Paus kondigt de instelling aan van een Raad van Bisschoppen Hij reist in januari naar het Heilige Land HET WEER Half miljoen ambtenaren krijgt per 1 januari 10.6 percent meer Kamerlid vraagt actie van de regering voor Preston Cobb Tweede t.v.-net pas in van het volgend jaar in oktober gebruik Kennedylaan in Haarlem Duitse jagers het haasje J. G. Kolkman wellicht wethouder mI v"w SC Zeven man verdelen bijna anderhalve ton Minister Bot in de Tweede Kamer De Jager en Reydon in ons land Zachte november Lichte vorst Hoe lang nog, Francoise De Sporttoto Zijlstraat 90 - Haarlem - Tel. 11161 APARTS Het woord is aan In de krant van heden: Raadsman in beroep na weigering van clementie D E PAARLAARSTEEG 1? MEER DAN 3000 GESCHENKEN apart en origineel HANDWERK, ook in de laagste prijzen ieè MORRIS before you (my! FALCON MONTY-COATS 49e JAARGANG NUMMER 27 WOENSDAG 4 DECEMBER 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant dagblad VOOR VELSEN -ij muiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent per kwartaal 8.—, franco per post f 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije VATICAANSTAD (Reuter, DPA, AFP en AP). Paus Paulus VI heeft vandaag bij de sluiting van de tweede zitting van het Vaticaanse concilie in de Sint Pietersbasiliek twee belangrijke mededelingen gedaan. Hij kondigde de instelling aan van een Raad van Bis schoppen uit de gehele wereld die hem moet adviseren en hem moet helpen de besluiten van het concilie in praktijk te brengen en hij deelde mee voornemens te zijn in januari een bezoek te brengen aan het Heilige Land. De paus wil naast bisschoppen uit de gehele wereld ook leden van kloosterorden en daartoe ge schikte leden van het college van kardi nalen benoemen in de voorgenomen raad van advies en bijstand. Op de openbare concilievergadering van vandaag heeft de paus ook de eerste twee gereed gekomen „constituties" over ver nieuwingen in de liturgie van de kerk en over de moderne communicatiemiddelen officieel afgekondigd. De paus zei in zijn toespraak tot de 2200 concilievaders dat het concilie hard ge werkt heeft en enkele gedeelten van zijn enorme taak heeft voltooid, maar dat er nog veel te doen blijft. De paus deed een welsprekend beroep op de prelaten om met hem het bestuur van de kerk te delen. Hij gaf de concilie vaders de verzekering dat het voornaam ste doel van hun bijeenkomst was geweest om vast te leggen hoe zij met hem en on der hem delen in het bestuur der kerk. „Het bisschopsambt is niet een instel ling onafhankelijk of los van, en nog min der tegengestèld aan, het opperste ponti ficaat van Petrus. Maar met Petrus en onder hem streeft het naar het gemeen schappelijke goed en het opperste doel van de kerk. De gecoördineerde hiërarchie zal daarom versWigd en niet ondermijnd wor den, de onderlinge samenwerking versterkt en niet in gevaar gebracht forden, de we derzijdse liefde aangewakkerd en niet ver stikt worden. „Wij zijn er zeker van dat over een onderwerp van een dergelijk be lang het concilie veel te zeggen heeft dat troost en licht zal brengen," aldus de paus. De paus gebruikte in zijn rede niet het woord „collegialiteit" de naam waaronder de opvatting van de gedeelde pauselijke en bisschoppelijke macht bekend is, maar het bleek wel duidelijk dat hij aan de kant staat van de progressieve prelaten die ach ter deze opvatting staan. Op 30 oktober hebben de vaders zich met een meerderheid van zes tegen een voor de opvatting uitgesproken. Er ontstond echter een impasse toen de conservatieve prelaten de stemming weigerden te aan vaarden als bindend voor het opstellen van de