votOunia Londen protesteert tegen Arabische boycot-actie HET WEER Tabak en alcohol in ons land nog kenmerken van „man-zijn" Steeds meer jonge meisjes nemen de gewoonte over Akkoord CAO- confectie Kroesjtsjev wil in het Westen fabrieken voor kunstmeststoffen kopen Hoofd personeelszaken verlaat KLM Slachtoffer van de kou Vrouw verdacht van gifmoord op haar tweede man In de krant van heden: Topsy J 'efore ijou êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Discriminatie van Brits personeel scherp gelaakt Speciale aanbieding: ZWITSERSE TINNEROY ROOK- EN DRINKRAPPORT VAN PROF. GADOUREK Het woord is aan Lichte vorst Eerste ijsdag van deze winter Alcohol Huisvesting Ook eerste man stierf drie jaar geleden door vergif Onderhandelingen zijn in Londen al aan de gang 49e JAARGANG NUMMER 32 DINSDAG 10 DECEMBER 1963 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef jezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdrad, en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: 'Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije W eerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving 4, 6 In de Vishal en op zee5 Kunst 5 Radio en t.v5 Feuilleton 7 Economisch nieuws 9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's BARTEUORIS5TR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Tweeduizend bejaarden hebben in Amsterdam een demonstratieve ver gadering gehouden om de aandacht van de regering te vestigen op hun eisen: verhoging van de A.O.W.-uit kering tot een sociaal verantwoord minimum en voor direct een uit kering ineens. Met grote aandacht luisterden de bejaarden naar de voorzitters van respectievelijk de algemene en de katholieke bond van bejaarden, die hun wensen formu leerden in een motie, welke ter kennis van de regering zal worden gebracht. Zijlstraat 90 - Haarlem - Tel. 11161 LONDEN (AP) De Britse regering heeft drie Arabische ambassadeurs ver zocht op te houden met het uitoefenen van druk op Britse ondernemingen om Israel te boycotten. Volgens een zegsman van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken lord Carrington de ambassadeurs van Libië, Irak en Saoedi- Arahië medegedeeld, dat Groot-Brittannië er tegen is dat druk op Britse onderne mingen wordt uitgeoefend „om op welke gronden dan ook Britse personeels leden te discrimineren." „De regering keurt ook het optreden van de Arabische ambassades om druk uit te oefenen op Britse ondernemingen teneinde de boycot te kunnen uitvoeren, ten sterkste af en hoopt dan ook dat dit niet meer zal ge beuren", aldus de zegsman. De diplomaten, die de dertien landen van de Arabische Liga vertegenwoordigen hebben in een gesprek achter gesloten deuren uitgelegd waarom men ertoe is overgegaan een aantal Britse firma's die in Israel handelsbelangen hebben, op de zwarte lijst te plaatsen. bijzonder geschikt voor avondjurkjes; 90 cm br., s ns per meter 4,73 ikU*k MARKTPLEIN 7 Carton de Wiart: (Von onze weerkundige medewerker Het is gisteren de eerste ijsdag van de ze winter geworden, waarvoor het kwik tijdens het hele etmaal beneden het vries punt moet blijven. Verleden jaar kwam de eerste ijsdag al op 22 november. Normaal heeft december in De Bilt vier ijsdagen. Verleden jaar waren het er negen. In een groot deel van Noord-Brabant, de Veluwe en in het oosten van ons land werd in de afgelopen nacht 8 a 9 graden vorst gemeten. In het midden en westen van Nederland vroor het 3 tot 5 graden. In Ter- horne in Friesland wordt vandaag al de eerste kortebaanwedstrijd verreden. In de komende dagen volgen er meer, want de lichte tot matige vorst zal in ons land nog wel wat aanhouden. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking en hier en daar mist. Geen neerslag van beteke nis. Overwegend lichte vorst. Aanvankelijk zwakke, later matige wind tussen zuid en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Gemeld wordt, dat meer dan vijftig fir ma's op de zwarte lijst van de Arabische Liga staan. Hieronder vallen: Imperial Chemical Industries het grootste concern van zijn soort in het Britse Gemenebest, Marks and Spencer Clothing. Great Uni versal Stores, Leyland Motors en zijn fi liaal Standard Triumph. Al deze concerns doen zaken met Israel. Het bureau voor boycot tegen Israel en de Arabische instellingen in Londen voeren een constante propagandastrijd tegen an dere ondernemingen die ervan worden ver dacht dat zij ook zaken doen met Israel. Bij het verlaten van het Britse minis terie van buitenlandse zaken zei de Iraak- se ambassadeur dat de Arabische oppo sitie tegen Mancroft mets te maken heeft met antisemitisme. „Wij hebben geprobeerd onze zaak te verdedigen en uitleg te ge ven van de toestand, die de Britse pers en andere propagandamedia sterk hebben overdreven". Het gebruik van genotmiddelen wordt bij de rooms-katholieken en in het zui den minder sterk afgekeurd dan in pro testantse kringen, excessieve drinkge woonten vooral bij de jeugdige onge huwde mannen, die in het weekeinde in kroegen hun vertier zoeken, zijn er veel- vuldiger te vinden dan bij andere groe peringen. Dit is de mening van prof. dr. I. Gadourek, hoogleraar in de sociologie aan de rijksuniversiteit te Groningen, die een onderzoek heeft ingesteld naar de rook- en drinkgewoonten van het Neder landse volk. In het boek „Riskante gewoonten en zorg voor eigen welzijn" zegt prof. Ga dourek, dat zowel tabak als alcohol in onze maatschappij nog steeds de zicht bare kenmerken zijn van het „man-zijn", al nemen jonge meisjes nu veelvuldig de gewoonte over. Negen van de tien volwas sen mannen in Nederland roken en er zijn meer mannen, die meer dan dertig siga retten per dag verbruiken, dan die geheel niet roken. Slechts vier van de tien vol wassen vrouwen roken wat. De meeste rokers zijn sigarettenrokers. De verhouding sigaret.-sigaar-pijp is naar ruwe schatting 5,5:2:1. Van de mannelij ke sigarettenrokers inhaleren er negen van de tien, van de vrouwelijke ongeveer de helft. De meeste mannen beginnen in de pu berteitsjaren te roken, de jonge generatie mannen begint later dan oudere genera' ties. Bij de vrouwen is de situatie anders om. De meerderheid van de volwassenen vindt het roken ongezond. Zowel bij man nen als bij vrouwen stijgt het percentage mensen, dat niet gelooft dat het roken oorzaak is van longziekten, evenredig met het aantal sigaretten dat men dagelijks rookt. Maar toch vermelden personen, die geloof hechten aan de berichten over de longkanker veelvuldiger dat hun eigen ookgewoonten in de laatste tijd zijn toe genomen dan mensen die geen geloof hechten aan deze berichten. Professor Gadourek meent dat deze toe name wellicht kan worden toegeschreven aan het defaitisme, dat ontstaat na een niet geslaagde poging het roken te staken en/of aan de prikkeling, die van de be wustwording omtrent eigen gewoonten uit gaat. Eén op de vijf of zes volwassenen ge bruikt nooit alcoholische dranken. Het drinken is in Nederland overwegend een huiselijke aangelegenheid. De gewoonte om thuis een drank aan te bieden is vrij wel universeel. Slechts één op de zeven Nederlanders doet hier niet aan mee. Ruimschoots de helft van onze bevolking heeft alcoholica in huis, maar aan tafel wordt nauwelijks gedronken. Het alcoholdrinken wordt sterker dan het roken bepaald door het wekelijkse rit me (zaterdag- en zondagdrinken). Een roes ontstaat bij een man gemiddeld na 8,5 glaasjes, bij vrouwen na 5,5 glaasjes De bewust beleefde stijging van de wel vaart gaat niet met een evenredige stij ging van de alcoholconsumptie gepaard. Het blijkt dat de samenleving niet het drinken zelf maar de consequenties ervan afkeurt. Het gebruik van alcoholica is zelfs in bepaalde sociale situaties