tweede pak WEU-parlement spreekt zich niet uit over NAVO-kemmacht WERELDNIEUWS Paus is fcowel in Israel als in Jordanië welkom Veiligheidsraad eenstemmig tegen de rassenscheiding Churchill bezoekt het Lagerhuis Mevr. Nhoe schrijft haar memoires Bliksemtreinen in West-Duitsland Kabinet in Italië mèt socialisten Van dag tot dag Niet positief Aan de top Politiechef zou moordenaar zijn Helbig werd door Globke aangesteld yOp de DONDERDAG 5 DECEMBER 1963 3 Amendement voor verschillende uitleg vatbaar Parijse uitgever wint de internationale wedloop Belcampo CONTANTEN NODIG? PERSOONLIJKE LENING FINANCIA NEDERLAND NiV. Pietro Nenni vice-premier Saragat Buitenlandse Zaken Communistische chantage wegens nazi-verledenf Westduits studentenblad wegens smaad aangeklaagd Daly en zijn echtgenote IA prijs langere reizen. De paus heeft onder meer reeds een uitnodiging ontvangen om de wereldtentoonstelling van volgend jaar in New York te bezoeken. Als diplomaat van het Vaticaan en later als kardinaal heeft Montini reizen naar de Verenigde Staten en Afrika gemaakt. ROME De mededeling van de paus dat hij in januari een reis zal maken naar Palestina om op de heilige plaatsen te bid den voor de bijstand van Christus voor het concilie, de eenheid van de christenen en de vrede heeft een geweldige indruk ge maakt, zo meldt onze correspondent. „Na het concilie., waarop het oosten zo'n be langrijke plaats heeft ingenomen, kon het gewicht dat de paus toekent aan alle kerken niet beter tot uiting worden ge bracht", zo wordt in kerkelijke kringen ge zegd. Er is nog nooit zo lang de kerk bestaat, een paus naar Palestina gereisd. De paus zelf wees daarop en zei dat na Petrus, die Palestina heeft verlaten, geen der navol gers ooit in Jeruzalem is teruggekeerd. Men neemt aan dat het een korte reis zal zijn. De mogelijkheid wordt geopperd dat hij in Jeruzalem met de patriarch van Con- stantinopel belangrijke besprekingen zou kunnen voeren over de oecumenische ge dachte. Na paus Pius VII, die in 1809 door Napoleon naar Parijs gebracht en daar twee jaar lang heeft vertoeft heeft nooit een paus de grenzen van Italië over schreden. Ook in vreoger eeuwen heeft nooit een paus een zo lange reis onder nomen als die van Rome naar het Heilige Land. PARIJS (ANP) Het parlement van de Westeuropese Unie is niet tot een uit spraak gekomen over de wenselijkheid van een NAVO-kernmacht. Door socialistische amendementen, die ook van afgevaardig den van andere partijen steun kregen, is elke beoordeling van de plannen voor een multilaterale kernmacht en de wen selijkheid van een politieke NAVO-execu- tieve voor het beheer erover geschrapt uit een ontwerpaanbeveling die de Neder landse afgevaardigde A.E.M. Duynstee, als rapporteur van de defensiecommissie, had ingediend. Wat er na de aanvaarding van de so cialistische amendementen overbleef, is slechts de verklaring dat de NAVO moet streven naar een stelsel van politieke con trole over de kernwapens in het bondge nootschap en naar een geünificeerd sy steem voor de politieke en militaire voor bereiding, met de NAVO-ministeraad als hoogste orgaan. Deze uitspraak is voor verschillende uit leg vatbaap. Dat bleek uit enkele .verkla ringen; De chfisten-demöcratëri bijvoor beeld stelden dat hun instemming met de resolutie in haar gewijzigde vorm geen afwijzing betekende van de gedachte van de multilaterale NAVO-kernmacht. Dit was in lijnrechte tegenspraak met wat de Britse socialist Brown had gezegd bij de indiening van de amendenten. Er kwamen zelfs zoveel verschillende verklaringen dat de voorzitter van het W.E.U.-parlement, de Duitse socialist Car lo Schmid, de afgevaardigden terecht moest wijzen. De uitspraak die wij gaan doen, zei hij, is de uitspraak van deze vergadering en niet van afzonderlijke le den. Het W.E.U.