Rechtszaak in Frankfurt tegen Auschwitzbeulen Dit is de Brandy van de Burgemeester: Le Maire. Vo or f 8,15 de meest meesterlijke "un grand vieux WEU poogt brug tussen Engeland en continent te herstellen cm Paratyfus in Kangoeroevlees T elefoongeheim in Oostenrijk FRISTHO WERELDNIEUWS Van dag tot dag Draad opgevat Fermi-prijs voor dr. Oppenheimer Italiaans kabinet eindelijk gereed Doden in Senegal bij verkiezingen Franse president gaat naar Algerije CPraatótoel Spaak komt terug op zijn plan Nieuwe satelliet de lucht in r//A3vi Honderden doden op Thanksgivingday Geen schatten in het Toplitzmeer f-*> Op WITTE KRUIS DINSDAG 3 DECEMBER 1963 In Poolse kamp zijn vier miljoen mensen vermoord VRAAG UW SLIJTER i3 M, Mok Minister Luns: geen positieve weerklank Kort nieuws WITTE KRUIS COMPLETE CATALOGUS Adlai Stevenson, eertijds democratisch kandidaat voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen, is onder president Ken nedy belast geworden met een zeer be FRANKFORT (AP). Herinneringen uit het donkerste nazi-verleden zullen dit jaar in het kerstseizoen weer levend langrijke en verantwoordelijke functie: hij WOrden' Het, werd leider van de Amerikaanse delega- RerfFocfdat, °°'t ™°r. ,DlIltse tie bij de Verenigde Naties en vertolkte f60 ?eh"udfn 20 decem- als zodanig de denkbeelden en visies van ber' 23 dlf beschuldigd worden wijlen president Kennedy op een overtuig- \v,m Jmoord medeplichtigheid aan de de wijze. Die overtuiging was gebaseerd dood vann]lIJ0^nen. gevangenen van het op Stevensons instelling. Hij dacht kamp van Auschwitz, staan dan terecht. voelde op het gebied van de internationale Van deze 23 verdachten zijn er 22 oude verhoudingen in dezelfde lijnen en was SS-officieren en mannen die geholpen heb- evenals zijn jonge president vervuld van ben het kamp te bewaken en te organi een persoonlijke geestdrift voor de Ameri- seren- Het kamp, dat in het. door de Duit- 1 sers bezette Polen lag, had de uitroeiing kaanse vredesmissie, die hem reeds lang ten doel van de Joden en yan anderen die vóór de Sovjetrussische ommezwaai naar door Adolf Hitler en zijn beulen „onwaar- vreedzame samenleving" duidelijk was dig" waren bevonden om verder te leven, geworden. I Richard Baer, de laatste commandant Thans voert hij in de VNO het woord in I van Auschwitz, is in juni in de cel aan ee.i hartaanval overleden. Jarenlang had naam van Johnson. De bedachtzamer, nog Baer zfbh onder een valse naam schuil steeds ietwat vage beleidsplannen van de weten te houden. Tenslotte werd hij in nieuwe Amerikaanse president hebben bij gearresteerd. Hij heeft tot de dag van zijn dood gezwegen en in de verhoren monde van Stevenson gisteren een iets niets losgelaten. strakkere omlijning gekregen, doordat Be andere zeer bekende Auschwitz-fi Johnson zijn UNO-vertegenwoordiger op- guur is Joseph Mengele, de kamparts die dracht heeft gegeven een van Kennedy's I de slachtoffers voor de gaskamers „selec idealen onnieuw uitdrukkeliik ter tafel te teerde" Mengele, rijke bezitter van een idealen opnieuw uitdrukkelijk ter tafel te ma(.binefabriek in Zuid-Duitsland, vluchtte brengen: de samenwerking met de Sovjet- Unie op het gebied van ruimte-onderzoek en planetaire experimenten. Ofschoon het Huis van Afgevaardigden enkele maanden geleden Kennedy heeft gedwarsboomd in zijn voornemens, de banden met ruimtevarend Rusland enger te maken, heeft Johnson het spectaculaire maanreisidee van Kennedy opnieuw naar voren geschoven als een soort „blikvan ger" voor een toekomstige samenwerking met de Russen. Een gezamenlijke maan- reis kort geleden door Kroesjtsjev enigs zins ironisch gecommentarieerd zou slechts een onderdeel zijn van het veelom vattende