i 1 Misdaad in Stockholm PANDA EN DE MEESTERDEIOLIST ft TUSSEN HEMEL EN AARDE i VERKEERSONGELUKKEN DOOR DE ZON SUDDEREN EN SIDDEREN IN E SAUNA I HOEST? Ons vervolgverhaal li I I f Verjongingskuur voor lichaam en geesi wint ook in ons land veld Gezellig winkelen en dan... DINSDAG 3 DECEMBER 1963 mmmmm,t wmnmmn, door N. Edward Werner (naar het Zweeds) verkoudheid? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS Bordjes verhangen Bloot avontuur IS® T~* - Kilo's afvallen 98 graden! Bovenste plank Emmertje koud Dokter vragen! G. v. W. 17) „U kunt me toch op z'n minst wel vertéllen mét wie ik spreek" drong hij aan. „Bovendien zou ik graag de kans krijgen om mijn belofte na te komen. U beweert toch dat ik u be loofde u te zullen opbellen?" Ditmaal klonk er geen lachje. „U beloofde ook nog iets anders. Hebt u dat ook vergeten?" Dahl wist niet wat hij moest ant woorden. Die vervl.whiskey. Had hij werkelijk allerlei onzin door de telefoon gezegd? En tegen wie. „Ik voel me schuldig", zei hij na even stilzwijgen. „Maar als het een belofte is, die ik kan houden, zal ik 'm natuurlijk graag nakomen. Wat hield die belofte in?" „Dat we elkaar vanavond om zeven uur zouden ontmoeten. U zou me mee nemen naar de „Sture" bioscoop". Dahl keek snel op zijn horloge. Het was twintig voor zeven. Hij zou het nog kunnen halen. „Geeft u mij alstublieft de kans mijn belofte na te komen. Het zal mij een bijzonder genoegen zijn. Waar kan ik u afhalen?" „We zouden elkaar voor de bios coop ontmoeten. Om zeven uur. Laten we 't daarop houden". „Goed. Maar waarom wilt u mij naam niet noemen? Hoe kan ik u herkennen?" Hij voelde, zich steeds opgewonder worden. De hoorn trilde in zijn hand. „We vinden elkaar echt wel. Laat u dat maar aan mij over". „Afgesproken dus. Om precies zeven uur". Neuriënd liep hij de badkamer bin nen, na een taxi gebeld te hebben. Hij besprenkelde zijn haar met lotion en kamde het zorgvuldig. Hij trok zijn das recht, poetste zijn tanden en gor gelde met mondwater. Kritisch be keek hij zich daarna in de spiegel. Niet zo gek, vond hij. En nog steeds neuriënd liep hij zijn zitkamer weer binnen. Hij voelde zich thans prettig öpgéwonden, want hij wist opeens heel zeker, wié het was. die hem had op gebeld. In de hal maakte hij een bui ging voor zijn spiegelbeeld in de lan ge spiegel en mompelde: „Irene, mooie, Irene ik zal je immers nóóit vergeten!" Hij sloot de deur achter zich en wandelde naar beneden. De taxi stond te wachten. Het was een mooie warme zomeravond. „Sture Cinema" zei Dahl tot de taxi-chauffeur. Terwijl hij achteroverleunde op de achterbank trof het hem opeens, dat het eigenlijk niet helemaal behoorlijk was om enige uren na de begrafenis v£n een goede vriend naar de bios- eóób té gaan. Hij stak een sigaret op eh keek naar het dansende vlammetje van de lucifer, die even door bleef branden. „Het enige, dat je uit het leven kunt halen, is te léven" herinnerde hij zich een aanhaling van Millech. Hét waren de waarden geweest van een Hollywood-grootheid, die Millech gekend had. Hij zuchtte even en trok aan zijn sigaret. De taxi nam enige bochten en hield ten slotte stil voor dé bioscoop. Dahl ging de hal binnen, kócht kaartjes en begon om zich heen te kijken. Er was een gestage stroom van mensen, die naar binnen gingen. Hij ging terug naar buiten en wan- deide gespannen voor de