-parlement is nu in feit op hetzelfde punt gekomen als begin novem ber de parlementaire NAVO-conferentie. Ook daar kon men als gevolg van oppo sitie niet tot goedkeuring van de plannen voor een NAVO-kernmacht komen. De heer Duynstee verklaarde bij de ver dediging van zijn resolutie dat de NAVO- parlementariërs de zaak teveel van mili taire kant hebben bekeken en dat de W.E.U.-afgevaardigderi een politieke uit spraak moesten doen. Een uitspraak ge> richt op het voorkomen van een verdere uitbreiding van het aantal atoommogend- heden en op het verkrijgen van Europese medezeggenschap in de atoomstrategie van de NAVO. Het W.E.U.-parlement heeft voorts mgt algemene stemmen een resolutie aangeno men waarin het kernstopverdrag van Mos- kou-wordt-toegejuicht, maar waarin te vens wordt betreurd dat er gebrek aan voorafgaand overleg tussen de westelijke geallieerden is geweest. De resolutie pleit voor versterking van het politiek overl«eg in de NAVO en er kenning van het feit dat de militaire fac toren die de spanning tussen oost en west bepalen nauw verbonden zijn met de poli tieke. Tenslotte is, eveneens met algemene stemmen, een resolutie over de stand van de defensie in de centraal-Europese sector goedgekeurd. Daarin vraagt het W.E.U.- parlement om een nauwgezette studie van de strategie. Als men zou besluiten de huidige defensie van af de voorste linies in centraal Europa te handhaven, zouden de strijdkrachten in deze sector versterkt moeten worden, vooral met kleine atoom wapens, aldus deze uitspraak. NEW YORK (AFP en Reuter) De Veiligheidsraad heeft met algemene stem men een door Noorwegen ingediende reso lutie aanvaard, waarin op alle landen een beroep wordt gedaan geen militaire uit rusting aan de Zuidafrikaanse Unie te le veren in verband met de Zuidafrikaanse rassenpolitiek. De raad heeft voorts, eveneens eenstem mig, secrëtaris-genèraal Oe Tharit ge vraagd een groep van „erkende deskundi gen" samen te stellen, die de toestand in Zuid-Afrika moet bestuderen en aanbeve lingen moet doen die kunnen leiden tot de totstandkoming van een Zuidafrikaanse maatschappij, waarin leden van alle ras sen dezelfde rechten zouden hebben. LONDEN (AP) Sir Winston Churchill is woensdag in het Lagerhuis geweest. Hij werd er binnengereden in een ver chroomde rolstoel. Het was de eerste maal dat hij het Parlement bezocht sinds hij 89 jaar is geworden. Onder toejuichingen van conservatieven en labourafgevaardigden werd hij door een bode en twee conservatieve parlements leden uit de rolstoel geholpen en naar zijn plaats op de eerste bank van de regerings partij gebracht. Een woordvoerder zei dat er geen spe ciale reden was voor het bezoek. Chur chill komt in het Lagerhuis wanneer hij daar zin in heeft. Hij heeft meegedeeld zich volgend jaar niet herkiesbaar te zul len stellen. Premier sir Douglas-Home kwam even naast hem zitten, schudde hem de hand en sprak met hem. Het Huis was bezig met. de behandeling van negentig vragen over de begroting van Verkeer en Water staat. De vragen gingen over zaken als dronken chauffeurs en het tekort aan vuurtorens langs de Britse kust. Mevrouw Nhoe hield de laatste tijd verblijf in een klooster te Rome onder de hoede van haar zwager, bisschop Ngo Dinh Thoec. Deze op name werd gemaakt toen mevrouw Nhoe met haar beide jongste kin deren een dienst in de kapel van het klooster bijwoonde. (Van onze correspondent PARIJS. Mevrouw Nhoe de weduwe van de vroegere politiechef van Zuid- Vietnam en de schoonzuster van eveneens wijlen president Diem van dat land, gaat haar herineringen aan haar bewogen leven