programma, dat wijlen president Kennedy zich had voorgesteld met het oog op een eventuele samenwerking. Dat heeft Stevenson ook nog eens onderstreept: Amerika wil veel verder gaan dan een soort „stunt". Het wil de ruimte-explora tie beveiligen tegen de chaotische roof ridderspraktijken, waarvan de internatio nale politiek sinds eeuwen het terrein is. Het antwoord van de Russische afge vaardigde was in feite het antwoord van Kroesjtsjev: er moeten dan rechtsregels komen. Dat is een denkbeeld, waaraan de Russische staatsleider al jaren voorzichtig I uiting heeft gegeven. Rechtsregels die de internationale verhoudingen ordenen en houvast geven aan alle procedures, die zich op het gebied van dié Verhoudingen ontwikkelen. Het is een labiele, gevaarlijke sfeer, waarin dit denkbeeld zich nu onzeker baanbreekt. Maar het is een moedige en vastberaden geste van de nieuwe Ameri kaanse president, zo spoedig na de nacht merrie van Dallas al de draad op te vatten, die John Kennedy moest loslaten. Er zou I uit kunnen blijken (Jat geen boze macht onder de Amerikaanse oppervlakte aan invloed gewonnen heeft, maar dat de nieuwe koers direct blijft verbonden aan de oude. Intussen moet men er rekening mee houden dat Johnson nog steeds bezig is „steun voor zijn spikes" te zoeken, om snel en lijnrecht van start te gaan. Rondom hem gonst het van bewegingen die zich I trachten te ordenen; krachtlijnen wijzigen zich en invloeden tasten elkander af. Dat I Johnson in deze situatie al een duidelijke keuze heeft gedaan uit de vele onoverzich telijke details van Kennedy's politieke er- I fenis en voor het wereldforum is gekomen met dèt detail waaraan Kennedy de tégen hem gerichte haatcampagne te wijten had. stemt echter tot bemoediging en hoop. na de oorlog naar Latijns-Amerika en werd staatsburger van Paraguay. Het is niet bekend waar hij zich bevindt. De voornaamste verdachte is daardoor geworden de gewezen SS-kapitein Robert Mulka, thans 68, die adjudant was van Rudolf Hoess, de eerste kampcomman dant. Deze werd in 1947 in Polen opge hangen. Hij is de schrijver van een ge detailleerd Auschwitz-dagboek dat tot het bewijsmateriaal in Frankfort zal behoren. Hoess schat in zijn dagboek dat vier mil joen mensen in het kamp zijn vermoord. Mulka en een paar anderen, onder wie drie artsen en de hoofdapotheker, behoor den tot de administrateurs van Ausch witz. Zij zullen zich in de verdachtenbank moeten verantwoorden, evenals de wrede kampwachten. Onder deze bevindt zich de 56-jarige Wilhelm Boger, die de uitvinder zou zijn van de Bogerschommel, een martelinstru ment dat bij de verhoren werd gebruikt. Ongeveer 250 getuigen uit vijftien lan den zullen in het proces worden gehoord. Men schat dat het proces tot eind 1964 zal duren. De tenlastelegging van zeven honderd pagina's is gebaseerd op 60.000 bladzijden aan dokumenten, die in 88 delen zijn gebonden. Het proces begint in de historische 550 jaar oude Römerhall van Frankfort waar de Duitse vorsten de hoofden van het hei lige Romeinse rijk kozen. In de Römer huist nu de gemeenteraad. Geen ander gebouw was groot genoeg om het proces met zijn vele waarnemers en tVeehonderd journalisten uit binnen- en buitenland te herbergen. President Johnson heeft maandag „met groot genoegen en trots" de l-i Fermi-prijs uitgereikt aan dr. J. Robert Oppenheimer. De-kerngeleerde kreeg de prijs negen jaar nadat de kernenergiecommissie besloot hem de toegang tot staatsgeheimen te ont zeggen. De meerderheid was van mening, dat, hoewel Oppenheimer loyaal was, hij als gevolg van zijn betrekkingen met personen die als communisten bekend stonden toch een veiligheidsrisico was. De kern energiecommissie heeft verklaard, dat