'van dag tot dag] VJ KUIPERS EEG voor de een liberale keus: autarkie of handelspolitiek Het gaat in Brussel om optreden naar buiten Anti-Gaullisten naar onderlinge streven eenheid Sabotage aan Amerikaanse lesvliegtuigen Aanslag met handgranaat in Aden Nog geen spoor van Sinatra jr Overmatig eten, drinken en zonnebaden kan kanker veroorzaken WERELDNIEUWS Minister legt het af tegen Franse slaapmachine In vier etappes naar tegenkandidaat Galvao vraagt om zelfbeschikking van Portugese koloniën Zanzibar is nu onafhankelijk Lyon wil zetel van kankerbestrijding worden <~Praatótoel I SPAANSE SINAASAPPELEN Op de DINSDAG 10 DECEMBER 1963 ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM BRILLEN SPECIALIST Het ideaal Fier en vri] Weinig opgeschoten h? Sigaretten Ik weet er geen weg mee! Elias EUREKA 5* van Sappig... kenteken van de Kunstdiefstal in Parijs Vandaag is de heer H. Th. de Booy als directeur van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij opgevolgd door de heer Ch. van der Zweep. Het aflossen van de wacht ge schiedde in Amsterdam, waar het kantoor van de KNZHRM is gevestigd. De mannen van De Booy zijn er niet allen bij geweest. Hun posten langs de kust van Rottumeroog tot Loosduinen mo gen geen ogenblik onbezet zijn. Maar on getwijfeld zullen hun gedachten vandaag bij hun aftredende baas geweest zijn. In de afgelopen weken hebben de heren De Booy en Van der Zweep alle stations van hun ressort bezocht. Zij overtuigden zich er van, dat alle reddingmiddelen in goede staat verkeerden en dat het personeel pa raat was. Daarna volgde dan telkens een ongedwongen samenzijn, zonder deftige toespraken. Er werd wèl menig gesprek van man tot man in een voor beiden ver staanbare taal gevoerd. De mannen heb ben altijd geweten, wat zij aan hun leider hadden, al zijn de meesten er niet zo lang bij geweest als de heer De Booy. Zij we ten eveneens, dat de wacht nu betrokken is door een jongere maar alleszins bekwa me kracht. De heren De Booy en Van der Zweep kennen zij als mannen, die niet ach ter hun schrijftafel blijven zitten, als er voor „hun kust" iets gaande is. De heer De Booy heeft in de drie-en dertig jaar, dat hij zijn beste krachten gaf aan de Reddingmaatschappij, uitmun tend werk verricht. Evenmin als zijn voor ganger kan'de nieuwe directeur, met al de mannen en al het materieel die hij tot zijn beschikking heeft, volledig beant woorden aan het doel van de KNZHRM, indien er geen krachtig thuisfront bij be trokken blijft, ja indien dit thuisfront niet nog krachtiger wordt. Want „de kust van Rottumeroog tot Loosduinen te voorzien van uitstekende reddingmiddelen en er naar te streven, dat die middelen door geoefend perso neel kunnen worden gebruikt" is maar één onderdeel van de doelstelling. Onverbreke lijk hiermee moet er immers worden ge zorgd voor de bejaarde oud-redders door het verlenen van pensioen of onderstand, of voor hun nagelaten betrekkingen. Hier voor is bij elkaar elk jaar ongeveer ?.zes ton nodig. Sedert de oprichting van de KNZHRM heeft zij tot 1 oktober van dit jaar 8736 schipbreukelingen met haar middelen ge red. Maar ook na die eerste oktober is het werk van de Reddingmaatschappij ge woon doorgegaan. Op het kustgedeelte tus sen Rottumeroog en Loosduinen staan dag en nacht mannen klaar om hun le ven te wagen voor hun medemensen in doodsnood. Zij vragen slechts de midde len om hun werk met een redelijke kans van slagen te kunnen doen. Wie, achter de lijn Rottumeroog-Loos- duinen, de redelijkheid hiervan inziet, die kan daarvan blijk geven door middel van enigerlei financiële steun aan de Maat schappij, die in de achter ons liggende jaren onder de bezielende leiding van De Booy zulk prachtig werk heeft gedaan. (Van onze speciale verslaggever J. Oppenheim BRUSSEL De hoofdstad van het Eu ropa in moeizame wording baadt 's avonds in een zee van