op schrift stellen. Sedert de recente en dramatische eve nementen in haar vaderland, is ze door Amerikaanse, Britse en Franse uitgevers achtervolgd met verzoeken haar memoires te boek stellen. Een grote Parijse uitgever, die afgelopen weken haar langs vele wereldsteden achterna is gereisd, is er ten slotte in geslaagd mevrouw Nhoe tot de ondertekening van een contract te be wegen. Haar geschrift zal een eerste oplage van 150.000 exemplaren omvatten. Twee kisten met documenten en geheime aantekenin gen van haar man en haar zwager zijn al in Parijs aangekomen. De uitgever ver zekert dat. mevrouw Nhoe, in tegenstelling tot het gebruik onder politieke of militaire memoire-schrijvers, haar gedenkschriften eigenhandig zal redigeren. Ze zullen in het Frans worden gesteld. Haar beide kinderen zijn intussen ook in Parijs aangekomen. Haar dochter zet in de Franse hoofdstad haar medische studie voort, terwijl haar vijftienjarige zoon als leerling is ingeschreven bij het bekende college Stanislas. BAMBERG (AP) De Westduitse plan nen voor de invoering van Blitztreinen be ginnen vorm te krijgen. Bij een proefrit op een 27 kilometer lang traject van Forchheim naar Bamberg bereikte een trein een snelheid van tweehonderd kilo meter per uur. De trein die uit twee rijtuigen bestond, werd getrokken door een nieuw type elek trische lokomotief. Deze lokomotieven worden uitgerust met een radio-installatie, omdat de machinis ten door de hoge snelheden de seinen niet snel genoeg kunnen zien. Een algemeen plan is opgesteld, dat in theorie alle technische problemen in ver band met deze Blitztreinen opgelost heeft. „Wij willen geen records verbeteren, maar alleen vdoraan staan op het gebied van het moderne vervoer", zei president Heinz Oeftening van de Bundesbahn. Een adder onder 't gas Wij weten allemaal dat de Noordneder lander met beide benen op de grond staat. Maar wat helpt hem dat nu zijn voetsteun in plaats van vaste grond een soort bom- ijs blijkt te zijn, drijvend op een reus achtige gasbel? Het gejuich van Gronin gers, Friezen en Waddenbewoners: Nou zijn wij er voor altijd bovenop.' en het grootnederlands krakeel over wie de buit zal binnenhalen, deze beide maken zo'n misbaar dat geen enkele andere stem zich daarbij verstaanbaar kan maken. Toch doe ik hier een zwakke poging de mijne te verheffen, een stem die voor de ze keer het wijsheidstimbre krijgt. Want is men dan zo door hebzucht ver blind dat niemand ogen heeft voor de gro te gevaren die deze gasbel en de winning daarvan met zich brengen? Die deze gas bel ervaart als een alarmklok? Hebt U wel eens een ontploffing mee gemaakt van één, zegge één kubieke me ter gas? In de krant erover gelezen in elk geval wel: vijf straten ver alle ruiten stuk. Een beetje lucht er bij en hoe licht kan dat niet onder zo'n wedloop van boorgaten en één lucifer is voldoende om onze drie noordelijke provinciën geza menlijk te bombarderen tot één reusach tige maanraket. Aangestoken door een Hollander die 't ons misgunt of die zo maar iets tegen ons heeft, Corry Vonk bijvoorbeeld. Of anders iemand die alleen maar Kroesjtsjev een hak wil zetten, die het gezicht van deze staatsman wel eens graag zou willen zien bij 't vernemen van het radiobericht dat onze Martini de maan aan zijn spits had gespietst. Maar ook zonder explosie wordt onze toestand hachelijk. Met het wegstromen van 't gas verliezen deze landstreken hun onderaardse steun en het is volstrekt niet zeker dat de omliggende korst ons dan kan houden, dat wij niet zullen wegzin ken in de diepte om. daar door de golven van de zee te worden toegedekt. Willen wij zoiets voorkomen dan moe ten wij dit proces omkeren, dan moeten wij de wateren