er zijn wel degelijk beschermende bepalingen nodig! Des te schrijnender is het, dat de visse rij voor wat dit onderwerp betreft, buiten de wet is gesteld. Daar mogen wel kinde ren van 14 jaar 7 dagen per week werken. Daar trekt men er zich niets van aan, dat voor hen arbeidstijden van 20 uren per dag geen uitzonderingen zijn. Zij behoe ven geen vrije middag te hebben, geen maximale arbeidsduur van 9 uur met een dag vrij in de week voor het ontvangen van Onderwijs, geen 12 uren onafgebroken rust per etmaal, niets van dit alles!" Verdrag „Naar aanleiding van een verdrag van de Internatiónale Arbeidsorganisatie, aan genomen in 1959 inzake de minimum leef- Strawberries heeft het op eigen terrein tegen BMHC 3 toch niet zo gemakkelijk gehad als misschien werd verwacht. Het uit Bloemendaai afkomstige ("am staat namelijk onderaan de ranglijst en een wat groter puntenverschil dan zondag werd be reikt, (1-0) zou dus mogelijk zijn geweest. Over en weer hebben zich goede scorings kansen voorgedaan, maar de thuisclub heeft deze beter benut. Dick Groen zorg de voor het enige doelpunt, dat hij reeds in de eerste helft liet noteren. Opvallend was het dat ook nu weer de Bloemendaal- spelers weinig enthousiast in de strijd kwamen. Het is een weinig homogene ploeg, die voor een deel uit oudere spe lers bestaat. Verdedigend komt men soms wel aardig voor de dag, maar aan een stelselmatige opbouw in de voorhoede komt men over het algemeen niet toe. Eechtrop ontving in Beverwijk HBS. De gasten wonnen de ontmoeting met 1-2, een overwinning dié eerst in het laatste kwar tier van de wedstrijd kon worden bewerk stelligd. Voor de rust, na ongevèer een kwartier spelen, gaf linksbuiten Peter Hendriks Eechtrop de leiding uit een lan ge hoekslag. De thuisclub combineerde goed en speelde een hoog tempo. Het speloverwicht kon tot halverwege de twee de speelhelft worden behouden. Toen zakte het tempo aanzienlijk en leidden de com binaties van Eechtrop, zo deze er nog wa ren, nergens meer toe. Het steeds beter, ook in technisch opzicht, en feller spelende HBS maakte ongeveer tien minuten voor tijd de gelijkmaker uit eèn korte hoek slag. Op dezelfde wijze verkregen de spe lers uit Bloemendaai enkele ogenblikken voor het eindsignaal het winnende doel punt (1-2). Buiten de IJmond, maar wel van groot belang voor de hockeyers uit deze streek, was de ontmoeting tussen Randwijck en Alkmaar. Beide ploegen verdeelden de punten uit een gelijk spel (3-3). Scheybeek was gastheer van Amsterdam 4. Door de ruime overwinning van 3-1 heeft Schey beeck nu 5 punten in deze competitie en kwam daardoor op een veiliger plaats. Tegen de verhouding in profiteerde Am sterdam in de eerste speelhelft van een fout van de Beverwijkse achterhoede. De ze voorsprong kon worden bewaard tot halverwege na de rust. Toen zorgde Jos Nieuwenhuizen voor de gelijkmaker. En kele minuten later gaf Dick Nieuwenhui zen Scheybeeck de leiding (2-1). Heel kort voor het einde van deze ontmoeting ver grootte rechtsbinnen Jan Vrugt de voor sprong van Scheybeeck tot 3-1. HBS 2 en Eechtrop 2 speelden in Bloe mendaai een wedstrijd voor de competi tie tweede klasse. De thuisclub won met 2-1. Voor de rust nam Echtrop de leiding. Maas Melchior rondde een solorush met een fraai doelpunt af. Halverwege de twee de helft maakte HBS met een strafbal ge lijk. Uit een korte hoekslag nam de thuis club kort daarop de leiding, die niet meer werd afgestaan. Wel ondernam Eechtrop nog een poging, maar de toegewezen strafpush werd gemist. Echtrop combi neerde te weinig in de voorhoede, zodat kansen uitbleven. Vierde klasser Eechtrop 3 verloor op eigen terrein met 1-4 van HIC 5. Door een doelpunt van Theö Reijnders jr. heeft de thuisclub wel geruime tijd een voor sprong van 1-0 gehad. Op de duur ble ken de hockeyers uit Amstelveen echter in staat de opgelopen achterstand in een ruime voorsprong