I Misdaad in Stockholm GEEN LAUW EN DROOG „ZIEKENHUIS* ETEN" MEER IN DEZE WONDERKEUKEN m PANDA EN DE MEESTER*RIOLIST MONORAIL VOOR VENETIE? A/phenaar Ons vervolgverhaal Amerikaans-Nederlandse vinding groot succes m HET LEGER DES HEILS MODERNISEERT DONDERDAG 5 DECEMBER 1963 door N. Edward Werner (naar het Zweeds) Metalen „pil" Lopende a la carte-band ï3»ï<- KRUISWEG 47-49 HAARLEM Spieken bij de hotelkok fff' I V, ,V ito Dahl keek het meisje glimlachend aan. „Je voelde het als een soort verplichting om onze telefonische af spraak na te komen?" Ze keek hem recht in de ogen. „Als je het zo wilt stellen, ja. En ik belde je op om je eraan te herinneren, om dat ik bang was dat je alles vergeten zou zijn." Dahl hief zijn glas brandewijn op. „Ik ben blij dat je opbelde," zei hij, „en ik hoop dat onze verdere vriendschap vrij van misverstanden zal zijn, niettegenstaande het begin ervan vól misverstand was. Op onze vriendschap en wèg met alle misver standen!" Ze klonken en enkele ogenblikken later deden ze zich te goed aan de zalmschotel. „Nigt slecht*" merkte Dahl op, „helemaal niet slecht, en die witte wijn is uitstekend. Wat vind jij ervan?" Ze knikte. „Het smaakt me voor treffelijk," antwoordde ze glim lachend. Ze zwegen beiden en con centreerden zich op het voedsel. Dan opeens begon ze op voorzichtige toon: „Als je er niet met mij over wilt praten, moet je 't mij zeggen, maar ik kan 't moeilijk voor me houden: ik las in de kranten dat de politie jou verdenkt. Is dat waar? 'Heb je er enig idee van, wie meneer Millech vermoord kan hebben? Heeft iemand nrofiit van zijn dood? Zeg 't maar eerlijk, als je vind dat ik me bemoei met zaken, die me niet aangaan." Dahl legde even zijn mes neer en drukte haar linkerhand. „Praat maar rustig door. Dat is 'uist wat ik nodig heb: iemand die erover met me praat, iemand 'die belangstelling heeft voor wat er ge beurd is." „Was je erg gehecht aan meneer Millech?" vroeg Ingrid Rydell. „Ja, dat was ik zeker. Zijn vriend schap betekende heel veel voor mij. Ik verkeerde in niet bepaald roos kleurige omstandigheden, toen ik hem leerde kennen. Het was een postbode, die onbewust als tussenper soon fungeerde. Hij bezorgde een tijd schrift, waar ik op geabonneerd was, bij Millech. Millech kwam mij het tijdschrift brengen en we begonnen samen te praten. Nadien brachten we vele uren samen door. Hij bracht me aan het verstand, dat ik de baan, die ik toen had, vaarwel moest zeg gen en hij hielp mij aan mijn tegen woordige baan. Dat is allemaal niet erg interessant voor jo.u, vrees,,ik.', „Ik vind het wèl interessant," pro testeerde ze, „en ga alsjeblieft door met je verhaal. Als je een droge keel krijgt, dan bestellen we nog iets te drinken. Ik herinner je er aan, dat ik dit keer betaal." „Daar had ik echt niet meer aan gedacht," zei hij lachend, „maar ik geloof niet, dat ik nog iets zal drin ken." Ingrid Rydell keek hem quasi-ver- wonderd aan „Ben jij een échte Zweed? Welke echte Zweed weigert nu een drankje, als het hem aange boden wordt?" Dahl stribbelde niet verder tegen. Hij wenkte de kelnerin. Toen ze enige tijd later bij een kóp.ie koffie een sigaret rookten, merkte Dahl zo luchtig mogelijk op: „Jij hebt trouwplannen vóór aan staand najaar, als ik 't goed heb be grepen?" „O, nee!" Zóver is 't nog niet. Ik dacht er alleen over me misschien te verloven." „Wat klinkt dat verstandelijk bere deneerd." „Ja, weet je niet dat élke vrouw diep in haar hart iets van een intri gante heeft?" Dahl haalde zijn schouders op. Ze keek hem onderzoekend aan. Hij trachtte te glimlachen, maar hij voel de dat het een zeer matte glimlach was. „Ik ben, geloof ik, een beetje ver moeid," zei hij. „En ook een beetje teleurgesteld?" Hij keek haar verwonderd aan. „Wie? Ik? Waarom zou ik?" „Omdat 't niet Irene was, met wie je vanavond had afgesproken. De mooie Irene...." „O, helemaal niet," zei hij, terwijl hij opnieuw een sigaret opstak. Hij hield haar 't