onder de grond laten stro men zodat het. als de onderaardse ver- wulften vol zijn, de steunende functie van het gas overneemt. Maar wie garandeert ons dan dat het binnenstromen ooit zal ophouden, dat niet de hele Waddenzee en al onze binnenwateren in deze steeds on- metelijker blijkende aardholten zullen ver dwijnen, dat alle havens en kanalen droog vallen en deze nu nog zo vruchtbare lan douwen tot woestenijen zijn gedoemd,? Daarom: handen af van een bodem schat die ons zo duur te staan kan ko men! Advertentie Neem een uitsluitend voor vaste loontrekkenden. Agent, voor Haarlem e.o. Duvenvoordestr.8, tel. 02500-15533 LAAN COPES VAN CATTENBURCH 76 TELEFOON 070-607806 - 's-GRAVENHAGE (Van onze correspondent) ROME Gisteravond heeft de pre sident der Italiaanse republiek Segni de kabinetsformateur Moro bij zich ontvan gen, die hem eindelijk kon melden dat hij in staat is een regering te vormen, voor het eerst sinds zestien jaar met de linkse socialisten. De nieuwe regering heeft meer ministers dan de voorafgaan de, met zestien christen-democraten, zes socialisten, drie sociaal-democraten en een republikein. Premier is Moro, christen-democraat, vice-premier Nenni, socialist, en minister van buitenlandse zaken Saragat, sociaal democraat. De zaak waarom het meest te doen geweest is en waarover dagen lang moest worden onderhandeld, was de verdeling van de drie belangrijke econo mische ministeries. Budget, Schatkist en Financiën. Het belangrijkste daarvan is het ministerie van Budget De nieuwe minister van Budget de 47- jarige Giolitti, socialist is een voormali ge communist. De linkervleugel van de socialistische partij is echter allesbehal ve tevreden over het nieuwe kabinet en het is niet uitgesloten dat zij, wanneer de regering zich straks aan het parle ment zal voorstellen zal tegenstemmen. Dit zou dan een breuk in de partij bete kenen. c J Belediging. In Cambodja zijn de Ameri kaanse weekbladen Time en Newsweek verboden voor hun „beledigende kritiek op regeringsmaatregelen". Dat heeft het Cambodjaanse persbureau AKP gemeld. Tunnel. De Spaanse minister van Open bare Werken, Jorge Vigon, heeft een ver- keerstunnel geopend door de Guadarra- ma-bergketen die oud-Castilië van nieuw Castilië scheidt. De tunnel is 2.800 meter lang. Voor de rit door deze tunnel moet men tol betalen. Mijnwerkers. Twee mijnwerkers zijn in Saarbrücken verdronken toen water uit een schacht, die niet meer in gebruik is, binnendrong in de mijngang waar zij werkten. Kleding. Een kwart van de tien miljard gulden, die de Britse jongens en meisjes onder de twintig per jaar uitgeven, wordt aan kleren besteed, aldus Hans Wallach, voorzitter van de Britse bond van dassenfabrikanten. Overweg. Zes Oostduitse arbeiders zijn om het leven gekomen en anderen zijn zwaar gewond, toen de vrachtauto waar in zij zaten op een overweg bij Werni- gerode door een trein werd gegrepen. Zagreb. Een aantal gemeenteraadsleden uit Zagreb, de tweede stad van Joego slavië, heeft voorgesteld om een plein of straat in de stad naar wijlen president Kennedy te noemen. Ambassades. België en Roemenië zijn overeengekomen om hun diplomatieke missies in Brussel en Boekarest van le gaties tot ambassades te verheffen. Dit is vandaag door de Roemeense radio be kendgemaakt. Senator. De Braziliaanse afgevaardigde Arnon de Mello heeft woensdagmiddag, tijdens de zitting van de federale Se naat, met een pistool geschoten op sena tor Silvestre Pericles. De zitting werd geschorst. Pericles werd naar een zie kenhuis overgebracht waar hij is over leden. Advertentie Een van de leiders van de bende, die in augustus de overval pleegde op de posttrein bij Cheddington. waarbij 26 miljoen gulden