Misdaad in Stockholm Knutselende geneesheer VAN NIEL PANDA EN DE MEESTER-RÏO.LIST MAN TE KOOF MAANDAG 2 DECEMBER 1963 9 fa# y ife Ons vervolgverhaal door N. Edward Werner (naar het Zweeds) Engelse arts maakte zijn eigen instrumenten van oude rommel Voor een goed doel OMEGA HORLOGES Een schatkamer van exclusieve mode-artikelen e ADVISEUR VOOR HERENKLEDING Dahls belangstelling was onmiddellijk gewekt. Hij constateerde dat me vrouw Borgsten bleek was geworden, en dat haar echtgenoot de wenkbrau wen fronste en zijn vrouw aankeek. Moira Millech keek tersluiks in de richting van meneer en mevrouw Borgsten en ook zij leek geëmotio neerd. „Kent u hem?" vroeg Dahl. Borgsten wendde zijn blik van zijn vrouw af en haalde even diep adem. voordat hij antwoordde. „Het is een man, die jaren gele den op het Kopenhaagse kantoor van Tone-Film werkte. Wat wilde hij eigenlijk?" De vraag klonk enigszins bruusk. „Hij wilde mij 'spreken," zei Dahl, die zich steeds meer verbaasde over hun houding. „Hij zei dat het om een zeer dringende zaak ging." „En jij bent dus bereid hem om vier uur vanmiddag in je flat te ontvangen, naar ik uit je telefonische conversatie mocht opmaken", vervolgde Borgsten op dezelfde bruuske manier. „Ik zag geen reden hem een onder houd te weigeren, als 't zó belang rijk voor hem is.,' „Goed, goed, natuurlijk moet je dit naar eigen goeddunken afhandelen. Kom, laten we gaan. Ik heb een ta feltje gereserveerd in het Restaurant Anglais. We zijn al aan de late kant." Op straat keken enkele mensen naar hen om. Hun sombere kleding was opvallend op zo'n stralende zo merdag. Borgsten liep met zijn vrouw voorop. Dahl volgde met Moira Mil lech. Toen ze vlakbij het restaurant waren gekomen, zei juffrouw Millech op bijna fluisterende toon tot hem: „Noemt u de naam Jensen niet meer. Stelt u op dit moment geen vragen. Ik zal u naderhand een en ander wel uitleggen." Dahl knikte. In het restaurant bracht een kelner hen naar het gereserveerde tafeltje en Dahl bemerkte dat ze door dezelf de kelnerin, die hem de vorige dag van whisky had voorzien, werden be diend. Hij was er zeker van, dat ze hem herkende, maar ze liet niets merken. Gedurende de lunch werd er weinig gesproken. Dahl had de stelli ge indruk, dat deze zwijgzaamheid werd veroorzaakt door de begrafenis, die voor de deur stond, dan wel door het plotseling ten tonele verschijnen van Volmer Jensen. De begrafenisdienst was plechtig en heel eenvoudig. Dahl trachtte zijn aandaeht bij de woorden van de do* minee te bepalen, maar zijn gedach- ten keerden steeds weer terug naar de vraag: wie is Volmer Jensen? Ook vroeg hij zich af, welke relatie er tus sen meneer en mevrouw Borgsten en de Deen bestond. Had dit plotseling verschijnen van Volmer Jensen iets te maken met de moord op Millech? In de naam van Jezus Chris tus, Amen. Langzaam stierven de woorden van de dominee weg. Na de plechtigheid bewonderden ze nog even de prachtige bloemstukken en lazen de namen op de kaartjes. Borgsten onderhield zich met een vertegenwoordiger van een Engelse film-maatschappij die de begrafenis bijwoonde. Het was over drieën toen ze naar de stad terugkeerden. Moira Millech vroeg Dahl, of hij haar een groot warenhuis wilde brengen, waar ze enkele zwarte kledingstukken voor de rouw wilde kopen. „U zou die man toch pas om vier uur ontmoeten niet waar?" bracht ze hem in herinnering. Dahl begreep dat ze hem alleen wil de spreken en hem inlichtingen over „die man" wilde geven. Ze scheen zijn naam niet te willen uitspreken. Dahl antwoordde dat hij haar met ge noegen naar het warenhuis zou be geleiden. Om hlaf vier namen ze voor het warenhuis afscheid van meneer ,en mevrouw Borgsten, die in hun auto verder reden. Borgsten zei dat hij nog even langs kantoor wilde en daar na naar huis zou gaan. Moira Millech nam Dahl mee naar de