HET WEER Minister van Aartsen wil een rijbewijs voor bromfietsers Amerika gaat een ruimte laboratorium bouwen Fietsen krijgen reflectoren aan spatbord en pedalen Kamermeerderheid zal het nieuwe defensiebeleid voorlopig steunen Ontstemming in de vishal Sinatra jr. is weer thuis Gezondheid voor uw gezicht SCHERK j Bemande satelliet voor onderzoek en andere geheime projecten99 Mr. Van Rijckevorsel over „Zo is het toevalligenz" Arnhemmer krijgt zijn hoofdprijs uit toto niet Drilkorporaal krijgt acht maanden Topverdachte van treinroof gepakt Protestmeeting van xVdamse bouwvakkers Hogere soldij voor militairen bepleit 4 9 JAARGANG NUMMER 33 WOENSDAG 11 DECEMBER 1963 Verzoek aan onze weekabonnees Winterweer ejore you vuy! FALCON MONTY-COATS Vertraging Vragen in Tweede Kamer Het woord is aan Vlucht over daken mocht De Wezel" niet baten In de krant van heden: In verband met de korte innings periode in de kerstweek, verzoeken wij u volgende week voor twee weken te willen betalen. DE ADMINISTRATIE Het is belangrijk dat uw huid 's nachts vr\j kan ademen. Om zich te herstellen. Om de volgende dag weer gezond en stralend te zijn. Daarom is het goed om de huid 's avonds te reinigen met Scherk Lotion. Omdat Scherk alle stof-, crème- en poederresten verwijdert, de poriën binnendringt en de onderhuidse bloedcirculatie stimuleert en activeert! Be gin direct met Scherk! In flacons v.a. f2.95 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met in het noorden van het land overwe gend lichte vorst en in het zuiden van het land temperatu ren om het vriespunt en moge lijk enige neerslag. Matige, af en toe vrij krachtige wind tus sen zuidoost en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze parlementaire redacteur) Ongerustheid over de financiering van onze Krijgsmacht en de reorganisatie van het ministerie van Defensie zijn gisteren bij het debat over de begroting van Defensie in de Tweede Kamer duidelijk tot uitdrukking gekomen. De meerder heid van de Kamer toonde zich welis waar bereid het beleid van minister De Jong voorlopig te steunen, maar ook de woordvoerders van de regeringsgezinde fracties toonden nogal wat reserves. De P.v.d.A.-fractie liet bij monde van kolo nel Wierda niets heel van het defensie beleid. De liberale fractie en die van de C.H.U. toonden zich nogal ongerust. De fracties van de K.V.P. en de A.R.P. acht ten het beleid van minister De Jong in grote trekken juist. Opvallend was dat alle regeringspar tijen aandrongen op een defensienota waarin minister De Jong zijn beleid moet uiteenzetten. De minister zou deze nota, samen met zijn aangekondigde aanvullen de begroting, medio 1964 aan de Kamer moeten overleggen. De heer Wierda, die de lange rij van sprekers opende, had over het financiële beleid en over de reorganisatie van het ministerie geen goed woord over. „Wij moeten wel tot de conclusie komen dat minister Visser er met de pet naar heeft gegooid," zei hij, doelend op de grote be stellingen die onder het vorige kabinet zijn gedaan maar waarvoor nu niet vol doende geld ter beschikking blijkt te zijn. Er is vooruit gelopen op een verhoging van de defensie-uitgaven," zei hij, „maar bij het akkoord van Wassenaar is defen sie met aan bod gekomen." De heer Wier da meende dat een debat over de begro ting nu zinloos was. „De cijfers van deze begroting horen in de prullenmand thuis", zei hij. Hij meende voorts dat de verticale or ganisatie van het ministerie tot een onge zonde rivaliteit zou leiden. De scheiding naar krijgsmachtdelen is een zaak voor militaire bevelhebbers en hoort onder mi nisterie niet thuis. Door het ontslag van de chef van de Generale Staf, luitenant-generaal Van den Wall Bake is het vertrouwen in de krijgs macht geschokt. (Zie verder pagina 2 onder „Tweede Kamer over defensie") In het Concertgebouw te Stockholm zijn gisteren de Nobelprijzen voor dit jaar uitgereikt. Links staat Koning Gustaaj Adolf, die de Nobelprijs voor Natuurkunde heeft uitgereikt aan een van de drie winnaars (de prijs moest dit jaar worden gedeeld) mevrouw Goeppert-Mayer. Op het platform kijken de andere twee winnaars toe, het zijn professor Hans Jensen uit Heidelberg en de Amerikaanse hoog leraar Karl Wigner. