Contrasten tijdens 150 jaar onafhankelijkheid AGENDA 3 licht en luchtig, zacht en zuiver I en PIJN OF GRIEP! Chefarine „4" HENSEN Sigaretten duurder: streven naar minder ongezond verbruik POLLE, PELLI EN PINGO TJJJEFUNKE N ja graag! TELEFUNKEN GESCHENKEN Boeiende tentoonstelling in he Rijksmuseum te Amsterdam BS Acht doden in het verkeer Veertig mille gestolen uit een brandkast Meer jongeren willenJ nu bij politie DOE PIK EN DE WONDERKERKEN Timmerman bekent 104 inbraken Lichte vorst DINSDAG 3 DECEMBER 1963 AEG Haarlem Velsen-IJ muiden Wet tot goedkeuring van het kernwapenakkoord Beverwijk 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd, ondersteunen eikaars werking en doen werkelijk wonde ren tegen pijn en griep. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één der middelen dient om de maag te beschermen. Grammofoon installatie f290,- ANKLETS en SOKKEN ZELFBINDERS SHAWLS HANDSCHOENEN Natuurlijk PAARLAARSTEEG I HAARLEM PIU60 is wee -maas DAAR IS JUM80 -EENS 810 HEM PROBEREN,,, BU4P STAAN - IK HYPNOTISEER •JE 1 HYPPEHYP - BOEM80SM 6RAPP16, IN HET BOEKSTAAT, DAT MEN MET HYPNOSE EEN 800 M KAM OMVERWER PEN, MAAR DAT HET ZO 6EMAKKEU0K6AAT/,, HE, HAI/T, IK WORD 8AN6 VAN vlE„, WAT EEN 6EK WOORD! I i (Van ónze redacteur in Amsterdam Koningin Juliana en prinses Beatrix wa ren maandagmiddag met een aantal ge nodigden de eerst en die in het Rijks museum te Amsterdam de tentoon stelling ..Leven en werken in Nederland 1813-1963" bezichtigden. Het bezoek aan het museum sloot aan bij de nationale her denking die in de ochtenduren in het Con certgebouw gehouden werd. De tentoon stelling zal tot en met 2 februari vdbr het publiek toegankelijk zijn. Het is een unieke uitstalling van voorwerpen en af beeldingen, met zorg bijeengezocht door een werkcomité onder voorzitterschap van de heer Th. H. Lunsingh Scheurleer en met als leden prof. dr. L. J. Rogier, D. Couvee, Dick Elffers en vele leden van de mu seumstaf. Meer dan honderd particulieren en musea stelden delen van hun verzame lingen beschikbaar. Met het accent op een aantal vooruit strevende personen uit de geschiedenis van het koninkrijk illustreert de tentoon stelling in grote trekken de ontwikkelingen in ons land sedert 1813, waarbij aandacht is geschonken aan de parlementaire ge schiedenis, de sociale ontwikkeling en de industrialisatie, het onderwijs, de weten schap, de religieuze stromingen, de cul tuur, het verkeer en vele andere levens aspecten. Op deze wijze ontstond een in structief overzicht van de afgelopen 150 jaar, aantrekkelijk door de contrasten. Er hangt een portret van koning Willem I te midden van het paleismeubilair uit die da gen. Aan de overzijde hangt het schilderij van een Rotterdams havengezicht van Jongkind naast een kleurrijk werk van Advertentie techniek ran topklasse Concertino Stereo radio f698,- AMSTERDAM Corneille en staat een sculpture van een onbekende 19de eeuwse meester, dat de zondvloed uitbeeldt, naast een moderne draadplastiek van Constant Nieuwenhuis. Die contrasten zijn er in alle zalen: de soldaat in het fleurige tenue van 1813 naast de straaljagerpiloot uit 1963. de da meshoeden van de vorige eeuw naast die van thans. Men kan op de expositie ook de ont wikkeling envan de medische wetenschap, de typografie of die van de woninginrich ting volgen. De jeugd zal gefascineerd worden door het moderne talenprakticum waarbij één leraar langs elektronische weg een groep leerlingen toch indivudeel onderwijs kan geven. Daarnaast is er een schoollokaal uit de 19de eeuw, compleet met plak en schandbord. De eerste in Nederland gemaakte gloeilamp dateert uit 1891 en brandt nog steeds! Uit een omvangrijke en door een accu gevoede radio uit 1924 klinkt zachte muziek. Men kan ook zien dat er in 1930 al televisie-toestellen werden gebouwd. Ra dar ontbreekt natuurlijk niet op deze af deling, waar de contrasterende voorwer pen van een halve eeuw oud al antiek zijn. Men zou wel meer willen zien van be paalde facetten, zoals de scheepvaart of de Nederlandse activiteiten buiten de gren zen, maar dan zou waarschijnlijk het rijks museum niet groot genoeg zijn geweest. Aan