Johnson is een man van heel ander formaat dan Kennedy Oude" mannen als Acheson en Cohen zouden tot zijn raadslieden behoren Westduitse regering wil gat maken in „de" muur Actie „Europa 1, 2, 3" in de Europahal ingeluid KUIPERS Bisschoppen ontvangen bepaalde bevoegdheden ii i« i r übLnnmi i APARTHEID Fa. B. ENGELENBERG Grote kredieten aangeboden in ruil voor meer vrijheid voor Oostduitsers Prinses Beatrix was ook aanwezig Turkse regering dient ontslag in m Conservatief geluid over de oecumene Jongensinternaat wordt verbouwd i/ ii i n p p i i/ n n DINSDAG 3 DECEMBER 1963 Grote misdaad Nieuw tijdperk ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM BRILLEN SPECIALIST Timmerman Prinses Beatrix Teleurstelling OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „COMMANDANT" AUTOCLEANER Van onze correspondent) W ASHINGTON. Amerika is nog niet bekomen van de schok, die de dood van president Kennedy heeft veroor zaakt. Veel is nog onzeker. Het onder zoek in de moordzaak is niet voltooid. Over de moord op Oswald dient nog opheldering te worden verkregen. Ver der is het nog niet geheel duidelijk welk karakter Johnsons regime zal hebben. Toch is het mogelijk, bij wijze van tussentijds rapport, enige opmerkingen te maken over wat er is gebeurd en wat er thans te wachten staat. Wat de moord op Oswald betreft is het dé grote vraag: stond Oswald geheel- al leen, of was hij betrokken tjü een kom- plot? Men moet natuurlijk alle mogelijk heden openhouden, maar ondanks allerlei geruchten, overheerst tot dusverre de in druk dat Oswald deze gruwelijke daad alleen heeft beraamd. Psychiaters zijn op grond van wat over Oswald bekend is geworden van mening, dat deze man geestelijke afwijkingen heeft gehad, onder andere een sterke neiging tot dramatisering. In Amerika kan een mens wellicht ge makkelijker tot zulk een daad komen dan in West-Europa. Wapens zijn hier voor iedereen en tegen lage prijs te koop. Bo vendien is de gemeenschap in Amerika minder hecht en minder gebonden door traditie. Tal van groepen en individuen passen moeilijk of niet in de samenleving. Dat werkt excessen in de hand. Tenslotte mag men niet vergeten dat de vele gru weldaden die hier op het televisiescherm worden vertoond, de mens enerzijds af stompen voor wreedheid en anderzijds de neiging tot geweld stimuleren. Helaas is ook Oswald vermoord. Jack Ruby, de man die deze tweede moord op zijn geweten heeft, handelde misschien uit een drang om zijn president te wreken. In feite, beging hij een grote misdaad tegen over zijn land. Hij heeft het recht in eigen hand genomen. Dat is volkomen in strijd met de sfeer van recht en orde waar Amerika officieel in leeft. Het blijft verstandig, ook voor deze Ruby te blijven denken aan alle mogelijkheden. Indien er van een omvangrijk komplot sprake is geweest, kan zelfs deze Ruby daarmee in verband staan of daarvoor zijn gebruikt. Maar ook voor hém geldt, dat tot dusverre alles er op wijst dat hij een éénling was in zijn actie. In het buitenland moet men zich uiter aard afvragen: hoe is het mogelijk, dat een buitenstaander tot Oswald kon door dringen en hem om het leven kon bren gen? Ook in dit opzicht is alles in Ameri ka anders. Het behoeft natuurlijk met ..democratie" niets te maken te hebben, maar algemeen stelt men hier een zo gro te mate van openbaarheid zeer op prijs en vagelijk wordt die openheid democra tisch geacht. Ook over de aard van het toekomstige regime van Johnson is nog veel onzeker. Eén ding staat vast: Kennedy was een staatsman van allure, zeker Van zichzelf, die strevend in een bepaalde richting de