bioscoon op en neer. Hij keek opmerkzaam naar de mensen, die uit taxi's en prié-auto's stapten. Vijf minuten gingen voorbij. Er waren thans niet zoveel mensen meer en de bioscoop-bedienden begon nen aanstalten te maken om de deu- rén té sluiten. Dahl keek opnieuw in d* hal en liep dén terug naar de straat. Kwam ze tenslotte toch niét? Waarom zon Treoo hem nu oneens ^leerstellen? Was 't een spelletje van ben». Ön het moment, dat hij dit als ab surd had verworpen, hoorde hij een meisjesstem achter zich: „Dag Gun nar. hier ben ik". Hij draaide zich met een ruk om, maar de glimlach bestierf op zijn lip- nen en hij dééd bijna een stap terug. Tijn hand. die hij voor een handdruk had uitgestoken, vervormde zich tot een hand. waarvan de wijsvinger bij na beschuldigend in de richting van hét meisje, dat hem had aangespro ken, wees. •S •Sb i „Jij!" riep hij in de grootste ver warring uit. „Maar lieve kind.ik had er geen flauw idee van dat wij. Het meisje keek hem glimlachend aan. „Je bent niet erg beelfd, Gunnar. Of moet ik misschien meneer Dahl zeggen? We begonnen elkaar gister avond echter te tutoyeren, weet je wel? Blijf daar toch niet zo verslagen staan. Zullen we maar naar binnen gaan?" Ze stak haar arm door de zijne. Hij liet zich meevoeren en overhan digde automatisch de kaartjes aan het meisje dat hem naar hun plaat sen bracht. Ze gingen zitten en ze hield nog steeds zijn arm vast. Ze leunde even licht tegen hem aan en zei: „Vind je het erg als ik je arm blijf vasthouden? Ik vind het prettig te weten, dat je écht naast me zit". Dahl keek haar even van opzij aan. „Natuurlijk niet" mompelde hij verward. Hij voelde zich blozen. Met zijn vrije hand haalde hij zijn zakdoek te voorschijn en veegde zijn voorhoofd af. O lieve hemel.wat héb ik ge daan, zei hij tot zichzelf. Wat had hij gisteravond allemaal tegen juffrouw Rydell gezegd....? Hij herinnerde zich nog vaag, dat hij de naam van haar vader in de telefoongids had zien j staan, maar hij kon zich helemaal niet j herinneren dat hij het meisje had op- J gebeld. Waarover had hij hemels- J naam met haar gesproken? Heel veel J tijd om te piekeren werd hem niet J gelaten, want de film was zeer j boeiend en eiste al gauw al zijn aan- dacht op. Zo nu en dan voelde hij, hoe ze zijn arm even drukte, maar opzij kijkend, merkte hij dat ze er niets mee bedoelde; het was een on- bewust gebaar, waarmee ze haar ple- zier in de film tot uitdrukking bracht, j Toen ze twee uur later uit de bios- coop naar buiten liepen, voelde hij zich beter op zijn gemak. „Mag ik nog steeds je arm vast houden?" zei juffrouw Rydell, terwijl ze hem met een quasi-angstige blik aankeek. „Er hangen hier in de buurt altijd van die lugubere types rond". Dahl keek haar aan en voelde zich niet helemaal zeker, of ze ook hem tot die types rekende. Ze was 'n half hoofd kleiner dan hij en ze zag er werkelijk allerliefst uit. Hij constateer de dit met genoegen. Was hem dat dan niet eerder opgevallen? Maar na tuurlijk was hem dat al eerder opge vallen! Hij had het elke morgen, als ze hem te paard voorbij reed, vast gesteld. J O JÏIÓJ ai* -i öiii ói ,..Ja, houd me maar stevig vast" antwoordde hij, „zo lang ik :erbij ben, zal geen enkel luguber type het wa gen je te benaderen". Voor de' grap liet hij de spieren van de arm, die Zij vasthield, even zwellen. „Allemensen, jij hebt