Nederlandse tweetraps-raket werd van Texel gelanceerd Opdoen van ervaring stond bij de fabrikanten voorop i Éfc.5 i§t ft. Denen stelen kerstbomen S Truck reed zich in het zand vast Velsenaar bekent verduistering Vier auto's gekneusd bij kettingbotsing Ondernemingsraad Hoogovens 3?»J In80 seconden 10 km. hoog en 18 km. ver Aanleg weggedeelte Santpoortse Dreef Korpschef Culemborg weer in vrijheid Acht maanden freëist voor mishandelen van inspecteur Kolendampvergiftiging Anderhalf jaar voor een frauderende boekhouder Bedreiger Johnson in ziekenhuis Brand aan boord van een Engels schip RCN-pijpleiding is beschadigd 3 Gouden armbanden DINSDAG 3 DECEMBER 1963 TÊ&ÊBhttMZÊSS. 0 Diamanten damesringen JUWELIER DE BOER r*fii Gouden ringen JUWELIER DE BOER is mmm 1. -jT wr m "W - O pd r acht gever Twee trappen En wat nu verder? Zaanse en Friese klokken 2 JUWELIER DE BOER De lanceerbasis In eigen beheer dl Gouden (horloges 3 JUWELIER DE BOER jj Gouden colliers ««SM» JUWELIER DE BOER JUWELIER DE BOER J JUWELIER DE BOER HANDSMEEDWERK van Menno Meyer MARKTPLEIN 7 A d'Hprt'tyy+lp Op een braakliggend stuk grond op de hoek van de Bloemstraat en de Keizer Wilhelmstraat in IJmuiden is een Belgi sche truck met oplegger onwrikbaar in het zand vast komen te zitten. Een kraan wagen slaagde er niet in de zware vracht auto te bevrijden. Nadat een tweede zwaardere kraanwagen op het toneel was verschenen en haar krachten op de ge strande Belg had beproefd lukte het na veel moeite de truck weer op de weg te krijgen. Een en ander trok veel bekijks. Een 46-jarige vertegenwoordiger uit Velsen-noord heeft tegenover de politie bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan verduistering ten nadele van zijn werkgever, een horlogehandelaar te Vel- sen. De vertegenwoordiger zou geld, dat hij bij de verkoop van horloges had ont vangen, in eigen zak hebben gestoken. Advertentie KENNEMERLAAN 60 1 voor dames on heren Kf KENNEMERLAAN 60 Bij een kettingbotsing, die zich maandag middag om vijf uur voordeed op de rijks weg Velsen-Amsterdam, zijn drie personen auto's en een truck met oplegger zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. De reeks van aanrijdingen ontstond doordat een personenauto links af sloeg. Drie daar achter rijdende per sonenauto's konden nog tijdig afremmen, maar de truck met oplegger schoot door en drukte de wagens op elkaar. Een kraan wagen moest er aan te pas komen om de weg weer vrij te maken voor het verkeer. Nieuw lid van de ondernemingsraad bij Hoogovens IJmuiden is de heer C. Nobbe. Hij is de heer F. Th. A. Kuipers opgevolgd. De heer Kuipers maakte vanaf de eerste verkiezing van de ondernemingsraad in 1967, deel van dit college uit. De heer C. Nobbe, lid van de N.T.B., is sedert 1954 in dienst van het bedrijf. Hij is werkzaam bij de afdeling Planologie Nieuwbouw en maakte indertijd reeds deel uit van de Beambtenkern. - - i1^ "ii - - !»IU| 1 "t jjlii»"' ril'fl'IjJlijijjj WW*. V ,L ia:! 'W •i- Hraga impippiIHHi mi!»