licht. Zij steekt het voor oorlogse Parijs, eens de lichtstad, naar de kroon. Kerstmis is in aantocht; het is hier aan alles te merken. Aan de men sen, die zich verdringen voor de etalages van de winkels in de roezige beneden- en bovenstad. Wat een luxe. Soms waant zich hier in Fifth Avenue, in Bond Street of in de Rue de la Paix. Lang na de sluiting van de winkels blij ven de etalages verlicht en de gehele nacht branden de lampjes, die in sommi ge straten van gevel tot gevel als gloeien de guirlanders zijn opgehangen. Hoe vrolijk doet dit alles aan. Wat een welvaart, wat een „boom" schijnt hier te heersen, zo uitbundig, zo uitdagend. Vergis u echter niet. Schijn bedriegt dik wijls. Op het hoofdkwartier van de Eu ropese Economische Gemeenschap (E.E.G) en op de verschillende permanente dele gaties, die de zes landen er hier opnahou- den, tapt men uit een geheel ander vaat je. Daar zit men dag en nacht tot over de oren in de zorgen. Daar heerst een gedrukte en ietwat geprikkelde stemming. Daar slaat de kerstklok in mineur. De oorzaak van die sombere stemming is niet ver te zoeken. Zij duurt al bijna een jaar. Zij dateert van het ogenblik dat gene raal De Gaulle op de hem eigen abrup te manier verklaard heeft, dat Groot-Brit- tannië nog niet rijp was om tot de club van „de zes" te worden toegelaten. Dat was in januari van dit jaar. Die schok is men nog niet te boven. Daardoor is het heilige vuur, dat de bouwers van Europa tot zulk een aantrekkelijk pio niersgezelschap maakte, gedoofd. Sinds dien brandt het Europa van „de zes" op een laag pitje. De vaart is eruit, het élan is zoek, het geloof dat bergen verzet is er niet meer. Sommigen koesteren wrok, anderen zien de zaak meer gelaten aan. De stemming van twijfel aan de verwezenlijking van het doel is echter algemeen. Dat doel is en blijft een echt Europa op te bouwen. Een Europa dat verenigt en dat niet verdeelt, dat om in het Brussel se „jargon" te vervallen naar buiten en niet naar binnen is gekeerd, dat niet zijn heil zoekt in zelfvoldane zelfvoorzie ning, maar de vensters wagenwijd open zet om de frisse wind van een vrije en eerlijke mededinging binnen te laten. Dat zich in de eerste plaats tot de gehele At lantische wereld wendt, maar ook tot de minderontwikkelde- landen,hetzij in Azië of in Afrika, hetzij in Latijns-Amerika. Dat dus overal vrienden en geen vijanden maakt. Dat is het Europa van de toe komst. Vermoedelijk van een verre toe komst, waarnaar de pioniers, zoals Jean Monnet, sinds enkele dagen drager van de hoogste civiele Amerikaanse onderschei- (Van onze correspondent) PARIJS De Franse minister van Voorlichting, Alain Peyrefitte, heeft een proef willen nemen met een slaapmachi ne die een ingenieur in Toulouse, Robert Lasserre, heeft uitgevonden. Toen de mi nister na enkele minuten zijn oogleden zwaar voelde worden, verzocht hij, om niet in het publiek in slaap te vallen, de uitvinder zijn experiment te staken. Vorige week had de Franse slaapmachi ne al in veel wijder verband haar doelma tigheid bewezen door via een Italiaanse te levisie-uitzending, naar het schijnt, in ijl tempo half Italië in Morpheus' armen te drijven. Een resultaat dat elders door an dere televisie-programma's, overigens zon der zo'n speciale apparatuur, naar wij me nen, ook al wel eens werd geboekt. De macqine van ir. Lasserre zendt speciale lichtstralen uit die onmiddellijk eeri on weerstaanbare slaap verwekken. Men denkt de slaapmachine voor medische doeleinden speciaal te gebruiken voor ze nuwpatiënten die tot rust moeten worden gebracht. (Van onze correspondent) PARIJS In een wel zeer bedacht zaam tempo treffen de vele verschillen de partijen, clubs, vak- en andere vere nigingen die in Frankrijk samen de link se oppositie vormen de toebereidselen voor de verkiezingen van 'n president van de republiek waarvoor, op een nog onbe kend