werd buitgemaakt, is in Londen door Scot land Yard gegrepen. Het is John Thomas Daly, die we hier zien met zijn vrouw Barbara Maria, op een foto, welke in augustus door de Britse politie werd Verspreid. De nieuwe Westduitse bondskanselier, Ludwig Erhard, die tijdens de langdurige procedure van zijn klim naar de top voort durend de indruk heeft gewekt dat hij de denkbeelden van Adenauer verouderd en onbruikbaar achtte, heeft het toch niet be staan de principes van de Westduitse poli tiek drastisch te veranderen. Hij heeft met name in zijn laatste persconferentie zeer duidelijk gemaakt, dat hij een verde-, re ontspanning tussen Oost en West niet in het belang van de Bondsrepubliek acht. Iedere medewerking aan een dergelijke ontspanning, ook op het gebied van de handelscontacten, acht hij een gevaar voor de Westduitse belangen, i Het is goed dat Erhard hierover geen twijfel heeft laten bestaan, hoe betreurens waardig een dergelijk standpunt in het kader van de internationale situatie ook moet worden genoemd. Men kan beter maar zeker weten, wat men aan een bondgenoot heeft, dan dat men zich illusies maakt over zijn bedoe lingen. Het Westelijk bondgenootschap mag in West-Duitsland onder Erhard al evenmin iets positiefs op het gebied van de internationale vrede verwachten als dat in de vorige periode het geval was. Men kan slechts rekenen op de Duitse wapens, niet op de Duitse bijdrage tot een situatie waarin de wapens van minder overheersend belang zouden worden. Dat is een constatering die in de huidige ont wikkeling op de wereld de rol van West- Duitsland toch heel wat minder modern en progressief doet blijken dan wel eens wordt gesuggereerd. De ontslagneming van de chef van de generale staf, tevens bevelhebber der Ne derlandse landstrijdkrachten, luitenant-ge neraal A. V. van den Wall Bake, heeft een gezagscrisis in de top van ons mili taire apparaat doen blijken, die reeds bij de ambtsaanvaarding van de nieuwe mi nister van Defensie, de heer De Jong, zijn schaduw vooruitwierp. De nieuwe structuur van het departe ment van Defensie, zoals die door de mi nister is' uiteengezet, lijkt méér waarbor gen te bevatten voor een verantwoorde en economische besteding der defensiegelden dan de oude toestand. Dat luitenant-gene raal Van den Wall Bake de kwestie van hiërarchie heeft gesteld, is een aanwijzing voor het feit dat de opperbevelhebber en de minister elkander beslissingsbevoegd heden hebben betwist, een strijd die uiter aard door de 'minister moest worden ge wonnen. Men kan van mening verschillen over de vraag of de efficiëncy der strijd krachten en hun zo doelmatig mogelijke inzet voor het doel waartoe zij bestaan, door de ene dan wel door de andere op lossing het best zou rijn gediend. Maar bovenal lijkt belangrijk het feit, dat een militaire top niet een zekere onafhanke lijkheid mag verwerven ten opzichte van het burgerlijke bestuur, omdat dit burger lijke bestuur direct geleid en gecontro leerd wordt door de parlementaire instel lingen, terwijl de militaire autoriteit los van de minister (of althans losser!) haar beslissingen zou kunnen nemen zonder de samenleving als geheel daarbij in de eer ste plaats als rekenfactor te nemen. LUDWIGSHAVEN (AP) Dr. Georg Fleischmann, hoofd van de criminele po litie van Ludwigshaven in West-Duits land, is woensdag gearresteerd, verdacht van oorlogsmisdaden. De 57-jarige Fleischmann zou lid zijn geweest van „Einsatzgruppe B", een groep die honderdduizenden Joden heeft ver moord bij Smolensk. Hij was toen kapi tein bij de SS. Er was in Kiel een arresta tiebevel tegen hem uitgevaardigd. Eerder dit jaar is Georg Heuser, hoofd van de criminele politie in de deelstaat