- (Van een onzer verslaggevers) De boot naar Texel bevatte gisteren vreemde reizigers. Boeren en veekopers, op weg naar de maandagmarkt in Den Burg, staarden verbaasd naar twee na tuurkundigen, die, nauwelijks in de ka juit aangeland, verdiept raken in een gedachtenwisseling waarbij hun hand vulpennen en potloden banen door de lucht doet beschrijven om de betogen te illustreren. Een hoogleraar uit Delft is in" gesprek met twee generaals. Fabrieks directeuren, velerlei wetenschappelijke onderzoekers en journalisten comple teren het beeld. Zij allen maakten een reis van vele uren om tegenwoordig te zijn bij een gebeurte nis van niet meer dan één seconde: de lancering van een Nederlandse tweetraps raket op de uiterste noordpunt van het eiland Texel. Een knal, een vlam en een scheurend gesis en weg was het ding. Verdwenen in de mist boven het wad, waar het 80 secon den later ongeveer 18 kilometer verder ergens moet zijn neergevallen, na een baan te hebben beschreven van 10 kilo meter hoogte. De raket werd gelanceerd onder een elevatiehoek van 90 graden. De helikopter die klaar stond om hem op te halen, steeg vanwege de mist niet eens op. Maar deze eerste officiële lancering was geslaagd. En al gold het dan ook nog slechts een raketje van zeer bescheiden omvang, de meer dan honderd genodigden die rond de kale duintop kleumend het af tellen door het luidsprekertje hadden ge volgd, reageerden met een onmiskenbare geestdrift en bewondering voor het kleine technische wonder dat zich voor hun ogen had voltrokken. Deze eerste in Nederland ontwikkelde raket is een gezamenlijk produkt van de Koninklijke Nederlandsche Springstoffen fabrieken n.v., die de kruitsamenstelling ontwierp, en het Staatsbedrijf Artillerie- Inrichtingen, dat de motorkamer con strueerde. De twee fabrieken zijn de bouw van de raket in de eerste plaats begon nen voor het opdben van ervaring, tenein de een wetenschappelijke en industriële achterstand in te lopen, die Nederland te zien geeft op het gebied van raketvoort stuwing. Nu de twee bedrijven zich met de ge slaagde lancering van gisteren een visite kaartje hebben verschaft, een brevet van bekwaamheid, hebben zij een gegronde hoop, dat er voor hun raketje ook com merciële mogelijkheden ontstaan. Dat vi sitekaartje heeft intussen enkele tonnen aan investeringen gekost. Teneinde zich bij de bouw van de ra ket een concreet doel te stellen, hebben de twee fabrieken in 1960 contact gelegd met het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart laboratorium (NLR), dat voor aërodyna misch onderzoek in de vrije vlucht be hoefte had aan een bepaald rakettype dat in het buitenland nog niet voorhanden was. Het N.L.R. fungeerde dus als „opdrachtge ver", die de bouwers een verlanglijstje van eisen voorlegde. De raket moest een klei ne diameter combineren met een lange brandtijd, twee eisen die in zichzelf nog al tegenstrijdig zijn. Op basis van de nu ontwikkelde raket is het N.L.R. ook daadwerkelijk een on derzoekprogramma op Texel begonnen. De tweede trap van de raket biedt name lijk de mogelijkheid voor het aanbrengen van allerlei luchtvinnen en meetappara tuur, waarvan de gegevens tijdens de vlucht radiografisch worden doorgegeven naar de commandowagen op de lanceer- plaats. Het is zelfs zo, dat het N.L.R. de lanceringen uitvoert en het terrein op Texei beheert. Want de interesse van de raketfabrikanten houdt in "zer, op op het moment dat de raket de lucht in gaat; zij- leveren slechts het voertuig Het ziet er naar uit, dat het N.L.R. de eerste commerciële afnemer van deze raket zal worden, na in de afgelopen ja ren de rol van research-partner te heb ben gespeeld. De raket, die in totaal 4'/» meter lang is en een uooisneue neeit \an n cm, ue- staat uit twee trappen. De eerste trap, de „booster'.' ofw el aanjaagraket, verzorgtde start en geeft de raket zijn snelheid. De brandtijd van de eerste, trap i$ vfer secon den. Als hij is uitgebrand maakt hij zich los en valt in