tijdstip, een tegenkandidaat voor ge neraal De Gaulle zal moeten worden aan gewezen. Terwijl die tegenkandidaat onder de naam van monsieur X nog slechts in ge prefabriceerde en anonieme gedaante is aangetreden, hebben dezer dagen die ver schillende linkse formaties weer een stap je gezet om hun doel van uiteindelijke eenheid te kunnen bereiken. De woord voerders van de diverse socialistische schakeringen zijn bijeengekomen om te overleggen hoe ze, na de laatste scheu ring van 1958 in de partij van Guy Mol- let, zich weer onder een gemeenschappe lijk dak kunnen verenigen. Besloten is een gezamenlijk programma van actie op te stellen, op basis waarvan die hereni ging zal worden beklonken. Daarna wil len de herenigde socialisten met de com munisten bespreken hoe het eenheidsfront ook in hun richting verder kan worden uitgebreid. Gelijktijdig hebben ook de radicalen en de roomskatholieke volksrepublikeinen el kaar in de afgelopen dagen toezeggingen gedaan voor een gemeenschappelijke ac tie. Tot volgend jaar juni is er van die verschillende kanten een kalender opge steld met het plan in vier etappes tot een eenheid van alle anti-gaullistische krach ten te geraken. Het is de bedoeling dat pas in dat laatste stadium de figuur zal worden aangewezen die als tegenkandi daat van De Gaulle in de politieke ring wordt gestuurd. Ook de socialistische fractie-leider en burgemeester van Marseille, Gaston Def ferre gedraagt zich in overeenstemming met dat voorlopige scenario. Defferre heeft zondag te Rijssel in Noord-Frankrijk tegenover zijn partijgenoten in antwoord op de vraag of hij zich kandidaat voor het presidentschap wilde stellen, opnieuw gezegd: ..Ik kan nog niets zeggen. Voor lopig wil ik mij er alleen toe bepalen heel diep na te denken". altijd ding, de medaille van de vrijheid, gestreefd hebben, dat is het ideaal. Gelukkig, dat ideaal is er nog altijd. Maar het is wel erg verwaterd en ver bleekt. Sinds januari van dit jaar verkeert het Europa van „de zes" in een periode van „standstill", een woord dat ook de Fransen gebruiken. Zaken worden er door de ministers van de zes landen, door hun ambtenaren, hetzij in nationale hetzij in Europese dienst, haast niet meer gedaan. En ook in het bedrijfsleven, in de econo mische en monetaire wereld dat de staats lieden, de diplomaten en de economen al lang voorbij gesneld was, hoort men bij tijd en wijle klanken, die te denken geven. Zal het „de zes", die deze laatste maand van het jaar vrijwel aan één stuk raad schaffen, gelukken deze impasse te door breken? Niemand gelooft het hier. Ze ker, er wordt misschien wel het een of ander compromis gevonden in deze minis teriële marathonzitting, net zoals twee jaar geleden toen de beginselen van een gemeenschappelijk landbouwbeleid zwart op wit zijn gesteld. Aan het plan-Mans- holt, een gemeenschappelijke prijs van granen, wordt druk gevijld en geslepen. Aan de ontwerp-verordeningen, die beogen marktordening te scheppen in de sectoren zuivel, rundvlees en rijst, wordt voortdu rend geschaafd. Maar wat op het spel staat, waarom het in wezen gaat, is meer dan een aan vulling of een vervolmaking van een ge meenschappelijk landbouwbeleid. Het gaat om het gezicht van de gemeenschap, om het „image", modewoord van de dag, naar buiten. Het gaat er om of de gemeen schap in staat is een stuk liberale han delspolitiek te ontwerpen, waarmee het in Genève voor de dag kan komen om in wereldwijd verband te gaan onderhande len. Indien de gemeenschap met een duide lijk onderhandelingsmandaat voor de dag zou komen, indien „de zes" fier en vrij het transatlantisch gesprek zouden kunnen beginnen met de belangrijkste industriële landen van de wereld: de Verenigde Sta ten, het Verenigd Koninkrijk, de andere landen die tot de Europese Vrijhandels- Associatie behoren (de Scandinavische lan den, Zwitserland. Oostenrijk