Oppenheimer zelf een verzoek moet indienen om van blaam gezui verd te worden en zijn oude functie weer te kunnen opnemen. De prijs is genoemd naar wijlen Enrico Fermi, een Italiaanse natuurkundige, die een belangrijke rol gespeeld heeft bij de ontwikkeling van de eerste kern bom. Oppenheimer is sinds 1947 di recteur van het instituut voor ge vorderde studie te Princeton (New Jersey). Van 1947 tot 1952 is hij voor zitter van de algemene adviesraad van de kernenergiecommissie geweest. (Van onze correspondent) ROME De nieuwe Italiaanse rege ring is dan eindelijk tot stand gekomen. Vandaag zuilen de namen van de minis ters bekend worden. Gisteravond zijn de besprekingen afgesloten. Het heeft nog nooit zoveel moeite gekost een kabinet sa men te stellen als deze keer. Nog een hele week heeft men nodig ge had alleen om de verschillende portefeuil les te verdelen. Dat is niet zo vreemd als men weet op welke manier dat gaat. De ministers zijn altijd hetzij lid van de Senaat hetzij lid van de Kamer. Dit maakt al dadelijk dat men maar de keu ze heeft uit een betrekkelijk beperkt aan tal personen, in dit geval verdeeld over vier partijen. Grote partijen, zoals de christen-democratische, moeten er voor zorgen dat al hun stromingen behoorlijk vertegenwoordigd zijn. Daarna gaat men vaststellen welke kandidaten de meest verdienstelijke zijn. Dat zijp meestal men sen, die al eens minister geweest zijn en die worden herbenoemd. Van belang is ook dat in de regering ongeveer even veel ministers uit Zuid-, Noord- en Mid- den-Italië zitting hebben. Op die manier is het samenstellen van het kabinet wel bijzonder moeilijk. Daar na krijgt men dan de bezwaren van de andere partijen. Nenni, bijvoorbeeld, heeft fel geprotesteerd dat Andreotti als mi nister van Defensie zal aanblijven, een van de meest conservatieven van de chris ten-democraten. Verder wilde Nenni, dat althans een van de drie economische mi nisteries aan een socialist zou komen Toen werd er voorgesteld dat het 't minis terie van Financiën zou zijn, maar dat is weinig populair, want de minister van Financiën bepaalt hoe hoog de belastin gen worden. Daarvoor voelen de socialis ten dus erg weinig. DAKAR (AP) Bij ongeregeldheden tijdens de verkiezingen in Senegal zijn meer dan tien personen gedood en zes tig gewond. President Leopold Senghor, de enige kandidaat voor het president schap, kreeg negentig percent van de stemmen. De Progressieve Uniepartij van Seng hor heeft een grote zege behaald in de verkiezingen voor tachtig parlementsze tels. In de oude stadswijk Medina is het tot ongeregeldheden gekomen toen duizenden tegenstanders van de regering een mars naar het centrum van de stad wilden hou den. Politie en militairen wilden hen tegen houden. Hierbij kwam het tot vechten. De menigte ging uiteen, voordat de hoofd groep van de betogers het centrum van de stad kon bereiken. De regeringsgebouwen worden door mi litairen bewaakt. De betoging was waar schijnlijk georganiseerd door de extre misten van de Afrikaanse hergroeperings partij, die slechts vier percent van de stemmen bij de verkiezing van de pre sident op zich verenigde. Sommige betogers waren gewapend met Molotov-cocktails. Er zijn auto's in brand gestoken en de etalageruiten van enkele zaken zijn ingegooid. ALGIERS De Algerijnse radio, heeft bekendgemaakt, dat president Charles de Gaulle van Frankrijk in de loop van mei 1964 een officieel bezoek aan Algerije zal brengen. Het bezoek van De Gaulle zal het hoogtepunt vormen van een Franse week, die in mei in de stad Algiers ge houden wordt. Advertentie a") ,3 Juin Le Melre k File Amsterdam/Jamae. nsanrcü I -jiïsö ANDY Het gevaarlijkste dier „De mens is het gevaarlijkste