om te zetten. In dezelf de afdeling speelde Strawberries 4 tegen Scheybeeck 2. De thuisclub won met 1-0. De eindstand werd al bij de rust bereikt. Twee doelpunten van Scheybeeck na de rust wérden door de scheidsrechter afgekeurd. Scheybèeck blijkt tegen dit besluit protest te hebben aange kend. Voorts moesten de veteranen van Strawberries 5 naar Den Helder om te gen Hermes 2 te spelen. De reis was zeker de moeite waard want de spelers uit Drie huis wonnen met 1-6. Voor de rust maakte Gé Bleeker twee fraaie doelpunten. De tweede helft begon met een tègenpunt van Hermes. Daarna kreeg Strawberries weer het beste van het spel. Voor de resterende vier doelpunten zorgden Aad Wedemeijer, R. Hauer, en Henk Kooyman (2x). Tweede klasser Pinoké won in Amstel- tijd van Opvarenden v$n vissersschepen, heeft de toenmalige Staatssecretaris van Sócialé Zaken en Volksgezondheid de So ciaal Economische Raad verzocht te wil len adviseren over wijziging van de in Nederland geldende voorschriften. In zijn toelichting zegt de secretaris, dat alhoewel het betreffende verdrag onder bepaalde Omstandigheden de arbeid van 14-jarigen op vissersschepen toelaat, het de voorkeur verdient om 14-jarigen niet langer toe te laten tot arbeid aan boord van visserssche pen. Hij motiveerde dit door er op te wij zen, dat deze arbeid dikwijls sociaal bezieh onder ongunstige omstandighe den moet worden verricht Deswegen kan bezwaarlijk aan de voorwaarden, welke het verdrag aan de toelating van 14-jari- gèn tot die arbeid verbindt, t.w. dat dit het kind ten goede moet komen, worden voldaan. Vastgesteld moge worden, dat ook wij (aldus „Ons Bestek")indertijd van onze, met die van de Staatssecretaris overeen stemmende, opvatting hebben doen blij ken en onze invloed hebben aangewend om tot een absoluut verbod van arbeid voör 14-jarigen op de visserij te komen. In oktober van het vorige jaar schreven wij in „Ons Bestek," dat wij met bijzonde re belangstelling het advies van de So ciaal Economische Raad tegemoet zagen, waarbij wij de hoop uitspraken, dat de Raad de Staatssecretaris in zijn toelich ting zou volgen." „Welnu de Sociaal Economische Raad heeft geadviseerd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de bestaande onbeperkte ver gunning voor niet leerplichtigen van 14 jaar te laten vervallen, doch de S.E.R. zag hierin een belemmering van de initia tieven, die door het Bedrijfsschap voor de Visserij met betrekking tot de scholing worden ontplooid. Het is nu de bedoeling van de S.E.R. de vergunningmogelijkheid stringenter te maken door te verlangen, dat de vergunning in het belang is van het betrokken kind. In het Staatsblad is het Koninklijk Beriuit van september 1963. betreffende arbeid van leerplichtige personen aan boord van schepen in gebruik voor zeevaart, gepubliceerd. Uit de publi catie blijkt dat de minister met voorbij gaan van de opvatting van de vorige staatssecretaris het advies van de S.E.R. heeft gevolgd. Thans zal slechts een vrij stelling worden verleend, indien degenen die tot het verlenen bevoegd is, zich er van overtuigd heeft, dat de arbeid aan de 14-jarige ten goede komt, zulks na kennis neming van een verklaring van een ge neeskundig ambtenaar der Arbeidsinspec tie, waaruit blijkt dat aan de onderhavige arbeid voor de 14-jarige geen nadelen zijn verbonden en na overweging van het ogen blikkelijke en het toekomstige nut van de ze arbeid voor de 14-jarige." „Wij (aldus „Ons Bestek") zijn nieuws gierig naar de wijze van uitvoering van de bepalingen van dit besluit. Vertaald voor onze vissers zegt het besluit in feite dat wat goed, neen, noodzakelijk is voor jeugdige personen, die niet het beroep van visser willen gaan beoefenen niet geldt voor de vissersjeugd. Het werken op de visserij van kinderen- kan nimmer in hun belang zijn. Er zullen zeker vergunningen worden uitgegeven, nu het advies van de Sociaal