en Portugal) en de zo genoemde blanke „Common wealth" (Australië, Canada en Nieuw- Zeeland) dan zal veel gewonnen zijn In dat geval zouden al die zwartkijkers, die hier in en rondom de E.E.G. rondzwermen ongelijk krijgen. Dan zou de Kennedy-ron de in het kader van het G.A.T.T. (Alge mene overeenkomst voor tarief en handel) een succes kunnen worden. Daarop aan te sturen is het hele doel van de exercitie, die hier deze. maand is begonnen. Slaagt men in deze toeleg niet, blijft de E.E.G. het karakter van een exclusie ve, zelfvoldane, naar binnen gerichte club behouden, die zijn heil zoekt in onvrucht bare zelfvoorziening, dan wordt de im passe, waarin men sedert bijna een jaar verkeert, niet meer doorbroken. Ziedaar de inzet van dit grote, van dit hoogst be langrijke, spel. Het gaat dus om de fi guur, om de „image" van „de zes" naar buiten. Dat is het hele eiereneten. Al het overige is litteratuur. „Ik heb een verloren dag. Ik ben woe dend". Dit zei gisteren de Franse minis ter van Landbouw Pisani na afloop van de eerste vergadering van de marathon zitting van de ministerraad van de E.E.G. Als voorzitter van de ministerraad sprak de Nederlandse voorzitter, minister Bies heuvel, er zijn „teleurstelling" over uit, dat de ministers van de Zes bijeen waren NEW YORK (Reuter). - Kapitein En rique Galvao heeft maandag gesproken op een bijeenkomst van de Beheer- schapscommissie van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties. De voorzitter van de commissie moest om stilte verzoeken wegens het applaus op de publieke tribune toen Galvao zei dat hij de „eerste Portugese democraat'" was die voor de Verenigde Naties ver scheen. Galvao zei op „morele gronden" naar New York te zijn gekomen en voegde er aan toe: „Ik ben gekomen. Ik weet niet of ik aan de heer Salazar zal worden uitge leverd. Ik moest komen onverschillig de risico's of gevolgen". De kapitein gaf toe dat tijdens het ka pen van de Santa Maria één man was gedood. „Hij was de enige moedige man tussen driehonderd lafaards". Daarna pleitte Galvao voor zelfbeschik king voor de volken van Angola, Mozam bique en Portugees Guinea. Maar dit zal niet gebeuren zolang dr. Antonio de Olive ra Salazar aan de macht is, zo zei hij Galvao meent dat dwangmaatregelen tegen Portugal geen resultaat zullen heb ben, omdat Portugal de steun heeft van landen als Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Een woordvoerder van het State De partment heeft meegedeeld, dat de Portu gese zaakgelastigde in Washington, om uit levering van Galvao heeft verzocht. Dit verzoek wordt in Washington bestudeerd. De woordvoerder van het departement zei later, dat de Amerikaanse regering haar verplichtingen tegen Portugal op grond van het uitleveringsverdrag tussen beide landen zal nakomen. In kringen van de Verenigde Naties meent men dat Galvao uitlevering mis schien kan voorkomen als hij uit het land vertrekt vóór de procedure voor de uitlevering op gang is gekomen. gekomen zonder dat er besluiten konden vallen. Dit heeft weinig zin, voegde hij hier aan toe. De oorzaak van deze toe stand: de delegatie van de Duitse bonds republiek was niet in staat tot enigerlei beslissing bij te dragen, omdat de rege ring deze week in Bonn een aantal „in grijpende politieke besluiten" moet ne men, zoals van Duitse zijde in de minis terraad werd aangekondigd. Gisteren besprak de Raad de marktregle- menten voor rijst en zuivel, maar van Duitse zijde was er geen enkele minister of staatssecretaris aanwezig. Pas vandaag en morgen gaat men over diezelfde zaken in Bonn „intern" praten. Dat betekend tevens, dat er in Brussel geen enkele voortgang mogelijk is. Ook de Italianen ontbraken op het appèl. De marathonzitting beoogt de talrijke strijdpunten voor het einde van het jaar op te lossen. s LUCHTBASIS WILLIAM (AFP) Op de Amerikaanse luchtbasis William in