van alle dieren." Aldus mijn bejaarde buurman, nadat hij mij die zaterdagmorgen had ver teld dat het Amerikaanse staatshoofd ver moord was. „Beschaving is maar een dun vernisje," voegde hij eraan toe. Hij is een hulpvaardige, actieve oude man. Er klonk geen verbittering in zijn woorden, hoezeer ze ook van ontgoocheling getuigden. Ontsteld door het bericht verliet ik hem,. Weldra heerste de ontsteltenis in ons huis dat door een defecte radio van het laatste wereldnieuws verstoken had moeten blij ven. Inmiddels zijn we alweer vele dagen verder. Presidenten komen en gaan. Ont steltenis en bedroefdheid maken plaats voor andere gevoelens. Na verbijsterd te zijn geweest tracht de geest tot klaarheid te komen. Bij mij kreeg, na de eerste schok, een gevoel van schaamte de overhand. Schaamte omdat ik een mens was, als degene of degenen die deze laffe wandaad hadden bedreven. Het kostte me moeite deze gedachte te aanvaarden, want daar naast bleef ik voor daad en daders 'een diepe afschxtw voelen. De afschuw van iemand die met een vreemd en weerzin wekkend verschijnsel geconfronteerd wordt. Ik zou de uitspraak, in de aanvang de zes geciteerd, als volgt willen wijzigen: de mens is het gecompliceerdste van alle problemen. Hij kan verwantschap en af schuw, en nog vele andere tegenstrijdige gevoelens, op hetzelfde ogenblik onder gaan. Ik weet zeker dat ik onder geen enkele omstandigheid tot een sluipmoord als in Texas is gepleegd in staat zou zijn. Maar juist dit besef plaatst mij voor de schijnbaar hopeloze taak ertoe mee te wérken dat dergelijke misdaden niet meer kunnen gebeuren. Als men mij vraagt welke middelen ik daartoe wens aan te wenden, kan mijn antwoord kort zijn: een niet-aflatende waakzaamheid tegenover destructieve neigingen in mijzelf en mijn naaste om geving. Dat is niet zo weinig als het wel licht lijkt. Het is zelfs bijzonder veel. Het valt niet mee het gevaarlijke dier in zich zelf steeds in het oog te houden. Vooral niet wanneer men daarbij weet dat ook dit geen waarborg biedt voor het overwin nen van destructieve aanvechtingen. Het kan toeval zijn dat mij dezer dagen een tijdschrift in handen kwam dat onder meer een uitstekend overzicht bevat van de wetenschap der evolutie tot op dit ogenblik. Er komen indrukwekkende cij fers in voor. De ouderdom van onze aarde wordt op 3 a 4 miljard jaar geschat. Fos siele soorten hebben gemiddeld 4 a 8,mil joen jaar geleefd. De evolutie van de schepping wordt als onuitputtelijk be schouwd. De geschiedenis van het leven en de geschiedenis van de mens ontwik kelen zich langs dezelfde lijn. Met al deze gegevens kan men een ver moorde niet tot het leven terugroepen Men kan er wel de hoop aan ontlenen dat het dunne vernisje dat de beschaving nu nog is, eenmaal, dank zij de onuitputtelij ke hulpbronnen van het leven, tot een hecht bestanddeel van de menselijke na tuur zal zijn geworden. Advertentie (Van onze correspondent) BRUSSEL. „Geen positieve weerklank (Van onze correspondent) PARIJS Onder voorzitterschap van de Nederlandse staatssecretaris van Buiten landse Zaken, mr. de Block, die in die functie minister Luns vervangt, heeft de assemblee van de YVesteuropese Unie, waarin Groot-Brittannië met de zes van over Spaaks gedachte voor een politieke klein j?ur0pa verenigd is, gisteren in Pa- commissie van de „zes Van de zijde r.js baar halfjaarlijkse zitting geopend, die van de Benelux zijn in de naaste toekomst donderdag duren zal. Hoewel ook dit geen concrete initiatieven te verwachten I orgaaïlj waarin de zeven landen met par- met betrekking tot de door de Belgische |ementarjgrs vertegenwoordigd zijn, geen vice-premier Spaak naar voren gebrachte beslissende maar alleen