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I 1 ^^_l f JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. II T| T 1 "Ir I g T Abonnement per week 62 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chel >ezorging tot 7 u. 7519. I III M I ^jl I fL M I^jl I ^^j| I I L 8-, franco per post 8.50. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080 ifc nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Haarlem: hoofdred. en afle afd. Telef. 15295! DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Pamiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije de waterverontreiniging is op komst, een zelfde ontwerp voor de luchtverontreini ging wordt overwogen. De minister verwacht een jaar vertra ging van de afsluiting van de Grevelingen door tegenslag bij de aanleg van de kabel baan. Hfj. hoopt op een afsluiting van de deltawerken in 1978. Het personeelstekort bij de PTT is thans negenhonderd tegen vorig jaar zevenhon derd. De minister deelt tenslotte mee, dat hij voor 1964 een nagenoeg sluitende rekening bij de Nederlandse Spoorwegen verwacht. Als de huidige tarieven ontoereikend zijn kan een verhoging worden verwacht. Op 1 januari 1975 zal de automatische trein beïnvloeding op het gehele reizigersnet zijn aangebraoht. Er wordt naar gestreefd de nieuwe spoorwegstations in Rijswijk en Etten- Leur met ingang van de zomerdienst 1965 te openen. i Het Tweede Kamerlid mr. Van Rijcke- j vorsel (K.V.P.) heeft aan de minister van O. K. en W. schriftelijke vragen gesteld over het televisieprogramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Hjj vraagt of de minister kennis heeft geno men van de wijze, waarop in de uitzen ding van zaterdag 7 december jl. „een onlangs tot de vervulling van een hoog ambt geroepen landgenoot werd bespot", (mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, commis saris der Koningin in de provincie Lim burg: Red.) „Acht de minister een dergelijke bespot ting van personen, ten aanhoren van hon derdduizenden medemensen met een c6m- municatiemiddel, hetwelk de overheid zelf met gemeenschapsgelden ter behartiging van het algemeen welzijn aan een om roeporganisatie ter beschikking stelt a) een openbare aantasting van iemands eer en goede naam, tegen welke aantasting een ieder recht heeft op bescherming, zo als is bepaald in art. 12 van de univer sele verklaring van de rechten Van de mens; b) een openbare inbreuk op de zorgvuldigheid, die een ieder tegenover zijn medemens in acht behoort te nemen?" Zo ja, is de minister bereid om krach tens art. 4 van het Televisiebesluit zijn afkeurend oordeel over een dergelijke persoonlijke bespotting aan de verant woordelijke omroeporganisatie kenbaar te maken?, aldus mr. Van Rijckevorsel." Tijdens de behandeling van de be groting van Defensie zaten minister De Jong en zijn staatssecretarissen gistermiddag gespannen achter de regeringstafel. Van links naar rechts: W. den Toom (luchtmacht), A. van Es (marine), minister P. de Jong en J. Haex (landmacht). In de IJmuider vishallen werd heden morgen van grote ontstemming blijk ge geven over de uitlatingen van de officier van justitie tijdens de behandeling door de Haarlemse politierechter van onregel matigheden, welke in de IJmuider vishal len zouden hebben plaatsgehad, waarover men in de krant van gisteren heeft kun nen lezen. Naar het verluidt beraadt men zich over eventueel te nemen stappen. De civiele kamer van de Haagse recht bank heeft vanmorgen de heer Schuier uit Arnhem, de man die in november 1961 de hoofdprijs van 50.000 in de voetbal toto miste doordat hij zijn formulier een dag te laat inleverde, niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering tegen de Stichting Nationale Sporttotalisator. De Arnhemmer had in dit proces als nog uitbetaling van de hoofdprijs geëist. De rechtbank overwoog echter, dat de