zee. Vier seconden later ontbrandt de tweede trap, de „sus- tainer" ofwel ondersteuningsraket, die tot taak heeft de snelheid die de raket heeft gekregen, te onderhouden gedurende een bepaalde periode. De brandtijd van de onderhavige „sustainer" bedraagt 91/2 se conden. Het is deze trap waarop de aandacht van de Nederlandse fabrikanten zich voor namelijk heeft geconcentreerd. De eerste trap is namelijk nog van buitenlandse (Britse) makeli], maar in het komende jaar zal ook een aandrijfraket van eigen bodem worden gebouwd. De ondersteuningsraket, het eigenlijke raketlichaam, is 86V2 cm lang en weegt 23 kilo, waarvan 12 kilo brandstofgewicht. De nauwkeurigheid van de raket ligt in de exact berekende brandtijd. De vaste brandstof die wordt gebruikt, geeft de raket vrijwel onmiddellijk zijn volle startsnelheid (350 meter/sec), zodat hij pijlsnel uit het oog is verdwenen (in tegenstelling tot de procedure met de veel omslachtiger vloeibare brandstof, zoals men die zal kennen van films over de lancering van menselijke ruimtevaarders, waarbij de raket zich langzaam verheft). De snelheid van de tweede trap bedraagt ongeveer 500 m/sec. dat is anderhalf maal de geluidssnelheid. Wat zijn nu de toepassingsmogelijkhe den voor de Nederlandse raket? Dat er een opzienbarend produkt tot stand is ge- brachtj zal niemand beweren. Maar de fabrikanten verwachten toch, dat er op grond van de „know-how" die zij zich nu hebben verworven een reeks van opdrach ten kunnen volgen. Hun ervaring zou bij voorbeeld een aanbeveling kunnen zijn voor het in licensie gaan bouwen van een Advertentie .4 7 a m— ^,n CaljhHn KENNEMERLAAN 60 fe De aanleg van het gedeelte van de Santpoortse Dreef, gelegen tussen de Valckenhoeflaan en de Hagelingerweg te Santpoortnoord is in bestek gereed geko men, zodat met de uitvoering kan wor den begonnen, na goedkeuring door de raad. Het ligt in de bedoeling om de aanleg in gedeelten te realiseren en eerst het weggedeelte tussen de Valckenhoeflaan en het Dreefplantsoen tot uitvoering te bren gen, waarmee een bedrag van 170.000 gemoeid zal zijn. Eerder had de raad zich reeds verenigd met de plaatsing op de lijst van kapitaalsuitgaven van bedra gen van respectievelijk 275.000 en 45.000 voor het gehele object. buitenlandse raket. Militair lijkt een raket van dit type voorlopig van weinig beteke nis; de hoge officieren die gisteren op Texel waren, speelden slechts de rol van vriendelijke buitenstaanders die hun be langstelling toonden. De raket doet meer denken aan de types zoals die gebruikt worden voor meteorologische waarnemin gen, hoewel zijn hoogtebereik daarvoor nog wel wat gering is. Het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium heeft voor zover bekend nog niet te kennen ge geven een nieuw programma met de twee fabrikanten te willen uitvoeren. De eigen bedoelingen van het N.L.R. met het aërodynamisch onderzoek (een mooie term, maar wat houdt hij in?) kwamen gisteren eigenlijk niet erg uit de verf, doordat er geen woordvoerder van het N.L.R (de lanceerders) aanwezig was. Wat er van de afgeschoten „vuurpijl" (aanbevolen als goed Nederlands woord voor raket) is geworden kunnen wij u dan ook niet vertellen. Hij verdween in de mist, en het leek ons niet erg waar schijnlijk dat hij spoedig zou worden te ruggevonden (de raket daalt aan para chutes, waarbij zes rookgeneratoren de landingsplaats moeten markeren). Tot de instrumenten die de raket mee voerde behoorde o.m. een snelheidsmeter volgens het