conciliedocumenten. Gisteren ken de de paus reeds de bisschoppen grotere bevoegdheden toe (zie pagina 3). Zijn woorden van vandaag gingen nog duidelij ker in de richting van de collegialiteit. Waarschijnlijk zal de paus de reis naar Palestina per vliegtuig maken. Dat wordt (Van onze weerkundige medewerker) Voor het eerst heeft nu ook Engeland een weersverwachting op lange termijn uitgegeven, bestemd voor de Britse eilan den en naaste omgeving. Maar Amerika houdt het op een milde december in het grootste deel van Europa. Engeland voor speelt een zeer koude decembermaand met weinig sneeuw. Het zal wel niet zo bar worden als in de recordkoude december van 1788, toen in ons land december een gemiddelde gaf van 5.7 C. (record over 250 jaar). Dit jaar had januari 5.2 C. als gemiddelde zodat december 1788 inderdaad bar koud geweest moet zijn. November bleef dit jaar zeer zacht. De Bilt had een etmaalgemiddelde van 8.3 C. (normaal 5.9 C.). In de laatste 200 jaar waren er vijf warmere novembermaanden. De laatste was 1951 met gemiddelde 8.4 C In De Bilt scheen de zon 46 uren tegen normaal 50 uren. Het werd een zeer natte maand, vooral plaatselijk in het westen, waar IJmuiden op 144 mm kwam (normaal 75-85 mm) Haarlem had 142 mm, Vijfhuizen 117 en Schiphol 97 mm (normaal 82 mm). Verwachting tot morgenavond: Droog weer met voornamelijk in het noorden van het land wolkenvelden. Zwakke tot ma tige wind tussen noordoost en oost. In de komende nacht en morgenochtend in het noorden van het land temperaturen om het vriespunt, elders lichte vorst Middagtemperaturen morgen enkele graden boven nul. Volledige weerrapporten op pagina twee. dan de eerste keer dat een paus tijdens zijn pontificaat vliegt. Het is nog niet be kend welke delen van het heilig land de paus zal bezoeken. De meeste reliquieën van het christendom bevinden zich in het Jordaanse gedeelte van Palestina in Bethlehem en de ommuurde stad Jeruza lem met de kerk van het Heilig Graf, maar Nazareth ligt in Israel. Het wordt de langste reis, die ooit door een paus is gemaakt en de eerste maal dat een paus Italië verlaat, sedert december 1804, toen paus Pius VII naar Parijs ging om Napoleon te kronen. Het decreet over de liturgie is de meest vérstrekkende wijziging in de liturgie se dert de derde eeuw toen het Grieks in het westelijke deel van de kerk door de La tijnse taal werd vervangen. Een der voornaamste wijzigingen is de toestemming om het Latijn in de mis en bij het toedienen van de sacramenten te vervangen door moderne talen. Het decreet onderstreept de belangrijk heid van de Heilige Schrift in de liturgie en bepleit meer preken. In de inleiding staat, dat alle riten „gelijk van recht en van waardigheid" zijn. Volgens de persdienst van het concilie zullen zeven tot tien jaar nodig zijn om de liturgische hervormingen in praktijk te brengen. Het decreet opent ook de moge lijkheid om plaatselijke gewoonten en tra dities in de erediensten te betrekken. In het document wordt gezegd dat de kerk geen drastische uniformiteit wenst, maar er naar streeft de aanleg en talen ten van de verschillende rassen en volken aan te moedigen. Alle aspecten van de levenswijze van de ze mensen, die geen onverbrekelijk ver band hebben met bijgeloof en dwaling, worden met welwillendheid door de kerk bestudeerd en zo mogelijk intact gehouden. Soms staat zij (de kerk) zelfs toe, dat der gelijke gebruiken voor de liturgie worden aangewend. Zo wordt bij voorbeeld gezegd dat inheemse voorwerpen en kunst mogen worden gebruikt bij kerkdiensten en voor versieringen. In het hoofdstuk over de mis wordt aan gedrongen op grotere