de bezettingsjaren is een reeks aan grijpende foto's gewijd. De tentoonstelling eindigt in de „zaal, der duizend dagelijkse dingen" met tal van gebruiksvoorwerpen, van zoutvaatje tot Spijkerauto. Er is geen catalogus van d'eze tentoonstelling maar wel een tentoonstellingsboekje dat in de boekhandel te koop is en dat een schat aan illustraties bevat. Tegelijk met de nationale tentoonstel ling wordt in het Prentenkabinet van het Rijksmuseum een expositie gehouden onder de titel „Kunstenaars in hun ontboezemin gen, drie perioden uit 150 jaar (1813-1888- 1963)", die een beeld geeft van de Ne derlandse tekenkunst omstreeks het begin, het midden en het einde van deze periode. c Stadsschouwburg, vandaag en woensdag 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Een veilig stekkie" van Michel André. Regie: Richard Flink. „The great op BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: -escape", 14 j. - Frans Hals, vandaag 20 u. en overige dagen 19 en 21.15 u.: „De wrekers van de Maffia", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Raptus, het af schuwelijke geheim van dr. Hichcock" 18 j. Luxor, 14. 19 en 21.15 u.: „Hier is Lem- my Caution", 18 j. Minerva, 20 u.: „Boccaccio '70", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Diep in het graf", 18 j. Roxy, 14.30. 19 en 21.15 u.: „Trommen des doods", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Pas voor boudoirleeuwen", 18 j. Monopole (Zandvoort), tot en met don derdag geen voorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 uur en zon- en feest dagen van 13-17 uur. Prentenkabinet: Tentoonstelling van etsen van Rembrandt. Vishal: Tentoonstelling collectie moderne kunst uit eigen bezit. Geopend dagelijks van 10-17 uur. Zondag van 13-17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen van Herman Dijkstra. Dage lijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. Tot en met 31 december, 's Zaterdags en zondags van 10-18 uur en van 20-21 uur. Dagelijks grammoföonplatenconcert van 21-22 uur: Mozart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): H. F. Bootzaal: Tweede etage: Tentoonstelling „100 Ambachten" van Jan Luyken, Dagelijks geopend van 10-20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-22.30 uur. Wandelgangen Stadsschouwburg: In de cember werken van Els Boven. Woonhuis Van Xooy: Geopend donder dags van 10-12.30 en van 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks," behalve maandag, geoperJ van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 uur. Cruijuiusmuseum, Heemstede, tentoon stelling van historische stoommachines, maquette over Nederland en overzicht watersnoodramp 1953. Dagelijks geopend van 10-16 uur en zondag van 9-16 uur. Kunstzaal Barteljoris (Barteljorisstr. 32): Tentoonstelling van kunstwerken van Frans Verpoorten, Hannes Postma, Kees Okx en A. van Mourik-Pohl. Geopend maandag van 13-18 u. en van dinsdag af 9-18 u. Tot en met 5 december. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalse- weg 158, Overveen tot 15 december kunst markt ..Van een riks tot honderd gulden". Dagelijks geopend van 10-17 uur. 's Zon dags van 14-17 uur. DIVERSEN Café-ehantant „Adam en Eva", Raam- vest. Cabaret ,,'t Is Zonde", door Frans en Fiet Koster, Annelies Bouma, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano). Dage lijks geopend (behalve maandag) van 20 u. af. cabaret van 21-23.00 uur. Raadhuis Halfweg, woensdag 19.30 u.: Gemeenteraadsvergadering Haarlemmer- liede. Stadhuis Haarlem, woensdag 14 u. Gemeenteraadsverga dering (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 29 november). DINSDAG 3 DECEMBER City, 20 u.: „Hellegebroed". Stadsschouwburg, 19.30 u.: Sint Nicolaas- feest schooljeugd Velsen; O.T.V. „Kenne- merland" speelt „Tonio weet er raad op". Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen- Noord: 19 tot 21 u.; „De Duinpan", Sant poort: 16 tot 18 en 19 tot 21 u. R.-k. leeszaal, middag en„avond gesjotep. Pieter VermeulenmusVum, Cultureel Centrum; dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. WOENSDAG 4 DECEMBER City, 20 u.: „Hellegebroed". Stadsschouwburg, als dinsdag. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 u. (jeugd); filiaal Santpoqrt: 14 tot 17 u. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek. Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 u.; Jo zefhuis, Velsen-Noord: 14 tot 17 u.; filiaal Santpoort: 14 tot 17 u. (jeugd). Pieter Vermeulenmuseum, zie onder dinsdag. Advertentie Gisteravond zijn bij het dorp Haveltel twee leerlingen van de G. A. van Zwieten- middelbare tuinbouwschool te Frederiks- oord door een militaire jeep aangereden en zodanig gewond, dat zij in de loop van de avond in het ziekenhuis te Zwolle zijn overleden. Het zijn de zeventienjarige H. Bierman I uit Havelte en de eveneens zeventienjarige D. van Alkemade uit Den Haag. In het Sophiaziekenhuis te Zwolle is gis- I teren de 23-jarige pompstationhouder W. Bekkema uit Epe aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden. Zondag avond omstreeks half acht was hij op de j Heerderweg met een personenauto van de weg geraakt en tegen een boom gereden. Zondagavond omstreeks acht uur is de twintigjarige ongehuwde dienstplichtige korporaal G. C. Peeters uit Zwanenburg bij een auto-ongeluk in Duitsland om het leven gekomen. In het ziekenhuis te Kampen is de heer| J. Ekkel overleden aan de gevolgen van een ongeval, dat zondag in IJsselmuiden is gebeurd. Een auto reed daar tegen een I boom, waarbij de heer W. Knol op slag dood was. In het ziekenhuis te Helmond is gisteren I het driejarige dochtertje van de familie Bloeme overleden aan de verwondingen die het zondag had opgelopen, toen het bij het oversteken van de Bakelsedijk door| een auto werd aangereden. De 69-jarige weduwe E. Hesse-Oosting uit Winschoten is bij het per fiets over steken van een kruising in Winschoten door een auto aangereden met doodelijk gevolg. Vannacht is in een ziekenhuis in Delft overleden de zestigjarige weduwe me vrouw C. W. Mosterd-Den Hartog uit Naaldwijk. Gistermiddag werd ze ernstig gewond bij een autobotsing op het kruis punt Burgemeester Elsenweg-Middelbroek weg in Naaldwijk. De minister van Buitenlandse Zaken heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp van rijkswet tot goedkeuring van het te Moskou gesloten kernwapen-akkoord inge diend In de memorie van toelichting op dit I wetsontwerp wordt vreugde uitgesproken over de totstandkoming van het verdrag, dat een stimulans kan vormen voor het bereiken van verdere afspraken bij de ont wapeningsonderhandelingen. Het blijft te betreuren, aldus de memorie van toelichting, dat de weigering van de Sovjet-Unie om een afdoend internationaal controle-systeem te aanvaarden, een alom vattend verbod in de weg heeft gestaan. Bordenspecialist. De Utrechtse politie heeft een verkeersdeskundige aangesteld voor de controle op de vele duizenden ver keersborden. De politie streeft er naar het aantal borden zoveel mogelijk te beperken. Zonder leidingwater. Enige honder den huisvrouwen in Rotterdam-West heb ben het gisteren een groot gedeelte van de dag zonder water moeten stellen door dat 's morgens een hoofdbuis van de wa terleiding onder de Betje Wolffstraat was gesprongen. Mannen van de Rotterdamse drinkwaterleiding zijn bijna de gehele dag bezig geweest het lek te herstellen. Middenstandsexamen. Aan de twee kandidaten, die de beste resultaten be haalden bij het middenstandsexamen alge mene handelskennis 1963, is de bronzen legpenning van het ministerie van Econo mische Zaken uitgereikt. Het zijn mej. M. B. H. ten Have uit Oegstgeest en de heer T. Uenk uit Terwolde (gld.). Zij behaal den beiden voor de zes examenvakken 58 punten (maximum aantal 'te behalen pun ten 60). Aan het examen namen 19.955 kandidaten deel van wie er 9.147 (46 pet.) slaagden. Advertentie DINSDAG 3 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u. onbevredigden". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De wur gende gangstergreep". WOENSDAG 4 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: onbevredigden". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De wur gende gangstergreep". „De „De Advertentie Vier middelen in één tablet doen wonderen zonder de maag van streek ie maken I In het afgelopen weekeinde is ingebro ken in de supermarkt van de firma De Gruyter aan de Buitenveldertselaan te Amsterdam. Uit een brandkast, die in het kantoor in het achtergedeelte van de zaak ston.d, is „voor eep^wa^rde van bijna veertigduizend gulden Ontvreemd. Ruim een derde van de bezetting van de gemeentelijke politieopieidingsscholen bestaat thans uit jongeren beneden de leeftijd van 21 jaar, zo heeft het ministe rie van Binnenlandse Zaken medegedeeld. Dit is mogelijk geworden door het, verle den jaar genomen, besluit van de rege ring, de minimumleeftijd voor toetreding tot de politie terug te brengen van 21 tot 17 jaar voor hen die in het bezit zijn van het Mulo-diploma. Advertentie techniek van topklasse AEG AMSTERDAM wol en nylon, vanaf 1.90 een zeer grote collectie 3.95 - 4.95 5.90 wollen mohair en ziiden shawls 3.95 - 5.95 - 10.95 wol en leder 3.75 - 13.50 - 17.25 Voor een goede keus (Van een medewerker) De op handen zjjnde forse prijsverhoging van sigaretten stelt de fabrikanten van dit veel gesmade maar nog steeds fel begeerde genotsartikel voor kwellende vragen. De e*rjte is uitéraanfl. t|f de omzet inderdaad zozeer zal dalen dat de sigarettenindustrie in ernstige mate zal worden benadeeld De tweede vraag is, op welke wijze de industrie de hogere prijzen zoveel mogelijk zal kunnen camoufleren om de roker niet te stimuleren het roken maar helemaal op ie geven. De te verwachten accijnsverhoging lijkt voor een deel ingegeven om de tegen woordig steeds urgenter wordende strijd tegen nicotinemisbruik te steunen, voor een ander deel om extra inkomsten voor het Rijk te putten uit de nog overblijvende categorie „misbruikers". Sommigen willen dat immoreel noemen. Het is echter veel eer een realistisch rekensommetje. Men kan niet verwachten dat het verbruik van sigaretten geheel en al zal ophouden. Men kan echter wel de portemonnee der rokers zozeer belasten, dat het verbruik afneemt. De schade die daardoor wordt toegebracht aan de economie, namelijk aan de inkom sten van de fabrieken, zal gedeeltelijk mosten worden goedgemaakt door buiten de accijnsverhoging ook nog een prijs verhoging voor de industrie in de totale verkoopsprijs te verwerken. Accijnsver- 50-51. Nu hadden ze weer een spelletje bedacht. Laten we verstoppertje doen! stelde Barend Theepot voor. Ja, goed! zeiden ze. Ludoviek Boender was aan de beurt; hij ander moest met z'n gezicht tegen de muur hon- derd tellen blijven staan. Eéntweedriebegon hij te tellen. Allen renden weg om een goed plaatsje te zoeken. Ook Doepie maakte, dat ze weg kwam. Waar zou ze zich verstoppenEr waren allerlei plekjes N. 135T-B. oef L-a-t., hoging en verkoopsprijsverhoging zouden in totaal 25 percent van de huidige prijs bedragen. Terw'ijl de medici vechten voor verminj-i dering van het tabaksgebruik, vechtéfï de fabrikanten voor een verhoging van dajt gebruik Dé kwestie van moraliteit" moet hierbij buiten beschouwing blijven. Men kan van geen enkele fabrikant verwach ten dat hij zijn bedrijf opdoekt om zijn klanten tegen zichzelf te beschermen. Wel moet men van hem enkele andere dingen verwachten: Dat is in de eerste plaats inspanning om zijn produkt zo „gezond" mogelijk te maken. Laboratorium-onderzoek heeft aangetoond dat de gehalten aan teer en nicotine nogal verschillen vertonen met betrekking tot de verschillende merken. Het is dus denkbaar dat de fabrikant zijn best doet deze gehalten steeds lager te doen zijn, zonder dat nochtans de „smaak' geweld wordt aangedaan. In de tweede plaats kan de fabrikant proberen, de „een heid" van zijn artikel zodanig samen te stellen, dat de verbruiker minder onge zonde bestanddelen per eenheid koopt en toch het idee heeft, dat hij zijn behoefte blijft dekken. Kortere sigaretten, betere filters, minder per pakje, dat zijn moge lijkheden die de diverse fabrikanten over wegen en die zij moeten afstemmen op de prijs per eenheid en de aantrekkelijk heid daarvan. Samenvattend kan worden gezegd, dat het streven van overheid en fabrikant op één punt wel degelijk samen kan vallen, en wel op het punt van de formule die midden tussen voor- en nadelen van de