beslissing van de notaris van de voetbal toto het karakter van een bindend ad vies heeft. Eiser had namelijk gesteld dat de notaris slechts mag bepalen of het formulier goed is ingevuld. Daarmede was de rechtbank het echter niet eens: de no taris heeft volgens het toto-reglement ook het recht reclames te behandelen Ten overvloede overwoog de rechtbank dat de vordering ook zou zijn afgewezen indien het advies van de notaris niet bindend zou zijn. Een spel, en speciaal een kansspel, heeft strikte regels nodig, aldus de recht bank. De toto-deelnemers hebben er be lang bij dat die regels streng worden ge handhaafd, daar anders de voetbaltoto waaraan 600.000 700.000 mensen per week deelnemen een chaos zou worden. Eiser werd veroordeeld in de kosten van deze procedure, ruim 2.000.- J. C. Bloem: Ik verbaas mij telkens weer over het grote aantal geschikte en behoorlijke mensen op de wereld, terwijl de mens heid als geheel zo'n zootje is. Toen hem werd gevraagd of ook inspec tie van mogelijk vijandige satellieten deel zal uitmaken van de missie van de labora toria, antwoordde hij weer: „andere ge heime projecten". Het laboratorium zgl bestaan uit een drukcylinder waarvan de omvang onge veer die zal zijn van een kleine caravan. Er zal ruimte in zijn voor meer dan één mens. Hij vertelde dat verwacht wordt dat de eerste bemande vlucht gemaakt zal wor den in het najaar van 1967 of begin 1968. Daaraan zal, een jaar eerder, een onbe mande proefvlucht voorafgaan die bekend zal staan als de Gemini X capsule. CALW (AP). De 22-jarige Hans Dieter Raub is vandaag door een plaat selijke rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Als korporaal van de parachutisten van het Westduitse leger had hij zich schuldig gemaakt aan Pruisische en nazi-drilmethoden. Er was een jaar gevangenisstraf tegen hem ge- ejst. (Van onze correspondent) LONDEN Eindelijk schijnt Scotland Yard succes te hebben wat betreft de op sporing van de daders van de grote trein roof van 8 augustus, waarbij 120 postzak ken met bankbiljetten ter waarde van 2,6 miljoen pond sterling (ƒ26 miljoen) wer den buitgemaakt. Dinsdagavond werd, na vier maanden zoeken, de 27-jarige Britse autocoureur Roy James, bijgenaamd „De wezel", in Londen na een dramatische jacht over de daken gearresteerd. Een man, die ook door de politie wordt gezocht, had de dure flat waarin „De we zel" zich bevond in september gehuurd. De buren zagen hen zelden bij daglicht. Zij hadden de meeste belangstelling voor hun groene Jaguar sportwagen. Verder was hun opgevallen dat elke dag zes liter melk en alle tien Londense ochtendbladen bezorgd werden. Na de arrestatie van „De Wezel" kwa men twee mannen en een vrouw bij het huis. Eén van de mannen opende de deur met een loper. Zij vielen in de armen van de recherche die binnen zat te wachten. Het drietal werd meegenomen voor een verhoor. Er zijn thans 21 personen, onder wie drie vrouwen, na de nachtelijke overval op de posttrein van Glasgow naar Londen, gearresteerd. De voornaamste verdachte die nu nog voortvluchtig is, is de antiek handelaar Bruce Reynolds. Minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat wil een rijvergunning voor bromfietsers in het leven roepen, aanvankelijk alleen voor jeugdigen en personen boven de zestig jaar. Voor fietsen wil hij een afzonderlijke reflector aan de achterzijde en pedaalreflectoren voorschrijven. In overleg met de minister van Justitie is een regeling in voorbereiding, waarbij het kentekenbewijs van een bij een ongeval zwaar beschadigd motorrijtuig door de politie kan worden ingenomen. Wanneer uit een onderzoek is gebleken, dat het voertuig voldoende is gerepareerd kan dit bewijs opnieuw worden uitgereikt. Enkele andere belangrijke punten uit de memorie van antwoord luiden: De minister en zijn staatssecretaris zijn bereid aanpassing van de maximumtarie ven van het wegvervoer te bevorderen wanneer als gevolg van reeds opgetreden en verdere kostenstijgingen door de ver voersbedrijven geen redelijk rendement meer kan worden bereikt. De