spieren! Hoe kom je aan zulke spieren? Die krijg je toch zeker niet in je baan als ad- nv'nistrateur bij een film-maatschap- pij"! Hij keek haar met een spottend lachje aan. „Toch wel. En bovendien bij het doden van onschuldige oude mannen in mijn vrije tijd". Ze bleef abrupt stilstaan en dwong hem hetzelfde te doen. „Goed dat je daarover begint" zei ze ernstig. Ik heb een voorstel te doen.sla het niet af alsjeblieft. Laten we even er gens gaan zitten. Dan kunnen we rus tig praten. Ik zal dit keer betalen" voegde ze eraan toe. Hij voelde een blos op zijn wangen komen. Gelukkig was het vrij donker op de plaats, waar ze stilstonden. „Dat laatste vind ik een nogal vreemd voorstel", merkte hij op. „Maar goed, ik ga met je mee". „Dat is erg aardig van je" zei het meisje schijnbaar opgelucht, maar toch was het alsof ze niet precies wist wat ze wilde. Ze vermeed zijn blik. „Ik wil liever niet ergens heen, waar veel mensen zijn", zei ze lang zaam. „Misschien weet jij iets.hier in de buurt?" Hij keek haar geamuseerd aan. „Wat vind je van „Damberg"?" Hij zag dat ze deze gelegenheid niet kende. Hij nam haar arm. „Het is niet ver Een eindje voorbij de bioscoop, aan de overkant". (Wordt vervolgd Er bestaan talloze kuren om gezond, fit en slank te blijven, maar geen een daarvan heeft de laatste jaren zoveel adeptengetrokken als het saunabad. Overal in ons werelddeel en ver daarbuiten zijn tegenwoordig gelegenheden waar men zich vakkundig kan laten stomen, braden en kneden volgens de eeuwenoude sauna-traditie die in Finland werd uitgevonden en daar iet nationale gezondheidsritueel bij uitstek vormt. Wie eens een saunabad heeft ondergaan, zo zegt men, die <an er nooit meer buiten. Men voelt zich, na zo'n Spar taanse behandeling, als herboren naar lichaam en geest en in staat om bergen te verzetten. En vandaar dan >ok dat de Finnen zo'n kerngezond volk zijn. v".-v; Advertentie helpen probaat en smaken heerlijk f DE FINNEN zelf brengen de Sauna-bad- cultuur-in verband met hun „Sisu" het geen levenskracht betekent. Zij zeggen, dat het Saunabad het Finse vok die kracht gegeven heeft vol te houden in de zware tijden die het achter de rug heeft. In held haftige strijd tegen de Russen bouwden de Finnen zelfs vlak achter het front Sau na's in de wetenschap, dat het sauna bad het lichaam innerlijk en uiterlijk als het ware schoonspoelt, de vermoeidheid verdrijft, de geest ontspant en nieuwe le venskracht schenkt. Buiten Scandinavië was de Sauna voor de oorlog in Europa vrijwel onbekend. Men had er wel eens van gehoord, maar het leek de mensen toch meer iets spe ciaals voor de ijzersterke, geharde Finnen. In Parijs was er, in de twintiger jaren, een moedig man, die het sauna-bad pro pageerde: de directeur van het „Hotel Médicale" in Rue du Faubourg St. Jaques. In dit „hotel", dat er buitengewoon zie kenhuisachtig uitzag, konden de gasten vrij beschikken over de sauna. Men werd er „gekookt en gekoeld" volgens het ori ginele Finse recept en deskundig gemas seerd door blinde ex-militairen, die daar voor door de hotelier (zelf oud-officier van gezondheid) waren opgeleid. Het was een uniek instituut. Nu, na de oorlog, is de sauna tot diep in het continent doorgedrongen. Duitsalnd bijvoorbeeld telt al honderden sauna's elke plaats van enige betekenis heeft er een. En Nederland? Hier zijn er volgens de laatste telling tien, o.m. in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen, Hilversum, Heiloo. Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat dit aantal snel zal toenemen. Het sauna-bad blijkt name lijk een welkome instelling voor een land gis het onze mensen met rheuma én spit bijvoorbeeld vinden er baat bij. Wij komen daar straks op terug. Eerst nemen wij u mee naar de sauna! c Vróéger stond daar. .aan de Heuvellaan in Hilversum, een bordje WERELDOM ROEP. is 'hu, mét de 'rrfciiomènsen vertrokken naar een grootser pand bij Crailoo. Op dè plaats vdn dat keurige ra diobordje staat nu een enorm ruighouten bord dat zeer Scandinavisch aandoet, met de letters SAUNA. We zijn naar binnen gegaan, handdoeken onder de arm. avon tuurlijk gevoel in het hoofd. Terwijl we in de receptie wachtten tot de laatste „sau naster" van een damesgroepje vertrokken zou zijn, maakten we een praatje met di- Op houten banken zitten de slacht offers in- amfitheatersgewijs in de zweetkamer, de beginners onderaan, de geharde routiniers op de bovenste plank. De badmeester fabriceert nog wat extra stoom en hitte door eert lepel water vermengd met denneolie, op de gloeiende stenen uit te gieten. recteur-heilgymnast-masseur Eijbers, die met zijn vrouw dit gezondheidsoord leidt. Hoe was hij er toe gekomen een sauna-bad te beginnen? „We hebben een tijdje in Venlo ge woond, en daar viel het ons op hoeveel mannen er geregeld de grens over gingen naar Lobberich in Duitsland, om er een saunabad te nemen. Toen dachten we: zou daar in Nederland geen mogelijkheid voor zijn? Om kort te gaan, we hebben besloten om in het Gooi een sauna te be ginnen. We hebben er een heleboel bestu deerd in Duitsland, en met een paar fa brikanten gesproken, en toen vonden we hier een mooie gelegenheid. Deze villa, had een fijn, ruim houten bijgebouw en dat was ideaal voor een saunabad. Twee jaar geleden zijn we gaan inrichten en, en fin, u merkt het, nu zit u hier in de den- nelucht!". „U zei dat u met een paar fabrikanten gesproken had.„Ja, speciale Sauna- verwarmingsfabrikanten. Dat is een hele industrie in Duitsland. Er zijn ook een paar systemen. Hout, kolen, olie. Wij heb ben oliestook gekozen, dat leek ons het handigst." „In het begin was het wel even moei lijk. Het was za nieuw em vreenKLvoor de mensen natuurlijk. En.je moet je he- l°maal uitkleden, daar zien de Nederlan ders soms ook Sommige dames, wel een beetje tegenop, vertelt mijn vrouw, kwa- Zo uit de gloeihitte de buitenlucht in. waar men elkaar afspoelt met een vaar emmer tjes koud water. Ten slotte volgt dan nog een ferme duik in het zwembassin en een koude douche om de laatste gifstoffen af te spoelen. De plotse linge temperatuurs verschillen Itot 80 gradenmaken het wel gewenst, vóór het saunabad uw huisarts te raadplegen, want het hart krijgt wel wat te verduren. IK.fH.-tt;>*- jjüh*1 «ie*.