deelneming van de gelovigen aan de mis. Voorts wordt op dracht gegeven tot een herziening van de mis om deze plechtigheid eenvoudiger te maken en duplicaties en bijkomstigheden te vermijden. In een aanhangsel verklaart het concilie geen bezwaar te hebben tegen kalender hervorming onder bepaalde voorwaarden. Bij de stemming van vanochtend werden 2.147 stemmen voor de liturgieconstitutie uitgebracht en vier ertegen. De constitutie over de communicatiemid delen kreeg 1.960 stemmen voor en 164 tegen. Roem is vergankelijk, maar de ver- gankelijkste van alle titels lijkt ons toch wel het predikaat dat de 18- jarige Parisienne Francoise Denis deze week ontving, toen zij uit vele collega's evenals zij werkzaam bij een bank werd uitverkozen tot Miss Eenzaamheid. Hoe lang nog Francoise? 561STE STAATSLOTERIJ Vierde klasse elfde lijst 5.000: 7392 2.000: 6445 7656 1.500: 2151 10937 12522 12637 1.000: 2567 6269 10884 13654 17649 18738 20967 21446 400: 1808 4956 6667 8098 13463 13932 14008 14463 15313 15639 18592 19543 21023 200: 2288 2466 2655 3577 6335 6580 7854 8126 8730 9942 10430 12564 15072 16179 16841 17127 17664 17847 18391 19784 19815 20976 21331 Het aantal deelnemers aan de sporttoto van deze week bedroeg 677.549. Zij legden in voor een totaalbedrag van 812.246,50. Daarvan was beschikbaar 'n prij zenbedrag van 268.052,Voor de eerste prijs groot 147.423,10 meldden zich zeven deelnemers, die elk bruto 21.060,40 zullen ontvangen; 264 deelnemers maakten bij het invullen van de dertien kruisjes slechts één fout. Twee van hen deden dat in twee kolommetjes. Aangezien voor de tweede prijs 80.412,60 beschikbaar is, zullen zij per kolom 303,netto ontvangen. De extra-prijs van 40.206,30 zal worden verdeeld over 210 deelnemers van wie er drie twee cijfergroepen juist voorspelden. Per cijfergroep levert dat een netto-bedrag op van 189, Ben Johnson: Menigeen zou in de hemel komen met de helft van de inspanningen waarmee hij in de hel belandt. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving.5, 6, 7 Langs sluizen en havens6 In de Vishal en op zee6 Kunst 9 Radio en t.v9 Topsy 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Minister Toxopeus heeft een beslissing genomen over de ambtenarensalarissen. Zoals bekend heeft mr. Toxopeus in het georganiseerd overleg geen volledige steun voor zijn plannen gekregen. Daar door nam hij buiten het georganiseerd overleg om zijn beslissing. Voor het ge hele overheidspersoneel ook mili tairen, politie, leerkrachten in totaal 500.000 personen, geldt nu het volgende: Het Tweede-Kamerlid mevrouw Singer- Dekker (P.v.d.A.) heeft in schriftelijke vragen bij de ministers van Buitenlandse Zaken en van Justitie aangedrongen op een gratieverzoek van de Nederlandse re gering ten gunste van Preston Cobb. Voorts verzoekt zij de bewindslieden bij de Verenigde Naties een voorstel in te dienen ertoe strekkende dat de verklaring van de rechten van het kind in die zin wordt aangevuld dat het kind recht heeft op een speciaal kinderstrafrecht en dat in (Van onze parlementaire redacteur) HOEWEL DE ZENDER voor het tweede t.v.