pakie voor. Even rookten ze zonder iets te zeggen. Dan begon ze langzaam: „Jij, die Millech goed kende, heb jij enig idee wié de moor denaar is? En wat de reden van die moord kan zijn." Dahls gezicht versomberde. „Ik heb stellig een theorie," antwoordde hij. ,„De politie heeft ook een theorie en die Amerikaanse detective, die hier op het rgenblik 'ogeert, heeft er waar schijnlijk ook één. Maar in hoeverre ik voor mijHij hield even op en keek om zich heen, voordat hij vervolgde: „Ik voor mij geloof, dat het iemand uit zijn verleden is, die hem doodde; iemand, die om de een of andere reden een bittere wrok tegen hem koesterde. Die Amerikaanse de tective weet waarschijnlijk méér dan hij voorgeeft. Ik zag Millech op zon- dagavond in de bar van Grand Hotel zitten praten met twee mannen, die Amerikanen kenden zijn. Millechs dochter is hier momenteel ook. We hadden het geluk te kunhen verhin deren, dat zij regelrecht de flat, waar haar vader vermoord lag, binnenwan delde." „Geloof je, dat die dochter. Ingrid Rydell maakte haar zin niet af. „Iets met de moord op haar vader te maken heeft?", vulde Dahl aan, de aarzeling van het meisje aanvoelend. Hij wenkte de kelnerin en bestelde nog twee kopjes koffie. „Brengt u ons ook twee glazen Cointreau", voeg de hij eraan toe. Alsof er geen onderbreking was ge weest, vervolgde hij: „Nee, Moira Millech heeft haar vader niet ver moord. En wel om de eenvoudige re den, dat ze hier pas maandagmor gen per vliegtuig uit New York aan kwam. Haar vader was toen al enige uren dood. Maar Marsh, de Ameri kaanse detective was er wel en die twee Amerikaars uitziende mannen die met Millech in de bar zaten te praten, heb ik zondagavond zelf ge zien." „Wat zou het motief kunnen zijn?" Ingrid Rydell fluisterde bijna, „Geld! Geld en misschien patent rechten," antwoordde Dahl. „Dat is 't wat ik denk. Maar het kan even goed iets heel ónders zijn. Millech had naar hij me vertelde, vroeger wel eens moeilijkheden met partners gehad Naar hij zei, waren hij en drie ande re Denen de uitvinders van belang rijke verbeteringen in de tijd, dat de sprekende film nog in de kinderschoë- •j^nen «tond-.Eén -wen.fhen vertrok naar de Verenigde Staten om te onder- i ham<ielen:nmet filmmaatschappijen. Hij bedroog echter zijn partners en ver diende na verloop van tijd veel geld met die uitvindingen. Misschien heeft Millech iets soortgelijks op zijn ge weten, dat de wrok van anderen heeft veroordzaakt. Hoewel ik 't me niet kan voorstellen. De kelnerin bracht de glazen Coin treau. Dahl hief zijn glas naar het meisje. Ze namen beiden een slokje. Dahl trok even een vies gezicht. „Ge meen scherp spul", zei hij. „Ze heb ben hier niet de goede kwaliteit." „Hoe is die juffrouw Millech?" vroeg Ingrid Rydell. Dahl dacht even na. „Het hangt er van af, wie haar bekijkt. Voor een man zou ze waarschijnlijk een ideale partner zijn om een weekend mee door te brengen, maar een vrouw zou haar misschien wat al te opvallend vinden en té bewust van haar char mes." Ingrid trok een pruilmondje. „Dat klinkt niet helemaal prettig." zei ze. „Niét prettig? Heb jij wel eens een week-end doorgebracht in gezelschap van dé ideale partner? Ergens buiten op het land of in een provinciestadje? Zo'n week-end kan bijzonder prettig zijn, heb, ik me laten vertellen." Hij keek haar glimlachend aan en tipte de as- van zijn sigaret. „Maar mis schien heb je gelijk, misschien is ze inderdaad niet een prettig soort meisje." Er was even een stilzwijgen. „En meneer Millech? Was hij van 't goede soort?" vroeg Ingrid een ogenblik later. (Wordt vervolgdi Een genot om door zo'n zustertje ge voerd te worden als je patiënt bent. De nieuwe „hot server" op het dienbldd zorgt er bovendien voor dat de maaltijd warm en smakelijk op ieder ziekbed arriveert. ALLE EXPERIMENTEN en reorganisaties ten spijt bleek het in de praktijk vrijwel onmoge lijk elke patiënt in een groot ziekenhuis van goed warm eten te voorzien. De