* SSv 4 Advertentie Reumatiek TüGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT U»|T|N TOONOM smm 32. Dat waren een paar aardige verrassingen die Joris Goedbloed daar had aangericht! Om te beginnen bleek de wasteil, die hij als bed voor Blub had bestemd, bij de riolist bijzonder in de smaak te vallen: on der het sl&ken van kleine kreetjes als „Blub" en „Blubblub!" liet "■hij zich er tevreden in glijden. Misschien was hij wel moe van zijn veelbewogen dag. En ook Panda was te- v-edeh nu hij zag dat hij-zelf het model was, waar Joris de modderfiguur naar wilde vormen. „Goed, Joris", zei hij ernstig. „Ik ben maar een bescheiden iemand, maar ik probeer altijd netjes eh oppassend te zijn, en als je dat de Blub óók lerén wilt, kun je op mijn voilé mede werking rekenen!" ..Zie eens aan!" riep Joris verheugd. Och, uw wantrouwen heeft mij zo'n pijn gedaan maar nu is alles weer als weleer Jussen ons! Goed dan, baaske; volg Blubs voorbeeld, want ook gij hebt na deze dag uw rust verdiend; ziedaar de legerstede die ik u heb toegedacht". Dat was nu weer minder mooi, want de brits die Panda kreeg toegewezen zag er verre van aanlokkelijk uit. Hij vond het nogal een smerige troep, maar om de stemming niet opnieuw te bederuen hield hij zijn mond en besloot hij er het beste van te maken. Hij probeerde dus deken en matras wat smakelijker te rangschikken en nu wachtte hem een verrassing! Onder de matras vond hij een nette doos, gloednieuw, dié kennélijk niet in deze rommelige omgeving paste. Dat kon geen toéval zijn! Iémand had die doos daar .ver stopt! men in het begin met bikini's. Maar dat bleek toch niet zo fijn in die warmte. Er komen nu steeds meer dames, die weer vriendinnen meebrengen die ook weer vriendinnen meebrengen en zo is het soms verbazend gezellig. Een droogkap is er ook, en een hoogtezon. En natuurlijk masseren we. Onderwatermassage? Wordt ook veel gedaan. Ah, daar is de laatste dame. U kunt naar binnen." Mevrouw Eijbers-Vestdijk („Ja, ik ben een nicht van de schrijver") kwam ook uit de sauna. Ze zag er provocatief gezond uit, evenals de laatste dame van het sau na-groepje. die haar vrolijk gedag zei met een „Tot de volgende week!" We gingen naar binnen. De heer Eijbers loste nu zijn vrouw af en liep mee. Terwijl wij ons, evenals de andere mannen ontdeden van allés vertelde hij verder. „Wie er hier komen? Veel radio- cn tv- mensen bijvoorbeeld. Rita Reys zien we hier dikwijls. Jan de Winter is hier twin tig kilo afgevallen. Jan Gerritsen van de. journaaldienst, Stan Haag en Herman Emmink zijn hier ook vaste gasten. De buitenlandse tv-sterren weten ons trou wens ook ai te vinden. Toen Siw Malm- kvist, het Zweedse zangeresje, hier opna me had in de studio, kwam ze even een paar uurtjes bij ons. Gerhard Wendland is ook al een paar maal geweest". „KRIJGT U ook mensen via artsen?" „Inderdaad. Er is o.a. een rheumato- loog die ons patiënten stuurt. Daar was een echt „moeilijk geval" bij, een jonge man van 28 met een ernstige wervelko lomaandoening die zeer pijnlijk was. Rönt- génbestraling en andere behandelingen hadden geen resultaat. Wij hebben hem tussen de saunabaden door gemasseerd, tweemaal per week. zes weken lang. Het gaat hem nu veel beter. De pijn is be langrijk minder en soms helemaal weg. De patiënt voelt zich, zoals hij het zelf uit drukt, „relatief tevreden". Wij zijn erg blij met dat resultaat." „Dat zal best. Sportmensen, komen die hier ook?" „Hele clubs. Zo, wilt u beginnen?" We trokken de sandalen van „het huis" aan en stortten ons in de eerste fase. Een zeer onschuldige: de warme douche. Goed wassen met zeep, voor de hygiëne. Daar na droogden we ons goed af. Tweede fa se: de sauna in, het „hitte-huisje"! Toen we de deur van het kleine houten ge bouwtje-in-het-gebouw achter ons sioten kregen wij even de neiging om er weer