-net nu reeds een groot deel van Neder land kan bereiken zullen NTS en omroepverenigingen niet voor 1 oktober 1964 met hun uitzendingen via dit net beginnen, zo deelde minister Bot van O., K. en W. gister middag in de Tweede Kamer mee. Er is nog niet voldoende personeel, de voorbe reidingen voor het programma zijn nog niet gereed en de technische outillage moet nog worden uitgebreid. Bovendien, aldus de minister, maken de zomervakanties van bet thans in dienst zijnde personeel het niet mogelijk met de uitzendingen vóór de zomermaanden te beginnen. HET UITSTEL tot oktober 1964 heeft in elk geval het voordeel, zo bleek uit de mededelingen van minister Bot, dat er nu ruimschoots tijd is de oude televisie toestellen om te laten bouwen voor ont vangst van het tweede of te voorzien van Lou de Jager en Evert Reydon zijn vanmorgen vroeg onmiddellijk na hun vrijlating uit Moskou naar Nederland vertrokken met een lijnvliegtuig dat van middag om vijf voor vier op Schiphol zou aankomen. Op het. vliegveld van Moskou hebben de twee Nederlanders, die wegens spio nage twee-en-een-half jaar gevangen heb ben gezeten, verklaard dat zij goed zijn behandeld. Zij hebben de laatste twee dagen doorgebracht in een „repatriërings centrum" van de gevangenis in Wladimir. Reydon verklaarde, dat ze hadden mo gen doen wat zij wilden. Zij hebben in de gevangenis wiskunde gestudeerd. Be halve met hun cipiers hadden zij weinig contact met andere mensen, zodat van Russisch leren weinig is gekomen. een voorzetapparaat. Voor een overbelas ting van de handel en industrie hoeft nu in elk geval niet te worden gevreesd. De mededeling van de minister verwek te nogal wat deining bij de oppositie. De socialist Kleywegt wilde van de minister weten hoe hij wist dat de N.T.S. niet in staat was het tweede net te gebruiken. „Het overleg is -nog maar nauwelijks be gonnen", zo zei hij. „Er is nog geen gul den voor beschikbaar gesteld". Hij her haalde zijn beschrijving van vorige week: „Het is gemodder". De K.V.P.-er Baeten maakte in zijn re pliek melding van het commentaar van de voorzitter van de N.T.S., de heer ORIENT Schüttenhelm. op de mededelingen van de minister. Minister Bot gaf als commen taar op dit commentaar dat de heer Schüttenhelm waarschijnlijk anders zou hebben gereageerd als hij alles geweten had. Hij deelde mee dat de P.T.T. eind oktober in een vergadering met de Noze- ma, waarbij ook de omroepverenigingen aanwezig waren, had laten weten dat het tweede net gereed was. Binnen veertien dagen had de minister daarop aan de N.T.S. laten weten dat hij deze financieel in staat zou stellen met de uitzendingen te laten beginnen (Zie verder pagina 9 onder „Tweede T.V.-net") Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben besloten in Schalkwijk een laan naar de overleden Amerikaanse president Kennedy te noemen. De keus is gevallen op de weg die de verbinding vormt tussen de Europaweg en de Amerikaweg Deze weg ligt in het ver lengde van de Belgiëlaan. ten zuiden van de plaats waar eerlang het nieuwe St. Elisabethsgasthuis zal verrijzen, Vrijdagmorgen om elf uur zal tijdens een korte plechtigheid de Amerikaanse ambas sadeur John D. Rice de eerste schroef in het straatnaambordje aanbrengen. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 ieder geval geen kind of jeugdige onder een bepaalde leeftijd tot de doodstraf mag worden veroordeeld. AUGUSTA (Georgia). Een federale rechter heeft dinsdag een verzoek van de hand gewezen om de veroordeling van Preston Cobb jr. wegens moord te ver nietigen. Een van de advocaten van de zeventienjarige neger heeft onmiddellijk hoger beroep aangetekend. De advocaat, Donald L. Hollowell, zei, dat dit hoger beroep woensdag te Atlanta behandeld zal worden door de president van het Ameri kaanse districtshof van appèl, Elbert P. Tuttle. Cobb zal vrijdag op de elektrische stoel ter dood gebracht worden indien de po gingen om clementie te verkrijgen geen succes hebben. Rechter Frank M. Scarlett repte niet van het telegram van 24 voor aanstaande Nederlanders Hollowell betoogde verder, dat Cobb de moord alleen onder pressie bekend heeft