Rheinland-Pfalz, tot vijftien jaar gevan genisstraf veroordeeld voor soortgelijke misdrijven. In zijn politiefunctie was Heu ser de hoogste chef van Fleischmanp. JERUZALEM (Reuter, AP) In de stad Jeruzalem in het Nabije Oosten is met vreugde en verrassing kennis geno men van het voornemen van de paus het Heilige Land te bezoeken. Een woordvoer der van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de kerkvorst Israël welkom zal zjjn als een „zeer geëerde gast". Men hoopt dat het bezoek zich niet tot de heilige plaat sen in Jordanië zal beperken. Israël en de Heilige Stoel onderhouden wel vriend schappelijke maar geen diplomatieke be trekkingen. In Amman heeft een woordvoerder van de Jordaanse regering verklaard dat het hoofd van de rooms-katholieke kerk zeer welkom zal zijn. De regering za-1 hem gaarne gastvrijheid verlenen. In Beiroet zei een woordvoerder van de mohammedaanse groot-moefti van Jeru zalem: „Wij hopen dat de paus zelf zal zien aan welke vervolgingen christenen en mohammedanen hebben blootgestaan van de rijde van de Israëliërs." Archimandriet Goffrail Salibi van het Grieks-orthodoxe bisdom Beiroet zei des gevraagd „Dit betreft alleen de rooms- katholieke hiërarchie. Wij hebben hier- ovër geen mening". In Vaticaanstad gaan gissingen over zelfs (Van onze correspondent) BONN De hoofdambtenaar uit de bondskanselarij Erich Helbig, van wie kortgeleden bekend werd dat hij al sinds eind september in de gevangenis zit onder verdenking van het hebben onderhouden van landverraderliike betrekkingen, blijkt door Adenauers omstreden staatssecreta ris dr. Hans Globke in 1949 aangesteld te zijn. Globke, die door zijn medewerking aan de antisemitische nazi-rassenwetten in de nazitijd een van de meest dubieuze ambte naren uit.de Adenauer-tijd was, was een oude kennis van Helbig. omdat deze van 1936 tot 1942 in het derde rijk onder hem in het rijksministerie van Binnenlandse Zaken had gewerkt. In 1949, toen Helbig moeilijk aan de slag kon komen omdat bij de denazificatie was vastgesteld dat zijn politieke verleden niet zo zuiver was, zou Globke.zijn vroegere medewerker uit de nazi-tijd een baan in de piepjonge kanselarij hebben bezorgd. Nog steeds is niet bekend hoever Hel- bigs landverraderlijke contacten zijn ge gaan. De procureur-generaal in Karlsruhe wil daarover' niets loslaten. Begrijpelijk is echter dat in Bonn al gespeculeerd wordt over de mogelijkheid dat_ Helbig met ge gevens over zijn .nazirvérleden door de communisten is gedwongen voor hen te werken,,.Mocht deze speculatie waar zijn dan is opnieuw bewezen dat er ndet al leen politieke 'eb morele argumenten aan te voeren zijn tegen het aanstellen in overheidsfuncties van voormalige nazi's, maar dat ook de veiligheid van de staat dit zou moeten verbieden. (AP) Uit door de communisten ge publiceerde documenten blijkt dat Helbig onder Globke in het derde rijk bevolkings zaken behandelde, met name naamswij zigingen. In de nazi-tijd moesten de Duit se joden namen aannemen waaruit bleek dat ze jood waren. Land van Bach... en Belsen MüNCHEN (API Een westduitse uit gever heeft een klacht wegens smaad in gediend tegen een studentenblad wegens belediging van het volkslied. De klacht, ingediend door dr. Gerhard Frey, uitgever van het Duitse Nationale en soldaten-blad, is gebaseerd op een artikel in het novembernummer van een krant die «door studenten aan de uni versiteit van Marbyrg wprdt uitgegeven. Het artikel bevat een parodie op het „Deutschland, Deutschland, über Alles". Een van de coupletten in de versie van de studenten luidt: „Land van Heinrich Heine en Heinrich Himmler, land. van Bach en Belsen".

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3