moed had desnoods in te gaan tegen de publieke opinie. Johnson is een man van ander kaliber en ander niveau. Hij is een patriottisch politicus, die er zich zeer bewust van is dat hij bij het Congres en bij het volk succes kan hebben door te appelleren 'aan de vaderlandslievende gevoelens. De mas sa hoort graag dat, wat het reeds jaren lang gewend is geweest te horen en, na een koude oorlog van achttien jaren, klin ken de leuzen uit die kille tijd nog steeds heel vertrouwd in Amerika. Het gevaar is niet geheel denkbeeldig, dat Johnson nu en dan terug zal vallen in de terminologie van het verleden. Dat kan belemmerend zijn voor de lichte ontspan ning tussen oost en west, die Kennedy, vooral in het laatste halve jaar van zijn leven, tot stand heeft gebracht. Het heeft de aandacht getrokken, dat Advertentie Dean Acheson, weer adviseur Acheson, Trumans minister van Buiten landse Zaken, één van Johnsons intieme raadgevers schijnt te zijn. Acheson heeft zich ontwikkeld tot een theoreticus, die, nog zeer sterk denkt in termen van derend zijn. koude oorlog en zijn adviezen zouden be denkelijk kunnen zijn. Eenvoudig is het niet om de toekomst te voorspellen. Een andere figuur die in de laatste dagen meer op de voorgrond getreden is, is Ben Cohen, één van de (adviseurs van wijlen president Roosevelt. Cohen is uitgesproken liberaal in zijn op vattingen en is met name een strijder 'voor gelijke rechten van de negers. Maar, hoezeer Acheson en Cohen ook Imogen verschillen, zij hebben één ding gemeen: hun leeftijd. Acheson is zeventig ien Cohen 69. In het algemeen heeft Kenne- idy zich met veel jongere, persoonlijke raadslieden omgeven. Alleen reeds door (zich tot ouderen te wenden, zal president jJohnson de sfeer in Washington enigszins idoen veranderen. Meer dan Kennedy heeft Johnson ver trouwen in de Senaat. Fulbright van Ar kansas en Russell van Georgia. Beide se- inatoren zijn bekwaam, maar vooral Rus- isell is in vele opzichten conservatief. John ison zelf is, sedert de burgeroorlog van honderd jaar geleden, Amerika's eerste jpresident die uit het zuiden komt en ook in zijn staat Texas zijn veel conservatie ven. Maar nogmaals, de situatie is niet een voudig. De tegenstellingen zijn niet zwart en wit. De relatie tussen Johnson en Co- hen kan bijvoorbeeld aantonen, dat John son minder conservatief is dan men zou verwachten van een man uit het zuiden. Het beste dat men kan hopen- van zijn regime is, dat juist deze figuur zuiverend en verbindend zal kunnen werken in een wereldmacht, die diep geschokt is en waar de interne tegenstellingen soms orirustba- BERLIJN (AP) De Duitse bondsre gering heeft de regering van Oost-Duits land opnieuw financiële kredieten aange boden in ruil voor meer vrijheid voor Duit sers om de Berlijnse muur te passeren. Vice-kanselier Erich Mende herhaalde het aanbod van een jaar geleden in een redevoering op een vergadering van het instituut van „het onverdeelde Duitsland", een organisatie die naar de hereniging van Duitsland streeft. Mende noemde geen h dragen. Officieus werd echter vernomen, dat het aanbod tweehonderd miljoen mark bedraagt en past in het kader van de handelsover eenkomsten tussen de twee delen van Duitsland. Dit bedrag zou gebruikt kun nen worden voor investeringen of de aan koop van verbruiksartjkelenc Mende zei dat er geen voórwa'arcfèh aan de kredieten zouden worden verbonden. Wél wordt van de regering vati Oost- Duitsland verwacht dat zij tekenen van goede wil toont. Als voorbeelden noemde hij: verzachting van de behandeling van politieke gevangenen in Oost-Duitsland, het