Arizona is ontdekt dat bjj 61 straalles- vliegtuigen van het type T-38 saboteurs aan het werk zijn geweest. Zo waren onder andere de voornaamste elektrische draden ter bediening van de landingsremmen doorgesneden. ADEN (AP). Dinsdagochtend is op het vliegveld van Aden een handgranaat geworpen tussen een groep Arabische ministers en Britse autoriteiten. Een persoon werd gedood en 39 mensen wer den gewond. Het gezelschap stond op het punt per vliegtuig naar Londen te vertrekken. On der de aanwezigen bevond zich sir Ken nedy Trevashis, de Britse hoge commissa ris van Aden, een Engels protectoraat. Tevens maakten onder andere deel uit van het gezelschap de sultan van Aden en zijn minister van Financiën. STATELINE (AP en Reuter). - Er is nog geen spoor gevonden van de negen tienjarige Frank Sinatra jr. die zondag avond door twee gewapende mannen is ontvoerd. Agenten van de federale recherche en ambtenaren van de sheriff hebben maan dagavond zes mannen gearresteerd in een hut dertig kilometer van de plaats, waar de zoon van de beroemde zanger ontvoerd werd. De zes worden verdacht van het ver lenen van onderdak aan voortvluchtigen. Onder de zes arrestanten zijn twee man nen die ervan worden verdacht vorige maand een bank te Sherman Oaks in Ca- lifornië voor 8.500 dollar te hebben be roofd. ZANZIBAR (AP). Het specerijeiland Zanzibar, dat met het zustereiland Pam- ba een Brits protectoraat van 300.000 zielen vormde is te middernacht onaf hankelijk geworden. Zanzibar is een land van grote tegen stellingen: witte stranden omzoomd met ranke wuivende palmen naast kronke lende steegjes vol ondeugdelijke wo ningen. Binnen honderd meter vindt men slui merende meren en ruisende branding, maar ook broeierige kamers waar venti latoren aan de plafonds draaien, zonder echter enige verkoeling te brengen, terwijl geluiden van het oerwoud binnendringen. De ontwikkeling van Zanzibar naar on afhankelijkheid is voor Afrika vreed zaam verlopen, met uitzondering van onge- regelheden van twee jaar geleden. Het eiland blijft lid van het Britse Gemene best. Sultan Seyyid Jamsjid, die onder het Britse protectoraat met „Zijne Hoog heid" werd aangesproken, is nu „Zijne Majesteit". Hij is de derde persoon in het Britse Gemenebest die met deze titel wordt aan gesproken. De andere twee zijn koningin Elizabeth en koningin Salote van de Ton ga-eilanden. Zanzibar brengt voornamelijk kruidnage len voort. Daar deze cultuur vrijwel geen zorgen met zich brengt, doet de mannelijke bevolking van het eiland het grootste ge deelte van de tijd niets. Er zijn pogingen gedaan om de economie van het land veelzijdiger te maken, maar niemand schijnt erg enthousiast over het werk dat daarbij zal komen kijken, Ten gevolge hiervan blijft de economie gebukt gaan onder grote eenzijdigheid. Engeland, dat in de afgelopen 73 jaar de zorg over Zanzibar had, stopt al jaren veel geld in het eiland. Dit zal ook na de onaf hankelijkheid zo blijven. GENèVE (Reuter) Overmatig eten, drinken en zonnebaden kan kanker veroor zaken en ook sommige kosmetische arti kelen zijn gevaarlijk, aldus de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO). Een WHO- commissie die zich bezighoudt met de be studering van maatregelen ter voorkoming van kanker dringt er in een rapport op aan, dat toepassing van alle kankerver wekkende stoffen in de industrie, in kos metische artikelen en voedsel door de regeringen wordt tegengegaan. Het roken moet sterk worden ontraden, aldus de com missie. Chemische stoffen in kosmetische arti kelen, zoals kleurstoffen in lippenstift, heb ben bij dieren kanker veroorzaakt, zo zegt het rapport. Ook het toevoegen van che mische stoffen aan voedsel moet onder toe zicht worden gesteld. Maatregelen tegen de luchtverontreiniging zijn dringend nood zakelijk. Mensen met een blanke huid wordt aangeraden bij felle zonneschijn