vandoor te gaan. De thermometer aan de muur wees 98 graden Celsius! Maar de andere saunaïsten hielden het immers ook uit? Vooruit dan maar! We zetten ons, op een baddoek (hét hout is gloeiend heet) op de onderste verdieping van de amfitheatersgewijs gebouwde ban- kenestellage en keken om ons heen. In de hoek een enorme oven, waarop grote keien. Voor ons aa.r de muur de ongelofelijke thermometerstand en een paar zandlopers om de broeitijd in de ga ten te houden. Om ons heen: transpire rende mpèr.tfrt:. 'fif voorzichtige beginners op het onderste bankje, daar is het het „kwelst". wat- moediger mannen, een ver dieping hoger, en geoefende saunasten op de 'bovenste plank, languit liggend op hun baddoeken, loom pratend over koetjes en kalfjes. De deur ging open en de heer Eijbers kwam binnen met een pollepel. Inhoud water met een scheut denneolie. Dit goot hij over de gloeiende keien op de oven Onmiddellijk sloeg' er ëen Zeer hete damp door de Sauna-, met een prikkelende den- nelucht. De heer Eijbers knipoogde naar ons, en verdween weer. De vlammen sloe gen ons uit en toen begon, het heil zame transpireren. We voelden ons zeer Fins. Heldhaftig verhuisden we naar een bankje-hoger. Die hoogste verdieping be waarden we maar vo.or een volgende keer Dat iets hoger zitten scheelde belangrijk Het zweet gutste ons van het lichaam We hadden het opnieuw onvoorstelbaa warm vooral toen de tweede lepel water met denneolie erop ging en be gonnen .ons toch af te vragen hoe het mo gelijk'was dat iemand zoiets vrijwillig on derging.Eindelijk was het kwartier om. Nu koelte. Haastig verlieten we het „zweetkamertje" en stonden in de „rust ruimte". De tijd voor rusten was echter nog niét aangebroken. De heer Eijbers opende hoffelijk een deur en toen waren we BUITEN! Een muurtje beschermde ons voor en- bescheiden blikken van de buren, maar bo ven ons hoofd zagen wij de sterrén flonke ren. „Een emmertje?" vroeg een stem achter ons. We keken om. Daar stond een grijnzende mede-saunaïst met een plastic emmer vol ijsblauw water, zojuist geput uit het klei ne zwembassin. „Graag", huichelden we. PATS! PATS! Eén op de borst, één op de rug. Koud? Inderdaad. Maar niet overdreven onaangenaam. De omschakeling van enorm warm naar enorm koud gaat zo vlug dat men het zich nauwelijks bewust is. (het is een verschil van 80 graden!). Na de koude emmertjes werd er, nog steeds buiten, koud gedoucht. Even maar, om de laatste uitgetranspireerde „giftige stoffen" af te spoelen. En daarop volgde nog een plons in het koude zwembassin. Eert bordje vertelde ons dat we ons ge heel moesten afdrogen voor het naar bin nen gaan. Dat deden we. En toen braken een bijzonder aangename twintig minuten rusten aan. Sommige mannen lagen languit op een bank met een tijdschrift, anderen zaten in gemakkelijke stoelen met een si garet en een kopje koffie of een koele drank. Een der heren liet door de heer Eijbers „in zich knijpen", zoals het mas seren betiteld wordt. Wij schonken ons zelf nog een kopje koffie en „relaxten." We voelden ons zeer ontspannen en kiplek ker. Na het rusten herhaalden wij de sud der- en sidder-handelingen, en na nóg eens pauze van prettig nietsdoen nóg eens. Het geheel duurde ruim twee uur. Ons avontuur werd besloten met een verrassing op de weegschaal. Meer dan een pond afgevallen! Voldaan over onze heldendaad en blij met