luchtverontreiniging door uitlaat gassen is door uitzonderlijk gunstige at mosferische omstandigheden in ons land nog geen probleem. Een wetsontwerp op De invoering van een verplichte perio dieke keuring van motorrijtuigen wordt overwogen. De overheid kan geen normen stellen ten aanzien van het rijonderricht. De minister wil vooralsnog geen alge mene maximumsnelheid voor de buiten wegen bevorderen. Door een verandering in het rijtijdenbe sluit zal de werkweek van 51 tot 48 uur worden verminderd. HOLLYWOOD (AP). - Frank Sina tra jr. is door zijn ontvoerders vrijge laten. Hij is vandaag ongedeerd in het huis van zijn moeder Nancy in Holly wood aangekomen. Sinatra jr. werd zondagavond uit een motel ontvoerd. Er werd een groot scheepse jacht georganiseerd op de ban dieten die de negentienjarige tiener zanger ontvoerden. Zijn vader heeft verklaard bereid te zijn losgeld te betalen en „geen vragen te stel len". De minister van Justitie van de Ver enigde Staten, Robert Kennedy, heeft zich persoonlijk voortdurend op de hoogte laten stellen van de vorderingen die de politie maakte. Sinatra sr en de moeder van zijn zoon zijn gescheiden. Gisteren vloog Frank sr in een door hem gehuurd vliegtuig naar Hollywood om met zijn gewezen echtge note overleg te plegen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Knipselkrant 4 Uit stad en omgeving5, 7 Kunst 9 Badio en t.v9 Topsy 19 Feuilleton 11 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Op een kleine protestmeeting van een paar honderd Amsterdamse bouwvakar beiders op een terrein aan de Jan van Galenstraat is gisteren een tot de be- drijfsbond voor het bouwbedrijf gerichte motie aangenomen. Daarin wordt o.a. ver langd dat direct zodanige maatregelen worden genomen dat vanaf de eerste ver- Ietdag (als gevolg van vorst) een op het levenspeil van nu afgestemde toeslag wordt verstrekt. Als aan dit verlangen niet zal worden voldaan is men aldus de motie voornemens volgende week woensdag tot scherpe actie over te gaan. WASHINGTON (AP). - De Ameri kaanse minister van Defensie, Robert S. McNamara, heeft de luchtmacht op dracht gegeven een bemand militair ruimtelaboratorium te bouwen. Het zal over ongeveer vier jaar om de aarde gaan cirkelen. I Bij de behandeling van de begroting van Defensie in de Tweede Kamer is aange drongen op verhoging van de soldij van de militairen. Woordvoerders van de P.v.d.A., de K.V.P., de AR. en de V.V.D. vonden soldijverhoging dringend nodig we gens de prijsstijgingen, die ook in de kan tines merkbaar zijn. De heer Hoekstra van de C.P.N. stelde voor de soldij op twee gulden per dag te brengen. Hij toon de zich voorts ontstemd over ,.de door de legerleiding dag in dag uit in de stijl van Ot en Sien bedreven anti-communistische propaganda". De heer Maenen van de K.V.P. wees op de zijns inziens onevenredig zware of fers voor gezinnen waarvan drie zoons hun dienstplicht moeten vervullen. Hij drong aan op vrijstelling voor de derde zoon. McNamara kondigde het nieuwe plan aan toen hij bekend maakte dat een an der man-in-de-ruimte project van de luchtmacht, de bemande Dynasoar, gean nuleerd is. Hij legde er de nadruk op dat het nieu we programma een verzekeringsprogram ma is „om Amerika erop voor te berei den bemande ruimteoorlogsschepen te lan ceren als de noodzaak zich hiertoe zou voordoen. Hij merkte op dat de noodzaak voor een dergelijke militaire ruimtemissie nog steeds niet duidelijk is bij velen. Gevraagd naar het militaire doel van de laboratoria in de ruimte sprak McNa mara over navigatiehulpmiddelen, meteo rologische projecten en andere „geheime projecten." HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ ƒ2.000 11278 1.500 3997 7949 1.000 1468 4199 4901 7032 7038 16663 18213 400 3375 5954 6976 8821 9427 13445 14918 16376 21233 200 1158 1838 2075 2390 2774 3962 5696 5944 5962 6585 7707 9556 11026 11730 11833 12621 12771 12923 13248 13699 14112 14570 14896 15103 15218 15956 16300 18102 18857 21021

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1