een of andere huidcrème te gebruiken en een breedgerande hoed op te zetten om huid kanker te voorkomen. (AP) De UNO heeft een overzicht gepubliceerd van alle bekende oorzaken van kanker, tezamen met raadgevingen hoe de ziekte te voorkomen. De lijst is in dertien hoofdgroepen verdeeld en op gesteld door een commissie van vooraan staande kankerspecialisten uit zeven lan den, welke de vorige maand in Genève onder auspiciën van de WHO is bijeen geweest. In het rapport wordt gezegd dat alge meen wordt aangenomen, dat er een cau saal verband is tussen het roken van si garetten en longkanker. Epidemiologische (Van onze correspondent) PARIJS De stad Lyon heeft zich kan didaat gesteld om de hoofdzetel te wor den van het internationale lichaam dat de kankerbestrijding in de hele wereld ter hand wil nemen. Onlangs werd een ini tiatief daartoe van enkele prominenten uit Franse kringen van wetenschap en kunst door generaal de Gaulle overgeno men. De vier grote mogendheden, de Ver enigde Staten, de Sovjet Unie, Groot- Brittanië en Frankrijk zouden, volgens dat plan, alle overige landen het goede voor beeld moeten geven door een bepaald per centage van hun militaire budget voor de kankerbestrijding te beschermen. De bur gemeester van Lyon zal deze week met de Franse minister van gezondheid over leggen hoe zijn stad tot hoofdzetel van dat nieuwe orgaan kan worden aangewezen. Enkele maanden geleden had het actieve Lyon al eens een overigens mislukte poging ondernomen om in 1968 de Olym pische Spelen binnen haar wallen te krij gen. studies hebben aangetoond, dat er een dui delijke relatie bestaat tussen het aantal sigaretten dat wordt gerookt en het vóór komen van kanker. De deskundigen geven echter toe, dat de wijze waarop sigaretten kanker veroorza ken nog niet duidelijk vast staat. Zij we zen er op, dat pijp- en sigarenrokers vrij wel geen kanker oplopen. Het is duidelijk, zo zeggen zij, dat de manier om kanker te voorkomen is het roken van sigaretten te staken. De deskundigen raden aan dat er van regeringswege campagnes worden gehouden om het publiek op de gevaren te wijzen en dat er ook bepalingen komen om het roken te beperken in alle gelegen heden van openbaar vermaak en vervoer Het rapport zegt, dat sommige filters een deel van de kanker veroorzakende teer uit de sigarettenrook wegnemen, maar laat er op volgen, dat er geen bewijzen voor zijn, dat de filters die tot nu toe in gebruik zijn in dit opzicht volledig doel treffend zijn. Ik zal wel een afschuwelijke denkfout maken (maar ik heb haar, na consciën tieus zelf-onderzoek, niet kunnen vinden wanneer ik beken niet te kunnen begrij pen dat u allemaal constateert dat Neder land in grote welvaart leeft, terwijl- u te gelijkertijd een luide, smartelijke keel op zet omdat allerlei prijzen met enkele cen ten, wat zeg ik zelfs wel met dubbeltjes stijgen. Ik zeg: het zal wel een afschuwelijke denkfout van mij zijn, maar ik zie slechts twee mogelijkheden: of wij zijn welva rend, en dan zijn klachten over prijsstij gingen misplaatst; of de klachten zijn wel gerechtvaardigd, maar dan is dat gepraat over welvaart misplaatst. Als ik mag zeggen wat er ervan vind, dan houd ik het bij het tweede: wij pra ten elkaar na met die welvaart. Er zijn nog miljoenen Nederlanders die van die zogenaamde welvaart nog geen kruimeltje op hun bord krijgen, omdat zij nog steeds ieder dubbeltje enige malen moeten om draaien vooraleer zij het durven uit te ge ven; nog miljoenen Nederlanders die te recht schrikken van prijsstijgingen die een bestedingsverhoging van slechts enkele guldens per week noodzakelijk maken. Er zijn nog veel te veel Nederlanders die op ongeloofwaardig armzalige wijze behuisd zijn, om het woord welvaart in hun oren niet als een hoon te doen klinken. Als ik eerlijk mag zijn: ik begrijp er niets van. Ik begrijp er niets van als ik al