geven van toestemming aan West- Berlijners om vrienden en familieleden aan de andere zijde van de Berlijnse muur, in Oost-Berlijn dus, te bezoeken, het ophouden met het schieten op vluch telingen, die over de muur trachten te vluchten, het geven van meer gele genheid aan Oost-Duitsers om naar het westen te reizen. Mende weidde uit over dit laatste punt en zei dat 1.200.000 Westduitsers dit jaar in Oost-Duitsland zijn geweest. Daaren tegen kregen slechts 1200 Oostduitsers van hun regering toestemming om familiele den in West-Duitsland te bezoeken. „De ze verhouding van duizend op een is op de lange duur onhoudbaar", aldus Mende. Vroegere pogingen om voor de West-Ber- lijners reisfaciliteiten naar Oost-Berlijn te krijgen zijn mislukt, omdat de autoritei ten van Oost-Berlijn blijven aandringen op onderhandelingen voor een afzonder lijk „staatsverdrag" met West-Berlijn. Dit had tot doel: officiële erkenning voor de Oostduitse regering en de communis tische aanspraak dat West-rBerlijn geep deel uitmaakt van de bomterepubliek en dus als een afzonderlijk politieke eenheifl moet worden behandeld. -n-r- Tl-r-vrw..i--m trtr ,r-r.: --irrijptn >u '4 jfeis; ito itf „HARAMBIE". Een nieuwe yell voor een nieuwe actie, namelijk de actie „Europa 1, 2. 3 die maandagmiddag in de Europahal van het Amsterdamse RAI-gebouw is ingeluid. Uit de kelen van de paar duizend voor het merendeel jeugdige aanwezigen één of twee vertegenwoordigers(sters) uit alle Nederlandse gemeenten klonk het „Harambie": „laten wij ons samen Inzetten, de schouders eronder, hup". Tot en met 5 mei zal de jeugd zich bezig houden met het „Europa 1, 2, 3": organisatie, innerlijke kracht en dienstbaarheid aan de wereld, met andere woorden: meewerken aan de Europese eenwording en hulp aan de ontwikkelingslanden. De opdracht is dit te verwerkelijken doo; middel van discussiegroepen, Euromark ten, -bals, restaurants, -volksdansfeesten, -correspondentie etcetera. Dit zijn een paar suggesties die in het actieboek van de initiatiefnemer, de Nederlandse Jeugd Ge meenschap, worden gegeven. ..De actie is een teken van een nieuwe tijd, die gestalte zal moeten krijgen door de jeugd. Het is een teken van een nieuwe mentaliteit waaruit de jongeren moeten le ven", aldus de voorzitter van de N.J.G., ds. N. O. Steenbeek, in zijn openings woord. Aan de aanwezige jonge buitenlan ders gaf hij de opdracht mee in hun land van „Europa 1, 2, 3" te vertellen. De voorzitter van het Algemene Werk comité „Nationale herdenking 1813-1963", prof. dr. P. J. Bouman, met de hulp van welk comité de actie tot stand kwam, wees ttog oens- op de- uitspraak van .prinses Beatrix, voorzitster van het comité, „te rugzien-en vooruitzien". „Zo ook is het pro- ANKARA (Reuter) Ismet Inonu, de tachtigjarige premier van Turkije heeft maandag bij president Cemal Gusrel het ontslag van zijn regering ingediend. Hij was hiertoe genoodzaakt doordat vorige week twee partijen Nieuw-Turkije en de Nationale Boerenpartij zich uit de regeringscoalitie van drie terugtrokken. Inonu's partij is de Republikeinse Volks partij. De twee regeringspartners verklaarden de samenwerking te verbreken, omdat een oppositiepartij, De Rechtspartij, zeventien november bij gemeenteraadsverkiezingen grote winst boekte. De coalitie is zeventien maanden aan het bewind geweest. President Gursel heeft Inonu verzocht aan te blijven tot er een nieuwe regering is gevormd. Na 63 jaar is gistermiddag mevrouw Anna Dendrincs-Strik (79 jaar) te ruggekeerd in haar geboorteland. De bejaarde vluchtelinge, die lange tijd een armoedig bestaan heeft ge leid, werd