maaltijden distri bueren was een kwestie van vaak uren en uren gedoe'en gedraaf. Het eten werd daarbij in af- delingskeukens opgewarmd, maar het kwam, door de omslachtige werkwijze, toch dikwijls nog halfwarm bij de patiënten. Wij vroegen hierover ook de mening van dr. S. Postmus, de bekende expert van het Centraal Instituut voor Voedings onderzoek in Utrecht. Hij bevestigde dat de voedseldistributie inderdaad een groot probleem was, en in vele ziekenhuizen en instellingen nog is, en voegde er aan toe: „Het opwarmen van voedsel komt smaak en kwaliteit natuurlijk nooit ten goede. Ongunstig is ook dat het eten er door uitdroogt". Het nare woord „ziekenhuis-eten" hebben we onder meer daaraan te danken.... VIA ENGELAND is nu het opzienbarende Amerikaans-Canadese „dri-heat"-svsteem naar ons land gekomen. Het werd hier geïntroduceerd door een Utrechts bedrijf in grootkeukenappara- tuur. Dit bedrijf verrichtte eenter eerst drie jaar lang deskundige research voor aanpassing van het systeem aan Europese omstandigheden. Het eerste ziekenhuis op het Europese vasteland dat na die drie jaar de grote stap deed was het St. Elisabethziekenhuis in Tilburg Inderdaad een grote stap, want het overschakelen op het „dri- heat"-svsteem kostte in dit geval meer dan ander halve ton SINDS DIE NOVEMBERDAG in 1961 krijgen in Tilburg liefst 550 patiënten bin nen het uur een heerlijk warme maaltijd opgedist, la carte. En dat dank zij het werk van tien ongeschoolde meisjes en één diëtiste! Inmiddels is het „dri-heat"-sys- teem in gebruik genomen in vele plaatsen in Nederland, Duitsland, Engeland, Schot land, Zwitserland en België en het is zelfs dit jaar geïnstalleerd in het centrale „Lasarett" van de, qua oppervlak, grootste plaats ter wereld: de mijr.stad Kiruna.... in Lapland! WAAROP BERUST het systeem? Ie dereen kent het beroemde warmwater bordje van de baby. In de dubbele wand giet moeder warm water, en ziedaar: de pap blijft langer warm. De kern van het „dri-heat" systeem is een wetenschappe lijke versie van dit babybordje: het „dri-heat" bord, waarin het voedsel een vol uur in goede conditie en op de juiste temperatuur blijft. De unit-keuken, evn Nederlandse vinding, is de kern van het nieuwe systeem. Op de lopende band arri veren de maaltijd- kaarten van alle pa tiënten, voorzien van gekleurde codestripp voor de verschillende dieetvoorschriften. De „uitschepsters" langs de band hebben niets anders te doen dan uit overeenkomstig gemerkte gamellen voor elke patiënt de juiste spijzen ift de „hot-servers" te scheppen. Aan het eind van de band controleert een dië tiste of alles klopt. Vergissingen zijn op deze manier vrijwel uitgesloten, en de keuken zelf heeft veel minder geschoold personeel nodig dan vroeger het geval was. In hpt dubbelwandige onderbord van roestvrij staal wordt een pellet (in de wandeling „pil" genoemd) gedeponeerd Deze metalen schijf is tevoren in een oven tot 250 graden C verhit. Op het onder bord past een porseleinen eetbord. Daar komt het voedsel op. Het geheel wordt afgesloten met een deksel van roestvrij staal. Het voedsel wordt op temperatuur gehouden door de lucht die rond de ver hitte pellet circuleert. Er komen geen condensdruppels op het eten in het dek sel zit een ventilatiegat. Na een uur ziet het eten er nog uit of het zojuist is op geschept. En. zo smaakt het ook; het wordt namelijk niet opgewarmd, maar op tem peratuur gehouden! MEN KON nu het voedsel ook centraal gaan verdelen, zonder opwarmen in de afdelingskeukens en daardoor effi ciënter werken. Voor elke patiënt wordt naast het hoofdgerecht ook soep (even eens in een speciaal „koesterend" bord je), toespijs en bestek geplaatst worden. Dat alles geschiedt aan een lopende band, groenten, vlees, jus, soep enzovoorts. Een lopende a la carte-band, want in dé uit- schepwagen voor aardappelen staan niet alleen de gewone aardappelen klaar, maar ook die voor dieetvoeding, zoals zout loze