Franse couture-afdeling van het warenhuis en sprak geen woord over Volmer Jensen. Dahl moest kennelijk geduld oefenen. Hij ging zitten, ter wijl juffrouw Millech in de paska mers van dit mode-paradijs ver dween. Hij stak een sigaret op. Een langskomende winkeljuffrouw keek hem hautain aan, maar zei niets. Misschien was roken hier niet geoor loofd? Goed, dan zou hij hem wel uit maken, de sigaret smaakte hem hele maal niet. Hij begon te bladeren in mode-tijdschriften, die op een tafeltje lagen, en las een artikeltje in Vogue. Toen hij opkeek, ontdekte hij tot zijn schrik dat het al tien minuten over vier was. Hij wond zich op. Er was geen winkeljuffrouw te bekennen. Hij stond op en vond ten slotte een ver koopster. Na juffrouw Millech be schreven te hebben, verzocht hij haar een boodschap door te geven. Vijf mi nuten verstreken. Hij keek zenuw achtig op zijn horloge. Waar was Moi ra Millech gebleven? Toen het half vijf werd, nam hij een kordaat besluit en wandelde de winkel uit. Hij nam een taxi en arriveerde om kwart voor vijf in zijn flat. Er was geen Volmer Jensen in zijn straat en ook niet in het trappenhuis of voor zijn huisdeur. Misschien was hij ook verlaat, over woog Dahl, terwijl hij zijn flat bin nenging en iets te drinken klaar maakte. Verstrooid bladerde hij in een zaken-tijdschrift. Toen het kwart over vijf was, liep hij de straat weer op om een krant te kopen. Terugwan- delend keek hij goed om zich heen. Het was allemaal heel vervelend! Hij verwenste de vrouwelijke ijdelheid, die geen grenzen scheen te kennen, zodra het kleren betrof. In zijn flat terug, keek hij het middagblad door, maar vond niets van belang. Hij bel de een taxi. Toen hij enkele ogenblik ken later opnieuw de Franse couture- afdeling van het warenhuis betrad, trof hij daar de verkoopster, die Moi ra Millech naar de paskamers had meegenomen. Nee.de jonge dame was weggegaan, ze had gezegd dat ze niet langer op haar begeleider kon wachten. „Op mij wachten?" Dahl schreeuw de bijna van verontwaardiging. Hij beheerste zich echter onmiddellijk en onthield zich van verder commentaar. Met een taxi reed hij naar huis te rug. Niemand zat daar op hem te wachten. Na zich verkleed te hebben, mixte hij zich opnieuw een drankje. Hij voelde zich rusteloos en besloot Borgsten op te bellen. Borgsten be antwoordde de telefoon zelf. Dahl ver telde hem hoe hij tevergeefs in het warenhuis op Moira Millech had ge wacht en dat hij bang was dat haar iets was overkomen. Nee, Moira Millech was daar, bij de Borgstens. Ze zag er echter erg vermoeid en terneergeslagen uit. Maar •dat-Zou wel door de begrafenis komen, meende Borgsten. ..Dahl mompelde iets onverstaan baars, bedankte zijn chef en hing de hoorn op de haak. DR. JOHN MADDISON, de 56-jarige districtsarts en controlerende geneesheer voor Twickenham in het Engelse graaf schap Middlesex, is een verwoed knutse laar. In zijn spaarzame vrije tijd hoort men hem in zijn tuinhuisje zagen, boren en slijpen alsof zijn leven ervan afhangt. Het pronkstuk van deze doe-het-zelf- activiteit is de kleine sportauto, hierbij afgebeeld, die dokter Maddison met zijn zoon eigenhandig heeft gebouwd en waarin zoonlief nu trots langs 's Heren wegen raast. Maar tot voor kort heeft de dokter zijn hobby en zijn werk altijd zorgvuldig gescheiden gehouden, zoals het een gewetensvol medicus betaamt. TOT VOOR KORt want enkele maanden geleden heeft dr. Maddison een grote teleurstelling moeten verwerken. Hij zou de leider worden van een medisch adviesbureau annex onderzoekcentrum voor bejaarden. De plannen van dit dis trictscentrum het eerste in Engeland waren officieel goedgekeurd. Maar toen Maddison zijn begroting indiende 20.000 voor medische instrumenten en andere inrichtingskosten kreeg hij nul op het rekest. De autoriteiten gaven hem te verstaan dat