op Schiphol feestelijk in gehaald door kinderen van een te huis in Rotterdam, de geboorteplaats van mevrouw Strik, waar ze nu een plaats krijgt in het bejaardenhuis „Simeon en Anna" van het r.k. paro chieel armbestuur van Rotterdam. Mevrouw Dendrinos liep, toen ze zestien jaar was, met een Griekse hotelhouder van huis weg. Zii en haar man dreven tien jaar een loge ment in New Castle en tenslotte op nieuw een logement in Smyrna. In 1922 werd het echtpaar door de Tur ken uit deze plaats verdreven. Het geval van de Delftse timmerman heeft heel wat aan het rollen gezet. Er zijn al vragen in de Delftse raad gesteld over de intellectuelen, die geen timmer man in hun straat wensten en daarom niet toestemden in een woningruil, die een be woonster met deze timmerman wilde ple gen. Zelfs in België heeft het geval tot com mentaren geleid, zoals dit in de GAZET VAN ANTWERPEN: „Geen gelijke tred met de menselijke vooruitgang hielden de „deftige" flatbewo ners in Delft, die zich verzetten tegen het plan van een timmerman om in het zelfde gebouw als zij een appartement te betrek ken." Het blad spreekt over „puriteinisme" en noemt 'dit 'n inmenging in iemands parti culiere aangelegenheden, zoals het alleen tussen gereformeerde farizeeërs mogelijk is: „Heer, ik dank u omdat ik niet ben als dezen". „Die Delftse deftigaards beseffen niet hoeveel schade zij berokkenen aan de de mocratie. Hun fanatisme is verwant met dat van Little Rock en van de muur der schande. Het is jammer, wij hebben altijd van Delft gehouden vanwege zijn gemoe delijke grachten, zijn carillon en de her innering aan Vermeer. Wij zullen er nooit meer kunnen stoppen zonder aan die dom me intellectuelen te denken". Een ander Vlaams blad, de STAN DAARD, haalt minder overhoop dan de muur der schande, gereformeerde farizee ërs en Vermeer en spreekt kortweg over .Nederland op zijn smalst". In Nederland zijn er ook ettelijke com mentaren verschenen. En ook daarin vindt men verwijzingen naar de apartheid. Zoals in de WAARHEID, waarin men ingaat op de redenering dat het voor de timmerman zelf beter is niet tussen intel lectuelen te wonen: „Waarom verzetten in Washington de be woners van villawijken zich tegen de ves tiging van negers in hun nabijheid? Om dat zij iets tegen negers hebben? Die ver onderstelling is even absurd als onjuist. Hun weigering berust op diep medegevoel, op het besef' dat een zwart gezicht zich eenzaam, ja zelfs verloren zal voelen tus sen zoveel witte." Dat deze zaak heel hoog wordt opgeno men blijkt ook wel hieruit, dat in verschil lende bladen er op wordt gewezen, dat Je zus ook een timmerman was. Zo schrijft TROUW: „ln Marcus 6:3 staat geschreven van de Here Jezus: is deze niet de timmer man? En deze had geen plaats, waar hij het hopfd kon neerleggen. Apartheid." Het PAROOL schrijft dat in Delft de democratisering van de samenleving aan sommige, in knusse ivoren torentjes ge huisveste intellectuelen voorbij gaat. En het Algemeen Handelsblad meent dat een groep intellectuelen, behorend tot de elite van de samenleving, niet als zodanig heeft gehandeld. „De intellectuele Delftenaren in verga dering bijeen, hebben zich vóór alles als buurtbewoners gedragen, en zodoende heb ben zij de plank misgeslagen." In de TELEGRAAF komt schrijver Jan Mens ook met dit argument. En in de T.V.