het gewichtsverlies kleedden we ons aan. We betaalden vijf gulden en gingen fluitend naar buiten. Daar, in de heldere buitenlucht, voelden we pas goed hoe heil zaam het saunabad gewerkt had. We hadden ons in jaren niet zo schoon en jong en lichtgevoeld! Kan iedereen naar de Sauna? Een oud Fins spreekwoord zegt: „Hij die nog in staat is naar een sauna-bad te lopen kan het ook gebruiken." In Nederland bekijken we het wijselijk wat voorzichtiger. Mensen boven de veer tig raadplegen eerst even een arts. Men sen met acute infectieziekten, vaatziekten of ernstige hartafwijkingen gaan niét naar de Sauna. Maar verder: allemaal óp naar het saunabad! Citeren wij even het art senblad „Spreekuur Thuis": „Een regel matig saunabad kan corrigerend werken ten aanzien van een verkeerde stofwisse ling (dikke mensen) en circulatiestoornis sen (wintervoeten, bronchitis, aanleg voor erkoudheid). Mensen met rheuma of spit kunnen er baat bij vinden, spierpijn wordt erméë Ties treden. Bovendien heeft een re gelmatig saunabad een bijzonder ontspan nende werking op de geest; men vergeet even de dagelijkse beslommeringen en de daaruit op te tellen winst is nauwelijks weer te geven." Peter van Dwjn Advertentie GEBEUREN er meer verkeersongelukken dan normaal- wanneer zich op de zon uitbarstingen voor doen? Waarschijnlijk wel. Een grootscheeps onder zoek, waaraan Russische, Duitse en Franse geleer den hebben deelgenomen, maakt melding van frap pante samenhang tussen kosmische gebeurtenissen enerzijds en aardse ander zijds. Tegen heel wat straling en deeltjesstromen van de zon wordt het aardse le ven beschermd door de ionosfeer, de verzameling electrisch geladen lucht lagen tussen 70 en 600 ki lometer hooate. Maar het evenwicht in die ionó- sfeer kan ingrijpend wor den gestoord wanneer de activiteit van de zon plotseling sterk toeneemt. ALS GEVOLG van zulke uitbarstingen krij gen dan allerlei schade lijke vormen van straling kans, dieper en in gro tere hoeveelheden de aardatmosfeer binnen te dringen. Een werkgroep van statistici. die tien jaar lang gegevens over vierduizend plotselinge sterfgevallen heeft be werkt, komt tot de con clusie dat deze sterfte- curve correspondeert met de curve van de electro- nendichtheid van de iono sfeer^ Het aantal der dood geboren kinderen volgt deze curve zelfs heel nauwkeurig. De oorzaken van deze levenloze geboorten waren stoornissen in de bloeds omloop van de placenta, voor de geboorte. Ook bij de sterfgevallen der vol wassenen was er veelvul dig sprake van plotselin ge aandoeningen van hart en bloedvaten in perioden van verhevigde 2onne* activiteit. TWEE DUITSE onder zoekers hebben zich be ziggehouden met de sta tistische bewerking van meer dan tweehonderd duizend ongelukken (van allerlei aardonder in vloed van toegenomen kosmische straling. Eén hunner heeft experimen teel kunnen aantonen, dat de menselijke reactiesnel heid tot een kwart van haar oorspronkelijke waarde vermindert wan neer uitbarstingen in de chromosfeer van de zon leiden tot verhooade stra ling in het gebiedvan het infrarood. En aangezien ■juist in het verkeer onze reactiesnelheid zo'n be langrijke rol speelt, kan men veilig stellen dat ze ker een deel van de ver keersongelukken in eerste instantie wordt veroor zaakt door processen op de zon. 1 i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9