maar adviseren- gedachte voor een commissie de bevoegdheden bezit, zullen de debatten van de zes landen van de E.E.G. zowel vanwege de onderwerpen als de Dat heeft onze minister van Buitenland- kwaliteit ci.er sprekers toch zeker niet van se Zaken, mr. Luns, gisteren te Brussel L 0ntbi0ot zijn. verklaard nadat hij zondagavond een langdurig onderhoud met zijn Belgische Behalve door kopstukken uit de verschil collega heeft gehad. Reacties op Spaaks lende volksvertegenwoordigingen, zal hat suggestie zijn trouwens eigenlijk uitgeble- woord worden gevoerd door de Westduitse ven, zij het dat van Britse zijde dadelijk en Franse ministers van Buitenlandse Za verwondering en bezorgdheid werd uitge- ken, Schrödar en Couve de Murville, ter sproken. Daarop heeft de Belgische re- wijl de agenda de voornaamste problemen gering geantwoord dat er geen sprake van (jer actuele wereldpolitiek aan de hand bepaalde plannen in de door Spaak ge- van uitvoerige rapporten aan de orde opperde richting was. Het heeft daarom stelt. Onder het motto dat haar het hemd in Brussel verbazing gewekt dat Spaak toch nader is dan de rok, lijkt de W.E.U.- zijn gedachten in een vraaggesprek met de Italiaanse Corriere Delia Sera opnieuw heeft opgeworpen. Sutler. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Butler, brengt van negen tot elf december op uitnodiging van zijn Westduitse ambtgenoot Schroder een be zoek aan de Bondsrepubliek. Hij zal ook •H-Melingen.sTockhoglm heeft jaarlijks een I hazen, heeft de gezondheidsdienst in Ham- schade van ongeveer 175.000 gulden door burg ook grote hoeveelheden ingevoerd vernielingen aan plantsoenen en van kangoeroevlees in beslag genomen 50 000 gulden voor zo'n 15.000 vernielde Bij steekproeven is gebleken, dat ook straatlampen dit vlees met Paratyfus was besmet. HAMBURG (DPA) Na de inbeslag neming van achthonderd ton Argentijnse assemblee echter vooral wel belang te stellen in de vraag hoe de politieke brug tussen Londen en het Europese continent kan worden hersteld, die door toedoen van De Gaulle met zijn veto in het begin van dit jaar werd opgeblazen. Als een eerste poging tot dat herstel besloten, op voor stel van minister Luns, in juli de zes al elke drie maanden op ministerieel niveau met Groot-Brittannië te onderzoeken hoe de politieke en economische problemen van wederzijds belang zich ontwikkelen. In diezelfde lijn hebben verschillende rap porteurs voorstellen uitgewerkt nog een paar passen verder te gaan. Zo heeft de Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde profes sor Duynstee in zijn rapport het advies verwerkt aan een politiek uitvoerend or gaan dat door geen vetorecht gehinderd zou mogen worden, de opperste bevoegd heid tot beslissen over het gebruik van kernwapens in Europa toe te vertrouwen WENEN (APA) De Oostenrijkse mi nister van Justitie, dr. Broda, heeft tijdens de begrotingsdebatten in het parlement meegedeeld dat het telefoongeheim in Oos tenrijk als grond- en vrijheidsrecht grond wettelijk gewaarborgd zal worden. Slechts in bepaalde gevallen zullen telefoonge sprekken op bevel van de rechter afge luisterd mogen worden. Over dit telefoongeheim is de afgelopen jaren veel te doen geweest naar aanlei ding van het afluisteren van gesprekken van de verloofde van een voortvluchtige Oostenrijker die gezocht werd in verband met aanslagen in Zuid-Tirol. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse bureau voor ruimtevaar!,, is van plan volgend jaar april, mei of juni een nieuwe verbindingssatelliet te lanceren, de Syncom-3. Het is de bedoeling dat deze satelliet ten opzichte van de aarde op dezelfde plaats blijft, 35.500 km. boven de Stille Oceaan, zodat ononderbroken draad loos verkeer mogelijk is tussen Noord- Amerika en grote delen van Azië. Advertentie DE eChte, PIJNSTILLER Een maand gaat vlug. Met WITTE KRUIS (poeders, tabletten of cachets) hoeft u niet meer op te zien tegen nare dagen. CHICAGO (AP) Opnieuw zijn er tijdens de feestdagen van de Thanksgiving in de Verenigde Staten meer dan vijfhon derd mensen door auto-ongelukken om het leven gekomen. De telling duurde 102 uur. Ze begon om zes uur woensdagavond en eindigde zondag te middernacht. Toen had men 510 doden geregistreerd. Het vorig jaar eiste het verkeer in dezelfde periode 514 slachtoffers. WENEN (Reuter) Het zoeken naar de zogenaamde zogenaamde nazi-schatten en documenten die op de bodem van het Toplitz-meer zouden liggen, is gestaakt. Er is niets van belang gevonden. Dit heeft het Oostenrijkse ministerie van Binnen landse Zaken bekendgemaakt. Alle des kundigen die bij het meer werkten zullen vóór vrijdag vertrekken. Het werk begon 29 oktober. Men heeft alleen het lijk van een Duitser die bij het zoeken naar de legendarische schat ver dronk, gevonden en verder een groot aan tal valse Britse bankbiljetten. IIUUIIIMKM F-wand, hangend of staand. Keuze uit vele losse elementen, om naar eigen inzicht te combineren. Diverse edele houtsoorten; achterpanelen bijpassend met kunstleer of grasweefsel. i MODEL-MEUBEL 54 pagina's met modellen, prijzen en bijzonderheden. Vraag toezen ding aan het Fristho verkoopkan toor, NeudeflatNeude te Utrecht. Auteurs. De Deense regering heeft in be ginsel haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp dat beoogt een aanzienlijk deel van de omzetbelasting op boeken voortaan aan de auteurs en andere scheppende kunstenaars ten goede te la ten komen. De regering stelt verder voor 45 beurzen van drie jaar van Vijftien duizend kronen elk voor kunstenaars in te stellen. Scholieren. Het „parlement" van leerlin gen van de Zweedse middelbare scho len, bestaande uit 250 afgevaardigden uit het gehele land, komt volgend jaar weer bijeen om te praten over verlan gens als vrije zaterdag gedurende het gehele jaar, gelijke gymnastiekopleiding voor jongens en meisjes en kosteloze verstrekking van schoolboeken. Gedenkteken. Op het terrein van het voor malige nazi-concentratiekamp Belzec in Zuidoost-Polen is een gedenkteken ont huld voor de naar schatting 600.000 men sen die daar om het leven zijn gebracht. \mbassades. Groot-Brittannië is met Bul garije, Hongarije en Roemenië overeen gekomen de wederzijdse diplomatieke vertegenwoordigingen te verheffen tot ambassades. Tot dusver waren het gé zantschapper Bezoek. Het dagblad El Ahram uit Cairo deelt mee, dat de premier van commu nistisch China, Tsjou en-Lai, bezoeken zal brengen aan Algerije, Ghana, Gui nee, Mali en Somali na zijn bezoek aan de Verenigde Arabische Republiek dat deze maand zal plaats vinden. Aanpassing. De aanpassing van de pro gramma's door de moord op president Kennedy heeft de drie grote Ameri kaanse radio- en televisiestations onge veer 25,6 miljoen dollar gekost. Dit was een. gevolg van het feit, dat gedurende vier dagen geen reclame werd uitgezon den. Verbrand. Bij de Noorditaliaanse stad Pa dua zijn vier mensen levend verbrand, doordat hun personenauto in botsing kwam met een vrachtauto en in brand vloog. Huisdieren. Het Franse dagblad „Paris Jour" heeft een onderzoek ingesteld naar de katten- en hondenstand in West- Europa. Hierbij bleek, dat Frankrijk aan de spits stond met 33'/s kat en 301/» hond per honderd inwoners. West-Duitsland sloot de rij met respectievelijk 15 en 12. In Nederland komen volgens het blad per honderd inwoners 15 katten en 17 honden voor.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3