-rubriek „Brandpunt" van de K.R.O, werd de zaak met deze zin afgedaan: „Over een paar weken is het Kerstmis. Dan is het 1963 jaar geleden, dat toeval lig ook een timmerman in huisvestings moeilijkheden kwam". Allemaal commentaren dus, die geza menlijk een college vormen in het maken van gedurfde vergelijkingen. Een spotprent uit DE TIJD. gramma ingedeeld", aldus prof. Bouman. Hij besloot zijn toespraak met „Er moet niet alleen met enthousiastme worden ge werkt maar ook met belangstelling en ken nis". De secretaris-generaal van het Europe se parlement in Luxemburg, mr. H. R. Nord, sprak over de actie als „een typisch kenmerk van detijd". Hij noemde de positie van Nederland en Europa in de wereld zo sterk veranderd dat er een nieuw tijd perk is aangebroken. „Nederland is na de tweede wereldoorlog teruggevallen op een oude traditie, het sluiten van bondgenoot schappen en actief deel te nemen aan de De landelijke actieleider van „Euro pa 1, 2, 3", Wim Bloemendaal, be geleidt prinses Beatrix naar haar plaats. handhaving van de vrede in de wereld en Europa. Zowel materieel als geestelijk heeft Nederland iets te bieden", aldus mr. Nord. Hij gaf de jongeren een motto mee dat wij len president Kennedy sprak tijdens zijn inauguratie, waarmee de belangrijkheid van Europa werd aangeduid. Na de sprekers werden de provinciale leidsters en leiders aan prinses Beatrix voorgesteld. Het programma was wat fees telijk gemaakt door het optreden van de jonge Israëlische zangeres Aviva Semadar met liedjes uit Europese windstreken, le den van het Scapino-ballet waarvan de so liste Europa uitbeeldde en de balletgroep Terpsichore, die met „Voetreis van hier tot ver" folkloristische dansen uit onder andere Polen, Israël, Joegoslavië en Grie kenland liet zien. Uit Turijn, Berlijn en Londen waren res pectievelijk twee vertegenwoordigsters en een vertegenwoordiger present die hun bes te wensen aan de Nederlandse jeugd mee gaven voor het welslagen van de actie in heel Europa. Het jeugdappei werd onder meer bijgewoond door de burgemeester van Amsterdam, een vertegenwoordiger van het ministerie van O. K. en W. en bestuursle den van de N.J.G. /T. 'y 'I JBrn^Oft if (Van onze correspondent) ROME De 79ste algemene congrega tie van maandagochtend was tevens de laatste van deze tweede zitting van het concilie. Voordat de eigenlijke besprekin gen begonnen, deelde de algemeen secre taris mee, dat vandaag, nadat de pa triarch van Venetië, kardinaal Urbani, zijn herdenkingsrede zou hebben uitgespro ken naar aanleiding van het vierde eeuw feest van het concilie van Trente, aan de vaders een speciaal pauselijk document zou worden bekendgemaakt, getiteld pas torale mimus (het herderlijk ambt), waar in aan de bisschoppen bepaalde bevoegd heden worden verleend. Het was aanvankelijk de bedoeling dat gisteren een boodschap van de concilieva ders zou uitgaan aan alle rooms-katholieke geestelijken ter wereld. Deze is echter uitgesteld, omdat de tekst opnieuw zal moeten worden geredigeerd wegens de ve le opmerkingen die zijn gemaakt. Na de mededelingen van de algemeen secretaris, ging men verder met de be sprekingen over het derde hoofdstuk van hel schema over de oecumene. De eerste spreker was kardinaal Ruffini, de aarts bisschop van Palermo en een der meest conservatieven. Hij ze; dat voorkomen moet worden dat de gelovigen, die voor het merendeel met voldoende op de hoog te zijn, zich een verkeerde voorstelling maken van de pogingen der rooms-katho lieke kerk om met de afgescheiden broe ders tot samenwerking te komen. Daar om zou er eerst een algemene verkla ring moeten uitgaan, ondertekend door al le concilievaders, waarin zij er zich zeker van verklaren dat Jezus Christus een en kele kerk heeft gesticht, namelijk de ka tholieke, apostolische, roomse kerk. met als hoofd de paus. Die kerk is onfeilbaar en zonder smetten. Er