geboden en althans een deel der samenleving keert zich tegen degenen, die weigeren alcohol tot zich te nemen. Het hoofd van 't stafbureau personeels zaken van de K.L.M., mr. H. van der Heide, heeft gisteren zijn ontslag genomen. De heer Van der Heide was sedert 1 februari van dit jaar in dienst, als gepen sioneerde van de Shell is h(j door de heer Larive „meegebracht" om bij de lucht vaartmaatschappü de hoogste personeels functionaris te worden. Prof. Gadourek heeft ook de tevreden heidssituatie onder de loep genomen. Hoe wel één op vijf ondervraagde personen de beschikbare woonruimte onvoldoende acht te, en voornamelijk de badgelegenheid sterk werd gemist, blijkt toch 76,7 per cent tevreden te zijn over woning en huis vesting, 12.3 percent matig tevreden en slechts 10,8 percent ontevreden. De lage huishuren zijn hier van invloed want bijna een derde van onze volwassen bevolking betaalt minder dan negen gul den aan huishuur. Een studie als die van prof. Gadourek is tot dusver noch in Nederland noch in het buitenland verricht. Zijn veelomvat tend onderzoek is gebaseerd op een lan delijke enquête, waarbij ruim honderdvijf tig vragen werden gesteld aan bijna der tienhonderd personen uit 85 gemeenten. Medewerking verleenden het Neder lands instituut voor preventieve genees kunde te Leiden en het sociologisch en ma thematisch instituut van de rijksuniversi teit te Groningen, welke laatste instituut een electronische rekenmachine beschik baar stelde voor de bewerking van het materiaal. In de onderhandelingen tussen de werk nemersorganisaties in de confectieindustrie en de werkgeversorganisatie, het Sociaal Werkgeversverbond voor de confectie industrie, is overeenstemming bereikt met betrekking tot de C.A.O, voor het jaar 1964, zo wordt namens partijen meege deeld. Uitgaande van een loonsverhoging van tien percent zullen de basisuurlonen van de volwassen mannen van 23 jaar en ouder worden verhoogd met twintig cent de basisuurlonen van de vrouwen van 23 jaar en ouder zullen per 1 januari worden verhoogd met zeventien cent en per 1 juli 1964 nogmaals met drie cent. Hiermee is een stap gezet in de richting van een percentuele verkleining van de verschillen tussen de mannenlonen en de vrouwenionen. De jeugdlonen zullen naar verhouding overeenkomstige verhogingen ondergaan. In de C.A.O. zal, in overeenstemming met het laatste stichtingsaccoord, een ga rantiebepaling worden opgenomen betref fende het minimuminkomen van honderd gulden voor mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder met inbegrip van de huurbijslagen. Met betrekking tot de on dernemingsgewijze differentiatie hebben partijen overeenstemming bereikt over de mogelijkheid om, met medewerking zowel van de werknemers- als van de werk geversorganisatie, van de loonbepalingen af te wijken tot een maximum van vier percent. Van de bevoegdheid zal in de eerste plaats gebruik moeten worden ge maakt ter legalisering van bovenwettelij ke lonen. In Rossum is de 36-jarige vrachtauto- bestuurder G. Combee uit Hardinxveld waarschijnlijk door de felle kou bevangen en plotseling overleden. Zijn vrachtauto reed een hek omver en kwam tegen een huis tot stilstand. PRIJZEN STAATSLOTERIJ f 5.000: 5160 18115. ƒ1.500: 3434 4509. ƒ1.000: 2156 4183 10945 13108 13478 17164 18035 19132 21753 400: 4803 5632 7285 8460 11289 11840 12134 15655 20462 200: 1978 2209 2548 2977 3000 4722 6769 6828 8474 8597 8773 9010 9058 9737 10634 10674 11773 12294 12753 14767 16293 18139 19479 19903 20076 20136 20211 20502 21459 21778 Op weg naar het doel raken wij meestal verliefd op de middelen. In Veenoord (Dr.) heeft de rijkspolitie een 44-jarige vrouw gearresteerd die er van verdacht wordt haar tweede man, een 46-jarige metselaar, met vergif van het le ven te hebben beroofd. De metselaar werd enkele dagen gele den na het avondeten onwel, liep de straat op en zakte in elkaar. Hij werd naar het ziekenhuis in Emmen vervoerd, waar hij enkele uren later stierf. Als doodsoorzaak werd vergiftiging door een onkruidbestrij dingsmiddel vastgesteld. Daar de eerste echtgenoot van de vrouw in 1960 eveneens plotseling was overleden aan vergiftiging door hetzelfde bestrij dingsmiddel kreeg de politie argwaan. De vrouw werd aangehouden en na een ver hoor in bewaring gesteld. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjt sjev heeft maandag in een rede die vier en een half uur duurde voor het centrale comité van de Russische partij in het Kremlin zijn beleid inzake de aankoop van graan in het buitenland verdedigd en een nieuw plan voor „brood door scheikunde" ontvouwd. De graanoogst van dit jaar was twintig percent minder dan het record van 1962, zei hij. Kroesjtsjev stelde orders bij buitenlandse firma's voor „een heel com plex chemische fabrieken en een aantal an dere ondernemingen" in het vooruitzicht. De Sovjet-Unie heeft een ernstige achter stand bij de produktie van kunstmeststof fen. Naar in de Londense City vernomen wordt worden op het ogenblik in Londen onderhandelingen gevoerd over aankoop door de Sovjet-Unie in Groot-Brittannië van belangrijke hoeveelheden kapitaalgoe deren. De onderhandelingen zouden in een ver gevorderd stadium zijn gekomen. De Russische delegatie zou volgens de zegs lieden volledige installaties voor kunst- meststoffabrieken willen kopen. Ook zou zij voornemens zijn een nieuwe fabriek voor synthetische vezels te bestellen. In City-kringen merkt men op, dat de Sovjet- Unie deze kapitaalgoederen op krediet zou willen kopen. Kroesjtsjev waarschuwde tegen westelij ke pogingen om aan levering van graan of chemische fabrieken politieke voorwaar den te verbinden. Van 1964 tot 1970 zul len meer dan 42 miljard roebel voor de ontwikkeling van de chemische industrie en de toepassing van kunstmest in de land bouw worden uitgetrokken. In deze perio de moeten ongeveer 200 nieuwe chemische fabrieken worden gebouwd en meer dan 500 andere worden herbouwd. Kroesjtsjev maakte bekend, dat z'n plan om de produktie van minerale kunstmest van 20 milj. ton dit jaar tegen 1970 op 100 miljoen ton per jaar te brengen, is ge wijzigd. Tegen 1970 moet er nu 70 tot 80 miljoen ton worden geproduceerd. Kroestsjev zei dat de produktie van de chemische industrie tussen 1964 en 1970 drie tot drieneenhalf maal zo groot zal zijn als thans het geval is. Als gevolg hier van moet de groei in bepaalde industrieën „misschien" worden afgeremd, zo zei hij. Over de graanpositie zei Kroesjtsjev: „Als we de methoden van Stalin en Moló- tov hadden gevolgd, zouden we zelfs dit jaar graan hebben kunnen uitvoeren". „Dit was hun methode: zij voerden graan uit terwijl in bepaalde gebieden in dit land de mensen van honger omkwamen. Ja, kameraden, het is een feit, dat in een aantal gebieden in het land, bijvoorbeeld in het gebied van Koersk, in 1947 mensen stierven van de honger en toen verkochten we graan". Het nationale inkomen is volgens Kroesj tsjev de laatste tien jaar meer dan ver dubbeld. Het inkomen van de arbeider is met 61 percent toegenomen. De laatste tien jaar zijn 108 miljoen, mensen bijna de helft van de totale bevolking in een nieuw huis getrokken. De heer H Th. de Booy (rechts) is vandaag afgetreden als directeur van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingsmaatschappijna drie-en-dertig jaar zijn beste krach ten gegeven te hebben aan het red dingswerk langs de kust van Rottu- hand kwa meroog tot Loosduinen. Hij wordt op gevolgd door de heer Ch. van der Zweep (links). Het aflossen van de wacht geschiedde vandaag in het hoofdkantoor te Amsterdam, waar zeer velen tijdens een receptie de gaande en de komende directeur de i drukken.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1