sigarettenproduktie ligt: beteugeling van het misbruik door een zo hoog mogelijke prijs per eenheid te koppelen aan een zo ongevaarlijk mogelijke inhoud per een heid. „Zo hoog mogelijk" betekent dan: afgestemd op de instandhouding van het bedrijf en het bereik van het publiek. ,Zo ongevaarlijk mogelijk" betekent: zo min mogelijk tabak, zo min mogelijk teer en nicotine in die tabak, zo klein moge lijke eenheden. Hierbij spreekt ook de psychologie een- woordje mee. Een roker steekt 'n sigaret'' op in een bepaalde frequentie. Of die sigaret wat langer of wat kleiner is, of dat zij meer of minder „pit" heeft, beïnvloedt die frequentie niet direct. Men koopt „een pakje" sigaretten. Of er achttien dan wel twintig in zitten, en of de sigaretten per stuk wat minder van formaat zijn, beïnvloedt de frequentie van het kopen wellicht niet direct. Al deze overwegingen spelen een rol bij de procedure, die thans achter de schermen aan de gang is en die binnen kort zal uitmonden in een definitief be richt over de prijsverhoging. Een 27-ja.rige Nijmeegse timmerman, in wiens woning vorige week zoveel gesto len goederen werden aangetroffen dat er een flinke kamer mee kon worden volge stouwd, hééft tot nu toe 104 inbraken uit zijn geheugen opgevist. Zij hebben hem sinds 1959 een bedrag van rond 75.000 gul den opgeleverd, 25.000 {pilden aan con tant geld en zeker 50.000 gulden aan goe deren. De grootste buit viel hem in handen toén hij in 1961 de brandkast in het kantoor van het ziekenfonds B.A.Z. kon openen, nadat hij in een schrijfbureau de sleutel van deze brandkast had gevonden. Het le- verde hem achtduizend gulden op. I Het KN,MJ. dqqlt mede: Itï de lucht drukverdeling komt niet veel verande ring. Boven IJsland, Scandinavië en Rus land handhaaft zich een zone met hoge luchtdruk, terwijl voor de kust Van Portu gal een vrijwel stationaire depressie ligt. Een randstoring van deze depressie trok over Spanje naar Zuid- en West-Frankrijk waar hij regen en onweersbuien brengt. Onder invloed van deze storing nam de oostelijke wind in ons land toe. De tem peratuur daalde vannacht plaatselijk tot iets beneden het vriespunt. Het vliegveld Eelde meldde vanmorgen tvjee graden vorst. In Duitsland kwam drie tot vijf gra den vorst voor. De koude luchtlaag is erg dun, op ongeveer vijfhonderd meter hoog te komen temperaturen van omstreeks plus negen graden Celsius voor. Opklarin gen, die vanmorgen in het noordoosten en zuidoosten van het land voorkwamen, zul len zich waarschijnlijk wat verder over het land uitbreiden. Er zullen echter ook wolkenschermen, die bij de boven Frank rijk aanwezige storing behoren, overdrij ven. De neerslagkansen blijven klein. Vannacht zullen de temperaturen weer wat lager worden dan de afgelopen nacht. Plaatselijk kan drie tot vier graden vorst voorkomen. Morgen overdag komt de tem peratuur overal weer boven nul. WFFRRAPPO RTEN Maxlmum-tempei dtui er. binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locamo Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Lissabon geheel bew. motregen mist onbewolkt geheel bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt *"C O O ono o o ono ono o motsneeuw w.stil geheel bew. w.stil onbewolkt w.stil zwaar bew. ono regenbui ono geheel bew. no geheel bew. o geheel bew. o zwaar bew. o half bew. ono regen zo geheel bew. zzw geheel bew. ono onbewolkt o half bew. no mist ozo geheel bew. no geheel bew. nw motregen o onbewolkt zo half bew. w licht bew. zo licht bew. nno geheel bew. zo zwaar bew. o regenbui wzw 5 5 5 1 5 1 5 4 —2 2 2 5 8 9 5 6 2 9 16 6 17 5 3 0 2 3 9 2 9 5 12 18 20 11 c5 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0.1 0,5 0 0 0 0 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 24 Woensdag 4 december Zon op 8.28 uur, onder 16.31 uur. Maan op 20.19 uur, onder 12.00 uur Maanstanden 7 dec. 22.34 uur laatste kwartier 16 dec. 03.07 uur nieuwe maan 23 dec. 20.55 uur eerste kwartier 30 dec. 12.04 uur volle maan Hoog en laag water In IJmuiden Dinsdag 3 december Hoog water 4.59 uur en 17.16 uur. Laag water 0.38 uur en 13.00 uur. t

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2