kan iets in haar veranderen als gevolg van tijdsomstandig heden, maar alleen die dingen die vanuit hun aard veranderlijk zijn. Ook wil kar dinaal Ruffini uitdrukkelijk in de door hem voorgestelde verklaring opnemen dat de omstandigheden die tot de afscheiding hebben geleid, niet de schuld zijn van de kerk, maar van de zonen der kerk, die haar leer op onjuiste wijze hebben ge ïnterpreteerd en haar vermaningen in de wind hebben geslagen. Het is echter onjuist degenen als onschuldig te beschouwen, die in plaats van troost te zoeken bij de moe derkerk, haar hebben verlaten. Een andere spreker, bisschop Green van Port Elizabeth, wierp de vraag op of de bisschopwijdingen in de anglicaanse kerk voor de rooms-katholieke kerk al dan niet geldig zijn, een kwestie waarover onder het pausdom van Leo XIII al eens ge sproken is. Destijds werd vastgesteld dat de anglicaanse bisschoppen voor Rome on aanvaardbaar zijn, maar mgr. Green meent dat men op grond van recente his torische onderzoekingen wellicht tot een andere beslissing kan komen. Hij toonde zich wel wat erg optimistisch door er thans reeds op aan te dringen dat er een oplossing wordt gezocht voor het pro bleem der gehuwde anglicaanse geestelij ken die straks over zullen gaan naar de rooms-katholieke kerk en hun taak willen voortzetten. Kardinaal Bea. de president van het se cretariaat voor de eenheid der christenen, zei in een slotbeschouwing, dat de discus sies hebben aangetoond hoezeer de toe standen in de verschillende landen uiteen lopen. Het zal daarom nodig zijn dat de bisschoppen er zelf voor waken dat zij geen verkeerde wegen inslaan, want het zal onmogelijk zijn van Rome uit nauw keurige richtlijnen te geven. Over negen maanden zal het concilie worden heropend. Dan zullen de twee laatste hoofdstukken van het schema over de oecumene, dat over de joden en dat over de godsdienstvrijheid, ter sprake ko men. TEL AVIV (AFP) De Israëlische pu blieke opinie zal zeer teleurgesteld zijn door het feit dat het concilie zich nog niet heeft uitgesproken over de betrekkingen tussen de rooms-katholieke kerk en de jo den, aldus is de conclusie van een hoofd artikel in een in Tel Aviv verschijnend blad. „Meer nog dan wij moet de rooms- katholieke kerk dit uitstel betreuren. Wij hebben reeds negentien eeuwen gewacht, en daar kan nog wel een jaar bij," aldus het hoofdartikel dat de op de conciliever gadering tot uiting gebrachte bezwaren te gen de verklaring overigens een slecht te ken vindt. Advertentie Doclstraat Haarlem Tel. 1J2J2 Het is niet juist dat er tot op heden aan de verbetering van de huisvesting van het rijksjongensinternaat te Amersfoort niets is gedaan, antwoordt mr. Y. Scholten, d® minister van Justitie, op de schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid prof. dr. mr. I. A. Diepenhorst (A.R.) over dit in ternaat. Hij deelt mee, dat in de loop van het volgend jaar met de eigenlijke verbouwing van het internaat zal kunnen worden be gonnen. De plannen omvatten mede het opknappen van alle groepslokalen en de andere verblijven van de zogenoemde ge sloten afdeling. In het antwoord wijst min/ster Scholten erop dat het internaat bevolkt wordt door zeer moeilijk opvoedbare oudere jongens, die „vaak agressief en vernielzuchtig" zijn. Een te soepel optreden van de zijde van de leiding is niet verantwoord, aldus de bewindsman. Het komt hem in beginsel dan ook niet als onjuist voor dat bepaalde tuchtmaat regelen worden getroffen, waarbij de be scherming van de maatschappij ook een zekere rol speelt.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4