aardappelen, aardappelpuree, zout loze puree. Datzelfde principe geldt ook voor groenten, vlees, jus, soep. DE BAND gaat rollen en daar ko men de dienbladen aan. Op elk blad staat de persoonlijke patiëntenkaart, met het menu vopr de patiënt in een kleuren-co- de. „Geel", ziet de uitschepster op de kaart, en ze schept uit de bak met het gele stripje. Blauw? De bak met het blauwe stripje. Enzovoorts. Simple com- me bonjour. Aan het eind van de band controleert een deskundige nog eens alle dienbladen. Dieetvergissingen (vroeger geen uitzondering) komen niet meer voor. Daarna worden de bladen, in volgorde van de bedden, in de transportwagens ge zet, die door de afdelingszusters afge haald worden. De afdelingszusters behoeven nu alleen nog maar de complete bladen te verde len. In een klein deel van de vroeger benodigde tijd is het eten gedistribueerd. En.het is warm! Uit de ervaringscijfers van ziekenhui- "f- 34. „Tut!" zei Joris verbaasd, terwijl hij de wei-ver zórgde doos bekeek. „Dit is een merkwaardige verza meling moordtuig en griezeligheden, vrind! Ware het niet zo onwaarschijnlijk, dan zou ik vermoeden hier te doen te hebben met een complete spionnen-uitzet..." (dat was het ook; Uitzet 3A; maar dat uisten Panda en Joris natuurlijk niet.) „En het akelig vermoeden rijst nu bij me", ging Joris voort, „dat lichtschuwe elementen het gebouw van mijn instituut kennen en het plegen te gebruiken voor hun ongure praktijken. Wie kunnen dit zijn? En waaromEn hoeveel?" Het merkwaardige was, dat op ditzelfde ogenblik de zelfde vragen rezen bij een paar duistere figuren, die cp verdachte wijze over de vuilnisbelt waren genaderd, maar roerloos bleven staan loeren toen zij licht uit de keet zagen stralen. Het waren de geheime agenten Slinkovitch en Binkovitch. „Lamp in hutsk! Vreemd volkski in geheimplaats!" fluisterde Slinkovitch. „Barsk! beaamde Binkovitch. „Sof!" Deze geheime agenten wa ren goed geoefend, en gehard door lange ervaringen in werkzaamheden die het daglicht niet verdragen. Het kostte hun maar enkele sobere -woorden om het eens te worden over wat hen te doen stond; er moest af gerekend worden met wie zich bevonden in die keet, die toevallig ook hun schuilplaats was. „En geen lan ge metski", gromde Slinkovitch. „Njet, tovaritchbe vestigde Binkovitch, „korte metski voor imperialists- kis!" (AP) Er is een kans dat de bezoe kers van Venetië in de toekomst per mo norail van het vasteland naar de lagu- nenstad kunnen reizen. Zij zullen dan de overvolle brug, die op het ogenblik de enige verbinding met de stad vormt, links kunnen laten liggen. Aan burgemeester Giovanni Favaretto Fisca is dezer dagen een project voorge legd voor de bouw van een 22,8 km. lan ge monorailverbinding tussen het Piazza- le Roma eén de rand van Venetië en de stad Mestre op het vasteland. Venetië is gebouwd op een aantal ei landjes, die van elkaar gescheiden zijn door kanalen en lagunes. De burgemees ter heeft dit monorailproject uitermate belangrijk genoemd, en gezegd, dat het alle aandacht verdient. Verwacht wordt echter, dat de verdedigers van de ar chitectonische schoonheid der stad een campagne tegen het plan zullen beginnen. Critici hebben thans reeds verklaard, dat de monorail een monsterlijk staalskelet zal worden, dat over de waterwegen loopt en het oude stadsbeeld „onherkenbaar zal verminken". Het project is door een aantal Italiaan se industrieën gezamenlijk opgesteld. Tot de groep behoren o.m. Fiat, Michelin- Italiana, Finsider en een aantal elektro technische bedrijven. De kosten van het project zijn nog niet bekendgemaakt. De monorailrijtuigen zouden zich voort bewegen op rubber wielen om het lawaai zo gering mogelijk te maken. De rijtui gen zouden hangen aan t-vormige masten, die 20 tot 25 meter van elkaar komen te staan. De maximale hoogte van deze masten zou 40 meter bedragen. 