die autootjes zie rijden. Ik begrijp er niets van als ik de win kels zie uitpuilen van allerlei dure dingen. Als ik die armetierige jongens op hun dure bromfietsen zei rondrousen. Als ik de advertenties met ,de prijzen lees voor allerlei zaken die, veelal, in geen enkele behoefte voorzien. Als ik de prijzen op de menu's van res taurants lees. Als ik lees dat er weer zoveel televi- sietestellen (van 500 tot 800 gulden) zijn bijgekomen. En dan die goedkope Bogaerdswoningen van f 14.000 zonder, tot f 25.000 met grond.. Het zal wel zo zijn dat dat goedkoop is, maar voor hoeveel miljoen Nederlanders zijn die bedragen onbereikbaar? Hoeveel miljoen Nederlanders bezitten geen veer tienduizend gulden? En dan al dit welvaart-gedoe tegen de achtergrond van de noodkreten omdat de melk en het brood met een paar centen zijn opgeslagen! Wanneer u dan van die noodkreten hebt kennis genomen, moet u eens een kijk je gaan nemen in de levensmiddelen-afdelin gen van onze populaire warenhuizen of in de banketbakkerswinkel bij u in de buurt... Nee, ik weet er geen weg mee. En nog eens: Als wij welvarend zijn, moeten wij ons geen zorgen maken over de verhoging der prijzen; en als onze zorgen gerechtvaardigd zijn, zijn wij niet welvarend. Een derde mogelijkheid bestaat niet. Misschien hebt u onze hulp niet nodig bij de keuze van 'n overhemd, das, kostuum of jas. Bent u echter iemand die heel graag heel goed wordt geadviseerd, dan hebt u in Smit van Rijsbergen uw adres wel gevonden. ir Betere konfektie en herenmode ZIJLSTRAAT 71 (t.o. Twentsche Bank) Berisping. Een officier van de Britse ma rine is door een krijgsraad in Ports mouth ernstig berispt, omdat hij de sleu tel van een kluis met „zeer geheime" documenten van de NAVO en de Britse marine bewaarde in een medicijnkistje aan boord van zijn onderzeeboot. MW'ï Uit een museum in Parijs zijn zondag nacht zeventien wandtapijten, waaronder een van Lurgat en een van Zadkine, plus een dertigtal reprodukties van schilderij en gestolen. De totale waarde van de ta pijten wordt geschat op 450.000 gulden. De dieven zijn via een werkplaats naast het museum het gebouw binnengekomen. Toeristen. Volgens de ambassade van Koeweit in Beiroet heeft Koeweit aan de Franse toeristenclub toestemming ge weigerd bijkantoren in het land te ope nen, omdat de club „propaganda voor Israel" maakt. Oliekachel. Zes arbeiders zijn omgekomen en drie zijn gewond bij een ontploffing, gevolgd door een brand in een schaft- keet op een bouwwerk in Straatsburg. Vluchtelingen. Drie Oostduitse jongeman nen en een meisje zijn zondag in de buurt van Brunswijk door het ijzeren gordijn naar het westen gevlucht. Dit wordt meegedeeld door de Westduitse grensbewaking. Terreur. Met de kreet „eruit met de Duit sers" stormden zondagavond tien tot vijftien Amerikaanse soldaten een café in de Beierse plaats Wildflecken bin nen en begonnen de bezoekers te terro riseren. Een achttienjarige jongen sloe gen zij met een bierfles tegen de grond. Ook in andere cafés in Wildflecken was het als gevolg van het optreden van Amerikaanse soldaten rumoerig. Snelheid. In Denemarken geldt van 21 de cember tot vijf januari een snelheidsbe perking van honderd kilometer op de autowegen en tachtig kilometer op alle andere wegen. Jeugd. Radio Sofia meldt dat een aantal jeugdige Hongaren gevangenisstraffen tot vijftien jaar heeft gekregen voor diefstal, bedrog en verdorven gedrag. Stroom. In Bulgarije zijn met betrekking tot de electriciteitsvoorziening beper kende maatregelen van kracht gewor den Er zal grote zuinigheid in het elec- triciteitsverbruik moeten worden be tracht met het oog op de toenemende vraag en de komende winter. De maat regelen zullen onder meer van invloed zijn op de verlichting van kantoren, fa brieken en winkels en op de lichtrecla mes. i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3