Doppler-principe, die zijn waarnemingen radiografisch doorgeeft naar de commandowagen op de „lanceerbasis". Daar stond ook een radarwagen die de baan van de raket registreerde. Van die „lanceerbasis" make men zich overigens geen al te grote voorstellingen. De raket ging de lucht in van een eenvou dig wagentje, opgesteld op een kale ten zeer winderige) duintop, vanwaar een een voudig luidsprekersysteem voor het con tact zorgde met de enkele wagens waarin het brein van de onderneming was onder gebracht. Een elektrisch snoer verzorgde de ontsteking, die door technici en belang stellenden van een afstand van ongeveer honderd meter werd gadegeslagen. Het eerste Nederlandse raketexperiment werd geheel in eigen beheer uitgevoerd, onafhankelijk van de ongeveer anderhalf jaar geleden opgerichte Europese organi satie voor raketonderzoek E.L.D.O. (met aanhangende organisaties als E.S.R.O., en E.S.T.E.C.) waaraan Nederland voor de eerste vijf jaar 19 miljoen heeft bijge dragen. Deze organisatie legt zich name lijk toe op werkelijke ruimtevaartprojec ten op buiten Europa gelegen lanceerter- reinen (waar op Texel geen sprake van is) en kwam naar nu wel openlijk ver teld mag worden vooral tot stand om emplooi te vinden voor de zeer kostbare Engelse Blue Streak-raket, die na zijn vol tooiing voor militair gebruik ter aarde werd besteld. Het is in Nederland in hoofd zaak Philips die bij dit Europese project is betrokken. Advertentie ook met gouden band In KENNEMERLAAN 60 De korpschef van de gemeentepolitie te Culemborg is gisteren weer vrijgelaten door de officier van justitie in Utrecht, mr. W. H. Overbeek. nadat hjj zaterdag in verzekering was gesteld. Er was volgens de officier geen aanlei ding preventieve hechtenis toe te passen. Het onderzoek duurt voort. De korpschef heeft toegegeven auto onderdelen en benzine op kosten van de gemeente voor zijn eigen auto te hebben gebruikt. Het is nu vraag of er sprake is van slordigheid of verrijking, aldus mr. Overbeek. De burgemeester van Culemborg heeft tijdelijk met de leiding van het politie korps aldaar belast de hoofdinspecteur B. D. Kaima te Rotterdam, die daartoe door de burgemeester van die gemeente be schikbaar is gesteld. Acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, heeft de of ficier van justitie bij de rechtbank te Bre da geëis.t tegen een 56-jarige Bredanaar en diens zonen van 26 en 25 jaar, die te recht stonden wegens het in vereniging openlijk geweldplegen tegen een inspec teur van politie in Breda op 10 augustus. Tijdens de bierfeesten zouden de drie verdachten een inspecteur zodanig hebben afgetuigd dat de politieman blijvend letsel aan zijn rechterhand opliep en aan zijn gezicht werd gewond. De alleenwonende weduwe J. Mulder Beuving uit Beilen is dood op haar bed aangetroffen. De vrouw, die 65 jaar was, is vermoedelijk door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. Advertentie De rechtbank in Rotterdam heeft van morgen een 25-jarige assistent-boekhouder uit de Maasstad veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf, wegens diefstal van bijna elfduizend gulden ten nadele van zijn werkgeefster, het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest. De offi cier van justitie had een straf geëist van één jaar en negen maanden. WASHINGTON (Reuter) De veertig jarige Robert Weatherington, die zaterdag door agenten van de geheime dienst in Washington werd gearresteerd wegens be dreiging tegen het leven van president Johnson