Economische Raad door de minister werd opgevolgd." „Wij (aldus „Ons Bestek") wezen al op de verantwoordelijkheid van de ouders. Het is te hopen, dat zij wijzer zijn, dan de wijze mannen van de Sociaal Economi sche Raad en Ook wijzer dan de minister en bedenken dat de boom wordt geveld als aan de wortels geknaagd wordt. Hoe wel kom de verdiensten van het kind in het gezin ook mogen zijn, laat het toch vooral met het oog op zijn gezondheid later, niet vóór het 15e jaar naar zee gaan." veen met 2-0 van Strawberries. De eind stand was reeds bij de rust bereikt. In de loop van de eerste helft maakte Pinoké kórt na elkaar twee doelpunten. Ook ge durende dè rèst van de wedstrijd behield Pinoké een overwicht. C. Bangma was bij Strawberries de beste speelster in de voorhoede, maar zonder steun van de vier overige voorwaartsen kon zij het toch niet stellen. Daarom bleven doelpunten voor de speelsters van Strawberries uit. De ver dediging zorgde er door goed spel voor, dat Pinoké de zege niet grote kon maken. Derde klasser Siseo bleek óp eigen ter rein sterker dan Strawberries 3. Siseo won met 2-1. Alle doelpunten werden na rust gemaakt. Het tegenpunt van Strawberries kwam van de stick van Rietje Baarleveld. Dinsdag 3 december hoopt men in Vel sen te komen tot de oprichting van een schaatsclub. Hiertoe zal in „Du Com merce", aan het IJmuidense Marktplein, een bijeenkomst worden gehouden, die om 20 uur aanvangt. Allen die zestien jaar en ouder zijn kunnen lid worden. De basis van deze nieuwe loot aan de stam van het Veiser sportleven werd vorig jaar gelegd tijdens de langdurige vorstperiode. Drie schaatsentbousiasten zijn toen begonnen met de namen te noteren van geïnteres seerden. die allen zijn uitgenodigd voor de oprichtingsvergadering, onder leiding van de heer P. J. van der Linden. Op deze bijeenkomst zal de heer J. C. Zuurbier een uiteenzetting geven van de plannen en de accommodatie-mogelijkhe den in de Velserbroekpolder, waarover vo rige week contact is opgenomen met de directeur van Openbare Werken, ir. Dam mers. Men wil bepaald geen schaatsclub uit sluitend voor cracks óp de lange baan. Indien alles naar wens verloopt, dan zul len volgend jaar jong en oud, korte- en langebaanriiders, kunstrijders en ijs- hockiërs terecht kunnen op de banen van de Velserbroekpolder. Bij de gemeentelij ke instanties is aangedrongen op handha ving van de baan op het Triabasveld aan de Kennemerlaan dit zou dan bestemd worden voor de kleuters uit de omgeving. Voorts i s de N.Z.H. benaderd voor een betere busverbinding met de nieuwe ijs baan. Het voorlopig bestuur stelt voor, dat de nieuwe vereniging zich als lid aanmeldt van de Koninklijke Nederlandse Schaats Bond en de Veiser Sportstichting. Het eer ste lidmaatschap houdt een algemene er kenning als schaatsvereniging in en geeft tal van faciliteiten. Het tweede lidmaat schap houdt de mogelijkheid van gemeen telijke subsidies en andere steun van over- heidszijde in. De inkomsten zullen hoofdzakelijk be staan uit contributiegelden. Gedacht wordt aan vier categorieën: leden ouder dan 16 jaar, leden jonger dan 16 jaar, leden jon ger dan 14 jaar en donateurs. Als verenigingsnaam is bedacht: Veiser Schaatsvereniging „IJmuiden" (afgekort als V.S. IJmuiden). Het voorlopige bestuur stelt kandidaat: voorzitter P. J. van der Linden; sekreta- ris J. C. Zuurbier; penningmeester J. Mooy; leider technische commissie: T. J. Keur; leider baancommissie J. Schelvis en leder wedstrijdcommissie: R. Stevens. Voor de zevende plaats in het bestuur zal een vertegenwoordiger van de Politie Sport vereniging Velsen kandidaat worden ge steld. Verwacht wordt, dat ook uit de vergade ring kandidaten voor het bestuur zullen worden gesteld. De namen van deze kandi daten moeten voor de aanvang van de vergadering schriftelijk worden opgegeven.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5