het in de eerste plaats een consultatiebureau, en geen geriatri sche kliniek diende te worden, ergo: dat Maddison het maar zonder al die dure instrumenten moest doen. DIE AFWIJZING betekende een harde slag voor de „knutselende dokter". Jaren achtereen had hij gepleit voor faciliteiten om' ziekten onder bejaarden te kunnen voorkomen en het hele project voor zulk een preventieve kliniek was in feite door hem ontworpen. De verwezenlijking van zijn ideaal was binnen handbereik, toen de kortzichtige overheid de zaak torpe deerde. „IK KON TOEN twee dingen doen", zegt hij. Het hele plan opgeven of het beknotte project van de overheid accep teren en er het beste van zien te ma ken. Ik koos het laatste. Maar daar ik zonder instrumenten geen patiënten kan onderzoeken, besloot ik ze zelf te maken. Je bent tenslotte doehetzelver of je bent het niet. EN ZO werd dr. Maddison. academicus en notabele, een „stroper van de samen leving". Hij werd een vaste bezoeker van opkopers, handelaars in oude metalen en van de gemeentelijke mestvaalt. Overal pikte hij afgedankte zaken op die hem bruikbaar leken. En in zijn tuinhuisje Dr. Maddison en John jr. b;j hun eigenbouw-sportwagen. nis en verveling en dus een therapie die ik ook de bejaarden aanbeveel. HOOFDSTIX De telefoon rinkelde en Dahl nam met een automatisch gebaar de hoorn op. „U hebt me helemaal niet meer ge beld en u beloofde 't, weet u wel?" hoorde hij een zachte vrouwenstem zeggan. Dahl kon de stem niet thuisbrengen. „Het spijt me", zei hij, „maar u bent waarschijnlijk verkeerd verbon den. Mijn naam is Dahl, Gunnar Dahl". „Ja, dat weet ik. en u beloofde mij te zullen bellen". „Wat?" riep Dahl verbijsterd uit. Hij hield de hoorn even op armleng te van zich af, schudde zijn hoofd, en bracht dan het instrument weer behoedzaam aan zijn oor. Op beheer ste toon vroeg hij: „Mag ik misschien weten met wié ik spreek?" Er klonk een parelend lachje aan de andere kant. „Ik was ervan overtuigd, dat u zich ons gesprek niét zou herinneren. U scheen gisteravond ietwat.laten we zeggen.opgewonden te zijn. Her innert u zich echt niets van dat te lefoongesprek gisteravond?" Dahl was even met stomheid ge slagen. Wié was dit in hemelsnaam? „Bent u daar nog?" Hij kwam tot de werkelijkheid te rug. „Ja, ik ben er nog". Opnieuw dat parelende lachje. (Wordt vervolgd) I I Een moderne Lady Godiva, die in- plaats van een paard een scooter be rijdt, heeft onenigheid ontketend tussen de kerkelijke en burgerlijke autoriteiten in Chingford, Engeland. Een levensgrote foto van het meis je fungeert als blikvanger op een bord voor veilig verkeer, waarop de jongedame in kwestie van achteren te zien is, naakt met alleen een helm op. Het beschrift luidt: „Draag wèl altijd een helm." Ds. Harol Goosack van de Metho- distenkerk van Chingford zegt: „Ik vind het weerzinwekkend. Met dit onderschrift schijnt men de indruk te willen wekken, dat de mensen kunnen doen wat zij willen, als zij maar een valhelm dragen." Charles Henderson van de plaatse lijke afdeling voor veilig verkeer antwoordde hierop: „Ik ben zelf enorm conservatief, maar ik geloof dat wij in het nudistentijdperk leven. Maar als een mooie naakte vrouw levens kan redden, waarom zouden wij het dan niet gebruiken voor veilig verkeer op de weg?" De oorspronkelijke Lady Godiva reed volgens de legende 900 jaar geleden op een wit paard door de straten van Coventry. Heur lange haar, dat tot de heupen reikte, vormde haar enige bedekking. Zij propageerde geen veilig verkeer, maar lagere belastingen. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 86. HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 transformeerde hij dat alles tot medische apparaten. Sommige daarvan zijn samen gesteld uit stukken waterpijp, auto-onder delen, lege conservenblikken en bezemste len, andere uit scheerspiegels, vergroot glazen en projectielampen. Waar de vuil nisbelt in gebreke bleef, daar wendde hij zich tot slopersbedrijven en tweedehands winkeltjes. Zo vervaardigde hij stukjes bij beetjes eigenhandig heel het benodigde medische instrumentarium. „Beschouw het maar als een kleine wraakneming mijnerzijds op de overheid" zegt hij, „maar ook als een stukje huisvlijt, waaraan ik erg veel ple zier beleefd heb Dingen zelf maken, dat is trouwens de beste medicijn tegen érger- DR. MADDISONS kliniek is enige weken geleden geopend door een ietwat zure of ficiële woordvoerder. Particuliere giften hebben de fondsen verschaft voor de nog ontbrekende onderzoektafels en andere stukken die niet „in eigen beheer" ver vaardigd konden worden. De totale privé- investeringen beliepen slechts een tiende deel van de getaxeerde nieuwprijs: nog geen tweeduizend gulden. VELE BEJAARDEN hebben reeds de weg naar de kliniek gevonden waar dr. Maddison nu ieder onderzoek kan verrich ten dat hij nodig acht voor hun lichame lijk en geestelijk welzijn. Als meer me dici de zaken zo energiek zouden aanpak ken als deze districtsarts uit Twickenham, Futaro Narumi, een 22-jarige Japanse to neelschrijver, loopt door de straten van Tokio met een bord waarop hij zichzelf te koop aanbiedt, „naar lichaam en 31. „Blub! Blub-blubblubblub!" riep Blub verheugd, terwijl hij op een onverwachte manier uit de kachel kwam; hij was hoogst tevreden omdat hij daarbinnen een smakelijk visje had kunnen verorberen. „Welaan, knikte Joris, die verder wilde gaan met zijn lessen maar hier viel Panda hem in de rede. „Ik geloof niet dat ik hieraan verder mee kan werken, Joris!" zei hij streng. „Politie of geen politie.maar ik denk dat je niet veel goeds in het schild voert. Wat moet Blub eigenlijk worden? Het lijkt wel of je hem op leidt tot diefjesmaat! Waarom moet hij anders leren door kieren en roosters te glippen, en allerlei gedaan ten aan te nemen? Dat heeft hij helemaal niet nodig als hij een net, degelijk iemand moet worden!" „Ge doet me onrecht als zo vaak, vrindje", antwoordde Jo ris verdrietig. „Hier getroost ik mij de grootste offers om iets moois van hem te maken, en daar beschul digt ge me van allerhand lelijkheid! Maar neen, ik zal u tonen hoe ge u vergist! Ik wil onze Blub juist een heel net, degelijk persoon ten voorbeeld stellen, en heb een portret van deze persoon opgehangen bo ven wat onze riolist tot bed zal dienen; ziehier!" En ja hoor de nette, degelijke persoon waar Blub een voorbeeld aan moest nemen was Panda zelf! ziel", voor zesduizend dollar (plm. 1 21.600. Hij zegt dat verschei dene mannen en vrouwen reeds een bod op hem gedaan hebben, maar dat hij ze alle heeft moeten afslaan, omdat ze te weinig wilden beta len. Uarumi heeft de zesduizend dollars no dig om zijn meisje dat als studente aan een kunstacademie in Pa rijs gestrand is, te helpen. De sensatio nele occasion baart in Tokio maar weinig opzien, zoals de foto aantoont. Men keurt Narumi en zijn bord nauwelijks een blik waardig. Advertentie Keel-, neus-, oor- en borstonder zoek gebeurt in dr. Maddisons con sultatiekliniek goeddeels met in strumenten, die de dokte? eigen handig in zijn tuinhuisje (hieronder) vevvaardigd heeft. dan zou dat de Britse gezondheidsdienst jaarlijks miljoenen ponden kunnen bespa ren. Maar de instrumentmakers zouden dan wel naar een andere job moeten om zien. Lewis de Fries e Das en pochette9.9018.90 Jacques Fath dassen in luxe verpakking 19.5024.50 Zakdoeken in doosjes van 3 stuks 3.2511.90 Wollen shawls 8.9019.75 Wollen shawls met ziide gevoerd v.a13.90 Modieuze wollen pull overs in lamswol en Shetland v.a29.75 V2 wollen sportshirts v.a. 25.90 9 Exclusieve manchetknopen •99 Barteljorisstraat 5 Haarlem Breestraat 138 Beverwijk

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9