en die hiervoor maandag voor de rechter had moeten verschijnen, is in ver band met klachten over rugpijnen in een ziekenhuis opgenomen. Een foto heeft uit gewezen, dat hij een wervelaandoening heeft van niet ernstige aard. Van officiële zijde is niet medegedeeld hoe Weatherington dëzé verwonding heeft opgelopen. Door de artsen is gezegd, dat zij best kan zijn ontstaan, doordat de patiënt op enigszins bruuske wijze is gaan zitten. Dis is het Noorse vrachtschip ..Mar tin Bakke", dat zaterdag in de Wes- terschelde aan de grond is gelogen en in tweeën gebroken. De bemanning is nog aan boord en werkt hard om in samenwerking met havenarbei ders, drijvende kranen en lichters de lading van zesduizend ton stuk goed te bergen. (Luchtfoto A.N.P Gistermiddag omstreeks drie uur is brand uitgebroken aan boord van het En gelse vrachtschip „Mahronda", 8.537 tori, eigendom van de rederij T. en J. Brocklé- bank Ltd. uit Liverpool. De brand woedde in ruim 4, waarin zich een lading jute en beenderen bevond. De brand ontstond doordat een hijsbalk een ruimlamp kapot sloeg, waardoor kortslui ting ontstond. Het schip lag gemeerd bij Thomsen's havenbedrijf aan de Lekhaven in Rotterdam. De brandweer was tegen vier uur de brand meester. De schade is nog niét be kend. Advertentie i KENNEMER1 KENNEMERLAAN 60 KENNEMERLAAN 60 In een kliniek in München heeft prinses Birgitta van Zweden, de echtgenote van prins Johann Georg von Hohenzollern het leven geschon ken aan een dochter. Zij heeft reeds een zoon van zeventien maanden. Een beeld van de gelukkige moeder met haar dochtertje. Op de achter grond een portret van prins Johann. v:v v-vx KOPENHAGEN (AP) Politie en houtvesters waken dag en nacht tegen kerstboomdiefstallen uit staats- én par ticuliere bossen. „Vele gezinnen zullen dit jaar rond om een gestolen kerstboom samenko men", zegt een houtvester van het eiland Funen. Volgens de politie wor den de meeste bomen gestolen door ge zinshoofden. Maar er zijn ook tal van diefstallen om aan bomen voor han delsdoeleinden te komen. Denemarken is een van 's werelds grootste exporteurs van kerstbomen. Tienduizenden sparretjes vinden hun weg naar Duitsland en andere Europese landen. De bomen zijn dit jaar bijzonder mooi, maar er zijn er niet veel. Er kan niet aan de vraag worden voldaan. De houtvesters op Funen en Jutland constateren telkens weer dat 's nachts honderden bomen uit hun bossen ver dwijnen. Op de officiële markt kost een kerst boom van middelmatige hoogte, tot 2.70 meter, thans bijna elf gulden. Advertentie Gouden granaat sieraden n ringen, hangers, colliers etc. KENNEMERLAAN 60 President Johnson heeft in een ge sprek met de chefs van staven er de nadruk op gelegd dat hij geen over- besteding wenst en dat de militaire uitgaven nauwlettend moeten wor den gevolgd. Op de foto: v.l.n.r. gene raal Earlie Wheeler (landmacht), admiraal Macdonald (Marine), gene raal Maxwell D. Taylor (voorzitter), President Johnson, generaal Curtis Le May (Luchtmacht) en generaal David Shoup (Mariniers). Advertentie In de beschermende loodmantei van de pijpleiding voor de afvoer van zwak radio actief afvalwater van het Reactor Cen trum Nederland (RCN) nabij Petten is van buitenaf enig zeewater binnengedrongen- De beschadiging bevindt zich aan d» bui tenzijde van de buis op een afstand van ongeveer drie kilometer uit de kust. Dé eigenlijke lozingsleiding, een plastic-bin nenhuis, is volkomen intact.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6