en dat de eerste advocaat van Cobb de kwestie van de uitsluiting van negers tij dens het eerste proces niet aan de orde gesteld had. Scarlett weigerde het ver zoek in te willigen met de woorden „Ver traging van het recht, is verloochening van het recht". B. D. Dubley, een substituut officier van justitie riep Cobb voor enkele ogenblikken naar de getuigenbank om hem enkele vra gen te stellen over constitutuonele rechten. Cobb antwoordde verscheidene vragen met „Ik weet het niet", en mocht heengaan. De negerjongen bleef onbewogen toen het habeas corpus verzoek werd afgewe zen. 't Grootste gedeelte van de tijd staar' de hij recht voor zich uit en had geen aandacht voor de toeschouwers. Hij leeft sedert zijn veroordeling in au gustus 1961 in de afdeling voor ter dood veroordeelden van de staatsgevangenis van Reidsville. De rechter weigerde com mentaar te geven, toen hem gevraagd werd over het telegram dat door 24 voor aanstaande Nederlanders aan hem werd gezonden met het verzoek Cobb niet naar de elektrische stoel te zenden. De Duitse jagers zitten in zak en as. Hun kansen op een prima kerstseizoen zijn goed als verkeken. Dat is de schuld van de ingevroren Argentijnse hazen die alle in beslag zijn genomen, omdat ze met tyfus zijn besmet. De West duitsers zijn daarvan zo geschrokken, dat zij geen haas meer willen zien. De in Duitsland geschoten hazen zijn ech ter kerngezond. De jagers houden er rekening mee dat hun omzet zeker met tien miljoen mark zal teruglopen. Het vervelende is bovendien dat zij de vastgestelde drijf jachten niet kunnen afgelasten. Elk jaar moeten er in december grote hoe veelheden hazen worden afgeschoten. Het gehele overheidspersoneel krijgt een salarisverhoging van 10,6 percent. Een verdere salarisverhoging zal vol gen als de gemiddelde stijging van de salarissen in het particulier bedrijf meer dan tien precent zal bedragen. Voor een groot deel van de zogenaam de weekloners komt een afzonderlijke salarisverhoging, waarvan de grootte wordt betaald door de mate van ge schooldheid. De mogelijkheden voor bevordering en voor het toekennen van een toelage worden vergroot. De verdienste-beloning wordt afge schaft; de salarisschalen zullen ten ge volge daarvan enige verhoging onder gaan. De gemeenteclassificatie krijgt een milder karakter. (De standplaatsaftrek wordt verminderd). Invoering van een minimumloon. Het is wel merkwaardig, zo wordt oils' van ambtenarenzijde gezegd, dat in deze plannen niet wordt gewaagd van inhalen van de salaris-achterstand bij de lagere en middelbare ambtenaren. In het ambte- narenoverleg had de minister wel op de mogelijkheid daarvan in een onderdeel van zijn plannen gewezen. De weekloners krijgen volgend jaar een aparte loonsverhoging. Deze verhoging (inclusief de 10,6 percent) ziet er als volgt uit: Loongroep één: Loongroep twee: Loongroep drie: Loongroep vier: Loongroep vijf: Loongroep zes: Loongroep zeven: Loongroep acht: ƒ356,10 wordt ƒ412,25 369,80 wordt 391,35 wordt 414,80 wordt 444,20 wordt 463,75 wordt 491,15 wordt 524,10 wordt 437,— 463,20 491,— 525,40 567,40 594.65 654.15 De maand- en weekloners in de loon- groepen een tot en met vijf worden wat betreft hen, die vijftien jaar in rijksdienst zijn en zes jaar op hun maximum staan, bevorderd tot de volgende rang. Naar wij vernemen heeft de protestants- christelijke fractie in de gemeenteraad van Velsen de voorzitter van genoemde fractie, de heer J. G. Kolkman, voorgesteld als wethouder in de opengevallen plaats, di« is ontstaan door het overlijden van wet houder A. de Jong.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1