'Een monorailsysteem, aldus de voór- stellers, zou een snelle oplossing bieden van het verkeersprobleem. Aanleg van een spoorwegtunnel zou jaren kosten. Het verkeer in de stad zelf zou op de huidige manier blijven geschieden te voet, per gondel en motorboot. Advertentie piano's zen en instellingen is bovendien reeds gebleken, dat men met het nieuwe sy steem arbeidsbesparingen bereikt van 30 tot 40 percent, dat mede door controle op de porties, en de planning, de voed- selbesparing beduidend is (minimaal 10 percent) en dat de toepassing van het sy steem zeer bevorderlijk is voor de rust in het ziekenhuis. EEN VAN DE mensen „van het eer ste uur" op het gebied van moderne voedseldistributie is in ons land mevrouw Nolly Wright-van Berge, oud-assistente van prof. C. den Hartog van het Voor lichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag, en een in vakkringen welbekend diëtiste die vele publicaties in binnen- en buitenlandse vakbladen op haar naam heeft staan. Zij is het, die in samenwer king met de Utrechtse „dri-heat" expert J. Haagen, de stoot gegeven heeft tot de vervolmaking van het systeem door ook de voedselbereidingsmethoden te moder niseren. Mevrouw Wright zegt er zelf over: „Eigenlijk is het niets bijzonders. Wij heb ben gewoon gespiekt bij de'hotelkok. Wij vonden inspiratie in de grote hotelkeuken, waarin iedere kok een bepaald onderdeel van het menu te verzorgen heeft. In de „unit"-keuken worden in één „blok" of eenheid b.v. aardappelen en groenten toe bereid, in een volgende vlees en soep, in een andere weer toespijs en gebak, na tuurlijk ook weer in normale en dieet- vormen. Deze deelwerkwijze sluit veel beter aan op het centrale „dri-heat" dis tributiesysteem, en betekent weer een fikse arbeidsbesparing". Deze nieuwe efficiënte keuken za1 in vólle glorie getoond worden op de Hore- cava in januari 1964. De reden waarom hij op deze vaktentoonstelling voor Hore- ca-mensen komt is het feit, dat deze ex positie ditmaal geheel in het teken van „de keuken" staat hij valt er dus niet uit de toon. Integendeel: men zou het feit, dat hij daar staat kunnen zien als een eerbetoon aan de hotelkok, die ertoe bijgedragen heeft dat Nederland het eer ste land ter wereld is waar een derge lijke „toekomst-keuken" wordt toegepast, tot heil van tienduizenden patiënten en bejaarden. Het Leger des Heils gaat zijn traditio nele tamboerijnen vervangen door elektri sche gitaren, om, met de woorden van generaal Frederick Coutts, „bij de tijd te blijven". Generaal Coutts, die onlangs benoemd werd tot hoofd van (jeze internationale or ganisatie, stond in Londen de pers te woord en schetste een beeld, dat herinne ringen oproept aan Damon Runyon's ro man „Guys and Dolls". Hij zei: „De ge hele kerk van Christus moet voor onze dagen en onze tijd spreken. Hoewel de waarheid van het Evangelie nog altijd de zelfde is, hen ik het helemaal met u eens, dat zij in het idioom van onze dagen ver vat moet worden. Wij moeten gaan waar de jonge mensen zijn. Indien zij niet naar de kerk en de zalen van het Leger des Heils gaan, moeten wij tot hen gaan. De koffiebar en hun andere verblijven zijn de plaatsen waar het Evangelie op informele wijze gebracht zal worden. „De Strijd kreet" zSl in de koffiebars en de kroegen verkocht moeten worden, zoals dat trou wens in vele steden al gebeurt. Coutts, die de laatste zes jaar in Austra lië heeft doorgebracht, zei dat de trompet ten en trommels, die het leger voor zijn Evangelisatieverkondiging op de hoeken van de straat gebruikt, niet afgeschaft zul len worden. Kleine groepjes experimen teren thans met elektrische jazz-gitaren, zo zei hij, „en ik zie geen enkele reden waarom zij niet op grotere schaal ge bruikt kunnen worden." Een ding zal ech ter niet veranderen. Het Leger handhaaft zijn uniformen en de vrouwen zullen hun hallelujah-hoeden behouden, aldus Coutts, die tevens verklaarde dat het Leger geen water in de wijn zal doen ten aanzien van zijn morele normen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7